Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Aasiaat<Lokalis+LI
pi-SSA<Indikativ<HanHam+LI
nuup+NIQ<flertal<Absolut+LU
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg<Absolut+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
angajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
najugaq<ental<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
ulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
suli-SSA<Participium<jeg
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
ataata-NNGUR<Indikativ<jeg
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Qaqortoq<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
kalaaleq<ental<Instrumentalis
sammisari<Indikativ<DeMig
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
akisooq-LIK<flertal<Terminalis+LI
nuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Sisimiut<Instrumentalis
meeraq-LIK<flertal<Relativ
Avanersuaq<Terminalis+LU
anaana<ental<Instrumentalis
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-U<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LU
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
suli+GALUAR<Participium<jeg
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
angajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Finland<Instrumentalis
oqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Aasiaat<Instrumentalis+LU
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LI
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
anaana<ental>Absolut
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Finland<Absolut+LU
kalaaleq<ental>Absolut+LI
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
najugaq<flertal<Instrumentalis
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
nuup+GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
piareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LI
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ulloq<ental<Lokalis+LU
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LU
oqar-SSA<Indikativ<vi
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
oqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jeg