Øvelse 7.1.5x: Konsolidering 2Pl

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 2PlPoss (‘jer N’ {+si} og ‘jere N-er’ {-si} samt indikativs endelser i 2. person pluralis med objekt i 3. person ((V Ind 2Pl 3SgO) fx {varsi} og (V Ind 2Pl 3PlO) fx {vasi}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuarsi. (I så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppasi. (I vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliasi Katuami naapippasi. (I mødte jeres koner i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisusi Ilulissani ilagissanngilasi. (I skal ikke være sammen med jeres lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aappaagu Tikakkut ilinniarnertuunngorniarfinni paarissanngilasi.
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq angajukkut Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartitarissanngilasi.
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu ilasi ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimanniassavasi.
aqaguagu+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu aleqakkut Upernavimmi eqqaamassavasi.
aappaagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi inussi ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilaginikuuarsi.
ullumi+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aasaru Olsenikkut Pisiffimmi eqqaamassavasi.
aasaru+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq aqqalorsi Aasianni qimanngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq angajoqqaannguasi ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqaamassanngilasi.
erniinnaq+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi oqaasilerisoq ilinniarnertuunngorniarfinni naapinngilarsi.
ullumi+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq kunngi meeqqerivimmi soqutigigaluarparsi.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani uinnguarsi meeqqerivimmi malilerparsi.
taamani+Adv
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani Nuka Kangerlussuarmi oqarfigereersimavarsi.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi Aviaajakkut Maniitsumi takussavasi.
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani meerannguarsi Qaanaami sammisariniaraluarparsi.
taamani+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani uersi meeqqerivinni oqarfigilluarparsi.
taamani+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu Egedekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartitarissanngilasi.
aqaguagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfinnguani sammisarinianngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi anikkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni eqqarsaatigissanngilasi.
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Egedekkut Aasianni oqarfigissavasi.
ullumi+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu Lenekkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sammisariniassavasi.
aappaagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi anaanarsi Kalaallit Nunaanni ilinniartereersimavarsi.
ullumi+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani anersi meeqqerivinnguami akuerilluarparsi.
taamani+Adv
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+LLUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq Aputsiakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi paarissavasi.
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Olsenikkut Narsami sammisariniassavasi.
ullumi+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq meeqqerivinni eqqaamavallaarparsi.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi angajullersi Royal Greenlandimi malitarinngilarsi.
ullumi+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq nutserisoq Ilisimatusarfimmi tusarneruarsi.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq qatanngutinnguarsi Ilisimatusarfinni ikiortiginngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani qatanngutersi meeqqerivinnguami oqarfigereerparsi.
taamani+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi ilarsi meeqqerivinnguami sammisariniarparsi.
ullumi+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu Aputsiakkut Upernavimmi ilinniartitarissanngilasi.
aappaagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq meerannguarsi Pituffimmi tusanngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu anisi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilagissanngilasi.
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi najasi meeqqerivimmi soqutigissavasi.
ullumi+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu aqqalukkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutigissavasi.
aqaguagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu angajunnguasi ilinniarnertuunngorniarfinni paarissanngilasi.
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq nutserisoq meeqqerivinni ilinniartitarivarsi.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu nukakkut Upernavimmi soqutigissanngilasi.
aappaagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq nuliannguarsi Ilisimatusarfimmi sammisarisarivarsi.
ippassaq+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+TAQ+GE+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu Olsenikkut Nanortalimmi oqarfigissanngilasi.
aqagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu angutinnguasi Ilisimatusarfimmi qimatarissavasi.
aappaagu+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Nukakkut Nanortalimmi takussanngilasi.
ullumi+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi nukakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni soqutigissanngilasi.
ullumi+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.