Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq-U<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
tallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
ulloq<ental<Terminalis+LU
Aasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jeg
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vi
anaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Instrumentalis
Uummannaq<Instrumentalis
tallimat<Aequalis
Uummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
kunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
kalaaleq<ental<Instrumentalis+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ataata-NNGUR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ukioq<flertal<Instrumentalis+LI
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
Avanersuaq<Absolut+LI
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis
illu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
immikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
nuup<Indikativ<han+LU
akisooq-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqaluttuar-LAAR<Interrogativ<du
ukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
Kangaatsiaq<Terminalis
kunngi-LIK<ental<Terminalis
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Paamiut<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
anaana-U+NIQ<flertal<Absolut
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
arnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
aappaagu<Partikel+LI
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
najugaq<flertal<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU<flertal<Lokalis
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
taa-SSA<Interrogativ<DuHam
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut
meeraq-LIRI<Participium<jeg
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
najugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
suli+TAR<Participium<jeg
Nuuk<Absolut
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam