Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LInukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jegkalaaleq-LIK<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegsammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalissammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<dumeeraq-LIK<flertal<Terminalis+LUkunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absoluttallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUNuuk+MIU<ental<Lokalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LIpi<Indikativ<DeHamtallimat<ental<deresNanortalik+MIU<ental<Lokalisqarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUNuuk<Lokalis+LIataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LInuna<ental<Instrumentalis+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU-QAR+NIQUummannaq<Terminalis+LUManiitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUoqaluttuar-LAAR<Participium<jegimmikkoortoq<ental<Instrumentalis+LIarnaq-LIK<ental<Aequalismeeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LUAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LUnuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMigillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duaappaagu<Partikel+LIsammisari+TAR<Indikativ<HanHamAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIilinniar-LAAR=TAR<Participium<jegpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamIlulissat<Instrumentalis+LIoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vieqqaama-SSA<Indikativ<HanHammeeraq<ental<Aequalis+LInuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LIeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamoqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<dumeeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUillu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIsuli<Indikativ<jeg+LUFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU<flertal<Terminalis+LIUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LInuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIoqaaseq<flertal<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUtallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUFinland<Absolut+LUNanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LUManiitsoq<Terminalis+LIIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentaliskingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LUtutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegKangerlussuaq<Terminalisoqaluttuar+TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jegangajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIangajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LUsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUsammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LIulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUsammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamsuli+TAR=SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativtutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duGentofte<Lokalis+LIoqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativsuli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIimmikkoortoq+MIU-QAR+NIQGentofte+MIU<flertal<Terminalis+LIpi-LAAR<Interrogativ<DuHamNuuk+MIU-U<Participium<jegilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI