Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalisulloq-INNAQ<ental>Absolutsuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LInajugaq<flertal<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<dutallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUakisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeganaana<ental>Absolutataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUkunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalissuli+NIQ<flertal<Absolutpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LIilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIQaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativnuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LIakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LUqarasaasiaq<ental<AequalisKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUPaamiut<Instrumentaliskingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LInajugaq-LIRI-LAAR<Participium<jegilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIsuli-SSA<Participium<jegKangaatsiaq<InstrumentalisIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIUummannaq<InstrumentalisQaqortoq<Absolut+LUGentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<hanGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LISULI<Partikel+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIpi<Indikativ<DeMigPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LUKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegmeeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutoqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duGentofte<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LIator-LAAR<Indikativ<JegJerNuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<duukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hankunngi<flertal<Lokalissuli-LAAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIqarasaasiaq<flertal<Lokalis+LInajugaq<ental<LokalisIvittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LIpiareer-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegkunngi<ental<min>Absolutsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LITasiilaq<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LIpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LUKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LIkingulleq+MIU<flertal<TerminalisEsbjerg<TerminalisQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<dumeeraq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LINarsaq<Terminaliseqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LImeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUtallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIAasiaat+MIU<ental<Absolutulloq<ental<LokalisEsbjerg+MIU<flertal<Lokalissuli+TAR=SSA<Participium<jegoqaluttuar<Indikativ<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIoqaaseq<ental>Absolut+LUpi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHamqarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental<AequalisUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolutmeeraq<ental<deres<Absolut+LUkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalisangajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIGentofte+MIU<ental>Absolut+LItutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegSULI<Partikel