Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi
illu-QAR+TAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
ulloq+MIU<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-SSA<Participium<jeg
oqar+GALUAR<Interrogativ<du
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
Nuuk<Instrumentalis+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
anaana-LIK<ental<Aequalis
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
ila-U+GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
Aasiaat<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
nuliaq-LIRI<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
Nuuk<Instrumentalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LU
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
meeraq<flertal<Terminalis+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<ental<Terminalis+LI
qallunaaq-QAR+NIQ
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
najugaq-LIK<ental<Absolut+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ilaa<Partikel+LU
Uummannaq<Instrumentalis+LI
kingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
oqar-SSA<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ila-LIRI+NIQ<ental<Absolut
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
Upernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Ilulissat+MIU<ental<Absolut+LI
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
aamma<Partikel
kunngi<ental<min>Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
Uummannaq<Lokalis
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
kalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI