Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Upernavik+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
meeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
pi<Indikativ<DeMig
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Uummannaq<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
suli+TAR=SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
tassa<Partikel+LU
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
ulloq<ental>Absolut+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han
qarasaasiaq<ental<min>Absolut
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LU
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
nuup-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
ukioq<flertal<Terminalis
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
anaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
Finland+MIU<ental<Terminalis
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Nuuk<Instrumentalis+LI
Qaqortoq<Terminalis
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<han
Aasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
nukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LU
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
ila-LIRI+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat<Absolut
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
kalaaleq<flertal<Lokalis
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
najugaq<ental<Terminalis
Qasigiannguit+MIU<flertal<Terminalis
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<vi
nukappiaraq<ental<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
Narsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LU
oqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Narsaq<Absolut
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Sisimiut<Absolut+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
sammisari<Indikativ<DeMig
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
kunngi<ental<Aequalis+LU
oqaluttuar-LAAR<Interrogativ<du
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
akisooq<ental>Absolut+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
ulloq-LIRI<Participium<jeg
oqar-SSA<Indikativ<vi
Finland<Terminalis+LU