Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Aasiaat<Lokalis+LIpi-SSA<Indikativ<HanHam+LInuup+NIQ<flertal<Absolut+LUkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUkunngi+MIU-QAR+NIQ+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeHamFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hanEsbjerg<Absolut+LUeqqaama-SSA<Indikativ<JegJerangajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<Lokalisnajugaq<ental<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalisnuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LIulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIsuli-SSA<Participium<jegoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIUummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativataata-NNGUR<Indikativ<jegpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUoqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalistutsiuteqqip<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegQaqortoq<Lokalis+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hankalaaleq<ental<Instrumentalissammisari<Indikativ<DeMigFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIakisooq-LIK<flertal<Terminalis+LInuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<AbsolutSisimiut<Instrumentalismeeraq-LIK<flertal<RelativAvanersuaq<Terminalis+LUanaana<ental<InstrumentalisNuuk+MIU-QAR+NIQillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jegulloq-U<Indikativ<hanManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LUilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutsuli+GALUAR<Participium<jegilinniar+TAR=SSA<Participium<jegoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegoqar-LAAR<Indikativ<jegangajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<TerminalisFinland<Instrumentalisoqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LIAasiaat<Instrumentalis+LUsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUnuliaq+MIU-QAR+NIQ+LIateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duanaana<ental>Absolutkingulleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duFinland<Absolut+LUkalaaleq<ental>Absolut+LIataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LIGentofte+MIU<ental<Lokalisnajugaq<flertal<Instrumentalisataata+PASSUAQ<flertal<Absolutsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukingulleq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUnuup+GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LItallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegkunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jegpiareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqaluttuar<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LIkingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUAasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<duateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegulloq<ental<Lokalis+LUkalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LUoqar-SSA<Indikativ<viIlisimatusarfik<ental<Lokalisoqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jeg