Exercise 4.0x: Consolidating

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Sisimiunit tikilissaanga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Mittarfiinnarmit tikilissagaluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarliit ilinniarnertuunngorniarfinnguanut taamani aallanngillat.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami takulissavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliinnarinngisat mittarfinnguamut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsami takusinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Narsarsuarmit angerlalertarpunga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfimmit angerlarsinnaasanngikkaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlariartunngilagut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikinniartaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nalunngisat pisiniarfinnut taamani aallalinngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit angerlalissagaluarpugut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisunnguit Tasiilamut ullumi tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Upernavimmi taalissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Royal Greenlandimi takussanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisuinnaat Narsamut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angajullerinngisat pisiniarfigisanngisanut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit angerlartariaqartarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut taamani ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi nalussanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguarinngisat Pisiffimmut massakkut pizzaannartoriartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami sammisarilissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlerpassuarinngisat Tasiilamut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Upernavimmi atorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsarsuarmi sammisariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Tasiilamit tikilerpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Sg
.
Upernavimmit angerlartariaqartarpunga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
.
Angajullerinngisat pisiniarfigisanngisamut taamani aallarsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerpassuit pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq ataasinnguartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat Kalaallit Nunaannut taamani ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami naapikkiartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlartariaqassaagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Katuami atuariartorsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Nanortalimmi ilinniartilissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguit mittarfiginngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani eqqaamalissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
eqqaama+Sem/remember+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit angerlanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Nuummut ullumi aallalinngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Danmarkimi taasinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi asasinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Danmarkimit tikikkiartussagaluarpugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartinniassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuppassuit pisiniarfigisanngisanut massakkut aallarsinnaapput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Arnaannaat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Uummannami atuariartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiararpassuit Uummannamut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takuniassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartuinnaat mittarfinnguanut ippassaq pizzannguartoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortut Nuummut ippassaq ataasinnguaannartoriartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit Paamiunut taamani aallariartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Angajullerpassuarinngisat Sisimiunut ippassaq ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi pinianngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullerinngisat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut ullumi pizzannguartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takunianngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullerpassuit Kalaallit Nunaannut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anaanaginngisat mittarfinnguanut ullumi pizzatoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Arnat pisiniarfinnut ullumi ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi takulissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami sammisariartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Katuami piartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanarpassuarinngisat Kalaallit Nunaannut massakkut tiitoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfinnguami piartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisorpassuit mittarfinnguamut taamani whiskytoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit angerlarniartaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Tasiilamit angerlarsinnaanngikkaluarpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat mittarfinnguarinngisamut massakkut whiskytoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortut pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartorput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Nuummi eqqaamajartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi mittarfimmi sammisarissanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Maniitsumi atuarniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfippassuarnit angerlartariaqarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Pl
.
Aasiannit tikissinnaasanngikkaluarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angajulliit pisiniarfinnguarinngisamut taamani aallariartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisunnguit mittarfinnguarisanngisamut ippassaq whiskytoriartorsinnaanngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnaat Nuummut massakkut pizzatoriartorsinnaanngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit tikikkiartorsinnaasaraluarpunga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Kalaallit Nunaannit angerlariartortanngilagut.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Royal Greenlandimit angerlassaanga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Sg
.
Angajulliinnaat mittarfinnguanut taamani whiskytoriartorput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit angerlariartorsinnaavugut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Pl
.
Arnat Narsamut ippassaq ataasinnguaannartoriartunngillat.
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit tikissinnaasarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Angajulliinnaat Kalaallit Nunaannut ullumi pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerpassuit mittarfigisanngisamut taamani aallariartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.