Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Terminalis
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
nuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Maniitsoq<Absolut+LI
Ivittuut<Lokalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
akisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
kingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<han
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
immikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
nuup<Indikativ<han+LU
Finland<Lokalis
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
pi-SSA<Indikativ<HanHam
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
najugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
oqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
angajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LU
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
qarasaasiaq<flertal<Lokalis
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ataata+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
ateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
meeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Finland+MIU<ental<Lokalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Uummannaq<Terminalis+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-U<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg
uanga<Pronomen+LU
Nanortalik<Instrumentalis
aappaagu<Partikel+LU
oqar<Interrogativ<du
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
tassa<Partikel
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
nuna<ental<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
taa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq<Instrumentalis
najugaq<ental>Absolut
ila-LIRI-SSA<Interrogativ<du
anaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI