Exercise 7.1.6x: Consolidating 3Pl

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Aqagu Tikakkut Qaqortormiut nukaat ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartitarissavaat.
aqagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Tikakkut Ole ilinniarnertuunngorniarfinni sammisarisarivaat.
taamani+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+TAQ+GE+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aqaguagu Aputsiakkut qallunaannguit eqqarsaatigisaat ilinniarnertuunngorniarfinni oqarfigissanngilaat.
aqaguagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Arnannguakkut Maniitsormiut nutserisuat ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqaamagaluarpaat.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Maniitsoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aasaru Olekkut Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamassanngilaat.
aasaru+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Lenekkut Sisimiormiut angajullinnguat Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarisarivaat.
taamani+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+TAQ+GE+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi Nukakkut eqqumiitsuliortoq Ilisimatusarfimmi oqarfigeqqaarpaat.
ullumi+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aqagu Aputsiakkut angajukkut meeqqerivinnguani takussavaat.
aqagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aappaagu Tikakkut kalaaliinnaat angutaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmi qimanniassavaat.
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Aviaajakkut kalaaliinnaat aninnguat Tusagassiornermik Ilinniarfimmi avilerpaat.
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
avip+Sem/separate+LIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Nukakkut qallunaannguit nukappiaraat meeqqerivinnguani oqarfigilerpaat.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Sg+3PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+LIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aasaru Tikakkut Narsarsuarmiut angajullii meeqqerivinnguani eqqarsaatigissanngilaat.
aasaru+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Narsarsuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqagu Nukakkut anikkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sammisariniassavaat.
aqagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Tikakkut ilinniarnertooq Tusagassiornermik Ilinniarfinni malikkaluarpaat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Aputsiakkut Sisimiormiut aleqaat ilinniarnertuunngorniarfimmi malitarinngikkaluarpaat.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aappaagu Aviaajakkut anikkut Pituffimmi takussanngilaat.
aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aasaru Olekkut qallunaannguit angajullii Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sammisarissanngilaat.
aasaru+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Olekkut kalaalinnguit aleqaat ilinniarnertuunngorniarfinnguani soqutiginngilaat.
taamani+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ippassaq Aviaajakkut Kangerlussuarmiut najannguat ilinniarnertuunngorniarfimmi naapereerpaat.
ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+RIIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq Arnannguakkut Danmarkimiut qatanngutaat Pisiffimmi eqqarsaatigissavaat.
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Danmark+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqaguagu Tikakkut Olekkut ilinniarnertuunngorniarfimmi naapitarissanngilaat.
aqaguagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ippassaq Aviaajakkut qallunaannguit angajunnguat Naalakkersuisuni eqqaamareersimavaat.
ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+RIIR+SIMA+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aappaagu Nukakkut Tikakkut Pituffimmi soqutigissanngilaat.
aappaagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ippassaq Arnannguakkut ilinniartoq Kangerlussuarmi malereersimavaat.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+RIIR+SIMA+V+Ind+3Pl+3SgO
.