Øvelse 7.1.6x: Konsolidering 3Pl

Som II-7.1.3X, men nu med fokus på endelser for 3PlPoss (‘deres N’ og ‘deres N-er’ samt indikativs endelser i 3. person med objekt i 3. person ((V Ind 3Pl 3SgO) fx {vaat} og (V Ind 3Pl 3PlO) fx {vaat}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuaat. (De så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppaat. (De vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq Aviaajakkut sakkutuut ilinniartitsisuat Katuami naapippaat. (Aviaaja og de andre mødte soldaternes lærer i Katuaq i går.)
Aqagu Olekkut qallunaat nulii Ilulissani ilagissanngilaat. (Ole og de andre skal ikke være sammen med danskernes koner i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ippassaq Aviaajakkut Pituffimmiut ilinniartitaat Royal Greenlandimi eqqarsaatigeqqaarpaat.
ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq Lenekkut Qaanaarmiut arnaat ilinniarnertuunngorniarfinnguani qimassavaat.
erniinnaq+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaanaaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Malikkut Sisimiormiut qatanngutaat meeqqerivinni ilinniartitarinngikkaluarpaat.
ullumi+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+3PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Aviaajakkut Qaanaarmiut nutserisunnguat ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilaginianngikkaluarpaat.
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaanaaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aasaru Aviaajakkut Kangerlussuarmiut ilinniartitaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniartitarissavaat.
aasaru+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqaguagu Olekkut Narsarmiut meeraat ilinniarnertuunngorniarfinnguani sammisariniassavaat.
aqaguagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqagu Olekkut aleqakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi naapissavaat.
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Erniinnaq Tikakkut Narsarmiut qatanngutaat meeqqerivinnguami takussavaat.
erniinnaq+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ippassaq Olekkut ilinniartoq ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartinneruaat.
ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIRU+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ippassaq Tikakkut oqaasilerisoq ilinniarnertuunngorniarfimmi malinneruaat.
ippassaq+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIRU+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Malikkut Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfinnguani akuerinianngikkaluarpaat.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi Malikkut Nukakkut meeqqerivinnguami sammisarissavaat.
ullumi+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aappaagu Aviaajakkut nukakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartitarissanngilaat.
aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Arnannguakkut Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilagilerpaat.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+LIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aqagu Nukakkut aleqakkut ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartitarissanngilaat.
aqagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aappaagu Aviaajakkut Nanortalimmiut angutaat ilinniarnertuunngorniarfinni avinniassavaat.
aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
avip+Sem/separate+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Aputsiakkut eqqumiitsuliortoq meeqqerivinnguani eqqaamaneruaat.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+NIRU+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ippassaq Nukakkut Tika ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigivaat.
ippassaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Malikkut tusagassiortoq Danmarkimi soqutigisarivaat.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+TAQ+GE+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aasaru Aviaajakkut Olsenikkut Katuami soqutigissavaat.
aasaru+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Tikakkut ilinniarnertooq ilinniarnertuunngorniarfimmi paarilluarpaat.
taamani+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+LLUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Aviaajakkut Ole ilinniarnertuunngorniarfinnguami takulerpaat.
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq Arnannguakkut Kangerlussuarmiut nukappiaraat Ilisimatusarfimmi oqarfigissanngilaat.
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Arnannguakkut Aviaaja meeqqerivinnguani eqqarsaatigereersimavaat.
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+3Pl+3SgO
.