Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

anaana-NNGUR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
Nuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Qaqortoq<Absolut+LU
Qasigiannguit<Lokalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
sammisari<Indikativ<HanHam
nuliaq+MIU-QAR+NIQ
eqqaama+TAR<Interrogativ<DuHam
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
oqaaseq<flertal<Lokalis+LI
pi<Indikativ<JegJer+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
meeraq<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
najugaq-LIK<ental<Absolut+LI
kingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Qasigiannguit<Lokalis
ukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
Ivittuut<Instrumentalis
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
kingulleq-QAR-SSA<Participium<jeg
Avanersuaq<Terminalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LI
akisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Aasiaat<Instrumentalis+LU
suli+GALUAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LU
Qeqertarsuaq<Absolut
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuna+MIU<ental<Absolut
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
suli-LAAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
kunngi<ental<Aequalis+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU<ental<Absolut
Esbjerg<Instrumentalis+LU
sammisari<Interrogativ<DuHam
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du