Øvelse 9.2x: At-sætninger uden objekt

At-sætninger uden objekt (oratio obliqua med intransitivt verbum). Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.

Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.

Oqarpunga Aviaaja aasaru Pituffimmukassasoq.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
aasaru+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.
Eqqarsaatiginngilara aappaagu Pituffimmukassallunga.
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
aappaagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Cont+1Sg
.
Isumaqarpunga erniinnaq Tasiilamukarniarnanga.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
erniinnaq+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+1Sg
.
Oqarpugut Ole erniinnaq Qaanaamukassanngitsoq.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Pl
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
erniinnaq+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Sg
.
Eqqarsaatigivara ullumi Narsamukarniarlunga.
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+1Sg+3SgO
ullumi+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Oqarpunga erniinnaq Narsarsuarmukarniarlunga.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
erniinnaq+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Oqarpunga aqaguagu Qaqortumukarniarnanga.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
aqaguagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+1Sg
.
Oqarpunga najaga aappaagu Maniitsumukassasoq.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aappaagu+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.
Eqqaamanngilara erniinnaq Pituffimmukarniarlunga.
eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
erniinnaq+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Oqarpugut Arnannguakkut aasaru Qaanaamukarnianngitsut.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Pl
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
aasaru+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Par+3Pl
.
Angajukkut oqarfigivaat Tasiilamukarniarlutik.
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+3Pl+3SgO
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Pl
.
Isumaqarpunga erniinnaq Nanortalimmukarniarlunga.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
erniinnaq+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Ilimaginngilara Arnannguaq aqaguagu Qaqortumukassasoq.
ilimagǝ+Sem/assume+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
aqaguagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.
Oqarpugut Tikakkut erniinnaq Sisimiunukarniartut.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Pl
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
erniinnaq+Adv
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Par+3Pl
.
Ilimagivara aappaagu Paamiunukassallunga.
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Sg+3SgO
aappaagu+Adv
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+V+Cont+1Sg
.
Oqarpunga aqaguagu Uummannamukarniarlunga.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
aqaguagu+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Oqarpunga erniinnaq Maniitsumukarniarnanga.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
erniinnaq+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+1Sg
.
Lenekkut ilimagivaat Nanortalimmukassanngitsutit.
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+3Pl+3SgO
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg
.
Oqarpugut nukakkut ullumi Qaanaamukassanngitsut.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Pl
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ullumi+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl
.
Oqarpunga aasaru Kangerlussuarmukarniarnanga.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
aasaru+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+1Sg
.
Nukakkut ilimagivaat Danmarkimukassasutit.
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+3Pl+3SgO
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+2Sg
.
Isumaqarpunga anera erniinnaq Kalaallit Nunaannukarnianngitsoq.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
erniinnaq+Adv
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss+KAR+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Par+3Sg
.
Oqanngilanga erniinnaq Danmarkimukarniarlunga.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg
erniinnaq+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Ilimaginngilara aqaguagu Aasiannukarniarlunga.
ilimagǝ+Sem/assume+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Isumaqarpugut nukakkut ullumi Uummannamukarniartut.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ullumi+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Par+3Pl
.
Isumaqarpunga erniinnaq Nanortalimmukassananga.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
erniinnaq+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+ContNeg+1Sg
.
Isumaqarpugut anera aqagu Kangerlussuarmukassasoq.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aqagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.
Isumaqarpugut aappara aappaagu Uummannamukassanngitsoq.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
aappaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aappaagu+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Sg
.
Paasivara aqagu Qaqortumukassallunga.
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+1Sg+3SgO
aqagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Cont+1Sg
.
Oqarpunga aqqalukkut ullumi Narsarsuarmukassanngitsut.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ullumi+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl
.
Isumaqarpugut Arnannguakkut aappaagu Nuummukarniartut.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
aappaagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Par+3Pl
.
Oqanngilagut Tika aappaagu Uummannamukassasoq.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Pl
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
aappaagu+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.
Oqarfiginngilara aqaguagu Paamiunukarniarlunga.
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Isumaqarpugut angajukkut erniinnaq Qaanaamukassasut.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
erniinnaq+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Pl
.
Isumaqarpunga erniinnaq Qaqortumukarniarlunga.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
erniinnaq+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Isumaqarpugut angajukkut aappaagu Kalaallit Nunaannukarnianngitsut.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
aappaagu+Adv
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss+KAR+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Par+3Pl
.
Oqanngilanga aqaguagu Kalaallit Nunaannukassallunga.
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg
aqaguagu+Adv
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss+KAR+SSA+V+Cont+1Sg
.
Isumaqanngilagut ilinniartitsisora aqaguagu Sisimiunukassasoq.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Pl
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
aqaguagu+Adv
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.
Anikkut oqarfigivaat Maniitsumukassanngitsutit.
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+3Pl+3SgO
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg
.
Oqarpunga aqaguagu Qaqortumukassallunga.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
aqaguagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Cont+1Sg
.
Oqarpunga aasaru Maniitsumukarniarnanga.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
aasaru+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+1Sg
.
Isumaqarpunga ullumi Kalaallit Nunaannukassallunga.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
ullumi+Adv
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss+KAR+SSA+V+Cont+1Sg
.
Isumaqarpunga ikiortiga ullumi Maniitsumukassasoq.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
ullumi+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.
Aqqalukkut oqarfigivaat Upernavimmukassanatik.
aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+3Pl+3SgO
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+ContNeg+4Pl
.
Aviaaja oqanngilaq Danmarkimukassalluni.
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+3Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Cont+4Sg
.
Oqarpunga aleqakkut erniinnaq Kangerlussuarmukassanngitsut.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
erniinnaq+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl
.
Oqarpunga ullumi Narsamukarniarnanga.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
ullumi+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+1Sg
.
Isumaqarpunga ullumi Nuummukarniarnanga.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
ullumi+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+1Sg
.
Ilimagivara aqaguagu Pituffimmukassallunga.
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Cont+1Sg
.
Isumaqarpugut Arnannguakkut aappaagu Kangerlussuarmukarniartut.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
aappaagu+Adv
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Par+3Pl
.
Oqarpugut Olekkut ullumi Paamiunukassasut.
oqar+Sem/say+V+Ind+1Pl
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ullumi+Adv
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+V+Par+3Pl
.
Isumaqanngilanga Tika aqaguagu Danmarkimukassasoq.
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
aqaguagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.
Isumaqarpunga erniinnaq Nuummukarniarnanga.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
erniinnaq+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+1Sg
.
Eqqarsaatiginngilara aqagu Kalaallit Nunaannukarniarlunga.
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
aqagu+Adv
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.
Isumaqarpugut Nukakkut aqaguagu Qaqortumukarniartut.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
aqaguagu+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Par+3Pl
.
Isumaqarpugut marluliara aqagu Narsamukassanngitsoq.
isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aqagu+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Sg
.
Olekkut ilimaginngilaat Sisimiunukassallutik.
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilimagǝ+Sem/assume+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+V+Cont+4Pl
.