Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIilinniar-LAAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<AbsolutSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolutnajugaqar-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIpi+TAR<Interrogativ<DuHamqallunaaq<ental>Absolutpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutkalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LImeeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutilaa<PartikelManiitsoq+MIU<ental<Lokalispi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LInajugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUnajugaq+MIU-U<Participium<jegilinniar-LAAR<Indikativ<han+LUillu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegkunngi-INNAQ<ental>Absolutanaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dunajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vioqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duGentofte<Instrumentalis+LUimmikkoortoq-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LIsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigUpernavik<Terminalis+LUIlulissat<InstrumentalisIvittuut<Instrumentalis+LIKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativataata<ental<LokalisKangaatsiaq<Lokalis+LIUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LISisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq<ental>Absolut+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIGentofte<Terminalis+LIimmikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hantaa+TAR<Indikativ<DeMigqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUkalaaleq<ental>Absolut+LUilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<viqarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jegkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LUnajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIkingulleq-U<Indikativ<jeg+LUsuli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUangajulleq+PASSUAQ<flertal<TerminalisUpernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LUmeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamAvanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LItallimat<ental<deres+LIEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegoqaaseq<ental<Aequalis+LIsuli<Indikativ<jeg+LInuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LInajugaq<flertal<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativataata-LIK<flertal<Absolut+LUNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LISisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalisnuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegkunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolutoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalissuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutangajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<viNuuk<Absolut+LIpi+TAR<Indikativ<JegJerpi+TAR<Indikativ<DeMigoqar-LAAR<Indikativ<jeg+LUqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Interrogativ<duQaqortoq<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUEsbjerg+MIU<flertal<Terminalisakisooq-INNAQ<ental>AbsolutKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU