Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

meeraq<ental<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
meeraq-LIK<flertal<Relativ+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
pi+TAR<Indikativ<JegJer
anaana-U+TAR<Participium<jeg+LU
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<han
kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Absolut
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vi
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
anaana<ental<Instrumentalis+LI
piareer-LAAR<Participium<jeg+LU
sammisari<Indikativ<HanHam+LI
suli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
meeraq-NNGUR<Indikativ<han+LI
ulloq-U<Indikativ<han
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Upernavik<Lokalis+LU
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
najugaq<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
tallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jeg
ateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
Qaqortoq<Absolut
akisooq<ental>Absolut+LI
akisooq-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
Avanersuaq<Absolut
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tallimat<ental<deres+LI
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
qallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jeg
oqar-SSA<Indikativ<jeg
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LU
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq<ental<Instrumentalis+LI
nuna-LIK<ental<Absolut
nuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi<Interrogativ<DuHam
kunngi-QAR-SSA<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LU
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq<Lokalis
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Finland+MIU-NNGUR<Indikativ<vi
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Gentofte<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
kunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
suli<Indikativ<vi
Ilulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
oqaaseq<ental<Instrumentalis
Maniitsoq<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
tallimat<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
najugaq<ental<Aequalis