Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
uanga<Pronomen+LUnukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jegKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUPaamiut<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativmeeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutNanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUukioq-LIK<flertal<Absolutsammisari-SSA<Indikativ<DeMigAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<duNarsaq<Lokalis+LUilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolutila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jegoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalisnuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dutallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUillu-QAR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUPaamiut+MIU<ental<Absolutakisooq-QAR-LAAR+NIQ+LIAasiaat<Instrumentalis+LUkunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisimmikkut<Partikel+LUTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LITasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIKangerlussuaq<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<duanaana-NNGUR<Participium<jegtutsiuteqqip<Indikativ<hanarnaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LISULI<Partikel+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisAvanersuaq<Lokalis+LIarnaq<ental<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativaap<Partikel+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUManiitsoq<Lokalis+LUulloq<ental<Terminalis+LUSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LItallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegnuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUnuliaq+MIU<flertal<LokalisKangaatsiaq<Lokalissammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUukioq<ental>Absolutillu+PASSUAQ<flertal<Terminalisateq-LIK<flertal<Relativ+LIManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<duilinniar-SSA<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LIulloq<ental<Lokalisqarasaasiaq<ental<Terminalis+LIUpernavik<AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutIlulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jegarnaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisTasiilaq<Lokalis+LIukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanUummannaq<Lokalis+LIUpernavik<Lokalis+LIsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip-SSA<Participium<jegAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIsuli+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U<Indikativ<jegtutsiuteqqip<Interrogativ<dutallimat<Terminalis<flertal+LIEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jegqallunaaq<ental<Terminalisarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIateq-LIK<flertal<Relativ+LUukioq<ental<deres>Absoluteqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUila-U-LAAR<Participium<jegIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegnukarleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalistaa<Indikativ<JegJer+LU