Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Ivittuut<Lokalis+LU
oqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolut
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
arnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
angajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
Sisimiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
oqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LU
nuliaq-LIRI<Participium<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqar<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
suli-SSA<Participium<jeg
ila-U-SSA<Participium<jeg+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LU
Maniitsoq<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis
arnaq-QAR+SIMA+NIQ
angajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
immikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
Narsaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
Aasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
najugaq<flertal<Terminalis+LU
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
ator-SSA<Interrogativ<DuHam
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
oqar<Participium<jeg
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
nuup+GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
arnaq-LIK<ental<Aequalis
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LI
nukarleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
najugaq<ental>Absolut
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
tallimat<ental<deres
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
suli+NIQ<flertal<Lokalis+LI
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
oqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Finland+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
immikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<han
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
ilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
akisooq<ental>Absolut+LI
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Nuuk+MIU<ental<Lokalis