Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
kingulleq<flertal<Absolut
ukioq-LIK<ental<Terminalis
akisooq<ental<Lokalis+LI
oqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
Finland<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis
nammineq<Adjektiv+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Ilulissat<Instrumentalis+LU
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Upernavik<Absolut+LI
ukioq<flertal<Terminalis
Gentofte<Instrumentalis+LU
Nanortalik<Terminalis+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq<ental<deres>Absolut+LI
Narsaq<Absolut
sammisari<Indikativ<DeMig
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
ulloq<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ateq-U+GALUAR<Participium<jeg
angajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
oqar<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
taa+TAR<Indikativ<DeMig
Ilulissat<Absolut
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
Finland<Absolut
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
ataata<ental<Lokalis
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
meeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LI
qarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LU
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Absolut
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
Uummannaq<Lokalis+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Upernavik<Instrumentalis
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
meeraq-NNGUR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
pi+TAR<Indikativ<HanHam
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
kalaaleq-LIK<ental<Absolut
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Nuuk+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
pi-SSA<Indikativ<DeHam
oqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI