Øvelse 7.1.2x: Konsolidering 2Sg

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 2SgPoss (‘din N’ fx {-t} og ‘dine N-er’ {-tit} samt indikativs endelser i 2. person med objekt i 3. person ((V Ind 2Sg 3SgO) fx {vat} og (V Ind 2Sg 3PlO) fx {vatit}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuat. (Du så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppatit. (Du vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliat Katuami naapippat. (Du mødte din kone i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisutit Ilulissani ilagissanngilatit. (Du skal ikke være sammen med dine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ullumi nutserisoq Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarineruat.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+NIRU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi angajunnguatit ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamassanngilatit.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani oqaasilerisoq ilinniarnertuunngorniarfimmi ilaginngilat.
taamani+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NNGIT+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi angajukkut meeqqerivinni malitarissavatit.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu meeqqatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi malitarissanngilatit.
aqagu+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi arnat ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamaqqaarpat.
ullumi+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+QQAAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq Aputsiakkut Kalaallit Nunaanni soqutigissanngilatit.
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru aqqalunnguatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutigissavatit.
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi marluliannguatit Qaqortumi akuerissanngilatit.
ullumi+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Malikkut ilinniarnertuunngorniarfimmi paariniassavatit.
aqagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Aviaajakkut ilinniarnertuunngorniarfinni sammisarissanngilatit.
aqaguagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Egedekkut Qaanaami eqqarsaatigissanngilatit.
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani Aputsiaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni qimanneruat.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIRU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq inunnguatit Ilisimatusarfimmi ilinniartissavatit.
erniinnaq+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani Nuka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi akuerinngikkaluarpat.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq nukappiarannguit Narsarsuarmi paarinianngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani eqqumiitsuliortoq meeqqerivinni ilinniartilerpat.
taamani+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+LIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru Olsenikkut Ilisimatusarfimmi paarissanngilatit.
aasaru+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq angajoqqaannguatit Nuummi takussanngilatit.
erniinnaq+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Malikkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni soqutiginiassavatit.
aqaguagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Egedekkut ilinniarnertuunngorniarfinni malitarissavatit.
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi ilinniartitsisoq Ilisimatusarfinni soqutigivallaarpat.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+VALLAAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqagu angajullinnguatit Royal Greenlandimi ilinniartitarissanngilatit.
aqagu+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi qatanngutitit Royal Greenlandimi oqarfiginiassavatit.
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani angajullinnguit ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamalluarpat.
taamani+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+LLUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq Malik meeqqerivinnguani ilinniartereersimavat.
ippassaq+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq nukappiaqqatit meeqqerivinnguani malitarissavatit.
erniinnaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq sakkutooq ilinniarnertuunngorniarfinnguami takunikuuat.
ippassaq+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIKUU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani Ole ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigereerpat.
taamani+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq Pituffimmi akuerineruat.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIRU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani ilinniartitsisoq ilinniarnertuunngorniarfimmi takuat.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani ilinniartitsisoq Pisiffimmi malitarinngikkaluarpat.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq angajullitit Kalaallit Nunaanni eqqarsaatiginiassavatit.
erniinnaq+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi tusagassiortoq meeqqerivinnguani akuerereersimavat.
ullumi+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqaguagu nukatit meeqqerivinnguami ilinniartinniassavatit.
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Olsenikkut Royal Greenlandimi soqutigissavatit.
aqaguagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Olsenikkut Nanortalimmi eqqarsaatigissavatit.
aqagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Rosingikkut ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigissanngilatit.
aqaguagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq meeqqat ilinniarnertuunngorniarfimmi akuerereersimavat.
ippassaq+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi angutinnguatit ilinniarnertuunngorniarfinnguami malinniassavatit.
ullumi+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani ilinniartoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni eqqaamavat.
taamani+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi inutit meeqqerivinnguami malitarissanngilatit.
ullumi+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani Nuka ilinniarnertuunngorniarfimmi oqarfigivallaarpat.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+VALLAAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru paninnguatit Royal Greenlandimi tusassavatit.
aasaru+Adv
panik+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu nukannguatit Upernavimmi ilinniartinniassavatit.
aappaagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Tikakkut meeqqerivinnguani paarissanngilatit.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Rosingikkut Danmarkimi oqarfiginiassavatit.
ullumi+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.