Exercise 7.1.2x: Consolidating 2Sg

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Aqaguagu aqqalutit Nunatta Atuagaateqarfiani oqarfigissanngilatit.
aqaguagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu marluliannguatit meeqqerivimmi sammisarissanngilatit.
aqaguagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq angajutit Aasianni oqarfigissavatit.
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru Rosingikkut Ilisimatusarfinni malinniassavatit.
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu qatanngutitit Naalakkersuisuni akuerissavatit.
aappaagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi ataatannguit Naalakkersuisuni takunngikkaluarpat.
ullumi+Adv
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru nukannguatit Upernavimmi akuerissavatit.
aasaru+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu angajoqqaatit Upernavimmi eqqaamassanngilatit.
aappaagu+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi anaanannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguani akueriniarpat.
ullumi+Adv
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq anikkut meeqqerivimmi malitarissanngilatit.
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru nukappiarannguatit ilinniarnertuunngorniarfinnguami paarissavatit.
aasaru+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani Ole ilinniarnertuunngorniarfinni sammisarereersimavat.
taamani+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqaguagu Rosingikkut ilinniarnertuunngorniarfimmi tusarniassavatit.
aqaguagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu nukannguatit Nuummi akuerissanngilatit.
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Tikakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ikiortigissavatit.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq inutit ilinniarnertuunngorniarfinni oqarfigissavatit.
erniinnaq+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Arnannguakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paarissanngilatit.
aqaguagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu Aviaajakkut Nunatta Atuagaateqarfiani ilagissanngilatit.
aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq ilatit Naalakkersuisuni takussanngilatit.
erniinnaq+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi ilinniartitsisoq Kalaallit Nunaanni qimappallaarpat.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
qimap+Sem/leave+VALLAAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani anaanannguit Royal Greenlandimi akuerinngikkaluarpat.
taamani+Adv
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq anikkut Kalaallit Nunaanni paarissavatit.
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani ilinniartoq Royal Greenlandimi eqqaamalluarpat.
taamani+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+LLUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq Rosingikkut meeqqerivinnguani paasissanngilatit.
erniinnaq+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Arnannguakkut meeqqerivinnguani ilagissavatit.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru angajoqqaatit ilinniarnertuunngorniarfinnguami akuerissavatit.
aasaru+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Olsenikkut Naalakkersuisuni takussanngilatit.
aqaguagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Lene Tusagassiornermik Ilinniarfinni oqarfigereersimavat.
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru Rosingikkut Uummannami paariniassavatit.
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu marluliannguatit Aasianni eqqarsaatigissavatit.
aqaguagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq ilinniartitsisunnguatit Nanortalimmi takussavatit.
erniinnaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Arnannguaq meeqqerivinni paasinngikkaluarpat.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru angajukkut ilinniarnertuunngorniarfimmi naapinniassavatit.
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq nukappiarannguatit ilinniarnertuunngorniarfinnguani paarissavatit.
erniinnaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi arnatit ilinniarnertuunngorniarfinnguami malissavatit.
ullumi+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru Arnannguakkut meeqqerivinnguani malitarissavatit.
aasaru+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi ilinniartitat ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatigereerpat.
ullumi+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqagu inunnguatit Nunatta Atuagaateqarfiani eqqaamassavatit.
aqagu+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Olekkut Nanortalimmi oqarfigissanngilatit.
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi qatanngutinnguatit Tasiilami malitarissanngilatit.
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.