Øvelse 7.3.2x: Transitiv participium 2Pl

Som foregående, men nu med den anførte tales subjekt i 2Pl (I ..). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Oqaraluarpunga ilissi ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takugissi. (Jeg sagde ellers, at I så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Isumaqarama ilissi Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusukkisi. (Fordi jeg tror, at I gerne vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Isumaqanngilanga ilissi ippassaq nuliat Katuami naapikkit. (Jeg troede ikke, at du mødte din kone i Katuaq i går.)
Oqarnianngilanga ilissi aqagu ilinniartitsisusi Ilulissani ilagissanngikkisi. (Jeg agter ikke at sige, at I ikke skal være sammen med jeres lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Oqassaanga ilissi aqagu Arnannguakkut Kangerlussuarmi tusassagisi.
oqar+Sem/say+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareerpunga ilissi taamani Arnannguaq Nunatta Atuagaateqarfiani oqarfigigaluarissi.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqannginnama ilissi aqagu Aputsiakkut Uummannami soqutigissagisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqanngilanga ilissi aqagu aleqakkut Pisiffimmi oqarfigissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqaraluarama ilissi aqagu anikkut Pisiffimmi akuerissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqalerpunga ilissi aasaru Aputsiakkut meeqqerivimmi akueriniassagisi.
isumaqar+Sem/think+LIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqaraluarpunga ilissi ullumi aqqalukkut Pituffimmi sammisarissanngikkisi.
oqar+Sem/say+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareersimagama ilissi ippassaq ilinniartoq meeqqerivinnguami paarinikuugissi.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqariarama ilissi ullumi nukakkut Pituffimmi akuerissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+RIAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqassagaluarama ilissi aqaguagu angajukkut meeqqerivinni malitarissagisi.
oqar+Sem/say+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqalerama ilissi erniinnaq aleqakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni qimassagisi.
isumaqar+Sem/think+LIR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisaraluarakku ilissi taamani aappannguarsi Ilisimatusarfimmi oqarfiginngikkissi.
paasi+Sem/comprehend+TAR+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
aappaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paaseqqaartariaqarakku ilissi ippassaq ilannguarsi Paamiuni eqqaamanngikkissi.
paasi+Sem/comprehend+QQAAR+TARIAQAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnianngikkaluarama ilissi aasaru Tikakkut meeqqerivinnguani akuerissagisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamasassarisanngikkaluarpara ilissi taamani angajullinnguarsi Royal Greenlandimi paarilluarissi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+LLUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqartussaavunga ilissi ullumi Aviaaja Tusagassiornermik Ilinniarfinni qimannianngikkaluarissi.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamavara ilissi erniinnaq inunnguasi meeqqerivinni eqqarsaatigissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
inuk+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarneruvunga ilissi ippassaq Malik Naalakkersuisuni oqarfiginngikkissi.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqaqqaarpunga ilissi ullumi angajukkut Pituffimmi paariniassagisi.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqanngikkaluarama ilissi aqagu angajukkut Nunatta Atuagaateqarfiani paarissagisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniaraluarpunga ilissi aqaguagu aqqalukkut meeqqerivinnguani akueriniassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamassanngilara ilissi aappaagu nutserisusi ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartinniassagisi.
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasigakku ilissi ullumi arnasi ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqarsaatigissanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqalerpunga ilissi erniinnaq anikkut meeqqerivimmi sammisarissagisi.
oqar+Sem/say+LIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareersimavunga ilissi ippassaq Aviaaja Aasianni eqqarsaatiginikuugissi.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqareerpunga ilissi aasaru angajukkut ilinniarnertuunngorniarfimmi sammisarissagisi.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarpunga ilissi ullumi Nukakkut Tasiilami sammisarissagisi.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamagaluarakku ilissi ullumi qatanngutersi ilinniarnertuunngorniarfinnguani soqutigereersimagissi.
eqqaama+Sem/remember+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paaseqqaartariaqarpara ilissi taamani aqqalunnguarsi Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartereersimagissi.
paasi+Sem/comprehend+QQAAR+TARIAQAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasassarigaluarakku ilissi taamani inussi Royal Greenlandimi oqarfigilluarissi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
inuk+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarunnaarama ilissi ippassaq sakkutooq ilinniarnertuunngorniarfinni takoreersimagissi.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
taku+Sem/see+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqareersimavunga ilissi ippassaq Malik Pituffimmi paarilerissi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+LIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasisassarinngilara ilissi taamani meerannguarsi Pisiffimmi soqutigereersimagissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniaraluarama ilissi ullumi aleqakkut Kangerlussuarmi ilinniartitarissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniannginnama ilissi erniinnaq Olsenikkut meeqqerivinnguani eqqarsaatigissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasiartorsinnaagakku ilissi aqagu angajullinnguasi meeqqerivimmi ilinniartinniassagisi.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+SINNAA+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
angajulleq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarama ilissi ippassaq nutserisoq meeqqerivinnguani eqqaamagaluarissi.
oqar+Sem/say+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarnikuuvunga ilissi erniinnaq Malikkut Naalakkersuisuni ikiortigissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqassagama ilissi ippassaq eqqumiitsuliortoq Ilisimatusarfimmi ilinniartilluarissi.
oqar+Sem/say+SSA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LLUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnianngikkaluarpunga ilissi aasaru Lenekkut Sisimiuni soqutigissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarunnaarama ilissi aqagu angajukkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimassagisi.
isumaqar+Sem/think+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasinnginnakku ilissi erniinnaq angajoqqaasi ilinniarnertuunngorniarfinni qimassagisi.
paasi+Sem/comprehend+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqalerpunga ilissi aappaagu Egedekkut Ilisimatusarfimmi oqarfigissagisi.
oqar+Sem/say+LIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamassanngikkaluarakku ilissi aqaguagu ilasi meeqqerivinnguani paarissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareerama ilissi erniinnaq Arnannguakkut Danmarkimi ilagissanngikkisi.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqaraluarpunga ilissi ullumi kunngi meeqqerivinnguami malippallaarissi.
isumaqar+Sem/think+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarunnaarpunga ilissi aqaguagu Lenekkut meeqqerivinnguani soqutigissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniannginnama ilissi taamani ilinniartitsisoq Kangerlussuarmi sammisarigaluarissi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamajartortarakku ilissi aqagu nutserisunnguasi meeqqerivimmi soqutigissagisi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+TAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqartussaavunga ilissi ullumi oqaasilerisoq Kangerlussuarmi malinngikkissi.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqanngilanga ilissi ullumi Ole ilinniarnertuunngorniarfinni soqutiginiarissi.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniaraluarpunga ilissi ullumi ilinniarnertooq Nuummi ataasinnguartoqqugissi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+QQU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamareersimavara ilissi ippassaq angajullersi ilinniarnertuunngorniarfinnguani malinngikkaluarissi.
eqqaama+Sem/remember+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasiartortannginnakku ilissi ippassaq qatanngutersi Ilisimatusarfinni soqutigereersimagissi.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasisassarigaluarakku ilissi aqaguagu meeqqasi ilinniarnertuunngorniarfimmi paariniassagisi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamajartorsinnaannginnakku ilissi ippassaq nutserisorsi Upernavimmi oqarfiginianngikkaluarissi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+2PlPoss
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqassagaluarpunga ilissi ippassaq kunngi Royal Greenlandimi soqutiginiarissi.
oqar+Sem/say+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasereerpara ilissi taamani ilannguarsi meeqqerivinnguani oqarfigigaluarissi.
paasi+Sem/comprehend+RIIR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ila+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.