Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

angajulleq<ental<Aequalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LI
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
arnaq-LIK<ental<Absolut
najugaq-LIK<ental<Absolut+LI
Ilulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
Esbjerg<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
kingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut
nuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut
nuliaq-LIRI<Participium<jeg
illu-QAR<Participium<jeg
nuna<ental>Absolut+LI
sammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LI
Finland+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
Avanersuaq<Absolut+LI
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq<Lokalis+LI
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq<ental<min>Absolut
kingulleq<ental<deres>Absolut
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut<Lokalis
Nuuk<Lokalis+LI
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
nukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
angajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
meeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
nuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
ulloq<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
Tasiilaq<Absolut
oqar+NIQ<ental<Terminalis
ulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
suli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Narsaq<Terminalis
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
qallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
Nuuk+MIU<ental<Absolut+LU
pi+SIMA<Interrogativ<DuHam
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
kunngi-LIK<ental<Terminalis+LU
Nuuk<Absolut+LU
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Ilulissat<Instrumentalis+LI