Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq-NNGUR<Indikativ<hanpi+SIMA<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LIQaqortoq<Absolut+LUnajugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutsuli-SSA<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LImeeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LUoqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jegSULI<Partikel+LUanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jegkingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<duarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LITasiilaq<Lokalis+LUPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<RelativAasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LIukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIIvittuut+MIU<flertal<Terminalisilinniar+TAR+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duukioq<ental<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<vinuup+GALUAR<Indikativ<viNanortalik<Absolut+LIoqaaseq<ental<Terminalis+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegManiitsoq+MIU<flertal<InstrumentalisQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIarnaq-U+SIMA<Interrogativ<duIlisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LItallimat<Lokalisila-U-SSA=GALUAR<Participium<jegnuliaq-LIK<flertal<Absolutnukappiaraq<ental<Lokalis+LISisimiut+MIU-QAR+NIQ+LImeeraq<flertal<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<duillu-QAR-LAAR<Participium<jegkingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LIsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegnuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<dunukappiaraq<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUtutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LIkalaaleq<ental<Terminalistutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LIulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalistutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutNarsarsuaq+MIU-QAR+NIQanaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIlulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutmeeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LUulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LIPaamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<viIvittuut+MIU<ental<Terminalissuli-SSA<Indikativ<jegnajugaq<ental<min>Absolut+LUqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalissuli<Indikativ<han+LUoqar<Indikativ<han+LINanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolutanaana<ental>AbsolutAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUSisimiut<Absolut+LUNarsaq+MIU-QAR+NIQtamarmik<Adjektiv+LUnajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIaamma<Partikel+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegmeeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutQasigiannguit<Instrumentalis+LUTasiilaq+MIU<ental<Absolutkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalistutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU