Øvelse 7.2x: Konsolidering

Præcis samme indhold som de foregående 6 øvelser, men i modsætning til de foregående 6 øvelser, hvor alle eksempler i hver øvelse havde samme subjektsperson (og dermed identiske endelser) er subjekterne nu randomiserede, så enhver af personerne kan forekomme. Det stiller lidt større krav til din opfattelsesevne, men bringer dig samtidig en anelse tættere på virkeligheden, hvor du jo heller ikke på forhånd kan vide, hvem din samtalepartner nu taler om. Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Taamani Maliup tusagassiortoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi qimanngilaa.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NNGIT+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aasaru Tikakkut Arnannguakkut meeqqerivinnguani soqutigissanngilaat.
aasaru+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Erniinnaq angajukkut Ilisimatusarfimmi naapitarissanngilasi.
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aasaru Aputsiakkut nukakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami soqutigissavaat.
aasaru+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqaguagu qatanngutikka Paamiuni eqqarsaatigissanngilakka.
aqaguagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqagu qatanngutigiikka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi malinniassavakka.
aqagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+GIIT+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqagu ilannguasi ilinniarnertuunngorniarfimmi akuerissavasi.
aqagu+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqagu eqqarsaatigisakka Narsami paarissanngilakka.
aqagu+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq ilinniarnertooq Pituffimmi eqqarsaatiginiaraluarpat.
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq aleqat ilinniarnertuunngorniarfinni sammisariniaraluarpat.
ippassaq+Adv
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq najarput Danmarkimi ilinniartikkaluarparput.
ippassaq+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani uersi ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilinniartikkunnaarparsi.
taamani+Adv
ui+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani ilinniartitsisoq Sisimiuni akuerinianngikkaluarparsi.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu nukappiaqqakka Tasiilami ilagissanngilakka.
aappaagu+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi Tikakkut sakkutooq meeqqerivimmi ilinniartitarinngikkaluarpaat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Taamani nukappiarannguara Maniitsumi tusaraluarpara.
taamani+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aasaru angajukkut meeqqerivinnguani akuerissavavut.
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO+Orth/Arch
.
Ullumi nukakkut Naalakkersuisuni oqarfiginiassavakka.
ullumi+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq Tika Kangerlussuarmi oqarfigivallaarparsi.
ippassaq+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq Olekkut Olsenikkut Naalakkersuisuni eqqaamassavaat.
erniinnaq+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ippassaq Olekkut Ole ilinniarnertuunngorniarfimmi soqutigilluarpaat.
ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+LLUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi ilinniartitsisorsi Nuummi eqqarsaatigilerparsi.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq kunngi meeqqerivinnguani tusareersimavara.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq aninnguarput Danmarkimi qimapparput.
ippassaq+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi Tikap ilinniartup kunnginngua ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqarsaatigereersimavaa.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ippassaq ilinniartoq meeqqerivinnguami takulerpara.
ippassaq+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+LIR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqaguagu anikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqaamassanngilagut.
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Aappaagu najakka meeqqerivinnguani oqarfigissanngilakka.
aappaagu+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqagu Olekkut kalaalinnguit eqqarsaatigisaat ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqarsaatigissanngilaat.
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kalaaleq+Sem/Hnat+NNGUAQ+N+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aasaru Aputsiakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisarissavasi.
aasaru+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Nuka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi tusarneruarput.
ullumi+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIRU+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq oqaasilerisoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilagigaluarparsi.
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi Aviaajakkut anikkut ilinniarnertuunngorniarfinni ilagissanngilaat.
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aqaguagu ilinniartitsisunnguakka Qaanaami paarissavakka.
aqaguagu+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru aleqakkut ilinniarnertuunngorniarfinni naapissavakka.
aasaru+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi Arnannguup Nukakkut meeqqerivinni sammisarissanngilai.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Aasaru marluliannguatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi akuerissanngilatit.
aasaru+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani uinnguarsi Royal Greenlandimi tusaqqaarparsi.
taamani+Adv
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+QQAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.