Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
oqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
pi<Indikativ<DeMig+LI
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
arnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
anaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Uummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Aasiaat<Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis
Finland<Absolut
ullumi<Partikel
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Nuuk<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
meeraq<ental<Lokalis+LU
angajulleq-LIK<flertal<Terminalis
ator-SSA<Indikativ<DeHam
immikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LU
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
eqqaama<Interrogativ<DuHam
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq<Terminalis+LU
nuliaq<ental<Instrumentalis
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis
ukioq-QAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ivittuut<Instrumentalis
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
kunngi-INNAQ<ental<min>Absolut
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Narsaq<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
ilaa<Partikel+LU
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
ateq-U<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
nuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han
Aasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LU
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LI
ator<Indikativ<HanHam
taanna<Pronomen
Nuuk<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LI
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
suli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Terminalis
arnaq<ental>Absolut+LU
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI