Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg
arnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
qallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
ilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ator-SSA<Interrogativ<DuHam
illu-INNAQ-U-SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Upernavik<Lokalis+LU
oqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
suli-SSA<Indikativ<han
oqar<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
akisooq-QAR-SSA+NIQ
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
suli-LAAR<Participium<jeg
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut<Instrumentalis
tallimat<Terminalis<flertal
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
meeraq<ental<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LU
meeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LU
angajulleq-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq<Terminalis+LU
meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Uummannaq<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<vi
sammisari-LAAR<Indikativ<HanHam
kunngi-LIK<flertal<Absolut+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
nukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Nuuk<Instrumentalis
pi<Indikativ<DeMig+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
ulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Nanortalik<Terminalis+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg<Lokalis+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
ukioq<ental>Absolut+LI
kingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
ulloq-NNGUR<Participium<jeg
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
nuliaq-LIRI<Interrogativ<du
Upernavik<Terminalis+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
Aasiaat<Lokalis+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
nukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LU
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
meeraq<ental<Lokalis+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
angajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
meeraq<ental<Aequalis+LU
ateq-U<Participium<jeg+LI
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
suli<Indikativ<jeg+LI