Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpiareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIsammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativnajugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUpi-LAAR<Indikativ<HanHamnuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqar+NIQ<ental<Terminalisnajugaq+PASSUAQ<flertal<Absolutsammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LIqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUnajugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIataata-LIK<flertal<Absolutimmikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LUqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanAvanersuaq<Lokalisilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jegNuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jegNuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<AbsolutAasiaat+MIU<flertal<TerminalisQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegukioq-QAR+NIQ+LIimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUateq-LIK<flertal<Relativ+LUkalaaleq<flertal<Lokalispi<Indikativ<HanHamFinland+MIU-U<Participium<jegNarsaq<Absolut+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LInuup-SSA<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq<ental<min>Absolut+LUillu+MIU-U-SSA<Participium<jegnuup<Indikativ<jegpi+TAR<Indikativ<DeMig+LISisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LUtallimat-INNAQ<flertal<Absoluteqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LImeeraq<ental<TerminalisAasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LIsammisari<Indikativ<JegJerNanortalik<Terminalis+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<AbsolutUummannaq<Instrumentalis+LIilinniar-LAAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUNarsaq+MIU-QAR+NIQnukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUtallimat<Lokalisnajugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigtaa+GALUAR<Indikativ<JegJerataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanoqar+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<viNuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegnajugaq<flertal<Terminalis+LUakisooq+PASSUAQ<flertal<Absoluttaa-LAAR<Interrogativ<DuHamkunngi-INNAQ<ental>Absolutoqar<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUkingulleq<flertal<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalisateqar+GALUAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutnukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LISisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutnukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMignuna+PASSUAQ<flertal<AbsolutFinland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIpi<Indikativ<DeMigmeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegangajulleq<ental<deres>Absolut+LIulloq<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanqarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUTasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI