Øvelse 7.1.5x: Konsolidering 2Pl

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 2PlPoss (‘jer N’ {+si} og ‘jere N-er’ {-si} samt indikativs endelser i 2. person pluralis med objekt i 3. person ((V Ind 2Pl 3SgO) fx {varsi} og (V Ind 2Pl 3PlO) fx {vasi}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuarsi. (I så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppasi. (I vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliasi Katuami naapippasi. (I mødte jeres koner i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisusi Ilulissani ilagissanngilasi. (I skal ikke være sammen med jeres lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ullumi ilinniartoq ilinniarnertuunngorniarfinni tusaraluarparsi.
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani anaanarsi Kalaallit Nunaanni sammisarinngikkaluarparsi.
taamani+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
sammisare+Sem/work+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu angajukkut meeqqerivinnguami eqqarsaatigissanngilasi.
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Lene ilinniarnertuunngorniarfinni tusanngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu anikkut Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarissavasi.
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqagu angajukkut Nuummi ilinniartissavasi.
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqagu angajusi ilinniarnertuunngorniarfinnguami paarissanngilasi.
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi anikkut meeqqerivinnguami qimatarissanngilasi.
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq Arnannguaq Pisiffimmi sammisarinngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi meerarsi Royal Greenlandimi ilagigaluarparsi.
ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq anikkut meeqqerivimmi oqarfigissavasi.
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu anisi ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatigissanngilasi.
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu Aviaajakkut meeqqerivimmi eqqarsaatiginiassavasi.
aqaguagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi ilinniartoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilagivarsi.
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani aappannguarsi Ilisimatusarfimmi eqqarsaatiginiarparsi.
taamani+Adv
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aasaru najannguasi ilinniarnertuunngorniarfinni qimanniassavasi.
aasaru+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq Tikakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi akuerissavasi.
erniinnaq+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq Aputsiaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatiginngilarsi.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu Tikakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatigissanngilasi.
aqagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqagu angajukkut Danmarkimi ilinniartitarissanngilasi.
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu ilasi meeqqerivinnguami ilinniartitarissavasi.
aqaguagu+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu angajullisi Ilisimatusarfinni sammisariniassavasi.
aqaguagu+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq angutinnguasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutigissavasi.
erniinnaq+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq Rosingikkut Tasiilami qimanniassavasi.
erniinnaq+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqagu nutserisunnguasi ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilaginiassavasi.
aqagu+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq eqqarsaatigisasi ilinniarnertuunngorniarfinnguami malitarissavasi.
erniinnaq+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq ilinniartitsisunnguarsi Narsarsuarmi malinngilarsi.
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani Aviaaja Royal Greenlandimi eqqaamaqqaarparsi.
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+QQAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu aleqakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi malinniassavasi.
aappaagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu nukappiaqqasi Nunatta Atuagaateqarfiani soqutiginiassavasi.
aappaagu+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq Lene Royal Greenlandimi soqutigineruarsi.
ippassaq+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi uinnguarsi ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimanngilarsi.
ullumi+Adv
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq angajoqqaannguasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni takussanngilasi.
erniinnaq+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq ilinniartitsisunnguarsi Narsami soqutigigaluarparsi.
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi ilinniartitarsi Sisimiuni sammisarinngilarsi.
ullumi+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq oqaasilerisoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami takusarivarsi.
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+TAQ+GE+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi Nukakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi takussanngilasi.
ullumi+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu Rosingikkut meeqqerivinnguami ilinniartitarissanngilasi.
aqaguagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfinni paariniassavasi.
erniinnaq+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq nukakkut Kangerlussuarmi tusassavasi.
erniinnaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi nutserisorsi meeqqerivimmi paarinianngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi Arnannguaq Pituffimmi oqarfigivallaarparsi.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq meerannguasi Nunatta Atuagaateqarfiani takussanngilasi.
erniinnaq+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq nukannguasi Kangerlussuarmi oqarfigissavasi.
erniinnaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq Malikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani oqarfiginiassavasi.
erniinnaq+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aasaru Rosingikkut Tasiilami malitarissavasi.
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi qatanngutisi Ilisimatusarfinni eqqaamassanngilasi.
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi ilinniarnertooq Ilisimatusarfinni ilagereerparsi.
ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aasaru ilinniartitsisusi meeqqerivimmi eqqarsaatigissanngilasi.
aasaru+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami paasissavasi.
aappaagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi ilinniartitasi Upernavimmi eqqarsaatigissavasi.
ullumi+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.