Øvelse 7.1.5x: Konsolidering 2Pl

Som II-7.1.1X, men nu med fokus på endelser for 2PlPoss (‘jer N’ {+si} og ‘jere N-er’ {-si} samt indikativs endelser i 2. person pluralis med objekt i 3. person ((V Ind 2Pl 3SgO) fx {varsi} og (V Ind 2Pl 3PlO) fx {vasi}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuarsi. (I så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppasi. (I vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq nuliasi Katuami naapippasi. (I mødte jeres koner i Katuaq i går.)
Aqagu ilinniartitsisusi Ilulissani ilagissanngilasi. (I skal ikke være sammen med jeres lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aqagu Aviaajakkut Narsarsuarmi paarissanngilasi.
aqagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aasaru angajoqqaasi ilinniarnertuunngorniarfinnguani qimatarissanngilasi.
aasaru+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aasaru Malikkut Royal Greenlandimi sammisarissavasi.
aasaru+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq inusi ilinniarnertuunngorniarfinnguani malinniassavasi.
erniinnaq+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aasaru nukakkut Narsami takussanngilasi.
aasaru+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq kunngi Narsami akuerereersimavarsi.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi najannguarsi Sisimiuni ilinniartereersimavarsi.
ullumi+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi angajukkut Aasianni oqarfigissanngilasi.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq Aviaaja ilinniarnertuunngorniarfinnguami paarivallaarparsi.
ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani oqaasilerisoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni malitarivarsi.
taamani+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani sakkutooq Maniitsumi takulerparsi.
taamani+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq aqqalukkut Royal Greenlandimi sammisarissanngilasi.
erniinnaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi aqqalukkut Narsarsuarmi sammisariniassavasi.
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani Lene ilinniarnertuunngorniarfimmi paarilluarparsi.
taamani+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+LLUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq ataatannguarsi ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilagivarsi.
ippassaq+Adv
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq aqqalorsi Kangerlussuarmi soqutiginianngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq nukannguarsi ilinniarnertuunngorniarfinnguani soqutiginngilarsi.
ippassaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi Arnannguakkut Tasiilami eqqarsaatigissanngilasi.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq tusagassiortoq Royal Greenlandimi sammisarereerparsi.
ippassaq+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aasaru ilasi meeqqerivinni paarissanngilasi.
aasaru+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi meerannguarsi Naalakkersuisuni naapitarinngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq ilannguarsi Ilisimatusarfinni sammisarinngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu angajukkut Paamiuni eqqarsaatigissanngilasi.
aqaguagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani inunnguarsi Maniitsumi oqarfigilluarparsi.
taamani+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq sakkutooq ilinniarnertuunngorniarfinnguani qimakkunnaarparsi.
ippassaq+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani Aputsiaq Ilisimatusarfinni tusarnianngikkaluarparsi.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi angajullinnguasi Ilisimatusarfimmi paarissavasi.
ullumi+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq Nuka Nunatta Atuagaateqarfiani oqarfigigaluarparsi.
ippassaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi marluliannguarsi Maniitsumi eqqarsaatigisarivarsi.
ullumi+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+GE+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani anersi ilinniarnertuunngorniarfimmi takugaluarparsi.
taamani+Adv
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani Aviaaja Nanortalimmi soqutigilerparsi.
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu ilagisasi ilinniarnertuunngorniarfinni sammisarissanngilasi.
aqagu+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi uersi Ilisimatusarfinni soqutiginngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq nutserisoq Ilisimatusarfimmi soqutiginngilarsi.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani tusagassiortoq Pituffimmi eqqaamalerparsi.
taamani+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu arnasi meeqqerivinni paarissanngilasi.
aqaguagu+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq nutserisorsi meeqqerivinnguani qimakkunnaarparsi.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu qatanngutinnguasi Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartitarissavasi.
aappaagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu nukakkut meeqqerivinnguami ilinniartissavasi.
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq Tika ilinniarnertuunngorniarfimmi naapereerparsi.
ippassaq+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu aqqalukkut Naalakkersuisuni ikiortigissanngilasi.
aappaagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq eqqumiitsuliortoq Kalaallit Nunaanni oqarfigereersimavarsi.
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq qatanngutisi Nanortalimmi oqarfigissavasi.
erniinnaq+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu Rosingikkut Aasianni paasissavasi.
aappaagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu angajukkut Danmarkimi soqutigissanngilasi.
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Lene meeqqerivinni eqqarsaatiginiaraluarparsi.
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi nutserisoq Maniitsumi pizzannguartoqquarsi.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+QQU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi ilinniartitsisunnguarsi Ilisimatusarfimmi sammisarinikuuarsi.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu anikkut ilinniarnertuunngorniarfimmi soqutigissanngilasi.
aqagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani Arnannguaq Qaanaami akuerinngikkaluarparsi.
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu aqqalukkut ilinniarnertuunngorniarfimmi malitarissavasi.
aqaguagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq nukannguarsi ilinniarnertuunngorniarfinnguani qimakkaluarparsi.
ippassaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani anaanannguarsi Nunatta Atuagaateqarfiani eqqarsaatigeqqaarparsi.
taamani+Adv
anaana+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq eqqumiitsuliortoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami paarigaluarparsi.
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aasaru angajukkut Nuummi sammisarissanngilasi.
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani ilarsi Ilisimatusarfimmi oqarfigineruarsi.
taamani+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq nutserisunnguarsi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniartitarigaluarparsi.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aasaru najannguasi ilinniarnertuunngorniarfinni qimanniassavasi.
aasaru+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfinni paasissanngilasi.
aqaguagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq sakkutooq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi oqarfigilerparsi.
ippassaq+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.