Exercise 4.0x: Consolidating

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Uummannamit tikissagaluarpunga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Narsarsuarmit angerlartariaqanngilanga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikilertassaanga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Narsami piartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlerpassuarinngisat Aasiannut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Maniitsumi sammisarisinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuppassuit Tasiilamut ippassaq ataasinnguartoriartorput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Inunnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut ullumi aallariartoraluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukarlinnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut taamani tiitoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit tikikkiartorsinnaasaraluarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfiinnarmit tikittariaqassaanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Sg
.
Anaanannguarinngisat Qaqortumut ippassaq whiskytoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukappiaraannaat mittarfinnut ippassaq aallariartorsinnaapput.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Narsarsuarmit tikittaraluarpunga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfiinnarmit angerlalerpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisut Naalakkersuisunut ippassaq pizzaannartoriartorput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nanortalimmit angerlarpunga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+V+Ind+1Sg
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikittariaqassagaluarpunga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat Katuamut ullumi aallariartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikilerpugut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfimmit angerlariartortarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Qaanaami pilissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit tikissinnaasanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani asajartorsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit tikilissagaluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pituffimmit angerlarniartarpunga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Nanortalimmit tikikkiartorsinnaavugut.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Nuummi nalusinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Narsarsuarmi ilinniartissinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunnguit Narsamut ullumi ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Inuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ullumi pizzannguartoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunnguit mittarfiginngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilisimatusarfimmit tikikkiartortaraluarpunga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami atorniassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Pituffimmi nalulissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiaqqat Paamiunut massakkut pizzaannartoriartunngillat.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nuummit tikittariaqassagaluarpunga.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Nanortalimmi taajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlariartorsinnaasaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Kalaalerpassuit mittarfinnguamut ippassaq pizzatoriartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Tasiilamit angerlassagaluarpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Najugarpassuarnit tikissinnaanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Inuit Aasiannut massakkut whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit Tasiilamut ullumi pizzatoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit pisiniarfinnguamut ullumi pizzaannartoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisut Sisimiunut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat mittarfiginngisamut ippassaq aallanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlarniartaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Kangerlussuarmi takussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaallit Nunaannit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpunga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Arnannguit pisiniarfinnguamut ullumi whiskytoriartunngillat.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi takusinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapikkiartussavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfinnguamit angerlariartorsinnaasaraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Sisimiunit angerlartariaqartaraluarpugut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Mittarfiinnarmit tikinngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlarsinnaasanngilagut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami taassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikikkiartorsinnaasarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi piartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi mittarfimmi eqqaamajartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaqortumit tikilissaanga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Eqqumiitsuliortut pisiniarfigisanngisanut ippassaq pizzatoriartunngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit tikittarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfimmit tikinniassaagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl
.
Anaanarpassuit pisiniarfinnguarisanngisamut massakkut pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit angerlariartorsinnaavunga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Nalunngisarisanngisat Pisiffimmut ullumi tiitoriartunngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartunnguit pisiniarfinnguarisanngisamut taamani whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanannguarinngisat pisiniarfinnguamut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Uummannamit tikikkiartussaagut.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Narsami ilinniartikkiartorsinnaassanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit angerlarniartaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Sisimiunit tikikkiartoraluarpunga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi sammisariniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kangerlussuarmit angerlariartorsinnaasanngilagut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami piartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Royal Greenlandimit tikinniassagaluarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Angajulliinnaat Nanortalimmut taamani ataasinnguaannartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Paamiunit angerlariartortarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisunnguit pisiniarfimmut taamani aallarsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit mittarfinnguanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfimmi taassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliit ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ullumi aallalerput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Najugaannarmit angerlarniartanngilagut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.