Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
meeraq<ental<Lokalis+LIFinland<Lokalis+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LIUummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU<ental<TerminalisKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutulloq<ental<Lokalis+LUataata+PASSUAQ<flertal<Absoluttaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUtallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQManiitsoq+MIU-U<Participium<jegFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegtaa+TAR<Indikativ<JegJerulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LIangajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq<InstrumentalisPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanFinland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutTasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<dumeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUukioq<flertal<Instrumentalis+LInuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LIIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUsuli-LAAR+NIQ<ental<Absolutukioq<flertal<Instrumentalis+LUnuup+GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolutimmikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hanmeeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalissuli<Indikativ<hankingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absoluttallimat<Instrumentalis+LItutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanmeeraq-NNGUR<Indikativ<han+LIsuli<Participium<jeg+LINuuk+MIU-U+NIQ<flertal<TerminalisSisimiut+MIU-U<Indikativ<jegkunngi<ental<Lokalis+LINuuk+MIU<ental<Absolut+LUarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUkalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jegsammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHampiareer+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LUPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUkunngi<ental<Aequalis+LUEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIsuli+SIMA<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LIator-LAAR<Indikativ<JegJersuli-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanAasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jegUummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LUtallimat<Lokaliseqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolutsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIator-SSA<Indikativ<DeHamoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegkalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU<flertal<InstrumentalisAasiaat<Lokalis+LUkalaaleq<ental<Terminalis+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LIManiitsoq+MIU-LIRI<Participium<jegoqar<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUoqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalisoqaluttuar<Interrogativ<dusammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUqarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUoqar-LAAR<Participium<jegIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIUpernavik+MIU<flertal<Lokalisnuna+MIU<ental<AbsolutUummannaq<Instrumentalis+LU