Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LInajugaq<ental>Absolutqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegIlulissat+MIU<ental<LokalisGentofte<Absolut+LUFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativmeeraq<ental<Lokalis+LUEsbjerg<Absolut+LUkingulleq+MIU<ental<Lokalissuli<Participium<jegnajugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<viIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanimmikkoortoq-LIRI<Participium<jeganaana<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LIFinland+MIU<flertal<Instrumentalismeeraq<ental<deres<Absolut+LUEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LImeeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LInajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIarnaq-U+SIMA<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LItallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viIlulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jegpiareer-SSA<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LInajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LIIlloqqortoormiut<Absolut+LIateq-U<Participium<jeg+LIoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LIIlloqqortoormiut<Lokalis+LUoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIQaqortoq<AbsolutSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIpi<Indikativ<JegJer+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUSisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hannajugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUsuli<Indikativ<han+LUsammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dusuli-LAAR+NIQ<ental<AbsolutNanortalik<Absolut+LIakisooq<ental<Lokalistaa<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUoqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUilaa<Partikel+LUPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LIsammisari+GALUAR<Indikativ<DeHamataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIillu-LIK<flertal<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar-SSA<Indikativ<jegilinniar-LAAR=TAR<Participium<jegoqar+TAR<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQFinland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LUqarasaasiaq<flertal<InstrumentalisAvanersuaq<Absolut+LIqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LInajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqar+GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jegsuli-LAAR=TAR<Interrogativ<duila+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUnuup+NIQ<flertal<Absolutkunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutimmikkoortoq<ental<AequalisIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUsuli<Participium<jeg+LIAasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jegNuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg