Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Angajulliit Narsamut ullumi pizzannguartoriartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nanortalimmit angerlariartorsinnaassagaluarpugut.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Najugaannarmit angerlariartussagaluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qallunaaginnaat Aasiannut massakkut aallarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit tikikkiartunngilanga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Royal Greenlandimi nalusinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami asajartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit angerlalertanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Maniitsumi ilinniartikkiartorsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi takujartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Qaanaami ilinniartikkiartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pituffimmit tikissinnaasanngilanga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Inuppassuit mittarfinnguarisanngisanut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Narsami pisinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfinnguamit tikinniartanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Eqqumiitsuliortorpassuit mittarfinnguamut massakkut pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit pisiniarfiginngisanut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi sammisarisinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit angerlarsinnaasanngilagut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Angutinnguit mittarfigisanngisanut taamani aallalerput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Uummannami piartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfimmi taassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisunnguit Ilisimatusarfimmut ullumi whiskytoriartorsinnaanngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit tikissinnaasarpunga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunnguit pisiniarfimmut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit tikittaraluarpugut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi nalulissagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaqortumit tikinngilagut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfimmi takussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartunnguit pisiniarfinnut massakkut pizzarpassuartoriartoraluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartuinnaat mittarfinnut taamani aallarsinnaanngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Narsarsuarmi takujartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfinnguamit tikilertaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angutit Paamiunut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Qaqortumi ilinniartikkiartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami takusinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapilissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami takujartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliit Ilisimatusarfimmut massakkut aallarniarput.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Qaanaamit angerlariartorsinnaasanngilanga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Angutinnguit Naalakkersuisunut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukarlinnguit Ilisimatusarfimmut massakkut aallarsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ullumi aallariartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuarinngisat Qaanaamut massakkut aallariartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut massakkut whiskytoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfimmit tikissinnaavugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlariartorsinnaanngikkaluarpugut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Kalaallit pisiniarfinnguarinngisamut ullumi ataasinnguartoriartoraluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliit pisiniarfinnguarisanngisamut ippassaq ataasinnguaannartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Kangerlussuarmi naapikkiartussavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutaannaat mittarfinnguarisanngisanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiarannguit pisiniarfinnguarinngisamut massakkut pizzaannartoriartunngillat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfimmi atuarnianngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfinnguamit angerlalissaanga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat Katuamut massakkut pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Nanortalimmi nalusinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguarinngisat mittarfinnguanut ippassaq pizzatoriartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Tasiilami sammisarisinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit tikikkiartorsinnaasanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisorpassuit mittarfigisanngisanut massakkut tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najukkamit angerlarniartanngilagut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nuummit angerlarpugut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+V+Ind+1Pl
.
Arnaannaat Kangerlussuarmut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorput.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Pisiffimmit angerlariartorsinnaanngilagut.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Kangerlussuarmit angerlartariaqartaraluarpunga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfinnguamit tikissinnaanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami sammisarissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorpassuit Maniitsumut ullumi ataasinnguartoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat mittarfinnguamut ippassaq tiitoriartunngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikittarpunga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat pisiniarfimmut ippassaq tiitoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Anaanaginngisat pisiniarfinnut ullumi tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Royal Greenlandimi pissanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisuinnaat ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguit mittarfinnguarisanngisanut ullumi aallarsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanaginngisat mittarfigisanngisanut ippassaq ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Maniitsumi asajartussagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nanortalimmit tikikkiartorsinnaasaraluarpugut.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Angajulliinnarinngisat Royal Greenlandimut ullumi aallariartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Tasiilamit angerlalertassaagut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Angajullerpassuit Katuamut taamani aallarsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.