Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jeg
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
ataata-LIK<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ulloq-U<Indikativ<han
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU<ental<Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
Maniitsoq<Lokalis+LI
arnaq<ental>Absolut+LI
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
ulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
pi<Interrogativ<DuHam
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
suli<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Aasiaat<Absolut
Nuuk<Instrumentalis+LU
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
ulloq+MIU<flertal<Lokalis+LI
oqar<Participium<jeg
meeraq<ental<Aequalis+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
ateq-LIK<flertal<Absolut
suli-LAAR<Indikativ<jeg
suli<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LU
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Maniitsoq<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
Finland<Lokalis+LU
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
meeraq<ental<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq<Terminalis+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Finland+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU-QAR+NIQ
meeraq-LIK<flertal<Relativ
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi
suli+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ataata-NNGUR<Indikativ<jeg
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
kingulleq<ental<deres>Absolut
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Uummannaq<Instrumentalis+LI
sammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LI