Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Nuuk+MIU<ental<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
kunngi<ental<min>Absolut
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Aasiaat<Instrumentalis+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
ateq-U<Interrogativ<du
meeraq-NNGUR+TAR<Participium<jeg
oqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LI
suli+NIQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
angajulleq<flertal<Lokalis
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
Avanersuaq<Absolut+LI
akisooq-LIK<flertal<Terminalis+LI
Aasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
Qaqortoq<Absolut+LI
Finland+MIU<ental<Lokalis+LU
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Esbjerg<Instrumentalis+LU
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
angajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
immikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativ
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
Gentofte<Terminalis
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
pi-SSA<Indikativ<JegJer
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
ukioq<ental<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
nukarleq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
suli<Participium<jeg+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Esbjerg<Terminalis
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
najugaq+MIU-QAR+NIQ
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LI
nammineq<Adjektiv
suli+SIMA<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
Finland<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<han
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
kunngi-QAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ullumi<Partikel+LI
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
nuna+MIU<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
kalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LI
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
Esbjerg<Terminalis+LU
Tasiilaq<Terminalis
sammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LI