Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Narsaq<Instrumentalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU
Nanortalik<Absolut+LU
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq<ental<deres>Absolut
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
nuup<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
anaana-LIRI<Indikativ<vi
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LI
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
immikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
ulloq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq<flertal<Lokalis+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg<Terminalis+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Nuuk+MIU<ental<Absolut
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
Uummannaq<Absolut+LU
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
Finland<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
Qaqortoq<Lokalis+LU
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absolut
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis
immikkut<Partikel
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU<flertal<Terminalis
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
sammisari<Indikativ<HanHam
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
oqar-SSA<Indikativ<jeg
Qaqortoq<Terminalis
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
immikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativ
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Nuuk<Lokalis+LI
suli<Interrogativ<du
immikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqar<Interrogativ<du
angajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
kingulleq<ental<deres>Absolut+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
Gentofte<Terminalis
ukioq<ental<Instrumentalis
Nuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LU
immikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ
meeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
nuup+NIQ<flertal<Terminalis
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Lokalis+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
taa<Indikativ<HanHam
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
oqar-LAAR+NIQ<ental<Absolut