Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
meeraq<ental<Terminalis
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq<Absolut
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat<Lokalis+LI
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
Sisimiut<Instrumentalis+LI
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
Qasigiannguit<Lokalis+LU
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
najugaq-LIK<ental<Terminalis
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LU
arnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
pi+TAR<Indikativ<DeMig
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
ator-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
pi-SSA<Indikativ<DeMig+LU
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
oqaaseq<flertal<Terminalis+LU
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq<flertal<Lokalis+LI
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LI
meeraq<ental<Terminalis+LU
Qasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
pi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
sammisari+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuup+NIQ<flertal<Absolut+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absolut
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
taa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
najugaq<flertal<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Sisimiut<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
angajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
Narsaq<Absolut+LI
Qasigiannguit<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
arnaq-LIK<ental<Absolut
qarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jeg
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
tallimat<Absolut+LU
immikkoortoq<flertal<Lokalis
najugaq+MIU-U<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
akisooq-QAR+NIQ
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
Sisimiut<Lokalis