Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegSisimiut+MIU-U<Indikativ<jegarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegoqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jegSisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalisila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LItaa-LAAR<Interrogativ<DuHamqallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<Absolutilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIateq-LIK<flertal<Relativ+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIeqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duator-SSA<Interrogativ<DuHamillu-INNAQ-U-SSA<Participium<jegSisimiut+MIU-U<Interrogativ<dukunngi+MIU<ental<InstrumentalisUpernavik<Lokalis+LUoqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIsuli-SSA<Indikativ<hanoqar<Indikativ<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LUqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viakisooq-QAR-SSA+NIQSisimiut+MIU-U<Participium<jegsuli-LAAR<Participium<jegpiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIanaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut<Instrumentalistallimat<Terminalis<flertalqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LImeeraq<ental<Absolut+LUSisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LUmeeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LUangajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegTasiilaq<Terminalis+LUmeeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIUummannaq<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U<Indikativ<visammisari-LAAR<Indikativ<HanHamkunngi-LIK<flertal<Absolut+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip<Indikativ<jegnukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutIlisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LINuuk<Instrumentalispi<Indikativ<DeMig+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<duulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<duNanortalik<Terminalis+LUTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegEsbjerg<Lokalis+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUukioq<ental>Absolut+LIkingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Terminalisulloq-NNGUR<Participium<jegpi+GALUAR<Interrogativ<DuHamNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutkunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUnuliaq-LIRI<Interrogativ<duUpernavik<Terminalis+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-QAR+NIQAasiaat<Lokalis+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpi+GALUAR<Indikativ<JegJernukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIoqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LUqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanNanortalik+MIU-U<Participium<jegmeeraq<ental<Lokalis+LInajugaq<flertal<Instrumentalisimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalisangajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<AequalisGentofte+MIU<flertal<Terminaliskunngi-INNAQ<ental>Absolutmeeraq<ental<Aequalis+LUateq-U<Participium<jeg+LIateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUsuli<Indikativ<jeg+LI