Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LUkingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisataata+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIFinland+MIU<flertal<Instrumentalistaa<Indikativ<HanHamsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegtaa+GALUAR<Indikativ<DeMigoqar-SSA<Indikativ<hanpi-LAAR<Indikativ<HanHamsuli<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIimmikkoortoq+MIU-QAR+NIQtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUsuli+TAR<Indikativ<jegkalaaleq-INNAQ<ental>Absolutarnaq<ental>Absolut+LInajugaq+MIU-QAR+NIQqallunaaq-U<Indikativ<jegGentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LItutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jegilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisnajugaq<ental>AbsolutQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<dunuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUIvittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vipi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerIlulissat<InstrumentalisIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequaliskingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LIulloq<flertal<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegoqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LINarsaq+MIU-QAR+NIQUummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalisnajugaq<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIuanga<Pronomen+LIAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<viimmikkoortoq-LIRI<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hanilinniar+TAR+NIQ<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUkingulleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutnammineq<Adjektiv+LUGentofte+MIU<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LItutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUpi+TAR<Indikativ<DeHamUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LIsuli+SIMA<Indikativ<han+LIukioq<flertal<TerminalisAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LUeqqaama<Indikativ<HanHammeeraq-INNAQ<ental>AbsolutIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<viangajulleq-LIK<flertal<Absolut+LIkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LUsammisari<Indikativ<HanHamAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dumeeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegmeeraq-LIRI<Participium<jeg+LUilinniar-LAAR<Indikativ<han+LUoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LImeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUQasigiannguit<Absolut+LUukioq-QAR<Indikativ<hanoqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIoqar-LAAR=TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq<Terminalis+LUQasigiannguit<Lokalis+LItaa<Interrogativ<DuHamnajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dunukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI