Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalisilinniar-SSA<Indikativ<vinajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jegUpernavik+MIU<ental<InstrumentalisIlulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHamnuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LIulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIsammisari-LAAR<Indikativ<DeHamSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LITasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<LokalisIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUmeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegtallimat-LIK<flertal<Relativqallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutataata-LIK<flertal<AbsolutPaamiut<Absolut+LIoqar<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalisillu-LIK<ental<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUnuup+NIQ<flertal<Absolut+LUakisooq-INNAQ<ental>Absolutsammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUoqaaseq<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUIvittuut+MIU-QAR+NIQFinland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LIkunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<duoqaaseq<flertal<Terminalis+LUAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<dueqqaama<Indikativ<DeHamPaamiut<Lokalis+LIqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanNanortalik<Terminalis+LIakisooq+PASSUAQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-U-SSA<Interrogativ<duPaamiut<Lokalis+LUqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIoqar<Participium<jegilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LIilinniar<Participium<jegukioq<ental<Instrumentalissuli+TAR<Indikativ<han+LUNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-QAR+NIQoqar+NIQ<ental<TerminalisFinland<InstrumentalisManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativNuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegsuli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalisnuliaq-LIK<flertal<Absolutanaana-LIRI+TAR<Indikativ<viUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutkunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUukioq<ental<deres>Absolutukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LIIvittuut+MIU<ental<Instrumentalisukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanManiitsoq<Terminalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LUqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LInajugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIsammisari<Indikativ<DeMigulloq<flertal<Lokalisateq-U<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIAvanersuaq<Lokalis+LUkingulleq<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUeqqaama<Indikativ<HanHamUummannaq<Lokalisnuup-SSA<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUila-U-SSA=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegoqaaseq<flertal<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIateq-U+GALUAR<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dupi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dukalaallisut<Partikel+LIsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut