Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalisataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LIsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegqallunaaq<ental>Absolutarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<dupi<Indikativ<DeMig+LIQaqortoq<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-QAR+NIQtallimat-INNAQ<flertal<Aequalisqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegPaamiut<Instrumentalis+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUulloq<ental<Instrumentalis+LIkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutpiareer-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<AequalisEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LUmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegGentofte<Terminalissuli+NIQ<flertal<Absolutmeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegangajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LUimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIsammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU<flertal<Terminalis+LUPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIoqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUeqqaama-SSA<Indikativ<JegJerangajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<hanateq-LIK<flertal<RelativNanortalik+MIU-U<Participium<jegqarasaasiaq<ental<Terminalis+LIimmikkoortoq-U<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LUFinland+MIU<ental<Lokalis+LUnajugaq<flertal<Instrumentalistallimat<Terminalis<flertalFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar<Indikativ<han+LUnuup+TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<hanpiareer+GALUAR<Interrogativ<duimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalisakisooq<ental>Absolut+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUoqar<Indikativ<han+LIilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq<Terminalis+LUtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUUpernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutimmikkoortoq-LIK<flertal<Lokalisukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIulloq<ental<LokalisNuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUqarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vipiareer-LAAR<Participium<jeg+LUAasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeganaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq<Terminaliskunngi-QAR<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hanNuuk<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<duateq-U+GALUAR<Participium<jegsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamqarasaasiaq<ental<Instrumentalispi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamUummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LUGentofte+MIU<ental<deres>Absolutnuliaq<ental<InstrumentalisIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanqarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIkunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUarnaq-LIK<flertal<Relativ+LUkalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LIqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg