Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolutnajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LIukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hantamarmik<AdjektivGentofte<Absolut+LIManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegsuli+TAR=SSA<Indikativ<hanFinland+MIU<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegukioq<ental>Absolut+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duilinniar+TAR=SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<dunajugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vipi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHammeeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalisator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LUsuli+GALUAR<Indikativ<jegnuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIaamma<Partikel+LIkalaaleq-INNAQ<flertal<Absolutkalaaleq-LIK<flertal<Lokalisnuup<Participium<jegnuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LUoqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dukunngi+PASSUAQ<flertal<TerminalisKangerlussuaq<Terminalis+LITasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUnuna-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUnuup<Indikativ<jegqarasaasiaq<ental<Lokalis+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LIGentofte+MIU<flertal<LokalisAvanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LIUummannaq<TerminalisQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut<Instrumentalispiareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUsuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUkalaaleq<flertal<Instrumentalis+LUNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LIkalaaleq-INNAQ<flertal<RelativQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUoqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LIUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutsuli+SIMA<Interrogativ<duaappaagu<Partikelilaa<Partikel+LUpiareer-LAAR=TAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vitutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegkingulleq<flertal<Absolutulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik<flertal<Lokalissuli+TAR=GALUAR<Participium<jegUpernavik<Absolut+LInuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolutsammisari-LAAR<Indikativ<JegJeroqar+SIMA<Indikativ<jeg+LIanaana-QAR-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duukioq<flertal<Terminalissammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutnajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LInuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIangajulleq+PASSUAQ<flertal<TerminalisQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalisarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalisqallunaaq<flertal<Terminalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg