Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
nuliaq-LIK<flertal<Absolut
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
Gentofte<Instrumentalis
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LI
Avanersuaq<Terminalis
suli+GALUAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
tutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
Qaqortoq<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
Aasiaat<Absolut
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LI
oqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU<ental<Absolut
ukioq-U+TAR<Participium<jeg+LU
meeraq<flertal<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Upernavik<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
illu-QAR<Participium<jeg+LU
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
suli+SIMA<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
tallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jeg
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<du
nuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
sammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
Maniitsoq<Absolut+LI
angajulleq<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
kalaaleq-INNAQ<ental>Absolut
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
nukappiaraq<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Sisimiut<Instrumentalis
oqar<Participium<jeg+LU
kingulleq<ental<deres>Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
kunngi<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip<Indikativ<han
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
meeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis
ateq-U<Participium<jeg+LI
ukioq<ental<deres>Absolut
ukioq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
ullumi<Partikel+LI
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Avanersuaq<Terminalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LI
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ