Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ulloq-INNAQ<ental>Absolut
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
akisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
anaana<ental>Absolut
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
suli+NIQ<flertal<Absolut
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
qarasaasiaq<ental<Aequalis
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
Paamiut<Instrumentalis
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
najugaq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
suli-SSA<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Instrumentalis
Qaqortoq<Absolut+LU
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
SULI<Partikel+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
pi<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LU
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
meeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
oqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LI
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
Nuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
kunngi<flertal<Lokalis
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq<flertal<Lokalis+LI
najugaq<ental<Lokalis
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
piareer-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
kunngi<ental<min>Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis
Esbjerg<Terminalis
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Narsaq<Terminalis
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
ulloq<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
suli+TAR=SSA<Participium<jeg
oqaluttuar<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
oqaaseq<ental>Absolut+LU
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHam
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
angajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
SULI<Partikel