Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LUsammisari<Indikativ<HanHamUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutUummannaq<Terminalis+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisakisooq<ental<Lokalis+LIillu+MIU<ental<Terminalisqarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUUummannaq+MIU-QAR+NIQSisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUkingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIakisooq<ental<LokalisAvanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-QAR+NIQ+LUkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duoqar<Interrogativ<dututsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duimmikkoortoq+MIU<flertal<LokalisUummannaq+MIU<flertal<LokalisUpernavik<Absolut+LUpi+TAR<Indikativ<JegJerTasiilaq<Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIpi-SSA<Indikativ<HanHamQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dumeeraq-LIK<flertal<Terminalis+LUoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LINuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativsuli-SSA<Indikativ<hantutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LInajugaq-LIRI-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-QAR+NIQAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LIkalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIillu+MIU<flertal<LokalisIvittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminaliskunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jegakisooq<ental>AbsolutAasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU<flertal<Terminalispi-SSA<Indikativ<DeHamulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duakisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jegimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUkingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUsuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LInajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LImeeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegpi<Indikativ<HanHamKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LImeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUNuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigeqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jegilaa<Partikel+LUarnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LImeeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jegarnaq<ental>Absolut+LUFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUUpernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LUkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUnajugaq<ental<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAasiaat<Absolutsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUkunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegoqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIUpernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegator+SIMA<Indikativ<JegJer+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegila<flertal<Lokalisoqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LIFinland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativnuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokaliseqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LIAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LU