Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

suli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
tallimat<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
kalaaleq<ental<Instrumentalis
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis+LU
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
immikkut<Partikel
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
Uummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<han
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
ulloq<ental<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Tasiilaq+MIU-U<Interrogativ<du
ila<flertal<Instrumentalis
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Nuuk+MIU<ental<Absolut+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
oqar+GALUAR<Interrogativ<du
nuna+MIU<ental<Absolut
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Nuuk<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
najugaq<flertal<Terminalis+LU
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis
arnaq<flertal<Terminalis+LU
kalaallisut<Partikel+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
sammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LI
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
Narsaq+MIU<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ulloq<ental>Absolut+LU
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Upernavik<Absolut+LU
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
kalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LU
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
ataata<ental<Lokalis
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-LIK<ental<Terminalis
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
illu+MIU<ental<Terminalis
kunngi-INNAQ<ental<min>Absolut
Finland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Aasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han
meeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
meeraq<ental<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
najugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
pi<Indikativ<JegJer+LI
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis+LI