Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Narsaq<Absolut+LI
najugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
qarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalis
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
SULI<Partikel
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Tasiilaq<Absolut+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
nuliaq<ental<min>Absolut+LI
ukioq-LIK<flertal<Absolut
nammineq<Adjektiv+LU
anaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq<ental<Lokalis+LI
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
Ilulissat<Lokalis
qallunaaq-U<Indikativ<jeg
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU<ental<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-U<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU-U<Interrogativ<du
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
Kangaatsiaq+MIU<ental<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHam
eqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Uummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
kunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
nuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
kunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
kingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<han
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
Nanortalik<Absolut+LI
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
meeraq-LIK<flertal<Relativ
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq<Terminalis
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
ateq<ental<deres>Absolut+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LU
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
arnaq<ental>Absolut+LI
oqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
nuna-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut
Kangerlussuaq<Absolut+LI
oqar<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
suli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI