Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg<Lokalis
anaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
kingulleq-U<Indikativ<jeg+LU
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
ulloq-LIK<ental<Absolut
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
akisooq-QAR+NIQ
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Upernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kingulleq-LIK<ental<deres<Absolut
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
nukappiaraq<ental<Lokalis
taa+TAR<Indikativ<JegJer
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
illu-QAR<Participium<jeg+LU
ator<Indikativ<HanHam
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
anaana<ental<Instrumentalis
kunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Kangaatsiaq<Absolut
najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
anaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
nuna-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
ulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
arnaq-LIK<ental<Absolut
immikkoortoq<ental<Aequalis
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
nuup<Indikativ<jeg
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg
najugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Finland+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Narsaq<Lokalis+LI
suli+TAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Narsarsuaq<Absolut+LI
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Finland+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Upernavik<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
najugaq<flertal<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
kunngi<ental<min>Absolut
suli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Qaqortoq<Absolut+LU
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
ulloq+MIU<flertal<Lokalis+LI
angajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
pi-SSA<Indikativ<DeHam
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Lokalis+LU
kunngi-LIK<flertal<Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Finland<Instrumentalis+LI