Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
immikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jegNuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LUoqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativmeeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJereqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LUPaamiut+MIU<flertal<Terminalis+LUarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LIpiareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ+LUnajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<AbsolutKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUQeqertarsuaq<Absolutmeeraq<flertal<Terminalisarnaq-QAR+SIMA+NIQateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LISisimiut<Instrumentalis+LIoqaaseq<ental<Instrumentalisoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIGentofte+MIU<ental<deres>Absolutsuli-SSA<Indikativ<hanSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hannukappiaraq<ental<Terminalis+LUangajulleq-LIK<flertal<Terminalissammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUAasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalistutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIpi-SSA<Interrogativ<DuHamsuli-LAAR+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg<Absolut+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUTasiilaq<AbsolutUummannaq<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutSisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LISisimiut+MIU<flertal<LokalisFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegpi+SIMA<Indikativ<DeHamnajugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutullumi<Partikel+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LIAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolutsuli+NIQ<flertal<Absolut+LIGentofte+MIU<ental>Absolutaappaagu<Partikel+LIIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolutpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigillu-INNAQ-U-SSA<Participium<jegsuli+SIMA<Participium<jegqarasaasiaq<ental>Absolutpi<Indikativ<DeHampi-SSA<Indikativ<HanHam+LIulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LIGentofte<Instrumentalissammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LUulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUkingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jegkunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutulloq-U-SSA<Participium<jegsammisari+GALUAR<Indikativ<HanHamEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<RelativEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUFinland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUaamma<Partikel+LImeeraq-LIK<ental<Absolut+LIAvanersuaq<Absoluttallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LIAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUoqaluttuar<Interrogativ<dusammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamKangaatsiaq<Terminalis+LUManiitsoq<Absolut+LIukioq<ental<Instrumentalis+LIsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamuanga<Pronomen+LUeqqaama<Indikativ<JegJer+LIManiitsoq+MIU-U<Participium<jegKangaatsiaq<Absolutnammineq<Adjektiv+LUPaamiut+MIU<flertal<Lokalisakisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIilinniar<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisTasiilaq<Terminalis+LItallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI