Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
pi<Indikativ<DeHammeeraq-LIK<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<RelativKangaatsiaq<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisGentofte+MIU<ental>Absolut+LIpi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamoqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dunukappiaraq<ental<Absolut+LIimmikkoortoq-U<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativqallunaaq-LIK<flertal<Relativukioq<ental>Absolut+LIqarasaasiaq-LIK<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LINanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIFinland<Instrumentalis+LIFinland<Instrumentalisqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duilaa<Partikelulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LInuup+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip<Participium<jegillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dusammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUukioq+PASSUAQ<flertal<LokalisAasiaat<LokalisIlisimatusarfik<ental<Lokalisilinniar+NIQ<flertal<Relativkalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIarnaq<ental>Absolutmeeraq<ental<Absolut+LIIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LIulloq-QAR+NIQ<flertal<InstrumentalisUummannaq<Lokalis+LUQaqortoq<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegnuliaq-LIK<ental<Absolut+LIUpernavik+MIU<ental<Lokalis+LUAvanersuaq<Terminalis+LUangajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LUIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIGentofte+MIU<ental<deres>Absolutoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUNarsaq<Lokalis+LUIvittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LUFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LUSisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIoqaasilerisoq<ental<Terminalisarnaq-INNAQ-U<Participium<jegPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequaliseqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<dupi+GALUAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU<flertal<InstrumentalisKangaatsiaq<TerminalisIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegQaqortoq<Instrumentalis+LUKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUimmikkoortoq<ental>AbsolutUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LIsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUEsbjerg<Terminaliskingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegpi-LAAR<Interrogativ<DuHamsuli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU<ental<Lokalisimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUilinniar-SSA<Indikativ<viSisimiut<Instrumentalis+LUukioq<ental>Absolut+LUpi+TAR<Indikativ<DeMigPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LUulloq<ental<LokalisQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jegFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegPaamiut<Instrumentalis+LUator-SSA<Indikativ<DeHamoqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI