Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Gentofte<Lokalis+LU
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
oqar-SSA<Indikativ<han
pi<Indikativ<DeMig+LI
nuup<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Qasigiannguit+MIU<flertal<Terminalis
ulloq<ental<Aequalis
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
meeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
sammisari<Interrogativ<DuHam
Narsaq<Instrumentalis
qarasaasiaq<ental<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LU
qallunaaq<ental>Absolut+LI
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LI
pi-SSA<Indikativ<HanHam+LI
suli<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Narsaq+MIU-QAR+NIQ
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq<Absolut+LU
Aasiaat<Instrumentalis
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Upernavik<Lokalis
Aasiaat<Instrumentalis+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
illu-QAR<Participium<jeg+LU
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
suli+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq<Lokalis
ukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Qasigiannguit<Lokalis
Uummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
angajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
sammisari+GALUAR<Indikativ<JegJer
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
najugaq<flertal<Lokalis+LU
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Uummannaq<Terminalis
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LU
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
kunngi-QAR-SSA<Participium<jeg
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
Nuuk<Instrumentalis+LI
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Esbjerg<Lokalis
Upernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
nuliaq-LIRI<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
immikkoortoq<ental<Aequalis
Paamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nuup<Participium<jeg
immikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis