Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aasaru uanga ilissi mittarfimmi takusinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartuinnaat pisiniarfiginngisamut taamani aallariartunngillat.
ilinniartoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Danmarkimit tikissinnaasarpugut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani naapikkiartorsinnaassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisuinnaat Upernavimmut taamani ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Narsami takusinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorinngisat mittarfinnguanut massakkut ataasinnguartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Mittarfiinnarmit tikittariaqassaanga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+V+Ind+1Sg
.
Mittarfimmit angerlassaagut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Meeraannaat mittarfinnguarinngisamut ippassaq ataasinnguartoriartorput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikittariaqartanngilagut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Anaanarpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnut ippassaq pizzarpassuartoriartoraluarput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit angerlarniartaraluarpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Royal Greenlandimi naapikkiartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisuinnarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut taamani pizzannguartoriartoraluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qaanaamit tikikkiartussaagut.
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Oqaasilerisut pisiniarfinnguarinngisanut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi pisiniarfimmi naapissinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi sammisarilissavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nalunngisat Ilisimatusarfimmut ullumi aallanngillat.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuit pisiniarfinnguarinngisanut ullumi pizzannguartoriartorput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortut Qaqortumut massakkut pizzannguartoriartorsinnaapput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Anaanarpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut ippassaq aallarsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Kalaalinnguit pisiniarfiginngisanut ippassaq pizzarpassuartoriartorput.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Inuinnarinngisat pisiniarfimmut taamani pizzatoriartorput.
inuk+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Meerarpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisamut ullumi pizzarpassuartoriartoraluarput.
meeraq+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikikkiartorsinnaassaanga.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartikkiartussavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisunnguit mittarfinnguanut ippassaq pizzarpassuartoriartorsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami eqqaamajartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Nukarlerinngisat pisiniarfiginngisanut ippassaq ataasinnguaannartoriartoraluarput.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takujartorsinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanarpassuarinngisat mittarfinnguarisanngisamut taamani pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi pisinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angutaannaat pisiniarfiginngisanut ippassaq aallariartorsinnaapput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Sisimiunit tikikkiartoraluarpugut.
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Meeraannarinngisat ilinniarnertuunngorniarfimmut massakkut pizzaannartoriartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Narsarsuarmit tikikkiartorsinnaasanngikkaluarpugut.
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit Upernavimmut taamani pizzarpassuartoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit tikilissaagut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+SSA+V+Ind+1Pl
.
Najugaannarmit angerlalinngilagut.
najugaq+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Pituffimmi piartorsinnaassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi atorsinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anguterpassuit Pisiffimmut ullumi aallanngillat.
angut+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit tikissinnaassagaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Narsamit angerlarniartaraluarpugut.
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartilissagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisunnguit mittarfiginngisanut massakkut aallariartorput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat Maniitsumut massakkut tiitoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi Kangerlussuarmi eqqaamassanngilassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami sammisariartussagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Danmarkimit angerlartariaqartanngilagut.
Danmark+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Angutaannaat Pituffimmut ullumi whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
angut+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Najugannguamit angerlarsinnaanngilanga.
najugaq+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Meeraannaat ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ullumi aallarniarput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Ilinniarnertuunnguarinngisat mittarfiginngisamut ullumi pizzannguartoriartorsinnaapput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi pisiniarfimmi ilinniartikkiartorsinnaassavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfippassuarnit angerlarniartaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Inuinnaat Ilisimatusarfimmut taamani aallariartoraluarput.
inuk+Sem/H+INNAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Maniitsumit tikikkiartortarpunga.
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfinnguami eqqaamaniassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Najukkamit angerlassaagut.
najugaq+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit tikittariaqanngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaqortumi ilinniartikkiartorsinnaassanngikkaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Upernavimmi piartussagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartorpassuit ilinniarnertuunngorniarfiginngisamut ippassaq tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi mittarfinnguami nalusinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartikkiartussavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfimmit tikikkiartorsinnaassaanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg
.
Tasiilamit tikinngilanga.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Mittarfiinnarmit angerlartariaqartanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nukappiararpassuit Narsarsuarmut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Tasiilamit angerlaraluarpugut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ullumi uanga ilissi Royal Greenlandimi sammisarisinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Eqqumiitsuliortuinnaat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisanut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+INNAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapinniassagaluarpassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Oqaasilerisorpassuit Katuamut ullumi pizzatoriartorsinnaanngikkaluarput.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasiannit angerlartariaqaraluarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfiinnarmit tikikkiartoraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Arnarpassuit ilinniarnertuunngorniarfinnut ippassaq tiitoriartunngillat.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartunnguit Nuummut ullumi ataasinnguaannartoriartoraluarput.
ilinniartoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Pituffimmit tikittariaqartaraluarpugut.
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+TAR+GALUAR+V+Ind+1Pl
.