Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqaluttuar+NIQ<flertal<Relativsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIoqar+NIQ<ental<TerminalisAvanersuaq<Terminalis+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolutpiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LUFinland<Absolut+LUtallimat<Aequalis+LUIlisimatusarfik<flertal<Lokalisilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jegukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanangajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar+TAR<Participium<jegukioq<ental>Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQpi+GALUAR<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUpi+SIMA<Indikativ<HanHamManiitsoq<Instrumentalistallimat<Lokalis+LItutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIFinland<Terminalis+LISisimiut+MIU-QAR+NIQqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LInajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisnuup+SIMA=TAR<Indikativ<jegFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIpi-SSA<Indikativ<JegJerakisooq-LIK<flertal<Terminalis+LISisimiut<Instrumentalis+LUQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LISisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LItutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LIeqqaama<Indikativ<DeHamkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUnajugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<AbsolutUpernavik<InstrumentalisAasiaat<Absolut+LInajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativqallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LUQasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIIvittuut<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LUila-LIRI-SSA<Interrogativ<dukingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<InstrumentalisIlloqqortoormiut<Absolut+LIFinland<TerminalisIvittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokaliskalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIIvittuut<Lokalissuli+TAR=GALUAR<Participium<jegkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LIqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIIlulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegnuup+GALUAR<Interrogativ<duoqaaseq<flertal<Terminaliskalaaleq<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalisuanga<Pronomen+LIIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUNarsarsuaq<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativkalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-U<Participium<jeg+LUsuli-LAAR+NIQ<ental<Absolutkingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIakisooq<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUtutsiuteqqip<Indikativ<viGentofte+MIU<ental<Terminalisoqar-LAAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LIqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUManiitsoq<Instrumentalis+LIkalaaleq-LIK<flertal<LokalisUummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LI