Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi atuariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Maniitsumi atoriartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni taassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi mittarfimmi piartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi nalussanngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit angerlariartussagaluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfimmit angerlarsinnaasanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Anaanarpassuarinngisat Qaanaamut massakkut aallariartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliit Kangerlussuarmut ippassaq aallarniarput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Najugarpassuarnit tikittariaqartaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikilerpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Pl
.
Nanortalimmit angerlarsinnaanngikkaluarpunga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi ilinniartinniassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaallit pisiniarfigisanngisamut taamani pizzannguartoriartunngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kalaallit pisiniarfiginngisanut ippassaq tiitoriartorsinnaanngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfimmit tikikkiartoraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikilertaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfimmit tikikkiartorsinnaassagaluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunnguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut taamani pizzaannartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kalaallit Nunaannit angerlariartussaanga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Angajullerpassuarinngisat pisiniarfiginngisamut taamani ataasinnguaannartoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerinngisat Danmarkimut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Tasiilamit tikissinnaassagaluarpugut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Naalakkersuisunit angerlariartorsinnaavugut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat mittarfinnguarisanngisamut taamani whiskytoriartorsinnaapput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Narsarsuarmi takujartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnaannaat mittarfiginngisanut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
arnaq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Nanortalimmi sammisariartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Royal Greenlandimi ilinniartikkiartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Narsarsuarmit tikissinnaassagaluarpugut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Kalaallit Nunaannit angerlalertarpunga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarlerpassuit mittarfinnguarinngisamut taamani aallaraluarput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikissinnaavunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+V+Ind+1Sg
.
Aasiannit angerlarsinnaassaanga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi takusinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajullinnguarinngisat Upernavimmut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kalaalerpassuit ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq aallariartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Kalaalinnguit pisiniarfigisanngisanut massakkut ataasinnguartoriartoraluarput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit tikinniartanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisut pisiniarfigisanngisamut ullumi pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ippassaq pizzatoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfimmit tikikkiartorsinnaanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Mittarfinnguamit tikinniartarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Nanortalimmit angerlariartortanngilanga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Qaanaamit angerlariartorsinnaasarpugut.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarlerpassuarinngisat Royal Greenlandimut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Qaanaami atorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nanortalimmit tikissinnaanngilanga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi mittarfimmi naapilissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikikkiartortanngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisuinnaat pisiniarfinnguarinngisamut ullumi pizzarpassuartoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuit pisiniarfigisanngisanut taamani whiskytoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuit Nunatta Atuagaateqarfianut ippassaq ataasinnguartoriartorput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Katuami sammisarisinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Nuummi atoriartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfinnguamit angerlalinngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguanut massakkut tiitoriartoraluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnaat Ilisimatusarfimmut ippassaq pizzarpassuartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nanortalimmi naapissinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortut ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit angerlassagaluarpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami atuarsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nunatta Atuagaateqarfianit tikilissagaluarpugut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi Kangerlussuarmi ilinniartikkiartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuut Danmarkimut ippassaq pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartorpassuit Nuummut ullumi pizzarpassuartoriartorput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nanortalimmit tikikkiartorsinnaasanngilanga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nukarlerpassuarinngisat Maniitsumut ullumi pizzaannartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Ilisimatusarfimmi ilinniartissinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliinnaat pisiniarfinnut taamani pizzannguartoriartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Ilisimatusarfimmit tikikkiartortanngilagut.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Royal Greenlandimi nalussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugarpassuarnit tikikkiartussaagut.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarissavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikikkiartortanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Nukarliinnaat Royal Greenlandimut massakkut ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaqortumi sammisariartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnannguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ullumi aallariartorput.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarsinnaassagaluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfinnguami eqqaamajartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami takujartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuginngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut ippassaq ataasinnguartoriartunngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.