Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
ila-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ateq-LIK<flertal<Absolut
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
suli+SIMA<Participium<jeg
meeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Avanersuaq<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
ulloq<flertal<Lokalis
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
SULI<Partikel+LU
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
piareer-LAAR<Participium<jeg+LU
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU
ulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU
suli-LAAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
pi+SIMA<Indikativ<DeMig
taa<Indikativ<HanHam
Avanersuaq<Absolut+LI
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis+LI
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
ila-LIRI+NIQ<ental<Absolut
ila-U-LAAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Absolut
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
suli+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
Tasiilaq<Lokalis+LI
immikkoortoq<ental>Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
nukappiaraq<ental<Aequalis
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
Nuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LU
meeraq<flertal<Terminalis+LI
arnaq<ental>Absolut+LU
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Narsaq+MIU<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<vi
Maniitsoq<Terminalis+LU
Kangaatsiaq<Terminalis
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
nuup-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
tallimat-LIK-U<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
pi+TAR<Indikativ<DeHam
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
pi-SSA<Indikativ<DeHam
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LU
kingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jeg
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
Qaqortoq<Absolut+LI