Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativ
meeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LU
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Aasiaat<Instrumentalis
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Qaqortoq<Terminalis
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
kalaaleq<ental>Absolut+LI
aappaagu<Partikel
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
anaana-LIK<ental<Aequalis
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
sammisari<Indikativ<HanHam
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LI
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
suli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LU
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
nuna<flertal<Lokalis
ateq-U+GALUAR<Participium<jeg
arnaq-QAR+SIMA+NIQ
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ulloq-LIK<ental<Absolut
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ
najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq<Terminalis
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
piareer-LAAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
Gentofte<Terminalis+LU
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Paamiut<Instrumentalis+LI
oqaluttuar+NIQ<flertal<Relativ
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
oqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
pi<Indikativ<DeMig
tamarmik<Adjektiv+LU
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Paamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
najugaqar<Participium<jeg
illu-QAR<Participium<jeg
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LU
nuliaq-LIRI<Interrogativ<du
ulloq-NNGUR<Participium<jeg
Esbjerg<Instrumentalis
Esbjerg<Terminalis+LI
ulloq<ental>Absolut+LU
najugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LI
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jeg
Nuuk<Instrumentalis
ila+MIU<ental<Lokalis+LI
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
suli<Participium<jeg+LU
arnaq<ental>Absolut+LI
oqar-SSA<Interrogativ<du
ator<Indikativ<DeMig+LI
tamarmik<Adjektiv+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
eqqaama<Indikativ<JegJer
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
nuna+MIU<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
ateq-NNGUR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
anaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
Maniitsoq<Instrumentalis