Øvelse 7.4x: Oqarfigǝ

En specialitet ved oqarfigǝ. Transitive verber tager normalt ENTEN et direkte objekt som i Lisep Malik tusarpaa (Lise hørte Malik) ELLER en objektssætning som i Lisep tusarpaa Malik tikittoq (Lise hørte, at Malik ankom). Dette gælder ikke for oqarfigǝ, der tager objekter samtidig med at være anførende verbum. Nuliara oqarfigivara Lise aallassasoq (Jeg sagde til min kone, at Lise skal rejse). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Angajunnguara oqarfigeqqaartariaqarpara Lenekkut Kangerlussuarmiut aqqalunngui aqaguagu Narsarsuarmi ilinniartitarissagaat.
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+TARIAQAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilannguara oqarfigissagaluarpara Aviaajakkut Danmarkimiut asasaat erniinnaq ilinniarnertuunngorniarfinnguami paasissanngikkaat.
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Najannguara oqarfigiartorsinnaasarpara Lenekkut Narsarsuarmiut angajui aasaru Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisariniassagaat.
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilaga oqarfigiartorsinnaagaluarpara Lenekkut kalaalinnguit angajoqqaavi aasaru Kangerlussuarmi soqutigissanngikkaat.
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aqqalora oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Aputsiakkut Paamiormiut angajunngui erniinnaq Paamiuni sammisarissanngikkaat.
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Paamiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nukannguara oqarfigiartorsinnaassagaluarpara Aputsiakkut Qaanaarmiut aleqaat aasaru Maniitsumi sammisarissanngikkaat.
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaanaaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nukappiarannguara oqarfigiartunngikkaluarpara Lenekkut Qaqortormiut ilaat aasaru meeqqerivinni ilinniartitarissagaat.
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Angajunnguara oqarfigivallaarpara Nukakkut Uummannarmiut qatanngutaat erniinnaq Ilisimatusarfimmi takussanngikkaat.
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+VALLAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Uummannaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nuliannguara oqarfigeqqaartariaqarpara Aputsiakkut Danmarkimiut uii aqagu ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimassagaat.
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+TARIAQAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aleqannguara oqarfigiartortaraluarpara Aputsiakkut Qaqortormiut aappaat aqagu ilinniarnertuunngorniarfinnguani sammisariniassagaat.
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aappannguara oqarfigereersimavara Malikkut kalaallit nukappiaranngui erniinnaq Tasiilami sammisarissanngikkaat.
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Kunnginnguara oqarfigiartorsinnaasarpara Lenekkut Kangerlussuarmiut uinngui aasaru ilinniarnertuunngorniarfimmi avissagaat.
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
avip+Sem/separate+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Nutserisora oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Nukakkut Narsarsuarmiut nukappiaranngui aappaagu Ilisimatusarfinni eqqarsaatigissanngikkaat.
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aappaagu+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfigisaraluarpara Nukakkut Tasiilarmiut nulianngui aqaguagu ilinniarnertuunngorniarfinnguani paasissagaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aqaguagu+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Anaanannguara oqarfigiartortanngilara Malikkut Aasiammiut ataatanngui ullumi ilinniarnertuunngorniarfinnguani oqarfigissagaat.
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Aasiaat+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ilannguara oqarfigiartorsinnaasanngikkaluarpara Nukakkut Aasiammiut qatanngutinngui ullumi meeqqerivinni paasissanngikkaat.
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Aasiaat+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Paninnguara oqarfiginngilara Nukakkut Qaqortormiut aqqalunngui aasaru meeqqerivinnguami sammisarissanngikkaat.
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aleqara oqarfigissanngikkaluarpara Lenekkut Nanortalimmiut anaanaat ullumi Nanortalimmi takussanngikkaat.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl+3PlO
.
Kunngiga oqarfigiartorsinnaasarpara Aviaajakkut Upernavimmiut anaanaat aasaru ilinniarnertuunngorniarfinnguami akueriniassagaat.
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Upernavik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
aasaru+Adv
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Ataatannguara oqarfigiartorsinnaanngikkaluarpara Malikkut Qaanaarmiut najanngui erniinnaq Royal Greenlandimi tusassagaat.
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaanaaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
erniinnaq+Adv
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.
Aleqara oqarfigiartorsinnaasarpara Aputsiakkut Paamiormiut inui ullumi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutigissagaat.
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GIARTUR+SINNAA+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Paamiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
ullumi+Adv
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+3Pl+3PlO
.