Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
suli-SSA<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIakisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jegSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegPaamiut<Instrumentalis+LIKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-NNGUR<Indikativ<viKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegsuli+TAR<Participium<jegillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<viPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIFinland<Instrumentalisoqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUanaana-LIK<ental<Aequalisnajugaq<ental<LokalisSisimiut+MIU<ental<Absolut+LIkingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolutnuup<Indikativ<jeg+LIKangerlussuaq<AbsolutKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUnajugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LIeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHameqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<viAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUGentofte<Lokalisukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LIeqqaama-LAAR<Indikativ<JegJerqarasaasiaq<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jegnuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LImeeraq<ental<Absolutila+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUkunngi+MIU<ental<Absolutnuup+GALUAR<Indikativ<viPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LIulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUkalaaleq+PASSUAQ<flertal<TerminalisIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolutila<flertal<Lokalistallimat<Instrumentalisqarasaasiaq-U<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip<Indikativ<viUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duoqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQQaqortoq<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalissuli+NIQ<flertal<Absolut+LIAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIakisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-U<Indikativ<jegNarsaq<Instrumentalis+LUtaa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamGentofte+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<hankalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<dukalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegnajugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duilinniar+TAR+NIQ<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU<flertal<Terminalisillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUnuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeganaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutNarsaq<AbsolutSisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LISisimiut<Absolut+LIQasigiannguit<Instrumentalis+LIIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dununa-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIilinniar-SSA<Indikativ<vipi-SSA<Indikativ<DeHamtallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIsuli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegTasiilaq<Instrumentalis+LUpi-SSA<Indikativ<DeMig+LUEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<viIlulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<visuli+TAR<Indikativ<jegakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU