Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
tallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
illu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
kalaaleq-INNAQ<ental>Absolut
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LI
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
Esbjerg<Absolut+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LI
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
akisooq-LIK<flertal<Terminalis+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
najugaq<ental<Terminalis
tamarmik<Adjektiv
Finland+MIU<flertal<Lokalis
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
tallimat<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Qaqortoq<Absolut
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-QAR+NIQ+LI
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
arnaq<ental<Instrumentalis
oqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<vi
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
ila-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
meeraq<ental<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
illu-LIRI+TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
oqaaseq<ental>Absolut+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ilulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
suli-LAAR<Participium<jeg+LI
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq<Absolut+LI
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
illu-LIK<ental<Absolut
oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Upernavik+MIU<ental<Lokalis+LU
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
Tasiilaq<Terminalis+LU
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Ilulissat<Absolut
tallimat-LIK<flertal<Relativ
qarasaasiaq<ental>Absolut+LI
qarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalis
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
immikkoortoq<ental<min>Absolut
meeraq<ental<Absolut
kalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
nukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
meeraq-LIK<flertal<Relativ+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq<Lokalis+LI
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LU
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis