Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland+MIU<ental<Absolutsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LISisimiut+MIU-U<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LUqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutoqar+NIQ<ental<TerminalisQeqertarsuaq<Terminalisator+SIMA<Indikativ<JegJer+LUEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUmeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegKangerlussuaq<Lokalis+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegkalaallisut<Partikel+LItallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LINarsarsuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LIFinland+MIU-QAR+NIQqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absoluttaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUQaqortoq<Absolut+LUEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<Terminaliskunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hansammisari-LAAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<TerminalisUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LIimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIarnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LImeeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absoluteqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LIManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq<InstrumentalisUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeganaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegkingulleq<ental<deres>Absolut+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMiguanga<Pronomen+LUnuup+GALUAR<Participium<jegnuna-LIK<ental<Aequalissuli<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegKangerlussuaq<Instrumentalisimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUnajugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-NNGUR<Indikativ<viSisimiut<Absolut+LIKangaatsiaq<Terminalis+LIsammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LItaa+GALUAR<Indikativ<DeMigUpernavik<Instrumentalis+LUmeeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jegoqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<RelativUpernavik<AbsolutManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegkunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duimmikkoortoq<ental>AbsolutIvittuut<Instrumentalis+LUtassa<PartikelNuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jegsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIAasiaat<Absolut+LInuup-SSA<Participium<jeg+LUnajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolutnuliaq-LIK<flertal<AbsolutIlisimatusarfik<flertal<Lokalissuli-LAAR=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU<flertal<Lokalissuli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-QAR-LAAR+NIQpi+GALUAR<Interrogativ<DuHamIlulissat+MIU<flertal<Lokalisator-SSA<Interrogativ<DuHamakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LIanaana<flertal<Instrumentalis+LI