Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegilinniar-LAAR<Indikativ<han+LUqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LIkingulleq-LIK<ental<deres<Absolutukioq-U+TAR<Participium<jeg+LUsammisari<Indikativ<DeMig+LIoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LIoqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutNarsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQsuli-LAAR<Indikativ<jegNuuk<Terminalis+LUulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIsuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIimmikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<dukunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUimmikkoortoq-LIRI<Interrogativ<duFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LUila-U-SSA<Participium<jeg+LIManiitsoq<Terminalis+LUSisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalismeeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutnajugaq<flertal<LokalisKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LItallimat-LIK<flertal<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<viIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUNarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalisulloq<ental<AequalisFinland+MIU<ental<Absolut+LIFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUkingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisnuliaq+PASSUAQ<flertal<Terminalisoqaasilerisoq<ental<Terminalistutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LIAasiaat<InstrumentalisUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJeroqar+SIMA<Indikativ<jeg+LIqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIsuli-LAAR=TAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIFinland+MIU-QAR+NIQ+LIAasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq<flertal<InstrumentalisAvanersuaq<Lokalis+LInajugaq<flertal<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duTasiilaq<Absolutangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegnuliaq-LIRI+SIMA<Participium<jegkalaaleq<ental<Terminalis+LIkingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<viFinland+MIU<flertal<Terminalis+LIsuli-LAAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LInammineq<AdjektivKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<AbsolutSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUQaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duKangaatsiaq<Lokalissuli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LIkunngi+MIU-QAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegtallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUKangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisNuuk<Terminalis+LISisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIpiareer+SIMA=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegoqaluttuar-LAAR<Interrogativ<dupi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJermeeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jegkalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutila-U+GALUAR<Participium<jeg