Øvelse 7.3.1x: Transitiv participium 2Sg

Sætningerne i denne og de følgende øvelser er de samme som dem, du mødte i II-7.1.nX men nu optræder de som anført tale. Sørg for hele tiden at have ordentligt styr på, hvem subjekterne er, så start med at være sikker på, at du forstår verberne både i den anførende sætning og i den anførte tale. Fx i første eksempel herunder, hvor første subjekt er 1Sg (“jeg” sagde, at ..) og subjektet i at-sætningen er 2Sg (“du” så objektet, Arnannguaq). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Oqaraluarpunga illit ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takugit. (Jeg sagde ellers, at du så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Isumaqarama illit Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusukkitit. (Fordi jeg tror, at du gerne vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Isumaqanngilanga illit ippassaq nuliat Katuami naapikkit. (Jeg troede ikke, at du mødte din kone i Katuaq i går.)
Oqarnianngilanga illit aqagu ilinniartitsisutit Ilulissani ilagissanngikkitit. (Jeg agter ikke at sige, at du ikke skal være sammen med dine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Paasisanngikkaluarakku illit ippassaq ilinniartitsisut ilinniarnertuunngorniarfimmi paarivallaarit.
paasi+Sem/comprehend+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+VALLAAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqartussaavunga illit ullumi ilinniartoq ilinniarnertuunngorniarfimmi naapinnerugit.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIRU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Paasissanngikkaluarpara illit ullumi ilinniartitsisutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni soqutiginiassagitit.
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamareersimagakku illit erniinnaq angajullinnguatit Danmarkimi oqarfiginiassagitit.
eqqaama+Sem/remember+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqassagama illit aqagu aqqalukkut Upernavimmi ikiortigissagitit.
isumaqar+Sem/think+SSA+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqartussaavunga illit aasaru Egedekkut ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartissagitit.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasassarinngilara illit erniinnaq angajutit Danmarkimi eqqarsaatigissanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarnikuuvunga illit aasaru Malikkut Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartitarissanngikkitit.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarneruvunga illit ullumi Arnannguaq Narsami soqutiginianngikkaluarit.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamasassarigaluarpara illit aasaru inunnguatit Ilisimatusarfinni ilinniartinniassagitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarnikuugama illit ullumi Aviaajakkut Tasiilami akuerissagitit.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamassavara illit ullumi angajut ilinniarnertuunngorniarfinnguami sammisarigaluarit.
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqareersimagama illit aqagu Tikakkut Kangerlussuarmi ikiortigissanngikkitit.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamalerakku illit ullumi aninnguatit ilinniarnertuunngorniarfimmi ilinniartinniassagitit.
eqqaama+Sem/remember+LIR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarnianngikkaluarama illit aappaagu aqqalukkut Tasiilami eqqaamassagitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarneruvunga illit ippassaq Tika ilinniarnertuunngorniarfinnguami takugit.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+V+Par+2Sg+3SgO
.
Nalunngikkaluarpara illit aqaguagu najatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatiginiassagitit.
nalu+Sem/know+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniannginnama illit ippassaq kunngi ilinniarnertuunngorniarfinnguani paarinerugit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIRU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqanngikkaluarama illit ippassaq ilinniartoq ilinniarnertuunngorniarfimmi takunngikkit.
oqar+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+NNGIT+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamasassarigaluarakku illit aasaru ilinniartitsisutit Tusagassiornermik Ilinniarfinni soqutigissanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarneruvunga illit aqaguagu nukakkut meeqqerivinnguami malitarissagitit.
oqar+Sem/say+NIRU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasarivara illit aasaru angajunnguatit ilinniarnertuunngorniarfinni eqqaamassagitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Nalunngikkaluarakku illit aqagu aleqatit Paamiuni soqutigissanngikkitit.
nalu+Sem/know+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasannginnakku illit aqaguagu inunnguatit ilinniarnertuunngorniarfinni ilagissagitit.
eqqaama+Sem/remember+TAR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarneruvunga illit aasaru Lenekkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni naapitarissanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniassagaluarama illit aqagu Aputsiakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutiginiassagitit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamajartorsinnaagakku illit aqagu angajunnguatit Pituffimmi eqqaamassanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniarpunga illit ippassaq Arnannguaq Ilisimatusarfinni oqarfigilluarit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqaraluarama illit aqagu Tikakkut Naalakkersuisuni sammisarissagitit.
oqar+Sem/say+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasassarigakku illit aqaguagu aleqannguatit Qaanaami eqqarsaatigissanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Paasiartunngilara illit aasaru meerannguatit Royal Greenlandimi takussanngikkitit.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqartussaagama illit aqaguagu nukakkut Narsarsuarmi ilinniartinniassagitit.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniassaanga illit aqagu Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami akuerissagitit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarnianngikkaluarpunga illit ullumi anikkut Nanortalimmi ikiortigissanngikkitit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarpunga illit ippassaq eqqumiitsuliortoq Nanortalimmi takoqqaarit.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+QQAAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqaqqaarpunga illit taamani ilinniartitsisoq Tasiilami ilinniartinnerugit.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIRU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqarniaraluarpunga illit ippassaq Nuka meeqqerivimmi eqqaamareersimagit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+RIIR+SIMA+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqarama illit aqagu aleqakkut Ilisimatusarfinni eqqaamassagitit.
oqar+Sem/say+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniaraluarama illit aqagu Arnannguakkut Narsami eqqarsaatigissagitit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqartussaavunga illit aappaagu aqqalukkut ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamassanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqalerama illit aappaagu Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilinniartinniassagitit.
oqar+Sem/say+LIR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamajartunnginnakku illit aappaagu aninnguatit Danmarkimi ilinniartitarissagitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarnianngikkaluarpunga illit aasaru Tikakkut Ilisimatusarfinni malinniassagitit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarunnaarpunga illit taamani Malik ilinniarnertuunngorniarfinnguani tusareerit.
isumaqar+Sem/think+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+RIIR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqarnikuuvunga illit aqaguagu Nukakkut Sisimiuni ilinniartitarissagitit.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqaraluarama illit ullumi ilinniartoq meeqqerivinni paarinngikkit.
isumaqar+Sem/think+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NNGIT+V+Par+2Sg+3SgO
.
Paasisassarinngikkaluarakku illit taamani eqqarsaatigisat meeqqerivinni soqutiginianngikkaluarit.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqarniaraluarpunga illit ullumi Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfinnguami paarinianngikkaluarit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqaraluarpunga illit erniinnaq Aputsiakkut Paamiuni oqarfigissagitit.
isumaqar+Sem/think+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniarpunga illit ullumi Tika ilinniarnertuunngorniarfinnguami paasinngikkit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+NNGIT+V+Par+2Sg+3SgO
.