Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegmeeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LUila-U-LAAR<Participium<jegillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisanaana<flertal<Instrumentalis+LIilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutkunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutNuuk+MIU-U-SSA<Participium<jegkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIQasigiannguit<Lokalisnukarleq-U+SIMA<Participium<jegTasiilaq<Instrumentalissammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LISisimiut+MIU-U<Participium<jegIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkalaaleq-INNAQ<flertal<Relativkunngi-QAR-SSA<Participium<jegnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-U<Interrogativ<dukalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQsuli<Indikativ<vipi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJeroqaluttuar-LAAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jegpi+GALUAR<Indikativ<JegJerIlisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<hansuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIpi+TAR<Indikativ<HanHamsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamanaana-LIRI+TAR<Indikativ<viqarasaasiaq<ental<min>Absolut+LUila-NNGUR+TAR<Participium<jegsuli+SIMA<Indikativ<han+LIateqar+GALUAR<Participium<jeg+LImeeraq-LIK<ental<Absolut+LIakisooq-INNAQ<flertal<Absolutnajugaq<flertal<Lokalis+LINuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIakisooq-INNAQ<ental>AbsolutManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegsuli+NIQ<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LIFinland+MIU<ental<Lokalis+LUpi-LAAR<Indikativ<DeMigsammisari-SSA<Indikativ<JegJerKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LUqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LIPaamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jegSisimiut+MIU-QAR+NIQsuli+NIQ<flertal<Absolut+LIilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUoqaluttuar<Participium<jeg+LIkalaaleq<ental<Instrumentalis+LIkalaaleq<ental>Absolut+LIManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<hantallimat<Aequalisqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUIvittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dumeeraq-INNAQ<flertal<AbsolutNuuk+MIU-QAR+NIQnuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUPaamiut+MIU-U<Interrogativ<duangajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duNarsaq+MIU<ental<Absolutqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<dupi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolutulloq-QAR+NIQ<flertal<InstrumentalisUummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutGentofte<Terminalis+LIKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIFinland<Absolutkalaaleq<ental<Terminalispi<Indikativ<JegJer+LIarnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LUKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalisqallunaaq<flertal<Lokalis+LUila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jegSisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIUpernavik<Terminalis+LU