Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolut
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
tamarmik<Adjektiv
Gentofte<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
suli+TAR=SSA<Indikativ<han
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
ukioq<ental>Absolut+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
najugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
meeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LU
suli+GALUAR<Indikativ<jeg
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
aamma<Partikel+LI
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
nuup<Participium<jeg
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
oqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
nuna-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
nuup<Indikativ<jeg
qarasaasiaq<ental<Lokalis+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut<Instrumentalis
piareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LU
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LU
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
oqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
suli+SIMA<Interrogativ<du
aappaagu<Partikel
ilaa<Partikel+LU
piareer-LAAR=TAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kingulleq<flertal<Absolut
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Upernavik<Absolut+LI
nuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LI
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
ukioq<flertal<Terminalis
sammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
nuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
angajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
qallunaaq<flertal<Terminalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg