Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq<ental>AbsolutManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolutnuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUIvittuut<Lokalis+LUoqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolutulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalisarnaq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUTasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalisangajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<AbsolutSisimiut+MIU-LIRI<Participium<jegoqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LIila-LIK<flertal<Instrumentalis+LUnuliaq-LIRI<Participium<jegtaa+GALUAR<Indikativ<JegJersammisari<Indikativ<DeMig+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisoqar<Indikativ<han+LIKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanKangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dusuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequaliskalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIsuli-SSA<Participium<jegila-U-SSA<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LUManiitsoq<Absolut+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<ental<Lokalisarnaq-QAR+SIMA+NIQangajulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalisimmikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalisateq-LIK<flertal<Relativ+LIqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUNarsaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUNuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUAasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegnajugaq<flertal<Terminalis+LUkingulleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIIlloqqortoormiut<Absolut+LIator-SSA<Interrogativ<DuHamQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<duKangerlussuaq<Lokalis+LUoqar<Participium<jegkunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisNarsarsuaq+MIU-QAR+NIQnuup+GALUAR<Participium<jegQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIkingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUarnaq-LIK<ental<Aequalistutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LInukarleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalisoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<viIlisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalisnajugaq<ental>Absolutoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUtallimat<ental<derespi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamkalaaleq-LIK<flertal<Lokalissuli+NIQ<flertal<Lokalis+LIsuli-LAAR+NIQ<ental<Absolutoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutSisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LIUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUnuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUFinland+MIU-U+TAR<Participium<jegQaqortoq<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalisimmikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativpi+TAR<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LIoqaluttuar+SIMA<Indikativ<hanoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<duilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentaliskunngi-INNAQ<ental>Absolutakisooq<ental>Absolut+LIilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUNuuk+MIU<ental<Lokalis