Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Avanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIsuli+TAR=SSA<Indikativ<han+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJerKangerlussuaq+MIU<flertal<LokalisKangaatsiaq<Instrumentalisangajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jegTasiilaq<Absolut+LIkunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutpi<Indikativ<DeHamqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutIlisimatusarfik+MIU<flertal<LokalisEsbjerg<Absolut+LITasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegQasigiannguit+MIU<flertal<Lokalisoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jegangajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegTasiilaq+MIU<flertal<Lokalisanaana<flertal<Instrumentalis+LIpi-LAAR<Interrogativ<DuHamukioq-QAR-LAAR+NIQ+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalisimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIillu-QAR-LAAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LInajugaq<ental<Aequalistallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LUateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegkalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LIQaqortoq<Terminalis+LIila-U<Interrogativ<duqallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<AbsolutTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<dupi-LAAR<Indikativ<DeMigManiitsoq<Terminalis+LIsuli+NIQ<flertal<Absoluteqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LITasiilaq<Absolut+LUoqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-QAR+NIQulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeganaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIillu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegGentofte<Instrumentalis+LUkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIangajulleq-LIK<flertal<Absolut+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LInuup+NIQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegNuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutAvanersuaq+MIU-QAR+NIQqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<viIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalisoqaaseq<flertal<Lokalisarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegUummannaq<Lokalis+LImeeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIAasiaat<Instrumentalis+LIFinland<Instrumentalis+LIukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LISisimiut+MIU-U<Participium<jegNanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUoqaasilerisoq<ental<TerminalisPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUtallimat-INNAQ<flertal<AequalisFinland+MIU-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutanaana-LIRI<Indikativ<vikunngi-QAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<duGentofte<Lokalis+LIila+PASSUAQ<flertal<Absolutpi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamsammisari<Indikativ<DeMig+LIillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIkingulleq<flertal<AbsolutFinland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUtassa<Partikel+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUila-U-SSA<Participium<jeg+LIila-LIK<flertal<Instrumentalis+LUmeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut