Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Angutit Nanortalimmut ullumi aallarput.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Narsamit angerlariartorsinnaasarpunga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Najugaannarmit angerlalinngilanga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Maniitsumit tikittariaqartaraluarpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Meeraannaat Narsamut ullumi ataasinnguartoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nuummi ilinniartissinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaat Danmarkimut massakkut pizzannguartoriartorput.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Nuummi atorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikittariaqartaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisunnguit Uummannamut massakkut pizzatoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukarliinnarinngisat Qaqortumut massakkut pizzarpassuartoriartorput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Narsarsuarmi pissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalinnguit mittarfinnguanut taamani whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartuinnaat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut taamani ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qallunaat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuinnarinngisat pisiniarfimmut taamani pizzatoriartorput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfinnguami atorniarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najukkamit angerlarniarpunga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Angajulliinnarinngisat Royal Greenlandimut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Maniitsumi naapissinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Narsarsuarmit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpugut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Paamiunit angerlariartorsinnaasaraluarpugut.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Meeraannarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikittariaqassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartikkiartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat Nuummut ullumi pizzarpassuartoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi takulissavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami piartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeqqat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ippassaq pizzannguartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuut mittarfiginngisanut taamani pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat Narsamut taamani whiskytoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Narsarsuarmit angerlarsinnaasaraluarpunga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat pisiniarfimmut massakkut whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerinngisat Royal Greenlandimut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Royal Greenlandimi sammisarisinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartut pisiniarfinnguarinngisanut ippassaq whiskytoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit tikittaraluarpunga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Qaqortumi atulissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami atoriartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfinnguamit angerlariartortaraluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami sammisarilissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliinnarinngisat mittarfinnguanut ullumi pizzatoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuit ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartorput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami piartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartilissavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Ilisimatusarfimmi sammisarissanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutinnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut taamani pizzannguartoriartoraluarput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit tikissaagut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Kangerlussuarmi taasinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami takuniarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumit tikikkaluarpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarlinnguarinngisat Kalaallit Nunaannut massakkut ataasinnguartoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qaanaamit tikissinnaasanngikkaluarpugut.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Arnaannaat mittarfinnguarisanngisamut taamani whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfimmit angerlartariaqarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Pl
.
Nukarliinnaat Katuamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfimmit tikikkiartorsinnaassaanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg
.
Inuginngisat pisiniarfinnguarinngisamut taamani pizzatoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Maniitsumi eqqaamassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlariartorsinnaanngikkaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarliinnarinngisat mittarfinnguarinngisanut massakkut whiskytoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit angerlariartortaraluarpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisut mittarfimmut ullumi ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Katuami sammisariartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut massakkut pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugarpassuarnit tikissinnaanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Sisimiunit angerlariartorsinnaavunga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Pituffimmi naapissinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami atuarniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Kangerlussuarmi atuariartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarsinnaanngikkaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarliinnarinngisat pisiniarfinnguarisanngisamut ippassaq pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikilissagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Najugarpassuarnit tikissinnaanngikkaluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami atuarniassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nalunngisarisanngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfinnguami asajartussavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami piartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit tikikkiartussaanga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Kangerlussuarmit tikilertarpugut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikilissaagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Qallunaannguit Paamiunut ullumi aallariartorsinnaanngikkaluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaqortumi nalulissavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartorpassuit Danmarkimut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanat mittarfinnguarinngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapikkiartorsinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortunnguit Qaanaamut taamani ataasinnguaannartoriartunngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qallunaannguit Sisimiunut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlartariaqarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Pl
.
Anaanat Uummannamut ullumi pizzannguartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.