Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIakisooq+PASSUAQ<flertal<LokalisPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegSisimiut+MIU-U<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqar+TAR<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<viManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalistutsiuteqqip<Participium<jegSisimiut<Instrumentalistaa<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq<ental>Absolutqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUIlloqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUoqaluttuar-LAAR<Interrogativ<dupi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUsuli+SIMA<Participium<jegUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUila-LIK<flertal<Instrumentalis+LUGentofte<Instrumentalis+LUkalaaleq-LIK<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeganaana<ental<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUFinland<Terminalis+LIPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq-LIK<flertal<Relativ+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUmeeraq<ental<Lokalis+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LItaa+GALUAR<Indikativ<DeMigqarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LInuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIUpernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<AbsolutUummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<LokalisFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LInuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutNuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<deres<AbsolutSisimiut<Absolut+LUUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<hanimmikkoortoq<ental<Instrumentalis+LIoqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jegsuli-SSA<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U<Participium<jegkunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jegIlulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jegKangerlussuaq<Instrumentalisillu-LIK<flertal<Absolut+LIKangerlussuaq<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegtutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-QAR+NIQPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<duarnaq<ental<Instrumentalisulloq+MIU<flertal<Terminalis+LUanaana-LIRI+TAR<Indikativ<vitutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanEsbjerg<Lokalis+LUukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LIukioq<ental>Absolut+LItaa+TAR=SSA<Indikativ<JegJersuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U<Interrogativ<duarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIkingulleq-LIK<ental<Absoluteqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hannukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIpi-SSA<Interrogativ<DuHammeeraq<ental<TerminalisTasiilaq<Terminalis