Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
Upernavik<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Terminalis
oqar+NIQ<ental<Terminalis
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LI
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Finland<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
angajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalis
tutsiuteqqip<Indikativ<han
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
suli+TAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
akisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
tallimat<Terminalis<flertal+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
ukioq-QAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
tallimat<ental<deres+LI
ator+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut<Lokalis+LI
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LI
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Qasigiannguit<Lokalis
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
nuliaq-LIRI<Interrogativ<du
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
kunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
qallunaaq<flertal<Terminalis+LU
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
ila-U-LAAR<Participium<jeg
kingulleq-LIK<ental<Absolut
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalis
meeraq<ental<Absolut+LU
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
Qasigiannguit<Absolut
qarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
Finland<Terminalis+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
meeraq<ental<Aequalis
Aasiaat<Absolut+LI
Finland+MIU-LIRI+TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LI
Maniitsoq<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
najugaq<ental<min>Absolut+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU<flertal<Terminalis
oqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
kalaaleq<flertal<Lokalis
nuna<ental<Aequalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
suli<Indikativ<jeg+LI
Ilisimatusarfik<ental>Absolut