Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

aap<Partikel
nuup<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
oqaaseq<ental<Terminalis
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LI
Narsaq<Absolut
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
qallunaaq-U<Indikativ<jeg
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
tallimat<Terminalis<flertal+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
ukioq<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi-INNAQ<flertal<Terminalis
Ilulissat<Lokalis
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
qarasaasiaq<ental>Absolut+LI
suli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
tallimat<Aequalis
kunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Sisimiut<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
sammisari-SSA<Indikativ<JegJer
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
arnaq<ental<Instrumentalis
angajulleq<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
ateq-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
sammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LU
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
arnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
kingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Finland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
qarasaasiaq<ental<min>Absolut
Finland<Terminalis+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ukioq<ental>Absolut
pi+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Sisimiut<Absolut
nuna+PASSUAQ<flertal<Absolut
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg<Instrumentalis
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
oqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LI
Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
angajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU<ental<Instrumentalis
ulloq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
kalaaleq<ental>Absolut+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Terminalis
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
oqar+NIQ<flertal<Relativ
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
ullumi<Partikel+LU
Paamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
kalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Ilulissat<Absolut+LU
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut