Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ
Sisimiut<Lokalis+LU
Nanortalik<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LU
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
najugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Ilulissat<Lokalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Upernavik+MIU<ental<Lokalis+LU
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
kalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
ila-U+GALUAR<Participium<jeg
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
oqar+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
Esbjerg<Absolut+LI
najugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
pi<Indikativ<DeMig
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
ulloq-LIRI<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg<Instrumentalis+LU
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
kingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg
kunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<du
sammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
sammisari<Interrogativ<DuHam
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LU
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
suli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
meeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq+MIU<ental<Lokalis
immikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LU
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
ukioq-QAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Qasigiannguit<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Esbjerg<Absolut
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
taa<Indikativ<HanHam
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
aap<Partikel
najugaq<flertal<Lokalis+LI
oqar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
taa<Indikativ<JegJer+LU
taanna<Pronomen
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LI
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
angajulleq<ental<Terminalis+LU
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LU
arnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
Narsaq<Instrumentalis
nukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ
tassa<Partikel+LU
tutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq<ental<Absolut+LI
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegJer
ila+MIU-QAR+NIQ+LI
meeraq-LIRI<Participium<jeg