Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalispi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerUpernavik<Instrumentalis+LUUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIkingulleq-U+SIMA<Participium<jegataata-LIK<flertal<RelativKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LITasiilaq<AbsolutUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUangajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolutpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHameqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegoqaaseq<flertal<LokalisNuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequaliseqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUakisooq-QAR+NIQnuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalispi-SSA<Indikativ<HanHam+LIeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamanaana-QAR-SSA<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absoluttallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jegillu+MIU-U-SSA<Participium<jegkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUQeqertarsuaq<Absolut+LUpiareer-LAAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<LokalisPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUmeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq<ental<AequalisQeqertarsuaq<Terminalis+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUkingulleq<ental<deres>Absolut+LImeeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIlulissat<Instrumentalis+LUoqar-LAAR<Indikativ<han+LItaa<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU-QAR+NIQIlisimatusarfik<ental>Absolut+LIEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolutulloq<flertal<Instrumentalisukioq-QAR-LAAR+NIQ+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegQasigiannguit<Instrumentalisakisooq-INNAQ<ental>AbsolutFinland+MIU<ental<Absolut+LInajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LUukioq-U<Participium<jegFinland+MIU<flertal<Lokalis+LIateqar+GALUAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LUnuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LIsuli-LAAR<Participium<jegkalaaleq-INNAQ<flertal<RelativKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalisimmikkoortoq<ental>Absolut+LUnuup<Indikativ<jegulloq-NNGUR<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokaliskingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegkingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<AequalisUpernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LItutsiuteqqip+SIMA<Participium<jegilinniar+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutAasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIPaamiut<Lokalis+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip<Indikativ<viPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viTasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LIIvittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalisanaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LIKangaatsiaq+MIU<ental<LokalisEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI