Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIila-LIRI+NIQ<ental<Absolutator-SSA<Indikativ<DeHamManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LIQeqertarsuaq<Terminalis+LUoqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU<flertal<TerminalisPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LIAasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LUIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIukioq-U+SIMA<Participium<jegNuuk+MIU<flertal<Lokalis+LIAasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolutoqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jegkingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIillu-LIK<ental<Absolutillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absoluttallimat<Lokalisnuliaq+MIU-QAR+NIQ+LIAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<vioqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIIlulissat+MIU<ental<Absolut+LIsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip<Indikativ<jegoqar-SSA+NIQ<flertal<RelativTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUakisooq<ental>Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<AequalisPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jegimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalisulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jegkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar<Interrogativ<duoqar<Indikativ<jegarnaq-LIK<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LUPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU<flertal<Instrumentaliseqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUnuup+TAR<Participium<jegtallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUManiitsoq+MIU-LIRI<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisnuup<Participium<jegtallimat<Terminalis<flertal+LIarnaq<ental<LokalisEsbjerg+MIU-U<Participium<jegManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LInuna<ental<Aequalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<TerminalisAasiaat<Lokalis+LIUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolutkunngi-INNAQ<flertal<Terminalisqallunaaq<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIoqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamukioq+PASSUAQ<flertal<Absolutoqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LIKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutkingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUNarsaq<Lokalis+LUukioq-U<Participium<jegnammineq<Adjektiv+LUoqaaseq<flertal<Terminalis+LUFinland+MIU<flertal<Lokalisoqar<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dukingulleq<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutateq-U<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LINuuk+MIU-U-SSA<Participium<jegGentofte<Terminalis+LUukioq-NNGUR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LInajugaq<ental<Terminalis+LInajugaq<flertal<Lokalispiareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUoqar+TAR<Indikativ<jeg+LUkalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIilinniar-LAAR=TAR<Participium<jegukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI