Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LIoqar-LAAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalistutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<TerminalisIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hanUpernavik+MIU<ental<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUnuup<Interrogativ<dukingulleq-QAR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUNuuk<Instrumentalis+LUakisooq<ental<Lokalis+LIukioq-QAR+NIQ+LIManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LUpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamAasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jegnuup+TAR<Participium<jegUummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<hannuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LIUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LItaa-LAAR<Interrogativ<DuHamakisooq<flertal<Lokalis+LIKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jegsuli-LAAR<Participium<jegAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jegqarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegoqaaseq<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vipi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerkunngi+PASSUAQ<flertal<TerminalisAasiaat+MIU-U<Participium<jegakisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalisarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegnukarleq-U+SIMA<Participium<jegpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU<ental<InstrumentalisManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIateq-LIK<flertal<Relativ+LUAasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LInajugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolutpi+TAR<Indikativ<DeMigKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<duator+SIMA<Indikativ<JegJer+LUFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LInuna+PASSUAQ<flertal<AbsolutNarsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LINanortalik+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutQaqortoq<Instrumentalis+LIUummannaq<Lokalis+LUqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jegeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LIkalaaleq-LIK<flertal<LokalisUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutUummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<LokalisNarsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LIGentofte<Absolut+LUqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegoqar<Participium<jegIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegeqqaama<Indikativ<JegJerFinland<Absolut+LItutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LITasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisPaamiut<Absolut+LUIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absoluteqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamnajugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<dupi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamsammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUoqaluttuar<Participium<jeg+LIAvanersuaq<Absolut+LIillu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIakisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU