Exercise 4.0x: Consolidating

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Inuginngisat pisiniarfinnguamut massakkut tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anaanat pisiniarfinnut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit angerlariartorsinnaassaanga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Danmarkimi asajartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfippassuarnit tikikkiartortarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfiinnarmit angerlartariaqartarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Uummannami ilinniartissinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikikkiartortanngilanga.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat Ilisimatusarfimmut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfinnguami pisinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Danmarkimit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Pituffimmi sammisarissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiffimmit tikittaraluarpunga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Eqqumiitsuliortunnguit pisiniarfimmut ullumi pizzarpassuartoriartunngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfinnguami naapikkiartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit tikikkiartoraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Qaanaamit tikikkiartorsinnaasanngilanga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Tasiilami atualissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlariartorsinnaasanngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapinniarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Sisimiunit tikikkiartorpunga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Sg
.
Eqqumiitsuliortorpassuit Paamiunut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami eqqaamajartussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannaat pisiniarfinnguamut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunnguit mittarfigisanngisamut ippassaq aallaraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuut Uummannamut ippassaq whiskytoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat mittarfiginngisanut ullumi whiskytoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anaanaannarinngisat Maniitsumut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarliit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut massakkut tiitoriartorput.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit angerlariartorpugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Pl
.
Narsamit angerlarsinnaasarpunga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Meeqqat pisiniarfiginngisanut ullumi tiitoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Kangerlussuarmi naapissinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasiannit tikilertarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Qallunaannguit pisiniarfiginngisanut massakkut pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit angerlariartortaraluarpunga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsami takusinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfinnguami atuariartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortunnguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ullumi tiitoriartunngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qallunaannguit pisiniarfiginngisanut ippassaq aallalinngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuit mittarfigisanngisamut massakkut pizzatoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit angerlartariaqassagaluarpunga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfippassuarnit angerlalertarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Qaqortumit tikissinnaanngilagut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat Upernavimmut ullumi whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
.
Maniitsumit tikikkiartortarpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Pituffimmi piartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasiannit angerlanngilagut.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Angutinnguit mittarfigisanngisanut massakkut pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit tikikkiartortarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Arnaannaat Nanortalimmut massakkut aallariartorsinnaapput.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Angutinnguit mittarfinnguarinngisamut ullumi aallariartorsinnaapput.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Inuinnaat pisiniarfinnguamut ippassaq aallalinngillat.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfinnguami asajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Kangerlussuarmi ilinniartikkiartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlarnianngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Danmarkimit angerlartanngilanga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Kalaallit Nunaannit tikikkiartortarpugut.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Maniitsumi takuniassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullerpassuarinngisat mittarfinnut ullumi pizzannguartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Kalaallit Nunaannit angerlarniassagaluarpunga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi mittarfinnguami taanianngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Upernavimmit tikikkiartussagaluarpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Danmarkimi eqqaamajartussavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfippassuarnit angerlarniarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisariniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Danmarkimi ilinniartinnianngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit angerlalertaraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikippunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+V+Ind+1Sg
.
Ilisimatusarfimmit tikittariaqassagaluarpunga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi atualissavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikissagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Qaqortumit angerlassaagut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Narsarsuarmit tikittariaqanngilagut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Inunnguarinngisat Aasiannut massakkut pizzatoriartunngillat.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Pisiffimmi piartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuppassuit Pituffimmut massakkut pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlariartortarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartuinnaat Katuamut taamani tiitoriartorsinnaapput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.