Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokalis
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LU
Finland+MIU<ental<Instrumentalis
ateq-LIK<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ
ilinniar-LAAR<Indikativ<vi
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
ila+MIU-QAR+NIQ+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
angajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LI
qallunaaq<flertal<Terminalis+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
nuup<Indikativ<jeg+LI
sammisari<Interrogativ<DuHam
Aasiaat<Absolut+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LI
nuliaq-LIRI<Participium<jeg
Qaqortoq<Terminalis+LU
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+LU
aamma<Partikel+LU
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
pi<Indikativ<JegJer
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
qallunaaq-QAR-LAAR+NIQ
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
Upernavik<Absolut+LU
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
ulloq-U<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LU
aappaagu<Partikel+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
akisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Aasiaat<Instrumentalis
kunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Narsaq+MIU-QAR+NIQ
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHam
nuliaq<ental<Instrumentalis
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
najugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
Narsaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
angajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
najugaq<ental<Instrumentalis
illu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
akisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
meeraq-LIK<flertal<Relativ+LI
nuna+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
ateq<ental<deres>Absolut+LU
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
ateq-NNGUR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
illu-LIRI+TAR<Participium<jeg
ullumi<Partikel