Exercise 7.1.6x: Consolidating 3Pl

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Aasaru Aputsiakkut kalaallit angutaat ilinniarnertuunngorniarfinnguani qimassavaat.
aasaru+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ippassaq Malikkut nutserisoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami ikiortigigaluarpaat.
ippassaq+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Aviaajakkut Pituffimmiut nukappiaraat ilinniarnertuunngorniarfinnguami malinnianngikkaluarpaat.
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Sg+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aappaagu Nukakkut angajukkut Ilisimatusarfimmi eqqaamassanngilaat.
aappaagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Aputsiakkut Tasiilarmiut nukappiaraat ilinniarnertuunngorniarfimmi takuallaarpaat.
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Sg+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+VALLAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi Olekkut Qaqortormiut marluliaat Tusagassiornermik Ilinniarfimmi akuerisarivaat.
ullumi+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+TAQ+GE+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Lenekkut qallunaaginnaat nukappiarannguat Pisiffimmi soqutiginianngikkaluarpaat.
taamani+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Arnannguakkut tusagassiortoq Danmarkimi tusareersimavaat.
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+RIIR+SIMA+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq Aviaajakkut angajukkut Danmarkimi sammisarissavaat.
erniinnaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Aviaajakkut nukakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi soqutigissavaat.
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aasaru Lenekkut Olsenikkut Kangerlussuarmi qimassavaat.
aasaru+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Tikakkut sakkutooq Nanortalimmi eqqarsaatiginianngikkaluarpaat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Arnannguakkut ilinniartoq ilinniarnertuunngorniarfimmi takulerpaat.
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aappaagu Tikakkut qallunaat marluliaat ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqarsaatigissavaat.
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aappaagu Aviaajakkut qallunaaginnaat ilagisaat ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqaamassanngilaat.
aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+INNAQ+N+Rel+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqaguagu Lenekkut Paamiormiut asasaat ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarissanngilaat.
aqaguagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Paamiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani Aputsiakkut nutserisoq meeqqerivinni qimappallaarpaat.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+VALLAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani Aviaajakkut tusagassiortoq ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniarteqqaarpaat.
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+QQAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi Arnannguakkut oqaasilerisoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatigivallaarpaat.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+VALLAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ippassaq Aputsiakkut Qaqortormiut ataatannguat Tusagassiornermik Ilinniarfinni qimaqqaarpaat.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+QQAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aappaagu Tikakkut Tikakkut meeqqerivimmi oqarfigissanngilaat.
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Erniinnaq Aputsiakkut angajukkut Naalakkersuisuni soqutigissanngilaat.
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Erniinnaq Aputsiakkut nukakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi oqarfiginiassavaat.
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqagu Malikkut Nanortalimmiut anii Tusagassiornermik Ilinniarfimmi oqarfigissanngilaat.
aqagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nanortalik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqaguagu Nukakkut Pituffimmiut panii ilinniarnertuunngorniarfinnguani oqarfigissavaat.
aqaguagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Pituffik+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Tikakkut Egedekkut Nanortalimmi paarissavaat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Erniinnaq Arnannguakkut Olsenikkut Maniitsumi eqqaamassavaat.
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Erniinnaq Lenekkut qallunaat anii ilinniarnertuunngorniarfinnguami oqarfigissanngilaat.
erniinnaq+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
qallunaaq+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.