Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqaluttuar+TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegpi-LAAR<Indikativ<HanHamGentofte+MIU<flertal<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LUAvanersuaq<Absolutnajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUkunngi-QAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LINuuk+MIU<ental<Absolut+LUTasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalisangajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LIpi-LAAR<Indikativ<HanHam+LUAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalisoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegGentofte<Lokalis+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<AbsolutQaqortoq<Terminalis+LUAasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jegNuuk+MIU<flertal<Lokalis+LIakisooq-QAR+NIQanaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegnajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LITasiilaq+MIU-LIRI+NIQ<flertal<RelativTasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUnajugaq<ental<AequalisIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUqarasaasiaq<flertal<Lokaliskingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUQeqertarsuaq<Absolut+LISULI<Partikel+LIAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU<ental<Absolut+LInuup+NIQ<flertal<Relativ+LIukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIQaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisnuliaq+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq<flertal<Lokalis+LIilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIukioq<ental<Lokalis+LIIvittuut+MIU<flertal<Terminalispi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIimmikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUTasiilaq<Absolutnuna<ental<Aequalissammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LIsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq<Terminalis+LIqallunaaq<ental>Absolut+LIsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamoqar-LAAR<Indikativ<jeganaana-LIRI+TAR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutkunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dumeeraq-NNGUR<Indikativ<han+LIsammisari<Indikativ<DeMigFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dupi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamTasiilaq<Terminalis+LIIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LIPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duuanga<Pronomen+LUAvanersuaq+MIU<ental<Lokalisimmikkoortoq-INNAQ<flertal<RelativAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<dukunngi-LIK<ental<Terminalis+LUkingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIoqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jegIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq<ental<Absolut+LIsuli-SSA<Participium<jeg+LIIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUnuliaq-LIRI<Participium<jegukioq<ental>Absolut+LUNarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LInuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUpiareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUkingulleq-QAR-SSA<Participium<jegoqar-SSA<Participium<jeg+LInajugaq<flertal<Instrumentalissuli+TAR=SSA<Indikativ<han