Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Gentofte<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis
najugaqar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq<Lokalis
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
ilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq<Lokalis
Aasiaat<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
Nuuk<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
Gentofte<Instrumentalis+LI
kingulleq<ental<deres>Absolut
kunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqar-SSA<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
taa+TAR<Indikativ<DeMig
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
oqar-SSA<Indikativ<han
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
arnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
aamma<Partikel
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
suli-SSA<Participium<jeg+LU
najugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
kingulleq-QAR-SSA<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
oqaluttuar-LAAR<Interrogativ<du
suli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
ulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LU
ullumi<Partikel+LI
ulloq<ental<Aequalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
sammisari<Interrogativ<DuHam
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
tallimat<Absolut+LU
tassa<Partikel
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
ilaa<Partikel
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
immikkoortoq-U<Interrogativ<du
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
meeraq-LIRI<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
oqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU<ental>Absolut
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
meeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq<Absolut+LU
Finland<Lokalis+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU<ental<Terminalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
ila-LIRI-SSA<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LI
suli-SSA<Participium<jeg+LI
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han