Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
ulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
nuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
Ivittuut<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
ulloq<flertal<Instrumentalis
angajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
oqar-SSA<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq<Terminalis+LI
ulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LU
kalaallisut<Partikel+LU
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
ulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ukioq<flertal<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut<Instrumentalis
Finland<Lokalis
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Upernavik<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
uanga<Pronomen
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
kingulleq<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU
Kangerlussuaq<Absolut+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam
oqar<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU<ental<Lokalis+LU
ateq-U<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Narsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Uummannaq<Instrumentalis+LU
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
suli<Indikativ<jeg+LU
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU
Ilulissat<Instrumentalis
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ
Finland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
taa+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
Ivittuut<Absolut+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
nuup+GALUAR<Indikativ<vi
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Narsaq<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU<ental<Terminalis+LI
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg
pi+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
Nuuk<Absolut+LU
akisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
oqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
najugaq<ental<Terminalis+LI