Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ivittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LIsammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<viTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LISisimiut<Absolut+LUoqar-LAAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LUsuli-LAAR=TAR<Indikativ<viilinniar<Participium<jegIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUQeqertarsuaq<Absoluttutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LIillu+PASSUAQ<flertal<Absolutulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalistutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUillu-INNAQ-U-SSA<Participium<jegkingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Terminalisulloq+MIU-QAR+NIQAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LIator<Indikativ<DeMig+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUnukappiaraq<ental<Absolut+LIIlulissat<Instrumentalis+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duQaqortoq<Terminalis+LIukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duangajulleq<ental<Aequalis+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LIukioq<flertal<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<RelativSisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LIsuli<Interrogativ<duarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIPaamiut<Absolut+LUnuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutKangaatsiaq<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<viqallunaaq<flertal<Lokalis+LUkalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LIillu+MIU<ental<TerminalisTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<LokalisNuuk+MIU-U-SSA<Participium<jegkunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalispi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jegsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIManiitsoq+MIU-LIRI<Participium<jegqarasaasiaq<ental>Absolutqarasaasiaq<flertal<Instrumentalissuli-SSA<Indikativ<hanPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jegqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegAasiaat<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hanqarasaasiaq<ental<Instrumentalisnuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LINuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU<ental<LokalisQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LUakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU<ental<Terminaliskingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIAasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jegAasiaat+MIU<flertal<Terminalispi-LAAR<Indikativ<HanHammeeraq<ental<Lokalisnajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-LIK<flertal<LokalisUpernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIqarasaasiaq-LIK<flertal<AbsolutSULI<Partikel+LUkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegeqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegkunngi-INNAQ<ental>Absolutateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg