Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
immikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
ila-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis+LI
Ilisimatusarfik<ental<Lokalis
Sisimiut<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Ilulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
ullumi<Partikel+LU
nuliaq<ental<Instrumentalis
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
tallimat<Terminalis<flertal+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LU
ataata<ental<Lokalis
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut<Instrumentalis
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis
Gentofte<Lokalis
nuna-LIK<ental<Absolut
Tasiilaq<Terminalis
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
suli+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis
Nuuk<Absolut+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
suli+SIMA<Indikativ<vi+LU
Avanersuaq<Terminalis
Qasigiannguit<Absolut
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Nuuk<Terminalis
Finland+MIU-QAR+NIQ
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ukioq<ental>Absolut+LU
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Gentofte<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
angajulleq<ental<Terminalis+LU
taa-SSA<Interrogativ<DuHam
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
arnaq-LIK<ental<Absolut
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg<Terminalis
oqar-SSA<Indikativ<vi
meeraq<ental<Terminalis+LU
eqqaama<Indikativ<JegJer
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
SULI<Partikel+LI
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
najugaq<flertal<Instrumentalis
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam
kunngi-LIK<ental<Terminalis
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
najugaq<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolut
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
nuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI