Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqaama<Indikativ<DeMig+LUNuuk+MIU<ental<Lokalisnajugaq<ental<Terminaliseqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegUummannaq+MIU<ental<Absolut+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LIoqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutila-LIK<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUqallunaaq-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ+LUSisimiut<Lokalisoqar+SIMA<Interrogativ<duoqar-LAAR<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hantutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUManiitsoq<Instrumentalis+LUqarasaasiaq<ental<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIakisooq<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+TAR<Participium<jegulloq<ental<Terminalis+LUSisimiut<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokaliskingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisGentofte<Absolut+LIoqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Lokalissammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamqarasaasiaq-LIK-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutUummannaq<Terminalis+LIsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<AequalisPaamiut+MIU-U<Participium<jegpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LUqallunaaq<ental>Absolut+LUkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalisateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<viAvanersuaq<AbsolutNanortalik<Absolutqallunaaq<ental<TerminalisManiitsoq+MIU-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQQaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LIFinland+MIU-U<Participium<jeg+LImeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUimmikkoortoq-U<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U<Participium<jegFinland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hannuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LInajugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegKangaatsiaq<Instrumentalis+LUNuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalisnajugaq<ental<Aequalis+LUanaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIGentofte+MIU<ental<deres>Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIsuli+GALUAR<Participium<jegillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LImeeraq<flertal<Instrumentaliseqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<visuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalistaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamqarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LUataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUullumi<Partikel+LIsuli+TAR<Indikativ<jegUpernavik<Lokalis+LUNanortalik+MIU-U<Participium<jegnajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vitutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duillu-LIK<flertal<Absolut+LIilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jegpi+GALUAR<Indikativ<HanHam