Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUoqaluttuar<Indikativ<han+LIUpernavik<Instrumentalis+LUkunngi<ental<Lokalis+LIUummannaq+MIU<flertal<Lokalisnukappiaraq<ental<Terminalis+LUQaqortoq<AbsolutNuuk<Instrumentalis+LIqarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dusammisari-LAAR<Indikativ<DeHamPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jegakisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LISisimiut<Lokalisulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jegkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegnuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LIanaana-NNGUR<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUqarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU<ental<Absolutkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUateq-NNGUR<Participium<jeg+LIanaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jegoqaluttuar+SIMA<Indikativ<hanilaa<Partikel+LUoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<dunajugaq<flertal<Terminalis+LUPaamiut<Instrumentalissammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LInuliaq-LIRI<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutoqar<Participium<jeg+LUsuli<Indikativ<viUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LIoqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokaliskingulleq<flertal<AbsolutFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIimmikkut<Partikelmeeraq-LIK<flertal<Relativ+LIangajulleq-LIK<flertal<Terminalisulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viSisimiut<Absolut+LUFinland<Absolutulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LINanortalik<Terminalis+LInuna-LIK<ental<AequalisTasiilaq+MIU-U<Indikativ<visammisari+GALUAR<Indikativ<HanHamqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUsuli+NIQ<flertal<AbsolutGentofte+MIU<ental<deres>Absolutkunngi-LIK<ental<Terminalisillu-LIK<flertal<Absolut+LIqarasaasiaq<ental<Aequaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jegoqar<Participium<jegIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIakisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LIqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegeqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHamsuli+NIQ<flertal<Lokalis+LIsammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duullumi<Partikel+LIsuli-LAAR+NIQ<flertal<RelativQaqortoq<Lokalis+LIkalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<dututsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativnammineq<Adjektivpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegnuna+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisillu-QAR<Participium<jeg+LUUpernavik<Absolutukioq-QAR+SIMA+NIQKangerlussuaq<Lokaliskingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LUeqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LIkunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutnuna-LIK<ental<Absolutsammisari<Indikativ<DeMig+LI