Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LIoqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LIIlisimatusarfik<ental>Absolut+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUAvanersuaq<Instrumentalisoqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LIukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LUmeeraq-LIK<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIangajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegnajugaq<ental>AbsolutEsbjerg<Lokalis+LUGentofte<LokalisAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUnuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerqallunaaq<ental>AbsolutPaamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegtaa<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIukioq-NNGUR<Indikativ<hanpi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUarnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jegimmikkut<Partikel+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegnukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duIlulissat<Lokalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUoqaluttuar<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU<ental<TerminalisManiitsoq<Lokalis+LIKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativnuup+GALUAR<Indikativ<viUpernavik<Absolut+LUUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUAasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LUKangaatsiaq<Instrumentalis+LIqarasaasiaq<ental<Instrumentalisnuup+NIQ<flertal<TerminalisUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jegateq-LIK<flertal<Relativqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanulloq+MIU-QAR+NIQanaana-LIRI<Indikativ<vitutsiuteqqip+NIQ<ental<Absoluteqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LISisimiut+MIU<ental<Lokalisqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutkunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUator-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigila-LIRI+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUAasiaat<Absolut+LUEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LUnuna<ental<AequalisTasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<AbsolutAvanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegNarsaq<Instrumentalispi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUoqar+NIQ<flertal<Lokalis+LITasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LIkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LIpiareer-SSA<Participium<jegqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegkunngi-INNAQ<ental>Absolutqallunaaq<ental<Instrumentalis+LIila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanoqar-SSA+NIQ<flertal<Relativeqqaama<Indikativ<JegJereqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHamnajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LINarsaq<Lokalis+LIilinniar-SSA<Indikativ<han+LInajugaq<ental<InstrumentalisIvittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIukioq<ental<InstrumentalisQaqortoq<Absolut+LIGentofte+MIU<flertal<Lokalisateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU