Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LUSisimiut<Lokalisukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanGentofte+MIU<ental<deres>Absolutpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamnuliaq+PASSUAQ<flertal<LokalisPaamiut<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIulloq-INNAQ<ental>Absolutator<Indikativ<HanHamkalaaleq<ental>Absolut+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHamTasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIoqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIqallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<AbsolutUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalisoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegillu-LIRI+TAR<Participium<jegqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMigIlisimatusarfik<ental>Absolutnuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIkingulleq<flertal<Absolutoqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LUsuli+SIMA<Interrogativ<duFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalisimmikkoortoq-QAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<hanmeeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIIlulissat<LokalisManiitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LIoqaluttuar+NIQ<flertal<Relativoqaaseq<ental<LokalisFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<dupi-SSA<Indikativ<JegJerulloq<flertal<Instrumentalispi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU<flertal<Instrumentalisqallunaaq-QAR+NIQtallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jegulloq-U+SIMA<Interrogativ<dueqqaama+SIMA<Indikativ<DeHameqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigNuuk+MIU<ental<Absolutsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerNuuk+MIU-QAR+NIQ+LImeeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<vioqaaseq<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq-U<Participium<jeg+LUsammisari<Indikativ<DeMigimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LIFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-U<Participium<jeg+LUNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalisnajugaq<ental<Terminalisangajulleq<ental<Terminalis+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LIarnaq-INNAQ-U<Participium<jegillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LUoqaluttuar<Interrogativ<duQeqertarsuaq<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<duoqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<TerminalisAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqaama<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIkalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegnuna+PASSUAQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip<Indikativ<hanimmikkoortoq-LIRI<Participium<jegUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegoqar+NIQ<flertal<Relativ+LIpi+TAR=SSA<Indikativ<JegJerator-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LISisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUnuna<ental>Absolut+LIoqar-SSA<Participium<jeg+LIFinland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutilaa<PartikelUummannaq<Lokalis+LUkunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jegkalaaleq<ental<Terminalisila-LIK<flertal<Instrumentalis+LUGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU