Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
oqaaseq<ental<Lokalis
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LI
piareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
tassa<Partikel+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
najugaq<ental<min>Absolut+LU
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
nukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
sammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
Finland+MIU<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LU
nuna<ental<Instrumentalis+LI
suli<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
meeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
pi<Indikativ<JegJer+LI
Narsaq<Lokalis+LI
ila-U-SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
Ivittuut<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
anaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Qaqortoq<Absolut+LU
ulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Sisimiut<Absolut+LU
ukioq<flertal<Terminalis
najugaq<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
qallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
ilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
oqar-SSA<Indikativ<han
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Avanersuaq<Absolut
Avanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
suli<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
eqqaama<Indikativ<HanHam
immikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
kalaaleq<ental<Terminalis
ateq-U<Interrogativ<du
Paamiut<Lokalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
akisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
ateq-LIK<flertal<Absolut
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
nuup<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
immikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
nukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
piareer-LAAR<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LI
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg<Terminalis+LU
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
suli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
qarasaasiaq<ental<Aequalis
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LI