Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQmeeraq<ental<Terminalisoqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LUilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq<AbsolutQasigiannguit+MIU<flertal<Lokalistutsiuteqqip+NIQ<ental<AbsolutAasiaat<Lokalis+LIkingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUSisimiut<Instrumentalis+LIqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<InstrumentalisQasigiannguit<Lokalis+LUKangaatsiaq<Lokalis+LIillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalistallimat-INNAQ<flertal<Aequalisoqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jegillu+PASSUAQ<flertal<Terminalisnajugaq-LIK<ental<TerminalisIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LUarnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIsuli+GALUAR+NIQ<ental<AequalisTasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LUukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dupiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIpi+TAR<Indikativ<DeMigkunngi+MIU<ental<Instrumentalisarnaq-U+SIMA<Interrogativ<duator-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHampi-SSA<Indikativ<DeMig+LUmeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegmeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUoqaaseq<flertal<Terminalis+LUTasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LIoqar+GALUAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq<flertal<Lokalis+LIoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LITasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LInajugaq<flertal<Lokalis+LImeeraq<ental<Terminalis+LUQasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LIQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dupi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIpi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamsammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamnuup+NIQ<flertal<Absolut+LUUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absoluteqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolutsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hantaa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamnajugaq<flertal<Instrumentalis+LUqarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jegSisimiut<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<LokalisAasiaat+MIU<ental<Absolutimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LInukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativangajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LUIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUNarsaq<Absolut+LIQasigiannguit<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIarnaq-LIK<ental<Absolutqarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jegeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamanaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dutallimat<Absolut+LUimmikkoortoq<flertal<Lokalisnajugaq+MIU-U<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LUtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolutkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIUummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duakisooq-QAR+NIQIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokaliseqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHamSisimiut<Lokalis