Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
pi-SSA<Indikativ<JegJernuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUnuliaq+MIU-QAR+NIQ+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIilinniar-SSA<Indikativ<han+LIoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LImeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LUqallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LInukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LUGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanmeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUnajugaq<flertal<Lokalis+LIateq<ental<deres>Absolut+LIPaamiut+MIU-U<Interrogativ<dunukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<RelativKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dupi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LIangajulleq<ental<Aequalis+LIEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut<InstrumentalisPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIanaana-LIRI+TAR<Indikativ<viator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU<flertal<Lokalisarnaq<ental>Absolut+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegtaa+GALUAR<Indikativ<DeMigkunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanarnaq-QAR+SIMA+NIQimmikkoortoq+MIU<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIangajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanFinland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegqallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<dupi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUoqar<Participium<jeg+LImeeraq-LIK<flertal<Absolut+LIoqar-LAAR<Indikativ<jegGentofte+MIU<ental<Lokalissuli-LAAR=TAR<Interrogativ<duNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkingulleq<flertal<Instrumentalis+LIUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LINuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIUummannaq<AbsolutTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUoqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalisilaa<Partikel+LUulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUUummannaq<Lokalis+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegsuli-SSA<Indikativ<hankunngi-LIK<ental<Aequalis+LUtutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jegUpernavik+MIU-QAR+NIQ+LIIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalisangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LIPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUPaamiut+MIU<ental<Instrumentalispi<Indikativ<JegJerTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUmeeraq<ental<Terminalis+LUAasiaat<Lokalis+LIataata+PASSUAQ<flertal<Absolutnajugaq<ental<Lokaliseqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamSisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIpi+GALUAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LUila+MIU-QAR+NIQ+LIUpernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LInajugaq+MIU-U<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkalaaleq<ental<Instrumentaliseqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHam