Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Exercise 4.0x: Consolidating « Greenlandic for Foreigners 2 « Learn Greenlandic

Exercise 4.0x: Consolidating

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Inuppassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut taamani aallarnianngillat.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsami piartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnarinngisat pisiniarfinnguarisanngisamut massakkut ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni atulissagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ator+Sem/use+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najukkamit tikissinnaassaanga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg
.
Mittarfinnguamit angerlalinngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami asaniarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Sisimiunit angerlartanngilanga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkiartussagaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi takujartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Tasiilamut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortut pisiniarfinnguarinngisamut ippassaq aallarnianngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiffimmit tikikkiartussagaluarpunga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukappiararpassuit Danmarkimut taamani aallarsinnaanngikkaluarput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Meerarinngisat pisiniarfiginngisamut taamani aallarnianngillat.
meeraq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfimmit angerlalinngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Angajullerpassuit pisiniarfiginngisamut ippassaq pizzarpassuartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlariartorsinnaassagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi taajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Uummannami piartorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Danmarkimit tikittariaqartarpunga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
.
Inuginngisat mittarfigisanngisanut taamani ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit pisiniarfiginngisamut ullumi pizzatoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi asasinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlalertassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Mittarfiinnarmit angerlalertassaanga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartuinnaat Narsamut ullumi aallarsinnaapput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami atorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Royal Greenlandimi taajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pituffimmit angerlariartunngilagut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Narsamit angerlariartoraluarpunga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartut pisiniarfinnguamut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit angerlariartorsinnaavugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Pl
.
Angutaannaat Narsamut ullumi ataasinnguaannartoriartoraluarput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Narsamit tikilertaraluarpugut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikittariaqartanngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunnguit mittarfinnut ullumi pizzatoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi ilinniartinniassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartuinnaat Royal Greenlandimut massakkut pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguit Sisimiunut massakkut aallalinngillat.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nalunngisat Qaanaamut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Pituffimmi taajartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kangerlussuarmit angerlalinngilanga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfinnguami asajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnaat pisiniarfiginngisamut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat pisiniarfinnguamut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartuinnaat Kangerlussuarmut taamani tiitoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Royal Greenlandimi naapissinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnaat mittarfinnguarinngisamut ullumi pizzatoriartunngillat.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit angerlariartorsinnaasarpugut.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Danmarkimit angerlariartunngilanga.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat Pituffimmut ippassaq aallarnianngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit angerlalertanngilagut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nukappiaraannaat pisiniarfiginngisanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisorpassuit ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angutit pisiniarfinnguanut taamani aallariartorsinnaanngillat.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit angerlariartortarpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsami eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Narsarsuarmi piartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi takujartussavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Royal Greenlandimit angerlalertanngilanga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nanortalimmit angerlalertanngilagut.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Inuit Qaqortumut ippassaq aallaraluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfinnguami taajartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnarpassuit mittarfinnguanut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat Naalakkersuisunut ippassaq aallariartorput.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Najukkamit tikissagaluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qallunaat pisiniarfinnguarisanngisanut massakkut ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Tasiilamit angerlalerpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi asajartussavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortorpassuit Aasiannut taamani pizzarpassuartoriartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inunnguit Royal Greenlandimut massakkut pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inunnguarinngisat pisiniarfinnguamut ippassaq ataasinnguaannartoriartorput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit Uummannamut ippassaq pizzarpassuartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit angerlartanngilagut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nukarlerpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguamut ullumi aallariartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Meerarpassuarinngisat pisiniarfimmut taamani ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit angerlariartussagaluarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Maniitsumit angerlarsinnaasaraluarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi sammisariartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukappiarannguit Royal Greenlandimut taamani aallariartorput.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit angerlariartorsinnaavunga.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Narsarsuarmit tikikkaluarpunga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nukarlinnguarinngisat Tasiilamut taamani ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi takussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.