Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Gentofte<LokalisIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIakisooq-QAR+NIQilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutKangaatsiaq<Lokalisoqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<TerminalisAvanersuaq<Instrumentalis+LIAasiaat<Absolutmeeraq<flertal<Instrumentalis+LIsuli+TAR<Indikativ<jegila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LIqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUangajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dusuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalisilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<viUpernavik+MIU<ental<Instrumentalisataata-LIK<flertal<AbsolutQeqertarsuaq<Lokalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq<ental<Instrumentalis+LInajugaq-LIRI-LAAR<Participium<jegnajugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LInajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<duukioq+PASSUAQ<flertal<Absolutsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIpiareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUManiitsoq+MIU-QAR+NIQarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIPaamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegator-LAAR<Indikativ<JegJerkunngi+MIU<ental<InstrumentalisKangerlussuaq<Lokalis+LUUummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegangajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LUataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LIkunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<hanqallunaaq-QAR+NIQtutsiuteqqip<Indikativ<viAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LISULI<Partikelkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absoluteqqaama+TAR<Indikativ<HanHamAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LInuna+MIU<ental<Absolutmeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentaliskingulleq-U-SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativQaqortoq<Terminalis+LUnuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativoqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisqallunaaq<ental<Terminalissuli+GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUpi<Indikativ<JegJeroqar<Interrogativ<dunajugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<duAasiaat<Lokalis+LUmeeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jegNuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LUsammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUUummannaq+MIU<ental<Absolut+LIIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LISisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutKangerlussuaq<Lokalisanaana<ental>Absolutnajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegoqaluttuar<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<jeganaana<ental<Instrumentalis+LINuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duangajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIulloq<ental<Instrumentalis+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIakisooq<ental<Lokalis+LIanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIukioq-QAR<Indikativ<hanqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIukioq<ental<Lokalis+LUKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU