Øvelse 7.1.2x: Konsolidering 2Sg

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 2SgPoss (‘din N’ fx {-t} og ‘dine N-er’ {-tit} samt indikativs endelser i 2. person med objekt i 3. person ((V Ind 2Sg 3SgO) fx {vat} og (V Ind 2Sg 3PlO) fx {vatit}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuat. (Du så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppatit. (Du vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliat Katuami naapippat. (Du mødte din kone i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisutit Ilulissani ilagissanngilatit. (Du skal ikke være sammen med dine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Erniinnaq meeqqatit Tasiilami akuerissavatit.
erniinnaq+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq kunngi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartilluarpat.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+LLUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqagu Nukakkut meeqqerivinnguani ilinniartissavatit.
aqagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu aqqalunnguatit Kangerlussuarmi eqqarsaatigissavatit.
aqaguagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq angajullinnguatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni eqqarsaatigissavatit.
erniinnaq+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Lenekkut Uummannami ilinniartissavatit.
aqaguagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Nukakkut Kangerlussuarmi oqarfigissanngilatit.
aqagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi arnannguatit meeqqerivimmi paariniassavatit.
ullumi+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani Malik meeqqerivinnguami oqarfigilerpat.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq Malikkut ilinniarnertuunngorniarfinni qimassavatit.
erniinnaq+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq uit Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartitarinngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq anaanat Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paarinngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani angajullinnguit Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisarereerpat.
taamani+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+RIIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq arnat Paamiuni eqqarsaatiginngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Sg+2SgPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru najannguatit ilinniarnertuunngorniarfimmi naapinniassavatit.
aasaru+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu aninnguatit Nanortalimmi malitarissanngilatit.
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani meeqqat meeqqerivinnguami tusanngikkaluarpat.
taamani+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqagu nukatit Ilisimatusarfimmi ilinniartitarissanngilatit.
aqagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi anaanannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguani paarivat.
ullumi+Adv
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq Aputsiaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni tusarpallaarpat.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+VALLAAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqagu aleqakkut Kangerlussuarmi soqutigissavatit.
aqagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu aqqalukkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sammisariniassavatit.
aqaguagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq arnannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguami aallaqquat.
ippassaq+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
aallar+Sem/run+QQU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aappaagu aleqatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi oqarfigissavatit.
aappaagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani eqqumiitsuliortoq Aasianni soqutigereerpat.
taamani+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+RIIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi Aputsiakkut Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarissavatit.
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu najannguatit ilinniarnertuunngorniarfinni paasissavatit.
aqaguagu+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq anikkut Royal Greenlandimi soqutiginiassavatit.
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu meerannguatit meeqqerivimmi paasissavatit.
aqaguagu+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani marluliannguit Danmarkimi oqarfiginianngikkaluarpat.
taamani+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqaguagu Olsenikkut Katuami soqutiginiassavatit.
aqaguagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi nukappiarannguit ilinniarnertuunngorniarfinni paarinikuuat.
ullumi+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIKUU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq aleqannguatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni paasissavatit.
erniinnaq+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu nukannguatit Aasianni soqutigissavatit.
aqagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu Tikakkut Royal Greenlandimi sammisarissanngilatit.
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu aleqannguatit Pisiffimmi sammisarissanngilatit.
aappaagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq ilinniartoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartinneruat.
ippassaq+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIRU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi ilinniartitsisut ilinniarnertuunngorniarfinni akueriniarpat.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani kunngit meeqqerivinnguami takoreersimavat.
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqagu arnannguatit Narsami akuerissanngilatit.
aqagu+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru aqqalunnguatit Uummannami takussanngilatit.
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi nutserisunnguit ilinniarnertuunngorniarfinnguami naapippallaarpat.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+VALLAAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aappaagu aninnguatit meeqqerivimmi paasissanngilatit.
aappaagu+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu aqqalunnguatit Tusagassiornermik Ilinniarfinni eqqaamassanngilatit.
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq angutinnguit ilinniarnertuunngorniarfinni malinngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqaguagu qatanngutitit Danmarkimi eqqarsaatigissavatit.
aqaguagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq Qaqortumi soqutigineruat.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIRU+V+Ind+2Sg+3SgO
.