Øvelse 7.2x: Konsolidering

Præcis samme indhold som de foregående 6 øvelser, men i modsætning til de foregående 6 øvelser, hvor alle eksempler i hver øvelse havde samme subjektsperson (og dermed identiske endelser) er subjekterne nu randomiserede, så enhver af personerne kan forekomme. Det stiller lidt større krav til din opfattelsesevne, men bringer dig samtidig en anelse tættere på virkeligheden, hvor du jo heller ikke på forhånd kan vide, hvem din samtalepartner nu taler om. Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ullumi angajunnguarput Pisiffimmi akuerinikuuarput.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIKUU+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqagu Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartinniassavatit.
aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu angajullikka ilinniarnertuunngorniarfinni soqutiginiassavakka.
aqagu+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqagu panikka ilinniarnertuunngorniarfinni malitarissavakka.
aqagu+Adv
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu Arnannguakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi paasissanngilatit.
aappaagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq nutserisorput Uummannami oqarfigereerparput.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1PlPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi Arnannguakkut Nuummiut qatanngutinnguat Kangerlussuarmi eqqarsaatigivallaarpaat.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Nuuk+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+VALLAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq inusi ilinniarnertuunngorniarfinni malissavasi.
erniinnaq+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqagu Malikkut Royal Greenlandimi soqutigissanngilasi.
aqagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu angajullisi meeqqerivinni ilinniartinniassavasi.
aappaagu+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu Malikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani eqqarsaatigissanngilasi.
aqaguagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq Royal Greenlandimi sammisarigaluarpara.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi meerannguatit Upernavimmi qimassavatit.
ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq anerput Nuummi eqqarsaatigeqqaarparput.
ippassaq+Adv
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aasaru Rosingikkut ilinniarnertuunngorniarfinni eqqaamassavasi.
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aasaru Arnannguakkut Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfinni paasissanngilaat.
aasaru+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Erniinnaq Aputsiakkut Qaqortormiut nukappiaraat Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sammisarissanngilaat.
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfinnguami akuerigaluarpat.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Erniinnaq angajukkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paariniassavatit.
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu nutserisunnguakka ilinniarnertuunngorniarfinnguani takussanngilakka.
aqagu+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru Malikkut Tasiilarmiut angajoqqaavi ilinniarnertuunngorniarfinnguami sammisarissanngilaat.
aasaru+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Tasiilaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ippassaq angajullera ilinniarnertuunngorniarfinnguani paasinngikkaluarpara.
ippassaq+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani inunnguarsi Narsarsuarmi ilinniartilerparsi.
taamani+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu Olsenikkut meeqqerivinnguami qimanniassavasi.
aqaguagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Egedekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamassavasi.
ullumi+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Taamani ilinniartitsisunnguarput Ilisimatusarfinni paasinikuuarput.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+NIKUU+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani sakkutooq Pituffimmi paarinianngikkaluarparput.
taamani+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq eqqumiitsuliortoq meeqqerivimmi qimalerpat.
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+LIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Aasaru qatanngutinnguakka ilinniarnertuunngorniarfimmi akuerissavakka.
aasaru+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqaguagu marluliannguasi Pituffimmi paarissanngilasi.
aqaguagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi marluliannguatit meeqqerivinni sammisarissavatit.
ullumi+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Olekkut meeqqerivinnguani tusassavagut.
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Erniinnaq ilakka Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartinniassavakka.
erniinnaq+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi angajullikka meeqqerivimmi eqqaamassavakka.
ullumi+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani Olep eqqumiitsuliortoq Ilisimatusarfimmi paarereersimavaa.
taamani+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aqaguagu Lenep Rosingikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani ikiortigissavai.
aqaguagu+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Ullumi ilinniartitsisoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi malipparput.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqagu Lenekkut Qaqortormiut angajullii Royal Greenlandimi sammisarissanngilaat.
aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Qaqortoq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+3PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi Aviaaja Ilisimatusarfinni oqarfigilluarpara.
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi Tikakkut Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartissavaat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Ullumi ilannguara Ilisimatusarfimmi oqarfigineruara.
ullumi+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani Arnannguaq meeqqerivinnguani oqarfigivarsi.
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu Nukakkut ilinniarnertuunngorniarfinni tusassavatit.
aappaagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu inutit Kangerlussuarmi paarissanngilatit.
aqagu+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi ilinniartoq Upernavimmi eqqarsaatigereersimavat.
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+2Sg+3SgO
.