Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq<ental>Absolut
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
pi<Indikativ<DeMig+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Paamiut<Instrumentalis+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
piareer-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LU
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Gentofte<Terminalis
suli+NIQ<flertal<Absolut
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
angajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
sammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
angajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han
ateq-LIK<flertal<Relativ
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
immikkoortoq-U<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+LU
najugaq<flertal<Instrumentalis
tallimat<Terminalis<flertal
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
nuup+TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<han
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
immikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalis
akisooq<ental>Absolut+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
oqar<Indikativ<han+LI
ilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
Upernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
ulloq<ental<Lokalis
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi
piareer-LAAR<Participium<jeg+LU
Aasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq<Terminalis
kunngi-QAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
Nuuk<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
ateq-U+GALUAR<Participium<jeg
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
Uummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut
nuliaq<ental<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LU
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg