Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Nuuk<Terminalis
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg
illu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Gentofte<Instrumentalis
ulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
Paamiut<Absolut
kunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
qallunaaq<ental>Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Qasigiannguit<Absolut+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
kunngi-INNAQ<ental<min>Absolut
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
Uummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
illu-QAR+TAR<Participium<jeg+LU
qallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Gentofte<Terminalis
meeraq-LIRI<Interrogativ<du
meeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Ilulissat<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-QAR+NIQ+LI
ukioq<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi-LIK<ental<Terminalis+LU
Gentofte<Terminalis+LU
Tasiilaq<Absolut
tallimat<Aequalis+LU
ila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
oqar-LAAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
tallimat<ental<deres
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis
Tasiilaq<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
ateq-U<Participium<jeg
oqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
oqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolut
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
anaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
ulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Finland+MIU-U<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
ulloq<ental>Absolut
Ivittuut<Lokalis+LI
Upernavik<Instrumentalis
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
najugaq<flertal<Lokalis+LU
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
akisooq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<jeg
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
kalaaleq<flertal<Lokalis
kalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU