Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIukioq-LIK<ental<Terminalispi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LInukappiaraq<flertal<TerminalisKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LUpi+GALUAR<Interrogativ<DuHamsuli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentaliskunngi-LIK<ental<Terminalis+LUKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LUukioq<ental<deres>Absolutoqar-LAAR<Indikativ<jeg+LUSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutUummannaq<Lokalis+LUpi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamkalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegsuli-LAAR<Indikativ<jegnajugaqar-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LItutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq-LIK<ental<deres<Absolutkalaaleq<ental>Absolut+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUkunngi+MIU<ental<InstrumentalisAasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LIqallunaaq<ental>Absolutkalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIPaamiut<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq<ental<min>AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LIkingulleq<flertal<Instrumentalisukioq-QAR-SSA<Indikativ<hanTasiilaq<Instrumentalisnuup+GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LInukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hansuli+NIQ<ental<deres<AbsolutAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LIukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegUpernavik+MIU<flertal<LokalisIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LIateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duAasiaat<Instrumentalisillu-LIRI+TAR<Participium<jegila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIimmikkoortoq-U<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIsuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIsuli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUqarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duFinland+MIU-NNGUR<Participium<jegataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUNanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIlulissat+MIU<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-U<Participium<jegukioq<ental>AbsolutManiitsoq+MIU<ental<Lokalisakisooq-QAR-SSA+NIQqarasaasiaq+MIU-NNGUR<Participium<jegqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIoqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamUpernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duKangerlussuaq<Absolut+LIkingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vitutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LInuliaq-LIK<flertal<Absolutangajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut