Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegNuuk<TerminalisSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LUtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jegillu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUGentofte<Instrumentalisulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<LokalisPaamiut<Absolutkunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalisqarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegqallunaaq<ental>Absolut+LUKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIQasigiannguit<Absolut+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamkunngi-INNAQ<ental<min>Absolutataata+PASSUAQ<flertal<AbsolutUummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegqallunaaq<flertal<Lokalis+LUillu-QAR+TAR<Participium<jeg+LUqallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalisoqaasilerisoq<ental<Terminalispi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamGentofte<Terminalismeeraq-LIRI<Interrogativ<dumeeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUIlulissat<LokalisTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-QAR+NIQ+LIukioq<flertal<Instrumentalis+LIkunngi-LIK<ental<Terminalis+LUGentofte<Terminalis+LUTasiilaq<Absoluttallimat<Aequalis+LUila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jegtutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIoqar-LAAR<Interrogativ<duKangaatsiaq<Instrumentalis+LUqarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokaliskalaaleq-INNAQ<flertal<AbsolutFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<dutallimat<ental<deresTasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalisakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUQasigiannguit<InstrumentalisTasiilaq<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegateq-U<Participium<jegoqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LITasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<duoqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolutkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeganaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUsammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativpi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUGentofte+MIU<flertal<Terminaliskingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUFinland+MIU-U<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegulloq<ental>AbsolutIvittuut<Lokalis+LIUpernavik<Instrumentalisoqaluttuar<Indikativ<han+LUeqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHamukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU<flertal<Lokalisnajugaq<flertal<Lokalis+LUQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<duakisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jegkingulleq<flertal<Instrumentalis+LINarsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUManiitsoq<Terminalis+LISisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegkalaaleq<flertal<Lokaliskalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU