Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ilinniartunnguit Kalaallit Nunaannut ippassaq aallariartoraluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut taamani ataasinnguartoriartorput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorinngisat Nunatta Atuagaateqarfianut taamani aallalinngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anaanannguit ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani ataasinnguartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukappiarannguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut taamani pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit angerlalertarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Royal Greenlandimit tikinniartanngilagut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Qallunaannguit mittarfinnguarinngisamut ullumi tiitoriartorsinnaanngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuit mittarfinnguarinngisanut ullumi ataasinnguartoriartunngillat.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Danmarkimi pissanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit angerlarniaraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Maniitsumit tikissinnaasanngikkaluarpugut.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi piartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Uummannami sammisarissanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlalissagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Qaqortumit tikilissagaluarpunga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Uummannami naapikkiartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Pisiffimmi ilinniartikkiartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaannarinngisat Katuamut ippassaq pizzatoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Ilisimatusarfimmi nalussanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliinnarinngisat mittarfinnguarisanngisanut massakkut aallariartorput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi sammisarisinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaginngisat Ilisimatusarfimmut taamani whiskytoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikilertarpunga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarlerinngisat mittarfigisanngisamut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuut Nuummut massakkut aallariartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortunnguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ullumi tiitoriartunngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Arnaannaat mittarfiginngisamut taamani ataasinnguartoriartoraluarput.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Arnarpassuit Kalaallit Nunaannut ippassaq tiitoriartunngillat.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Narsamit angerlariartorsinnaassagaluarpugut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarlerpassuit mittarfinnguarisanngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartorput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Royal Greenlandimit angerlariartorsinnaanngilagut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Anaanarpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut ippassaq pizzarpassuartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsarsuarmi naapissinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisorpassuit Tasiilamut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit angerlarniassagaluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat Tasiilamut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi naapinniarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami atorniassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi pisinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami sammisarisinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugannguamit tikittariaqarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikittanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlanngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Upernavimmit tikittariaqarpunga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+V+Ind+1Sg
.
Royal Greenlandimit angerlarsinnaasanngilanga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Kangerlussuarmi naluniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Uummannamit angerlariartunngilanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilisimatusarfimmit angerlariartorsinnaasanngilanga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi sammisariartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi atuarniassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi naluniassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inunnguarinngisat mittarfiginngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nalunngisat Kangerlussuarmut taamani ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Royal Greenlandimit angerlartariaqartarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Pl
.
Paamiunit tikikkiartorsinnaasarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Maniitsumi atuarsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit angerlariartoraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Najugannguamit tikikkiartortaraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Qallunaaginnaat Narsarsuarmut taamani aallarsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Anaanaginngisat mittarfigisanngisanut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut ullumi whiskytoriartorput.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut massakkut aallarsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Katuamut massakkut aallariartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nalunngisarisanngisat mittarfinnguarisanngisanut taamani ataasinnguartoriartunngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorinngisat Uummannamut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit tikinnianngilanga.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartorpassuit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut massakkut aallarniaraluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Nanortalimmi atuarsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorinngisat pisiniarfinnguamut massakkut aallalerput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+LIR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlariartortarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami takujartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortuinnaat ilinniarnertuunngorniarfinnut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nalunngisat Maniitsumut taamani aallariartorsinnaapput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Katuamit tikikkiartorsinnaassaagut.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamaniarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Maniitsumit angerlassagaluarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Najugarpassuarnit angerlariartorsinnaasarpunga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami naapikkiartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlalertarpugut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Qaanaami atuassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.