Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq<Lokalis+LIkalaaleq-INNAQ<flertal<Relativkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LIangajulleq-LIK<flertal<TerminalisIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIQasigiannguit<Instrumentalis+LIukioq-NNGUR<Indikativ<hanukioq-QAR+SIMA+NIQqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegqallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LIimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIAasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamqallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LIFinland<InstrumentalisQeqertarsuaq<Absolut+LUpi<Indikativ<DeHampi+SIMA<Indikativ<DeMig+LIsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hankalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIIlulissat<AbsolutAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LIFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIpi+GALUAR<Indikativ<HanHamEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisila+MIU<ental<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUsuli+SIMA<Interrogativ<duimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalissammisari-LAAR<Indikativ<HanHamQaqortoq<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegoqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LIUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LImeeraq-LIRI<Participium<jegkunngi<ental<min>Absolutqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LInajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LINuuk+MIU<flertal<Lokalissammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigPaamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut<Lokalis+LUnajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutGentofte+MIU<ental<Terminaliseqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LUPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutulloq<flertal<Instrumentalis+LIpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LITasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<hanIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LIQasigiannguit<Lokalis+LIoqaaseq<ental>Absolut+LUnuup+TAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIataata-LIK<flertal<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<duateq-LIK<flertal<Absolutila-U<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jegsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamtallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jegkalaaleq-INNAQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LUarnaq<ental>Absolut+LIillu-QAR-LAAR<Participium<jegoqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIakisooq-INNAQ<ental>Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LImeeraq<ental<Terminalis+LIUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalissammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamnukappiaraq<flertal<Terminalisangajulleq<ental<Aequalis+LIillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIimmikkut<Partikel+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han