Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIaap<Partikel+LIManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jegFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LISisimiut<Instrumentalis+LUGentofte+MIU<flertal<Terminalis+LIFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativpi-SSA<Indikativ<DeHamqarasaasiaq<flertal<Lokalisangajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LUarnaq+PASSUAQ<flertal<AequalisNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisNanortalik<Absolut+LIIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisoqaaseq<ental<Terminalisoqaluttuar+SIMA<Indikativ<hanKangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jegulloq-QAR+NIQ<flertal<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LINanortalik<Terminalis+LUnukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LUQasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<viNanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativnajugaq<flertal<Terminalis+LImeeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamsuli-SSA<Participium<jeg+LInuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUQasigiannguit+MIU<flertal<Lokalispi-LAAR<Indikativ<DeMigFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LIoqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisateq-LIK<flertal<Relativpi-SSA<Indikativ<HanHam+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativFinland+MIU<ental<Absolut+LUIvittuut+MIU<ental<TerminalisUpernavik<Lokalis+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUkunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalisukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LUGentofte<Instrumentalis+LInuna+MIU<ental<Absolutulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LIsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUoqar-LAAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LUNarsaq<Instrumentalis+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalisanaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jegila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dututsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolutila<flertal<Instrumentalisillu-QAR-LAAR<Participium<jegateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerUpernavik<Instrumentalisnuup+NIQ<flertal<Relativ+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeMigulloq<flertal<InstrumentalisFinland<Terminalis+LIpi+SIMA<Indikativ<HanHamSisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegillu<ental<Aequalisqallunaaq-QAR+NIQFinland+MIU-QAR+NIQ+LIimmikkut<Partikel+LUqarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LISisimiut<LokalisKangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<viateq-LIK<flertal<Relativ+LUNanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqar-SSA<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<duIvittuut<Instrumentalis+LIila-U-LAAR<Participium<jegoqaaseq<ental>Absolut+LIKangerlussuaq<Lokalis+LUTasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU