Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQSisimiut<Lokalis+LUNanortalik<InstrumentalisAasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LUsuli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalisimmikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUnajugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalisqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LItallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUIlulissat<Lokalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<AequalisUpernavik+MIU<ental<Lokalis+LUkingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vikalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalisila-U+GALUAR<Participium<jegpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJeroqar+NIQ<flertal<Lokalis+LINanortalik+MIU-U<Participium<jegEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LIukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI<Participium<jegEsbjerg<Absolut+LInajugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutpi<Indikativ<DeMignuup+NIQ<flertal<Relativ+LIulloq-LIRI<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalisimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg<Instrumentalis+LUateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamkingulleq-QAR-LAAR<Participium<jegkunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<dusammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUQasigiannguit<Instrumentalis+LUsammisari<Interrogativ<DuHampi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LUQaqortoq<Instrumentalis+LUeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dusuli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUtallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIanaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegmeeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegkingulleq+MIU<ental<Lokalisimmikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LUNuuk+MIU-QAR+NIQukioq-QAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisQasigiannguit<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-QAR+NIQsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq<ental<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativoqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<Terminalis+LUQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duEsbjerg<Absolutpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHampi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LItaa<Indikativ<HanHamTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LIKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUaap<Partikelnajugaq<flertal<Lokalis+LIoqar-LAAR+NIQ<ental<Absoluttaa<Indikativ<JegJer+LUtaanna<Pronomenukioq-QAR-LAAR+NIQ+LIoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIangajulleq<ental<Terminalis+LUoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LUarnaq-INNAQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<duanaana-QAR-SSA<Interrogativ<duakisooq-INNAQ<ental>AbsolutNarsaq<Instrumentalisnukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQtassa<Partikel+LUtutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativnuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq<ental<Absolut+LIkunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUeqqaama-LAAR<Indikativ<JegJerila+MIU-QAR+NIQ+LImeeraq-LIRI<Participium<jeg