Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
ukioq-U<Participium<jeg
suli<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-U<Participium<jeg
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
kingulleq<flertal<Relativ
Finland<Absolut
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
nuup+GALUAR<Indikativ<vi
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
immikkoortoq<ental<min>Absolut
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Qaqortoq<Terminalis
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
taa-SSA<Interrogativ<DuHam
ukioq<ental<Instrumentalis
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
meeraq<ental<Aequalis+LI
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
suli-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegJer
oqar+NIQ<ental<Terminalis
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LI
Finland<Absolut+LI
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
ilinniar-LAAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
Gentofte<Terminalis+LU
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
meeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqaama+TAR<Interrogativ<DuHam
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut
Gentofte+MIU<ental>Absolut
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
Qasigiannguit<Lokalis
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
meeraq-LIK<ental<deres<Absolut
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<du
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Aasiaat<Absolut+LU
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
ator<Indikativ<HanHam
Upernavik+MIU-QAR+NIQ
Kangerlussuaq<Absolut
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
ila+MIU-QAR+NIQ+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
oqar-SSA<Indikativ<han
Aasiaat<Lokalis+LU
kunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<han
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU