Øvelse 7.2x: Konsolidering

Præcis samme indhold som de foregående 6 øvelser, men i modsætning til de foregående 6 øvelser, hvor alle eksempler i hver øvelse havde samme subjektsperson (og dermed identiske endelser) er subjekterne nu randomiserede, så enhver af personerne kan forekomme. Det stiller lidt større krav til din opfattelsesevne, men bringer dig samtidig en anelse tættere på virkeligheden, hvor du jo heller ikke på forhånd kan vide, hvem din samtalepartner nu taler om. Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Ippassaq ilinniartitarput Upernavimmi eqqarsaatigiunnaarparput.
ippassaq+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+1PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Aqagu Egedekkut ilinniarnertuunngorniarfimmi ilagissanngilagut.
aqagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ippassaq Arnannguaq Narsami qimannianngikkaluarparput.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi nutserisunnguara ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartitarigaluarpara.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Erniinnaq Egedekkut Danmarkimi ilagissanngilasi.
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Erniinnaq Rosingikkut meeqqerivinnguani paasissanngilakka.
erniinnaq+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Aappaagu nukakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi naapinniassavasi.
aappaagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+2Pl+3PlO
.
Ippassaq aqqalorput meeqqerivimmi soqutiginianngikkaluarparput.
ippassaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Taamani oqaasilerisoq meeqqerivinnguami eqqarsaatiginiarpat.
taamani+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi nukappiarannguara meeqqerivimmi akuerilluarpara.
ullumi+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Ullumi oqaasilerisoq Paamiuni sammisarereerpat.
ullumi+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+RIIR+V+Ind+2Sg+3SgO
.
Ullumi angutinnguarsi Danmarkimi akuerereersimavarsi.
ullumi+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Ullumi aapparput ilinniarnertuunngorniarfinni qimanngikkaluarparput.
ullumi+Adv
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq ilinniartitsisoq Tusagassiornermik Ilinniarfinni tusareersimavarsi.
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+RIIR+SIMA+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu ilatit Naalakkersuisuni soqutigissanngilatit.
aqagu+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Erniinnaq Nukakkut Nuummi takussanngilatit.
erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Aviaajakkut kunngi ilinniarnertuunngorniarfinnguani akuerilerpaat.
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+LIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi nutserisoq ilinniarnertuunngorniarfinni eqqaamavallaarparput.
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+VALLAAR+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ullumi Aputsiap oqaasilerisoq Royal Greenlandimi soqutigisarivaa.
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+TAQ+GE+V+Ind+3Sg+3SgO
.
Ippassaq Arnannguaq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi qimapparput.
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+V+Ind+1Pl+3SgO
.
Ippassaq nutserisunnguara ilinniarnertuunngorniarfinni tusarluarpara.
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+1SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.
Taamani Malikkut sakkutooq meeqqerivinnguami ataasinnguartoqquaat.
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+QQU+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Aqaguagu najannguatit Nanortalimmi ikiortigissanngilatit.
aqaguagu+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu Tikakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniartitarissavakka.
aqaguagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+1Sg+3PlO
.
Taamani Nukakkut Sisimiormiut arnannguat ilinniarnertuunngorniarfimmi akuerereerpaat.
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
Sisimiut+Prop+MIU+Sem/Hnat+N+Rel+Pl
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+3PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+RIIR+V+Ind+3Pl+3SgO
.
Ullumi ilinniarnertooq meeqqerivinnguani naapitarigaluarparsi.
ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Ind+2Pl+3SgO
.
Aqagu Egedekkut meeqqerivinnguami naapinniassavagut.
aqagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Ullumi aninnguatit Pisiffimmi soqutigissavatit.
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Aqaguagu angajunnguagut ilinniarnertuunngorniarfinni sammisarissavagut.
aqaguagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+1PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+V+Ind+1Pl+3PlO
.
Erniinnaq marluliannguatit Pisiffimmi ilinniartitarissavatit.
erniinnaq+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Ind+2Sg+3PlO
.
Ullumi Lenekkut anikkut ilinniarnertuunngorniarfinni paasissanngilaat.
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+3Pl+3PlO
.
Taamani ilaga Royal Greenlandimi oqarfigilluarpara.
taamani+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Sg+1SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
.