Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<LokalisIlisimatusarfik<ental>Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LUKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LUFinland+MIU<ental<Instrumentalisateq-LIK<flertal<RelativEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisqallunaaq-LIK<flertal<Relativilinniar-LAAR<Indikativ<vinukarleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegila+MIU-QAR+NIQ+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIangajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jegsammisari+TAR<Interrogativ<DuHamQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LIqallunaaq<flertal<Terminalis+LUUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanmeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUanaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegnuup<Indikativ<jeg+LIsammisari<Interrogativ<DuHamAasiaat<Absolut+LIFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LInuliaq-LIRI<Participium<jegQaqortoq<Terminalis+LUoqar-LAAR<Indikativ<jeg+LUaamma<Partikel+LUAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LUIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LUsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHampi<Indikativ<JegJerQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegqallunaaq-QAR-LAAR+NIQoqar-LAAR<Indikativ<han+LIUpernavik<Absolut+LUkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUtutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUulloq-U<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIarnaq-LIK<flertal<Relativ+LUaappaagu<Partikel+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalisakisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegAasiaat<Instrumentaliskunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalissammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamNarsaq+MIU-QAR+NIQtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIKangerlussuaq<Lokalis+LIataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalispi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHamnuliaq<ental<Instrumentalisoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolutsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hankunngi+PASSUAQ<flertal<AbsolutUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LINuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalisnajugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duarnaq+PASSUAQ<flertal<AequalisFinland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duillu-QAR-LAAR<Participium<jegNarsaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolutangajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dunajugaq<ental<Instrumentalisillu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegakisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIKangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LImeeraq-LIK<flertal<Relativ+LInuna+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminaliskingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jegateq<ental<deres>Absolut+LUnajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LISisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegateq-NNGUR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<dukunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LUataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LITasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LUillu-LIRI+TAR<Participium<jegullumi<Partikel