Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
akisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqar+TAR<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip<Participium<jeg
Sisimiut<Instrumentalis
taa<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq<ental>Absolut
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
oqaluttuar-LAAR<Interrogativ<du
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
suli+SIMA<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LU
Gentofte<Instrumentalis+LU
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
anaana<ental<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
Finland<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
meeraq-LIK<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
meeraq<ental<Lokalis+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
qarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Upernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Uummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
nuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
Sisimiut<Absolut+LU
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han
immikkoortoq<ental<Instrumentalis+LI
oqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jeg
suli-SSA<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Ilulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Instrumentalis
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-QAR+NIQ
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
arnaq<ental<Instrumentalis
ulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU
anaana-LIRI+TAR<Indikativ<vi
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
Esbjerg<Lokalis+LU
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
ukioq<ental>Absolut+LI
taa+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U<Interrogativ<du
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
kingulleq-LIK<ental<Absolut
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
nukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
meeraq<ental<Terminalis
Tasiilaq<Terminalis