Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LIUummannaq+MIU<flertal<Lokaliskunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalisoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<dumeeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<vitutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUataata<ental<LokalisNuuk+MIU<flertal<Lokalis+LIsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegnuup+NIQ<flertal<Relativ+LIukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LIsammisari-SSA<Indikativ<JegJeroqar-SSA<Indikativ<hannuna-LIK<ental<AbsolutGentofte+MIU<ental>Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LIUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIFinland<Terminalispiareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerimmikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LInukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUqallunaaq<ental>Absolut+LIKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIsuli<Participium<jeg+LUangajulleq<flertal<Lokalisarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LUAasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LIataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIaappaagu<Partikel+LIoqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LImeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<AbsolutUummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LIeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamSisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIAvanersuaq<Absolut+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dunajugaq<ental<Aequalistutsiuteqqip<Participium<jegNarsarsuaq<Absolut+LUnuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIimmikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jegulloq<ental<Terminalis+LUila-LIRI+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU<flertal<Lokalis+LIEsbjerg<Instrumentalis+LUakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duulloq+MIU<flertal<Terminalis+LUimmikkoortoq<ental<min>Absolutimmikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LItallimat<Terminalis<flertal+LIFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LUtutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIManiitsoq<Lokalis+LIkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokaliskalaallisut<Partikel+LIsuli-LAAR=TAR<Indikativ<viAasiaat+MIU-U<Participium<jegNanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolutukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalisoqar+SIMA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutNuuk+MIU-U<Participium<jegqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutGentofte<Instrumentalisillu-LIK<flertal<Relativ+LInukarleq-U+SIMA<Participium<jegkingulleq-QAR-SSA<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU