Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LUnammineq<Adjektivqallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LUpi+TAR<Indikativ<DeHamQaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIKangerlussuaq<Absolut+LIataata-NNGUR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip<Participium<jeg+LUtaa+TAR<Indikativ<JegJeranaana-NNGUR<Participium<jeganaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUManiitsoq<Absolut+LUPaamiut+MIU<ental<LokalisManiitsoq<TerminalisUummannaq+MIU<ental<Absolut+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LIateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIkunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalisimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dumeeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalisoqar-SSA+NIQ<flertal<Relativkingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vikalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq<InstrumentalisNuuk+MIU<ental<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viulloq-INNAQ<ental>Absolutukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalisataata+PASSUAQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jegulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegangajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LUQaqortoq<Absolut+LUeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUNuuk<InstrumentalisAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUoqaaseq<ental>Absolut+LUNanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegqarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jegukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIqarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalispi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LUulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegillu-LIK<ental<Absolutnajugaq<flertal<Instrumentalisilinniar+NIQ<flertal<RelativNarsarsuaq<Absolut+LIQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LUtaa+TAR<Indikativ<DeMigkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU<ental<Absolutakisooq<ental<Lokalis+LIimmikkoortoq<ental>Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativoqaluttuar-LAAR<Participium<jegUpernavik<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalistutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LIaap<Partikel+LUeqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LIQeqertarsuaq<Absolut+LUTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<dukunngi<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanGentofte<Instrumentaliseqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUIvittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalisoqar<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativEsbjerg<Terminalis+LUakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LUilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absolutangajulleq<ental<Terminalis+LUkunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUKangerlussuaq<Lokalis+LIakisooq<ental<LokalisEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeg