Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Kangerlussuaq<Instrumentalis
najugaq<flertal<Lokalis
Upernavik<Terminalis+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
ila<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis+LU
immikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
nuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
pi<Indikativ<HanHam
tallimat<Terminalis<flertal+LI
Gentofte<Terminalis+LI
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
Kangerlussuaq<Absolut
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
immikkoortoq<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
nukarleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
immikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Narsaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
Qasigiannguit<Instrumentalis+LI
najugaq<ental<Aequalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
anaana-U+NIQ<flertal<Absolut
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
kingulleq+MIU<ental<Lokalis
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
immikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
najugaq<ental<Terminalis
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
angajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
ukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
qarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
aappaagu<Partikel
kunngi-QAR-SSA<Participium<jeg
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ
najugaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
Uummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
qallunaaq<ental>Absolut+LU
Qeqertarsuaq<Absolut+LU