Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHamukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanakisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LIukioq-QAR+SIMA+NIQkingulleq-LIK<flertal<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viTasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<duNarsaq<Instrumentalis+LIEsbjerg<Instrumentalis+LUPaamiut<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerGentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LIFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LIAvanersuaq<Terminalis+LUoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIPaamiut<AbsolutIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativoqaaseq<ental<Terminalis+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LImeeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jegoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIFinland<Absolutoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jegnajugaq<ental<Aequalis+LUFinland<Terminalis+LUnajugaq+PASSUAQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip<Participium<jegangajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanQaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LINarsaq<Terminalisnajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUateq-LIK<flertal<Relativkalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativKangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUakisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LUIlulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegpi-LAAR<Indikativ<HanHamIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hanPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUkalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LUoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegarnaq<flertal<Terminalis+LUanaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsuli+TAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUeqqaama-SSA<Indikativ<JegJertutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolutnuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LItutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutTasiilaq+MIU-U<Interrogativ<duoqar+GALUAR<Interrogativ<dutamarmik<AdjektivFinland+MIU<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jegulloq<flertal<Instrumentalisilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duillu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegsuli-SSA<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LInajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegNuuk<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegillu-LIK<flertal<Relativ+LIarnaq-LIK<ental<Absolutsammisari-LAAR<Indikativ<HanHamillu+MIU<flertal<LokalisIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LInuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vimeeraq-NNGUR<Indikativ<han+LIimmikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hannajugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamUpernavik<Instrumentalisnajugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIoqar-LAAR=TAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<dutallimat<ental<deres+LI