Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LUManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jegEsbjerg<Lokalis+LUimmikkoortoq-U<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-LIK<flertal<Lokalisnuup+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegmeeraq-LIK<flertal<Absolut+LItallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalisateq-LIK<flertal<Absolutqallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolutnuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIEsbjerg<Terminalis+LUQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutSisimiut<Instrumentalisillu+MIU<flertal<LokalisIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LIsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamNuuk<LokalisEsbjerg+MIU-U<Participium<jegnuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIulloq<ental<Terminalis+LIulloq<ental>Absolut+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jegila-NNGUR+TAR<Participium<jegkunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip<Indikativ<hanSisimiut+MIU-QAR+NIQNuuk<Instrumentalis+LIIlulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalistaanna<Pronomennajugaq<ental<InstrumentalisPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalisoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jegkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQUummannaq+MIU-QAR+NIQFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUIvittuut<Instrumentalis+LUarnaq-U+SIMA<Interrogativ<duPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUSisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIIlloqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUulloq-U+SIMA<Interrogativ<dupi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LUilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutnuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegsuli+NIQ<ental<AbsolutAasiaat+MIU<ental<Absolutimmikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativnukarleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegsuli+TAR<Indikativ<han+LUIlulissat<Instrumentalis+LUpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LIIlulissat+MIU<ental<Absolut+LIpi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LUIlisimatusarfik<ental>AbsolutEsbjerg<Absolutulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalispiareer+GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIoqar-SSA<Indikativ<hanoqaluttuar<Interrogativ<dusuli+SIMA<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalissuli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUaamma<Partikel+LIUpernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegkunngi-LIK<ental<Terminalistallimat<ental<dereskingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeganaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LUqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU