Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolutpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LInajugaq<flertal<Lokalis+LIkunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LISisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUNuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalisukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LIila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUanaana<ental<Instrumentalis+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LIeqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIateq<ental<deres>Absolut+LIoqar+GALUAR<Interrogativ<duulloq<ental<LokalisKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativkingulleq-LIK<ental<deres<Absolutnajugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativimmikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LINanortalik<Terminalis+LIsuli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LITasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIsuli+GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<hanoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LIQasigiannguit<Absolutoqaaseq<ental>Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-QAR+NIQFinland+MIU-LIRI+TAR+NIQ<ental<Terminalis+LISULI<Partikel+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-U+TAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq<Absolut+LUukioq<ental>Absolut+LUsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUIlulissat<AbsolutFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jegoqaaseq<ental<Terminalis+LIsammisari-SSA<Interrogativ<DuHamulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolutimmikkoortoq<ental>Absolut+LUKangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vipiareer-LAAR=TAR<Participium<jegmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LImeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUsuli+NIQ<flertal<Lokalis+LIPaamiut<Instrumentalis+LIsuli<Indikativ<han+LUManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegKangaatsiaq<Terminalis+LUoqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalisnuup<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegUummannaq+MIU-QAR+NIQEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUnukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jegnuliaq+MIU-QAR+NIQeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<TerminalisQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIangajulleq-LIK<flertal<Terminalissammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalistaa-LAAR<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq<Lokalis+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJermeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LInuna<ental<Aequalisqallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegEsbjerg+MIU<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUAasiaat<Lokalis+LUeqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHamIlulissat+MIU<ental<Lokalis