Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LUnuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutsammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LInukappiaraq<ental<Aequaliskingulleq-LIK<ental<deres<AbsolutPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LINarsaq<Instrumentalis+LINuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LIilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<viFinland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIqarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hanqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUnuup+TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<hansuli<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU<ental<Absolut+LIIlulissat<Absolut+LUeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUateq-LIK<flertal<Relativ+LUilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutFinland<Absolutkunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LUulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamila-NNGUR+TAR<Participium<jegManiitsoq<Terminalis+LUKangaatsiaq+MIU<ental<Lokaliskalaaleq-INNAQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LImeeraq-LIK<ental<Absolut+LIqarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegnajugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUpi-LAAR<Indikativ<HanHamoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LUAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LIUpernavik<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativaamma<Partikel+LIoqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LImeeraq<ental<Aequalisnuliaq+MIU<flertal<Lokalistutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<InstrumentalisAasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisIlulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hannuna+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LUoqaluttuar-LAAR=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegkalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LInajugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIulloq-NNGUR<Participium<jegpi+TAR<Indikativ<JegJerkalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duukioq-QAR+NIQ+LIAasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LUtutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<duUpernavik+MIU-QAR+NIQ+LIFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LUkunngi-INNAQ<flertal<Terminalisqallunaaq<ental<Terminalispi+TAR<Indikativ<DeMigUpernavik<Instrumentalisangajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LUsuli<Indikativ<hankunngi-LIK<ental<Aequalis+LUUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIFinland<TerminalisNuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LIQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duqallunaaq-QAR-LAAR+NIQsammisari-SSA<Indikativ<DeHamQaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegpiareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutulloq-U<Indikativ<hanataata-LIK<flertal<Absolut+LUIlisimatusarfik<ental>Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LIsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer