Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
ukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
kingulleq-U<Indikativ<jeg+LU
meeraq<flertal<Terminalis+LU
oqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq<ental>Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
Maniitsoq<Terminalis+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Uummannaq<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
arnaq<ental>Absolut+LI
nukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LI
najugaq<flertal<Lokalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-QAR+NIQ
kalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqar<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Terminalis+LI
suli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
nuliaq-LIK<flertal<Absolut
Paamiut<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
immikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
Qaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
akisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
taa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Ivittuut<Absolut+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LI
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
ator-SSA<Indikativ<DeHam
angajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq<flertal<Lokalis+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
oqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Terminalis
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Narsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
nuliaq-LIRI<Participium<jeg
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LU
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
meeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
tallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
nuna+PASSUAQ<flertal<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokalis