Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
immikkoortoq+MIU<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
Aasiaat<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
ullumi<Partikel+LU
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
anaana-LIRI<Indikativ<vi
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
ulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
arnaq-LIK<ental<Aequalis
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
oqar-SSA<Indikativ<han
Aasiaat<Lokalis+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Uummannaq<Lokalis+LI
suli+TAR<Indikativ<jeg
ila+MIU<ental<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
oqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq<Absolut+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LU
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut<Instrumentalis+LI
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
ateq<ental<deres>Absolut+LI
meeraq-LIK<ental<deres<Absolut
oqaluttuar<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqaaseq<ental<Terminalis+LI
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
ulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangerlussuaq<Terminalis
oqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
nuup<Participium<jeg
ilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
oqar<Participium<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
oqar<Indikativ<han
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
eqqaama<Indikativ<DeHam
Upernavik<Lokalis
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
ilinniar-LAAR<Indikativ<vi
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg<Absolut+LI
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI