Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
kalaaleq<ental>Absolut+LU
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
arnaq<ental<Instrumentalis
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
Upernavik<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
qarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LI
Nuuk<Instrumentalis+LU
kalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Uummannaq<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
sammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Aasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
angajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
oqar-SSA<Interrogativ<du
Tasiilaq<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
pi+TAR<Indikativ<DeMig
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
arnaq-LIK<ental<Aequalis
Esbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Terminalis
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tallimat<Terminalis<flertal
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
najugaq<ental<Terminalis
najugaq<ental<Instrumentalis
nuliaq-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
najugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
ulloq-U<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis
piareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Maniitsoq<Absolut+LI
aap<Partikel+LU
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut<Lokalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Nuuk+MIU-U<Participium<jeg
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Ilulissat<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq<Terminalis
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
pi-SSA<Indikativ<HanHam+LI
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
kunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
Finland<Terminalis
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
ukioq-QAR+NIQ+LI
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<han
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg