Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<dukingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIsammisari+TAR<Indikativ<HanHameqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jegEsbjerg<Lokalisanaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIanaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUpi+GALUAR<Indikativ<HanHamIvittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vikingulleq-U<Indikativ<jeg+LUnajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<AbsolutKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUsuli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQNanortalik+MIU-U<Participium<jegulloq-LIK<ental<Absolutator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegakisooq-QAR+NIQoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUUpernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegkingulleq-LIK<ental<deres<Absolutsammisari-SSA<Indikativ<DeHamqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LIAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUnukappiaraq<ental<Lokalistaa+TAR<Indikativ<JegJertutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIillu-QAR<Participium<jeg+LUator<Indikativ<HanHamukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUanaana<ental<Instrumentaliskunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<LokalisManiitsoq+MIU<flertal<InstrumentalisKangaatsiaq<Absolutnajugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolutanaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegnuna-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUNanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolutoqaasilerisoq<ental<Terminalisulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIarnaq-LIK<ental<Absolutimmikkoortoq<ental<Aequalisqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LUnuup<Indikativ<jegnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jegnajugaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisFinland+MIU-U-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisNarsaq<Lokalis+LIsuli+TAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUNarsarsuaq<Absolut+LIoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<AequalisFinland+MIU-U+TAR<Participium<jegUpernavik<Absolut+LISisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-QAR+NIQ+LInajugaq<flertal<Lokalis+LUKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInajugaq<flertal<Terminalis+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<vikunngi<ental<min>Absolutsuli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIoqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativQaqortoq<Absolut+LUNuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalisulloq+MIU<flertal<Lokalis+LIangajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativpi-SSA<Indikativ<DeHamqarasaasiaq<ental<min>Absolut+LUAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegFinland+MIU<ental<Lokalis+LUkunngi-LIK<flertal<Absolut+LUKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<TerminalisManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LISisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUimmikkoortoq-LIK<flertal<Lokalisoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viIlloqqortoormiut<Lokalis+LUilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegFinland<Instrumentalis+LI