Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
aap<Partikel+LUukioq-LIK<flertal<Relativ+LUoqar<Participium<jegila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIukioq-U<Participium<jegQeqertarsuaq<Instrumentalis+LInukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LUIlulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegFinland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<RelativSisimiut<Lokalis+LUsuli+SIMA<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<LokalisNuuk<Lokalis+LIkingulleq-LIK<flertal<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq<flertal<LokalisPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LItaa<Interrogativ<DuHamnajugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegNarsaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq<Terminalisqallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<AbsolutKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<AequalisIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU<flertal<Lokalis+LIIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LIQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUtallimat-LIK-QAR<Participium<jeg+LIAvanersuaq<Lokalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LUSisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIpi+TAR<Indikativ<JegJerila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIPaamiut+MIU<flertal<Lokalisilinniar-SSA<Indikativ<han+LImeeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolutpiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegEsbjerg<Instrumentalis+LUnuup+TAR<Participium<jegila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jegIvittuut<Instrumentalis+LUKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU<flertal<TerminalisManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegnuup+GALUAR<Participium<jegkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegsammisari-SSA<Indikativ<DeHammeeraq<flertal<Instrumentalisimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanarnaq-INNAQ-U<Participium<jegtutsiuteqqip<Participium<jegateq-U<Interrogativ<dukunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LInajugaqar<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUNuuk<AbsolutPaamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegNuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duTasiilaq<Terminalisilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalisillu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegsammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamTasiilaq<Terminalis+LUIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalisillu+PASSUAQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LU