Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<hankunngi-LIK<ental<Terminalis+LUManiitsoq<Lokalis+LUsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUsuli+SIMA<Interrogativ<duqarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama-SSA<Indikativ<DeMigarnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalisoqar<Interrogativ<dupi+SIMA<Indikativ<HanHamManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LIqallunaaq<flertal<Terminalis+LIQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegQasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip<Participium<jeg+LIUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUGentofte<Instrumentalis+LUilinniar-LAAR<Indikativ<viangajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LINanortalik<Terminalis+LUakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegkunngi+MIU-QAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absolutataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIAasiaat<Instrumentalis+LUNarsaq<Lokalis+LUukioq<ental>Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LUtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIoqaaseq<flertal<Instrumentalisnukappiaraq<flertal<InstrumentalisGentofte+MIU<flertal<Lokalistutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LIukioq-QAR+SIMA+NIQPaamiut+MIU-QAR+NIQator-LAAR<Indikativ<DeMigqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<dupiareer+GALUAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU<ental<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vinajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LINarsarsuaq+MIU-QAR+NIQGentofte<Lokalis+LUateq-LIK<flertal<Absolutnuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegillu-QAR<Participium<jegulloq<ental<Terminalis+LINuuk<Instrumentalis+LUulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIsuli+NIQ<flertal<Absolutukioq<ental<Instrumentalis+LIoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisanaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq<ental<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolutnajugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LInukarleq-U+SIMA<Participium<jegNanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolutnukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIeqqaama<Indikativ<DeMig+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIkalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUpi+TAR<Interrogativ<DuHameqqaama-LAAR<Indikativ<JegJerIlulissat+MIU<ental<LokalisNuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LImeeraq-INNAQ<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUila+MIU<ental<Lokalis+LImeeraq<ental<Aequalis+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LInukappiaraq<ental<Lokalis+LIillu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanNuuk+MIU-QAR+NIQ