Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
suli-LAAR+NIQ<flertal<RelativAasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<AbsolutNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUsammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LUFinland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<duilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentaliskingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolutqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQillu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisanaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LInuup+GALUAR+NIQ<flertal<RelativManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegangajulleq<flertal<Lokalisulloq-NNGUR<Participium<jegnukarleq+PASSUAQ<flertal<Absolutkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUSisimiut<LokalisEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHameqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIqallunaaq<ental<Instrumentalis+LIoqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq<ental<Terminalisimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIator-SSA<Interrogativ<DuHamoqaluttuar+SIMA<Indikativ<hankingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUmeeraq<ental<Lokalis+LIpi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamimmikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<RelativUpernavik<Terminalis+LUoqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LIimmikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duPaamiut<InstrumentalisKangerlussuaq<Terminalis+LIukioq<flertal<Instrumentalis+LUkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQasigiannguit+MIU<flertal<TerminalisNarsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LIGentofte<LokalisFinland<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<dunuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LIukioq<ental<Lokalis+LUFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminaliseqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip<Participium<jeg+LUFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisimmikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LUUummannaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LInajugaqar-SSA<Interrogativ<duqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutoqaaseq<flertal<Instrumentalispi+TAR<Indikativ<JegJerulloq-QAR-SSA<Participium<jegAasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jegsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegaappaagu<PartikelIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LInukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dununa+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamkunngi<ental<min>Absolutnukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUUpernavik<Lokalisqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duimmikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativaap<Partikel+LUPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegaamma<Partikel+LUEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegkingulleq+MIU<ental<Lokalisukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LU