Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LIqallunaaq-LIK<flertal<Relativqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegimmikkoortoq-INNAQ<flertal<RelativEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUila-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutGentofte+MIU<flertal<Terminalis+LIIlisimatusarfik<ental<LokalisSisimiut<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIIlulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUullumi<Partikel+LUnuliaq<ental<Instrumentalisilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIillu-LIK<flertal<Absolut+LIsuli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalisqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LItallimat<Terminalis<flertal+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigukioq-QAR-LAAR+NIQ+LUataata<ental<LokalisAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUsammisari-SSA<Indikativ<DeMigmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIataata+PASSUAQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<viulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<AbsolutSisimiut<InstrumentalisIvittuut+MIU<ental<InstrumentalisFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIlloqqortoormiut+MIU<flertal<LokalisGentofte<Lokalisnuna-LIK<ental<AbsolutTasiilaq<TerminalisIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUsuli+SIMA<Indikativ<jeg+LINanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolutukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik<flertal<LokalisNuuk<Absolut+LUQeqertarsuaq<Instrumentalissuli+SIMA<Indikativ<vi+LUAvanersuaq<TerminalisQasigiannguit<Absolutnuliaq+PASSUAQ<flertal<LokalisNuuk<TerminalisFinland+MIU-QAR+NIQoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIukioq<ental>Absolut+LUoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIGentofte<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegangajulleq<ental<Terminalis+LUtaa-SSA<Interrogativ<DuHamqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LUKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisAvanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LImeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUarnaq-LIK<ental<AbsolutFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolutmeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegoqaaseq<flertal<Terminalis+LUEsbjerg<Terminalisoqar-SSA<Indikativ<vimeeraq<ental<Terminalis+LUeqqaama<Indikativ<JegJersuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LISULI<Partikel+LItaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalisqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIKangaatsiaq<Lokalis+LIoqaaseq<flertal<Lokaliskunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutnajugaq<flertal<Instrumentalissammisari+GALUAR<Indikativ<HanHamkunngi-LIK<ental<Terminalisnajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LInajugaq<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolutpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LUnuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI