Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qarasaasiaq<ental>Absolut+LUPaamiut+MIU<flertal<LokalisNanortalik<AbsolutManiitsoq<Instrumentalis+LUanaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUoqar<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duillu+MIU-U-SSA<Participium<jegila+PASSUAQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUAvanersuaq<Instrumentalis+LUarnaq-LIK<flertal<Relativ+LUoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUkalaaleq<ental<Instrumentalisarnaq-LIK<ental<Absolutsuli+TAR<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<duUummannaq<Terminalisqarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisnukappiaraq<ental<Lokalis+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUukioq-LIK<ental<Terminalisimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LUnukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LItutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegtutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativoqar-LAAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq-INNAQ<ental>AbsolutKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIsuli<Interrogativ<duqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIukioq<ental<deres>AbsolutPaamiut<Instrumentalis+LUPaamiut<Lokalis+LIqallunaaq<ental>Absolut+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolutukioq-U<Participium<jegKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalisulloq-U+SIMA<Interrogativ<dumeeraq-LIK<flertal<RelativManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUaappaagu<PartikelUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut<AbsolutSisimiut<Absolutillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegFinland+MIU<ental<Absolutsuli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUNuuk+MIU<flertal<LokalisUpernavik<Absolut+LIsuli+TAR<Indikativ<han+LUqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUnuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LITasiilaq<Terminalisnukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LIkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LItallimat-LIK-QAR<Participium<jeg+LIillu-LIK<ental<AbsolutNarsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LInuliaq-LIRI+SIMA<Participium<jegIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LUmeeraq<ental<Absolut+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi<Interrogativ<DuHamoqar+TAR<Indikativ<jeg+LUKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LInuliaq+PASSUAQ<flertal<Terminalismeeraq<ental<deres<Absolut+LUIlloqqortoormiut<InstrumentalisAvanersuaq<Lokalisoqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegAvanersuaq<Terminaliskunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jegsammisari<Indikativ<JegJerateq-LIK<flertal<Absolutpiareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIsuli-LAAR<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUIvittuut<Absolut+LUkingulleq-LIK<ental<Absolutnajugaq<ental>Absolutkingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam