Øvelse 7.4x: Oqarfigǝ

En specialitet ved oqarfigǝ. Transitive verber tager normalt ENTEN et direkte objekt som i Lisep Malik tusarpaa (Lise hørte Malik) ELLER en objektssætning som i Lisep tusarpaa Malik tikittoq (Lise hørte, at Malik ankom). Dette gælder ikke for oqarfigǝ, der tager objekter samtidig med at være anførende verbum. Nuliara oqarfigivara Lise aallassasoq (Jeg sagde til min kone, at Lise skal rejse). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Anera oqarfigiartorsinnaassanngikkaluarpara Lenekkut Narsarmiut aleqaat erniinnaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi avitarissagaat.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
avip+Sem/separate+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anera oqarfigiartorsinnaassanngikkaluarpara Arnannguakkut Uummannarmiut nukappiaraat aappaagu Sisimiuni malitarissagaat.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nutserisunnguara oqarfigiartorsinnaavara Lenekkut Pituffimmiut nukappiaraat aqagu Tusagassiornermik Ilinniarfinni akuerissanngikkaat.
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataatannguara oqarfigiartorsinnaanngilara Aputsiakkut Uummannarmiut ilinniartitsisunngui erniinnaq ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilinniartitarissanngikkaat.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitsisunnguara oqarfigiartorsinnaassanngikkaluarpara Tikakkut Qaanaarmiut inunngui aasaru Pituffimmi malinniassagaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaanaaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataatannguara oqarfigiartorsinnaassanngikkaluarpara Tikakkut Qaqortormiut eqqarsaatigisaat aqagu Narsami qimassagaat.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitsisunnguara oqarfigiartoraluarpara Aputsiakkut kalaalinnguit ilanngui erniinnaq meeqqerivinni eqqarsaatigissagaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nutserisunnguara oqarfiginiartanngilara Aviaajakkut qallunaat qatanngutinngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfinnguami soqutiginiassagaat.
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nutserisunnguara oqarfigiartorsinnaassanngilara Aputsiakkut Upernavimmiut angajoqqaavi ullumi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapissagaat.
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Upernavik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Paninnguara oqarfigereersimavara Tikakkut qallunaat angajunngui aappaagu ilinniarnertuunngorniarfinnguami paariniassagaat.
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Meerannguara oqarfigisanngilara Aputsiakkut qallunaaginnaat nukanngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapitarissanngikkaat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Meerannguara oqarfigiartorsinnaasarpara Nukakkut kalaaliinnaat nulianngui aqaguagu meeqqerivinnguami soqutigissagaat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitara oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Malikkut Kangerlussuarmiut angajunngui erniinnaq ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartinniassagaat.
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Marluliara oqarfigiartorsinnaanngilara Lenekkut Tasiilarmiut angajunngui aasaru ilinniarnertuunngorniarfinnguami oqarfigissagaat.
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Marluliannguara oqarfigissanngikkaluarpara Aviaajakkut Sisimiormiut paninngui aqagu ilinniarnertuunngorniarfinni sammisariniassagaat.
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nukappiarara oqarfigiartorsinnaasaraluarpara Olekkut Paamiormiut qatanngutaat ullumi Qaqortumi takussagaat.
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Paamiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajunnguara oqarfiginngilara Aviaajakkut Nanortalimmiut panii aasaru ilinniarnertuunngorniarfinnguani tusassagaat.
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Meerannguara oqarfigigaluarpara Arnannguakkut Paamiormiut nukappiaraat aqagu Pisiffimmi sammisarissanngikkaat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Paamiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilaga oqarfiginiartaraluarpara Nukakkut Upernavimmiut angutaat ullumi Naalakkersuisuni soqutigissanngikkaat.
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Upernavik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilagisara oqarfigissanngikkaluarpara Tikakkut Paamiormiut inunngui aappaagu ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqarsaatigissagaat.
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Paamiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Najaga oqarfigissanngilara Aviaajakkut qallunaannguit aleqanngui erniinnaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni naapitarissanngikkaat.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nutserisora oqarfiginiartanngikkaluarpara Aputsiakkut Danmarkimiut angajunngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfinni akuerissanngikkaat.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Kunngiga oqarfigiartunngikkaluarpara Arnannguakkut kalaaliinnaat najanngui aasaru ilinniarnertuunngorniarfinni ilagissagaat.
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataataga oqarfigiunnaarpara Aviaajakkut Maniitsormiut angutinngui erniinnaq ilinniarnertuunngorniarfimmi soqutiginiassagaat.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nukappiarannguara oqarfigiartoraluarpara Arnannguakkut Narsarmiut meeranngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapinniassagaat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitsisunnguara oqarfigiartorsinnaassanngikkaluarpara Olekkut qallunaat uinngui aqagu ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilagissanngikkaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.