Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIpi+TAR=SSA<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHameqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<hanarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIsuli+TAR<Indikativ<jegnuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegpi-SSA<Indikativ<HanHameqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LUtassa<Partikel+LUsammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanaappaagu<PartikelUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIangajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIeqqaama-SSA<Indikativ<HanHamnajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIIlulissat<Instrumentalisoqar+NIQ<flertal<Relativ+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUsammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LIillu+MIU<ental<Terminalisukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duAasiaat<Instrumentalistassa<Partikel+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegsuli-LAAR+NIQ<flertal<Relativoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisator-SSA<Indikativ<DeHamSisimiut+MIU-LIRI<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutQasigiannguit<Lokalis+LItutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<TerminalisGentofte+MIU<ental>Absolutnuup<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<viManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentaliskunngi-INNAQ<ental<min>AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LINarsaq<Instrumentalis+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LITasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativpiareer-SSA<Participium<jegmeeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental>Absoluteqqaama<Indikativ<JegJerKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativnajugaq-LIK<ental<Absolut+LIataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LIpi+TAR<Interrogativ<DuHamangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUkunngi<ental<Aequalis+LUanaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LInajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<viUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jegoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativnajugaq<flertal<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQIlisimatusarfik<ental>Absolutnajugaq<ental<Aequalis+LIkalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegakisooq-QAR-SSA+NIQFinland+MIU-NNGUR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dutallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutillu-QAR+TAR<Participium<jeg+LUulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU<flertal<Instrumentaliskunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolutoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamukioq-U+TAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUSULI<Partikel+LIEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LIkalaaleq<flertal<Instrumentalis+LUPaamiut<Lokalisarnaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis