Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqar-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalisqarasaasiaq-U<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalistallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<duulloq<ental<Terminalis+LUAasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jegilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegFinland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vianaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jegoqaaseq<ental<InstrumentalisUummannaq<Instrumentalistallimat<AequalisUummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<LokalisAvanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<dukingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegkunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutkalaaleq<ental<Instrumentalis+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalisukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegator-LAAR<Indikativ<DeMigIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIataata-NNGUR<Indikativ<jegSisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokaliskunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIukioq<flertal<Instrumentalis+LInuup+NIQ<flertal<Relativ+LIAvanersuaq<Absolut+LIIvittuut+MIU<ental<Instrumentalisillu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jegimmikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<dututsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LUNuuk+MIU-QAR+NIQ+LInuup<Indikativ<han+LUakisooq-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LINuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJerQaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental<AequalisPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqaluttuar-LAAR<Interrogativ<duukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LUKangaatsiaq<Terminaliskunngi-LIK<ental<Terminalisulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIPaamiut<Absolut+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LIanaana-U+NIQ<flertal<AbsolutFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegarnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalisaappaagu<Partikel+LIQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUnajugaq<flertal<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU<flertal<Lokalissuli+SIMA<Indikativ<han+LItaa-SSA<Interrogativ<DuHammeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolutmeeraq-LIRI<Participium<jegoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMignajugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUsammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LInuup+GALUAR+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LIoqaasilerisoq<ental<Terminalisnuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutsuli+TAR<Participium<jegNuuk<Absolutqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalissammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam