Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tallimat<Lokalis
qarasaasiaq<flertal<Lokalis+LI
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
nuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
ulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
kingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Qasigiannguit<Lokalis+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
tallimat<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nuuk<Instrumentalis+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
Gentofte<Terminalis
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Aasiaat<Lokalis+LU
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
ulloq<ental>Absolut+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LI
nuup+GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
nuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
oqar<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
uanga<Pronomen+LI
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut
nuna<ental<Instrumentalis+LI
Sisimiut<Instrumentalis
SULI<Partikel
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
meeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
ila+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
ilinniar-LAAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq<Absolut+LU
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis
kingulleq<flertal<Absolut
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
suli+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
Ilulissat<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
nuup+GALUAR<Interrogativ<du
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Aasiaat<Instrumentalis+LI