Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Arnannguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut taamani pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikittarpugut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Pl
.
Nukappiaraannaat pisiniarfinnguanut taamani pizzannguartoriartoraluarput.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Anaanannguarinngisat Danmarkimut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuut pisiniarfiginngisamut ullumi pizzaannartoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nukarliit Narsamut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nuummi nalulissavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi taajartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Narsami takussanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qaqortumit tikikkiartorsinnaanngikkaluarpunga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Meerannguit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut massakkut aallanngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfinnguamit tikikkiartortanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Maniitsumi ilinniartissinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfippassuarnit angerlarsinnaasaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikikkiartussagaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartorpassuit Royal Greenlandimut ippassaq pizzannguartoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Narsarsuarmit tikissinnaassaagut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikissinnaassagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Katuami sammisariartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Tasiilamit angerlartariaqanngilagut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Maniitsumit angerlariartorsinnaassagaluarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikippunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi mittarfinnguami naapinniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Narsarsuarmi nalussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilisimatusarfimmit angerlariartorsinnaasanngilanga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Anaanannguarinngisat Pituffimmut ullumi aallarput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Uummannami atoriartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Katuamit tikikkiartorsinnaassaagut.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Upernavimmi sammisariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nanortalimmit angerlarsinnaassagaluarpugut.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Pituffimmit angerlariartorsinnaasaraluarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami atorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanarpassuit Aasiannut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit angerlassaagut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Qallunaaginnaat Narsarsuarmut taamani aallarsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Uummannamit tikikkiartorsinnaanngilanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Qaqortumi ilinniartikkiartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanannguarinngisat pisiniarfigisanngisamut ullumi ataasinnguaannartoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Royal Greenlandimit tikinniassagaluarpugut.
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Anaanaannarinngisat mittarfinnguamut ullumi pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Qaanaami taajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliinnarinngisat mittarfinnguarinngisamut ullumi pizzatoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Paamiunit tikinniartaraluarpunga.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Najugarpassuarnit angerlarniartaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Paamiunit tikikkiartorpugut.
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Danmarkimi takussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerannguit Paamiunut massakkut aallanngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Danmarkimi piartussagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalerpassuit Qaanaamut ullumi tiitoriartunngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiaraannaat pisiniarfimmut ullumi pizzaannartoriartorsinnaapput.
nukappiaraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Inuit pisiniarfinnguarinngisanut massakkut ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit angerlariartoraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Angajulliinnarinngisat mittarfigisanngisanut taamani pizzannguartoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meerarpassuit Narsamut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Danmarkimi sammisarilissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortut Narsarsuarmut ullumi aallarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguit pisiniarfinnut ippassaq pizzatoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuut Kalaallit Nunaannut taamani ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meeraannaat pisiniarfinnguarinngisamut ippassaq tiitoriartorput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Naalakkersuisunit angerlariartortaraluarpugut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi atussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit angerlalertassaagut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuuginnaat pisiniarfinnguarinngisamut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Qallunaarpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nanortalimmi takusinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Qallunaaginnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ullumi whiskytoriartunngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfimmit tikinniartarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisunnguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq aallariartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortorpassuit pisiniarfigisanngisanut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit tikilertaraluarpugut.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Inunnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut taamani ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit tikittariaqartaraluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Narsarsuarmit tikittariaqassagaluarpugut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Kalaallit Nunaannit angerlarniartaraluarpunga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfimmit angerlariartorsinnaanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Pisiniarfinnguamit angerlarniartarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit mittarfinnguanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit angerlassagaluarpunga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfimmit tikikkiartorsinnaassagaluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Kangerlussuarmi takussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Naalakkersuisunit tikissinnaasaraluarpunga.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Inuppassuit Naalakkersuisunut taamani pizzannguartoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.