Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU<ental<Absolutsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHampi-LAAR<Indikativ<DeMigIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisUummannaq<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LISisimiut<Instrumentalispi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LItaa<Interrogativ<DuHameqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIUummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegQaqortoq<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUpi-SSA<Interrogativ<DuHamoqaluttuar<Indikativ<han+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LUqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUnajugaq<flertal<Terminalis+LUmeeraq-NNGUR<Indikativ<han+LIAvanersuaq<AbsolutNarsaq<Lokalis+LUFinland+MIU<ental<Lokalis+LIQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<duanaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativpi+TAR<Indikativ<DeMigQasigiannguit+MIU<flertal<Terminalisnajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LIGentofte+MIU<ental<Terminalisimmikkut<Partikel+LIulloq-U+SIMA<Interrogativ<duarnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jegIlulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jegTasiilaq+MIU-U<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUNarsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutkalaaleq<flertal<LokalisIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIManiitsoq<AbsolutFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegoqaaseq<ental<Lokalisoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIkingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Terminalisnajugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolutukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU<ental<LokalisIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<LokalisGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanNuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AequalisUpernavik<InstrumentalisManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIKangaatsiaq<Instrumentalisoqaluttuar<Indikativ<jegIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hanakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIator-LAAR<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<duanaana-LIRI<Indikativ<vimeeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jegsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegilinniar-LAAR<Indikativ<han+LUNarsarsuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIpi<Interrogativ<DuHamUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIimmikkut<Partikelmeeraq-NNGUR+TAR<Participium<jegnuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LIangajulleq<ental<Terminalis+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LInuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LIKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIukioq-QAR+NIQ+LISisimiut+MIU-QAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jegPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIoqar-LAAR<Indikativ<han+LIkunngi-INNAQ<ental<min>AbsolutSULI<Partikel+LUSisimiut+MIU-QAR+NIQKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIEsbjerg<Absolut+LIqallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vitutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolutqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUoqar+NIQ<flertal<Lokalis+LIkingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dupi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam