Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUimmikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUManiitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUUpernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIGentofte<Instrumentalis+LUAvanersuaq<Absolut+LUIlloqqortoormiut<LokalisNarsaq<LokalisIlloqqortoormiut<Lokalis+LUGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<dunuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LIpi+GALUAR<Indikativ<JegJerqarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LUPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequaliskingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jegNarsarsuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LUsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamAvanersuaq<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<duila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIAvanersuaq<Absoluttaa<Interrogativ<DuHamangajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUmeeraq-NNGUR<Indikativ<han+LIsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<viimmikkoortoq<ental<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMignuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutkunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegqallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequaliskingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIIvittuut<Instrumentalis+LUSisimiut+MIU<ental<Lokalissammisari+GALUAR<Indikativ<JegJereqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokalisnajugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalisnajugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUpi-LAAR<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIeqqaama<Indikativ<JegJerSisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQmeeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegimmikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LInukappiaraq<ental<Aequalisnuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalissuli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<hanQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUila-LIK<flertal<Instrumentalis+LUnuna-LIK<ental<Absolutkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LISisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LINarsarsuaq+MIU-QAR+NIQmeeraq-LIK<flertal<Absolut+LINarsaq+MIU-QAR+NIQillu-LIK<flertal<Absolut+LIIlulissat<Instrumentalis+LUnajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LItamarmik<Adjektiv+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegQaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalisimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolutpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LIanaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegsuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq<flertal<Terminalis+LUeqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq<Terminalis+LUnajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-U<Participium<jegqarasaasiaq-LIK<flertal<Absolutnuup+TAR<Participium<jeg