Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Upernavik<Lokalis
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
nammineq<Adjektiv+LI
najugaq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
kingulleq<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
Ivittuut<Instrumentalis+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
oqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
akisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
ulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
ator-SSA<Interrogativ<DuHam
Gentofte<Absolut
Nuuk<Lokalis
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
ulloq<flertal<Lokalis
oqar<Interrogativ<du
anaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
suli-LAAR=TAR<Indikativ<vi
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
qallunaaq<ental>Absolut+LU
Narsarsuaq<Absolut+LI
Finland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Terminalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
pi+TAR<Indikativ<DeMig+LI
ilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
immikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<du
oqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
tallimat<Instrumentalis+LI
oqaluttuar<Indikativ<han+LI
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
meeraq<flertal<Terminalis+LI
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
ateq-NNGUR<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<du
Maniitsoq<Lokalis
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
anaana-LIRI<Indikativ<vi
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Terminalis
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
nuliaq<ental<Instrumentalis
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+TAR<Participium<jeg
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq<flertal<Lokalis+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHam