Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Aasiaat<Instrumentalis+LIaap<Partikel+LInuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIkingulleq+MIU-QAR+NIQoqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalisqallunaaq-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutUpernavik+MIU<ental<Instrumentalisnuup+GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq-U<Indikativ<jegIlulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalissammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LUkingulleq<ental<deres>Absolut+LIoqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerateq<ental<deres>Absolut+LIIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LIukioq<flertal<LokalisSisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalispi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIila+MIU-QAR+NIQ+LIkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIillu+MIU<ental<Terminalisangajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LUUpernavik<Lokalis+LUangajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUsammisari<Indikativ<HanHam+LIQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegNuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegulloq<ental<Instrumentalis+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUakisooq<ental>Absolutmeeraq-LIK<flertal<Absolut+LIManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Lokaliskunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalisulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegkalaaleq-LIK<ental<Absolutqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutQaqortoq<Terminalis+LUsuli<Indikativ<hankalaaleq-U-LAAR=TAR<Participium<jegqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIkalaaleq<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegoqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LUFinland<Terminalisilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LITasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LIimmikkoortoq<flertal<Lokalisator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-U-SSA<Interrogativ<dukingulleq-U+SIMA<Participium<jegTasiilaq+MIU-QAR+NIQEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq<ental<Lokalispi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq<ental<min>AbsolutGentofte+MIU<ental<Lokalispi<Indikativ<DeHamateq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegukioq-QAR<Indikativ<hanoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIkalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<vi+LIKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LUFinland+MIU-QAR+NIQNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIulloq+MIU<flertal<Lokalis+LItassa<Partikel+LUarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqaama+TAR<Indikativ<HanHamnajugaq<flertal<Instrumentalisnajugaq<ental<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<RelativQeqertarsuaq+MIU<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hanFinland+MIU<flertal<Terminalis+LIpi+SIMA<Indikativ<DeMigkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI