Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
meeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LU
ila-U-LAAR<Participium<jeg
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg
kunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Qasigiannguit<Lokalis
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
Tasiilaq<Instrumentalis
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LI
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
kunngi-QAR-SSA<Participium<jeg
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
suli<Indikativ<vi
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
oqaluttuar-LAAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
Ilisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<han
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
pi+TAR<Indikativ<HanHam
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
anaana-LIRI+TAR<Indikativ<vi
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU
ila-NNGUR+TAR<Participium<jeg
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
meeraq-LIK<ental<Absolut+LI
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
najugaq<flertal<Lokalis+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
suli+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LI
Finland+MIU<ental<Lokalis+LU
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
sammisari-SSA<Indikativ<JegJer
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Paamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
ilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis+LI
kalaaleq<ental>Absolut+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han
tallimat<Aequalis
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
meeraq-INNAQ<flertal<Absolut
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
angajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU<ental<Absolut
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Gentofte<Terminalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Finland<Absolut
kalaaleq<ental<Terminalis
pi<Indikativ<JegJer+LI
arnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LU
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Upernavik<Terminalis+LU