Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LUnuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Absolutnuna-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIUpernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absoluttaa-SSA<Interrogativ<DuHamUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LIila<flertal<Lokalisilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJertallimat<Instrumentalisnajugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokaliseqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LIulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq-LIK-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U<Participium<jegIvittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vipi<Indikativ<DeMig+LIukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIukioq<flertal<TerminalisUummannaq+MIU-QAR+NIQKangerlussuaq<Absolutnuliaq<flertal<Instrumentalis+LIimmikkoortoq<ental>Absolut+LUsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegkunngi+MIU<ental<InstrumentalisNuuk<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUnajugaqar-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip-SSA<Interrogativ<duFinland+MIU<flertal<Terminalis+LInajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIIlulissat+MIU<flertal<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<duUummannaq<Absolut+LIIlulissat+MIU<flertal<LokalisFinland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUPaamiut+MIU-U<Participium<jegManiitsoq<Instrumentalisarnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-QAR+NIQtallimat<Absolut+LUtutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<RelativTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIIvittuut+MIU-U<Interrogativ<dusuli+GALUAR<Indikativ<jegilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativIlisimatusarfik<ental>Absolut+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutnuna<flertal<Lokaliskunngi+MIU<ental<Absolutakisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jegakisooq<ental>Absolutsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHameqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LIUummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<viarnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalisoqar-LAAR+NIQ<flertal<AbsolutUpernavik<Lokalis+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<JegJerUummannaq<Absolutillu<ental<AequalisSisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIPaamiut<Absolutsammisari+TAR<Indikativ<HanHamilinniar+NIQ<flertal<RelativSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativnuliaq-LIRI+SIMA<Participium<jegkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUNuuk+MIU-U<Participium<jegFinland<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip<Participium<jegilinniar-LAAR<Indikativ<han+LUGentofte+MIU<ental<Terminalisqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LIqallunaaq<ental<Instrumentalis+LIarnaq-LIK<flertal<Relativ+LUmeeraq<flertal<Instrumentalis+LInajugaq<flertal<Lokalis+LUkingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LUnuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUnajugaq<ental>Absolutmeeraq-LIK<flertal<Lokalisqarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU