Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Ilulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
suli-LAAR=TAR<Indikativ<han
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
angajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LU
ator-LAAR<Interrogativ<DuHam
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
arnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
kunngi<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Qaqortoq<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
tutsiuteqqip<Participium<jeg
immikkoortoq<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
Finland+MIU<ental<Absolut+LU
kunngi<ental<Aequalis+LU
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
Gentofte<Terminalis+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
arnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LI
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Narsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI
Aasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
sammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
kalaaleq-QAR-LAAR+NIQ+LI
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Narsaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg<Instrumentalis+LI
tallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
pi+TAR<Indikativ<DeHam
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
nuliaq<ental<min>Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
najugaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
ukioq<ental>Absolut+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
ila-LIRI+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Instrumentalis
ukioq<ental<Instrumentalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
ateq-U<Participium<jeg
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
ulloq<ental<Lokalis
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ulloq-U-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg