Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIeqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIkingulleq<flertal<Absolutukioq-LIK<ental<Terminalisakisooq<ental<Lokalis+LIoqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIilinniar-LAAR<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalisanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jegIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegManiitsoq<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIulloq<ental<Instrumentalis+LIFinland<Lokalis+LISisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LUManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIoqaaseq<flertal<Terminalisnammineq<Adjektiv+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duIlulissat<Instrumentalis+LUkingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegUpernavik<Absolut+LIukioq<flertal<TerminalisGentofte<Instrumentalis+LUNanortalik<Terminalis+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dukingulleq<ental<deres>Absolut+LINarsaq<Absolutsammisari<Indikativ<DeMigpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIQaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LIoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisulloq<flertal<Lokalistutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeganaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalisateq-U+GALUAR<Participium<jegangajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<hananaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQaqortoq<Terminalis+LUNuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalisoqar<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutsammisari+GALUAR<Indikativ<DeHamPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalistaa+TAR<Indikativ<DeMigIlulissat<Absoluteqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LInukappiaraq<flertal<Instrumentalisoqaluttuar<Participium<jeg+LIpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUFinland<Absolutnuliaq<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq<Absolut+LIPaamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jegsammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jegnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIataata<ental<LokalisPaamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<hantutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LImeeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LIqarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LUnuup+NIQ<flertal<Relativ+LInuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq<AbsolutFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<viKangaatsiaq+MIU<flertal<LokalisUummannaq<Lokalis+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamUpernavik<Instrumentalisqallunaaq-LIK<ental<AequalisPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<duIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalismeeraq-NNGUR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIpi+TAR<Indikativ<HanHamkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegmeeraq<ental<deres<Absolut+LUkalaaleq-LIK<ental<AbsolutNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LINuuk+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absoluttallimat-INNAQ<flertal<Aequalisqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolutnajugaqar-SSA<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanpi-SSA<Indikativ<DeHamoqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI