Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Kalaallit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut ippassaq aallalerput.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Inuinnaat pisiniarfimmut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanaginngisat pisiniarfigisanngisamut massakkut ataasinnguartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnarinngisat mittarfinnguarisanngisanut taamani aallariartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Narsarsuarmi naapilissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Pisiffimmi atuariartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkiartorsinnaasarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Danmarkimi ilinniartikkiartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuginngisat mittarfigisanngisamut taamani tiitoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qallunaat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisariartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortunnguit Aasiannut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguarinngisat Upernavimmut taamani aallariartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit angerlalerpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Sg
.
Angutit Ilisimatusarfimmut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nuummit tikikkiartortanngilagut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Inuit Aasiannut ullumi aallalinngillat.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Naalakkersuisunit angerlartanngilagut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Mittarfiinnarmit tikinniassaanga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
.
Paamiunit angerlarniartanngilanga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Angajullerpassuit Ilisimatusarfimmut ullumi pizzarpassuartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit tikissaagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Maniitsumi asalissagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortuinnaat mittarfiginngisanut ippassaq pizzatoriartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nanortalimmit angerlariartorsinnaanngikkaluarpugut.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarlerpassuit pisiniarfinnguarinngisamut ullumi ataasinnguaannartoriartorput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni asassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
asa+Sem/socialize+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi mittarfinnguami naluniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikittarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Sg
.
Kalaaliinnaat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiaqqat mittarfiginngisamut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit angerlariartorsinnaavunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Mittarfinnguamit angerlariartoraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Nuummi nalusinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Nanortalimmi ilinniartikkiartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiararpassuit Pisiffimmut ippassaq aallarniaraluarput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguit mittarfinnguanut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Tasiilami atuarsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Tasiilami ilinniartikkiartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanannguarinngisat Qaqortumut ippassaq whiskytoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Qaanaamut taamani tiitoriartorsinnaapput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Narsami ilinniartissinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiffimmit tikikkiartorsinnaanngilagut.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Uummannamit angerlarsinnaassaanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg
.
Angajulliit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit Pituffimmut ullumi pizzannguartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Katuami takujartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnarinngisat Pituffimmut ullumi aallanngillat.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Royal Greenlandimi nalussanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami nalusinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliinnaat Sisimiunut massakkut aallariartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Nanortalimmi naapissinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kangerlussuarmit angerlariartorpugut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Pl
.
Pisiffimmit tikikkiartoraluarpunga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Kangerlussuarmit angerlariartorsinnaassagaluarpugut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qaqortumit angerlariartorsinnaasanngilanga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Kangerlussuarmi naapikkiartussavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Royal Greenlandimi naapikkiartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfinnguami taasinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguit mittarfinnut taamani aallariartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi sammisarissanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiararpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfimmi eqqaamajartussavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Danmarkimit angerlartariaqassagaluarpugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfiinnarmit angerlartariaqartaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat Kangerlussuarmut massakkut pizzatoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi atuassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiaraannaat pisiniarfinnguarinngisanut taamani pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfimmi takussanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Royal Greenlandimi pisinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi asalissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaqortumit angerlanngilagut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Inuppassuarinngisat mittarfinnguarinngisamut ullumi aallariartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiararpassuit Maniitsumut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnarinngisat pisiniarfinnguarinngisamut massakkut ataasinnguaannartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi taasinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi asasinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pituffimmit angerlarniaraluarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Angutinnguit Nanortalimmut massakkut pizzatoriartorput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikittariaqassagaluarpunga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfimmit angerlariartorsinnaasarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Nalunngisat pisiniarfinnut ullumi ataasinnguartoriartorput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Anaanaannaat mittarfinnut ullumi pizzarpassuartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat Danmarkimut ullumi pizzannguartoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Royal Greenlandimit tikilertarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Maniitsumi naapissinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.