Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
ilinniar-LAAR<Indikativ<han+LU
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LI
kingulleq-LIK<ental<deres<Absolut
ukioq-U+TAR<Participium<jeg+LU
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LI
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Narsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ
suli-LAAR<Indikativ<jeg
Nuuk<Terminalis+LU
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
immikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
immikkoortoq-LIRI<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
ila-U-SSA<Participium<jeg+LI
Maniitsoq<Terminalis+LU
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
meeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
najugaq<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
tallimat-LIK<flertal<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ulloq<ental<Aequalis
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
Aasiaat<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ+LI
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
kingulleq<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq<Lokalis+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Absolut
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Maniitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuliaq-LIRI+SIMA<Participium<jeg
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Finland+MIU<flertal<Terminalis+LI
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
nammineq<Adjektiv
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Lokalis
suli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LI
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Nuuk<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
piareer+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
oqaluttuar-LAAR<Interrogativ<du
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
meeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
ila-U+GALUAR<Participium<jeg