Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 2.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
pi<Indikativ<JegJer
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<vi
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
Qaqortoq<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
angajulleq<ental<Terminalis+LU
oqar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
tassa<Partikel+LI
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
ila-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
ila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
najugaq<ental<Aequalis
oqar-SSA<Participium<jeg+LI
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Nuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq<Terminalis+LU
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
akisooq<ental>Absolut+LI
piareer+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
immikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativ
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
pi+TAR<Indikativ<DeHam
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
sammisari<Indikativ<HanHam+LI
Finland<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
kingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg
akisooq-QAR+NIQ
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
kalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
meeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
tallimat<Instrumentalis
Finland+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
arnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
oqar<Participium<jeg
Ilulissat<Lokalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
Ilulissat<Instrumentalis
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
kalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
suli+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
oqaaseq<ental<Terminalis
najugaq<ental<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
suli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis
oqaaseq<ental>Absolut+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
Narsarsuaq<Absolut+LU
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
Narsaq<Absolut+LI