Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
ilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LI
oqaaseq<ental>Absolut+LU
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolut
tallimat-LIK<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<han
ukioq-LIK<ental<Terminalis
suli<Participium<jeg+LU
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
illu-LIRI+TAR<Participium<jeg
arnaq-LIK<ental<Aequalis
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
Nanortalik<Instrumentalis
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
nuliaq-LIRI<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR+NIQ
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg<Absolut+LI
meeraq-LIK<ental<deres<Absolut
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Nuuk<Instrumentalis
ukioq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
oqar<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
SULI<Partikel+LI
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<vi
Ilulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
oqaaseq-QAR-SSA<Participium<jeg
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
angajulleq<ental<Aequalis+LI
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
qallunaaq-U<Indikativ<jeg
nukappiaraq<ental<Lokalis+LI
Upernavik<Instrumentalis+LU
nuliaq-LIRI<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
Ivittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
suli+SIMA<Participium<jeg
kingulleq<ental>Absolut
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
kingulleq-U<Indikativ<jeg+LU
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
kunngi-LIK<flertal<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Aasiaat<Lokalis+LI
Aasiaat<Absolut
kalaaleq<ental<Terminalis
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
suli+TAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegJer
Ilulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ
Nuuk+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
angajulleq<ental<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi