Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Upernavik<LokalisFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LInammineq<Adjektiv+LInajugaq-LIRI-LAAR<Participium<jegoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<viPaamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUtallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hankingulleq<flertal<InstrumentalisIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIQasigiannguit+MIU<flertal<LokalisIvittuut<Instrumentalis+LUpi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamkunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIoqaaseq-QAR-SSA<Participium<jegUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutakisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LUarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalispi+GALUAR<Indikativ<HanHamila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<TerminalisKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LUator-SSA<Interrogativ<DuHamGentofte<AbsolutNuuk<Lokalispi+GALUAR<Indikativ<JegJerkunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUulloq<flertal<Lokalisoqar<Interrogativ<duanaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dumeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUsuli-LAAR=TAR<Indikativ<vioqaluttuar<Participium<jeg+LIqallunaaq<ental>Absolut+LUNarsarsuaq<Absolut+LIFinland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<RelativKangaatsiaq<Instrumentalis+LInajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisTasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU<flertal<Terminalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIpi+TAR<Indikativ<DeMig+LIilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequaliskingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dukalaaleq-INNAQ<flertal<RelativAasiaat+MIU<flertal<Terminaliskingulleq-U+SIMA<Participium<jegimmikkoortoq-NNGUR<Interrogativ<duoqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LItallimat<Instrumentalis+LIoqaluttuar<Indikativ<han+LIIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip-LAAR=TAR<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativmeeraq<flertal<Terminalis+LIsammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUnajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUateq-NNGUR<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LIIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<duManiitsoq<LokalisSisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeganaana-LIRI<Indikativ<vimeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegoqaaseq<flertal<Terminalisqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUangajulleq<ental<deres>Absolut+LIUummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQaqortoq<Instrumentalis+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisnuliaq<ental<Instrumentalisqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LIGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+TAR<Participium<jegqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanakisooq-INNAQ<flertal<Absolutqarasaasiaq<flertal<Lokalis+LINuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LInajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutpi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHam