Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
ukioq-U<Participium<jeg
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis
oqar<Participium<jeg+LU
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
nukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
kunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegJer
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam
ukioq<ental<Instrumentalis
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
nuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
oqar<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
ilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
Tasiilaq<Terminalis
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
angajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
kalaaleq<ental<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
Esbjerg<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
Ilisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat<Lokalis
eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer
kingulleq+MIU<ental<Lokalis
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
suli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
kalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
ilinniar<Participium<jeg
SULI<Partikel+LU
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Upernavik<Instrumentalis+LU
Narsaq<Lokalis+LU
sammisari<Indikativ<DeMig
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Absolut
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
suli+SIMA<Indikativ<vi+LU
akisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
najugaq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Avanersuaq<Absolut+LI
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
tallimat-LIK-U<Participium<jeg
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LI
uanga<Pronomen
oqar+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
sammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
kunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jeg