Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han
meeraq<ental<Terminalis+LI
najugaqar-LAAR<Indikativ<jeg
najugaq<flertal<Lokalis+LU
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
immikkut<Partikel+LU
aap<Partikel
oqar+SIMA<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
kingulleq<flertal<Relativ
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Paamiut<Lokalis
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
akisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
Illoqqortoormiut<Absolut
Gentofte+MIU<ental<Terminalis
Sisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LU
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LU
najugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
immikkoortoq<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LU
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
nuup<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
taa+TAR<Interrogativ<DuHam
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
nuup<Indikativ<han+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LI
najugaq<flertal<Terminalis+LI
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg
oqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Gentofte<Terminalis+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
meeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LU
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqar-LAAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
oqar-LAAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
pi+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
Uummannaq<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
SULI<Partikel+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
ukioq<ental<Instrumentalis
ulloq-U<Indikativ<han
eqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
Finland<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
anaana-U+TAR<Participium<jeg+LU
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
anaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Narsaq<Instrumentalis+LU