Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dunajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminaliskingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUQeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vikingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUtutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<duIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIillu-QAR+TAR<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIKangerlussuaq<Lokalis+LUator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LIarnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalismeeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIimmikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalisukioq-LIK<flertal<Relativ+LUUummannaq<Terminalis+LUila-U+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<viIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hanulloq+MIU<flertal<Terminalis+LUManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolutoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUUpernavik<Absoluttallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jegUummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJersammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegator-LAAR<Indikativ<JegJertallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absoluteqqaama+TAR<Indikativ<HanHamFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegoqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LIukioq-QAR<Indikativ<hanEsbjerg<Lokalis+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIanaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUSisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIFinland<Instrumentalis+LUQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duillu+MIU-U-SSA<Participium<jegIvittuut<Absolut+LIateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUpiareer+GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanmeeraq-LIK<flertal<Relativ+LIeqqaama-LAAR<Indikativ<JegJerulloq<ental<Instrumentalis+LItaa+TAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-NNGUR<Indikativ<vikunngi-QAR<Participium<jegUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIakisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LIQaqortoq<Instrumentalissuli-SSA=GALUAR<Participium<jeganaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIimmikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIsuli-SSA<Indikativ<hanqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duakisooq<flertal<Lokalis+LImeeraq-LIRI<Interrogativ<dukingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeganaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Lokalistaanna<Pronomenoqar+SIMA<Interrogativ<dukunngi-INNAQ<ental<Lokalissammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIkalaaleq-INNAQ<ental>Absolutukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU<flertal<Terminalis+LUimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIKangaatsiaq<Terminalis+LI