Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU<ental<Absolut
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Uummannaq<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
Sisimiut<Instrumentalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
taa<Interrogativ<DuHam
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Qaqortoq<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LU
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
najugaq<flertal<Terminalis+LU
meeraq-NNGUR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq<Absolut
Narsaq<Lokalis+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
anaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
pi+TAR<Indikativ<DeMig
Qasigiannguit+MIU<flertal<Terminalis
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Gentofte+MIU<ental<Terminalis
immikkut<Partikel+LI
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
arnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Ilulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Narsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
kalaaleq<flertal<Lokalis
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
Maniitsoq<Absolut
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Lokalis
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
kingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
Upernavik<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis
oqaluttuar<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
ator-LAAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
anaana-LIRI<Indikativ<vi
meeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar-LAAR<Indikativ<han+LU
Narsarsuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
pi<Interrogativ<DuHam
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
immikkut<Partikel
meeraq-NNGUR+TAR<Participium<jeg
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
angajulleq<ental<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LI
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
ukioq-QAR+NIQ+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
kunngi-INNAQ<ental<min>Absolut
SULI<Partikel+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg<Absolut+LI
qallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
oqar+NIQ<flertal<Lokalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam