Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
meeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<vi
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
ataata<ental<Lokalis
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis+LI
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
sammisari-SSA<Indikativ<JegJer
oqar-SSA<Indikativ<han
nuna-LIK<ental<Absolut
Gentofte+MIU<ental>Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Finland<Terminalis
piareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
immikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
qallunaaq<ental>Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
suli<Participium<jeg+LU
angajulleq<flertal<Lokalis
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LU
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
aappaagu<Partikel+LI
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
Uummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
arnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
Avanersuaq<Absolut+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
najugaq<ental<Aequalis
tutsiuteqqip<Participium<jeg
Narsarsuaq<Absolut+LU
nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
immikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jeg
ulloq<ental<Terminalis+LU
ila-LIRI+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg<Instrumentalis+LU
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
ulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU
immikkoortoq<ental<min>Absolut
immikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tallimat<Terminalis<flertal+LI
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq<Lokalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
kalaallisut<Partikel+LI
suli-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
ukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
immikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalis
oqar+SIMA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Gentofte<Instrumentalis
illu-LIK<flertal<Relativ+LI
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
kingulleq-QAR-SSA<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU