Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Finland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
tutsiuteqqip-SSA<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
illu-QAR+TAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
arnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
Uummannaq<Terminalis+LU
ila-U+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
ulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Upernavik<Absolut
tallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LI
ukioq-QAR<Indikativ<han
Esbjerg<Lokalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
anaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
Finland<Instrumentalis+LU
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Ivittuut<Absolut+LI
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
meeraq-LIK<flertal<Relativ+LI
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegJer
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
taa+TAR<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU-NNGUR<Indikativ<vi
kunngi-QAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
akisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Qaqortoq<Instrumentalis
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
immikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
suli-SSA<Indikativ<han
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
akisooq<flertal<Lokalis+LI
meeraq-LIRI<Interrogativ<du
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
taanna<Pronomen
oqar+SIMA<Interrogativ<du
kunngi-INNAQ<ental<Lokalis
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq-INNAQ<ental>Absolut
ukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Kangaatsiaq<Terminalis+LI