Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
immikkoortoq-LIRI<Interrogativ<du
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
suli-LAAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq<ental<Aequalis
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
anaana-NNGUR<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental<Aequalis
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
kingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
suli<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
kingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Instrumentalis
kingulleq<flertal<Relativ
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
ateq<ental<deres>Absolut+LU
najugaq<ental<Terminalis+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
oqaaseq<flertal<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
illu-INNAQ-U-SSA<Participium<jeg
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LU
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
oqaluttuar<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
arnaq-QAR+SIMA+NIQ
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
kunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
meeraq-INNAQ<ental>Absolut
nuup<Interrogativ<du
Uummannaq<Lokalis+LI
angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
oqar<Interrogativ<du
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
ila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Esbjerg<Terminalis
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Gentofte<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU-U<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
najugaqar-LAAR<Indikativ<jeg
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LU
ukioq<ental>Absolut+LU
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
kalaaleq-QAR-LAAR+NIQ+LI
oqaaseq-INNAQ-U<Participium<jeg
qarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jeg
Avanersuaq<Terminalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI