Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalismeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalisukioq-U<Participium<jegsuli<Interrogativ<duUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-U<Participium<jegsammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolutsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIkingulleq<flertal<RelativFinland<Absolutsammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LInuup+GALUAR<Indikativ<vikingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisimmikkoortoq<ental<min>AbsolutIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJerukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalissammisari-SSA<Interrogativ<DuHamimmikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jegateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUQaqortoq<TerminalisIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativmeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LItaa-SSA<Interrogativ<DuHamukioq<ental<Instrumentaliskingulleq<flertal<Instrumentalis+LImeeraq<ental<Aequalis+LIFinland+MIU<ental<Lokalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<dusuli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUtallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<JegJeroqar+NIQ<ental<Terminalissuli+NIQ<flertal<Relativ+LUnuliaq<flertal<Instrumentalis+LIFinland<Absolut+LIsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIqarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIQasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUilinniar-LAAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<HanHamtallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanGentofte<Terminalis+LUsammisari-LAAR<Interrogativ<DuHammeeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absoluteqqaama+TAR<Interrogativ<DuHameqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMigNuuk+MIU<flertal<Lokalis+LIIvittuut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<AbsolutGentofte+MIU<ental>Absolutkunngi-INNAQ<ental>AbsolutQasigiannguit<Lokaliskingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalismeeraq-LIK<ental<deres<AbsolutUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativkingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUoqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<duqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIAasiaat<Absolut+LUKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegator<Indikativ<HanHamUpernavik+MIU-QAR+NIQKangerlussuaq<Absolutmeeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dukingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegila+MIU-QAR+NIQ+LInajugaq<flertal<Lokalis+LISisimiut+MIU-U<Participium<jegoqar-SSA<Indikativ<hanAasiaat<Lokalis+LUkunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<hankingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU