Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
najugaq<ental>Absolut
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
Gentofte<Absolut+LU
Finland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
meeraq<ental<Lokalis+LU
Esbjerg<Absolut+LU
kingulleq+MIU<ental<Lokalis
suli<Participium<jeg
najugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
immikkoortoq-LIRI<Participium<jeg
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
meeraq-INNAQ<ental<Lokalis+LI
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Ilulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
piareer-SSA<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
ateq-U<Participium<jeg+LI
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LI
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Qaqortoq<Absolut
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
pi<Indikativ<JegJer+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
najugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
suli<Indikativ<han+LU
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Nanortalik<Absolut+LI
akisooq<ental<Lokalis
taa<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
oqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
ilaa<Partikel+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LI
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LI
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqar-SSA<Indikativ<jeg
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqar+TAR<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ
Finland+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LU
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq<Absolut+LI
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LI
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqar+GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
ilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ila+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
nuup+NIQ<flertal<Absolut
kunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
immikkoortoq<ental<Aequalis
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
suli<Participium<jeg+LI
Aasiaat+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg