Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viSisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUkingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutkalaaleq<ental>Absolut+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHamUummannaq<Terminalis+LIkingulleq+MIU-QAR+NIQilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolutimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIQasigiannguit<Absolutmeeraq-LIRI<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIAasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequaliskingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUAasiaat<Lokalis+LUqallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LUoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUUpernavik+MIU<ental<Instrumentalisaamma<Partikel+LUsuli+NIQ<ental<deres<Absoluttaa<Indikativ<JegJer+LUTasiilaq+MIU-U<Participium<jegpi-LAAR<Interrogativ<DuHamakisooq<ental>Absolut+LIQeqertarsuaq<TerminalisSisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUNuuk<Terminalis+LIanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUila-U<Interrogativ<dupiareer+GALUAR<Interrogativ<duarnaq<ental>Absolut+LUFinland+MIU<ental<Lokalis+LUFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LInajugaqar-SSA<Interrogativ<duanaana<flertal<Instrumentalis+LIillu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegqallunaaq<ental>Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUNarsaq+MIU-QAR+NIQsammisari<Indikativ<HanHamilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutqallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Terminalisukioq-QAR+SIMA+NIQkunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU<flertal<Lokalistallimat-LIK<flertal<RelativAasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalisqarasaasiaq-LIK<flertal<Absolutnajugaq<ental<Lokalispiareer-LAAR<Participium<jeg+LUNuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutIvittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vikingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolutsuli+GALUAR<Participium<jeg+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUpi<Indikativ<DeMig+LIKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUnuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LUpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU<flertal<Instrumentaliskunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutAasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIQeqertarsuaq<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUsammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LUQaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolutkingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vitamarmik<AdjektivIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegkalaaleq<ental<Terminalis+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU