Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
kalaaleq<ental>Absolut+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
Uummannaq<Terminalis+LI
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit<Absolut
meeraq-LIRI<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Aasiaat<Lokalis+LU
qallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis
aamma<Partikel+LU
suli+NIQ<ental<deres<Absolut
taa<Indikativ<JegJer+LU
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
akisooq<ental>Absolut+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Nuuk<Terminalis+LI
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
ila-U<Interrogativ<du
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
arnaq<ental>Absolut+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+LU
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
illu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
qallunaaq<ental>Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Narsaq+MIU-QAR+NIQ
sammisari<Indikativ<HanHam
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
kunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
tallimat-LIK<flertal<Relativ
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
najugaq<ental<Lokalis
piareer-LAAR<Participium<jeg+LU
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
suli+GALUAR<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
pi<Indikativ<DeMig+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
nuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LU
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Qeqertarsuaq<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
sammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LU
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
tamarmik<Adjektiv
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU