Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
meeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutSisimiut+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LIqallunaaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUnuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegIvittuut<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LUkingulleq-U+SIMA<Participium<jegulloq<flertal<Instrumentalisangajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LUoqar-SSA<Participium<jegQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegQaqortoq<Terminalis+LIulloq-U+GALUAR<Participium<jeg+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LUkalaallisut<Partikel+LUkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolutukioq<flertal<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIvittuut<InstrumentalisFinland<LokalisSisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUUpernavik<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duuanga<Pronomenilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolutilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativanaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LIulloq<ental<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dusuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUkingulleq<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LUKangerlussuaq<Absolut+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHamoqar<Indikativ<hanIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LIFinland+MIU<ental<Lokalis+LUateq-U<Interrogativ<duUummannaq+MIU<ental<AbsolutFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQila+PASSUAQ<flertal<Absoluteqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamNarsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegPaamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LUUummannaq<Instrumentalis+LUtallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIAasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LIsuli<Indikativ<jeg+LUsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<RelativKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq<ental<min>Absolut+LUIlulissat<InstrumentalisIlulissat+MIU<flertal<LokalisIlisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duilinniar+NIQ<flertal<RelativFinland+MIU-LIRI+NIQ<flertal<RelativEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hantaa+TAR=SSA<Indikativ<JegJerIvittuut<Absolut+LUIlloqqortoormiut<Lokaliskingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LInuup+GALUAR<Indikativ<viKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LINarsaq<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LIkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegkalaaleq<flertal<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegpi+TAR=SSA<Indikativ<DeMigManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamNuuk<Absolut+LUakisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalisoqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LIeqqaama-SSA<Indikativ<JegJerPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LUnajugaq<ental<Terminalis+LI