Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

meeraq<ental<Lokalis+LI
Finland<Lokalis+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU-U-SSA<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
ulloq<ental<Lokalis+LU
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
taa+TAR<Indikativ<JegJer
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
angajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Finland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
ukioq<flertal<Instrumentalis+LI
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
nuup+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
immikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
meeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
suli<Indikativ<han
kingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
tallimat<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
meeraq-NNGUR<Indikativ<han+LI
suli<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg
kunngi<ental<Lokalis+LI
Nuuk+MIU<ental<Absolut+LU
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
kalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
piareer+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
kunngi<ental<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Aasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LU
tallimat<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
ator-SSA<Indikativ<DeHam
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
Aasiaat<Lokalis+LU
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
oqar<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
oqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
oqaluttuar<Interrogativ<du
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
oqar-LAAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Upernavik+MIU<flertal<Lokalis
nuna+MIU<ental<Absolut
Uummannaq<Instrumentalis+LU