Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Qaqortoq<AbsolutIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LInajugaq<ental<AequalisEsbjerg+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegkalaaleq-LIK<flertal<LokalisNuuk<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIoqar-SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LIpi+GALUAR<Indikativ<JegJerila-LIRI-SSA<Interrogativ<duSisimiut<Absolut+LIsuli+NIQ<flertal<AbsolutAvanersuaq+MIU<flertal<TerminalisIvittuut<Instrumentalis+LISisimiut+MIU<flertal<LokalisIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaaseq<flertal<TerminalisUpernavik+MIU-U<Participium<jeg+LUIvittuut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIkunngi<ental<Lokalis+LIGentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LIQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<LokalisQasigiannguit<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-QAR+NIQUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutkunngi<ental<min>Absolutkingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolutkingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUpiareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUillu+PASSUAQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanIlloqqortoormiut<Lokalis+LUIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LInuliaq-LIK<ental<Absolut+LIAasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LItallimat<ental<deres+LIulloq<ental>Absoluteqqaama<Indikativ<JegJer+LIukioq<flertal<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jegManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LIulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vioqar-LAAR<Indikativ<jegnajugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUnajugaq<ental>Absolutkalaaleq-INNAQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<RelativAasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jegUpernavik+MIU-QAR+NIQ+LIUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LIpi+GALUAR<Indikativ<HanHamUpernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIoqaaseq<flertal<Terminalis+LUtaa+TAR<Indikativ<DeMigoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<TerminalisUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LIpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LUPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIQasigiannguit<Instrumentalis+LIkalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<LokalisNuuk<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUIlulissat<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutukioq<ental<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUpi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHamKangaatsiaq<Absolutaappaagu<Partikelanaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUkunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutmeeraq<ental<Aequalis+LINuuk+MIU-U-SSA<Participium<jegNanortalik+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutKangaatsiaq+MIU-U<Participium<jegKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LUanaana<ental<InstrumentalisFinland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIkingulleq<ental<deres>AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegNuuk<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI