Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegsammisari-SSA<Indikativ<DeHamPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalisimmikkoortoq+MIU<flertal<LokalisKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIAasiaat<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIullumi<Partikel+LUkalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMiganaana-LIRI<Indikativ<viQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<dusammisari-LAAR<Indikativ<JegJereqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJerataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<AbsolutManiitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalisoqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIarnaq-LIK<ental<Aequalistutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUoqar-SSA<Indikativ<hanAasiaat<Lokalis+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegUummannaq<Lokalis+LIsuli+TAR<Indikativ<jegila+MIU<ental<Lokalis+LIQeqertarsuaq<Terminalis+LUukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<AequalisNuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU-QAR+NIQkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegukioq<flertal<Instrumentalis+LUoqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jegkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUTasiilaq<Absolut+LIoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<TerminalisPaamiut+MIU<ental<LokalisManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegoqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LUIlisimatusarfik<ental>Absolut+LIQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUSisimiut<Instrumentalis+LIoqaluttuar-LAAR<Participium<jegqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUpi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamulloq<ental<Instrumentalis+LIFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanateq<ental<deres>Absolut+LImeeraq-LIK<ental<deres<Absolutoqaluttuar<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqaaseq<ental<Terminalis+LIkunngi+MIU-QAR+NIQ+LUUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanUummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutKangerlussuaq<Terminalisoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LIPaamiut+MIU<flertal<Terminalis+LUnuup<Participium<jegilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisoqar<Participium<jeg+LIQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LUqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LIQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<dupi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUnajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamoqar<Indikativ<hanQeqertarsuaq<Lokalis+LIeqqaama<Indikativ<DeHamUpernavik<Lokalissuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIarnaq-INNAQ-U<Participium<jegTasiilaq+MIU<flertal<Lokalisilinniar-LAAR<Indikativ<vinajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegEsbjerg<Absolut+LIFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI