Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Exercise 4.0x: Consolidating « Greenlandic for Foreigners 2 « Learn Greenlandic

Exercise 4.0x: Consolidating

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Inuinnaat Aasiannut ippassaq whiskytoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikissinnaassagaluarpugut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Upernavimmi piartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguarinngisat Nuummut ullumi pizzannguartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit angerlalinngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Maniitsumi atuariartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliinnaat Nuummut ippassaq aallarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Najugarpassuarnit tikissinnaavunga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani atuariartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
atuar+Sem/read+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami taajartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalinnguit Paamiunut ippassaq pizzatoriartoraluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani asajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlalissagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukappiararpassuit ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani ataasinnguartoriartoraluarput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlassagaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Sisimiunit tikikkiartorsinnaasaraluarpunga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Upernavimmit tikissinnaanngilanga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Paamiunit angerlarniartarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfippassuarnit tikittariaqartanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Maniitsumit angerlalertassaagut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Arnannguit mittarfigisanngisanut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit angerlartariaqartaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angajullinnguit Maniitsumut ullumi aallariartunngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlariartorsinnaanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat pisiniarfinnguamut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikissinnaanngikkaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlalertarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Kalaallit Nunaanni asajartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi nalulissavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi naapikkiartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Naalakkersuisunit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpugut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Eqqumiitsuliortunnguit Nunatta Atuagaateqarfianut taamani aallariartunngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit angerlarniartaraluarpugut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Anaanaannarinngisat pisiniarfinnut ullumi pizzatoriartunngillat.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meerannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut taamani aallarniaraluarput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit tikikkiartortaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami piartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami taassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inunnguit pisiniarfinnguarinngisamut massakkut pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit tikikkiartorsinnaasanngilanga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat Pituffimmut ippassaq aallarnianngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisuinnaat pisiniarfinnut ippassaq aallarniarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Narsamit angerlartanngilanga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nukarlerpassuit pisiniarfinnguamut ippassaq pizzatoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit tikittariaqartaraluarpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Uummannamit angerlartanngilanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfinnguami ilinniartinnianngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit angerlariartussaagut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Mittarfiinnarmit tikikkiartussaagut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Narsarsuarmit angerlartariaqassaagut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Pl
.
Danmarkimit tikittarpunga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikikkaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Pituffimmi takuniassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit angerlalertanngilanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni taajartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
taa+Sem/name+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Uummannami atulissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit tikinniartanngilagut.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nukarlerinngisat mittarfinnguarisanngisanut ullumi pizzaannartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit angerlartaraluarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Pisiffimmi nalussanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit angerlalertassaanga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami atuarsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaanaamit tikilertanngilanga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaanngilanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Narsamit tikissinnaassagaluarpugut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfippassuarnit angerlarsinnaasarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfinnguamit tikinnianngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarisinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Nanortalimmi nalussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Qaanaami atuarsinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Pituffimmi nalussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi atorniassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullerinngisat mittarfigisanngisanut ippassaq pizzannguartoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuit Pisiffimmut ullumi pizzannguartoriartorput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angutaannaat Kalaallit Nunaannut taamani tiitoriartorsinnaapput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nukarlinnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut taamani pizzannguartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat Upernavimmut ippassaq pizzaannartoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisunnguit mittarfimmut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisuinnaat Nanortalimmut taamani ataasinnguaannartoriartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit angerlarsinnaavugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Pl
.
Upernavimmit angerlarsinnaavugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Pl
.
Anaanat Qaanaamut taamani tiitoriartunngillat.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfimmit angerlalertaraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Kangerlussuarmi atussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Narsarsuarmit angerlarniaraluarpugut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfippassuarnit angerlariartorsinnaasarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarsinnaavunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfimmi asalissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaallit ilinniarnertuunngorniarfinnguamut massakkut ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami naapikkiartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.