Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
pi<Interrogativ<DuHam
arnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
oqar-SSA<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
angajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
oqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
angajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
tamarmik<Adjektiv
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LU
suli<Indikativ<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
ateq-U<Interrogativ<du
Upernavik<Absolut
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
eqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
oqaluttuar<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
tallimat<ental<deres+LI
Upernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Esbjerg<Instrumentalis
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
nuna<flertal<Lokalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
oqar+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LU
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
ila-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
nukappiaraq<ental<Aequalis
ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
Paamiut<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-U<Indikativ<jeg
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
meeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LI
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalis
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
Ilulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
illu-LIK<flertal<Absolut
Upernavik<Instrumentalis+LU
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
nuup+NIQ<flertal<Absolut+LU
ulloq<ental<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaaseq<ental<Terminalis