Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Qasigiannguit+MIU<flertal<Terminalistallimat-LIK<flertal<RelativFinland+MIU<ental<Absolut+LUoqaasilerisoq<ental<TerminalisEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LINuuk<AbsolutFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-INNAQ<flertal<Relativkunngi+MIU-QAR+NIQ+LUimmikkoortoq-U<Interrogativ<duoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIKangaatsiaq<Terminalis+LUukioq<ental<InstrumentalisIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIIlloqqortoormiut+MIU<flertal<LokalisManiitsoq<Lokalis+LUKangerlussuaq<Absolutarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolutnajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalissuli<Indikativ<han+LUnukappiaraq<ental<Terminalis+LUIlulissat<Lokalis+LIulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegkalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LINuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AequalisQaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativtamarmik<AdjektivKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanmeeraq-INNAQ<ental>Absolutpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIManiitsoq+MIU<ental<Lokalisqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIangajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LUIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIsuli-LAAR=TAR<Indikativ<viUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LUoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LINuuk+MIU-U-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LUukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hanNarsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUIlulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIoqar<Indikativ<jegnuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LInajugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegFinland<Terminalis+LITasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIpiareer-LAAR=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUnuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<duaap<Partikel+LIUummannaq+MIU-QAR+NIQnajugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duGentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LIFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIkalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dupi-SSA<Interrogativ<DuHamEsbjerg<AbsolutTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegangajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jegoqaluttuar-LAAR<Participium<jegUpernavik<Absolut+LIila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LItamarmik<Adjektiv+LIqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LISisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUsammisari+TAR<Indikativ<HanHamUpernavik<Absolut+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegimmikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jegkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du