Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
immikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
Upernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Gentofte<Instrumentalis+LU
Avanersuaq<Absolut+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis
Narsaq<Lokalis
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
qarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
kingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jeg
Narsarsuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LU
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Avanersuaq<Absolut
taa<Interrogativ<DuHam
angajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Uummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
meeraq-NNGUR<Indikativ<han+LI
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi
immikkoortoq<ental<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Ivittuut<Instrumentalis+LU
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
sammisari+GALUAR<Indikativ<JegJer
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokalis
najugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
najugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
eqqaama<Indikativ<JegJer
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ
meeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jeg
immikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
nukappiaraq<ental<Aequalis
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<han
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LU
nuna-LIK<ental<Absolut
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
Narsaq+MIU-QAR+NIQ
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
Ilulissat<Instrumentalis+LU
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
tamarmik<Adjektiv+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LI
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq<flertal<Terminalis+LU
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq<Terminalis+LU
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
nuup+TAR<Participium<jeg