Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUkingulleq-U<Indikativ<jeg+LUmeeraq<flertal<Terminalis+LUoqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamnuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jegpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq<ental>AbsolutEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqaama-SSA<Indikativ<JegJerManiitsoq<Terminalis+LUqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<TerminalisNarsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUUummannaq<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUarnaq<ental>Absolut+LInukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LInajugaq<flertal<Lokalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegUpernavik+MIU-QAR+NIQkalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar<Participium<jeg+LIUummannaq<Terminalis+LIsuli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIUummannaq+MIU-QAR+NIQnuliaq-LIK<flertal<AbsolutPaamiut<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIimmikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LIIvittuut+MIU<ental<Instrumentalisoqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jegillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<AequalisQaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisakisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LImeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUFinland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dutaa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamIvittuut<Absolut+LIFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jegpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativSisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LIimmikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIator-SSA<Indikativ<DeHamangajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegnuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIqarasaasiaq<flertal<Lokalis+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LIKangerlussuaq<Lokalisoqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU<ental<Terminalisarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminaliseqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamNarsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutkunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUnuliaq-LIRI<Participium<jegkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LUmeeraq-LIK<flertal<Terminalis+LUmeeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUPaamiut+MIU<flertal<Lokalistallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<duGentofte+MIU<ental>Absolut+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIukioq-QAR+SIMA+NIQnajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolutukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<dupiareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LInuna+PASSUAQ<flertal<AbsolutIlisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokalis