Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
nukappiaraq<ental<Terminalis+LU
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
nuup+GALUAR<Indikativ<vi
Qasigiannguit+MIU<flertal<Terminalis
pi-SSA<Indikativ<HanHam+LI
anaana-LIRI<Indikativ<vi
Sisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
pi-SSA<Indikativ<HanHam
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut<Absolut+LU
oqaluttuar<Interrogativ<du
ilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
oqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg<Terminalis
najugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
ator-LAAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
kunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LI
Narsaq<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Sisimiut<Absolut
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
Finland<Absolut+LU
nuliaq-LIK<flertal<Absolut
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
Ilulissat<Absolut
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Nuuk<Absolut+LU
angajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LU
nukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
pi+TAR<Indikativ<DeHam
suli+NIQ<flertal<Lokalis+LI
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Ilulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
suli<Indikativ<vi
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg<Absolut+LI
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
ullumi<Partikel+LI
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
Aasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
oqar+NIQ<ental<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
ila-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Ilisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LU
meeraq<ental<Terminalis+LU
SULI<Partikel+LU
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ
qarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Nanortalik<Absolut+LU
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
Aasiaat<Absolut+LI
nuup-SSA<Participium<jeg+LU
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Finland<Instrumentalis
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Tasiilaq<Instrumentalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
meeraq<ental<Absolut+LI
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LI