Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ila-LIRI+NIQ<ental<Absolut
ator-SSA<Indikativ<DeHam
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
oqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
Aasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
ukioq-U+SIMA<Participium<jeg
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis+LI
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut
oqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
kingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
illu-LIK<ental<Absolut
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
tallimat<Lokalis
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Ilulissat+MIU<ental<Absolut+LI
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
oqar-SSA+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
akisooq<ental>Absolut
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg
immikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalis
ulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar<Interrogativ<du
oqar<Indikativ<jeg
arnaq-LIK<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
nuup+TAR<Participium<jeg
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
nuup<Participium<jeg
tallimat<Terminalis<flertal+LI
arnaq<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
nuna<ental<Aequalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Aasiaat<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
kunngi-INNAQ<flertal<Terminalis
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Narsaq<Lokalis+LU
ukioq-U<Participium<jeg
nammineq<Adjektiv+LU
oqaaseq<flertal<Terminalis+LU
Finland+MIU<flertal<Lokalis
oqar<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ateq-U<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Gentofte<Terminalis+LU
ukioq-NNGUR<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
najugaq<ental<Terminalis+LI
najugaq<flertal<Lokalis
piareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
oqar+TAR<Indikativ<jeg+LU
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI