Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
nammineq<Adjektiv
qallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
pi+TAR<Indikativ<DeHam
Qaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LI
ataata-NNGUR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
taa+TAR<Indikativ<JegJer
anaana-NNGUR<Participium<jeg
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
Maniitsoq<Absolut+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
Maniitsoq<Terminalis
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
ateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
kunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
oqar-SSA+NIQ<flertal<Relativ
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
kalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq<Instrumentalis
Nuuk+MIU<ental<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
ulloq-INNAQ<ental>Absolut
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg
ulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
angajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LU
Qaqortoq<Absolut+LU
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Nuuk<Instrumentalis
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
oqaaseq<ental>Absolut+LU
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jeg
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LU
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
illu-LIK<ental<Absolut
najugaq<flertal<Instrumentalis
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ
Narsarsuaq<Absolut+LI
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
taa+TAR<Indikativ<DeMig
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
akisooq<ental<Lokalis+LI
immikkoortoq<ental>Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg
Upernavik<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
aap<Partikel+LU
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
kunngi<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Gentofte<Instrumentalis
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
Ivittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
oqar<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg<Terminalis+LU
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
ilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
angajulleq<ental<Terminalis+LU
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
akisooq<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeg