Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
pi+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
ator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
suli+TAR<Indikativ<jeg
nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
pi-SSA<Indikativ<HanHam
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LU
tassa<Partikel+LU
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
aappaagu<Partikel
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Ilulissat<Instrumentalis
oqar+NIQ<flertal<Relativ+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
sammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LI
illu+MIU<ental<Terminalis
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Aasiaat<Instrumentalis
tassa<Partikel+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
suli-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
ator-SSA<Indikativ<DeHam
Sisimiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Qasigiannguit<Lokalis+LI
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
Gentofte+MIU<ental>Absolut
nuup<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
kunngi-INNAQ<ental<min>Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Narsaq<Instrumentalis+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
piareer-SSA<Participium<jeg
meeraq-INNAQ-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
eqqaama<Indikativ<JegJer
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
najugaq-LIK<ental<Absolut+LI
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
kunngi<ental<Aequalis+LU
anaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
najugaq<flertal<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
najugaq<ental<Aequalis+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
akisooq-QAR-SSA+NIQ
Finland+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
illu-QAR+TAR<Participium<jeg+LU
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
pi-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
SULI<Partikel+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LI
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut<Lokalis
arnaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis