Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

immikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LU
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LU
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ+LU
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
Qeqertarsuaq<Absolut
meeraq<flertal<Terminalis
arnaq-QAR+SIMA+NIQ
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Sisimiut<Instrumentalis+LI
oqaaseq<ental<Instrumentalis
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut
suli-SSA<Indikativ<han
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
nukappiaraq<ental<Terminalis+LU
angajulleq-LIK<flertal<Terminalis
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
Aasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
suli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq<Absolut
Uummannaq<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
pi+SIMA<Indikativ<DeHam
najugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
ullumi<Partikel+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
Gentofte+MIU<ental>Absolut
aappaagu<Partikel+LI
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
illu-INNAQ-U-SSA<Participium<jeg
suli+SIMA<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental>Absolut
pi<Indikativ<DeHam
pi-SSA<Indikativ<HanHam+LI
ulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LI
Gentofte<Instrumentalis
sammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LU
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ulloq-U-SSA<Participium<jeg
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Avanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
Finland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
aamma<Partikel+LI
meeraq-LIK<ental<Absolut+LI
Avanersuaq<Absolut
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LI
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
oqaluttuar<Interrogativ<du
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
Maniitsoq<Absolut+LI
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
uanga<Pronomen+LU
eqqaama<Indikativ<JegJer+LI
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Absolut
nammineq<Adjektiv+LU
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
akisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
ilinniar<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Tasiilaq<Terminalis+LI
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI