Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIsammisari+TAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<dusammisari<Indikativ<HanHam+LIsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegUpernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<duoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUSisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUkalaaleq-LIK<ental<Absolutkalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq<Lokalis+LIakisooq-INNAQ<flertal<Absolutnajugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUmeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegpi<Indikativ<JegJer+LItallimat<Terminalis<flertaltaa+TAR<Indikativ<JegJerukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolutqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIulloq<ental>Absolut+LUPaamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jegpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutnukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUtallimat<AequalisIlisimatusarfik<ental>Absolut+LIilinniar-LAAR<Participium<jegPaamiut<Absolut+LIarnaq<ental>AbsolutQaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LIoqaaseq<flertal<Lokalis+LIKangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegmeeraq<ental<Terminalis+LIEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalisnuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LInuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<duoqar<Participium<jeg+LIangajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LUnuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolutkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LUkingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LImeeraq<ental<Terminalis+LUoqar-SSA=GALUAR<Participium<jegsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisoqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegeqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHamtaa<Indikativ<HanHamFinland+MIU<ental<Absolut+LUIlloqqortoormiut<Lokalis+LUateq-U<Participium<jeg+LIkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativoqar-SSA<Participium<jegqallunaaq<ental>Absolut+LUFinland+MIU<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<viqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<jegIlulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duQasigiannguit<Absolut+LUkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LUUummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LINanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolutangajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LUkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq<Terminalispi+SIMA<Indikativ<DeHamAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU<flertal<Lokalisoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LImeeraq-NNGUR+TAR<Participium<jegIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUkunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jegpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIkalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisUummannaq<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUNarsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI