Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIkalaaleq<ental<InstrumentalisPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jegila-U-SSA=GALUAR<Participium<jegateq-LIK<flertal<AbsolutIlisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dusuli+SIMA<Participium<jegmeeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegoqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viulloq<flertal<Lokalistallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIkalaaleq<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LISULI<Partikel+LUFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LUQaqortoq<Instrumentalis+LItutsiuteqqip<Participium<jegsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUpiareer-LAAR<Participium<jeg+LUkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<viqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegqarasaasiaq<ental<min>Absolut+LUulloq+MIU<flertal<Terminalis+LUsuli-LAAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegpi+SIMA<Indikativ<DeMigtaa<Indikativ<HanHamAvanersuaq<Absolut+LInuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIukioq+PASSUAQ<flertal<AequalisAasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LIQasigiannguit<Instrumentalis+LIoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanila-LIRI+NIQ<ental<Absolutila-U-LAAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LITasiilaq+MIU<ental<AbsolutUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dusammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamsuli+TAR=SSA<Indikativ<han+LITasiilaq<Lokalis+LIimmikkoortoq<ental>Absolutarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalisnukappiaraq<ental<Aequalisakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUTasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dupi-LAAR<Interrogativ<DuHamNuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LUmeeraq<flertal<Terminalis+LIarnaq<ental>Absolut+LUpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUilinniar+TAR+NIQ<flertal<AbsolutIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LIIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanakisooq-INNAQ<ental>AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutKangerlussuaq<Instrumentalis+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamNarsaq+MIU<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U<Indikativ<viManiitsoq<Terminalis+LUKangaatsiaq<TerminalisUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU<flertal<Instrumentalisnuup-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUtallimat-LIK-U<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip<Participium<jeg+LUnajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LIpi+TAR<Indikativ<DeHamSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hanpi-SSA<Indikativ<DeHamulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutUummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LUkingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jegulloq-QAR+NIQ<flertal<InstrumentalisManiitsoq<Instrumentalis+LUQaqortoq<Absolut+LI