Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg<Terminalis
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
kingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
angajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han
ataata+PASSUAQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
suli+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
Esbjerg<Lokalis+LI
Upernavik<Lokalis+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
oqar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
SULI<Partikel
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
Qaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
ulloq<ental<Lokalis+LU
meeraq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LU
aamma<Partikel+LI
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vi
aap<Partikel
Uummannaq<Lokalis+LI
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
kunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
meeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<han
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<vi
akisooq-QAR+NIQ
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
nuna-LIK<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU<flertal<Terminalis
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq<Terminalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
qarasaasiaq-LIK-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
Avanersuaq<Instrumentalis
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
ateq-U<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
immikkoortoq-LIRI<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU
ator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LI
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
nuup+NIQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
ila<flertal<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Qasigiannguit<Absolut
tassa<Partikel+LU