Øvelse 7.1.2x: Konsolidering 2Sg

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 2SgPoss (‘din N’ fx {-t} og ‘dine N-er’ {-tit} samt indikativs endelser i 2. person med objekt i 3. person ((V Ind 2Sg 3SgO) fx {vat} og (V Ind 2Sg 3PlO) fx {vatit}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuat. (Du så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppatit. (Du vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliat Katuami naapippat. (Du mødte din kone i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisutit Ilulissani ilagissanngilatit. (Du skal ikke være sammen med dine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Erniinnaq aleqakkut meeqqerivinnguani tusarniassavatit.
erniinnaq+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi meerannguit Ilisimatusarfimmi eqqaamanngikkaluarpat.
ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi ilinniartoq Royal Greenlandimi oqarfigilerpat.
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aappaagu ilinniartitsisutit ilinniarnertuunngorniarfinni naapinniassavatit.
aappaagu+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Egedekkut Kalaallit Nunaanni paarissavatit.
aqaguagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq nukappiaqqatit Narsarsuarmi ilagissanngilatit.
erniinnaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi sakkutooq Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisarilluarpat.
ullumi+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+LLUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi arnatit ilinniarnertuunngorniarfinni takussavatit.
ullumi+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq tusagassiortoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni naapikkunnaarpat.
ippassaq+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq sakkutooq ilinniarnertuunngorniarfinnguami takunikuuat.
ippassaq+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIKUU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq aqqalukkut Kangerlussuarmi soqutigissavatit.
erniinnaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Nukakkut Nuummi takussanngilatit.
erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Aputsiakkut Ilisimatusarfinni takussanngilatit.
aqaguagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu marluliatit Paamiuni takussanngilatit.
aqaguagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu nukappiarannguatit Narsami ilinniartitarissanngilatit.
aqaguagu+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu aleqatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi oqarfigissavatit.
aappaagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani nukappiarannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguani paasiniarpat.
taamani+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru ilinniartitatit Ilisimatusarfinni takussavatit.
aasaru+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu qatanngutinnguatit Ilisimatusarfinni soqutiginiassavatit.
aappaagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi tusagassiortoq meeqqerivinni malinngilat.
ullumi+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NNGIT+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi Rosingikkut meeqqerivimmi takussavatit.
ullumi+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq ilatit Nanortalimmi soqutigissavatit.
erniinnaq+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi sakkutooq ilinniarnertuunngorniarfinnguani paasinikuuat.
ullumi+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+NIKUU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi Arnannguakkut Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarissanngilatit.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi aqqalutit Kangerlussuarmi eqqaamassanngilatit.
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu Tikakkut meeqqerivinni soqutigissavatit.
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani nukannguit ilinniarnertuunngorniarfimmi akuereqqaarpat.
taamani+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+QQAAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aappaagu inunnguatit Royal Greenlandimi eqqaamassavatit.
aappaagu+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Aputsiakkut meeqqerivinnguani malissavatit.
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Arnannguakkut Royal Greenlandimi paasissanngilatit.
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq Nuka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqaamanngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq meerannguit Maniitsumi sammisarereersimavat.
ippassaq+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqaguagu ilinniartitsisunnguatit meeqqerivinni paariniassavatit.
aqaguagu+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Tikakkut Maniitsumi eqqarsaatigissavatit.
aqagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani Aputsiaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni qimanneruat.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIRU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq qatanngutitit ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqarsaatigissavatit.
erniinnaq+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Nukakkut Nunatta Atuagaateqarfiani soqutigissavatit.
erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Aputsiakkut Royal Greenlandimi soqutiginiassavatit.
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani Lene Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilagivallaarpat.
taamani+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+VALLAAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq aninnguatit Naalakkersuisuni eqqarsaatigissanngilatit.
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu nukakkut Ilisimatusarfimmi malitarissanngilatit.
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Arnannguakkut Ilisimatusarfimmi sammisarissavatit.
aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi oqaasilerisoq Pituffimmi tusareersimavat.
ullumi+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi nukappiarannguatit Katuami sammisarissavatit.
ullumi+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Arnannguakkut Sisimiuni takussavatit.
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi aleqannguatit ilinniarnertuunngorniarfinni akueriniassavatit.
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi aninnguit ilinniarnertuunngorniarfinni akuerinngikkaluarpat.
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.