Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jegkalaaleq-INNAQ<flertal<Absolutmeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUkingulleq+MIU-QAR+NIQataata-LIK<flertal<RelativEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jegIvittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duulloq-U<Indikativ<haneqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMigakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIAasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jegIlulissat+MIU<ental<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LIoqaluttuar+TAR<Participium<jegManiitsoq<Lokalis+LIarnaq<ental>Absolut+LIarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQSisimiut+MIU-U<Participium<jegulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolutnajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LIqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalispi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamqallunaaq<flertal<Terminalis+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegnajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIpi<Interrogativ<DuHamQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalissuli<Indikativ<jeg+LIqallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LIoqaluttuar<Indikativ<han+LUsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHameqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUAasiaat<AbsolutNuuk<Instrumentalis+LUataata-LIK<flertal<Absolut+LUulloq+MIU<flertal<Lokalis+LIoqar<Participium<jegmeeraq<ental<Aequalis+LUFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanateq-LIK<flertal<Absolutsuli-LAAR<Indikativ<jegsuli<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LUoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUManiitsoq<Absolut+LIqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanFinland<Lokalis+LUFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU<flertal<Lokalis+LITasiilaq<Absolut+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LIangajulleq-LIK<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUmeeraq<ental<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LUQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIUummannaq<Terminalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIkingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIkingulleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<dukingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUFinland+MIU-NNGUR<Participium<jegIlloqqortoormiut<Absolut+LInajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LInuliaq+MIU-QAR+NIQmeeraq-LIK<flertal<Relativukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LITasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<visuli+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIataata-NNGUR<Indikativ<jegukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIkingulleq<ental<deres>AbsolutEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jegUummannaq<Instrumentalis+LIsammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LI