Øvelse 7.3.2x: Transitiv participium 2Pl

Som foregående, men nu med den anførte tales subjekt i 2Pl (I ..). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Oqaraluarpunga ilissi ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takugissi. (Jeg sagde ellers, at I så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Isumaqarama ilissi Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusukkisi. (Fordi jeg tror, at I gerne vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Isumaqanngilanga ilissi ippassaq nuliat Katuami naapikkit. (Jeg troede ikke, at du mødte din kone i Katuaq i går.)
Oqarnianngilanga ilissi aqagu ilinniartitsisusi Ilulissani ilagissanngikkisi. (Jeg agter ikke at sige, at I ikke skal være sammen med jeres lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Oqarnikuugama ilissi ippassaq Arnannguaq meeqqerivinnguani qimakkunnaarissi.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+GUNNAAR+Sem/end+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqalerpunga ilissi ippassaq kunngi ilinniarnertuunngorniarfimmi paarereersimagissi.
isumaqar+Sem/think+LIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarnianngikkaluarama ilissi ullumi Aputsiaq Aasianni akuerinngikkaluarissi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniassagaluarpunga ilissi ullumi kunngi Maniitsumi malilluarissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+LLUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqanngilanga ilissi erniinnaq Olsenikkut meeqqerivinnguami tusassagisi.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqassagaluarpunga ilissi erniinnaq Arnannguakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni naapitarissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnikuugama ilissi aqagu Tikakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani sammisarissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqartussaagama ilissi aappaagu Tikakkut Pisiffimmi malissagisi.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarneruvunga ilissi erniinnaq anikkut Royal Greenlandimi qimanniassagisi.
oqar+Sem/say+NIRU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasilluarpara ilissi ippassaq nukappiarannguarsi Pituffimmi sammisarilluarissi.
paasi+Sem/comprehend+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+LLUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniassagama ilissi ullumi eqqumiitsuliortoq Qaanaami takunikuugissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasassarigaluarakku ilissi aasaru angajusi meeqqerivinnguami oqarfigissagisi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqanngilanga ilissi aasaru Tikakkut ilinniarnertuunngorniarfimmi qimanniassagisi.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarnikuuvunga ilissi ippassaq Arnannguaq Qaqortumi akuereqqaarissi.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+QQAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasissannginnakku ilissi aqagu inusi meeqqerivinnguani eqqaamassanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareerpunga ilissi aappaagu Rosingikkut meeqqerivimmi naapissagisi.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniassaanga ilissi aasaru Egedekkut Kalaallit Nunaanni ilinniartinniassagisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqartussaavunga ilissi taamani kunngi Paamiuni akuerereerissi.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+RIIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniaraluarama ilissi taamani sakkutooq Upernavimmi malereersimagissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Nalunngikkaluarakku ilissi aappaagu najasi ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilinniartitarissanngikkisi.
nalu+Sem/know+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamavallaarpara ilissi aasaru nukappiaqqasi Qaanaami ilinniartitarissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+VALLAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasigaluarakku ilissi taamani aninnguarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi oqarfigigissi.
paasi+Sem/comprehend+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamanngikkaluarpara ilissi aasaru angutisi Narsami eqqarsaatigissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareerpunga ilissi ippassaq Lene ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimanniarissi.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamassanngikkaluarpara ilissi ullumi uinnguarsi Nuummi sammisarinngikkissi.
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasassarivara ilissi ullumi ilinniartitsisunnguasi ilinniarnertuunngorniarfimmi naapissagisi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniaraluarpunga ilissi erniinnaq angajukkut ilinniarnertuunngorniarfinni malitarissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqalerama ilissi ippassaq Lene Kangerlussuarmi eqqarsaatigisarigissi.
isumaqar+Sem/think+LIR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+GE+V+Par+2Pl+3SgO
.
Nalunngikkaluarakku ilissi ippassaq arnannguarsi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqaamagaluarissi.
nalu+Sem/know+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarunnaarpunga ilissi aqaguagu Rosingikkut Tasiilami tusarniassagisi.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisassarinnginnakku ilissi taamani arnannguarsi Ilisimatusarfimmi sammisarigissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasassarigaluarakku ilissi ullumi qatanngutisi ilinniarnertuunngorniarfinnguami oqarfigissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqassagaluarpunga ilissi ullumi kunngi Royal Greenlandimi eqqaamajunnaarissi.
isumaqar+Sem/think+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+GUNNAAR+Sem/end+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniassagaluarama ilissi taamani Tika ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigisarigissi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+GE+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasilluarpara ilissi aqaguagu nukappiaqqasi Narsami sammisarissanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+LLUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqareersimavunga ilissi aappaagu Egedekkut Paamiuni takussagisi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqareersimagama ilissi taamani Malik Kangerlussuarmi ataasinnguartoqqugissi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+QQU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasinerugakku ilissi taamani angajunnguarsi Pituffimmi takunngikkissi.
paasi+Sem/comprehend+NIRU+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasiartortanngilara ilissi aasaru najannguasi Ilisimatusarfimmi takussanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnianngilanga ilissi aqaguagu Malikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami paariniassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqalerpunga ilissi taamani sakkutooq Tasiilami sammisarinngikkaluarissi.
isumaqar+Sem/think+LIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasisassarigakku ilissi ullumi aleqannguarsi ilinniarnertuunngorniarfinnguani tusaqqaarissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+QQAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamajartorsinnaannginnakku ilissi aqagu aqqalusi meeqqerivimmi naapitarissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqartussaagama ilissi erniinnaq Aviaajakkut Nanortalimmi tusarniassagisi.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisannginnakku ilissi erniinnaq inunnguasi meeqqerivinnguani ilinniartitarissanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+TAR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamalluarakku ilissi taamani aninnguarsi Nanortalimmi aallaqqugissi.
eqqaama+Sem/remember+LLUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
aallar+Sem/run+QQU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqareerama ilissi ippassaq ilinniartoq meeqqerivinnguani akueriunnaarissi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+GUNNAAR+Sem/end+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqaraluarpunga ilissi aqaguagu Tikakkut Nuummi ikiortigissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.