Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
uanga<Pronomen
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
Finland<Instrumentalis+LI
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi<flertal<Lokalis
kalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
oqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
nuup+GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Absolut
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
nuup<Participium<jeg
Uummannaq<Absolut
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
taanna<Pronomen
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Upernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
ila<flertal<Lokalis
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Avanersuaq<Lokalis
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
ulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
anaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LU
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
oqar-SSA<Indikativ<han
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Qasigiannguit<Lokalis+LU
ukioq-LIK<flertal<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
Nuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LU
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
ulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
anaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
kunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LI
Narsaq<Absolut
Ilulissat<Lokalis+LI
qallunaaq<flertal<Terminalis+LU
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
pi+SIMA<Indikativ<DeHam
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
Upernavik<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
Narsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
angajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqar<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
ataata-NNGUR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LU