Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Meeraannaat mittarfinnguarinngisanut ullumi pizzatoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Qaanaami takujartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuppassuit Pisiffimmut ullumi pizzannguartoriartorput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angutit pisiniarfimmut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuut Uummannamut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nuummit tikissinnaanngilagut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi atoriartorsinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami sammisariartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Tasiilami atoriartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Pituffimmi taaniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Tasiilamit angerlariartortaraluarpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Anaanaginngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut ullumi pizzaannartoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfimmi naapilissagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ullumi pizzannguartoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit tikinniarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Nukarliinnaat Nunatta Atuagaateqarfianut taamani aallariartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Pituffimmi sammisarisinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat Qaanaamut ullumi pizzatoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlarsinnaanngikkaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qallunaannguit Qaqortumut ippassaq aallariartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsami pissagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfinnguamit angerlariartorsinnaassagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Eqqumiitsuliortunnguit Qaqortumut massakkut ataasinnguaannartoriartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Narsarsuarmi nalusinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiarannguit Upernavimmut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nanortalimmi asasinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguarinngisat Nanortalimmut ippassaq aallarsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naluniarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguit pisiniarfiginngisamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Uummannami eqqaamajartorsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit tikinniassaanga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikikkiartorsinnaasarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsarsuarmi takujartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi mittarfimmi naapissinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlartariaqassagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Pituffimmit tikittaraluarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarissanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit tikikkiartorsinnaasanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertoorinngisat Narsarsuarmut taamani aallariartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi taajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaarpassuit Kangerlussuarmut taamani pizzatoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Ilisimatusarfimmi naapikkiartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiarannguit Nunatta Atuagaateqarfianut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguit pisiniarfinnguarinngisanut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiaraannaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ippassaq pizzaannartoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnarinngisat Maniitsumut ullumi aallarnianngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapissinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfinnguamit tikissinnaasanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi naapissinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaaliinnaat Tasiilamut massakkut aallaraluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi takujartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguit Upernavimmut ippassaq aallariartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapissinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullerpassuit Sisimiunut massakkut tiitoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Narsarsuarmit tikissinnaavugut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Pl
.
Mittarfiinnarmit angerlariartoraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angajullerpassuarinngisat pisiniarfinnguarinngisamut taamani aallarniaraluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukarliit Maniitsumut ullumi ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuinnarinngisat Katuamut ullumi pizzannguartoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Mittarfimmit tikikkiartorsinnaanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami taasinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit angerlariartunngilanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Pituffimmit angerlariartunngilagut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaassaanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg
.
Arnarpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguamut ullumi pizzarpassuartoriartunngillat.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit angerlartariaqarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Pl
.
Angajullinnguarinngisat mittarfimmut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuarinngisat Royal Greenlandimut ullumi ataasinnguaannartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit angerlariartorsinnaanngilanga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Mittarfiinnarmit tikikkiartussaagut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Pituffimmi sammisarissanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguarinngisat pisiniarfigisanngisamut ullumi tiitoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfimmi atuariartorsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat mittarfiginngisamut ullumi pizzatoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Upernavimmi takussagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaannaat pisiniarfinnguanut ippassaq aallarsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi taaniassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Royal Greenlandimit tikikkiartorsinnaassaanga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg
.
Meerannguarinngisat Paamiunut taamani pizzarpassuartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Upernavimmi piartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaannaat pisiniarfinnguamut taamani pizzatoriartunngillat.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit angerlariartunngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisut mittarfinnguarisanngisamut ullumi aallariartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit angerlariartorsinnaasarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapikkiartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfinnguamit angerlartaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Kangerlussuarmit angerlalissaanga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Meeqqat mittarfinnguarisanngisanut ippassaq aallarput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.