Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
meeraq-INNAQ<ental>AbsolutKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LUkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LUnukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativimmikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativarnaq-LIK<ental<Absolutillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIkingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolutangajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LUoqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalissuli+TAR=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUsammisari+GALUAR<Indikativ<DeHampi+SIMA<Indikativ<DeMigsuli<Indikativ<han+LUarnaq-LIK<ental<Aequalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUkingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUkingulleq-QAR-SSA<Participium<jegTasiilaq<Instrumentalis+LUSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LUoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutKangaatsiaq<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LUSisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq<LokalisGentofte<Terminalis+LUnuna-LIK<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalisqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LIataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LIangajulleq-LIK<flertal<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-U<Participium<jegillu-QAR-LAAR<Participium<jegIlulissat<Lokalisillu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegnuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LINarsaq+MIU<ental<Absolutkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<dusuli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIpi+GALUAR<Indikativ<JegJerillu+MIU<ental<TerminalisPaamiut+MIU-U<Interrogativ<dupi+SIMA<Indikativ<DeMig+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisAvanersuaq+MIU<ental<LokalisEsbjerg<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegukioq-QAR-LAAR+NIQ+LIAasiaat<Lokalis+LIqarasaasiaq<flertal<LokalisKangaatsiaq+MIU-U<Participium<jegnajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vioqar+GALUAR<Interrogativ<duataata-LIK<flertal<Relativtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LUimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LISisimiut+MIU<flertal<Lokaliskalaallisut<Partikelukioq-LIK<flertal<Relativ+LUUummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegQaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vioqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LInajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absoluttallimat-LIK<flertal<Terminalis+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegmeeraq<ental<Terminalissammisari-SSA<Indikativ<DeMigIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanilinniar-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<duillu-LIK<ental<AbsolutIlloqqortoormiut<Lokalis+LUGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hansuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalisoqar-SSA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentaliseqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJerkalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LIator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIEsbjerg<Absolut+LIIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUsuli<Indikativ<jeg+LUTasiilaq<Instrumentalis+LIIlulissat+MIU-U<Interrogativ<du