Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
ukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut
nuna-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Upernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
taa-SSA<Interrogativ<DuHam
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
ila<flertal<Lokalis
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
tallimat<Instrumentalis
najugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq-LIK-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
pi<Indikativ<DeMig+LI
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq<flertal<Terminalis
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
Kangerlussuaq<Absolut
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LI
immikkoortoq<ental>Absolut+LU
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Nuuk<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<du
Finland+MIU<flertal<Terminalis+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Uummannaq<Absolut+LI
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
Maniitsoq<Instrumentalis
arnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
tallimat<Absolut+LU
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
suli+GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
nuna<flertal<Lokalis
kunngi+MIU<ental<Absolut
akisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
akisooq<ental>Absolut
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
arnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut
Upernavik<Lokalis+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegJer
Uummannaq<Absolut
illu<ental<Aequalis
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Paamiut<Absolut
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
nuliaq-LIRI+SIMA<Participium<jeg
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
Finland<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip<Participium<jeg
ilinniar-LAAR<Indikativ<han+LU
Gentofte+MIU<ental<Terminalis
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LU
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LU
kingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
najugaq<ental>Absolut
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU