Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pi<Indikativ<DeHam
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
oqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
nukappiaraq<ental<Absolut+LI
immikkoortoq-U<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ
ukioq<ental>Absolut+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
qallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Finland<Instrumentalis+LI
Finland<Instrumentalis
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
ilaa<Partikel
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nuup+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip<Participium<jeg
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Aasiaat<Lokalis
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ
kalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
arnaq<ental>Absolut
meeraq<ental<Absolut+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Uummannaq<Lokalis+LU
Qaqortoq<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
Upernavik+MIU<ental<Lokalis+LU
Avanersuaq<Terminalis+LU
angajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Narsaq<Lokalis+LU
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<du
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
Kangaatsiaq<Terminalis
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
immikkoortoq<ental>Absolut
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LI
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Esbjerg<Terminalis
kingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
Sisimiut<Instrumentalis+LU
ukioq<ental>Absolut+LU
pi+TAR<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LU
ulloq<ental<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Paamiut<Instrumentalis+LU
ator-SSA<Indikativ<DeHam
oqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI