Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqaluttuar<Indikativ<jegillu+MIU-U-SSA<Participium<jegFinland+MIU<flertal<Instrumentalisakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LIFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LInajugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIqallunaaq<flertal<Terminalis+LIilinniar+TAR=SSA<Participium<jegimmikkut<Partikel+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutIvittuut+MIU<flertal<Terminalisangajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LUkingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUmeeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegUpernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LInajugaq<ental<Instrumentalis+LIimmikkoortoq<ental>Absolut+LUmeeraq<ental<Aequalis+LUsuli+NIQ<ental<deres<Absolutpi<Indikativ<DeHameqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativkunngi+PASSUAQ<flertal<TerminalisFinland+MIU<ental<TerminalisTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vieqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolutkalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutnuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolutimmikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegimmikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQManiitsoq+MIU<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUnammineq<Adjektiv+LIeqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LInukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LUAasiaat+MIU<flertal<Terminalismeeraq-LIK<ental<Absolut+LIaap<Partikeloqaaseq<ental>Absolut+LUFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegkingulleq-U+SIMA<Participium<jegtallimat<Terminalis<flertalnuna+PASSUAQ<flertal<Absolutukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanNarsaq<Terminaliseqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUKangaatsiaq<Terminalis+LIulloq-LIK<ental<AbsolutFinland+MIU<flertal<LokalisPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUnuna<flertal<Lokalisqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIsuli+TAR=SSA<Participium<jegsuli+TAR=SSA<Indikativ<hanSisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutoqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolutsammisari<Indikativ<DeMigPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LIangajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jegUummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<dukunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIullumi<Partikel+LUtutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU<ental<Lokalisnuup<Participium<jegUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LItutsiuteqqip+SIMA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegkingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIsammisari<Indikativ<DeMig+LIAasiaat<Absolut+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisimmikkoortoq-LIK<flertal<Lokalispi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHampi-SSA<Interrogativ<DuHamIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duukioq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<dumeeraq-LIRI<Participium<jegillu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U<Interrogativ<dunajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LI