Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Avanersuaq<Absolut
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
kunngi-QAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Nuuk+MIU<ental<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
angajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
pi-LAAR<Indikativ<HanHam+LU
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
Gentofte<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
Qaqortoq<Terminalis+LU
Aasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis+LI
akisooq-QAR+NIQ
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
najugaq<ental<Aequalis
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
qarasaasiaq<flertal<Lokalis
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
Qeqertarsuaq<Absolut+LI
SULI<Partikel+LI
Aasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Qaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq<flertal<Lokalis+LI
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ukioq<ental<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Terminalis
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Tasiilaq<Absolut
nuna<ental<Aequalis
sammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
qallunaaq<ental>Absolut+LI
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
anaana-LIRI+TAR<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
kunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
meeraq-NNGUR<Indikativ<han+LI
sammisari<Indikativ<DeMig
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Tasiilaq<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
uanga<Pronomen+LU
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
immikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativ
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
kunngi-LIK<ental<Terminalis+LU
kingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
oqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq<ental<Absolut+LI
suli-SSA<Participium<jeg+LI
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
nuliaq-LIRI<Participium<jeg
ukioq<ental>Absolut+LU
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
piareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
kingulleq-QAR-SSA<Participium<jeg
oqar-SSA<Participium<jeg+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis
suli+TAR=SSA<Indikativ<han