Øvelse 7.3.2x: Transitiv participium 2Pl

Som foregående, men nu med den anførte tales subjekt i 2Pl (I ..). Aflyt sætningerne til du er sikker på, at du forstår sætningen ordentligt og gentag den så højt. Hvis du har problemer med at gentage sætningen, skal du blive ved til du kan gøre det smidigt og ubesværet.

Ex:
Oqaraluarpunga ilissi ullumi Arnannguaq Pisiffimmi takugissi. (Jeg sagde ellers, at I så Arnannguaq i Pisiffik i dag.)
Isumaqarama ilissi Aasaru aleqakkut Narsami ilagerusukkisi. (Fordi jeg tror, at I gerne vil gerne være sammen med storesøster-familien i Narsaq til sommer.)
Isumaqanngilanga ilissi ippassaq nuliat Katuami naapikkit. (Jeg troede ikke, at du mødte din kone i Katuaq i går.)
Oqarnianngilanga ilissi aqagu ilinniartitsisusi Ilulissani ilagissanngikkisi. (Jeg agter ikke at sige, at I ikke skal være sammen med jeres lærere i Ilulissat i morgen.)

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Eqqaamalluarakku ilissi aqagu meerannguasi ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilinniartissagisi.
eqqaama+Sem/remember+LLUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamasanngilara ilissi aqaguagu nukappiarannguasi Naalakkersuisuni oqarfiginiassagisi.
eqqaama+Sem/remember+TAR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarunnaarpunga ilissi ullumi ilinniartitsisoq Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilaginngikkissi.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqareersimagama ilissi taamani Malik Kalaallit Nunaanni sammisarigaluarissi.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
sammisare+Sem/work+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniannginnama ilissi aappaagu anikkut Nunatta Atuagaateqarfiani akuerissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
akuere+Sem/allow+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarnianngilanga ilissi aappaagu Egedekkut Katuami takussanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarnianngikkaluarpunga ilissi aqagu Malikkut Uummannami takussagisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniassagaluarpunga ilissi ullumi tusagassiortoq Nanortalimmi ilagisarigissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+GE+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniaraluarpunga ilissi aqaguagu anikkut Kalaallit Nunaanni eqqarsaatigissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqassaanga ilissi aappaagu Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani ilaginiassagisi.
oqar+Sem/say+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqareersimagama ilissi taamani Ole meeqqerivinnguami tusareerissi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+RIIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasigakku ilissi taamani angajullersi Uummannami soqutiginngikkaluarissi.
paasi+Sem/comprehend+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
angajulleq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasanngikkaluarpara ilissi ullumi arnarsi meeqqerivimmi qimakkissi.
eqqaama+Sem/remember+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqartussaavunga ilissi taamani kunngi Kangerlussuarmi soqutiginngikkaluarissi.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasiartorsinnaannginnakku ilissi aasaru aqqalunnguasi Pituffimmi paarissagisi.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniassagaluarpunga ilissi aqagu angajukkut Sisimiuni oqarfiginiassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisassarigakku ilissi aqaguagu angutisi Naalakkersuisuni takussanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnerugama ilissi taamani ilinniartitsisoq Danmarkimi akuerisarigissi.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+TAQ+GE+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasassarinngikkaluarakku ilissi aqagu meeqqasi Pisiffimmi sammisarissagisi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paaseqqaarpara ilissi ippassaq angutersi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi ilinniartilerissi.
paasi+Sem/comprehend+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
angut+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+LIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniannginnama ilissi aqagu aleqakkut Ilisimatusarfinni takussagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqanngilanga ilissi aappaagu Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfimmi qimassagisi.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqassagama ilissi taamani nutserisoq ilinniarnertuunngorniarfinni qimakkunnaarissi.
isumaqar+Sem/think+SSA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
qimap+Sem/leave+GUNNAAR+Sem/end+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqanngikkaluarpunga ilissi taamani Malik Tusagassiornermik Ilinniarfimmi paariniarissi.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarunnaarama ilissi ullumi Ole meeqqerivinnguani ilinniartereersimagissi.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamanngikkaluarakku ilissi ullumi aleqannguarsi Nunatta Atuagaateqarfiani oqarfiginikuugissi.
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniarpunga ilissi aasaru aqqalukkut meeqqerivinnguami sammisarissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamavallaarakku ilissi ullumi arnannguarsi Pisiffimmi akuerinianngikkaluarissi.
eqqaama+Sem/remember+VALLAAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
arnaq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqaqqaarpunga ilissi ullumi Arnannguaq Danmarkimi ilinniartikkaluarissi.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasarpara ilissi taamani aleqannguarsi Pisiffimmi soqutigivallaarissi.
eqqaama+Sem/remember+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
aleqa+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarneruvunga ilissi aappaagu aqqalukkut Nuummi ilinniartitarissagisi.
oqar+Sem/say+NIRU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisassarinngikkaluarpara ilissi aasaru najannguasi Ilisimatusarfimmi oqarfigissanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarunnaarpunga ilissi ullumi tusagassiortoq Naalakkersuisuni malereersimagissi.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarnikuuvunga ilissi aqagu anikkut Tusagassiornermik Ilinniarfimmi tusassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqannginnama ilissi aasaru Malikkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilagissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqaqqaarpunga ilissi ippassaq Tika Naalakkersuisuni sammisareqqaarissi.
isumaqar+Sem/think+QQAAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+QQAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqassaanga ilissi ullumi Nuka ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqaamanngikkissi.
oqar+Sem/say+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqareerpunga ilissi ullumi tusagassiortoq Narsami takunngikkissi.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqalerpunga ilissi ippassaq Lene Upernavimmi ataasinnguartoqqugissi.
oqar+Sem/say+LIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+QQU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamanngilara ilissi aappaagu nukappiaqqasi Royal Greenlandimi ilinniartitarissagisi.
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarunnaarpunga ilissi aqagu Olekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani soqutigissagisi.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisassarisanngikkaluarakku ilissi taamani qatanngutersi Ilisimatusarfinni sammisarinikuugissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamajartunnginnakku ilissi ippassaq angajorsi Pituffimmi ilinniartippallaarissi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarnerugama ilissi aqagu Aviaajakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani ikiortigissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniassaanga ilissi ullumi Aviaajakkut Ilisimatusarfinni ikiortigissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqartussaavunga ilissi erniinnaq Tikakkut Nanortalimmi ilinniartitarissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqalerama ilissi ullumi ilinniartoq Narsami ilinniartinnianngikkaluarissi.
isumaqar+Sem/think+LIR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqartussaagama ilissi ullumi Olsenikkut Uummannami malinniassagisi.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnianngikkaluarpunga ilissi erniinnaq angajukkut meeqqerivinni akueriniassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisassarigaluarakku ilissi ullumi ataatannguarsi ilinniarnertuunngorniarfinnguami malilerissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+LIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniassagaluarama ilissi taamani ilinniarnertooq meeqqerivinni ilinniartitarinngikkissi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqannginnama ilissi erniinnaq Egedekkut meeqqerivimmi soqutigissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnerugama ilissi taamani nutserisoq Tasiilami takuallaarissi.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqartussaagama ilissi ippassaq ilinniartitsisoq ilinniarnertuunngorniarfinni akuerigaluarissi.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamajartorsinnaanngilara ilissi erniinnaq nukappiarannguasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni paarissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareerpunga ilissi ullumi nutserisoq Narsarsuarmi soqutigisarigissi.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+TAQ+GE+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasisassarivara ilissi ippassaq arnarsi meeqqerivinnguami akuerereerissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+RIIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqaqqaarama ilissi taamani Malik meeqqerivinnguami oqarfiginerugissi.
isumaqar+Sem/think+QQAAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIRU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamajartunngilara ilissi ippassaq eqqarsaatigisarsi Ilisimatusarfinni sammisarinikuugissi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnianngikkaluarpunga ilissi aappaagu Aviaajakkut Paamiuni tusassagisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisarivara ilissi ippassaq nukannguarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi ikiortiginngikkissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.