Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Sisimiut<Lokalis
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Paamiut<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ulloq-INNAQ<ental>Absolut
ator<Indikativ<HanHam
kalaaleq<ental>Absolut+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
oqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
qallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jeg
illu-LIRI+TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
kingulleq<flertal<Absolut
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
suli+SIMA<Interrogativ<du
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalis
immikkoortoq-QAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han
meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Ilulissat<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
oqaluttuar+NIQ<flertal<Relativ
oqaaseq<ental<Lokalis
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
pi-SSA<Indikativ<JegJer
ulloq<flertal<Instrumentalis
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-QAR+NIQ
tallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jeg
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
Nuuk+MIU<ental<Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
meeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<vi
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq-U<Participium<jeg+LU
sammisari<Indikativ<DeMig
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LI
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-U<Participium<jeg+LU
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
najugaq<ental<Terminalis
angajulleq<ental<Terminalis+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LI
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LU
oqaluttuar<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<du
oqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuna+PASSUAQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip<Indikativ<han
immikkoortoq-LIRI<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqar+NIQ<flertal<Relativ+LI
pi+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
ator-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LU
nuna<ental>Absolut+LI
oqar-SSA<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ilaa<Partikel
Uummannaq<Lokalis+LU
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
kalaaleq<ental<Terminalis
ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU