Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar<Indikativ<jeg
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LI
najugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
immikkut<Partikel+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Ivittuut+MIU<flertal<Terminalis
angajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LU
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
najugaq<ental<Instrumentalis+LI
immikkoortoq<ental>Absolut+LU
meeraq<ental<Aequalis+LU
suli+NIQ<ental<deres<Absolut
pi<Indikativ<DeHam
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Finland+MIU<ental<Terminalis
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
kalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
nuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
immikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
nammineq<Adjektiv+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LI
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LU
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis
meeraq-LIK<ental<Absolut+LI
aap<Partikel
oqaaseq<ental>Absolut+LU
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
tallimat<Terminalis<flertal
nuna+PASSUAQ<flertal<Absolut
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
Narsaq<Terminalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
ulloq-LIK<ental<Absolut
Finland+MIU<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
nuna<flertal<Lokalis
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+TAR=SSA<Participium<jeg
suli+TAR=SSA<Indikativ<han
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
oqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolut
sammisari<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LI
angajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
ullumi<Partikel+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis
nuup<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
kingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
Aasiaat<Absolut+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
ukioq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
meeraq-LIRI<Participium<jeg
illu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LI