Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Ivittuut<Instrumentalis+LU
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
aappaagu<Partikel
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LU
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
suli+TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-LIRI+TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
ulloq+MIU-U<Interrogativ<du
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
suli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Aasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jeg
ukioq<flertal<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU
ilinniar-LAAR<Indikativ<han+LU
meeraq<ental<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
kunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis
angajulleq<flertal<Lokalis
Tasiilaq<Absolut+LI
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
aamma<Partikel
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+LU
Ivittuut<Instrumentalis
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
ateq-U<Participium<jeg+LI
kingulleq<flertal<Absolut
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
tassa<Partikel+LU
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
nuna+MIU<ental<Absolut
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq<Terminalis
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
illu-QAR<Participium<jeg
Upernavik<Instrumentalis+LU
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
arnaq<ental>Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<vi
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
ila-U+GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
Upernavik+MIU<ental<Lokalis+LU
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
Tasiilaq+MIU<ental<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
qallunaaq-QAR+NIQ
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ator<Indikativ<DeMig+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
suli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut