Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<duuanga<PronomenKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<hanpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUFinland<Instrumentalis+LIoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi<flertal<Lokaliskalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<dukingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jegkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUoqar+GALUAR<Participium<jeg+LInuup+GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duQasigiannguit<Absolutqarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<dututsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegnuup<Participium<jegUummannaq<Absolutpiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamnuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokaliskingulleq-U-SSA<Participium<jegQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUmeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegkingulleq<flertal<Instrumentalis+LISisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hantaanna<PronomenTasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIUpernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalisqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamila<flertal<Lokalisila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegAvanersuaq<Lokaliskingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUanaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LUsammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duoqar-SSA<Indikativ<hannajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIQasigiannguit<Lokalis+LUukioq-LIK<flertal<Absolutqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<dusammisari-SSA<Indikativ<DeHamNuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jegAasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LUkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<AbsolutIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolutanaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jegkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIanaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LINarsaq<AbsolutIlulissat<Lokalis+LIqallunaaq<flertal<Terminalis+LUulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUpi+SIMA<Indikativ<DeHamAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LITasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIUpernavik<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LINarsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUangajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminaliskingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar<Participium<jegAasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIEsbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUataata-NNGUR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LU