Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU
nuna-LIK<ental<Absolut
kalaaleq<flertal<Lokalis
akisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
Nanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
qallunaaq<ental>Absolut
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
arnaq<ental>Absolut
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Sisimiut<Lokalis
Nuuk<Absolut+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ
tallimat<ental<deres
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LI
suli+TAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
ulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
pi<Indikativ<DeMig
Ilulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Nuuk<Instrumentalis+LU
arnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LU
kingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
angajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
ukioq-QAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absolut
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHam
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
suli<Interrogativ<du
tallimat-LIK-U<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
Ilulissat+MIU<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
ila<flertal<Instrumentalis
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
anaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq<Absolut+LU
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+LU
ulloq<flertal<Lokalis
Avanersuaq<Instrumentalis
Kangerlussuaq<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
ateq-U<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Terminalis+LU
meeraq-NNGUR<Indikativ<han+LI
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
pi-SSA<Indikativ<DeMig+LU
tallimat<Terminalis<flertal
Narsarsuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis
Qaqortoq<Instrumentalis
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Finland<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg