Exercise 7.2x: Consolidating

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Ippassaq Aputsiaq meeqqerivinnguani ilinniartinngikkaluarpat.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani asasarput ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigiunnaarparput.
taamani+Adv
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq oqaasilerisoq Nanortalimmi sammisarinikuuarsi.
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Erniinnaq nukappiaqqakka Tasiilami tusassavakka.
erniinnaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani Malikkut ilinniartitsisoq meeqqerivimmi soqutigereersimavaat.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+RIIR+SIMA+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aappaagu angajukkut Qaqortumi eqqarsaatigissanngilakka.
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Ippassaq ilinniartitarput meeqqerivinnguami ilinniartitarinngikkaluarparput.
ippassaq+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi nutserisunnguit meeqqerivinni soqutiginngikkaluarpat.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Taamani kunnginnguara ilinniarnertuunngorniarfinnguani paasinngikkaluarpara.
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani ilinniartoq Upernavimmi tusanngikkaluarparsi.
taamani+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aasaru Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamassanngilagut.
aasaru+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Aqagu Nukakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami paarissavagut.
aqagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Aqagu aqqalukkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni paasissavakka.
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani Olep nutserisoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni akuerinikuuaa.
taamani+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIKUU+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ippassaq Olep ilinniartitsisup ilanngua Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatigereersimavaa.
ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Taamani panipput ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatigilerparput.
taamani+Adv
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+LIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqaguagu marluliannguakka Naalakkersuisuni ilinniartitarissanngilakka.
aqaguagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aqaguagu arnasi meeqqerivinni paarissanngilasi.
aqaguagu+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aappaagu nukakkut Maniitsumi paarissanngilasi.
aappaagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Aqaguagu Egedekkut Kangerlussuarmi eqqaamassavatit.
aqaguagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ippassaq Aputsiaq Qaanaami eqqarsaatigereerparsi.
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu asasatit meeqqerivinnguami akuerissanngilatit.
aqaguagu+Adv
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi uinnguarsi Narsami soqutigivallaarparsi.
ullumi+Adv
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+VALLAAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aappaagu marluliannguakka ilinniarnertuunngorniarfinni qimanniassavakka.
aappaagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani tusagassiortoq Upernavimmi oqarfigivarsi.
taamani+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani Arnannguaq Tasiilami malinnianngikkaluarparput.
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi asasarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi akuerinngikkaluarparsi.
ullumi+Adv
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NNGIT+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu Olekkut Pituffimmi eqqarsaatigissanngilakka.
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani Aputsiaq Ilisimatusarfimmi soqutigilerparsi.
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+LIR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ippassaq kunngi meeqqerivinni oqarfiginngikkaluarpara.
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq aninnguarsi ilinniarnertuunngorniarfinnguami soqutigigaluarparsi.
ippassaq+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi kunngi Ilisimatusarfinni akuereqqaarpara.
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ippassaq sakkutooq Kangerlussuarmi soqutigilluarpara.
ippassaq+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Aqaguagu aleqakkut Aasianni paarissanngilatit.
aqaguagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Taamani tusagassiortoq Ilisimatusarfimmi eqqaamareerparput.
taamani+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+RIIR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aasaru Nukakkut Qaqortumi oqarfigissanngilasi.
aasaru+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ullumi ilinniartitsisunnguarsi Ilisimatusarfimmi sammisarinikuuarsi.
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqaguagu Arnannguakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni soqutigissavagut.
aqaguagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ippassaq Malik Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqaamanikuuarsi.
ippassaq+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NIKUU+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Taamani arnannguarsi meeqqerivinnguani naapilluarparsi.
taamani+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+LLUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi marluliannguasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi akuerissavasi.
ullumi+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq qatanngutinnguarput Aasianni soqutigineruarput.
ippassaq+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIRU+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Erniinnaq Rosingikkut Narsarsuarmi ilinniartinniassavakka.
erniinnaq+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu Tikakkut Olekkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paarissanngilaat.
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.