Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut<Instrumentalis
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
suli<Participium<jeg+LU
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
oqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
ukioq-LIK<ental<Terminalis
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
pi+TAR<Indikativ<DeMig+LI
angajulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Nuuk<Absolut+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Absolut
taanna<Pronomen
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
Finland+MIU<ental<Absolut+LU
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
piareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LU
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ukioq-NNGUR<Indikativ<han
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Terminalis
ukioq<ental>Absolut+LI
taa-SSA<Interrogativ<DuHam
kingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
kalaallisut<Partikel+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
tallimat<ental<deres
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut
akisooq<ental<Lokalis
ila+MIU-QAR+NIQ+LI
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
immikkut<Partikel+LU
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
oqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg<Terminalis
Gentofte<Absolut+LI
Ilulissat<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LI
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
ulloq-LIK<ental<Absolut
qarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jeg
najugaqar-LAAR<Indikativ<jeg
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
kunngi-INNAQ<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LI
najugaq<ental<Aequalis+LU
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
suli+NIQ<ental<deres<Absolut
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
immikkoortoq-QAR<Participium<jeg
najugaq<flertal<Lokalis+LU
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LI
Aasiaat<Instrumentalis
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
pi+TAR=SSA<Indikativ<JegJer