Exercise 7.3.2x: Transitive participium 2Pl

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Paasiartortarakku ilissi aappaagu najannguasi Royal Greenlandimi ilinniartitarissanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+TAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
naja+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamaqqaarpara ilissi taamani nuliannguarsi Royal Greenlandimi akuerisarigissi.
eqqaama+Sem/remember+QQAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+TAQ+GE+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasiniarakku ilissi ippassaq aninnguarsi ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartereersimagissi.
paasi+Sem/comprehend+NIAR+Sem/plan+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamajartortarakku ilissi ullumi aninnguasi ilinniarnertuunngorniarfinni paariniassagisi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+TAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniarpunga ilissi ullumi Tika meeqqerivinnguani eqqarsaatigilerissi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+LIR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqareerpunga ilissi taamani eqqumiitsuliortoq Uummannami oqarfiginianngikkaluarissi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamareerpara ilissi aasaru nutserisunnguasi ilinniarnertuunngorniarfinnguani soqutiginiassagisi.
eqqaama+Sem/remember+RIIR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareerpunga ilissi erniinnaq Malikkut Ilisimatusarfimmi soqutigissagisi.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisarigakku ilissi erniinnaq eqqarsaatigisasi Sisimiuni soqutigissanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+GE+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniaraluarama ilissi erniinnaq Arnannguakkut ilinniarnertuunngorniarfinni malissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
malip+Sem/chase+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqariarama ilissi ippassaq sakkutooq Ilisimatusarfimmi takunerugissi.
oqar+Sem/say+RIAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
sakkutooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIRU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarneruvunga ilissi aqagu aqqalukkut Nunatta Atuagaateqarfiani sammisarissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarnianngikkaluarama ilissi ullumi aqqalukkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni eqqaamassagisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnikuugama ilissi aasaru Malikkut Danmarkimi qimassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnikuugama ilissi taamani ilinniartoq Aasianni eqqarsaatigiunnaarissi.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+GUNNAAR+Sem/end+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqassagama ilissi taamani Aputsiaq Tasiilami oqarfigisarigissi.
isumaqar+Sem/think+SSA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+TAQ+GE+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnikuuvunga ilissi ippassaq Arnannguaq ilinniarnertuunngorniarfimmi eqqarsaatigisarigissi.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+TAQ+GE+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqareersimagama ilissi aqaguagu aleqakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami akueriniassagisi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniassagaluarpunga ilissi aappaagu angajukkut Narsami malitarissagisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamanngikkaluarpara ilissi ippassaq marluliannguarsi Sisimiuni oqarfiginngikkaluarissi.
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnianngilanga ilissi ippassaq Aputsiaq Tusagassiornermik Ilinniarfinni malinniarissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+NIAR+Sem/plan+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniassaanga ilissi aqagu Rosingikkut Danmarkimi akuerissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamalluarakku ilissi ullumi aqqalunnguasi meeqqerivimmi ilinniartitarissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+LLUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnerugama ilissi aqagu aqqalukkut Sisimiuni ilagissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniassagama ilissi erniinnaq Aputsiakkut Nanortalimmi eqqaamassanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqanngilanga ilissi ullumi kunngi ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigeqqaarissi.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+QQAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnianngilanga ilissi ullumi ilinniarnertooq Ilisimatusarfinni ilagigaluarissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasigakku ilissi taamani uinnguarsi Tusagassiornermik Ilinniarfinni soqutigereersimagissi.
paasi+Sem/comprehend+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ui+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqanngikkaluarpunga ilissi aqaguagu Arnannguakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami ilaginiassagisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniassagaluarama ilissi aappaagu Rosingikkut Qaanaami sammisarissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnikuugama ilissi aasaru Egedekkut Kangerlussuarmi ikiortigissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paaseqqaarakku ilissi ullumi aqqalunnguarsi Tusagassiornermik Ilinniarfinni akuerinngikkissi.
paasi+Sem/comprehend+QQAAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasisassarinngikkaluarakku ilissi ullumi meerarsi Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartinniaraluarissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniassagaluarpunga ilissi aappaagu angajukkut Narsarsuarmi naapinniassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqariarama ilissi ullumi Lene Ilisimatusarfinni oqarfigeqqaarissi.
oqar+Sem/say+RIAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+QQAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasarakku ilissi ullumi meerannguarsi Kangerlussuarmi oqarfiginngikkaluarissi.
eqqaama+Sem/remember+TAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
meeraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamavallaarpara ilissi erniinnaq najasi Tusagassiornermik Ilinniarfinni soqutigissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+VALLAAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqareerpunga ilissi ippassaq ilinniartoq Pisiffimmi takunerugissi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIRU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasassarisanngikkaluarakku ilissi aappaagu angutisi Sisimiuni sammisariniassagisi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
angut+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasissanngilara ilissi aappaagu meeqqasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi sammisariniassagisi.
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqalerama ilissi aqagu Egedekkut Nuummi paasissanngikkisi.
oqar+Sem/say+LIR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqartussaagama ilissi ullumi oqaasilerisoq Qaqortumi takuallaarissi.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarnikuugama ilissi aappaagu Rosingikkut Maniitsumi eqqarsaatiginiassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqanngilanga ilissi aasaru aqqalukkut Uummannami ilagissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasissagaluarakku ilissi taamani marluliannguarsi ilinniarnertuunngorniarfimmi takugissi.
paasi+Sem/comprehend+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Sg
taku+Sem/see+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqareerama ilissi aqagu aleqakkut Pisiffimmi akuerissagisi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqaqqaarpunga ilissi ullumi nutserisoq Tasiilami oqarfiginikuugissi.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqannginnama ilissi erniinnaq Egedekkut meeqqerivimmi soqutigissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarnikuugama ilissi ullumi aqqalukkut Qaanaami eqqarsaatiginiassagisi.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamasassarinngilara ilissi taamani angutinnguarsi meeqqerivinnguani ilinniartikkunnaarissi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+GUNNAAR+Sem/end+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamassanngilara ilissi taamani nuliannguarsi Nunatta Atuagaateqarfiani oqarfiginngikkissi.
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniassaanga ilissi ullumi Arnannguaq Qaanaami ataasinnguartoqqugissi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ataasinnguaq+Sem/drink+TUR+QQU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarneruvunga ilissi ippassaq kunngi Nanortalimmi tusarnianngikkaluarissi.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniassaanga ilissi ippassaq kunngi Nunatta Atuagaateqarfiani eqqarsaatigereersimagissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
eqqarsatigǝ+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.