Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut<Instrumentalisoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUnajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dusuli<Participium<jeg+LUkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegator-LAAR<Indikativ<DeMigoqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegukioq-LIK<ental<Terminalisangajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUmeeraq-LIK<flertal<Terminalis+LUpi+TAR<Indikativ<DeMig+LIangajulleq+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUNuuk<Absolut+LUFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQasigiannguit<Instrumentalis+LUtallimat-INNAQ<flertal<Absoluttaanna<PronomenIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUFinland+MIU<ental<Absolut+LUeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIulloq-U+SIMA<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU<flertal<TerminalisIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LIoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUpiareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LUIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq-NNGUR<Indikativ<hantutsiuteqqip<Interrogativ<duKangerlussuaq<Terminalisukioq<ental>Absolut+LItaa-SSA<Interrogativ<DuHamkingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<dukalaallisut<Partikel+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativoqaasilerisoq<ental<Terminalistallimat<ental<deresulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolutakisooq<ental<Lokalisila+MIU-QAR+NIQ+LIukioq-QAR+SIMA+NIQimmikkut<Partikel+LUmeeraq-LIK<flertal<Absolut+LIoqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUEsbjerg<TerminalisGentofte<Absolut+LIIlulissat<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LInukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<RelativNarsarsuaq+MIU-QAR+NIQulloq-LIK<ental<Absolutqarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalistutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LUtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jegnajugaqar-LAAR<Indikativ<jegimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIkunngi-INNAQ<ental<LokalisManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dusuli+SIMA=TAR<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LInajugaq<ental<Aequalis+LUFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIsuli+NIQ<ental<deres<Absolutillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUimmikkoortoq-QAR<Participium<jegnajugaq<flertal<Lokalis+LUUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LIAasiaat<InstrumentalisGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanqallunaaq<ental<Instrumentalis+LIilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<viIlisimatusarfik<ental<Lokalispi+TAR=SSA<Indikativ<JegJer