Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland+MIU<ental<Terminalis
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
ukioq<ental>Absolut
kunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
sammisari-LAAR<Indikativ<HanHam
immikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
tallimat<Instrumentalis
qallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
kalaaleq-INNAQ<ental>Absolut
immikkoortoq+MIU<flertal<Lokalis
kingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
piareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LU
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LI
meeraq-LIK<flertal<Relativ+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Uummannaq<Absolut
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
meeraq-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LI
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Upernavik+MIU-QAR+NIQ
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
immikkoortoq<ental<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
Ilulissat<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU<flertal<Terminalis
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Nuuk<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
tallimat-LIK-U<Participium<jeg
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LU
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Nuuk+MIU<ental<Absolut+LU
Esbjerg<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
najugaq-LIK<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<vi
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqaluttuar<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LU
suli+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LI
anaana<ental>Absolut
Qasigiannguit<Lokalis+LI
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LI
kunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
oqar+GALUAR<Interrogativ<du
immikkoortoq-QAR<Participium<jeg
Gentofte<Terminalis+LU
SULI<Partikel+LU
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
arnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
ataata+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
ukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU