Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<du
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
ateq<ental<deres>Absolut+LU
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
anaana-LIRI<Indikativ<vi
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq-LIK<flertal<Relativ+LI
Nanortalik<Instrumentalis
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
ila-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
piareer-LAAR<Participium<jeg+LU
Nuuk<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
nukappiaraq<ental<Aequalis
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
najugaqar<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
nuup<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
illu-LIK<flertal<Relativ+LI
angajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
Paamiut<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<han
nuliaq<ental<Instrumentalis
immikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
akisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
arnaq-QAR+SIMA+NIQ
Nuuk+MIU<ental<Absolut
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Ivittuut<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut
Nanortalik<Terminalis+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
immikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq<Absolut
ulloq<ental<Terminalis+LU
qallunaaq<ental<Terminalis
kalaaleq<ental>Absolut+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
kingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
Uummannaq<Absolut+LI
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
qallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
akisooq<ental<Lokalis
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<du
pi-SSA<Indikativ<DeHam
ila-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Ilulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU