Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq<ental<Aequalis+LIeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUeqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+TAR<Participium<jegillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LIillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LUsuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<AbsolutGentofte<Absolut+LUFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutpi-LAAR<Indikativ<HanHam+LUillu+MIU<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<InstrumentalisGentofte<Terminalis+LIkingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<AbsolutSisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUNuuk+MIU<ental<Lokalisillu-LIK<flertal<Relativ+LIsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamSisimiut+MIU<ental<LokalisIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIataata-NNGUR<Indikativ<jegoqaluttuar<Participium<jegillu-LIRI+TAR<Participium<jegTasiilaq+MIU<ental<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativnukappiaraq<flertal<Terminalisimmikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUkingulleq-LIK<ental<Absolutilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutnuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolutnajugaq-LIRI-LAAR<Participium<jegnuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<vi+LIqallunaaq<ental>Absolut+LUSULI<Partikel+LISisimiut+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut<Lokalis+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolutsammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>AbsolutIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hanFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegeqqaama-SSA<Indikativ<JegJerqarasaasiaq<ental<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkunngi<ental<Lokalis+LIQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<duIvittuut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolutakisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LUUpernavik+MIU-QAR+NIQ+LInuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIateq-NNGUR<Participium<jeg+LIsammisari<Interrogativ<DuHamukioq-LIK<flertal<Relativ+LUakisooq-INNAQ<flertal<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalisqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutManiitsoq<Terminalis+LUilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LItassa<Partikel+LImeeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LIimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU<flertal<LokalisUummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegnukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LUkingulleq-LIK<ental<deres<Absolutkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolutanaana-QAR-SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegnajugaq<ental<Instrumentalissuli-LAAR<Participium<jegNarsaq<TerminalisIvittuut+MIU<ental<Instrumentalisanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIsuli+NIQ<flertal<Lokalis+LIIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duoqar+NIQ<flertal<Relativ+LInajugaq<flertal<Lokalis+LIkunngi+MIU<ental<Absoluttutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<duGentofte+MIU<ental<LokalisNanortalik+MIU<ental<LokalisManiitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LISisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegnuliaq+MIU<flertal<Lokalis