Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Nuuk+MIU<ental<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisAasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIkunngi<ental<min>Absolutimmikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIAasiaat<Instrumentalis+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LIkalaaleq<ental<Instrumentalis+LIkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanateq-U<Interrogativ<dumeeraq-NNGUR+TAR<Participium<jegoqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIQaqortoq<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq<Instrumentalissammisari+SIMA<Indikativ<DeHamManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUKangerlussuaq<Lokalis+LIpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LIsuli+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUangajulleq<flertal<LokalisNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisNuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AequalisAvanersuaq<Absolut+LIakisooq-LIK<flertal<Terminalis+LIAasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIQaqortoq<Absolut+LIFinland+MIU<ental<Lokalis+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<LokalisEsbjerg<Instrumentalis+LUukioq<ental<Instrumentalis+LIeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigtutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisangajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jegilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegimmikkoortoq-INNAQ<flertal<RelativIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU<ental<LokalisGentofte<Terminalisila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIpi-SSA<Indikativ<JegJeroqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUukioq<ental<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LInuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LInukarleq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U-SSA<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsuli<Participium<jeg+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegnuliaq+MIU-QAR+NIQ+LIEsbjerg<TerminalisFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LUukioq-U+TAR<Interrogativ<dunajugaq+MIU-QAR+NIQeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LInammineq<Adjektivsuli+SIMA<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LImeeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LIAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUFinland<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUoqaluttuar+SIMA<Indikativ<hanoqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LUQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LIkunngi-QAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUulloq<flertal<Instrumentalis+LIukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dusammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamullumi<Partikel+LIAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<dunajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUnuna+MIU<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hankalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duoqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LIator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LIEsbjerg<Terminalis+LUTasiilaq<Terminalissammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LI