Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
sammisari<Indikativ<HanHam+LI
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
kalaaleq-LIK<ental<Absolut
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Lokalis+LI
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
najugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
pi<Indikativ<JegJer+LI
tallimat<Terminalis<flertal
taa+TAR<Indikativ<JegJer
ukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
ulloq<ental>Absolut+LU
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
nukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
tallimat<Aequalis
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
Paamiut<Absolut+LI
arnaq<ental>Absolut
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
meeraq<ental<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
nuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
oqar<Participium<jeg+LI
angajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
nuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
meeraq<ental<Terminalis+LU
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
taa<Indikativ<HanHam
Finland+MIU<ental<Absolut+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
ateq-U<Participium<jeg+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
oqar-SSA<Participium<jeg
qallunaaq<ental>Absolut+LU
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Absolut+LU
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
angajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LU
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq<Terminalis
pi+SIMA<Indikativ<DeHam
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
meeraq-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Uummannaq<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LU
Narsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI