Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LU
Tasiilaq<Lokalis
meeraq-LIRI<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
Gentofte<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
Upernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat<Instrumentalis+LI
immikkoortoq<ental>Absolut+LU
taa<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-U<Participium<jeg
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
ukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Nanortalik<Absolut+LU
Qasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut
tassa<Partikel
nuliaq-LIK<flertal<Absolut
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Finland<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar+NIQ<flertal<Relativ
Upernavik<Absolut+LU
Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Avanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
Finland<Lokalis
Paamiut+MIU<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Uummannaq<Lokalis
Esbjerg<Terminalis+LI
tallimat<Lokalis
oqar<Participium<jeg
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
suli-LAAR=TAR<Indikativ<vi
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Aasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LU
Gentofte<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LI
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
qallunaaq<ental>Absolut+LI
Sisimiut<Absolut
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
nuup+NIQ<flertal<Absolut+LU
anaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
Narsaq<Lokalis
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq<flertal<Lokalis
tallimat<Terminalis<flertal+LI
qallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
Aasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
immikkut<Partikel+LI
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat<Instrumentalis
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ+LU
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Uummannaq<Absolut+LI
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU