Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq<Instrumentalis
oqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
angajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
najugaq<ental>Absolut
Esbjerg<Lokalis+LU
Gentofte<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
qallunaaq<ental>Absolut
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
taa<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
ukioq-NNGUR<Indikativ<han
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
arnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
immikkut<Partikel+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Ilulissat<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
oqaluttuar<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis
Maniitsoq<Lokalis+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
nuup+GALUAR<Indikativ<vi
Upernavik<Absolut+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
nuup+NIQ<flertal<Terminalis
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ateq-LIK<flertal<Relativ
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
ulloq+MIU-QAR+NIQ
anaana-LIRI<Indikativ<vi
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LI
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
kunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
ator-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
ila-LIRI+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Aasiaat<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
nuna<ental<Aequalis
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Narsaq<Instrumentalis
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
oqar+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI
piareer-SSA<Participium<jeg
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
oqar-SSA+NIQ<flertal<Relativ
eqqaama<Indikativ<JegJer
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LI
Narsaq<Lokalis+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LI
najugaq<ental<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ukioq<ental<Instrumentalis
Qaqortoq<Absolut+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU