Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUUpernavik+MIU-QAR+NIQ+LIoqaaseq<flertal<TerminalisGentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LItutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LUnuna-LIK<ental<Absolutkalaaleq<flertal<Lokalisakisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LUnukappiaraq<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUQeqertarsuaq<Terminalissammisari+SIMA<Indikativ<DeHamNanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativqallunaaq<ental>Absolutoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<duarnaq<ental>AbsolutEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerSisimiut<LokalisNuuk<Absolut+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQtallimat<ental<derestutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUsammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LIsuli+TAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegukioq-QAR+SIMA+NIQGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIKangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUpi<Indikativ<DeMigIlulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duNuuk<Instrumentalis+LUarnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LUkingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LUillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisangajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LInajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUukioq-QAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<viPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absolutukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LITasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absoluteqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHameqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamGentofte+MIU<flertal<LokalisQaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolutqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUnuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<dusuli<Interrogativ<dutallimat-LIK-U<Participium<jegManiitsoq+MIU<flertal<LokalisIlulissat+MIU<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dupi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJerila<flertal<Instrumentaliskalaaleq-INNAQ<flertal<RelativIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Lokaliskunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIanaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jegQaqortoq<Absolut+LUAasiaat+MIU-QAR+NIQtutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUFinland+MIU<ental<Lokalis+LUulloq<flertal<LokalisAvanersuaq<InstrumentalisKangerlussuaq<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIateq-U<Participium<jeg+LIUummannaq<Terminalis+LUmeeraq-NNGUR<Indikativ<han+LIsammisari+GALUAR<Indikativ<DeHamNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hanqallunaaq<flertal<Lokalis+LUpi-SSA<Indikativ<DeMig+LUtallimat<Terminalis<flertalNarsarsuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIKangerlussuaq<Absolut+LIKangaatsiaq<InstrumentalisQaqortoq<Instrumentalisqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jegillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIFinland<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LItallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg