Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Avanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
suli+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq<Instrumentalis
angajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Tasiilaq<Absolut+LI
kunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
pi<Indikativ<DeHam
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalis
Esbjerg<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
angajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
najugaq<ental<Aequalis
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
kalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Qaqortoq<Terminalis+LI
ila-U<Interrogativ<du
qallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
Maniitsoq<Terminalis+LI
suli+NIQ<flertal<Absolut
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
Tasiilaq<Absolut+LU
oqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
anaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
ilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
illu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
Gentofte<Instrumentalis+LU
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
nuup+NIQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqaaseq<flertal<Lokalis
arnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Uummannaq<Lokalis+LI
meeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat<Instrumentalis+LI
Finland<Instrumentalis+LI
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis
Finland+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
anaana-LIRI<Indikativ<vi
kunngi-QAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Gentofte<Lokalis+LI
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
kingulleq<flertal<Absolut
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
tassa<Partikel+LU
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
ila-U-SSA<Participium<jeg+LI
ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LU
meeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut