Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilulissat<Lokalis+LIqarasaasiaq<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegimmikkoortoq<ental>Absolutnajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegnajugaq<ental<Aequalissuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LINanortalik<Terminalis+LITasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalisoqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jegoqaluttuar<Indikativ<han+LUTasiilaq<Absolut+LUqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIoqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LIUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegqallunaaq<ental<TerminalisAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIManiitsoq<Terminalisakisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LIIlulissat<Absolutqallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<Absolutoqaaseq-INNAQ-U<Participium<jegqarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duqallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LUIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hantutsiuteqqip<Indikativ<viQaqortoq<Absolut+LIukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LITasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<hanateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIangajulleq-LIK<flertal<Terminalisoqar<Indikativ<han+LInuliaq+MIU-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolutulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHampi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LInuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<dumeeraq-LIK<flertal<Relativulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalisator-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jegnajugaq<ental<Terminaliskunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg<Absolut+LUnajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<TerminalisPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absolutoqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUimmikkoortoq+MIU-QAR+NIQoqar<Participium<jeg+LUqarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegFinland+MIU-QAR+NIQ+LUtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolutoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeganaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIeqqaama<Indikativ<DeHamkingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUangajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegsammisari+TAR<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<TerminalisEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LUPaamiut<Lokalisoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU<flertal<Lokalissammisari-SSA<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip<Indikativ<hanpi-SSA<Indikativ<HanHam+LIoqar<Indikativ<hansammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LIsuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<AbsolutGentofte<Absolut+LIulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LImeeraq<ental<Aequalis+LUSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUAvanersuaq<Instrumentalisoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI