Exercise 7.1.5x: Consolidating 2Pl

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Ullumi ilinniartitsisunnguarsi ilinniarnertuunngorniarfinni eqqaamalluarparsi.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+LLUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi anaanarsi Danmarkimi eqqarsaatigisarivarsi.
ullumi+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+GE+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani aninnguarsi Qaanaami qimappallaarparsi.
taamani+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi Malik Royal Greenlandimi akuerigaluarparsi.
ullumi+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi asasarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapinnianngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu Nukakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani qimatarissavasi.
aqagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi nutserisoq Maniitsumi eqqarsaatiginikuuarsi.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani aninnguarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi qimappallaarparsi.
taamani+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi Ole meeqqerivinni ilinniartereerparsi.
ullumi+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq nukakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarissanngilasi.
erniinnaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq eqqumiitsuliortoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sammisarereerparsi.
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq ilinniartoq Narsarsuarmi naapereersimavarsi.
ippassaq+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq eqqarsaatigisarsi ilinniarnertuunngorniarfinnguani oqarfigineruarsi.
ippassaq+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq Ole Ilisimatusarfimmi eqqarsaatiginikuuarsi.
ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq angajunnguarsi Royal Greenlandimi takuneruarsi.
ippassaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani aqqalorsi Naalakkersuisuni malereersimavarsi.
taamani+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq najannguarsi Uummannami eqqarsaatiginngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu Malikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilinniartinniassavasi.
aqagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu eqqarsaatigisasi Aasianni soqutigissavasi.
aappaagu+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqagu aqqalunnguasi Royal Greenlandimi oqarfigissanngilasi.
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aasaru Rosingikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqarsaatiginiassavasi.
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq nutserisoq Sisimiuni malitarinngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani Nuka ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamaniarparsi.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq tusagassiortoq Paamiuni tusanngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu najannguasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi oqarfiginiassavasi.
aqaguagu+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq eqqumiitsuliortoq Danmarkimi takulerparsi.
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq Qaanaami tusarnianngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani tusagassiortoq Ilisimatusarfimmi soqutiginiarparsi.
taamani+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq nutserisoq Ilisimatusarfinni soqutiginianngikkaluarparsi.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani inussi Kalaallit Nunaanni eqqarsaatiginikuuarsi.
taamani+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq eqqumiitsuliortoq Ilisimatusarfinni ilinniartikkunnaarparsi.
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi angajullisi Aasianni oqarfigissanngilasi.
ullumi+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq oqaasilerisoq Pisiffimmi eqqarsaatigilerparsi.
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani Aviaaja Danmarkimi eqqarsaatigeqqaarparsi.
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu nukakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni oqarfiginiassavasi.
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu ilannguasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatigissanngilasi.
aappaagu+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani ilinniarnertooq Tusagassiornermik Ilinniarfinni qimatarinngilarsi.
taamani+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi inunnguasi Royal Greenlandimi ilagissanngilasi.
ullumi+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq angajullersi Royal Greenlandimi eqqaamanngilarsi.
ippassaq+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu Aputsiakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisariniassavasi.
aqagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqagu anikkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni eqqaamassanngilasi.
aqagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani Malik Royal Greenlandimi sammisareqqaarparsi.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+QQAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi meerannguarsi Paamiuni paarivallaarparsi.
ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani qatanngutinnguarsi Sisimiuni qimanngilarsi.
taamani+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu najannguasi ilinniarnertuunngorniarfinnguami oqarfigissavasi.
aappaagu+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aasaru Olsenikkut meeqqerivinnguami soqutiginiassavasi.
aasaru+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani ilinniartitsisoq Ilisimatusarfimmi akueriunnaarparsi.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+2Pl+3SgO
.