Øvelse 7.1.2x: Konsolidering 2Sg

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 2SgPoss (‘din N’ fx {-t} og ‘dine N-er’ {-tit} samt indikativs endelser i 2. person med objekt i 3. person ((V Ind 2Sg 3SgO) fx {vat} og (V Ind 2Sg 3PlO) fx {vatit}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuat. (Du så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppatit. (Du vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliat Katuami naapippat. (Du mødte din kone i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisutit Ilulissani ilagissanngilatit. (Du skal ikke være sammen med dine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ullumi aninnguatit Pisiffimmi soqutigissavatit.
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq nukannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguami soqutiginianngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi angajoqqaatit meeqqerivinnguami oqarfigissavatit.
ullumi+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu Arnannguakkut Pisiffimmi takussavatit.
aappaagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani eqqarsaatigisat Nanortalimmi oqarfiginianngikkaluarpat.
taamani+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq Olsenikkut Tasiilami akuerissanngilatit.
erniinnaq+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru angajoqqaatit ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqarsaatiginiassavatit.
aasaru+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi oqaasilerisoq ilinniarnertuunngorniarfinni sammisariniaraluarpat.
ullumi+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi uit ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqarsaatigereersimavat.
ullumi+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq angutitit meeqqerivinni sammisarissanngilatit.
erniinnaq+Adv
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfinnguami akuerisarivat.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+TAQ+GE+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi angajoqqaatit Kangerlussuarmi malitarissanngilatit.
ullumi+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi aninnguit ilinniarnertuunngorniarfinni akuerinngikkaluarpat.
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq ilinniarnertooq Pituffimmi eqqarsaatiginiaraluarpat.
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani Aputsiaq Royal Greenlandimi takuallaarpat.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+VALLAAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqaguagu najannguatit Nanortalimmi ikiortigissanngilatit.
aqaguagu+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq Arnannguaq meeqqerivinnguami ilinniartinnianngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aqaguagu marluliatit Kangerlussuarmi ilinniartinniassavatit.
aqaguagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani ilinniarnertooq meeqqerivinni malinnianngikkaluarpat.
taamani+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru aqqalunnguatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paariniassavatit.
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Olsenikkut Royal Greenlandimi oqarfigissavatit.
ullumi+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Olsenikkut Nuummi ikiortigissavatit.
ullumi+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq meerannguatit Pituffimmi paarissanngilatit.
erniinnaq+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfinnguami soqutigiunnaarpat.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq Olsenikkut Sisimiuni ilinniartitarissanngilatit.
erniinnaq+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi ilinniartitsisunnguit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutigilerpat.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+LIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aappaagu marluliatit Nuummi eqqarsaatigissavatit.
aappaagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi aqqalunnguatit ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarissavatit.
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru Rosingikkut Royal Greenlandimi malissavatit.
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu Arnannguakkut Ilisimatusarfinni tusassavatit.
aappaagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu meerannguatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi malitarissavatit.
aqagu+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu nukannguatit Upernavimmi ilinniartinniassavatit.
aappaagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani angajut ilinniarnertuunngorniarfimmi oqarfiginngilat.
taamani+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi angajunnguit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paarinngikkaluarpat.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru Aviaajakkut Ilisimatusarfimmi malissavatit.
aasaru+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq angajunnguatit Nuummi akuerissavatit.
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu Aviaajakkut Nunatta Atuagaateqarfiani ilagissanngilatit.
aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Nukakkut meeqqerivinnguami malissavatit.
erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Lenekkut Naalakkersuisuni sammisarissanngilatit.
aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aasaru aleqakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi takussavatit.
aasaru+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.