Øvelse 7.4x: Oqarfigǝ

En specialitet ved oqarfigǝ. Transitive verber tager normalt ENTEN et direkte objekt som i Lisep Malik tusarpaa (Lise hørte Malik) ELLER en objektssætning som i Lisep tusarpaa Malik tikittoq (Lise hørte, at Malik ankom). Dette gælder ikke for oqarfigǝ, der tager objekter samtidig med at være anførende verbum. Nuliara oqarfigivara Lise aallassasoq (Jeg sagde til min kone, at Lise skal rejse). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Qatanngutinnguara oqarfigilluarpara Aputsiakkut qallunaaginnaat qatanngutinngui ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paasissagaat.
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Meerara oqarfigiartorsinnaassagaluarpara Malikkut Sisimiormiut qatanngutaat aqaguagu Nuummi paarissanngikkaat.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajullinnguara oqarfigineruara Aviaajakkut kalaalinnguit ataataat erniinnaq meeqqerivinni sammisarissagaat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajullinnguara oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Lenekkut kalaaliinnaat ilanngui aasaru Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniartitarissagaat.
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Meerannguara oqarfiginngikkaluarpara Lenekkut kalaaliinnaat angajunngui erniinnaq Narsarsuarmi ilinniartinniassagaat.
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataataga oqarfigiartunngikkaluarpara Malikkut qallunaaginnaat nukaat aappaagu Upernavimmi sammisarissagaat.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aninnguara oqarfigiartorsinnaasanngilara Aviaajakkut Tasiilarmiut arnaat aqaguagu Tusagassiornermik Ilinniarfinni malitarissanngikkaat.
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataataga oqarfigeqqaartariaqarpara Malikkut kalaaliinnaat panii aqagu ilinniarnertuunngorniarfinnguani malitarissanngikkaat.
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+TARIAQAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataatannguara oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Tikakkut Uummannarmiut meeraat erniinnaq Upernavimmi qimatarissanngikkaat.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitara oqarfigiartortanngikkaluarpara Lenekkut Sisimiormiut aqqalui aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfinnguami avitarissanngikkaat.
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
avip+Sem/separate+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitsisunnguara oqarfigisaraluarpara Tikakkut Narsarsuarmiut meeranngui aappaagu Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatigissagaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfiginngikkaluarpara Aviaajakkut Qaqortormiut aqqalunngui aqaguagu Naalakkersuisuni oqarfigissagaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfigiartorsinnaanngilara Nukakkut Nanortalimmiut ilaat aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfinnguami oqarfiginiassagaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilannguara oqarfigiartussagaluarpara Arnannguakkut Uummannarmiut ilanngui aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfinnguani tusassagaat.
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nukappiarannguara oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Lenekkut Kangerlussuarmiut angutinngui aqagu Kalaallit Nunaanni malissagaat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
malip+Sem/chase+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfigeqqaartariaqarpara Aviaajakkut Sisimiormiut nutserisunngui aqagu Naalakkersuisuni paarissanngikkaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+TARIAQAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Qatanngutiga oqarfiginiartaraluarpara Lenekkut Maniitsormiut ilinniartitsisui aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfimmi paasissagaat.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Kunnginnguara oqarfigissanngikkaluarpara Lenekkut Maniitsormiut ilagisaat aqagu Royal Greenlandimi eqqarsaatigissanngikkaat.
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Asasara oqarfigiartorsinnaagaluarpara Arnannguakkut Maniitsormiut anii aappaagu ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarissagaat.
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Najannguara oqarfigisaraluarpara Aputsiakkut Nanortalimmiut ilinniartitaat aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfinni soqutiginiassagaat.
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Eqqarsaatigisara oqarfiginngikkaluarpara Arnannguakkut Nanortalimmiut aninngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatigissagaat.
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitsisunnguara oqarfigiartorsinnaasanngilara Arnannguakkut Sisimiormiut marlulianngui aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfinnguani sammisarissanngikkaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Uinnguara oqarfigiartorsinnaassanngikkaluarpara Aviaajakkut Nanortalimmiut ilinniartitaat aappaagu Kalaallit Nunaanni sammisarissagaat.
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Paniga oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Nukakkut qallunaannguit aqqalunngui aappaagu Tusagassiornermik Ilinniarfimmi naapitarissanngikkaat.
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Najannguara oqarfigiunnaarpara Lenekkut Upernavimmiut ilaat erniinnaq ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigissanngikkaat.
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Upernavik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anera oqarfiginngilara Tikakkut Tasiilarmiut aqqalui aappaagu ilinniarnertuunngorniarfinni sammisarissanngikkaat.
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataatannguara oqarfigiartorsinnaagaluarpara Tikakkut Paamiormiut aleqaat aappaagu Pisiffimmi eqqaamassanngikkaat.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Paamiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Kunngiga oqarfigiartussagaluarpara Aputsiakkut Qaanaarmiut angajoqqaanngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfinnguami malissagaat.
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaanaaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.