Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
suli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hantallimat<InstrumentalisIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegnajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUkalaaleq<ental<Instrumentaliskingulleq+MIU<flertal<Terminalis+LUtallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LIimmikkut<Partikelqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq<Absolut+LUUummannaq+MIU<ental<Absolutakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUtutsiuteqqip<Indikativ<haneqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIulloq<ental<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LITasiilaq+MIU-U<Interrogativ<duila<flertal<Instrumentalissuli+SIMA<Indikativ<han+LIator-LAAR<Indikativ<JegJerKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUNuuk+MIU<ental<Absolut+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viAvanersuaq<Instrumentalis+LIqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUoqar+GALUAR<Interrogativ<dununa+MIU<ental<Absolutkingulleq+MIU<flertal<TerminalisTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegNuuk<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUQasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUnajugaq<flertal<Terminalis+LUakisooq-INNAQ<ental>AbsolutIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUGentofte+MIU<flertal<Terminalisarnaq<flertal<Terminalis+LUkalaallisut<Partikel+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIsammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LIeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJerNarsaq+MIU<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR+NIQeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIulloq<ental>Absolut+LUGentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LIUpernavik<Absolut+LUPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequaliskalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LUsammisari+TAR<Indikativ<HanHamataata<ental<Lokalisnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegukioq-LIK<ental<Terminalisilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<visuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUnuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegillu+MIU<ental<Terminaliskunngi-INNAQ<ental<min>AbsolutFinland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<viFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUAasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<hanmeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutmeeraq<ental<Lokalis+LISisimiut+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalisnajugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<viarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolutpi<Indikativ<JegJer+LINuuk+MIU-QAR+NIQnajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutQaqortoq<Instrumentalis+LUangajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutNuuk+MIU<flertal<Lokalis+LI