Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq<ental<Aequalis+LI
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+TAR<Participium<jeg
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LI
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LU
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Gentofte<Absolut+LU
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
pi-LAAR<Indikativ<HanHam+LU
illu+MIU<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Gentofte<Terminalis+LI
kingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
illu-LIK<flertal<Relativ+LI
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
ataata-NNGUR<Indikativ<jeg
oqaluttuar<Participium<jeg
illu-LIRI+TAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU<ental<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
nukappiaraq<flertal<Terminalis
immikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
kingulleq-LIK<ental<Absolut
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
nuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
najugaq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<vi+LI
qallunaaq<ental>Absolut+LU
SULI<Partikel+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absolut
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
qarasaasiaq<ental<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kunngi<ental<Lokalis+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut
akisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+LI
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ateq-NNGUR<Participium<jeg+LI
sammisari<Interrogativ<DuHam
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Maniitsoq<Terminalis+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
tassa<Partikel+LI
meeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LI
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LU
kingulleq-LIK<ental<deres<Absolut
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Instrumentalis
suli-LAAR<Participium<jeg
Narsaq<Terminalis
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
suli+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
oqar+NIQ<flertal<Relativ+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LI
kunngi+MIU<ental<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis