Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUsuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hankunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<dunajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminaliseqqaama-SSA<Indikativ<JegJerateq<ental<deres>Absolut+LUilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq<Absolut+LUFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQilinniar-SSA<Indikativ<viIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIKangerlussuaq<Lokalis+LInuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeganaana-LIRI<Indikativ<viqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absoluteqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUEsbjerg+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LImeeraq-LIK<flertal<Relativ+LINanortalik<Instrumentalisilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamila-NNGUR-LAAR<Participium<jegkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIpiareer-LAAR<Participium<jeg+LUNuuk<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUnukappiaraq<ental<Aequalistutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIukioq<flertal<Instrumentalis+LUQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInajugaqar<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LInuup<Indikativ<jegtutsiuteqqip-SSA<Participium<jegillu-LIK<flertal<Relativ+LIangajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LUukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIPaamiut<LokalisEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<hannuliaq<ental<Instrumentalisimmikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hanGentofte+MIU<flertal<Lokalisakisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<duukioq+PASSUAQ<flertal<Lokaliskalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativarnaq-QAR+SIMA+NIQNuuk+MIU<ental<Absolutoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutIvittuut<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqar-LAAR+NIQ<flertal<AbsolutNanortalik<Terminalis+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisoqar-LAAR=TAR<Participium<jegsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUimmikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUManiitsoq<Absolutulloq<ental<Terminalis+LUqallunaaq<ental<Terminaliskalaaleq<ental>Absolut+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LIoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vikalaaleq<ental<Terminalis+LIqallunaaq<flertal<Terminalis+LIkingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolutoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<AequalisEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUKangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegUummannaq<Absolut+LIimmikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIqallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Terminalisilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIakisooq<ental<LokalisIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LIkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<dupi-SSA<Indikativ<DeHamila-NNGUR+TAR<Participium<jegIlulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU<flertal<Terminalispi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU