Exercise 7.4x: Oqarfigǝ

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Asasara oqarfigiartorsinnaasaraluarpara Nukakkut kalaaliinnaat angajoqqaanngui ullumi Pisiffimmi sammisarissanngikkaat.
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Qatanngutinnguara oqarfigiartorsinnaassavara Lenekkut qallunaaginnaat angajunngui erniinnaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni malissagaat.
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajunnguara oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Arnannguakkut qallunaaginnaat angajunngui aqagu Qaqortumi avissagaat.
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
avip+Sem/separate+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Uinnguara oqarfigiartortaraluarpara Olekkut Upernavimmiut aqqalunngui aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilinniartissagaat.
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Upernavik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfiginngikkaluarpara Aviaajakkut Qaqortormiut aqqalunngui aqaguagu Naalakkersuisuni oqarfigissagaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilinniartitsisunnguara oqarfigiartunngikkaluarpara Olekkut kalaallit aappaat aappaagu ilinniarnertuunngorniarfimmi tusarniassagaat.
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nukappiarannguara oqarfigiartorsinnaassavara Arnannguakkut kalaalinnguit ataataat ullumi Naalakkersuisuni ikiortigissagaat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aqqalunnguara oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Aviaajakkut Maniitsormiut aleqanngui aasaru meeqqerivinnguani eqqaamassagaat.
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nutserisora oqarfiginiartanngikkaluarpara Aviaajakkut Upernavimmiut anaanaat erniinnaq ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartissagaat.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Upernavik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Najannguara oqarfigiartorsinnaasaraluarpara Nukakkut kalaaliinnaat paninngui aappaagu meeqqerivinni ilinniartitarissagaat.
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Kunnginnguara oqarfigisaraluarpara Aviaajakkut qallunaannguit ilaat aappaagu meeqqerivimmi ilinniartissagaat.
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aleqara oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Arnannguakkut kalaalinnguit aleqanngui ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisarissanngikkaat.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aappara oqarfigiartoraluarpara Nukakkut Nanortalimmiut nukanngui aasaru ilinniarnertuunngorniarfinni paarissanngikkaat.
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nukappiarannguara oqarfigivallaarpara Aviaajakkut kalaaliinnaat nukappiaranngui aasaru Nunatta Atuagaateqarfiani paarissanngikkaat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+VALLAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfigiartorsinnaagaluarpara Nukakkut qallunaannguit anii aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfinni avitarissanngikkaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
avip+Sem/separate+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aqqalunnguara oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Lenekkut kalaalinnguit ilaat aqagu Kalaallit Nunaanni akuerissagaat.
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
akuere+Sem/allow+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajunnguara oqarfiginiartanngikkaluarpara Arnannguakkut Narsarsuarmiut nukappiaranngui aasaru Narsarsuarmi paarissagaat.
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nukara oqarfigiartorsinnaagaluarpara Arnannguakkut qallunaaginnaat meeraat aappaagu ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamassagaat.
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Qatanngutiga oqarfigigaluarpara Aviaajakkut Tasiilarmiut angajoqqaanngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfinnguami ikiortigissagaat.
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilaga oqarfigissanngikkaluarpara Nukakkut Maniitsormiut ilinniartitsisunngui aasaru Kangerlussuarmi tusassagaat.
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Kunnginnguara oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Arnannguakkut Sisimiormiut angajoqqaanngui aappaagu Ilisimatusarfinni qimanniassagaat.
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aleqannguara oqarfigissanngilara Lenekkut Uummannarmiut ilinniartitsisui aqaguagu Royal Greenlandimi soqutigissagaat.
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Uinnguara oqarfigiartorsinnaagaluarpara Olekkut Maniitsormiut marlulianngui erniinnaq meeqqerivinnguani paarissanngikkaat.
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Meerara oqarfigiartussavara Tikakkut Kangerlussuarmiut arnanngui aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamassanngikkaat.
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Paninnguara oqarfigisanngikkaluarpara Aviaajakkut Nuummiut nukappiaraat aappaagu Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paarissagaat.
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nuuk+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nuliannguara oqarfigivallaarpara Lenekkut Pituffimmiut ataatanngui erniinnaq meeqqerivimmi sammisarissagaat.
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+VALLAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.