Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutIvittuut<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU<ental<Instrumentalisangajulleq<ental<Aequalis+LItallimat<ental<deres+LIkunngi<ental<Lokalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolutsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LIsuli+SIMA<Indikativ<han+LIkingulleq<ental<deres>Absolutpi-SSA<Indikativ<DeHamoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIakisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LIsammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUnuliaq-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA<Indikativ<jegoqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUFinland+MIU-NNGUR<Participium<jegmeeraq<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LUilinniar-LAAR<Participium<jegnuup<Participium<jegarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamimmikkoortoq<ental>Absolut+LUPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<viqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUKangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jegSULI<Partikel+LITasiilaq<Absolut+LUkalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIulloq<flertal<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegimmikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIKangerlussuaq<Instrumentalis+LIKangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LUEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIIlloqqortoormiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<vinuliaq-LIRI<Participium<jegNuuk+MIU-QAR+NIQ+LIUpernavik<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<dunuup<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisManiitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalissammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Interrogativ<duFinland<AbsolutGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LINuuk<Terminalis+LUPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegGentofte<Absolut+LIQaqortoq<Lokalisnuup+TAR<Participium<jegateq-U+GALUAR<Participium<jegManiitsoq<Terminalis+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LINuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jegEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegAasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jegkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegNarsaq<Absolut+LISisimiut+MIU<ental<Lokaliskunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq<LokalisEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIulloq-U-SSA<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LImeeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jegnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminaliskingulleq+MIU<ental<Lokaliskalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUkunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegilinniar+TAR+NIQ<flertal<AbsolutGentofte+MIU<flertal<Terminalisilinniar-LAAR<Indikativ<han+LUmeeraq-INNAQ-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU<ental<LokalisFinland+MIU-NNGUR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg