Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LI
meeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LU
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Finland<Terminalis
Finland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
illu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LI
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-NNGUR<Indikativ<han
kingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<vi
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
sammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LU
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer
Ivittuut<Instrumentalis+LU
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Narsaq<Absolut
oqar<Indikativ<han
Qasigiannguit<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
nukappiaraq<ental<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
anaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
suli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
akisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LU
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
oqaaseq<ental<Lokalis
Nanortalik<Instrumentalis
Upernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LU
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalis
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
sammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
ilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Sisimiut<Absolut
nuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq<Absolut
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
illu-QAR+TAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
akisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LI
kingulleq<ental>Absolut
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq<Terminalis+LU
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
Maniitsoq<Absolut
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
Aasiaat<Absolut+LI
angajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
tallimat-LIK<flertal<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ilulissat+MIU-U<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg
ulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis