Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilulissat<Lokalis+LI
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
immikkoortoq<ental>Absolut
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Aequalis
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Nanortalik<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
oqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jeg
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
Tasiilaq<Absolut+LU
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
oqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LI
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
qallunaaq<ental<Terminalis
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Maniitsoq<Terminalis
akisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LI
Ilulissat<Absolut
qallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
oqaaseq-INNAQ-U<Participium<jeg
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
Qaqortoq<Absolut+LI
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
angajulleq-LIK<flertal<Terminalis
oqar<Indikativ<han+LI
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolut
ulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
meeraq-LIK<flertal<Relativ
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
ator-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg
najugaq<ental<Terminalis
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg<Absolut+LU
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absolut
oqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ
oqar<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqaama<Indikativ<DeHam
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
angajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Terminalis
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LU
Paamiut<Lokalis
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU<flertal<Lokalis
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip<Indikativ<han
pi-SSA<Indikativ<HanHam+LI
oqar<Indikativ<han
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LI
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Gentofte<Absolut+LI
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
meeraq<ental<Aequalis+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Avanersuaq<Instrumentalis
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI