Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Nuuk<Absolutarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalissuli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUAasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIGentofte<Absolut+LISisimiut+MIU-U<Indikativ<jegqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<dutaa<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUQaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-U<Indikativ<jegFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dupi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerpi-SSA<Interrogativ<DuHamGentofte+MIU<ental<LokalisIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LINarsaq<Instrumentalis+LIIlulissat<Lokalis+LInuup+NIQ<ental<Absolutqallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIQeqertarsuaq<LokalisEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq-U+SIMA<Participium<jegKangaatsiaq<Terminalis+LIsammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LINuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIpi+GALUAR<Indikativ<DeMigilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jegqarasaasiaq<flertal<Instrumentaliskingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LIkalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LINanortalik<Instrumentalisilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LIqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LInuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LINuuk<Instrumentalis+LINuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<deres<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUangajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jegUummannaq<Lokalis+LUeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq<Terminalis+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<RelativManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUulloq<ental>Absolut+LUator<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegsammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LImeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIAasiaat<Lokalis+LIoqar-SSA<Indikativ<viillu-LIRI+TAR<Participium<jegNanortalik+MIU-U<Participium<jegFinland<Instrumentalis+LUila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LImeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LINanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-LIRI<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegNanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LUkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LIQasigiannguit+MIU<flertal<Lokalissammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamsuli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalistutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUpi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip<Indikativ<jegQasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LIoqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<TerminalisSULI<Partikel+LUEsbjerg+MIU<ental<Lokalisoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegator+SIMA<Indikativ<JegJer+LUtutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LUnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegilinniar+TAR=SSA<Participium<jegnajugaq<ental>Absolutoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LU