Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

meeraq<ental<Aequalis
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LI
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
suli+NIQ<flertal<Absolut
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
ilinniar<Participium<jeg
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
ila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHam
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
najugaq+MIU-U<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
Gentofte<Terminalis+LI
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
najugaq<flertal<Terminalis+LU
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LI
angajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
kalaallisut<Partikel+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Terminalis
Aasiaat<Lokalis
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Qaqortoq<Lokalis
immikkoortoq-LIRI<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
tamarmik<Adjektiv+LI
meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
ukioq<ental<Lokalis+LI
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
kalaaleq<ental<Lokalis
Paamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
ulloq<ental<Lokalis
Sisimiut<Instrumentalis+LI
Qaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
angajulleq<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LU
kalaaleq<ental<Instrumentalis
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
meeraq<ental<Absolut+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
anaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental>Absolut+LU
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
akisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
ator<Indikativ<DeMig+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
oqaaseq<ental<Terminalis
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI