Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Avanersuaq<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
anaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
arnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
najugaq<flertal<Instrumentalis
Uummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tamarmik<Adjektiv+LU
oqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tassa<Partikel
oqaaseq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
tallimat<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Uummannaq<Terminalis
meeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
anaana+MIU-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
Upernavik<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
anaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
nammineq<Adjektiv+LI
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
oqar<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Narsaq<Instrumentalis
Ilulissat+MIU-U<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
ulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
illu-QAR+TAR<Participium<jeg+LU
Nuuk<Absolut
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Qaqortoq<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LI
illu-LIK<flertal<Absolut
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
suli+SIMA<Indikativ<jeg+LI
aap<Partikel
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Ivittuut+MIU<ental<Terminalis
oqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LI
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
kunngi+MIU<ental<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
kalaallisut<Partikel+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tamarmik<Adjektiv+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
oqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-U+SIMA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
uanga<Pronomen
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI