Øvelse 7.4x: Oqarfigǝ

En specialitet ved oqarfigǝ. Transitive verber tager normalt ENTEN et direkte objekt som i Lisep Malik tusarpaa (Lise hørte Malik) ELLER en objektssætning som i Lisep tusarpaa Malik tikittoq (Lise hørte, at Malik ankom). Dette gælder ikke for oqarfigǝ, der tager objekter samtidig med at være anførende verbum. Nuliara oqarfigivara Lise aallassasoq (Jeg sagde til min kone, at Lise skal rejse). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aqqalora oqarfigigaluarpara Malikkut qallunaannguit angajoqqaavi ullumi ilinniarnertuunngorniarfinni soqutigissanngikkaat.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataatannguara oqarfigereersimavara Aviaajakkut Pituffimmiut najanngui aqaguagu Tusagassiornermik Ilinniarfinni naapitarissanngikkaat.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitsisunnguara oqarfigiartortanngikkaluarpara Aviaajakkut Qaqortormiut nutserisui ullumi Aasianni oqarfigissanngikkaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Kunngiga oqarfigiartorsinnaassavara Tikakkut Kangerlussuarmiut eqqarsaatigisaat ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinni paarissagaat.
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajullera oqarfigiartorsinnaassagaluarpara Tikakkut qallunaaginnaat meeraat aappaagu meeqqerivinnguani oqarfigissagaat.
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfigiartorsinnaassanngikkaluarpara Malikkut qallunaat asasaat aqagu ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartitarissanngikkaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilannguara oqarfiginiassavara Nukakkut Maniitsormiut aappanngui aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfinni sammisarissanngikkaat.
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aqqalunnguara oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Lenekkut Tasiilarmiut nulianngui ullumi Pituffimmi soqutigissanngikkaat.
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Marluliara oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Aputsiakkut Pituffimmiut ilinniartitsisunngui aqaguagu Tusagassiornermik Ilinniarfinni avissagaat.
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
avip+Sem/separate+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ikiortiga oqarfigiartortanngikkaluarpara Olekkut kalaalinnguit ataataat erniinnaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni naapitarissanngikkaat.
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfiginiaraluarpara Aputsiakkut qallunaaginnaat arnanngui aqagu ilinniarnertuunngorniarfimmi takussanngikkaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilaga oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Malikkut qallunaannguit anii aasaru ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartitarissanngikkaat.
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajullinnguara oqarfiginngikkaluarpara Aviaajakkut Uummannarmiut nutserisunngui erniinnaq Ilisimatusarfimmi tusarniassagaat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Paniga oqarfigiartorsinnaassagaluarpara Lenekkut Nanortalimmiut marluliaat erniinnaq Maniitsumi soqutigissagaat.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Uinnguara oqarfigiartorsinnaassagaluarpara Lenekkut qallunaaginnaat marluliaat aappaagu ilinniarnertuunngorniarfinnguani takussagaat.
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Najaga oqarfigisaraluarpara Nukakkut kalaallit nukaat aqagu Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartitarissanngikkaat.
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nukara oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Lenekkut Pituffimmiut uii ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisarissagaat.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Najannguara oqarfigineruara Lenekkut qallunaannguit angutaat aqaguagu Danmarkimi paarissanngikkaat.
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitara oqarfigissanngikkaluarpara Malikkut kalaalinnguit angajoqqaavi erniinnaq meeqqerivinnguani ilagissanngikkaat.
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Paninnguara oqarfigereersimavara Tikakkut qallunaat angajunngui aappaagu ilinniarnertuunngorniarfinnguami paariniassagaat.
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajora oqarfigiartussagaluarpara Nukakkut kalaalinnguit ataatanngui aqaguagu Kangerlussuarmi eqqarsaatigissagaat.
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataataga oqarfigissanngikkaluarpara Arnannguakkut kalaallit nutserisunngui aqaguagu Nunatta Atuagaateqarfiani soqutigissanngikkaat.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajunnguara oqarfigisaraluarpara Lenekkut Danmarkimiut nukappiaraat ullumi meeqqerivinni eqqaamassagaat.
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.