Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aappaagu uanga ilissi Pituffimmi takujartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaallit Maniitsumut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikinniaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertoorinngisat Tasiilamut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Angutaannaat Pituffimmut ullumi whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnarinngisat Aasiannut ippassaq aallarsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortunnguit Qaanaamut taamani ataasinnguaannartoriartunngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami takulissavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi atuariartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapinniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi takujartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlerinngisat mittarfinnguarisanngisamut taamani pizzatoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit angerlarsinnaanngikkaluarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkiartussagaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Danmarkimi asasinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Royal Greenlandimit tikinniartanngilagut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nukarlerinngisat Kalaallit Nunaannut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit pisiniarfinnguarinngisanut ullumi tiitoriartoraluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi nalusinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfinnguamit angerlalertaraluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Qallunaaginnaat Nanortalimmut taamani pizzaannartoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Meeqqat pisiniarfigisanngisanut taamani aallarniarput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Inuit mittarfiginngisanut massakkut whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfimmi nalussavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit angerlariartoraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Mittarfippassuarnit angerlartariaqassaanga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Sg
.
Narsamit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpunga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukappiaraannaat pisiniarfigisanngisanut ullumi aallalinngillat.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit angerlarsinnaasanngilagut.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Qaqortumit tikikkiartorpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni atorsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerannguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut ippassaq aallariartoraluarput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Narsarsuarmit angerlarniartarpunga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Najugarpassuarnit angerlarsinnaasaraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nalunngisarisanngisat mittarfinnut ullumi ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit tikikkiartorsinnaasanngilanga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Inuppassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut ullumi aallariartorput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaanaami sammisarisinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Upernavimmi nalussagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami asaniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Narsami nalussanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi taaniassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ippassaq aallaraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Tasiilamit angerlarsinnaasanngikkaluarpugut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat pisiniarfiginngisanut taamani whiskytoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartunnguit pisiniarfiginngisamut ippassaq pizzarpassuartoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meerarpassuarinngisat Royal Greenlandimut ullumi whiskytoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit tikittariaqaraluarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Najukkamit tikikkaluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfippassuarnit angerlariartoraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarlinnguarinngisat pisiniarfinnguanut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartunnguit Paamiunut ippassaq pizzatoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarliit Kalaallit Nunaannut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikikkiartorsinnaasarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfiinnarmit tikissinnaanngikkaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarliinnarinngisat mittarfigisanngisamut ullumi ataasinnguaannartoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnaat Aasiannut ullumi aallarsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami takussavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Tasiilami ilinniartissinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut taamani aallarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Royal Greenlandimi atussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuginngisat pisiniarfinnguarinngisamut ippassaq aallarsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Royal Greenlandimit angerlariartortanngilagut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Upernavimmi takujartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliinnarinngisat mittarfinnguarisanngisanut massakkut aallariartorput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Royal Greenlandimi taajartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut taamani ataasinnguartoriartorput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit angerlarniarpugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikilissagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilisimatusarfimmit tikikkiartunngilanga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat pisiniarfinnut massakkut whiskytoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit tikittaraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Qaqortumit angerlassagaluarpunga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami atuarniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuit Qaanaamut ullumi pizzaannartoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Inunnguit pisiniarfigisanngisanut massakkut aallarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Anaanat mittarfinnguarisanngisamut ippassaq whiskytoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Meeqqat ilinniarnertuunngorniarfinnut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Royal Greenlandimit tikilerpunga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Sg
.
Meerannguarinngisat Narsamut ippassaq aallaraluarput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Mittarfimmit tikissinnaanngikkaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Anguterpassuit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut ippassaq pizzannguartoriartunngillat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Tasiilami asasinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Danmarkimi atuariartussavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannaat mittarfinnguamut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.