Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
angajulleq<ental<Aequalis+LIkingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LIsuli+NIQ<flertal<Absolut+LIFinland+MIU<ental<Absolut+LIukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUarnaq-LIK<ental<Absolutnajugaq-LIK<ental<Absolut+LIIlulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUnajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<LokalisEsbjerg<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQasigiannguit<Instrumentalis+LUkingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolutnuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegSisimiut+MIU<ental<Absolut+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolutnuliaq-LIRI<Participium<jegillu-QAR<Participium<jegnuna<ental>Absolut+LIsammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LIFinland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viAvanersuaq<Absolut+LIkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dupi+GALUAR<Interrogativ<DuHamnuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LInajugaq<flertal<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq<Lokalis+LIQaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegeqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq<ental<min>Absolutkingulleq<ental<deres>AbsolutFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LInuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUIvittuut<LokalisNuuk<Lokalis+LInajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dunukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutangajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LUTasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LImeeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<AequalisEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LInuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegakisooq-INNAQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-U<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUulloq<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jegulloq-U+SIMA<Interrogativ<duUummannaq+MIU<flertal<LokalisTasiilaq<Absolutoqar+NIQ<ental<Terminalisulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LIsuli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUNarsaq<Terminaliseqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUtutsiuteqqip<Indikativ<jegPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIqallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LINuuk+MIU<ental<Absolut+LUpi+SIMA<Interrogativ<DuHamkunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegqallunaaq<flertal<Terminalis+LIila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUkunngi-LIK<ental<Terminalis+LUNuuk<Absolut+LUtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIIlulissat<Instrumentalis+LI