Øvelse 4.0x: Konsolidering

Konsolideringsøvelse. Øvelsen træner gloser, endelser og tilhængskombinationer ved hjælp af syntaktisk ukomplicerede sætninger, der kommer rundt om så vidt muligt alt, kendt leksikon. Aflyt og slå evt. op til du forstår sætningen og gentag den så højt. Bliv ved med at gøre det til du faktisk kan udtale hele sætningen uden at snuble.

Ex:
Ullumi uanga ilissi pisiniarfimmi takussagaluarpassi. (Jeg skulle ellers se jer i butikken i dag.)
Qallunaarpassuit mittarfimmut taamani ataasinnguartoriartunngillat. (Mange danskere tog ikke til lufthavnen for at få en lille en dengang.)
Ilinniarnertuunngorniarfinnguamit angerlarniartarpugut. (Vi prøver at komme hjem fra det lille gymnasium.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aqaguagu uanga ilissi Qaqortumi taassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aqaguagu uanga ilissi Qaanaami sammisarilissavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LIR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniartitsisorinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Kangerlussuarmi eqqaamajartorsinnaassavassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit tikinngilagut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Nukappiaqqat Aasiannut ullumi pizzatoriartorput.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Meerannguit ilinniarnertuunngorniarfinnut ippassaq ataasinnguaannartoriartorput.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Nukarlerinngisat ilinniarnertuunngorniarfigisanngisamut ullumi tiitoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ullumi+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfinnguami naluniarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Meeraannarinngisat ilinniarnertuunngorniarfiginngisanut massakkut aallariartorsinnaapput.
meeraq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit angerlartariaqassagaluarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+TARIAQAR+Sem/must+SSA+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunnguit mittarfinnguarinngisanut ippassaq ataasinnguaannartoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfippassuarnit angerlarsinnaasarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfinnguamit angerlariartorsinnaanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Angajulliinnarinngisat mittarfigisanngisanut taamani ataasinnguartoriartoraluarput.
angajulleq+Sem/H+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami pissanngikkaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuuginnarinngisat Nuummut taamani pizzatoriartunngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nalunngisarisanngisat mittarfinnut ullumi ataasinnguaannartoriartorsinnaapput.
nalu+Sem/know+NNGIT+TAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Danmarkimi piartussavassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pi+Sem/relate+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Pituffimmi sammisarissanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertoorpassuarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut massakkut aallarnianngillat.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Nukappiararpassuit pisiniarfinnguanut massakkut pizzaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
nukappiaraq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Qallunaarpassuit pisiniarfinnguarisanngisanut ippassaq tiitoriartorsinnaapput.
qallunaaq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Nukarliit Royal Greenlandimut taamani aallalinngillat.
nukarleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
aallar+Sem/run+LIR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aqaguagu uanga ilissi pisiniarfimmi takusinnaassanngikkaluarpassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Nuummi taassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Angajulliit Pituffimmut massakkut aallarniarput.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+NIAR+Sem/plan+V+Ind+3Pl
.
Nuummit tikissinnaanngikkaluarpugut.
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Arnarpassuit mittarfimmut taamani pizzarpassuartoriartunngillat.
arnaq+Sem/H+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarinngisanut massakkut aallariartunngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfiinnarmit angerlarsinnaasarpugut.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Pl
.
Pisiniarfiinnarmit tikittaraluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Ilinniartitsisorinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguamut massakkut pizzarpassuartoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Trm+Sg
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuginngisat ilinniarnertuunngorniarfimmut taamani tiitoriartorsinnaanngillat.
inuk+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisunnguit Qaqortumut massakkut aallariartorput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
massakkut+Adv
aallar+Sem/run+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aqagu uanga ilissi Tasiilami naapikkiartorsinnaassavassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit angerlariartorsinnaasanngilagut.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Pl
.
Meerannguit Ilisimatusarfimmut ullumi ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisorpassuarinngisat Qaqortumut ullumi ataasinnguaannartoriartorsinnaanngikkaluarput.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Nunatta Atuagaateqarfianit angerlariartorsinnaasanngikkaluarpugut.
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Sg+3SgPoss
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertuunngorniarfiinnarmit angerlalerpugut.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+V+Ind+1Pl
.
Ilinniarnertoorpassuit pisiniarfinnguarisanngisanut taamani whiskytoriartorput.
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
taamani+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi atoriartorsinnaassanngilassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aappaagu uanga ilissi mittarfimmi naluniassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+N+Lok+Sg
nalu+Sem/know+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Aasiannit angerlarsinnaasarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+TAR+V+Ind+1Sg
.
Kalaallit Nunaannit tikikkiartoraluarpunga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisut Kalaallit Nunaannut ullumi pizzannguartoriartorsinnaanngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
ullumi+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Inuppassuarinngisat Ilisimatusarfimmut taamani pizzaannartoriartorsinnaapput.
inuk+Sem/H+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
taamani+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Qaanaami nalusinnaassanngilassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
nalu+Sem/know+SINNAA+Sem/can+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfiinnarmit tikinniartanngilanga.
mittarfik+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi Maniitsumi eqqaamajartorsinnaassagaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanannguarinngisat pisiniarfinnguarisanngisanut ullumi whiskytoriartorsinnaanngikkaluarput.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Pl
ullumi+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Aappaagu uanga ilissi Qaqortumi taassagaluarpassi.
aappaagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taa+Sem/name+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ullumi uanga ilissi Nanortalimmi sammisarisinnaassavassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SINNAA+Sem/can+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit angerlariartorsinnaassagaluarpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Oqaasilerisut pisiniarfinnut ippassaq pizzaannartoriartunngillat.
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Trm+Pl
ippassaq+Adv
pizza+Sem/food-h+INNAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Pisiniarfinnguamit angerlariartussaanga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg
.
Aasaru uanga ilissi Narsami atualissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
atuar+Sem/read+LIR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Kalaalerpassuit Nunatta Atuagaateqarfianut massakkut ataasinnguarpassuartoriartorsinnaapput.
kalaaleq+Sem/Hnat+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
massakkut+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.
Mittarfippassuarnit tikippunga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+V+Ind+1Sg
.
Anaanaannarinngisat ilinniarnertuunngorniarfinnguarisanngisamut ippassaq aallarsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+INNAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+SINNAA+Sem/can+V+Ind+3Pl
.
Nukarlinnguit Paamiunut massakkut pizzannguartoriartunngillat.
nukarleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Kalaallit Nunaannit tikikkiartorpunga.
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg+3PlPoss
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Sg
.
Inunnguarinngisat Aasiannut massakkut pizzatoriartunngillat.
inuk+Sem/H+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl
massakkut+Adv
pizza+Sem/food-h+TUR+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Eqqumiitsuliortorpassuit Ilisimatusarfimmut ippassaq aallaraluarput.
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+PAK+SUAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
aallar+Sem/run+GALUAR+V+Ind+3Pl
.
Ilinniartitsisut Nunatta Atuagaateqarfianut ippassaq whiskytoriartorsinnaanngillat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg+3SgPoss
ippassaq+Adv
whisky+Sem/drink-h+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Danmarkimi sammisarissagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Ilinniarnertuunngorniarfimmit tikinniassaanga.
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
.
Mittarfimmit angerlariartorsinnaasarpugut.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Pl
.
Aqagu uanga ilissi pisiniarfimmi atornianngilassi.
aqagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Mittarfimmit angerlalertaraluarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+N+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+LIR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Nukarlerinngisat pisiniarfinnguarinngisamut taamani tiitoriartorsinnaanngillat.
nukarleq+Sem/H+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+NNGUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Trm+Sg
taamani+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Aasaru uanga ilissi Tasiilami atoriartussagaluarpassi.
aasaru+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanaginngisat Naalakkersuisunut ullumi ataasinnguaannartoriartorsinnaanngillat.
anaana+Sem/Hfam+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Pl
ullumi+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+INNAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Qaqortumit angerlarsinnaanngikkaluarpugut.
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
angerlar+Sem/reach+SINNAA+Sem/can+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl
.
Kalaalinnguit Ilisimatusarfimmut ippassaq ataasinnguarpassuartoriartorsinnaanngillat.
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Trm+Sg
ippassaq+Adv
ataasinnguaq+Sem/drink+PAK+SUAQ+TUR+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+3Pl
.
Naalakkersuisunit tikikkiartorsinnaassagaluarpunga.
Naalakkersuisut+Sem/inst+Sem/Hum+Prop+Abl+Pl
tikip+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Aqaguagu uanga ilissi ilinniarnertuunngorniarfimmi taajartussavassi.
aqaguagu+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taa+Sem/name+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Pisiniarfiinnarmit tikikkiartorpunga.
pisi+NIAR+VIK+Sem/Lh+INNAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Sg
.
Mittarfinnguamit tikilertarpunga.
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+LIR+TAR+V+Ind+1Sg
.
Aasiannit angerlariartorsinnaassagaluarpunga.
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
.
Tasiilamit tikikkiartorpugut.
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Abl+Sg
tikip+Sem/reach+GIARTUR+V+Ind+1Pl
.
Mittarfippassuarnit angerlassaanga.
mittarfik+Sem/Lh+PAK+SUAQ+N+Abl+Pl
angerlar+Sem/reach+SSA+V+Ind+1Sg
.
Ullumi uanga ilissi mittarfinnguami atoriartorsinnaassanngikkaluarpassi.
ullumi+Adv
uanga+Pron+Rel+1Sg
ilissi+Pron+Abs+2Pl
mittarfik+Sem/Lh+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ator+Sem/use+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+2PlO
.
Anaanarpassuarinngisat Kalaallit Nunaannut massakkut tiitoriartorsinnaapput.
anaana+Sem/Hfam+PAK+SUAQ+GE+Sem/have+NNGIT+TAQ+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss
massakkut+Adv
tii+Sem/drink+TUR+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+3Pl
.