Øvelse 7.3.1x: Transitiv participium 2Sg

Sætningerne i denne og de følgende øvelser er de samme som dem, du mødte i II-7.1.nX men nu optræder de som anført tale. Sørg for hele tiden at have ordentligt styr på, hvem subjekterne er, så start med at være sikker på, at du forstår verberne både i den anførende sætning og i den anførte tale. Fx i første eksempel herunder, hvor første subjekt er 1Sg (“jeg” sagde, at ..) og subjektet i at-sætningen er 2Sg (“du” så objektet, Arnannguaq). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Oqaraluarpunga illit ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takugit. (Jeg sagde ellers, at du så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Isumaqarama illit Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusukkitit. (Fordi jeg tror, at du gerne vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Isumaqanngilanga illit ippassaq nuliat Katuami naapikkit. (Jeg troede ikke, at du mødte din kone i Katuaq i går.)
Oqarnianngilanga illit aqagu ilinniartitsisutit Ilulissani ilagissanngikkitit. (Jeg agter ikke at sige, at du ikke skal være sammen med dine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Isumaqarniannginnama illit ullumi ilinniartitsisoq ilinniarnertuunngorniarfinnguani malinniarit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqareersimavunga illit taamani sakkutooq Nanortalimmi eqqarsaatiginngikkaluarit.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamajartorakku illit aqaguagu marluliannguatit Danmarkimi ilinniartissagitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamalerpara illit aqagu arnannguatit meeqqerivimmi qimassagitit.
eqqaama+Sem/remember+LIR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqalerpunga illit ippassaq eqqumiitsuliortoq Narsami eqqarsaatigereersimagit.
isumaqar+Sem/think+LIR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamareerakku illit aqagu ilinniartitsisutit ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilinniartinniassagitit.
eqqaama+Sem/remember+RIIR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqannginnama illit aqagu Rosingikkut Upernavimmi soqutigissagitit.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamalluarakku illit erniinnaq anitit ilinniarnertuunngorniarfinni oqarfigissagitit.
eqqaama+Sem/remember+LLUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamajartunngilara illit taamani ilannguit ilinniarnertuunngorniarfimmi malitarinngikkit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamasassarinnginnakku illit aqaguagu meeqqatit Nuummi eqqarsaatigissanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamaqqaartariaqarakku illit ippassaq arnannguit ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatiginngikkit.
eqqaama+Sem/remember+QQAAR+TARIAQAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqarniarama illit erniinnaq angajukkut Tasiilami oqarfigissanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarneruvunga illit aappaagu angajukkut Danmarkimi naapitarissagitit.
oqar+Sem/say+NIRU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniaraluarpunga illit ippassaq tusagassiortoq ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigereersimagit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqartussaavunga illit ullumi Arnannguakkut Qaqortumi paarissanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqassagaluarpunga illit taamani tusagassiortoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqaamasarigit.
isumaqar+Sem/think+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+TAQ+GE+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqassagaluarpunga illit aappaagu Nukakkut Pituffimmi paasissagitit.
oqar+Sem/say+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarnerugama illit aqagu Rosingikkut Qaqortumi soqutigissanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniannginnama illit taamani Nuka Tusagassiornermik Ilinniarfinni aallaqqugit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
aallar+Sem/run+QQU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqarunnaarama illit ippassaq Ole ilinniarnertuunngorniarfinnguami takugaluarit.
isumaqar+Sem/think+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamajartortannginnakku illit aasaru ilatit Nunatta Atuagaateqarfiani qimanniassagitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqartussaavunga illit ullumi ilinniarnertooq ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarinngikkit.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqalerama illit ippassaq ilinniarnertooq Pituffimmi takulluarit.
isumaqar+Sem/think+LIR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+LLUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamasaraluarakku illit erniinnaq angajullitit Upernavimmi sammisarissagitit.
eqqaama+Sem/remember+TAR+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniassagama illit aasaru Rosingikkut Kalaallit Nunaanni sammisarissanngikkitit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniassaanga illit aasaru Aputsiakkut Nanortalimmi soqutigissagitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasassarigakku illit taamani angajunnguit ilinniarnertuunngorniarfinni sammisarisarigit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+TAQ+GE+V+Par+2Sg+3SgO
.
Paasiartorsinnaagakku illit erniinnaq aninnguatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi naapitarissagitit.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+SINNAA+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasassarigaluarpara illit aasaru aninnguatit Narsarsuarmi ilinniartissagitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasassarivara illit ullumi angajullitit Nunatta Atuagaateqarfiani malitarissanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniassagaluarama illit aqaguagu Nukakkut Paamiuni eqqarsaatigissagitit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniaraluarpunga illit aqagu anikkut Narsarsuarmi ilagissanngikkitit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqalerama illit erniinnaq aqqalukkut Danmarkimi takussagitit.
oqar+Sem/say+LIR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniassagaluarpunga illit erniinnaq Nukakkut Ilisimatusarfimmi naapissagitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarniassagaluarpunga illit ippassaq ilinniarnertooq meeqqerivimmi naapeqqaarit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+QQAAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqartussaavunga illit taamani eqqumiitsuliortoq meeqqerivinnguani ilagivallaarit.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+VALLAAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqarnianngikkaluarama illit ullumi kunngi Danmarkimi eqqarsaatigeqqaarit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqaqqaarpunga illit taamani ilinniartitsisoq Tasiilami ilinniartinnerugit.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIRU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Paasinnginnakku illit aasaru angajoqqaatit Qaanaami oqarfigissanngikkitit.
paasi+Sem/comprehend+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqanngikkaluarpunga illit aappaagu Tikakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi tusassagitit.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarama illit ullumi Egedekkut meeqqerivimmi ikiortigissagitit.
oqar+Sem/say+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Nalunngikkaluarpara illit aqaguagu angajoqqaannguatit Danmarkimi ilagissagitit.
nalu+Sem/know+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Paasisarigakku illit ullumi marluliat ilinniarnertuunngorniarfimmi soqutiginerugit.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+GE+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIRU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqarnikuugama illit aasaru angajukkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sammisarissagitit.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniassagaluarpunga illit aqaguagu Aputsiakkut meeqqerivimmi ilinniartissagitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamaneruara illit aasaru angutitit Pisiffimmi soqutigissanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqareerpunga illit ippassaq ilinniarnertooq Qaqortumi oqarfiginikuugit.
isumaqar+Sem/think+RIIR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIKUU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqassagaluarpunga illit aasaru Rosingikkut meeqqerivinni malinniassagitit.
isumaqar+Sem/think+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqanngikkaluarpunga illit taamani Lene Uummannami sammisarivallaarit.
oqar+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+VALLAAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqalerama illit aqagu Egedekkut Nanortalimmi eqqaamassagitit.
oqar+Sem/say+LIR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarnianngikkaluarpunga illit ippassaq oqaasilerisoq Tasiilami soqutigigit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+V+Par+2Sg+3SgO
.
Paasigakku illit aappaagu qatanngutinnguatit Upernavimmi soqutigissanngikkitit.
paasi+Sem/comprehend+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniaraluarpunga illit ullumi ilinniarnertooq Sisimiuni takusarigit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+TAQ+GE+V+Par+2Sg+3SgO
.