Øvelse 7.3.1x: Transitiv participium 2Sg

Sætningerne i denne og de følgende øvelser er de samme som dem, du mødte i II-7.1.nX men nu optræder de som anført tale. Sørg for hele tiden at have ordentligt styr på, hvem subjekterne er, så start med at være sikker på, at du forstår verberne både i den anførende sætning og i den anførte tale. Fx i første eksempel herunder, hvor første subjekt er 1Sg (“jeg” sagde, at ..) og subjektet i at-sætningen er 2Sg (“du” så objektet, Arnannguaq). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Oqaraluarpunga illit ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takugit. (Jeg sagde ellers, at du så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Isumaqarama illit Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusukkitit. (Fordi jeg tror, at du gerne vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Isumaqanngilanga illit ippassaq nuliat Katuami naapikkit. (Jeg troede ikke, at du mødte din kone i Katuaq i går.)
Oqarnianngilanga illit aqagu ilinniartitsisutit Ilulissani ilagissanngikkitit. (Jeg agter ikke at sige, at du ikke skal være sammen med dine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Oqassaanga illit aasaru nukakkut Qaanaami akuerissanngikkitit.
oqar+Sem/say+SSA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniarpunga illit taamani oqaasilerisoq ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartitarinngikkit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqarniassagaluarpunga illit aqagu Lenekkut Kalaallit Nunaanni sammisarissagitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarnerugama illit aqaguagu Tikakkut ilinniarnertuunngorniarfinni paarissanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqareerpunga illit ippassaq ilinniarnertooq Qaqortumi oqarfiginikuugit.
isumaqar+Sem/think+RIIR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIKUU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamassagaluarakku illit erniinnaq ilagisatit Nuummi oqarfigissanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarnikuugama illit ullumi Aviaajakkut Tasiilami akuerissagitit.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamassanngikkaluarakku illit aqaguagu inutit ilinniarnertuunngorniarfinnguani soqutigissanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqanngikkaluarpunga illit taamani Malik Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paariniarit.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqarnianngikkaluarama illit ippassaq nutserisoq Nanortalimmi oqarfigilerit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LIR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamajartorsinnaanngilara illit erniinnaq asasatit ilinniarnertuunngorniarfinni soqutigissagitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqannginnama illit taamani ilinniartitsisoq Pituffimmi takunerugit.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIRU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Paasisassarinngilara illit aqagu meerannguatit Kangerlussuarmi paarissanngikkitit.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqanngilanga illit aasaru Lenekkut Naalakkersuisuni sammisariniassagitit.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarnerugama illit ullumi angajukkut Naalakkersuisuni naapitarissanngikkitit.
oqar+Sem/say+NIRU+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamajartorsinnaannginnakku illit aqaguagu ilannguatit Pituffimmi eqqarsaatigissagitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniannginnama illit taamani kunngi ilinniarnertuunngorniarfinni akuerinerugit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIRU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamajartorsinnaavara illit aqaguagu nutserisutit meeqqerivinnguani eqqaamassanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasanngikkaluarakku illit aqaguagu nukannguatit Qaanaami akuerissagitit.
eqqaama+Sem/remember+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqassaanga illit ippassaq ilinniartitsisoq meeqqerivinnguani malilerit.
isumaqar+Sem/think+SSA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+LIR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Paasiartorsinnaavara illit aappaagu aleqatit ilinniarnertuunngorniarfimmi qimassagitit.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarnikuuvunga illit taamani Nuka Paamiuni sammisarinngikkaluarit.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamassanngikkaluarakku illit aqagu aqqalunnguatit Tasiilami malinniassagitit.
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Nalunngilara illit ippassaq marluliannguit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi qimareerit.
nalu+Sem/know+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+RIIR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqarniarpunga illit ippassaq eqqumiitsuliortoq Maniitsumi akuerinngikkaluarit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamasarivara illit aasaru angajunnguatit ilinniarnertuunngorniarfinni eqqaamassagitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarama illit ippassaq nutserisoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi tusareersimagit.
isumaqar+Sem/think+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+RIIR+SIMA+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqartussaagama illit ullumi Rosingikkut Ilisimatusarfimmi naapinniassagitit.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqareerpunga illit aasaru Tikakkut Qaqortumi paasissanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+RIIR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqassagaluarpunga illit aasaru Aviaajakkut Pisiffimmi takussagitit.
isumaqar+Sem/think+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqassagaluarama illit ippassaq Ole meeqqerivinnguani paasinngikkaluarit.
isumaqar+Sem/think+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqassagama illit ullumi Lenekkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni malinniassagitit.
oqar+Sem/say+SSA+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Paasisarigakku illit aqaguagu marluliannguatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutigissanngikkitit.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+GE+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarnianngilanga illit aqagu Egedekkut Narsarsuarmi ikiortigissagitit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqassagaluarama illit aappaagu Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfinni qimassagitit.
isumaqar+Sem/think+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamannginnakku illit aappaagu angutitit Danmarkimi qimassagitit.
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Paasiunnaarpara illit ippassaq nukappiaqqat ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamanngikkaluarit.
paasi+Sem/comprehend+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamasarigakku illit taamani ilinniartitat Tusagassiornermik Ilinniarfinni takugaluarit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+GE+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqannginnama illit ullumi eqqumiitsuliortoq Sisimiuni akuerereersimagit.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+RIIR+SIMA+V+Par+2Sg+3SgO
.