Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Gentofte<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalisnajugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutpiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LIAvanersuaq<LokalisIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LIilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIUummannaq<LokalisAasiaat<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUNuuk<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jegGentofte<Instrumentalis+LIkingulleq<ental<deres>Absolutkunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqar-SSA<Participium<jegpi+GALUAR<Indikativ<JegJerPaamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LIIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUtaa+TAR<Indikativ<DeMigKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIoqaaseq<flertal<Terminalistutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<duNanortalik+MIU<ental<LokalisUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUoqar-SSA<Indikativ<hanillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duarnaq-INNAQ<flertal<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanaamma<Partikelilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-QAR+NIQsuli-SSA<Participium<jeg+LUnajugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIkingulleq-QAR-SSA<Participium<jegKangerlussuaq<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigQaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIoqaluttuar-LAAR<Interrogativ<dusuli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LUullumi<Partikel+LIulloq<ental<Aequaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutmeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUsammisari<Interrogativ<DuHameqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamsammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LIEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUtallimat<Absolut+LUtassa<PartikelIvittuut+MIU-U<Interrogativ<duilaa<Partikeltutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUimmikkoortoq-U<Interrogativ<duataata-LIK<flertal<Absolut+LUPaamiut+MIU<ental<Lokalismeeraq-LIRI<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanimmikkoortoq+MIU-QAR+NIQarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutIlulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegGentofte+MIU<ental>Absolutpi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vinuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LImeeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativkunngi+PASSUAQ<flertal<LokalisPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQaqortoq<Absolut+LUFinland<Lokalis+LUIlloqqortoormiut<Lokalis+LIila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+MIU<ental<Terminalis+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativila-LIRI-SSA<Interrogativ<duUummannaq+MIU<ental<Absolut+LIsuli-SSA<Participium<jeg+LIukioq-QAR-SSA<Indikativ<han