Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Narsaq<Instrumentalisoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolutulloq+MIU<flertal<Terminalis+LUNanortalik<Absolut+LUqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LIukioq<ental<deres>AbsolutNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUpi+TAR<Interrogativ<DuHamnuup<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIanaana-LIRI<Indikativ<vieqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LIkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamimmikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hanulloq+MIU<flertal<Lokalis+LIIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq<flertal<Lokalis+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqar+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg<Terminalis+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIarnaq-U+SIMA<Interrogativ<duIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<TerminalisNuuk+MIU<ental<AbsolutKangerlussuaq<Instrumentalis+LIUummannaq<Absolut+LUEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUFinland<Terminalis+LUNuuk+MIU-QAR+NIQQaqortoq<Lokalis+LUmeeraq-LIK<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq<flertal<Instrumentaliskunngi+PASSUAQ<flertal<AbsolutIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hansuli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absolutila+PASSUAQ<flertal<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalisimmikkut<Partikelukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<duIvittuut+MIU<flertal<Terminaliskunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIsammisari<Indikativ<HanHamnukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegtaa+GALUAR<Indikativ<DeMigoqar-SSA<Indikativ<jegQaqortoq<Terminalisateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU<ental<Lokalisimmikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativkingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegNuuk<Lokalis+LIsuli<Interrogativ<duimmikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jegKangerlussuaq<Terminalis+LIsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamoqar<Interrogativ<duangajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jegkingulleq<ental<deres>Absolut+LIEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hanGentofte<Terminalisukioq<ental<InstrumentalisNuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LUimmikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativmeeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegakisooq-INNAQ<flertal<Absolutnuup+NIQ<flertal<TerminalisUummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegQeqertarsuaq<Lokalis+LUoqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LItaa<Indikativ<HanHamator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamanaana<flertal<Instrumentalis+LIkalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LITasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<dukingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIoqar-LAAR+NIQ<ental<Absolut