Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland+MIU<ental<Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LU
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
oqar+NIQ<ental<Terminalis
Qeqertarsuaq<Terminalis
ator+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
kalaallisut<Partikel+LI
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Narsarsuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Qaqortoq<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
kunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
arnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
meeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<HanHam+LI
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
kingulleq<ental<deres>Absolut+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
uanga<Pronomen+LU
nuup+GALUAR<Participium<jeg
nuna-LIK<ental<Aequalis
suli<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Instrumentalis
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
najugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Finland+MIU-NNGUR<Indikativ<vi
Sisimiut<Absolut+LI
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LI
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
Upernavik<Instrumentalis+LU
meeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Upernavik<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
immikkoortoq<ental>Absolut
Ivittuut<Instrumentalis+LU
tassa<Partikel
Nuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Aasiaat<Absolut+LI
nuup-SSA<Participium<jeg+LU
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
nuliaq-LIK<flertal<Absolut
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-QAR-LAAR+NIQ
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
ator-SSA<Interrogativ<DuHam
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LI
anaana<flertal<Instrumentalis+LI