Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
najugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+LU
akisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
anaana-LIK<ental<Aequalis
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis
sammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
suli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-INNAQ<ental>Absolut
ator-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LI
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
piareer+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
immikkoortoq<ental<min>Absolut
Kangaatsiaq<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Terminalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
oqar<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
nuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
suli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ulloq<ental>Absolut+LU
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
anaana-LIRI<Indikativ<vi
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
ateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jeg
pi+TAR<Indikativ<DeMig+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
qarasaasiaq<ental>Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
oqaaseq<ental>Absolut+LI
suli<Indikativ<jeg+LI
pi<Interrogativ<DuHam
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
ataata-LIK<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
najugaq<ental>Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Narsarsuaq<Absolut+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
nukappiaraq<ental<Absolut+LI
arnaq-LIK<ental<Aequalis
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
kingulleq<ental<deres>Absolut
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
meeraq<ental<Lokalis+LI
ila<flertal<Instrumentalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
ataata<ental<Lokalis
Gentofte<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg