Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
najugaq+MIU-QAR+NIQ
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
ukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
ulloq<ental<Terminalis+LU
qarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LU
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
kunngi+MIU<ental<Absolut
ila-U-LAAR<Participium<jeg
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
immikkoortoq-LIRI<Interrogativ<du
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LI
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
immikkut<Partikel+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
meeraq-LIRI<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
suli+SIMA<Interrogativ<du
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
ulloq<ental>Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
najugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
ulloq<flertal<Instrumentalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
Gentofte<Absolut
nuup<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
Nuuk<Absolut+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Nanortalik<Terminalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalis
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
pi-LAAR<Indikativ<HanHam+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Ivittuut<Absolut+LI
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq<Instrumentalis
Ivittuut<Instrumentalis+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
nukappiaraq<flertal<Terminalis
meeraq-INNAQ<ental>Absolut
oqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
najugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq<ental<min>Absolut
Uummannaq<Lokalis+LU
oqar-SSA<Participium<jeg
oqar-SSA<Indikativ<jeg
kalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
suli-SSA<Participium<jeg
najugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Avanersuaq<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
kingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<du
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
Kangaatsiaq<Terminalis
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
nuup+NIQ<flertal<Absolut
arnaq<ental<Instrumentalis