Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIukioq-U<Participium<jegsuli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalisnuliaq+MIU<flertal<Lokalisoqar<Participium<jeg+LUoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LInukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutkunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanqarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUtutsiuteqqip<Indikativ<jegeqqaama+SIMA<Indikativ<JegJerkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalistutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<TerminalisAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIsammisari-LAAR<Indikativ<DeHamukioq<ental<Instrumentalisukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIoqar<Participium<jegqarasaasiaq<ental<Instrumentalisilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LUqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<duilinniar-SSA<Indikativ<viTasiilaq<TerminalisFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIangajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminaliskalaaleq<ental<Lokalispi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamEsbjerg<InstrumentalisUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIQeqertarsuaq<Terminalis+LUIlisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LISisimiut+MIU<ental<Absolut+LIkingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duIlulissat<Lokaliseqqaama<Indikativ<DeMig+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolutsammisari-LAAR<Indikativ<JegJerkingulleq+MIU<ental<LokalisTasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duanaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-QAR+NIQsuli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LIkalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<TerminalisSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegilinniar<Participium<jegSULI<Partikel+LUAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUUpernavik<Instrumentalis+LUNarsaq<Lokalis+LUsammisari<Indikativ<DeMigQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<duTasiilaq<AbsolutKangaatsiaq<Instrumentalis+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegator-LAAR<Indikativ<DeMignukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dusuli+SIMA<Indikativ<vi+LUakisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHampi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMignajugaq-LIRI-LAAR<Participium<jegAvanersuaq<Absolut+LIpi+GALUAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dunajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<dutallimat-LIK-U<Participium<jegakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LIuanga<Pronomenoqar+NIQ<flertal<Lokalis+LITasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dusammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUkunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jeg