Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ivittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
sammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
Sisimiut<Absolut+LU
oqar-LAAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LU
suli-LAAR=TAR<Indikativ<vi
ilinniar<Participium<jeg
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
Qeqertarsuaq<Absolut
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
illu-INNAQ-U-SSA<Participium<jeg
kingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
ulloq+MIU-QAR+NIQ
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
ator<Indikativ<DeMig+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
nukappiaraq<ental<Absolut+LI
Ilulissat<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qaqortoq<Terminalis+LI
ukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
angajulleq<ental<Aequalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativ
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
suli<Interrogativ<du
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Paamiut<Absolut+LU
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
illu+MIU<ental<Terminalis
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental>Absolut
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
suli-SSA<Indikativ<han
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Aasiaat<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
nuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LU
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Esbjerg<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalis
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
meeraq<ental<Lokalis
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
Upernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
SULI<Partikel+LU
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
eqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
arnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
ateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg