Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq-NNGUR<Indikativ<han
pi+SIMA<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
Qaqortoq<Absolut+LU
najugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
suli-SSA<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
meeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LU
oqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jeg
SULI<Partikel+LU
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg
kingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<du
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Tasiilaq<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Terminalis
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ukioq<ental<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
nuup+GALUAR<Indikativ<vi
Nanortalik<Absolut+LI
oqaaseq<ental<Terminalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
tallimat<Lokalis
ila-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nuliaq-LIK<flertal<Absolut
nukappiaraq<ental<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
meeraq<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
kingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LI
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
nukappiaraq<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
kalaaleq<ental<Terminalis
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
meeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LU
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis
suli-SSA<Indikativ<jeg
najugaq<ental<min>Absolut+LU
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
suli<Indikativ<han+LU
oqar<Indikativ<han+LI
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
anaana<ental>Absolut
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Sisimiut<Absolut+LU
Narsaq+MIU-QAR+NIQ
tamarmik<Adjektiv+LU
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
aamma<Partikel+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU<ental<Absolut
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU