Øvelse 7.4x: Oqarfigǝ

En specialitet ved oqarfigǝ. Transitive verber tager normalt ENTEN et direkte objekt som i Lisep Malik tusarpaa (Lise hørte Malik) ELLER en objektssætning som i Lisep tusarpaa Malik tikittoq (Lise hørte, at Malik ankom). Dette gælder ikke for oqarfigǝ, der tager objekter samtidig med at være anførende verbum. Nuliara oqarfigivara Lise aallassasoq (Jeg sagde til min kone, at Lise skal rejse). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aninnguara oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Nukakkut qallunaaginnaat arnaat aqagu Nuummi soqutiginiassagaat.
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aninnguara oqarfigiartortaraluarpara Aviaajakkut kalaalinnguit nulianngui ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisarissagaat.
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitara oqarfigiartorsinnaavara Olekkut qallunaaginnaat ilanngui aqaguagu Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniartissagaat.
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataataga oqarfigiartorsinnaasaraluarpara Olekkut kalaalinnguit angutinngui aasaru ilinniarnertuunngorniarfinni qimatarissagaat.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Kunnginnguara oqarfigiartorsinnaassanngikkaluarpara Malikkut kalaaliinnaat angajunngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfinnguani naapissagaat.
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfigisanngilara Olekkut Maniitsormiut arnanngui aqagu ilinniarnertuunngorniarfinnguami paarissagaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Qatanngutinnguara oqarfigiartussagaluarpara Tikakkut Paamiormiut nutserisui aasaru ilinniarnertuunngorniarfimmi paarissagaat.
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Paamiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Meerara oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Lenekkut qallunaaginnaat marlulianngui aqagu Pituffimmi oqarfigissagaat.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aninnguara oqarfigiartortanngikkaluarpara Lenekkut Tasiilarmiut aqqalui aappaagu ilinniarnertuunngorniarfinni naapinniassagaat.
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataatannguara oqarfigeqqaarpara Arnannguakkut qallunaaginnaat ataatanngui aqaguagu meeqqerivinnguani qimassagaat.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Uinnguara oqarfigiartorsinnaassagaluarpara Lenekkut Aasiammiut nukappiaraat aqagu Sisimiuni soqutigissagaat.
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Aasiaat+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfigilluarpara Lenekkut Nanortalimmiut anaanaat erniinnaq meeqqerivinni eqqaamassanngikkaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataataga oqarfigeqqaartariaqarpara Arnannguakkut Danmarkimiut arnanngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfinnguami malissagaat.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+TARIAQAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilaga oqarfigiartortanngikkaluarpara Nukakkut Kangerlussuarmiut angajoqqaanngui erniinnaq Tasiilami soqutigissanngikkaat.
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataatannguara oqarfigiartorsinnaassagaluarpara Nukakkut Qaqortormiut nukappiaranngui aappaagu Nanortalimmi ikiortigissagaat.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Qatanngutiga oqarfigiartorsinnaassanngilara Arnannguakkut qallunaat ilinniartitaat aappaagu Tasiilami soqutigissagaat.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aninnguara oqarfiginiassagaluarpara Tikakkut kalaallit qatanngutaat erniinnaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni qimassagaat.
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aqqalora oqarfigiartortanngikkaluarpara Aputsiakkut qallunaat asasaat ullumi ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigissagaat.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Eqqarsaatigisara oqarfigiartorsinnaasaraluarpara Lenekkut qallunaaginnaat qatanngutinngui aasaru Maniitsumi tusassagaat.
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Uiga oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Nukakkut qallunaat meeraat aqagu meeqqerivinni eqqaamassagaat.
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Eqqarsaatigisara oqarfigiartorsinnaassavara Lenekkut kalaaliinnaat nutserisui erniinnaq Ilisimatusarfimmi ilinniartissagaat.
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfiginiartanngikkaluarpara Malikkut Upernavimmiut angajoqqaavi ullumi ilinniarnertuunngorniarfinni paarissagaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Upernavik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aqqalunnguara oqarfigiartorsinnaasarpara Arnannguakkut Uummannarmiut aqqalunngui aasaru Upernavimmi eqqarsaatigissanngikkaat.
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.