Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LU
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LI
nukappiaraq<ental<Aequalis
kingulleq-LIK<ental<deres<Absolut
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Narsaq<Instrumentalis+LI
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vi
Finland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
nuup+TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han
suli<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
Ilulissat<Absolut+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Finland<Absolut
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
ulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
ila-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Maniitsoq<Terminalis+LU
Kangaatsiaq+MIU<ental<Lokalis
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LI
meeraq-LIK<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
najugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Upernavik<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativ
aamma<Partikel+LI
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LI
meeraq<ental<Aequalis
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ilulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
nuna+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
oqaluttuar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
kalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
ulloq-NNGUR<Participium<jeg
pi+TAR<Indikativ<JegJer
kalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR+NIQ+LI
Aasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LU
tutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LU
kunngi-INNAQ<flertal<Terminalis
qallunaaq<ental<Terminalis
pi+TAR<Indikativ<DeMig
Upernavik<Instrumentalis
angajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LU
suli<Indikativ<han
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Finland<Terminalis
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-QAR-LAAR+NIQ
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
piareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ulloq-U<Indikativ<han
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LI
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer