Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaaseq<ental<Terminalis
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jeg
Finland<Lokalis+LU
Qasigiannguit<Absolut+LU
pi-SSA<Indikativ<JegJer
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
qallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LU
Uummannaq<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
aap<Partikel
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LU
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
arnaq<ental<Lokalis
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
Finland+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
taa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
tallimat<ental<deres+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
tallimat-LIK-QAR<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Uummannaq<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vi
tallimat-LIK<flertal<Terminalis+LI
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LI
suli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis
pi+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
Esbjerg<Instrumentalis
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LI
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
suli+SIMA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LI
oqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut<Absolut+LI
kunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Aasiaat<Instrumentalis
kunngi-LIK<flertal<Absolut+LU
Paamiut<Lokalis+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
pi<Indikativ<DeMig
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Upernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<jeg
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Tasiilaq<Absolut+LU
eqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
anaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Maniitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg