Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUtutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativkalaaleq<ental>Absolut+LUoqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolutarnaq<ental<Instrumentalisilinniar-SSA<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<visuli+SIMA=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LImeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegUpernavik<LokalisQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI<Participium<jegqarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolutnajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<RelativEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LINuuk<Instrumentalis+LUkalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutUummannaq<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUsammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamAasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisangajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jegillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIoqar-SSA<Interrogativ<duTasiilaq<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<hanoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vipi+TAR<Indikativ<DeMignuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<duarnaq-LIK<ental<AequalisEsbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Terminaliskingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUqarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<haneqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUoqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jegNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LItallimat<Terminalis<flertalilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalisqallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativtutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutanaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalisnajugaq<ental<Terminalisnajugaq<ental<Instrumentalisnuliaq-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIUummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<AbsolutUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LInajugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamulloq-U<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jegillu+MIU-U-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<ental<Lokalispiareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativManiitsoq<Absolut+LIaap<Partikel+LUQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<duarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LISisimiut<Lokalis+LUKangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LINuuk+MIU-U<Participium<jegsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamoqar-SSA=GALUAR<Participium<jegIlulissat<Absolut+LUSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq<TerminalisIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hanpi-SSA<Indikativ<HanHam+LIkalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LIkunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutmeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUFinland<Terminalisoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIlisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalispi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LITasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viukioq-QAR+NIQ+LIimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<hankunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg