Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ulloq-NNGUR<Participium<jegnuup+GALUAR+NIQ<flertal<RelativIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativnuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIoqaaseq<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtaa+TAR<Indikativ<DeMigeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<duateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIilinniar+NIQ<flertal<Relativkalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LUTasiilaq+MIU<flertal<Lokalisoqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegAasiaat<Lokalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<dupi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LIUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalissuli<Indikativ<jeg+LUnuliaq<ental<Instrumentaliskalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LIimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIManiitsoq<LokalisGentofte+MIU<ental>Absolut+LIkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duUummannaq<Lokalis+LIUpernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUsammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<dunuliaq-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LITasiilaq<Instrumentalistallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LImeeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LInuliaq-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUGentofte+MIU<ental<Lokalistutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIkalaaleq<ental<InstrumentalisNarsaq<Instrumentalis+LIkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegoqaaseq<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LUIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LIkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LINarsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUqarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LUakisooq-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+LUnuna-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUsammisari+GALUAR<Indikativ<DeHamukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIsuli+NIQ<ental<Absolutila+PASSUAQ<flertal<AbsolutUpernavik<Absolut+LUtutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LIkunngi<ental<min>Absolutqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LIFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LUukioq<ental<Lokalis+LUKangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanoqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LIataata<ental<LokalisEsbjerg<Lokalis+LUarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LIIlisimatusarfik<ental<Lokalisilinniar-SSA<Indikativ<viulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegNuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUtaa+GALUAR<Indikativ<JegJersammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LINanortalik<Terminalis+LUillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LItallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegeqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hannajugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duIvittuut<Absolut+LINuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalisoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq-NNGUR+TAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUkingulleq-LIK<flertal<Absolut+LIimmikkoortoq<ental>AbsolutNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI