Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Sisimiunit angerlariartortanngilagut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi taasinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisut pisiniarfinnut ippassaq pizzaannartoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit angerlartariaqassaagut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Pl
.
Inuginngisat mittarfinnguanut massakkut tiitoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Kalaalerpassuit Nuummut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inunnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inunnguarinngisat mittarfinnguanut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat Narsarsuarmut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikittariaqassagaluarpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarliit pisiniarfiginngisanut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikikkiartussagaluarpugut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfinnguami ilinniartissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeqqat Kangerlussuarmut ippassaq aallariartorput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlariartortaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Tasiilami ilinniartissinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaaliinnaat pisiniarfigisanngisanut ippassaq ataasinnguaannartoriartorput.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Meeraannaat Narsamut ullumi ataasinnguartoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit angerlassagaluarpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Danmarkimi takujartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaannaat Paamiunut ippassaq pizzatoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Narsarsuarmit tikissagaluarpugut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuuginnaat Upernavimmut massakkut tiitoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat Uummannamut massakkut tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najukkamit angerlarniarpunga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Danmarkimi nalulissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Nanortalimmi eqqaamalissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilisimatusarfimmit tikikkiartorsinnaassagaluarpugut.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Najugaannarmit tikikkiartorsinnaasarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilisimatusarfimmit angerlarsinnaasaraluarpunga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfiinnarmit tikikkiartorsinnaassagaluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkiartortanngilanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Mittarfinnguamit tikilertarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi atussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Upernavimmit angerlartariaqaraluarpunga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Royal Greenlandimi takujartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutaannaat Nuummut ippassaq tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfimmi takujartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Naalakkersuisunit angerlalinngilanga.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Najugannguamit angerlartariaqaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilisimatusarfimmit angerlaraluarpunga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami takujartorsinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Nanortalimmi eqqaamasinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumit angerlartariaqarpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Pl
.
Qallunaaginnaat mittarfinnut ippassaq tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit angerlalissaagut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Pituffimmit tikittariaqartaraluarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi pisinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugarpassuarnit tikissinnaavunga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfinnguami eqqaamasinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilisimatusarfimmit angerlariartussagaluarpunga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukappiaqqat mittarfinnguarisanngisamut taamani whiskytoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Nuummut ullumi aallalinngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut massakkut tiitoriartorput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami nalusinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerarpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnut ippassaq pizzarpassuartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiffimmit angerlariartorsinnaasanngilanga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Narsamit angerlarsinnaassaagut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Pl
.
Meeraannaat mittarfiginngisanut massakkut pizzaannartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat ilinniarnertuunngorniarfimmut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi piartorsinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami naapikkiartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat mittarfigisanngisamut ullumi aallarsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit angerlariartorsinnaanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Anaanaannarinngisat Paamiunut ippassaq ataasinnguartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfimmi sammisarissavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikittariaqassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Qaqortumi takusinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumit angerlariartorsinnaanngikkaluarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Maniitsumi pisinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutit pisiniarfigisanngisanut ullumi tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuinnarinngisat mittarfinnguarisanngisanut taamani ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartorpassuit mittarfinnguarisanngisanut taamani pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugarpassuarnit tikittariaqarpugut.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Pl
.
Narsamit tikissinnaasanngikkaluarpunga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Anaanat Qaanaamut massakkut pizzaannartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Pisiffimmit angerlarsinnaasaraluarpugut.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Royal Greenlandimit angerlalerpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Pl
.
Najukkamit angerlarsinnaasanngilagut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Naalakkersuisunit tikikkiartorsinnaanngilagut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Angajulliinnaat mittarfigisanngisanut ullumi pizzannguartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nalunngisat mittarfigisanngisanut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit tikilissagaluarpunga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsarsuarmi piartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnaannaat Uummannamut ullumi aallarnianngillat.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut ullumi aallalinngillat.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.