Øvelse 7.1.6x: Konsolidering 3Pl

Som II-7.1.3X, men nu med fokus på endelser for 3PlPoss (‘deres N’ og ‘deres N-er’ samt indikativs endelser i 3. person med objekt i 3. person ((V Ind 3Pl 3SgO) fx {vaat} og (V Ind 3Pl 3PlO) fx {vaat}). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takuaat. (De så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusuppaat. (De vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Ippassaq Aviaajakkut sakkutuut ilinniartitsisuat Katuami naapippaat. (Aviaaja og de andre mødte soldaternes lærer i Katuaq i går.)
Aqagu Olekkut qallunaat nulii Ilulissani ilagissanngilaat. (Ole og de andre skal ikke være sammen med danskernes koner i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Erniinnaq Malikkut aqqalukkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi oqarfigissavaat.
erniinnaq+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Aputsiakkut ilinniartitsisoq ilinniarnertuunngorniarfinnguani takunngikkaluarpaat.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq Aviaajakkut Kangerlussuarmiut anii Ilisimatusarfinni eqqarsaatigissavaat.
erniinnaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ippassaq Aputsiakkut tusagassiortoq meeqqerivinni eqqarsaatigereerpaat.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aasaru Aputsiakkut Upernavimmiut ilagisaat ilinniarnertuunngorniarfinnguani soqutigissavaat.
aasaru+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Upernavik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ippassaq Lenekkut ilinniarnertooq ilinniarnertuunngorniarfinnguami tusanngikkaluarpaat.
ippassaq+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq Arnannguakkut Narsarsuarmiut nukappiaraat Ilisimatusarfinni soqutigissanngilaat.
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aasaru Malikkut Arnannguakkut meeqqerivinnguami akuerissanngilaat.
aasaru+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Aviaajakkut qallunaaginnaat eqqarsaatigisaat Royal Greenlandimi ilinniartitarissavaat.
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqaguagu Aviaajakkut Egedekkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni paasissavaat.
aqaguagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Arnannguakkut Nukakkut Ilisimatusarfimmi oqarfigissavaat.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Aputsiakkut Aasiammiut aleqaat ilinniarnertuunngorniarfinnguami malippallaarpaat.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Aasiaat+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+VALLAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi Aviaajakkut aqqalukkut Narsarsuarmi sammisarissanngilaat.
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqaguagu Nukakkut Nanortalimmiut aleqaat Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisarissanngilaat.
aqaguagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ippassaq Aviaajakkut Pituffimmiut aleqannguat Tusagassiornermik Ilinniarfinni akuerilluarpaat.
ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+LLUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi Malikkut Rosingikkut meeqqerivimmi eqqarsaatigissanngilaat.
ullumi+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Arnannguakkut Narsarsuarmiut arnaat ilinniarnertuunngorniarfimmi avitarissanngilaat.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
avip+Sem/separate+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.