Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegarnaq-INNAQ-U<Participium<jegoqaaseq<flertal<Terminalisoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jegnuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jegsuli+NIQ<flertal<Absolut+LInuliaq+PASSUAQ<flertal<LokalisManiitsoq<Absolut+LIIvittuut<Lokalis+LUKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanakisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentaliskingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<hanpiareer+GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar<Indikativ<han+LUoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIimmikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LIoqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dukingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUnuup<Indikativ<han+LUFinland<LokalisPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegpi-SSA<Indikativ<HanHamIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHammeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegnajugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIoqar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duangajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LUqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIqarasaasiaq<flertal<Lokalisoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUQaqortoq<Instrumentalis+LImeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegataata+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq<ental>Absolut+LUtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dukingulleq+MIU<flertal<Terminalistutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jegmeeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LUUummannaq+MIU<ental<Absolut+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LUUummannaq+MIU<ental<Absolutarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIFinland+MIU<ental<Lokalis+LUIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hanila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jegUummannaq<Terminalis+LUTasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dukingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolutilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegqarasaasiaq-U<Indikativ<jegqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanoqaluttuar-LAAR<Participium<jeguanga<Pronomen+LUNanortalik<Instrumentalisaappaagu<Partikel+LUoqar<Interrogativ<dumeeraq<ental<deres<Absolut+LUtassa<PartikelKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalisnuna<ental<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIillu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LItaa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisKangerlussuaq<Instrumentalisnajugaq<ental>Absolutila-LIRI-SSA<Interrogativ<duanaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI