At-sætninger med og uden objekter (transitiv indikativ). Forstå og gentag mange af de følgende sætninger. Fortsæt til du kan håndtere endelserne ubesværet.
Tryk på for at afspille lyden, eller på for at vise analysen.
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
aqaguagu+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+1Pl+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
Egede+Prop+Lok+Sg
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Pl+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3PlO
.paasi+Sem/comprehend+V+Ind+1Sg+3SgO
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
ullumi+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Par+3Sg
.isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
nuliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aappaagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Par+3Sg
.angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+3Pl+3SgO
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Olsen+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+ContNeg+3PlO
.oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ullumi+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Par+3Pl
.oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Sg
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
erniinnaq+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aasaru+Adv
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
aqqutige+Sem/cross+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Par+2Sg+3PlO
.ataata+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+3Sg
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Sg
.eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+3Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Pisiffik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+Cont+3PlO
.eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+1Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
Nuka+Sem/Mask+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+ContNeg+3SgO
.eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+1Sg+3SgO
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Naalakkersuisut+Sem/inst+Prop+Lok+Pl
aqqutige+Sem/cross+SSA+V+Cont+3PlO
.ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+3Pl+3SgO
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Pl
.Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Pl+3SgO
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Par+2Sg
.ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+3Sg+3SgO
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ole+Sem/Mask+Prop+Lok+Sg
aqqutige+Sem/cross+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3PlO
.paasi+Sem/comprehend+V+Ind+1Sg+3SgO
Lene+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
erniinnaq+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+NNGIT+V+Par+3Sg
.Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+3Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Ilisimatusarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+Cont+3PlO
.ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Pl+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
erniinnaq+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
aqqutige+Sem/cross+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.angaju+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Pl+3SgO
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Cont+4Pl
.oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
aqagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Pl+3SgO
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
aqqutige+Sem/cross+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Cont+3PlO
.Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+3Pl+3SgO
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Lok+Sg
aqqutige+Sem/cross+NIAR+Sem/plan+V+Cont+3PlO
.Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Pl+3SgO
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Rosing+KKUT+Prop+Lok+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+ContNeg+3PlO
.oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+1Pl+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Lok+Sg
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Par+2Sg+3PlO
.Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Pl+3SgO
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Pl
.Lene+Sem/Fem+Prop+Rel+Sg
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Sg+3SgO
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3PlO
.eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Pl+3SgO
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aappaagu+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Sg
.eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+TAR+V+ContNeg+3SgO
.Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+3Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
Malik+Sem/Mask+Prop+Lok+Sg
aqqutige+Sem/cross+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Cont+3PlO
.Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+3Pl+3SgO
angaju+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Olsen+Prop+Lok+Pl
aqqutige+Sem/cross+SSA+V+ContNeg+3PlO
.isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
aappaagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.eqqaama+Sem/remember+NNGIT+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
aqagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
aqaguagu+Adv
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl
.isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
aqaguagu+Adv
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.anaana+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+3Sg
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Sg
.paasi+Sem/comprehend+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
aqaguagu+Adv
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.panik+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
isumaqar+Sem/think+V+Ind+3Sg
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Sg
.aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
ilimagǝ+Sem/assume+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Cont+4Pl
.ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Sg+3SgO
Nuka+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3SgO
.paasi+Sem/comprehend+V+Ind+1Sg+3SgO
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Cont+3PlO
.Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+3Pl+3SgO
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+V+ContNeg+3PlO
.oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+1Sg+3SgO
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3PlO
.paasi+Sem/comprehend+V+Ind+1Sg+3SgO
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Olsen+KKUT+Prop+Lok+Pl
asa+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+Cont+3SgO
.eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Pl+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
aqqutige+Sem/cross+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+3Pl+3SgO
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tusagassiornermik Ilinniarfik+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+SSA+V+ContNeg+3PlO
.eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Sg+3SgO
kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
aqaguagu+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+3Sg+3SgO
panik+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Danmark+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3PlO
.isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
aasaru+Adv
Aasiaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+V+Par+3Pl
.Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+3Pl+3SgO
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Pl
.ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Pl+3SgO
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Royal Greenland+Sem/inst+Prop+Lok+Sg
naapip+Sem/encounter+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Cont+3SgO
.ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+3Sg+3SgO
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
taku+Sem/see+SSA+V+Cont+3PlO
.Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+3Pl+3SgO
erneq+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
naapip+Sem/encounter+SSA+V+Cont+3PlO
.Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Sg+3SgO
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Rosing+KKUT+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Cont+3PlO
.ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Pl+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Malik+Sem/Mask+Prop+Lok+Sg
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
paarǝ+Sem/serve+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+1Pl+3SgO
nutserisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
aasaru+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Par+3Sg
.eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Pl+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Arnannguaq+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
aqqutige+Sem/cross+NIAR+Sem/plan+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.Aviaaja+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+V+Cont+4Pl
.oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+1Sg+3SgO
Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Lok+Sg
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3SgO
.oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ullumi+Adv
Qaqortoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl
.isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
Tika+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
aqaguagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqaguagu+Adv
Lene+Sem/Fem+KKUT+Prop+Lok+Pl
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
asa+Sem/socialize+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aappaagu+Adv
Nuuk+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+SSA+V+Par+2Sg+3PlO
.oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+1Sg+3SgO
illit+Pron+Rel+2Sg
aqagu+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+SSA+NNGIT+V+Par+2Sg+3PlO
.eqqumiitsuliortoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+3Sg+3SgO
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
Egede+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3PlO
.oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
aqagu+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+1Sg
.ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Pl+3SgO
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aqagu+Adv
Danmark+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Par+3Sg
.oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+1Pl
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
ullumi+Adv
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Pl+3SgO
Aviaaja+Sem/Fem+Prop+Abs+Sg
aappaagu+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Par+3Sg
.isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
marluliaq+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aappaagu+Adv
Qaanaaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.kunngi+Sem/Hprof+N+Abs+Sg+1SgPoss
oqar+Sem/say+NNGIT+V+Ind+3Sg
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Sg
.ilinniartoq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+3Sg+3SgO
aleqa+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Arnannguaq+Sem/Fem+Prop+Lok+Sg
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Cont+3PlO
.paasi+Sem/comprehend+V+Ind+1Pl+3SgO
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3PlO
.isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
ullumi+Adv
Nanortalik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl
.isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aasaru+Adv
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Sg
.oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+1Pl+3SgO
aqqalu+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3PlO
.eqqaama+Sem/remember+V+Ind+1Pl+3SgO
Ole+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Rosing+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+NIAR+Sem/plan+V+Cont+3SgO
.isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Abs+Pl
ullumi+Adv
Narsaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Pl
.isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Pl
ani+Sem/Hfam+N+Abs+Sg+1SgPoss
aappaagu+Adv
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+NNGIT+V+Par+3Sg
.Malik+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
isumaqar+Sem/think+V+Ind+3Sg
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Sg
.Tika+Sem/Fem+KKUT+Prop+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+3Pl+3SgO
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+4Pl
.Ole+Sem/Mask+Prop+Rel+Sg
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Sg+3SgO
nuka+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Narsarsuaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cont+3PlO
.ilinniarnertooq+Sem/Hprof+N+Rel+Sg
oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+3Sg+3SgO
qatanngut+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Sisimiut+Sem/Geo+Prop+Lok+Pl
ilagǝ+Sem/socialize+SSA+V+Cont+3PlO
.paasi+Sem/comprehend+V+Ind+1Pl+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Nuka+Sem/Mask+KKUT+Prop+Lok+Pl
atorfissaqartip+Sem/require+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Cont+3SgO
.Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+3Pl+3SgO
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+SSA+V+Cont+4Pl
.oqar+Sem/say+V+Ind+1Pl
ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Abs+Pl
ullumi+Adv
Kalaallit Nunaat+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+3PlPoss+KAR+SSA+V+Par+3Pl
.oqarfigǝ+Sem/say+V+Ind+1Pl+3SgO
ikiortә+Sem/Hprof+KU+N+Abs+Pl+1SgPoss
Malik+Sem/Mask+KKUT+Prop+Lok+Pl
ilinniartip+Sem/teach+SSA+V+ContNeg+3PlO
.isumaqar+Sem/think+NNGIT+V+Ind+1Sg
aqaguagu+Adv
Uummannaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+1Sg
.ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Sg+3SgO
naja+Sem/Hfam+N+Abs+Pl+1SgPoss
Tasiilaq+Sem/Geo+Prop+Lok+Sg
aqqutige+Sem/cross+NIAR+Sem/plan+TAR+V+Cont+3PlO
.nuka+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
paasi+Sem/comprehend+V+Ind+3Pl+3SgO
Kangerlussuaq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+2Sg
.aleqa+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
eqqaama+Sem/remember+V+Ind+3Pl+3SgO
Paamiut+Sem/Geo+Prop+Trm+Pl+KAR+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+4Pl
.isumaqar+Sem/think+V+Ind+1Sg
aasaru+Adv
Pituffik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Cont+1Sg
.ani+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
oqarfigǝ+Sem/say+NNGIT+V+Ind+3Pl+3SgO
Maniitsoq+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+NIAR+Sem/plan+V+Cont+4Pl
.oqar+Sem/say+V+Ind+1Sg
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Abs+Pl
erniinnaq+Adv
Upernavik+Sem/Geo+Prop+Trm+Sg+KAR+SSA+V+Par+3Pl
.ilimagǝ+Sem/assume+V+Ind+1Sg+3SgO
Aputsiaq+Sem/Mask+Prop+Abs+Sg
Malik+Sem/Mask+Prop+Lok+Sg
taku+Sem/see+SSA+V+ContNeg+3SgO
.aqqalu+Sem/Hfam+KKUT+N+Rel+Pl
eqqarsatigǝ+Sem/think+V+Ind+3Pl+3SgO
ikiortә+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Ole+Sem/Mask+KKUT+Prop+Lok+Pl
paarǝ+Sem/serve+NIAR+Sem/plan+V+Cont+3PlO
.paasi+Sem/comprehend+V+Ind+1Pl+3SgO
ilinniartitsisoq+Sem/Hprof+N+Abs+Pl+1SgPoss
Aputsiaq+Sem/Mask+KKUT+Prop+Lok+Pl
aqqutige+Sem/cross+NIAR+Sem/plan+V+ContNeg+3PlO
.