Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Kangerlussuarmit tikilertassaagut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisorpassuit Katuamut ippassaq ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi takulissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Pituffimmi atorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisut Narsarsuarmut massakkut ataasinnguaannartoriartorput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat mittarfinnguanut massakkut aallalinngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qallunaaginnaat mittarfiginngisamut ullumi pizzannguartoriartorput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsarsuarmi takuniassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliinnaat pisiniarfinnguarinngisanut massakkut tiitoriartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Anguterpassuit mittarfinnguanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Maniitsumi pilissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Narsamit tikittariaqartarpugut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarliit mittarfiginngisamut ullumi pizzatoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit tikittanngilagut.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Uummannami ilinniartikkiartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlartariaqanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Meerarpassuarinngisat Kangerlussuarmut ullumi aallariartorsinnaanngillat.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit tikittariaqarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Sg
.
Nukappiaqqat Narsamut massakkut pizzatoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukarliit pisiniarfinnguarisanngisamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit angerlarsinnaasanngikkaluarpugut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Najugaannarmit tikittaraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisorinngisat Tasiilamut massakkut pizzatoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Upernavimmi eqqaamajartussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Qaqortumi takussanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inunnguit pisiniarfinnguarisanngisanut taamani pizzatoriartorput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerinngisat Pituffimmut taamani tiitoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Uummannami piartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nuummit tikilerpugut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Pl
.
Tasiilamit angerlarniaraluarpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami atussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliit pisiniarfigisanngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Nuummi ilinniartissinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaqortumit angerlarniartanngilanga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Royal Greenlandimit tikilertaraluarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Arnarpassuit mittarfinnguarisanngisanut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi piartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiarannguit mittarfinnguanut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Kalaallit Nunaanni eqqaamajartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguarinngisat mittarfinnguarisanngisamut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit angerlarniartanngilagut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfinnguami atuarniassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit angerlanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsami nalulissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaannaat Qaqortumut ullumi pizzannguartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukappiaqqat Maniitsumut massakkut aallarnianngillat.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpugut.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapikkiartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi atorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anguterpassuit mittarfinnguarinngisanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami asajartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit angerlarpunga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+V+Ind+1Sg
.
Upernavimmit angerlanngilanga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikikkiartorsinnaasarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Katuamit tikikkiartorsinnaassagaluarpugut.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Inuinnarinngisat pisiniarfinnguarisanngisamut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Narsamit tikikkiartortaraluarpunga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angajulliit pisiniarfiginngisanut massakkut ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kalaalerpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut massakkut whiskytoriartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlalissaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aasiannit angerlalertaraluarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Meerannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguanut massakkut ataasinnguaannartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisunnguit pisiniarfiginngisanut taamani whiskytoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikikkiartorpunga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamanianngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anguterpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguamut massakkut pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarilissavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat pisiniarfinnguarinngisanut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamanianngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortorpassuit mittarfinnguarinngisanut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat mittarfinnguarisanngisamut ippassaq whiskytoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ippassaq tiitoriartorput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Katuamit angerlariartussagaluarpunga.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Pituffimmi takulissavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaaginnaat Qaqortumut massakkut aallariartorsinnaanngikkaluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit tikissinnaasanngilanga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Narsami takujartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Pisiffimmi takusinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut ippassaq tiitoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapissavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunnguit mittarfinnut ullumi pizzatoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartut pisiniarfinnguarisanngisamut taamani ataasinnguartoriartorsinnaapput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlartaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi taasinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi asasinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.