Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut<Lokalismeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegsammisari-SSA<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeganaana-U+TAR<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU<flertal<TerminalisUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUnajugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU<ental<Absolut+LUNuuk<Instrumentalis+LUmeeraq<ental<Absolut+LUGentofte+MIU<ental<Terminalisukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LUqarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutUummannaq<Absolut+LUsammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq<Absolut+LUakisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LIUummannaq<AbsolutSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegTasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutPaamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jegimmikkoortoq-LIRI<Participium<jegpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIkingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duIlulissat<Instrumentalis+LUillu-LIRI+TAR<Participium<jegnajugaq<ental<InstrumentalisIvittuut<Instrumentalisangajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIsuli-LAAR<Participium<jegpi+SIMA<Indikativ<HanHammeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUEsbjerg<Lokalis+LUkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegarnaq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqar-LAAR+NIQ<ental<Absolutukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutGentofte<Terminalis+LIilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIkingulleq+MIU<ental<Lokalisqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LIIlulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jegTasiilaq<Absolut+LUkingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUtutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisKangaatsiaq<Instrumentalis+LUoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIEsbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<TerminalisManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LIIlisimatusarfik<ental>Absolutsuli-SSA<Participium<jegukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerUummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalismeeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUQasigiannguit<InstrumentalisNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LIsuli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIUpernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIoqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalisateq-U<Participium<jegeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUFinland+MIU-QAR+NIQManiitsoq<Lokalis+LIQasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<viIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalisator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIillu+PASSUAQ<flertal<Absolutkingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalispi<Interrogativ<DuHamkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIoqaaseq<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq<flertal<Instrumentaliskalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIangajulleq<ental<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<duarnaq<flertal<Terminalis+LUsammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<RelativManiitsoq<Terminalis+LU