Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Angajulliinnarinngisat pisiniarfigisanngisanut ullumi pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuinnaat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit tikikkiartorsinnaanngikkaluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Meerarpassuit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ippassaq ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukappiarannguit Upernavimmut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nalunngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ullumi aallariartorsinnaanngikkaluarput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Najukkamit tikissinnaasarpunga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi asajartussavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikikkiartorsinnaasarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat pisiniarfinnguanut massakkut pizzaannartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikinniassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni naapissinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami asajartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisut pisiniarfiginngisamut taamani tiitoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukarlinnguarinngisat Aasiannut ippassaq ataasinnguaannartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angajullerinngisat Pituffimmut ullumi whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukarliinnarinngisat Sisimiunut taamani aallariartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit angerlartariaqassagaluarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Anaanaginngisat pisiniarfinnguarisanngisamut ippassaq tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi atulissavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullerinngisat Nunatta Atuagaateqarfianut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit angerlarniartaraluarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Kalaaliinnaat mittarfiginngisanut taamani aallarsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlartariaqarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Sg
.
Qallunaaginnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukarliinnarinngisat Narsamut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Kangerlussuarmi takusinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaannarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut massakkut ataasinnguaannartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikilertanngilanga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani ataasinnguaannartoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat mittarfinnguanut taamani pizzaannartoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qaanaamit tikilissaanga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Arnarpassuit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ullumi whiskytoriartorput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Najukkamit tikittaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi piartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Upernavimmit angerlarniartanngilanga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami ilinniartikkiartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Upernavimmit tikinniartarpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Pl
.
Najukkamit tikinniaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Mittarfiinnarmit tikittariaqartarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlarnianngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami piartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inunnguit mittarfinnguarinngisanut massakkut pizzatoriartorput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Qallunaarpassuit Katuamut massakkut tiitoriartoraluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikinniarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Mittarfinnguamit angerlariartortanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat Maniitsumut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Narsamit tikikkiartussagaluarpugut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Kangerlussuarmi atuarsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Narsarsuarmit tikittariaqassaagut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Pl
.
Nanortalimmit tikikkiartorsinnaassagaluarpunga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikikkiartortanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikikkiartorsinnaassaagut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Pl
.
Mittarfimmit angerlarsinnaasanngikkaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Ilisimatusarfimmi naapikkiartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfimmi pilissavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nuummit angerlartariaqartarpunga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfippassuarnit tikilissaanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi atussavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Maniitsumi taasinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Nuummi naapissinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguit mittarfinnguamut taamani aallariartorput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani atuarsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inunnguit Nanortalimmut massakkut pizzaannartoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit angerlarniarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Upernavimmi atuarsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Uummannami naapilissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaannarinngisat pisiniarfinnguamut massakkut pizzatoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Narsarsuarmit tikikkiartorsinnaasarpunga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Nuummi piartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaallit Nunaannit tikikkiartussaanga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Mittarfippassuarnit angerlartariaqarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Sg
.
Anaanat Nanortalimmut taamani aallariartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Uummannamit angerlaraluarpunga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisorpassuit ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani pizzatoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit angerlaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfinnguami eqqaamajartussavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami ilinniartikkiartussavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeqqat pisiniarfiginngisamut taamani ataasinnguaannartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.