Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LISisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<hanmeeraq<flertal<Instrumentalis+LUpi-LAAR<Interrogativ<DuHamoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUTasiilaq<Instrumentalis+LIsammisari<Indikativ<DeMig+LIsuli+SIMA<Indikativ<han+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQFinland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUanaana<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LUQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LINanortalik<InstrumentalisTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUEsbjerg<Absolutkunngi+MIU-QAR+NIQ+LIkunngi<ental<min>Absolutoqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegNanortalik<Absolut+LITasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq<ental>Absolut+LIUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUNuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalisoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIAvanersuaq<Instrumentalis+LUnuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LITasiilaq+MIU<ental<Absolutateq-U<Interrogativ<duTasiilaq<Lokalis+LUilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LIKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LIila+PASSUAQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LInajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jegManiitsoq<AbsolutPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUimmikkoortoq-INNAQ<flertal<RelativPaamiut<Absolut+LIulloq+MIU<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolutsuli-LAAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamsammisari+TAR<Interrogativ<DuHamillu<ental<Aequalissammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamateq<ental<deres>Absolut+LUIlisimatusarfik<ental>Absolut+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LInajugaq<ental<Aequalis+LIqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanillu-LIK<flertal<Absolut+LIarnaq<flertal<Terminalis+LUSisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUQasigiannguit<Instrumentalisnukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LIoqar-SSA+NIQ<flertal<Relativkunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LUNarsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUqallunaaq<flertal<Terminalis+LIoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LInuup-LAAR=TAR<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIoqar-SSA<Indikativ<viillu-LIK<flertal<Relativ+LIAvanersuaq<Absolutoqar+NIQ<flertal<Relativ+LIilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegimmikkoortoq<ental>Absolutukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hanUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIFinland+MIU-NNGUR<Participium<jegGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanulloq-LIK<ental<Absoluteqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LIQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<dusuli-LAAR=TAR<Indikativ<hanarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI