Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqaaseq<ental<TerminalisManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jegFinland<Lokalis+LUQasigiannguit<Absolut+LUpi-SSA<Indikativ<JegJerTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viqallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LUNarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisnuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkingulleq+MIU-QAR+NIQilinniar-SSA<Indikativ<han+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LUUummannaq<Lokalis+LISisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LIsammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamaap<Partikelkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalispi+SIMA<Indikativ<DeMig+LUIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip+SIMA<Participium<jegUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativarnaq<ental<Lokalisulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalisulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUFinland+MIU-NNGUR<Interrogativ<dukingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUkunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LItaa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU<ental<Lokalisnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIkunngi+MIU-QAR+NIQ+LUtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalispi-LAAR<Indikativ<HanHamQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegFinland+MIU<flertal<Lokalis+LItallimat<ental<deres+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentaliskunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jegtallimat-LIK-QAR<Participium<jeg+LIKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<dupi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUUummannaq<LokalisIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIkalaaleq+PASSUAQ<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vitallimat-LIK<flertal<Terminalis+LItaa-LAAR<Interrogativ<DuHamUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUmeeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUSisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LIsuli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalispi+TAR=SSA<Indikativ<DeMigEsbjerg+MIU-U<Participium<jegEsbjerg<Instrumentalisakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LIKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIsuli+SIMA<Interrogativ<dututsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LIoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut<Absolut+LIkunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<hanAasiaat<Instrumentaliskunngi-LIK<flertal<Absolut+LUPaamiut<Lokalis+LIkalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegpi<Indikativ<DeMigilinniar-LAAR<Participium<jegKangerlussuaq<Terminalis+LIQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LISisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutUpernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jegoqar-LAAR<Indikativ<jeg+LUTasiilaq<Absolut+LUeqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LIanaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip<Interrogativ<dusammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg