Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
Nanortalik<Absolut
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
oqar<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LU
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kalaaleq<ental<Instrumentalis
arnaq-LIK<ental<Absolut
suli+TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
Uummannaq<Terminalis
qarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
nukappiaraq<ental<Lokalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
ukioq-LIK<ental<Terminalis
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LU
nukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
qallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jeg
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq-INNAQ<ental>Absolut
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
suli<Interrogativ<du
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
ukioq<ental<deres>Absolut
Paamiut<Instrumentalis+LU
Paamiut<Lokalis+LI
qallunaaq<ental>Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut
ukioq-U<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
meeraq-LIK<flertal<Relativ
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
aappaagu<Partikel
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut<Absolut
Sisimiut<Absolut
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Absolut
suli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
Upernavik<Absolut+LI
suli+TAR<Indikativ<han+LU
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Tasiilaq<Terminalis
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
tallimat-LIK-QAR<Participium<jeg+LI
illu-LIK<ental<Absolut
Narsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
nuliaq-LIRI+SIMA<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LU
meeraq<ental<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
pi<Interrogativ<DuHam
oqar+TAR<Indikativ<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
Avanersuaq<Lokalis
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Avanersuaq<Terminalis
kunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
sammisari<Indikativ<JegJer
ateq-LIK<flertal<Absolut
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
suli-LAAR<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Ivittuut<Absolut+LU
kingulleq-LIK<ental<Absolut
najugaq<ental>Absolut
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam