Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ulloq-NNGUR<Participium<jeg
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
taa+TAR<Indikativ<DeMig
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ
kalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LU
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
oqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Aasiaat<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
suli<Indikativ<jeg+LU
nuliaq<ental<Instrumentalis
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
Maniitsoq<Lokalis
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
Uummannaq<Lokalis+LI
Upernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
sammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq<Instrumentalis
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
nuliaq-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis
Narsaq<Instrumentalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LI
kunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Narsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
qarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LU
akisooq-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+LU
nuna-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
suli+NIQ<ental<Absolut
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
Upernavik<Absolut+LU
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
kunngi<ental<min>Absolut
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LI
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LU
ukioq<ental<Lokalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
oqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
ataata<ental<Lokalis
Esbjerg<Lokalis+LU
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Nanortalik<Terminalis+LU
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
tallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
najugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut<Absolut+LI
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
immikkoortoq<ental>Absolut
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI