Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LIoqaaseq<ental<LokalisIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUukioq-LIK<flertal<Relativ+LUtallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LIpiareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUtassa<Partikel+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegnajugaq<ental<min>Absolut+LUpi-LAAR<Indikativ<DeMignukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duqallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LUsammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LIFinland+MIU<flertal<Terminalis+LIUummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LUnuna<ental<Instrumentalis+LIsuli<Indikativ<han+LUIvittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutkingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<viqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUpi<Indikativ<JegJer+LINarsaq<Lokalis+LIila-U-SSA<Participium<jeg+LItutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamIvittuut<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duanaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIQaqortoq<Absolut+LUulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutSisimiut<Absolut+LUukioq<flertal<Terminalisnajugaq<flertal<LokalisIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LIanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUqallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolutilinniar+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<dututsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalistutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalisoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUkingulleq-U+SIMA<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jegFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisoqar-SSA<Indikativ<hanila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIAvanersuaq<AbsolutAvanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<viManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIilinniar-LAAR<Participium<jegsuli<Indikativ<hanUummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalisimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUeqqaama<Indikativ<HanHamimmikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hankalaaleq<ental<Terminalisateq-U<Interrogativ<duPaamiut<Lokalis+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LUakisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativateq-LIK<flertal<AbsolutKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LInuup<Participium<jegimmikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jegimmikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq+MIU-NNGUR<Participium<jegsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vinukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIpiareer-LAAR<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LITasiilaq+MIU-U<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegnuup+NIQ<flertal<Relativ+LItutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg<Terminalis+LUsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUsuli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIqarasaasiaq<ental<AequalisIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<hansammisari-SSA<Indikativ<DeHamoqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LI