Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Narsaq<Absolut+LInajugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamqarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalisqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMigManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegSULI<Partikelukioq<flertal<Instrumentalis+LUkunngi+MIU<ental<InstrumentalisFinland+MIU<ental<Lokalis+LISisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LITasiilaq<Absolut+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHamsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUnuliaq<ental<min>Absolut+LIukioq-LIK<flertal<Absolutnammineq<Adjektiv+LUanaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duKangerlussuaq<Lokalis+LIUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq<ental<Lokalis+LIilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<AequalisEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegIlulissat<Lokalisqallunaaq-U<Indikativ<jegilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegTasiilaq+MIU<ental<InstrumentalisEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegnuliaq<flertal<Instrumentalis+LIqarasaasiaq-U<Indikativ<jegIlulissat+MIU-U<Interrogativ<dusammisari+SIMA<Indikativ<DeHamKangaatsiaq+MIU<ental<Lokalispi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutpi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJeroqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jegila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHameqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIUummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LInuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIkunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegeqqaama-LAAR<Indikativ<JegJerPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentaliskingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LUIvittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LITasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LInuup+NIQ<flertal<Relativ+LIoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<haneqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU<ental<LokalisNanortalik<Absolut+LIsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUmeeraq-LIK<flertal<Relativpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq<TerminalisUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIateq<ental<deres>Absolut+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LUqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutnajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolutakisooq-INNAQ<ental>Absolutqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisarnaq<ental>Absolut+LIoqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUFinland+MIU<ental<Absolut+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalisnuna-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LInukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dunuup+SIMA=TAR<Indikativ<jegqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<LokalisIvittuut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<AbsolutKangerlussuaq<Absolut+LIoqar<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dusuli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI