Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Aasiaat<Instrumentalis+LI
aap<Partikel+LI
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
oqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
qallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis
nuup+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-U<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
sammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LU
kingulleq<ental<deres>Absolut+LI
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
ateq<ental<deres>Absolut+LI
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
ukioq<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ila+MIU-QAR+NIQ+LI
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
illu+MIU<ental<Terminalis
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Upernavik<Lokalis+LU
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
sammisari<Indikativ<HanHam+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
akisooq<ental>Absolut
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
kunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kalaaleq-LIK<ental<Absolut
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Qaqortoq<Terminalis+LU
suli<Indikativ<han
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Finland<Terminalis
ilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
immikkoortoq<flertal<Lokalis
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
pi<Indikativ<DeHam
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
ukioq-QAR<Indikativ<han
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<vi+LI
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Finland+MIU-QAR+NIQ
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
ulloq+MIU<flertal<Lokalis+LI
tassa<Partikel+LU
arnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam
najugaq<flertal<Instrumentalis
najugaq<ental<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
Finland+MIU<flertal<Terminalis+LI
pi+SIMA<Indikativ<DeMig
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI