Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolutimmikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIsammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalisangajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jegqallunaaq<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIullumi<Partikelqarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminaliskingulleq-QAR-LAAR<Participium<jegpi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHamanaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dusuli-LAAR<Indikativ<jegqarasaasiaq<ental<Instrumentalisanaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalisilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUsammisari+TAR<Indikativ<HanHamukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg<Instrumentalis+LIpi+TAR<Indikativ<JegJerpi-LAAR<Indikativ<HanHameqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutpi<Interrogativ<DuHamQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LUnajugaq-LIK<ental<Terminalistallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<duimmikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<duqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegnajugaqar-LAAR<Indikativ<jegnuliaq+MIU-QAR+NIQManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegmeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<AbsolutSisimiut<InstrumentalisAasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jegkalaaleq-INNAQ<flertal<Absolutkalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegIlisimatusarfik<ental<LokalisPaamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vimeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolutsammisari+GALUAR<Indikativ<DeHamAasiaat<Lokalispi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LInukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duukioq-QAR-LAAR+NIQ+LUTasiilaq<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamnuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIoqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jegqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU<ental<Lokalissammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq<LokalisAvanersuaq<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LUTasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LUSisimiut<Absolut+LUPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LINuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutUpernavik<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jegSisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutnuliaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisKangaatsiaq<AbsolutManiitsoq<Instrumentalis+LIGentofte+MIU<ental>Absoluttutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUoqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUila-LIRI+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegKangaatsiaq<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LIukioq<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duarnaq-LIK<ental<Aequalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutNarsaq<Instrumentalis+LUUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIila<flertal<Instrumentalisila-U+GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI