Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<visuli-LAAR+NIQ<ental<Absolutilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUnukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<RelativManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LUpi<Interrogativ<DuHamarnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminaliseqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vioqar-SSA<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-QAR+NIQmeeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUangajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisoqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUangajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar-SSA+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LItamarmik<Adjektivkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIUummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LUsuli<Indikativ<jeg+LIQaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalisateq-U<Interrogativ<duUpernavik<Absoluteqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamKangaatsiaq+MIU<flertal<Terminaliseqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LIoqaluttuar<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativtallimat<ental<deres+LIUpernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LImeeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIEsbjerg<Instrumentalisulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegnuna<flertal<Lokalisoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUoqar+NIQ<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegnajugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LInajugaq<flertal<Lokalis+LUsammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativsammisari+TAR<Indikativ<HanHamila-NNGUR+TAR<Participium<jegSisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LUnukappiaraq<ental<Aequalisataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU<flertal<TerminalisPaamiut<Instrumentalis+LIqarasaasiaq-U<Indikativ<jegsammisari+TAR<Interrogativ<DuHamUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LIIlisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMigoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUmeeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalisoqaluttuar<Indikativ<han+LUkunngi+MIU<ental<InstrumentalisFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LINuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIlisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalisoqar-LAAR<Indikativ<han+LIIlulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativillu-LIK<flertal<AbsolutUpernavik<Instrumentalis+LUpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamnuup+NIQ<flertal<Absolut+LUulloq<ental<Terminalis+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaaseq<ental<Terminalis