Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
tallimat<Lokalisqarasaasiaq<flertal<Lokalis+LIqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LIkunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUnuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolutkingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LINanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanQasigiannguit<Lokalis+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LUTasiilaq<Instrumentalis+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalistallimat<Instrumentalis+LIKangerlussuaq<Lokalis+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LINuuk<Instrumentalis+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<TerminalisGentofte<TerminalisFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIAasiaat<Lokalis+LUulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIFinland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUulloq<ental>Absolut+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LImeeraq-LIK<flertal<Terminalis+LUataata-LIK<flertal<Absolut+LUsuli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<duila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LInuup+GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LINuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalisnuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dunuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUPaamiut+MIU-U<Indikativ<jegmeeraq<ental<deres<Absolut+LUpi+SIMA<Indikativ<HanHamilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUoqar<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jeguanga<Pronomen+LIangajulleq-LIK<flertal<Absolut+LIAasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolutnuna<ental<Instrumentalis+LISisimiut<InstrumentalisSULI<PartikelNuuk+MIU-U<Participium<jegillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUmeeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutila+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hanilinniar-LAAR<Indikativ<viPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<duukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dusuli+GALUAR<Indikativ<han+LUManiitsoq<Absolut+LUkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegFinland+MIU-QAR+NIQ+LUateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LIQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<LokalisNuuk+MIU-U+NIQ<flertal<TerminalisIlisimatusarfik<flertal<Lokaliskingulleq<flertal<Absolutkingulleq-U+SIMA<Participium<jegoqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LIKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalissuli+TAR=SSA<Indikativ<han+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<viIlulissat<Lokaliseqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LUukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIkunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolutsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LInuup+GALUAR<Interrogativ<dupi+GALUAR<Indikativ<JegJerqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LUAasiaat<Instrumentalis+LI