Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQtutsiuteqqip<Participium<jeg+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LInukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<RelativEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutIlulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jegeqqaama+TAR<Indikativ<HanHamManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegIlloqqortoormiut<Instrumentalissuli-LAAR=TAR<Indikativ<hanqarasaasiaq<flertal<Instrumentalisangajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUnukarleq-U+SIMA<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LUator-LAAR<Interrogativ<DuHamukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIarnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LIkunngi<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIkalaaleq-LIK<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisQaqortoq<InstrumentalisAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIQeqertarsuaq<Terminalis+LUtutsiuteqqip<Participium<jegimmikkoortoq<flertal<Instrumentaliskunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHammeeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUFinland+MIU<ental<Absolut+LUkunngi<ental<Aequalis+LUsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIsammisari+TAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq<Instrumentalis+LIGentofte<Terminalis+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIarnaq-INNAQ<flertal<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegkunngi+MIU-QAR+NIQ+LIkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeganaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUNarsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LIIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LIAasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIsammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamkalaaleq-QAR-LAAR+NIQ+LIqarasaasiaq<ental<Terminalis+LIeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisNarsaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg<Instrumentalis+LItallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<dupi+TAR<Indikativ<DeHamkunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<viTasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<dunuliaq<ental<min>Absolut+LIKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<dunajugaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<duukioq<ental>Absolut+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-U<Interrogativ<duator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamila-LIRI+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-U<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Instrumentalisukioq<ental<Instrumentalispi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUateq-U<Participium<jegqallunaaq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUPaamiut+MIU<ental<Instrumentalisulloq<ental<LokalisPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegulloq-U-SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegkalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LInajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jegsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg