Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalisillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LInukappiaraq<ental<Terminalis+LUoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LINarsarsuaq+MIU-QAR+NIQnuup+GALUAR<Indikativ<viQasigiannguit+MIU<flertal<Terminalispi-SSA<Indikativ<HanHam+LIanaana-LIRI<Indikativ<viSisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUpi-SSA<Indikativ<HanHammeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut<Absolut+LUoqaluttuar<Interrogativ<duilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIoqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Instrumentalis+LUanaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg<Terminalisnajugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalisqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanator-LAAR<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUkunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jegulloq<ental<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUQeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LINarsaq<Lokalis+LUTasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LISisimiut<Absolutillu-QAR-LAAR<Participium<jegFinland<Absolut+LUnuliaq-LIK<flertal<AbsolutFinland+MIU<ental<Absolut+LIIlulissat<AbsolutFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegNuuk<Absolut+LUangajulleq-INNAQ<flertal<Relativ+LUnukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegpi+TAR<Indikativ<DeHamsuli+NIQ<flertal<Lokalis+LInuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegIlulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUillu-LIK<flertal<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq<flertal<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUsuli<Indikativ<vikingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg<Absolut+LIAasiaat+MIU-QAR+NIQullumi<Partikel+LIIlulissat+MIU<ental<LokalisAasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanoqar+NIQ<ental<TerminalisKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIila-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutIlisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIkalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LUmeeraq<ental<Terminalis+LUSULI<Partikel+LUanaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativkunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUateq-LIK<flertal<Relativqarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LINanortalik<Absolut+LUeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamAasiaat<Absolut+LInuup-SSA<Participium<jeg+LUsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutFinland<Instrumentalisoqar-LAAR<Indikativ<jeg+LUTasiilaq<Instrumentalistutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegNuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativmeeraq<ental<Absolut+LIilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LIIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LI