Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pi-SSA<Indikativ<JegJer
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LI
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LU
qallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
nukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LI
ateq<ental<deres>Absolut+LI
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
angajulleq<ental<Aequalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
anaana-LIRI+TAR<Indikativ<vi
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
arnaq<ental>Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
kunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
arnaq-QAR+SIMA+NIQ
immikkoortoq+MIU<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
angajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Finland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
oqar<Participium<jeg+LI
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq<Absolut
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
oqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
ilaa<Partikel+LU
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
Uummannaq<Lokalis+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
suli-SSA<Indikativ<han
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+LI
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
pi<Indikativ<JegJer
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
meeraq<ental<Terminalis+LU
Aasiaat<Lokalis+LI
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
najugaq<ental<Lokalis
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Sisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LU
ila+MIU-QAR+NIQ+LI
Upernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
najugaq+MIU-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis
eqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHam