Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
qallunaaq<ental>Absolut
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ilaa<Partikel
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
najugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
najugaq+MIU-U<Participium<jeg
ilinniar-LAAR<Indikativ<han+LU
illu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
anaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Instrumentalis+LU
immikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
Upernavik<Terminalis+LU
Ilulissat<Instrumentalis
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ
ataata<ental<Lokalis
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Gentofte<Terminalis+LI
immikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
taa+TAR<Indikativ<DeMig
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq<ental>Absolut+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
qarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LU
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
kingulleq-U<Indikativ<jeg+LU
suli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
angajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Upernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LU
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
tallimat<ental<deres+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Aequalis+LI
suli<Indikativ<jeg+LI
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
Nuuk<Absolut+LI
pi+TAR<Indikativ<JegJer
pi+TAR<Indikativ<DeMig
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+LU
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
Qaqortoq<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU