Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Qasigiannguit+MIU<flertal<Terminalis
tallimat-LIK<flertal<Relativ
Finland+MIU<ental<Absolut+LU
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Nuuk<Absolut
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
immikkoortoq-U<Interrogativ<du
oqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
ukioq<ental<Instrumentalis
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis
Maniitsoq<Lokalis+LU
Kangerlussuaq<Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
suli<Indikativ<han+LU
nukappiaraq<ental<Terminalis+LU
Ilulissat<Lokalis+LI
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
tamarmik<Adjektiv
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
meeraq-INNAQ<ental>Absolut
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
angajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LU
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
suli-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
kalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LU
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LU
ukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
Narsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
Ilulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
oqar<Indikativ<jeg
nuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
najugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Finland<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
piareer-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
aap<Partikel+LI
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LI
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
Esbjerg<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
angajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg
Upernavik<Absolut+LI
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
tamarmik<Adjektiv+LI
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
Upernavik<Absolut+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du