Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LI
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
ulloq-LIRI<Participium<jeg
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LI
angajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
oqar+SIMA<Participium<jeg
angajulleq<ental<Terminalis+LU
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
qallunaaq<ental>Absolut
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
Kangaatsiaq+MIU<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq<ental<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
najugaq<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jeg
meeraq-LIK<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
angajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
piareer-LAAR=TAR<Participium<jeg
kingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Upernavik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
aappaagu<Partikel+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
pi<Indikativ<DeHam
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
suli<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
illu-QAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
pi+TAR<Indikativ<JegJer
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
Esbjerg<Lokalis+LI
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam
aap<Partikel+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Narsaq<Lokalis
kalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
sammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
aamma<Partikel+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
oqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Instrumentalis
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
anaana-U+NIQ<flertal<Absolut
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
aappaagu<Partikel+LU
najugaq<ental>Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
Avanersuaq<Instrumentalis+LI