Øvelse 7.3.2x: Transitiv participium 2Pl

Som foregående, men nu med den anførte tales subjekt i 2Pl (I ..). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Oqaraluarpunga ilissi ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takugissi. (Jeg sagde ellers, at I så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Isumaqarama ilissi Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusukkisi. (Fordi jeg tror, at I gerne vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Isumaqanngilanga ilissi ippassaq nuliat Katuami naapikkit. (Jeg troede ikke, at du mødte din kone i Katuaq i går.)
Oqarnianngilanga ilissi aqagu ilinniartitsisusi Ilulissani ilagissanngikkisi. (Jeg agter ikke at sige, at I ikke skal være sammen med jeres lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Oqarpunga ilissi ullumi Aviaajakkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilaginiassagisi.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnikuuvunga ilissi ullumi aleqakkut Tasiilami akueriniassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqaraluarpunga ilissi ullumi kunngi meeqqerivinni eqqaamanngikkissi.
oqar+Sem/say+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasarigakku ilissi erniinnaq asasasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartitarissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+GE+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
asa+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarneruvunga ilissi aqaguagu anikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani qimanniassagisi.
oqar+Sem/say+NIRU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqartussaagama ilissi ullumi ilinniarnertooq Narsarsuarmi soqutigigissi.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqanngilanga ilissi ullumi Rosingikkut Uummannami soqutigissagisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasiartorakku ilissi ullumi aappannguarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi qimannianngikkaluarissi.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqareersimavunga ilissi taamani ilinniartitsisoq Upernavimmi akuerigissi.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnikuugama ilissi taamani Lene Qaanaami tusareersimagissi.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqaqqaarama ilissi aqaguagu Aviaajakkut Royal Greenlandimi soqutiginiassagisi.
isumaqar+Sem/think+QQAAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqaqqaarama ilissi ullumi eqqumiitsuliortoq Tasiilami soqutiginianngikkaluarissi.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnerugama ilissi aasaru aqqalukkut Ilisimatusarfinni paarissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIRU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisassarivara ilissi ullumi nutserisunnguarsi Uummannami oqarfigivallaarissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarneruvunga ilissi aqaguagu Aputsiakkut Pisiffimmi paarissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqannginnama ilissi ullumi aqqalukkut Ilisimatusarfimmi akueriniassagisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamassagaluarpara ilissi taamani kunnginnguarsi Tasiilami oqarfigilerissi.
eqqaama+Sem/remember+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnianngikkaluarpunga ilissi aqagu Lenekkut Ilisimatusarfimmi paasissagisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasineruara ilissi taamani angutinnguarsi ilinniarnertuunngorniarfinni malinnerugissi.
paasi+Sem/comprehend+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIRU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamajartunnginnakku ilissi ullumi aleqannguarsi meeqqerivinnguani eqqaamareerissi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+RIIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamajartorsinnaagakku ilissi aqaguagu eqqarsaatigisasi Narsarsuarmi sammisariniassagisi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqanngikkaluarpunga ilissi aqagu Olekkut Naalakkersuisuni takussanngikkisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamasarivara ilissi taamani ilinniartitarsi Pisiffimmi soqutiginngikkaluarissi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarunnaarama ilissi ullumi Rosingikkut Ilisimatusarfinni qimassagisi.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarunnaarama ilissi ullumi nutserisoq Nanortalimmi ilinniartikkaluarissi.
isumaqar+Sem/think+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamanikuugakku ilissi taamani marluliannguarsi Narsarsuarmi soqutiginikuugissi.
eqqaama+Sem/remember+NIKUU+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqanngikkaluarama ilissi taamani ilinniartoq Narsami eqqaamareerissi.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+RIIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqartussaavunga ilissi taamani Aviaaja Aasianni eqqaamagaluarissi.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniassagaluarpunga ilissi ippassaq ilinniartitsisoq Uummannami soqutiginngikkaluarissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniannginnama ilissi aqagu aleqakkut Ilisimatusarfinni takussagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasissannginnakku ilissi ippassaq marluliannguarsi Nunatta Atuagaateqarfiani paarigaluarissi.
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
paarǝ+Sem/serve+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamanngikkaluarakku ilissi taamani aapparsi meeqqerivinnguani eqqaamanngikkaluarissi.
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasassarigaluarakku ilissi aasaru ilannguasi Nanortalimmi eqqarsaatigissagisi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisaraluarpara ilissi taamani uinnguarsi Tasiilami eqqarsaatiginngikkaluarissi.
paasi+Sem/comprehend+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarpunga ilissi aqaguagu nukakkut Aasianni eqqarsaatigissagisi.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniassaanga ilissi aqagu Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami akuerissagisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareersimavunga ilissi ullumi Egedekkut Aasianni ilagissanngikkisi.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarama ilissi taamani eqqumiitsuliortoq Naalakkersuisuni sammisariunnaarissi.
isumaqar+Sem/think+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+GUNNAAR+Sem/end+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqareersimavunga ilissi aasaru Aputsiakkut Nuummi eqqarsaatigissagisi.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqassaanga ilissi taamani Aputsiaq Ilisimatusarfimmi malitarinngikkaluarissi.
oqar+Sem/say+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasiartortarpara ilissi ippassaq nukappiarannguarsi Narsarsuarmi pizzannguartoqqugissi.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+QQU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarneruvunga ilissi erniinnaq angajukkut Danmarkimi takussagisi.
oqar+Sem/say+NIRU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniassagaluarama ilissi ullumi aqqalukkut Paamiuni soqutigissagisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqanngilanga ilissi taamani kunngi Aasianni soqutigivallaarissi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasisassarivara ilissi taamani ilinniartitsisorsi ilinniarnertuunngorniarfinnguani sammisarereersimagissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasanngikkaluarakku ilissi aqagu arnannguasi Ilisimatusarfinni ilinniartitarissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniaraluarama ilissi ullumi aleqakkut Qaqortumi soqutigissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamajartorsinnaanngilara ilissi ippassaq kunngersi ilinniarnertuunngorniarfinnguani oqarfigilerissi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+LIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqannginnama ilissi aqaguagu Arnannguakkut ilinniarnertuunngorniarfinni tusarniassagisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniaraluarama ilissi taamani eqqumiitsuliortoq Pisiffimmi malinnianngikkaluarissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqareersimavunga ilissi ullumi sakkutooq Ilisimatusarfinni eqqarsaatiginngikkissi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasissagaluarakku ilissi ullumi panisi meeqqerivinnguami akuerissanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.