Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Gentofte<Lokalis+LUqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jegoqar-SSA<Indikativ<hanpi<Indikativ<DeMig+LInuup<Indikativ<jegtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<viQasigiannguit+MIU<flertal<Terminalisulloq<ental<AequalisQaqortoq<Instrumentalis+LImeeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUTasiilaq<Instrumentalis+LIAvanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutarnaq-U+SIMA<Interrogativ<dueqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUsammisari<Interrogativ<DuHamNarsaq<Instrumentalisqarasaasiaq<ental<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisoqar-LAAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LUqallunaaq<ental>Absolut+LIeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LIpi-SSA<Indikativ<HanHam+LIsuli<Indikativ<jeg+LUUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<viNarsaq+MIU-QAR+NIQQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQaqortoq<Absolut+LUAasiaat<InstrumentalisPaamiut+MIU<flertal<Terminalis+LUUpernavik<LokalisAasiaat<Instrumentalis+LIillu+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIillu-QAR<Participium<jeg+LUulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegsuli+TAR=SSA<Indikativ<han+LIulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq<Lokalisukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIQasigiannguit<LokalisUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUateq-LIK<flertal<Relativ+LUFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIoqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LUangajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-U<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegsammisari+GALUAR<Indikativ<JegJerilinniar+TAR=SSA<Participium<jegsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<viilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LInukarleq-U+SIMA<Participium<jegeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jegnajugaq<flertal<Lokalis+LUpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamUummannaq<Terminalisoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LUPaamiut+MIU<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIukioq-QAR+SIMA+NIQGentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LUsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIkunngi-QAR-SSA<Participium<jegulloq<ental<Instrumentalis+LINuuk<Instrumentalis+LImeeraq-LIK<flertal<Lokalisnuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIEsbjerg<LokalisUpernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq<TerminalisPaamiut+MIU<ental<InstrumentalisUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LUila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegnuliaq-LIRI<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUimmikkoortoq<ental<AequalisPaamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vikingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegnuup<Participium<jegimmikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq<Lokalis