Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
najugaq<ental<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
ila-LIK<flertal<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
qallunaaq-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ+LU
Sisimiut<Lokalis
oqar+SIMA<Interrogativ<du
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq<ental<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
akisooq<ental<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+TAR<Participium<jeg
ulloq<ental<Terminalis+LU
Sisimiut<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokalis
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Gentofte<Absolut+LI
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
qarasaasiaq-LIK-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq<Terminalis+LI
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq<ental>Absolut+LU
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
ateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vi
Avanersuaq<Absolut
Nanortalik<Absolut
qallunaaq<ental<Terminalis
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
immikkoortoq-U<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
nuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
najugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
najugaq<ental<Aequalis+LU
anaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
suli+GALUAR<Participium<jeg
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
ator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
qarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LU
ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
ullumi<Partikel+LI
suli+TAR<Indikativ<jeg
Upernavik<Lokalis+LU
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam