Exercise 7.3.2x: Transitive participium 2Pl

MISSING TRANSLATION

Push to play the audio, or to reveal the analysis.

Oqarniarpunga ilissi ippassaq Arnannguaq Ilisimatusarfinni oqarfigilluarissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+LLUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasiartorsinnaannginnakku ilissi aqaguagu angajoqqaannguasi Nunatta Atuagaateqarfiani soqutiginiassagisi.
paasi+Sem/comprehend+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
angajoqqaaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
soqutige+Sem/mind+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamanikuuara ilissi ippassaq ilinniartitsisunnguarsi Ilisimatusarfinni akuerigissi.
eqqaama+Sem/remember+NIKUU+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnianngikkaluarama ilissi aasaru anikkut ilinniarnertuunngorniarfinni ilinniartitarissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamajartortannginnakku ilissi taamani anaanarsi Narsarsuarmi ilinniarteqqaarissi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+TAR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+QQAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniaraluarpunga ilissi aqagu Lenekkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni ilinniartitarissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamanikuugakku ilissi ippassaq nuliannguarsi Narsami oqarfigereersimagissi.
eqqaama+Sem/remember+NIKUU+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
nuliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqanngikkaluarama ilissi aqaguagu Tikakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni eqqarsaatigissagisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniassaanga ilissi aqagu Rosingikkut Danmarkimi akuerissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqaqqaarpunga ilissi ullumi Arnannguaq Danmarkimi ilinniartikkaluarissi.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqaqqaarpunga ilissi aqagu Olekkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani ikiortigissanngikkisi.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarniassagama ilissi taamani Nuka ilinniarnertuunngorniarfinni tusarluarissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+LLUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqassagama ilissi taamani Aviaaja Tusagassiornermik Ilinniarfimmi oqarfiginngikkissi.
isumaqar+Sem/think+SSA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqalerama ilissi erniinnaq Lenekkut ilinniarnertuunngorniarfinni naapitarissagisi.
oqar+Sem/say+LIR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+TAQ+GE+Sem/have+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamassanngikkaluarakku ilissi aqaguagu angajusi Nunatta Atuagaateqarfiani paarissagisi.
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+2PlPoss
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
paarǝ+Sem/serve+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasissannginnakku ilissi aappaagu ilagisasi meeqqerivinni eqqarsaatigissanngikkisi.
paasi+Sem/comprehend+SSA+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
ilagǝ+Sem/socialize+TAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
meeqqerivik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniassagaluarama ilissi aqagu aqqalukkut meeqqerivinnguami qimassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamasanngikkaluarakku ilissi aqagu ilinniartitsisusi Pituffimmi akuerissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+2PlPoss
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisarpara ilissi erniinnaq aqqalunnguasi ilinniarnertuunngorniarfinnguani paasissagisi.
paasi+Sem/comprehend+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamasaraluarakku ilissi taamani angajunnguarsi Maniitsumi takuallaarissi.
eqqaama+Sem/remember+TAR+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarniannginnama ilissi taamani Malik Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqaamanikuugissi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqaama+Sem/remember+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqanngikkaluarpunga ilissi aqaguagu Egedekkut Upernavimmi naapinniassagisi.
oqar+Sem/say+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamanerugakku ilissi aappaagu aninnguasi Kalaallit Nunaanni sammisarissanngikkisi.
eqqaama+Sem/remember+NIRU+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
ani+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg+3PlPoss
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamajartorsinnaanngilara ilissi ullumi ataatannguarsi Kangerlussuarmi oqarfiginikuugissi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+SINNAA+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarniannginnama ilissi aqagu Arnannguakkut ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigissagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqareerpunga ilissi ippassaq eqqumiitsuliortoq Qaanaami akuerilluarissi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+LLUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamasaraluarpara ilissi aqaguagu angutinnguasi ilinniarnertuunngorniarfinnguani naapinniassagisi.
eqqaama+Sem/remember+TAR+GALUAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
angut+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamasarivara ilissi aasaru angajunnguasi ilinniarnertuunngorniarfinni eqqaamassagisi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+GE+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
angaju+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqaama+Sem/remember+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamaneruara ilissi taamani ataatannguarsi Tasiilami ilinniartippallaarissi.
eqqaama+Sem/remember+NIRU+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ataata+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamareersimagakku ilissi ippassaq angutersi Danmarkimi eqqarsaatiginerugissi.
eqqaama+Sem/remember+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
angut+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIRU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqartussaagama ilissi erniinnaq Egedekkut Tasiilami sammisarissanngikkisi.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Paasisassarisanngikkaluarakku ilissi ippassaq najarsi Maniitsumi takunngikkaluarissi.
paasi+Sem/comprehend+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+TAR+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarunnaarama ilissi ippassaq nutserisoq meeqqerivinnguami malitarinngikkissi.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
meeqqerivik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqartussaagama ilissi aappaagu Egedekkut Nunatta Atuagaateqarfiani ilinniartinniassagisi.
isumaqar+Sem/think+TUSSAA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aappaagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Nunatta Atuagaateqarfia+Sem/inst+Prop+Lok+Sg+3SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamajartunngilara ilissi ullumi arnarsi Pisiffimmi pizzannguartoqqugissi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
arnaq+Sem/H+N+Abs+Sg+2PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
pizza+Sem/food-h+NNGUAQ+TUR+QQU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqartussaavunga ilissi aqagu Arnannguakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami akuerissanngikkisi.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamavara ilissi aasaru nukappiaqqasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi takussagisi.
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
nukappiaraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniassaanga ilissi aqagu Rosingikkut Royal Greenlandimi paariniassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
Rosing+KKUT+Prop+Abs+Pl
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamannginnakku ilissi ullumi nukappiarannguasi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi eqqarsaatiginiassagisi.
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
nukappiaraq+Sem/H+NNGUAQ+N+Abs+Pl+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareersimagama ilissi erniinnaq nukakkut Paamiuni soqutigissanngikkisi.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
erniinnaq+Adv
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
soqutige+Sem/mind+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareerpunga ilissi ippassaq tusagassiortoq Royal Greenlandimi soqutiginngikkaluarissi.
oqar+Sem/say+RIIR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqareersimagama ilissi taamani ilinniarnertooq Paamiuni paasinerugissi.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
paasi+Sem/comprehend+NIRU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnikuugama ilissi ippassaq tusagassiortoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami eqqarsaatiginianngikkaluarissi.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
tusagassiortoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Nalunngilara ilissi taamani kunnginnguarsi Aasianni ilinniartitarinngikkaluarissi.
nalu+Sem/know+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
taamani+Adv
kunngi+Sem/Hprof+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+TAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Nalunngikkaluarakku ilissi aqaguagu ilasi Aasianni malitarissanngikkisi.
nalu+Sem/know+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
ila+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
malip+Sem/chase+TAQ+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqarunnaarama ilissi aqagu aqqalukkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani tusassagisi.
oqar+Sem/say+GUNNAAR+Sem/end+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqaqqaarpunga ilissi ullumi nutserisoq Tasiilami oqarfiginikuugissi.
oqar+Sem/say+QQAAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqarnianngikkaluarama ilissi ullumi ilinniartitsisoq Maniitsumi eqqarsaatiginikuugissi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+NIKUU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqassaanga ilissi aqaguagu Egedekkut Katuami tusassagisi.
isumaqar+Sem/think+SSA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Egede+KKUT+Prop+Abs+Pl
Katuaq+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
tusar+Sem/listen+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqartussaagama ilissi aqaguagu Nukakkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni akuerissanngikkisi.
oqar+Sem/say+TUSSAA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
akuere+Sem/allow+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamassannginnakku ilissi ippassaq panissi ilinniarnertuunngorniarfinni eqqarsaatigivallaarissi.
eqqaama+Sem/remember+SSA+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+N+Lok+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+VALLAAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Paasisannginnakku ilissi ullumi marluliannguarsi Ilisimatusarfimmi akuerigaluarissi.
paasi+Sem/comprehend+TAR+NNGIT+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
marluliaq+Sem/Hfam+NNGUAQ+N+Abs+Sg+2PlPoss
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
akuere+Sem/allow+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Eqqaamajartortarpara ilissi ippassaq qatanngutersi Tusagassiornermik Ilinniarfimmi soqutigisarigissi.
eqqaama+Sem/remember+GIARTUR+TAR+V+Ind+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+2PlPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
soqutige+Sem/mind+TAQ+GE+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnikuugama ilissi aqaguagu Olsenikkut Uummannami ilinniartinniassagisi.
oqar+Sem/say+NIKUU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqaguagu+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Eqqaamasassarinngikkaluarakku ilissi aqagu meeqqasi Pisiffimmi sammisarissagisi.
eqqaama+Sem/remember+TAQ+SSAQ+GE+Sem/have+NNGIT+GALUAR+V+Cau+1Sg+3SgO
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aqagu+Adv
meeraq+Sem/H+N+Abs+Pl+2PlPoss
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarnerugama ilissi aasaru aqqalukkut Tusagassiornermik Ilinniarfinni oqarfiginiassagisi.
isumaqar+Sem/think+NIRU+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqareersimagama ilissi aasaru Nukakkut ilinniarnertuunngorniarfinnguami qimassagisi.
isumaqar+Sem/think+RIIR+SIMA+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
aasaru+Adv
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
qimap+Sem/leave+SSA+V+Par+2Pl+3PlO
.
Isumaqarniannginnama ilissi ippassaq kunngi ilinniarnertuunngorniarfinnguani paarinerugissi.
isumaqar+Sem/think+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIRU+V+Par+2Pl+3SgO
.
Isumaqaraluarama ilissi ullumi Olsenikkut ilinniarnertuunngorniarfinnguani ikiortigissanngikkisi.
isumaqar+Sem/think+GALUAR+V+Cau+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
Olsen+KKUT+Prop+Abs+Pl
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.
Oqareersimavunga ilissi ippassaq oqaasilerisoq ilinniarnertuunngorniarfinnguami sammisarinianngikkaluarissi.
oqar+Sem/say+RIIR+SIMA+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ippassaq+Adv
oqaasilerisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg
ilinniarnertuunngorniarfik+Sem/inst+NNGUAQ+N+Lok+Sg
sammisare+Sem/work+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Par+2Pl+3SgO
.
Oqarnianngikkaluarpunga ilissi ullumi anikkut Nanortalimmi ikiortigissanngikkisi.
oqar+Sem/say+NIAR+Sem/plan+NNGIT+GALUAR+V+Ind+1Sg
ilissi+Pron+Rel+2Pl
ullumi+Adv
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+GE+Sem/have+SSA+NNGIT+V+Par+2Pl+3PlO
.