Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Upernavimmit tikissinnaasanngilanga.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Angajullinnguit mittarfinnut ippassaq whiskytoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikikkiartussaanga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Tasiilamit tikittariaqaraluarpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi asasinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Arnarpassuit mittarfinnguamut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Mittarfippassuarnit tikikkiartorsinnaavunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Uummannami naapikkiartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorinngisat pisiniarfinnguarinngisamut ippassaq pizzatoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikittariaqartaraluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Qaanaami atuarsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaginngisat pisiniarfimmut taamani tiitoriartorput.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi mittarfinnguami asajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfinnguamit angerlarniartarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi Narsami sammisariartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Qaqortumi atuarsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilisimatusarfimmit angerlaraluarpugut.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikikkiartorsinnaasanngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aasaru uanga ilissi Narsami sammisariniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikilinngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Qallunaat pisiniarfinnguarisanngisanut taamani ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Nuummi nalulissagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi Kalaallit Nunaanni taajartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
taa+Sem/name+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Katuami atuariartorsinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarisinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani eqqaamajartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi ilinniartikkiartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Royal Greenlandimi nalulissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlerpassuit mittarfinnguarisanngisamut taamani whiskytoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Tasiilami sammisarisinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Katuamit angerlariartorsinnaassagaluarpugut.
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisanut taamani pizzarpassuartoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Upernavimmit angerlartariaqassagaluarpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat Danmarkimut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi atuarniassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
atuar+Sem/read+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Qaqortumi eqqaamajartorsinnaassanngilassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfimmit tikinngilagut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Kalaallit ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut massakkut aallalinngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikilissaanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Angajulliinnaat Sisimiunut ullumi pizzatoriartorsinnaanngillat.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nanortalimmit tikittariaqanngilanga.
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Qallunaat pisiniarfinnguamut ippassaq tiitoriartorput.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartuinnaat Narsarsuarmut massakkut pizzannguartoriartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Naalakkersuisunit tikikkiartorsinnaavugut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Pl
.
Aasiannit angerlariartortanngilagut.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisorpassuit pisiniarfiginngisamut ullumi pizzaannartoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inunnguarinngisat Nunatta Atuagaateqarfianut ullumi tiitoriartoraluarput.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Narsarsuarmi naluniassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlarsinnaanngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Meerarinngisat Sisimiunut ullumi ataasinnguaannartoriartunngillat.
meeraq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Angajullinnguarinngisat Nuummut taamani whiskytoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorpassuit pisiniarfiginngisamut taamani pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kalaaliinnaat Pisiffimmut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfinnguami eqqaamassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasaru uanga ilissi Nanortalimmi sammisarissavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlinnguarinngisat mittarfinnguamut taamani ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Royal Greenlandimi sammisarissagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit tikikkiartortanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikissinnaasanngilanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Royal Greenlandimi eqqaamasinnaassagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfippassuarnit angerlartariaqassagaluarpunga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfinnguami eqqaamajartussagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi asajartussavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi mittarfimmi eqqaamasinnaassanngikkaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Tasiilamit tikikkiartorsinnaasarpunga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikittariaqartarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfiinnarmit angerlarniartaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Uummannamit tikikkiartussagaluarpunga.
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Upernavimmit tikinniartaraluarpugut.
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniartitsisuinnaat Nanortalimmut ullumi ataasinnguaannartoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Arnannguit Upernavimmut massakkut whiskytoriartunngillat.
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Meeraannaat Royal Greenlandimut massakkut tiitoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Narsamit tikikkiartorsinnaassaanga.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi Qaqortumi asajartussagaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
asa+Sem/socialize+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Tasiilami takujartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlalissaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Naalakkersuisunit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpugut.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilisimatusarfimmit angerlartariaqaraluarpunga.
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Angajulliinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut ullumi ataasinnguartoriartorsinnaanngikkaluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Narsami naapissinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Danmarkimi pisinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarliinnarinngisat Narsamut taamani tiitoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani taajartorsinnaassagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taa+Sem/name+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfimmit tikilertaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Qallunaat mittarfiginngisanut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Oqaasilerisorpassuit Nanortalimmut ippassaq pizzannguartoriartorsinnaapput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit tikikkiartorsinnaassaanga.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat mittarfinnut ullumi ataasinnguarpassuartoriartunngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.