Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
aap<Partikel+LI
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Sisimiut<Instrumentalis+LU
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativ
pi-SSA<Indikativ<DeHam
qarasaasiaq<flertal<Lokalis
angajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LU
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Nanortalik<Absolut+LI
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
oqaaseq<ental<Terminalis
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Nanortalik<Terminalis+LU
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LU
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<vi
Nanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
najugaq<flertal<Terminalis+LI
meeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
suli-SSA<Participium<jeg+LI
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LI
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
ateq-LIK<flertal<Relativ
pi-SSA<Indikativ<HanHam+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Finland+MIU<ental<Absolut+LU
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis
Upernavik<Lokalis+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
kunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Gentofte<Instrumentalis+LI
nuna+MIU<ental<Absolut
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LU
Narsaq<Instrumentalis+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
anaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
ila<flertal<Instrumentalis
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
Upernavik<Instrumentalis
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
ulloq<flertal<Instrumentalis
Finland<Terminalis+LI
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
illu<ental<Aequalis
qallunaaq-QAR+NIQ
Finland+MIU-QAR+NIQ+LI
immikkut<Partikel+LU
qarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
Nanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqar-SSA<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
Ivittuut<Instrumentalis+LI
ila-U-LAAR<Participium<jeg
oqaaseq<ental>Absolut+LI
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
ulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU