Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Pisiniarfippassuarnit angerlarsinnaassagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Anaanaginngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Meerarpassuit Tasiilamut ippassaq ataasinnguartoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit tikissinnaasanngikkaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Uummannamit angerlalissaanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Angutinnguit ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani ataasinnguartoriartorput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Anaanaannarinngisat Ilisimatusarfimmut ippassaq pizzannguartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Narsarsuarmi piartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutit Tasiilamut taamani pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Uummannami takujartorsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguarinngisat pisiniarfiginngisamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit angerlariartorsinnaassaagut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najukkamit angerlariartorsinnaavunga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsami eqqaamajartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Royal Greenlandimi sammisarilissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnannguit Ilisimatusarfimmut massakkut pizzannguartoriartoraluarput.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfippassuarnit angerlariartorsinnaavunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Narsami eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaaginnaat Aasiannut taamani pizzannguartoriartorput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Uummannamit tikikkiartorsinnaanngilagut.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Kalaalinnguit Nanortalimmut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meerannguit pisiniarfinnguarinngisanut massakkut tiitoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meeraannarinngisat mittarfinnguamut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi takussanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Narsami ilinniartissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Paamiunit tikilinngilagut.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nalunngisat Naalakkersuisunut taamani aallariartorsinnaanngikkaluarput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ippassaq pizzaannartoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortorpassuit ilinniarnertuunngorniarfimmut ullumi pizzarpassuartoriartunngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapissinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Naalakkersuisunit tikikkiartortarpugut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Kangerlussuarmi asalissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalerpassuit ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapikkiartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kangerlussuarmit tikinngilagut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit tikissagaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Royal Greenlandimit angerlalertaraluarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlarniarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Kangerlussuarmit tikissinnaasaraluarpugut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikikkiartorsinnaanngikkaluarpugut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Maniitsumi pissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapikkiartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumit angerlarniartarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlalissagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Kalaalinnguit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ippassaq aallariartorput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfippassuarnit tikittariaqartarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartut ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut massakkut ataasinnguaannartoriartorput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Qaanaami piartorsinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnaat mittarfigisanngisanut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qallunaannguit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut taamani whiskytoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit angerlartariaqartarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Katuami atuarsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Kangerlussuarmi taasinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Tasiilami sammisarisinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit angerlartaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarliit mittarfiginngisanut ullumi ataasinnguartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nuummit tikikkiartunngilagut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit tikissinnaavugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ippassaq aallarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi atulissavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat pisiniarfinnguarinngisamut massakkut ataasinnguartoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kalaallit Nunaannit tikikkiartoraluarpunga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Najugaannarmit angerlalertassaagut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit tikikkiartortanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Tasiilamit angerlarsinnaassagaluarpugut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Anaanat Pisiffimmut massakkut aallalinngillat.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qaanaamit angerlalissaanga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Anaanannguarinngisat Uummannamut ippassaq ataasinnguaannartoriartunngillat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kalaaliinnaat mittarfinnguarisanngisamut ullumi aallarnianngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nuummit tikikkiartussagaluarpunga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Eqqumiitsuliortuinnaat mittarfinnguanut ullumi pizzaannartoriartorput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuit mittarfinnut ippassaq aallalerput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit tikissinnaasarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Pl
.
Meerarinngisat pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq aallariartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit angerlarsinnaasanngikkaluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Nuummi atoriartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut massakkut aallarsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat Sisimiunut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat Nanortalimmut ullumi aallalerput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi naapissagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najukkamit angerlarniassaagut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfippassuarnit angerlariartussagaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarlerinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut massakkut whiskytoriartorput.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikissinnaasaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlariartortanngilanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Angajullinnguit pisiniarfigisanngisanut massakkut pizzannguartoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorinngisat Narsamut massakkut ataasinnguaannartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlariartussagaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Tasiilami eqqaamajartorsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.