Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

suli-SSA<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
akisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Paamiut<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
ulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-NNGUR<Indikativ<vi
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
suli+TAR<Participium<jeg
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Finland<Instrumentalis
oqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
anaana-LIK<ental<Aequalis
najugaq<ental<Lokalis
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut
nuup<Indikativ<jeg+LI
Kangerlussuaq<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
najugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
Gentofte<Lokalis
ukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegJer
qarasaasiaq<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
meeraq<ental<Absolut
ila+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
kunngi+MIU<ental<Absolut
nuup+GALUAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
ila<flertal<Lokalis
tallimat<Instrumentalis
qarasaasiaq-U<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
oqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ
Qaqortoq<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
akisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-U<Indikativ<jeg
Narsaq<Instrumentalis+LU
taa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<han
kalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
nuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Narsaq<Absolut
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Sisimiut<Absolut+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis+LI
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
pi-SSA<Indikativ<DeHam
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
suli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
pi-SSA<Indikativ<DeMig+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
Ilulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vi
suli+TAR<Indikativ<jeg
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU