Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LItallimat-INNAQ<flertal<Absolutmeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIqallunaaq<flertal<Instrumentaliskunngi-INNAQ<ental<Lokalisillu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIakisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jegFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamkunngi+PASSUAQ<flertal<Terminaliskingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegpi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIkalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LUAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIpi+TAR<Indikativ<DeMigKangerlussuaq<Terminalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegsuli-LAAR+NIQ<ental<Absolutnajugaqar-LAAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LIangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUmeeraq<ental<Terminalis+LIqarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LInajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegpi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisNuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativmeeraq-LIRI<Interrogativ<dukingulleq<flertal<Instrumentalis+LIIlisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIkunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jegKangaatsiaq<Instrumentalis+LUoqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LUarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIila+PASSUAQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIila-LIRI-SSA<Interrogativ<duila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<viManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegmeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUoqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jegmeeraq-LIK<ental<deres<Absolutsammisari+TAR<Indikativ<HanHamnajugaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisIlloqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUKangerlussuaq<AbsolutEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolutaappaagu<Partikel+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanGentofte+MIU<ental>Absolut+LISisimiut+MIU-U<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUoqar+NIQ<ental<Terminalismeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUnajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJersammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamkunngi<ental<min>AbsolutTasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIillu+PASSUAQ<flertal<TerminalisQeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalismeeraq-LIK<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegPaamiut<Instrumentalisqarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LUFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHamAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQQaqortoq<AbsolutTasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duNarsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han