Øvelse 7.3.1x: Transitiv participium 2Sg

Sætningerne i denne og de følgende øvelser er de samme som dem, du mødte i II-7.1.nX men nu optræder de som anført tale. Sørg for hele tiden at have ordentligt styr på, hvem subjekterne er, så start med at være sikker på, at du forstår verberne både i den anførende sætning og i den anførte tale. Fx i første eksempel herunder, hvor første subjekt er 1Sg (“jeg” sagde, at ..) og subjektet i at-sætningen er 2Sg (“du” så objektet, Arnannguaq). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Oqaraluarpunga illit ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takugit. (Jeg sagde ellers, at du så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Isumaqarama illit Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusukkitit. (Fordi jeg tror, at du gerne vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Isumaqanngilanga illit ippassaq nuliat Katuami naapikkit. (Jeg troede ikke, at du mødte din kone i Katuaq i går.)
Oqarnianngilanga illit aqagu ilinniartitsisutit Ilulissani ilagissanngikkitit. (Jeg agter ikke at sige, at du ikke skal være sammen med dine lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Oqareerpunga illit aasaru aleqakkut Katuami sammisariniassagitit.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqannginnama illit aqagu Olsenikkut Nunatta Atuagaateqarfiani takussanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasassarinnginnakku illit taamani najannguit meeqqerivinni pizzannguartoqqugit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+QQU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqannginnama illit erniinnaq Aputsiakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani takussanngikkitit.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Paasiniarpara illit aasaru nukannguatit meeqqerivinnguami eqqarsaatigissanngikkitit.
paasi+Sem/comprehend+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniassagaluarama illit aqaguagu Tikakkut meeqqerivinni qimanniassagitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Paaseqqaartariaqarakku illit aqaguagu ilatit Tusagassiornermik Ilinniarfimmi tusarniassagitit.
paasi+Sem/comprehend+QQAAR+TARIAQAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamassagaluarpara illit ippassaq angutinnguit Danmarkimi malinngikkaluarit.
eqqaama+Sem/remember+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqartussaagama illit ullumi Malik Naalakkersuisuni eqqarsaatigereersimagit.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqarpunga illit ullumi ilinniartoq Ilisimatusarfinni paareqqaarit.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+QQAAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqarniassaanga illit ullumi eqqumiitsuliortoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paarinianngikkaluarit.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Eqqaamajartunngilara illit erniinnaq nukatit Ilisimatusarfimmi soqutigissanngikkitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Paasilluarpara illit ippassaq kunngit ilinniarnertuunngorniarfimmi takunngikkaluarit.
paasi+Sem/comprehend+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqareerama illit aasaru aleqakkut meeqqerivimmi tusarniassagitit.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarnianngikkaluarpunga illit aasaru Aviaajakkut Nuummi paasissanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamajartorsinnaagakku illit aappaagu angajutit Naalakkersuisuni oqarfiginiassagitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqaraluarama illit ippassaq tusagassiortoq meeqqerivinnguani naapinnianngikkaluarit.
oqar+Sem/say+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqaqqaarpunga illit aappaagu aqqalukkut Pituffimmi eqqarsaatiginiassagitit.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamajartortarakku illit taamani meerannguit ilinniarnertuunngorniarfinnguami akuerilluarit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+TAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+LLUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqarunnaarpunga illit ullumi aqqalukkut meeqqerivimmi takussagitit.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamajartorsinnaavara illit aqaguagu najatit Naalakkersuisuni sammisarissagitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqareersimagama illit aqagu Nukakkut Nunatta Atuagaateqarfiani takussagitit.
isumaqar+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarnikuugama illit aqagu Olekkut Kalaallit Nunaanni eqqarsaatigissanngikkitit.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqannginnama illit aasaru Nukakkut Nanortalimmi sammisarissanngikkitit.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniassaanga illit aqagu Rosingikkut Royal Greenlandimi paariniassagitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Paaseqqaartariaqarpara illit aasaru ilannguatit Tasiilami ikiortigissanngikkitit.
paasi+Sem/comprehend+QQAAR+TARIAQAR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamajartorpara illit ullumi angajoqqaannguatit ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimassagitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamasassarigaluarakku illit aasaru angajutit meeqqerivinnguami oqarfigissagitit.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2SgPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqareersimavunga illit taamani oqaasilerisoq Sisimiuni ilaginngikkaluarit.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Paasisarivara illit ullumi meerannguit ilinniarnertuunngorniarfimmi akuerinianngikkaluarit.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqanngikkaluarpunga illit aasaru Nukakkut Katuami paarissagitit.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarnikuuvunga illit erniinnaq Tikakkut Ilisimatusarfimmi akueriniassagitit.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarunnaarama illit ippassaq Lene Tusagassiornermik Ilinniarfimmi oqarfigigaluarit.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqareersimavunga illit aappaagu Arnannguakkut Sisimiuni ilagissagitit.
isumaqar+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarnikuuvunga illit aqagu Tikakkut Tasiilami ilinniartinniassagitit.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqartussaagama illit ullumi Aputsiaq meeqqerivinnguani takunikuugit.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+NIKUU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqanngikkaluarama illit ippassaq oqaasilerisoq Tasiilami pizzannguartoqqugit.
oqar+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+QQU+V+Par+2Sg+3SgO
.
Isumaqarama illit aqaguagu anikkut Sisimiuni soqutigissanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Eqqaamajartorakku illit erniinnaq nukannguatit ilinniarnertuunngorniarfimmi naapissagitit.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqarunnaarama illit ullumi Aputsiakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi oqarfiginiassagitit.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Paasissanngikkaluarpara illit aappaagu angutinnguatit Katuami paasissagitit.
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2SgPoss
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqassagaluarpunga illit taamani Malik Pisiffimmi oqarfigisarigit.
oqar+Sem/say+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+TAQ+GE+V+Par+2Sg+3SgO
.
Paasiartortannginnakku illit ippassaq kunngit ilinniarnertuunngorniarfinnguani sammisarinngikkit.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2SgPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Par+2Sg+3SgO
.
Oqannginnama illit aasaru anikkut Maniitsumi oqarfiginiassagitit.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.
Isumaqarniassaanga illit aqaguagu Arnannguakkut Upernavimmi ilagissanngikkitit.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.
Oqareersimavunga illit aqaguagu Nukakkut Nunatta Atuagaateqarfiani soqutiginiassagitit.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.