Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
sammisari<Indikativ<HanHam
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq<Terminalis+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
akisooq<ental<Lokalis+LI
illu+MIU<ental<Terminalis
qarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
Sisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LU
kingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
akisooq<ental<Lokalis
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
oqar<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
immikkoortoq+MIU<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
Upernavik<Absolut+LU
pi+TAR<Indikativ<JegJer
Tasiilaq<Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
pi-SSA<Indikativ<HanHam
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
suli-SSA<Indikativ<han
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
najugaq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR+NIQ
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
illu+MIU<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
kunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
akisooq<ental>Absolut
Aasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis
pi-SSA<Indikativ<DeHam
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
akisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
meeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
pi<Indikativ<HanHam
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
Nuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
ilaa<Partikel+LU
arnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
meeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
arnaq<ental>Absolut+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Upernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LU
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
najugaq<ental<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Aasiaat<Absolut
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
Upernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
ator+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
ila<flertal<Lokalis
oqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LI
Finland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LU