Øvelse 7.1.2x: Konsolidering 2Sg

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 2SgPoss (‘din N’ fx {-t} og ‘dine N-er’ {-tit} samt indikativs endelser i 2. person med objekt i 3. person ((V Ind 2Sg 3SgO) fx {vat} og (V Ind 2Sg 3PlO) fx {vatit}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuat. (Du så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppatit. (Du vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliat Katuami naapippat. (Du mødte din kone i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisutit Ilulissani ilagissanngilatit. (Du skal ikke være sammen med dine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ullumi ilinniartitsisoq meeqqerivinni paarinikuuat.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIKUU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi qatanngutinnguatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniartinniassavatit.
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi inutit Maniitsumi oqarfigissanngilatit.
ullumi+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi aleqakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ikiortigissanngilatit.
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Malikkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ikiortigissanngilatit.
ullumi+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Nukakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni paarissanngilatit.
aqagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu Rosingikkut Sisimiuni eqqaamassanngilatit.
aappaagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru angajunnguatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni malinniassavatit.
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu anikkut meeqqerivinnguani soqutigissanngilatit.
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu nukakkut Ilisimatusarfimmi malitarissanngilatit.
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi angajullinnguatit Danmarkimi ilinniartissavatit.
ullumi+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani uit ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqarsaatiginiaraluarpat.
taamani+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq Aviaaja Pituffimmi oqarfiginngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq angajunnguatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartitarissavatit.
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Egedekkut Nunatta Atuagaateqarfiani paariniassavatit.
aqaguagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi aleqannguit Tusagassiornermik Ilinniarfinni paarinngilat.
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NNGIT+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani angajut ilinniarnertuunngorniarfinni soqutigereersimavat.
taamani+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi Tika ilinniarnertuunngorniarfimmi soqutigereerpat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+RIIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aappaagu aleqannguatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqaamassavatit.
aappaagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi inutit ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimassavatit.
ullumi+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Lenekkut meeqqerivinnguani qimassavatit.
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu anikkut Narsarsuarmi oqarfigissanngilatit.
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Egedekkut ilinniarnertuunngorniarfimmi naapitarissavatit.
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru nukakkut Narsarsuarmi soqutiginiassavatit.
aasaru+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Egedekkut Sisimiuni takussanngilatit.
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Olekkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni paariniassavatit.
ullumi+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani angutinnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguani paarereersimavat.
taamani+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aappaagu Egedekkut ilinniarnertuunngorniarfinni tusarniassavatit.
aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu meeqqatit Sisimiuni ilinniartitarissanngilatit.
aappaagu+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Aputsiakkut Pituffimmi sammisarissanngilatit.
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi angajoqqaatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilagissanngilatit.
ullumi+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani arnat meeqqerivinnguami malereersimavat.
taamani+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Sg+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq Nukakkut Ilisimatusarfinni eqqaamassanngilatit.
erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi anikkut Tasiilami ilinniartitarissanngilatit.
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi ilinniartitsisunnguatit Nanortalimmi soqutigissavatit.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq Aputsiaq Ilisimatusarfinni eqqarsaatigereersimavat.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi qatanngutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ikiortiginngilat.
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani oqaasilerisoq ilinniarnertuunngorniarfinnguani oqarfigilluarpat.
taamani+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi angajunnguit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paarinngikkaluarpat.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi angajullitit Sisimiuni sammisarissanngilatit.
ullumi+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq nukappiarannguatit ilinniarnertuunngorniarfinnguani takussavatit.
erniinnaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Lene Tusagassiornermik Ilinniarfinni oqarfigereersimavat.
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru Olsenikkut Uummannami takussanngilatit.
aasaru+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu nukannguatit Danmarkimi takussanngilatit.
aappaagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi angajunnguatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi malitarissanngilatit.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu nukannguatit Tasiilami ilinniartitarissanngilatit.
aappaagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq anikkut meeqqerivinni paasissanngilatit.
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.