Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
kingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
suli<Interrogativ<du
suli-LAAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
ukioq<ental>Absolut
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU
Gentofte<Instrumentalis+LI
anaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LU
nukarleq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
sammisari<Indikativ<JegJer
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
oqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
sammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
Finland<Instrumentalis
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qallunaaq<ental>Absolut+LU
illu-LIK<ental<Absolut
Nanortalik<Absolut
uanga<Pronomen+LI
piareer-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
akisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
oqar<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
Qasigiannguit<Lokalis+LI
kunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq<ental>Absolut+LU
aap<Partikel+LI
kunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Terminalis
taa<Interrogativ<DuHam
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
nukappiaraq<ental<Absolut+LI
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi-INNAQ<flertal<Terminalis
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
nuup-SSA<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis
ulloq+MIU-QAR+NIQ
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuup+NIQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq<Instrumentalis
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
meeraq-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Qasigiannguit<Absolut+LI
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
akisooq<ental<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU