Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ataata+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LUTasiilaq<Lokalismeeraq-LIRI<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU<flertal<TerminalisGentofte<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LITasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<duNarsarsuaq+MIU-QAR+NIQUpernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LUIlulissat<Instrumentalis+LIimmikkoortoq<ental>Absolut+LUtaa<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegoqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativpiareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegukioq-U<Participium<jegIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viKangerlussuaq<Lokalis+LUukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LIIvittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vianaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LINanortalik<Absolut+LUQasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absoluttassa<Partikelnuliaq-LIK<flertal<AbsolutFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUFinland<AbsolutManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegnajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIoqaluttuar+NIQ<flertal<RelativUpernavik<Absolut+LUIlulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutAvanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duukioq<flertal<Instrumentalis+LUNuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AequalisFinland<LokalisPaamiut+MIU<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUUummannaq<LokalisEsbjerg<Terminalis+LItallimat<Lokalisoqar<Participium<jegkingulleq+MIU-QAR+NIQsuli-LAAR=TAR<Indikativ<viila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalispi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIAasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LUGentofte<Absolut+LIIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LIukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIangajulleq-LIK<flertal<Absolut+LIila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jegqallunaaq<ental>Absolut+LISisimiut<Absolutqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LInuup+NIQ<flertal<Absolut+LUanaana+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIqallunaaq<ental<Instrumentalis+LINarsaq<Lokalissammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigFinland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIkalaaleq<flertal<Lokalistallimat<Terminalis<flertal+LIqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegIvittuut+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanAasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalisimmikkut<Partikel+LITasiilaq<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutkingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUEsbjerg+MIU<flertal<Terminalis+LIQeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LIpi-LAAR<Indikativ<DeMigmeeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutAasiaat<Instrumentalisoqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalisqallunaaq-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ+LUQaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LItutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vioqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUUummannaq<Absolut+LIimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU