Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Upernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LINarsarsuaq+MIU-QAR+NIQmeeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jegulloq-U+SIMA<Interrogativ<dueqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamKangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LIpi<Indikativ<DeMigqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LUUummannaq<Absolut+LIEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LUila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJersuli+TAR=SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LImeeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LInuliaq+MIU<flertal<Lokalispi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUtassa<Partikel+LUnuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIulloq<ental>Absolut+LUGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<hanqarasaasiaq<ental<min>AbsolutFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LUimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LUAvanersuaq<Instrumentalis+LUnuup-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutukioq<flertal<TerminalisPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalisanaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIFinland+MIU<ental<Terminaliseqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUNuuk<Instrumentalis+LIQaqortoq<Terminaliskalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQkalaaleq+PASSUAQ<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalismeeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq<Lokalis+LUGentofte+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<hanAasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisnukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LUpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LUFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LIanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUila-LIRI+NIQ<ental<AbsolutAasiaat<AbsolutManiitsoq<Instrumentalis+LIkalaaleq<flertal<Lokalisqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUnajugaq<ental<TerminalisQasigiannguit+MIU<flertal<Terminalisukioq-LIK<flertal<Relativ+LUQasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<vinukappiaraq<ental<Lokalis+LITasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LINarsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LIeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LUoqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUNarsaq<Absolutillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jegateq-LIK<flertal<Relativ+LIoqar-LAAR=TAR<Participium<jegSisimiut<Absolut+LUPaamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutAvanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalissammisari<Indikativ<DeMigAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duIlulissat<Instrumentalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<viqarasaasiaq<ental<InstrumentalisSisimiut+MIU-U<Participium<jegkunngi<ental<Aequalis+LUoqaluttuar-LAAR<Interrogativ<duillu+PASSUAQ<flertal<Terminalisakisooq<ental>Absolut+LIkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<viIlisimatusarfik<ental>Absolut+LIKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIkunngi+MIU<ental<Instrumentalisulloq-LIRI<Participium<jegoqar-SSA<Indikativ<viFinland<Terminalis+LU