Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUimmikkoortoq-LIRI<Interrogativ<duakisooq-INNAQ<ental>Absolutsuli-LAAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq<ental<AequalisUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dukunngi-INNAQ<ental>Absolutkingulleq+MIU<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<TerminalisPaamiut+MIU<ental<Instrumentalisanaana-NNGUR<Participium<jegqarasaasiaq<ental<Aequaliskunngi+MIU-QAR+NIQ+LUkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUtutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalisilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUkalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUKangaatsiaq<Terminalis+LIkingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LIsuli<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jegkingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIUummannaq<Instrumentaliskingulleq<flertal<Relativeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMigimmikkoortoq-LIK<flertal<Lokalistutsiuteqqip+NIQ<flertal<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIateq<ental<deres>Absolut+LUnajugaq<ental<Terminalis+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duoqaaseq<flertal<Terminalis+LUPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUillu-INNAQ-U-SSA<Participium<jegilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jegpiareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LUoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegoqaluttuar<Interrogativ<dueqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<TerminalisKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LITasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIkalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIarnaq-QAR+SIMA+NIQKangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LIkunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUmeeraq-INNAQ<ental>Absolutnuup<Interrogativ<duUummannaq<Lokalis+LIangajulleq<ental<deres>Absolut+LIkalaaleq-INNAQ<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUoqar<Interrogativ<duukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hansammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duqallunaaq<flertal<Terminalis+LIila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jegEsbjerg<TerminalisPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegGentofte<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU-U<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LInajugaqar-LAAR<Indikativ<jegukioq<ental<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LInajugaq<flertal<Lokalis+LUqallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LUukioq<ental>Absolut+LUqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LIillu+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUAvanersuaq<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hankalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUilinniar-LAAR<Participium<jegkalaaleq-QAR-LAAR+NIQ+LIoqaaseq-INNAQ-U<Participium<jegqarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jegAvanersuaq<Terminaliskunngi+PASSUAQ<flertal<LokalisIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LImeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI