Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Nuuk<Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Gentofte<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
taa<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Qaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
Narsaq<Instrumentalis+LI
Ilulissat<Lokalis+LI
nuup+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ukioq-U+SIMA<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LI
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
pi+GALUAR<Indikativ<DeMig
ilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jeg
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
kingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
kalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Nanortalik<Instrumentalis
ilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Nuuk<Instrumentalis+LI
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
angajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq<Lokalis+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq<Terminalis+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
ulloq<ental>Absolut+LU
ator<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
Aasiaat<Lokalis+LI
oqar-SSA<Indikativ<vi
illu-LIRI+TAR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
Finland<Instrumentalis+LU
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Aasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
sammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
pi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
Qasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
oqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
SULI<Partikel+LU
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
ator+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LU
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
najugaq<ental>Absolut
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+LU