Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Avanersuaq<InstrumentalisEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<duqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUanaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisarnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativnajugaq<flertal<InstrumentalisUummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUoqar-SSA=GALUAR<Participium<jegtamarmik<Adjektiv+LUoqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LItassa<Partikeloqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duoqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUkingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUtallimat<Lokalis+LITasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUEsbjerg+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalisateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<han+LIUummannaq<Terminalismeeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LUFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LUanaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<AbsolutUpernavik<InstrumentalisIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIanaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIanaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegnammineq<Adjektiv+LITasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIangajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutoqar<Participium<jegtutsiuteqqip<Indikativ<jegpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LInajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LINarsaq<InstrumentalisIlulissat+MIU-U<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LIulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUillu-QAR+TAR<Participium<jeg+LUNuuk<AbsolutQeqertarsuaq<Absolut+LUnajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamQaqortoq<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminaliseqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHamkingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LIillu-LIK<flertal<Absolutsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LUsuli+SIMA<Indikativ<jeg+LIaap<PartikelPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamIvittuut+MIU<ental<Terminalisoqaaseq-QAR-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LIsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamkunngi+MIU<ental<AbsolutGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hankalaallisut<Partikel+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtamarmik<Adjektiv+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegFinland+MIU<flertal<Instrumentalisoqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUoqaluttuar<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegukioq-U+SIMA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIqarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIuanga<Pronomenukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI