Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativmeeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LUarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQnajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegAasiaat<Instrumentalisarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanQaqortoq<Terminalisoqar+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIUummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegoqaaseq<flertal<Instrumentaliskalaaleq<ental>Absolut+LIaappaagu<Partikelateq-LIK<flertal<Relativ+LIanaana-LIK<ental<AequalisNuuk+MIU-QAR+NIQ+LIsammisari<Indikativ<HanHampi+SIMA<Indikativ<JegJer+LIsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUPaamiut+MIU<ental<Lokalissuli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LInajugaq<flertal<Lokalis+LUoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalismeeraq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LIKangerlussuaq<Lokalis+LUnuna<flertal<Lokalisateq-U+GALUAR<Participium<jegarnaq-QAR+SIMA+NIQIlulissat+MIU<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutulloq-LIK<ental<AbsolutAasiaat+MIU-QAR+NIQKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUateq-LIK<flertal<Relativnajugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq<TerminalisSisimiut+MIU-U<Interrogativ<dupiareer-LAAR<Participium<jegIlisimatusarfik<ental>Absolut+LIGentofte<Terminalis+LUillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIPaamiut<Instrumentalis+LIoqaluttuar+NIQ<flertal<Relativtutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIoqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jegpi<Indikativ<DeMigtamarmik<Adjektiv+LUqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUPaamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegnajugaqar<Participium<jegillu-QAR<Participium<jegillu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LUnuliaq-LIRI<Interrogativ<duulloq-NNGUR<Participium<jegEsbjerg<InstrumentalisEsbjerg<Terminalis+LIulloq<ental>Absolut+LUnajugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LIUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jegNuuk<Instrumentalisila+MIU<ental<Lokalis+LIoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jegsuli<Participium<jeg+LUarnaq<ental>Absolut+LIoqar-SSA<Interrogativ<duator<Indikativ<DeMig+LItamarmik<Adjektiv+LIKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIeqqaama<Indikativ<JegJerkingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dununa+MIU<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LIateq-NNGUR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeganaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativkunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq<Instrumentalis