Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ilinniarnertuunnguarinngisat pisiniarfigisanngisanut ippassaq ataasinnguartoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meerannguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ullumi aallarniaraluarput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi taassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuit mittarfinnguarisanngisanut ippassaq pizzatoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisuinnaat pisiniarfinnut ippassaq aallarniarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguit mittarfiginngisamut massakkut whiskytoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Tasiilamit tikikkiartorpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Sg
.
Inuit pisiniarfinnguanut taamani pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Maniitsumi takujartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inunnguarinngisat Uummannamut ullumi tiitoriartorput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnaat Katuamut ippassaq aallariartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit tikilertaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Upernavimmi eqqaamajartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugarpassuarnit tikikkiartorsinnaasanngilagut.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlarniartaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Royal Greenlandimit tikittariaqartaraluarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Meerannguit Upernavimmut massakkut tiitoriartoraluarput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Pituffimmi takujartussagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasiannit angerlalertanngilagut.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi taassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguit pisiniarfinnguarinngisanut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarliit Kangerlussuarmut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit angerlariartorsinnaanngikkaluarpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisunnguit ilinniarnertuunngorniarfimmut massakkut ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Arnaannaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ullumi whiskytoriartunngillat.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Nanortalimmi nalusinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanat mittarfinnut ullumi whiskytoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamajartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguit Upernavimmut ippassaq aallariartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit angerlariartussagaluarpunga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapissinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikissinnaasanngikkaluarpunga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Anaanaginngisat mittarfinnut ippassaq aallarnianngillat.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilisimatusarfimmit angerlartariaqartaraluarpugut.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Uummannami nalusinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannarinngisat Danmarkimut taamani tiitoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat pisiniarfinnguanut massakkut pizzaannartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit angerlassaagut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Qallunaannguit mittarfimmut taamani pizzannguartoriartorput.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut ullumi aallanngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najukkamit angerlartarpugut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat pisiniarfiginngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Uummannami naapilissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naluniarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutit ilinniarnertuunngorniarfimmut massakkut aallariartoraluarput.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Royal Greenlandimut taamani pizzatoriartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Uummannamit angerlalertassaanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Inunnguit pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq aallarniarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Mittarfippassuarnit angerlariartoraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisut Upernavimmut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami takusinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlerpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut ullumi pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit mittarfinnguanut ullumi pizzatoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Kangerlussuarmi pissanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Kalaallit Nunaanni pilissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
pi+Sem/relate+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugarpassuarnit tikinniartanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuuginnaat Maniitsumut massakkut aallariartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Upernavimmi atoriartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiffimmit tikikkiartortaraluarpugut.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Narsami sammisarissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfippassuarnit tikikkiartorsinnaassagaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Pituffimmi ilinniartissinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Narsamit angerlalissaagut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Katuami atuarsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit tikittarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Qaqortumi pisinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Sisimiunit tikilertassaanga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Qaanaamit tikittanngilagut.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfimmit angerlariartorsinnaanngikkaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Meeqqat mittarfinnguarinngisamut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikissinnaasanngilanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nukappiararpassuit Sisimiunut ippassaq pizzaannartoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Inuinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut ullumi whiskytoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami takujartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikissinnaasaraluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartorpassuit Nuummut ullumi pizzarpassuartoriartorput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Narsarsuarmi atuarsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikissinnaassaagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi taassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnut taamani whiskytoriartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qallunaat Tasiilamut taamani ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meerannguarinngisat Paamiunut taamani pizzarpassuartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Danmarkimi asajartussagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerannguit Nuummut ippassaq ataasinnguartoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Inunnguit Maniitsumut taamani pizzatoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Meerarinngisat mittarfinnut taamani aallarnianngillat.
meeraq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.