Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

aap<Partikel+LU
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
oqar<Participium<jeg
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
ukioq-U<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
nukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Ilulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
Sisimiut<Lokalis+LU
suli+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Nuuk<Lokalis+LI
kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
taa<Interrogativ<DuHam
najugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Narsaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq<Terminalis
qallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
tallimat-LIK-QAR<Participium<jeg+LI
Avanersuaq<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LU
Sisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
pi+TAR<Indikativ<JegJer
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LI
meeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Esbjerg<Instrumentalis+LU
nuup+TAR<Participium<jeg
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Ivittuut<Instrumentalis+LU
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
nuup+GALUAR<Participium<jeg
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
meeraq<flertal<Instrumentalis
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Participium<jeg
ateq-U<Interrogativ<du
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
najugaqar<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Nuuk<Absolut
Paamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
Tasiilaq<Terminalis
ilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
illu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LU