Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar+NIQ<flertal<Relativ
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
oqar+NIQ<ental<Terminalis
Avanersuaq<Terminalis+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
Finland<Absolut+LU
tallimat<Aequalis+LU
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis
ilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
ukioq<ental>Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
Maniitsoq<Instrumentalis
tallimat<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Finland<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
pi-SSA<Indikativ<JegJer
akisooq-LIK<flertal<Terminalis+LI
Sisimiut<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
eqqaama<Indikativ<DeHam
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
najugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut
Upernavik<Instrumentalis
Aasiaat<Absolut+LI
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
qallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LU
Qasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Ivittuut<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LU
ila-LIRI-SSA<Interrogativ<du
kingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
Finland<Terminalis
Ivittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
kalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Ivittuut<Lokalis
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Ilulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuup+GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq<flertal<Terminalis
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
uanga<Pronomen+LI
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Narsarsuaq<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativ
kalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LU
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
kingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
akisooq<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
Gentofte+MIU<ental<Terminalis
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIRI<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI