Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Absolut
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
kunngi-INNAQ<ental<Lokalis
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
akisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Aasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
pi+TAR<Indikativ<DeMig
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
najugaqar-LAAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
meeraq<ental<Terminalis+LI
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
meeraq-LIRI<Interrogativ<du
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
Ilisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
ila-LIRI-SSA<Interrogativ<du
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
meeraq-LIK<ental<deres<Absolut
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
najugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
Kangerlussuaq<Absolut
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
aappaagu<Partikel+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
oqar+NIQ<ental<Terminalis
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
sammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
kunngi<ental<min>Absolut
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
Paamiut<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LU
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
Qaqortoq<Absolut
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Narsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han