Øvelse 7.2x: Konsolidering

Præcis samme indhold som de foregående 6 øvelser, men i modsætning til de foregående 6 øvelser, hvor alle eksempler i hver øvelse havde samme subjektsperson (og dermed identiske endelser) er subjekterne nu randomiserede, så enhver af personerne kan forekomme. Det stiller lidt større krav til din opfattelsesevne, men bringer dig samtidig en anelse tættere på virkeligheden, hvor du jo heller ikke på forhånd kan vide, hvem din samtalepartner nu taler om. Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aappaagu Arnannguakkut Narsarsuarmi takussavatit.
aappaagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani meerannguarput meeqqerivimmi ilagereersimavarput.
taamani+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+RIIR+SIMA+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi anit ilinniarnertuunngorniarfinnguani tusarneruat.
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIRU+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani tusagassiortoq Nanortalimmi akuereqqaarpara.
taamani+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq ilinniarnertuunngorniarfimmi ilaginianngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq aqqalunnguagut Royal Greenlandimi akueriniassavagut.
erniinnaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Taamani Aputsiaq Ilisimatusarfimmi sammisarigaluarpat.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq Arnannguup nutserisup nukappiaranngua meeqqerivinni ilinniartereersimavaa.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ullumi Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfinnguani akuerivallaarparsi.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq Rosingikkut Narsarsuarmi malitarissavatit.
erniinnaq+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Rosingikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimassavatit.
aqaguagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Tika meeqqerivinni oqarfigeqqaarparsi.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi qatanngutinnguarput Pisiffimmi tusarpallaarparput.
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+VALLAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq aappannguarput Kangerlussuarmi paasinikuuarput.
ippassaq+Adv
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+NIKUU+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aasaru meerannguagut Naalakkersuisuni paasissanngilagut.
aasaru+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Aqaguagu qatanngutinnguagut ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatigissanngilagut.
aqaguagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ullumi Arnannguaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni tusarnikuuarput.
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIKUU+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqagu Tikakkut Tasiilami sammisarissanngilakka.
aqagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqaguagu Olekkut Aviaajakkut ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartitarissavaat.
aqaguagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Erniinnaq anikkut meeqqerivinnguami ilinniartitarissanngilagut.
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Taamani Malikkut Aputsiaq ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartilerpaat.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aappaagu Olsenikkut meeqqerivinnguani avitarissanngilavut.
aappaagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
avip+Sem/separate+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO+Orth/Arch
.
Aqagu Malikkut Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani avinniassavaat.
aqagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
avip+Sem/separate+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Aasaru Egedekkut Qaqortumi eqqaamassanngilakka.
aasaru+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu Egedekkut Nuummi eqqarsaatigissavakka.
aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqagu nukannguasi ilinniarnertuunngorniarfinnguami akuerissavasi.
aqagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi nukannguatit meeqqerivimmi paarissanngilatit.
ullumi+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu aqqalukkut Tasiilami soqutigissavatit.
aappaagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi eqqarsaatigisarsi Pisiffimmi paarisarivarsi.
ullumi+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+TAQ+GE+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq aleqannguara ilinniarnertuunngorniarfinnguani paarilluarpara.
ippassaq+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqagu Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami ikiortigissavatit.
aqagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Olekkut Kangerlussuarmiut ilannguat Ilisimatusarfinni eqqarsaatiginikuuaat.
ullumi+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Kangerlussuaq+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIKUU+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq Olsenikkut Maniitsumi malitarissanngilasi.
erniinnaq+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Rosingikkut Danmarkimi ikiortigissavagut.
ullumi+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Aqagu angajukka meeqqerivinnguami oqarfiginiassavakka.
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Erniinnaq Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfimmi ikiortigissanngilagut.
erniinnaq+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Taamani kunnginnguarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi malinngilarsi.
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NNGIT+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq kunngi Ilisimatusarfimmi soqutiginngilat.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NNGIT+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi marluliannguarsi Nanortalimmi tusarluarparsi.
ullumi+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+LLUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq aqqalukka Kangerlussuarmi soqutigissavakka.
erniinnaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aasaru ilinniartitsisutit ilinniarnertuunngorniarfinni tusarniassavatit.
aasaru+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aappaagu Malikkut nukakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni malissavaat.
aappaagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Erniinnaq eqqarsaatigisakka ilinniarnertuunngorniarfinnguami takussavakka.
erniinnaq+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu anikkut meeqqerivinni sammisarissanngilasi.
aappaagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.