Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
anaana-NNGUR<Participium<jegNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalissuli+TAR=SSA<Indikativ<jegoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duukioq-LIK<flertal<Relativ+LUNuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<RelativIlloqqortoormiut<Instrumentalisnajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<RelativQaqortoq<Absolut+LUQasigiannguit<Lokalis+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIsammisari<Indikativ<HanHamnuliaq+MIU-QAR+NIQeqqaama+TAR<Interrogativ<DuHamillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegkunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUoqaaseq<flertal<Lokalis+LIpi<Indikativ<JegJer+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vimeeraq<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegNuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamsammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamnajugaq-LIK<ental<Absolut+LIkingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jegNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LINuuk+MIU<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUQasigiannguit<Lokalisukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIIlulissat+MIU<flertal<InstrumentalisIvittuut<Instrumentaliskalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIkingulleq-QAR-SSA<Participium<jegAvanersuaq<Terminalis+LUKangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisnuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUnukappiaraq<flertal<Instrumentalistallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LIakisooq+PASSUAQ<flertal<LokalisAasiaat<Instrumentalis+LUsuli+GALUAR<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalisila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LITasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIulloq<ental<Instrumentalis+LIIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIulloq-U+SIMA<Interrogativ<duator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LIIlisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<AbsolutFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LUQeqertarsuaq<AbsolutIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegnuna+MIU<ental<Absolutillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalissuli-LAAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokaliskunngi<ental<Aequalis+LUIlloqqortoormiut<Lokalisulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUoqaaseq<flertal<InstrumentalisIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU<ental<AbsolutEsbjerg<Instrumentalis+LUsammisari<Interrogativ<DuHamakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LItutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LIillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq<LokalisManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LISisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolutukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du