Øvelse 7.2x: Konsolidering

Præcis samme indhold som de foregående 6 øvelser, men i modsætning til de foregående 6 øvelser, hvor alle eksempler i hver øvelse havde samme subjektsperson (og dermed identiske endelser) er subjekterne nu randomiserede, så enhver af personerne kan forekomme. Det stiller lidt større krav til din opfattelsesevne, men bringer dig samtidig en anelse tættere på virkeligheden, hvor du jo heller ikke på forhånd kan vide, hvem din samtalepartner nu taler om. Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Aqaguagu Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartissavasi.
aqaguagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi Egedekkut Upernavimmi naapitarissanngilakka.
ullumi+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu meerannguakka ilinniarnertuunngorniarfimmi malitarissanngilakka.
aappaagu+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi ilinniarnertooq Ilisimatusarfinni naapilerparput.
ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+LIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aasaru nukatit ilinniarnertuunngorniarfimmi soqutigissanngilatit.
aasaru+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqagu Rosingikkut Danmarkimi soqutigissavasi.
aqagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu Arnannguakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paarissanngilatit.
aqaguagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani ilinniartoq Nunatta Atuagaateqarfiani akuerivallaarparput.
taamani+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
akuere+Sem/allow+VALLAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aappaagu Arnannguakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi qimassavakka.
aappaagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi angajunnguarsi Qaanaami sammisarigaluarparsi.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu ilinniartitsisukka Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatiginiassavakka.
aqaguagu+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi anikkut Narsami ilinniartissavagut.
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Taamani Arnannguaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisariniaraluarpat.
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq Arnannguup ilinniartup ilinniartitsisunngua Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutiginikuuaa.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIKUU+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Aqaguagu Egedekkut Katuami qimassavatit.
aqaguagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani uinnguarsi meeqqerivinnguani akuerineruarsi.
taamani+Adv
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu Olsenikkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni akueriniassavakka.
aqaguagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq Malikkut kunngi Tusagassiornermik Ilinniarfinni sammisarisarivaat.
ippassaq+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+TAQ+GE+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aasaru aqqalusi ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatiginiassavasi.
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq Arnannguup Rosingikkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ikiortigissavai.
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+3Sg+3PlO
.
Erniinnaq angajoqqaannguagut Nuummi takussanngilagut.
erniinnaq+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ullumi nukappiaqqagut Kangerlussuarmi ilinniartissavavut.
ullumi+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+1PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO+Orth/Arch
.
Taamani Aviaajakkut ilinniartitsisoq Nunatta Atuagaateqarfiani sammisareqqaarpaat.
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+QQAAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ippassaq ilinniarnertooq Narsarsuarmi malinngilara.
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi ilinniartitsisunnguarsi ilinniarnertuunngorniarfinnguani oqarfiginiaraluarparsi.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq tusagassiortoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni tusarneruarsi.
ippassaq+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIRU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi angajullera Kangerlussuarmi tusareersimavara.
ullumi+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq ilinniarnertooq ilinniarnertuunngorniarfinni eqqaamalluarpat.
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+LLUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq arnannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilinniartitarivat.
ippassaq+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ippassaq Aviaajakkut nutserisoq ilinniarnertuunngorniarfinnguani akuerinianngikkaluarpaat.
ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Erniinnaq aleqatit Pituffimmi sammisarissanngilatit.
erniinnaq+Adv
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu angajunnguakka Ilisimatusarfimmi eqqarsaatigissavakka.
aqaguagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi angutigiikka meeqqerivinnguani paariniassavakka.
ullumi+Adv
angut+Sem/H+GIIT+N+Abs+Pl+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani meerannguara Tusagassiornermik Ilinniarfinni malilluarpara.
taamani+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani angutersi Upernavimmi pizzannguartoqquarsi.
taamani+Adv
angut+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+QQU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu aleqakkut Qaanaami eqqaamassanngilatit.
aappaagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi eqqumiitsuliortoq meeqqerivinnguani ilinniartinniarpara.
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani ilannguarput Qaqortumi avinngikkaluarparput.
taamani+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
avip+Sem/separate+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani ilinniartitsisoq Kalaallit Nunaanni malilerparsi.
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
malip+Sem/chase+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aasaru Olekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani naapitarissavagut.
aasaru+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ullumi angajukkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami oqarfigissavavut.
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO+Orth/Arch
.
Erniinnaq Egedekkut Katuami takussanngilakka.
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ullumi Tikakkut Aviaajakkut meeqqerivinnguani takussavaat.
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Ind+3Pl+3PlO
.