Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
nukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jeg
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI
pi<Indikativ<DeHam
tallimat<ental<deres
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
qarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Nuuk<Lokalis+LI
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
nuna<ental<Instrumentalis+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
Uummannaq<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg
immikkoortoq<ental<Instrumentalis+LI
arnaq-LIK<ental<Aequalis
meeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LU
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
aappaagu<Partikel+LI
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Ilulissat<Instrumentalis+LI
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
meeraq<ental<Aequalis+LI
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
illu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
suli<Indikativ<jeg+LU
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
nuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Finland<Absolut+LU
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Maniitsoq<Terminalis+LI
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
kingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Terminalis
oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
angajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LI
ulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
suli+TAR=SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Gentofte<Lokalis+LI
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
suli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis+LI
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI