Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
meeraq<ental<Absolut+LUManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalisqallunaaq<flertal<Terminalis+LImeeraq-LIK<flertal<Relativ+LItutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUpi+TAR<Indikativ<JegJeranaana-U+TAR<Participium<jeg+LUulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUkunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<hankingulleq-LIK<flertal<Absolut+LINanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duGentofte<Absolutpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHameqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<visammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LIanaana<ental<Instrumentalis+LIpiareer-LAAR<Participium<jeg+LUsammisari<Indikativ<HanHam+LIsuli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUmeeraq-NNGUR<Indikativ<han+LIulloq-U<Indikativ<hanukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LUUpernavik<Lokalis+LUoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jegukioq-QAR-SSA<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnajugaq<ental<Terminalis+LIPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LItallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jegateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jegQaqortoq<Absolutakisooq<ental>Absolut+LIakisooq-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LImeeraq-LIK<flertal<LokalisAvanersuaq<Absolutillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq<ental<Terminalis+LIkingulleq<flertal<Instrumentalis+LIukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUkingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtallimat<ental<deres+LIulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalisarnaq-INNAQ-U<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUulloq-U+SIMA<Interrogativ<duqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegoqar-SSA<Indikativ<jegangajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LIQeqertarsuaq<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkalaaleq<ental<Instrumentalis+LInuna-LIK<ental<Absolutnuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<LokalisNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpi<Interrogativ<DuHamkunngi-QAR-SSA<Participium<jegQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LIkalaaleq<flertal<Instrumentaliskingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LUsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamTasiilaq<LokalisGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<hanKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanFinland+MIU-NNGUR<Indikativ<viFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIGentofte<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LIkunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hansuli<Indikativ<viIlulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<RelativNuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<TerminalisPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LUoqaaseq<ental<InstrumentalisManiitsoq<InstrumentalisEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LIIvittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIQeqertarsuaq<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalistallimat<Instrumentalis+LIqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LInajugaq<ental<Aequalis