Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han
kunngi-LIK<ental<Terminalis+LU
Maniitsoq<Lokalis+LU
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
suli+SIMA<Interrogativ<du
qarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig
arnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
oqar<Interrogativ<du
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LI
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
Gentofte<Instrumentalis+LU
ilinniar-LAAR<Indikativ<vi
angajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nanortalik<Terminalis+LU
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absolut
ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat<Instrumentalis+LU
Narsaq<Lokalis+LU
ukioq<ental>Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LU
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
Gentofte<Lokalis+LU
ateq-LIK<flertal<Absolut
nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
illu-QAR<Participium<jeg
ulloq<ental<Terminalis+LI
Nuuk<Instrumentalis+LU
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
ukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+NIQ<flertal<Absolut
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq<ental<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
najugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
nukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegJer
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
Nuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
meeraq-INNAQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
ila+MIU<ental<Lokalis+LI
meeraq<ental<Aequalis+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
nukappiaraq<ental<Lokalis+LI
illu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU-QAR+NIQ