Øvelse 7.1.5x: Konsolidering 2Pl

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 2PlPoss (‘jer N’ {+si} og ‘jere N-er’ {-si} samt indikativs endelser i 2. person pluralis med objekt i 3. person ((V Ind 2Pl 3SgO) fx {varsi} og (V Ind 2Pl 3PlO) fx {vasi}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuarsi. (I så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppasi. (I vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliasi Katuami naapippasi. (I mødte jeres koner i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisusi Ilulissani ilagissanngilasi. (I skal ikke være sammen med jeres lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ippassaq angajullinnguarsi Nunatta Atuagaateqarfiani eqqarsaatigineruarsi.
ippassaq+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu Olsenikkut Kalaallit Nunaanni naapissavasi.
aqaguagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi ilinniartoq meeqqerivinnguami malitarinngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq angajullersi Danmarkimi ilinniartereersimavarsi.
ippassaq+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi aleqakkut Pisiffimmi akuerissavasi.
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi aleqakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi qimatarissanngilasi.
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi oqaasilerisoq Paamiuni soqutiginngilarsi.
ullumi+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu Rosingikkut meeqqerivinnguami naapissavasi.
aqaguagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani ilinniartitarsi Naalakkersuisuni eqqarsaatigivarsi.
taamani+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq aninnguasi Nunatta Atuagaateqarfiani takussanngilasi.
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq nukappiarannguarsi Katuami oqarfigivallaarparsi.
ippassaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu angajukkut Danmarkimi ilinniartitarissanngilasi.
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi angajullinnguasi Ilisimatusarfimmi paarissavasi.
ullumi+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi eqqarsaatigisarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarilluarparsi.
ullumi+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LLUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu Nukakkut Ilisimatusarfimmi takussanngilasi.
aqagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani Arnannguaq Nunatta Atuagaateqarfiani qimakkaluarparsi.
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
qimap+Sem/leave+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq oqaasilerisoq Maniitsumi eqqarsaatiginikuuarsi.
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi nuliannguarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi ikiortiginngilarsi.
ullumi+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq uinnguarsi Royal Greenlandimi malinniaraluarparsi.
ippassaq+Adv
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu Malikkut Danmarkimi sammisarissavasi.
aqaguagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq Arnannguaq Nanortalimmi ilinniartinngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq nukappiarannguarsi Royal Greenlandimi paarineruarsi.
ippassaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi ilinniartoq Ilisimatusarfinni ilinniartitarinngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu angajullinnguasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni akuerissavasi.
aqaguagu+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi tusagassiortoq Aasianni eqqarsaatigineruarsi.
ullumi+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq nutserisoq Katuami qimareersimavarsi.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi Rosingikkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartitarissanngilasi.
ullumi+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Ole ilinniarnertuunngorniarfinni qimatarigaluarparsi.
ullumi+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi ilarsi Katuami akuerereersimavarsi.
ullumi+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq nutserisoq Nuummi takunikuuarsi.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq eqqumiitsuliortoq Nunatta Atuagaateqarfiani oqarfiginiaraluarparsi.
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq arnannguarsi Kalaallit Nunaanni sammisarinngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
sammisare+Sem/work+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi sakkutooq Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartitarinngilarsi.
ullumi+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu Aviaajakkut Qaqortumi eqqarsaatigissavasi.
aqaguagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq oqaasilerisoq meeqqerivimmi eqqarsaatigereerparsi.
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi ilinniartitsisoq Katuami qimatarinngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq nukannguasi ilinniarnertuunngorniarfinni paariniassavasi.
erniinnaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Olsenikkut meeqqerivinnguani naapitarissavasi.
ullumi+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq aqqalorsi ilinniarnertuunngorniarfimmi takoqqaarparsi.
ippassaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+QQAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq angajorsi Nunatta Atuagaateqarfiani takulerparsi.
ippassaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani nukannguarsi Paamiuni ilinniartilerparsi.
taamani+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq nuliannguarsi Aasianni soqutiginngilarsi.
ippassaq+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi Aviaajakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni qimanniassavasi.
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi angutinnguarsi Uummannami tusarparsi.
ullumi+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq Aputsiaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatiginngilarsi.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq ilinniarnertooq ilinniarnertuunngorniarfinnguami tusarparsi.
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu nutserisusi ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqarsaatiginiassavasi.
aqaguagu+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi ilinniartitsisunnguarsi Ilisimatusarfinni naapereerparsi.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq tusagassiortoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami akuerilerparsi.
ippassaq+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq Tika Pisiffimmi ilinniartikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani ilinniartitsisoq Tasiilami tusareerparsi.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu Egedekkut Sisimiuni malitarissanngilasi.
aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Nukakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutiginiassavasi.
ullumi+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatigeqqaarparsi.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq inussi ilinniarnertuunngorniarfinni malinniarparsi.
ippassaq+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi marluliannguarsi meeqqerivinnguami tusarpallaarparsi.
ullumi+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.