Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
akisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LI
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
Narsaq<Instrumentalis+LI
Esbjerg<Instrumentalis+LU
Paamiut<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LI
Avanersuaq<Terminalis+LU
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Paamiut<Absolut
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaaseq<ental<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
meeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Finland<Absolut
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Aequalis+LU
Finland<Terminalis+LU
najugaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip<Participium<jeg
angajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
Narsaq<Terminalis
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ
kalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Kangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
akisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU
Ilulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
arnaq<flertal<Terminalis+LU
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
suli+TAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolut
nuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Tasiilaq+MIU-U<Interrogativ<du
oqar+GALUAR<Interrogativ<du
tamarmik<Adjektiv
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ulloq<flertal<Instrumentalis
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
illu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
suli-SSA<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Nuuk<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
illu-LIK<flertal<Relativ+LI
arnaq-LIK<ental<Absolut
sammisari-LAAR<Indikativ<HanHam
illu+MIU<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
nuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
meeraq-NNGUR<Indikativ<han+LI
immikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
najugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
Upernavik<Instrumentalis
najugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<du
tallimat<ental<deres+LI