Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut<Lokaliskalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LIqarasaasiaq<ental<AequalisEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegimmikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duarnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LUoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<viIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIGentofte<Absolut+LIIlulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LIillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<dunuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUkingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duarnaq<ental>Absolutukioq-LIK<flertal<Absolutsammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LImeeraq<flertal<Terminalis+LUnajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<dumeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUnajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viNanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegnukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U<Participium<jegtallimat<Terminalis<flertal+LIkingulleq<flertal<Instrumentalispi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUIvittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LInammineq<Adjektiv+LUoqaaseq<ental<Instrumentalistassa<Partikel+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIIvittuut+MIU<ental<Instrumentalisila-U<Interrogativ<duator<Indikativ<DeMig+LIoqar-SSA<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIFinland+MIU<flertal<Lokalisarnaq-LIK<flertal<Relativ+LUoqaaseq<ental>Absolut+LIilinniar-SSA<Indikativ<vipi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamtutsiuteqqip<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<hanAvanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIkalaaleq<ental<Terminalis+LIoqaaseq<ental<Terminalismeeraq-NNGUR+TAR<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamanaana-LIRI<Indikativ<viUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutNuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutpi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LImeeraq<ental<Absolut+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUoqar-LAAR<Indikativ<jegnajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegsammisari<Indikativ<DeMigoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LISisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalisangajulleq<ental<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUeqqumiitsuliortoq<ental>Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<viIlloqqortoormiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<viNarsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU<ental<Lokalis+LIFinland+MIU-QAR<Indikativ<haneqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LUNarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamsuli<Interrogativ<duManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIkingulleq-QAR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUKangaatsiaq<Instrumentalisqarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dukingulleq-U-SSA<Participium<jeg