Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Angutinnguit ilinniarnertuunngorniarfimmut massakkut pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nanortalimmit angerlalinngilanga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Narsarsuarmi sammisarisinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisunnguit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnarinngisat Naalakkersuisunut massakkut whiskytoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Arnannguit mittarfinnguarisanngisanut ippassaq aallarnianngillat.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit tikilinngilagut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Meerarpassuarinngisat pisiniarfimmut ippassaq pizzatoriartoraluarput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikikkiartortaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisorpassuit pisiniarfimmut taamani whiskytoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiaqqat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ippassaq ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit pisiniarfinnut taamani ataasinnguartoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nuummi atorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalinnguit pisiniarfiginngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartorput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi mittarfinnguami pissavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartissinnaassavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meerarpassuit mittarfinnguarisanngisamut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnut ippassaq ataasinnguartoriartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Royal Greenlandimi taajartorsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugarpassuarnit tikikkiartoraluarpunga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Pituffimmi atorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Uummannami atulissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Narsami piartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliit ilinniarnertuunngorniarfimmut ippassaq pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Tasiilamit tikikkiartorsinnaanngikkaluarpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Tasiilamit tikissinnaanngikkaluarpugut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Najugarpassuarnit tikinniartarpunga.
najugaq+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Najugannguamit tikinniarpunga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfimmut ullumi aallariartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni eqqaamasinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuppassuit Upernavimmut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi atuarniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannaat Nanortalimmut ippassaq whiskytoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nukappiaqqat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut taamani aallarput.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
aallar+Sem/run+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikittariaqassagaluarpunga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Meerarinngisat pisiniarfimmut ullumi aallarniarput.
meeraq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nuummit tikittanngilagut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Najugannguamit tikittariaqassaanga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Sg
.
Najukkamit tikittariaqartanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Mittarfimmit tikinniassagaluarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Angajulliit pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaapput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit tikilertarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Pl
.
Mittarfiinnarmit angerlartariaqartarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlartariaqaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Nukarlinnguit ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut massakkut tiitoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit tikinniartanngilanga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Qaanaamit tikittarpunga.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+V+Ind+1Sg
.
Angajullinnguarinngisat Upernavimmut ullumi ataasinnguaannartoriartunngillat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Pituffimmi eqqaamajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikittanngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsarsuarmi ilinniartikkiartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalinnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Naalakkersuisunit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpunga.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Royal Greenlandimi atoriartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Sisimiunit tikikkiartunngilagut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Qallunaaginnaat Narsarsuarmut taamani aallarsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Uummannamit angerlassaanga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Sg
.
Meerannguit ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut taamani aallarsinnaapput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat pisiniarfinnguarisanngisanut ullumi ataasinnguartoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Pituffimmi sammisariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnat ilinniarnertuunngorniarfinnguanut massakkut pizzaannartoriartorsinnaapput.
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi asasinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguit mittarfinnguarinngisamut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikinnianngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartuinnaat Katuamut taamani tiitoriartorsinnaapput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarissanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Qaqortumi ilinniartilissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najugaannarmit tikissinnaasaraluarpugut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Eqqumiitsuliortuinnaat Katuamut massakkut aallariartoraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Inuit ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ullumi ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Angajulliinnaat Maniitsumut taamani pizzannguartoriartorput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi Ilisimatusarfimmi pilissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannarinngisat pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq whiskytoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Upernavimmi ilinniartikkiartorsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat Pituffimmut ullumi pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Katuami sammisariartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Danmarkimi eqqaamajartorsinnaassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Kalaallit Nunaanni piartorsinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Inuppassuit pisiniarfinnut taamani whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit tikikkiartorsinnaasarpugut.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfimmi ilinniartinniassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisunnguarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut taamani ataasinnguaannartoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikilinngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Danmarkimi takussanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Katuamit tikikkiartorsinnaasarpunga.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami atuariartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Tasiilamit angerlarsinnaanngikkaluarpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Pituffimmi atuarsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliinnarinngisat pisiniarfinnguarisanngisanut ullumi tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.