Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
aap<Partikelnuup<Indikativ<jegtutsiuteqqip<Participium<jeg+LUoqaaseq<ental<Terminalisnajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LINarsaq<AbsolutQasigiannguit<Instrumentalis+LUqallunaaq-U<Indikativ<jegkingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vitallimat<Terminalis<flertal+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativkunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jegukioq<flertal<Instrumentalis+LIkunngi-INNAQ<flertal<TerminalisIlulissat<Lokalisarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LIqarasaasiaq<ental>Absolut+LIsuli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LItutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LItallimat<Aequaliskunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<hanSisimiut<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUsammisari-SSA<Indikativ<JegJertutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duarnaq<ental<Instrumentalisangajulleq<flertal<LokalisUummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq<Instrumentalis+LUsammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LUulloq<ental<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutarnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jegmeeraq<ental<deres<Absolut+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminaliskingulleq-QAR-LAAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalispi-SSA<Interrogativ<DuHamIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hanFinland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUqarasaasiaq<ental<min>AbsolutFinland<Terminalis+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeHamangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIukioq<ental>Absolutpi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LISisimiut<Absolutnuna+PASSUAQ<flertal<Absolutoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIEsbjerg<Instrumentalisoqar+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-QAR+NIQAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hansammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duoqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LIIlulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutangajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU<ental<Instrumentalisulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegkalaaleq<ental>Absolut+LIAvanersuaq+MIU<flertal<Terminaliskunngi-LIK<ental<Aequalis+LUAasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegSisimiut+MIU<ental<Lokalisoqar+NIQ<flertal<RelativUummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hanateqar+GALUAR<Participium<jeg+LImeeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHammeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LInajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<viukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LIullumi<Partikel+LUPaamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequaliskalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisIlulissat<Absolut+LUila+PASSUAQ<flertal<Absolut