Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolutsammisari-SSA<Indikativ<DeHameqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LInuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutpi<Indikativ<JegJerQasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<viGentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LUQaqortoq<Absolut+LISisimiut+MIU-QAR+NIQ+LIangajulleq<ental<Terminalis+LUoqar-LAAR+NIQ<ental<Absolutsuli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LItassa<Partikel+LIanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUila-NNGUR-LAAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LUkunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolutukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<AbsolutSisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIkunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jegUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutnajugaq<ental<Aequalisoqar-SSA<Participium<jeg+LIulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUNuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LUManiitsoq<Terminalis+LUilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutakisooq<ental>Absolut+LIpiareer+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegkunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisSisimiut+MIU-U<Interrogativ<duimmikkoortoq-INNAQ<flertal<RelativIlloqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUqallunaaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanpi+TAR<Indikativ<DeHamEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanNuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<dusammisari<Indikativ<HanHam+LIFinland<LokalisEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<AequalisFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIeqqaama-SSA<Indikativ<HanHamkingulleq-QAR-LAAR<Participium<jegakisooq-QAR+NIQPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJerkalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIkingulleq-U-SSA<Participium<jegmeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absoluttallimat<InstrumentalisFinland+MIU-NNGUR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIarnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LUKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIoqaasilerisoq<ental<Terminalisoqar<Participium<jegIlulissat<LokalisIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duIlulissat<Instrumentalispi+SIMA<Indikativ<JegJer+LUoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisarnaq-INNAQ-U<Participium<jegQasigiannguit+MIU<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vikalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIsammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUkingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dusuli+NIQ<ental<Absoluteqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamoqaaseq<ental<Terminalisnajugaq<ental<Aequalis+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LIAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIillu-QAR-LAAR<Participium<jegsuli+SIMA=TAR<Participium<jegulloq-QAR-SSA<Participium<jegoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIsuli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalisoqaaseq<ental>Absolut+LIQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LINarsarsuaq<Absolut+LUataata-LIK<flertal<Absolut+LUNarsaq<Absolut+LI