Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aasaru uanga ilissi Maniitsumi atoriartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasiannit angerlalertaraluarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Anaanarpassuarinngisat pisiniarfiginngisamut massakkut aallarsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat mittarfigisanngisanut ullumi pizzatoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikikkiartortaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Najukkamit tikittanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Qaqortumit angerlarniassagaluarpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Uummannamit tikinniartanngilanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Qallunaaginnaat Naalakkersuisunut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat mittarfimmut ullumi aallariartunngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit angerlanngilagut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Angajullerpassuarinngisat Nunatta Atuagaateqarfianut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat mittarfinnguanut ullumi whiskytoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anguterpassuit mittarfinnguarinngisanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Narsarsuarmi ilinniartissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Maniitsumi atoriartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfimmi naapissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Qaqortumi naapilissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Royal Greenlandimit angerlarsinnaasaraluarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Narsarsuarmit angerlarniartarpunga.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Qaqortumi sammisariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerannguit pisiniarfinnguarinngisamut taamani pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit angerlariartortarpunga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi mittarfimmi ilinniartissinnaassanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pituffimmit tikinniaraluarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat pisiniarfinnguamut ullumi aallariartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugarpassuarnit tikilertarpunga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarlinnguit ilinniarnertuunngorniarfinnut massakkut ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisorpassuit pisiniarfinnguarisanngisanut massakkut aallariartorsinnaanngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerinngisat ilinniarnertuunngorniarfimmut ullumi pizzatoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat mittarfinnguarinngisanut taamani ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisut ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut massakkut ataasinnguaannartoriartorput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Arnaannaat mittarfinnguarisanngisamut ippassaq pizzatoriartorsinnaanngillat.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuit Narsamut ullumi aallariartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuinnarinngisat Qaanaamut ullumi whiskytoriartunngillat.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguit mittarfinnguarisanngisanut ullumi aallariartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarliinnaat Nunatta Atuagaateqarfianut taamani aallariartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsarsuarmi atuarsinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Upernavimmit tikittanngilanga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Inuit Maniitsumut massakkut pizzatoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Anguterpassuit ilinniarnertuunngorniarfimmut ippassaq pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nukappiararpassuit Narsarsuarmut taamani ataasinnguarpassuartoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikikkiartorpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisunnguit pisiniarfinnut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfimmit tikikkiartorsinnaasaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarliinnaat Narsamut taamani pizzatoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfinnguami ilinniartikkiartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Nuummi asasinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit tikittanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartuinnaat Kangerlussuarmut taamani tiitoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angutit pisiniarfinnguanut taamani aallariartorsinnaanngillat.
angut+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfippassuarnit tikikkiartussagaluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfinnguami asaniarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiffimmit tikikkiartortarpunga.
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Tasiilamit tikikkiartorsinnaassaanga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisunnguit pisiniarfiginngisanut taamani whiskytoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angutaannaat Kalaallit Nunaannut taamani tiitoriartorsinnaapput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Anaanaginngisat pisiniarfinnguarisanngisamut ippassaq tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuit pisiniarfinnut ullumi pizzannguartoriartunngillat.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kalaallit Nunaannit angerlartanngilanga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfimmi sammisarisinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullerpassuit pisiniarfiginngisamut ippassaq pizzarpassuartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfimmi pissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaanaamit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpunga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Royal Greenlandimit angerlariartorsinnaavunga.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Pituffimmi atuarsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanannguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani aallariartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut massakkut pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisuinnaat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq aallariartoraluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kangerlussuarmit tikittariaqassagaluarpugut.
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfinnguami atuariartussavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuut Nunatta Atuagaateqarfianut massakkut ataasinnguartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlarsinnaassagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Sisimiunit angerlartaraluarpunga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Meeraannaat Upernavimmut taamani pizzaannartoriartorput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Anaanannguarinngisat pisiniarfiginngisamut ippassaq aallariartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni asassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
asa+Sem/socialize+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlariartorsinnaassagaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Inuit Nuummut ullumi aallarniaraluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+3Pl
.