Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
angajulleq<ental<deres>Absolut+LIkalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LIIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIateq-LIK<flertal<Relativ+LIoqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIukioq-LIK<flertal<Relativ+LUUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LIFinland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegpi<Indikativ<DeMig+LInuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeganaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegnajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viUummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<LokalisAasiaat<Absolutarnaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisAasiaat+MIU<flertal<TerminalisFinland<Absolutullumi<PartikelIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LImeeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUkunngi+MIU-QAR+NIQ+LIPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutNuuk<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vioqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUmeeraq<ental<Lokalis+LUangajulleq-LIK<flertal<Terminalisator-SSA<Indikativ<DeHamimmikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LIQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LUKangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LIeqqaama<Interrogativ<DuHamNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viFinland+MIU<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq<Terminalis+LUnuliaq<ental<Instrumentalisateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LIFinland+MIU<flertal<Lokalisukioq-QAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisAvanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUIvittuut<Instrumentalisnajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUkunngi-INNAQ<ental<min>Absolutqarasaasiaq-LIK<flertal<AbsolutKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIUummannaq+MIU-QAR+NIQFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viNarsaq<LokalisAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LUsammisari+TAR<Interrogativ<DuHamilaa<Partikel+LUQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIkingulleq-U+SIMA<Participium<jegateq-U<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LInuliaq+MIU-QAR+NIQ+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegnuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolutilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jegUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<hanAasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LUIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LIator<Indikativ<HanHamtaanna<PronomenNuuk<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUilinniar+TAR=SSA<Participium<jegnuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokaliskingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duanaana<flertal<Instrumentalis+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LIakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegsuli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Terminalisarnaq<ental>Absolut+LUqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI