Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Øvelse 4.0x: Konsolidering « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Angajulliinnaat pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaanngilanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Kangerlussuarmi ilinniartikkiartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Danmarkimi ilinniartissinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit angerlalertaraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisuinnaat mittarfinnguamut taamani pizzaannartoriartorsinnaapput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Naalakkersuisunit angerlariartoraluarpunga.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Narsamit tikikkiartortaraluarpunga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Meeraannarinngisat mittarfinnguamut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angutinnguit ilinniarnertuunngorniarfinnut ullumi ataasinnguaannartoriartoraluarput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Uummannami ilinniartilissavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfippassuarnit tikilissagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Inuppassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut ullumi pizzatoriartunngillat.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuinnarinngisat Paamiunut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Arnannguit Nanortalimmut taamani tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut ippassaq tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qallunaat pisiniarfigisanngisamut ullumi aallanngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiffimmit angerlalertassaagut.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najugannguamit angerlarsinnaanngikkaluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Nanortalimmi atuariartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit angerlariartorsinnaavugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi asaniassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit tikissaanga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfiinnarmit angerlarniassagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami takuniassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat Nanortalimmut taamani aallarnianngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsarsuarmi sammisarilissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami atuariartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit angerlalissaagut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat mittarfinnguarinngisamut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Uummannami takuniassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inunnguit Nuummut ippassaq tiitoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami asaniassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikittariaqarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ippassaq aallariartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nanortalimmit angerlarniaraluarpunga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartunnguit mittarfinnguanut ippassaq tiitoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Tasiilami atorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisut mittarfigisanngisanut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaapput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nukarliinnaat mittarfinnguarinngisanut massakkut ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nanortalimmit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpunga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Anaanannguarinngisat Uummannamut ippassaq ataasinnguaannartoriartunngillat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meerannguarinngisat pisiniarfinnguarinngisamut taamani whiskytoriartorput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Inuinnaat mittarfinnguarinngisamut taamani whiskytoriartorput.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Kangerlussuarmi piartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Nanortalimmi sammisarilissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Tasiilami takujartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anguterpassuit mittarfinnguarisanngisamut ippassaq pizzatoriartorsinnaapput.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Anaanannguarinngisat Nunatta Atuagaateqarfianut massakkut whiskytoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Meerannguit pisiniarfinnut taamani aallarsinnaapput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuit Maniitsumut massakkut aallariartorput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Meeqqat mittarfinnguarisanngisanut ippassaq aallarput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Pisiffimmi sammisarissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Royal Greenlandimi taajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Maniitsumi takulissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlerpassuarinngisat Naalakkersuisunut massakkut tiitoriartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Kangerlussuarmi sammisarilissavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najukkamit tikikkiartorsinnaasaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut taamani aallariartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit angerlariartortaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Inunnguit mittarfinnguarisanngisanut ippassaq aallarsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartikkiartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Danmarkimit tikikkiartunngilagut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Narsami piartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami pisinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnarinngisat Aasiannut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit angerlalertarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Angutit pisiniarfinnguanut taamani aallariartorsinnaanngillat.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inunnguarinngisat Pituffimmut taamani whiskytoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilisimatusarfimmit angerlariartortanngilanga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Royal Greenlandimi sammisariartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfippassuarnit tikissinnaasanngikkaluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Angutit pisiniarfinnguamut massakkut tiitoriartunngillat.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ippassaq ataasinnguartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Pituffimmi asajartorsinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ippassaq ataasinnguartoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfimmit angerlarniassagaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfimmit tikittariaqaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Kalaalerpassuit pisiniarfimmut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angajullerpassuit Sisimiunut massakkut tiitoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi pissanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nuummit tikissinnaasanngilagut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Najugarpassuarnit angerlanngilagut.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlartariaqanngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi pisinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikikkiartorsinnaanngikkaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.