Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUsammisari-LAAR<Indikativ<JegJermeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutateq-LIK<flertal<Absolutmeeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutulloq<ental<Terminalis+LIoqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jegnuup+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUarnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LUpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHameqqaama<Indikativ<DeMig+LUtallimat-LIK<flertal<RelativNuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<TerminalisFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dunuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LInuup<Indikativ<han+LUnukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutukioq<ental<Lokalis+LIoqar+TAR<Indikativ<jeg+LUSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUGentofte<Terminalis+LUnajugaq<ental<Aequalis+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIGentofte+MIU<ental<deres>AbsolutEsbjerg<Terminaliseqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<RelativTasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dutallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegnukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIkunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUnajugaqar<Participium<jegUpernavik+MIU<flertal<Lokalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIsuli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHampi-SSA<Interrogativ<DuHamTasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LIilinniar-LAAR<Indikativ<han+LUarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUullumi<Partikelkingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisoqar+SIMA<Interrogativ<duIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hanSisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisGentofte+MIU<flertal<Terminalis+LIEsbjerg<Lokalisnuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegnukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LItallimat-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jegakisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LUataata<ental<Lokalissammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalispi-LAAR<Indikativ<HanHam+LUNanortalik<Absoluteqqaama-LAAR<Indikativ<JegJerakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LInuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<dunammineq<Adjektiv+LINarsarsuaq+MIU-QAR+NIQeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jegqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LIqallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LUoqar-SSA<Indikativ<hananaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jegkingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUUummannaq<Lokalisator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LISisimiut+MIU-U<Indikativ<jegoqaaseq<flertal<InstrumentalisNarsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIillu-LIK<flertal<Relativ+LItallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LInajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duanaana-LIK<ental<AequalisPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq-QAR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<AequalisNuuk<Lokalis+LIoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jegnajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LIillu+MIU-U-SSA<Participium<jegFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LU