Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegtallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<hanmeeraq<ental<Terminalis+LInajugaqar-LAAR<Indikativ<jegnajugaq<flertal<Lokalis+LUilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUimmikkut<Partikel+LUaap<Partikeloqar+SIMA<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutUummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<dukingulleq<flertal<Relativsuli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duPaamiut<Lokalispiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIManiitsoq+MIU-QAR+NIQmeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUakisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LIIlulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<ental>AbsolutIlloqqortoormiut<AbsolutGentofte+MIU<ental<TerminalisSisimiut+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LUqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIsuli+SIMA=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LUnajugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUimmikkoortoq<flertal<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LUIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisnuup<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dutaa+TAR<Interrogativ<DuHamsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUnuup<Indikativ<han+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dupi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LIsammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LInajugaq<flertal<Terminalis+LInuliaq+MIU<flertal<Lokalisqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jegoqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<AbsolutKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativGentofte<Terminalis+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LINanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegator-LAAR<Indikativ<DeMignuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutqallunaaq<flertal<Lokalis+LUmeeraq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LUpi+GALUAR<Interrogativ<DuHamoqar-LAAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LIoqar-LAAR<Participium<jegEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalispi+TAR=SSA<Indikativ<DeMigtutsiuteqqip-SSA<Participium<jegUummannaq<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U<Participium<jegSULI<Partikel+LIqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<duoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LIqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUukioq<ental<Instrumentalisulloq-U<Indikativ<haneqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQQeqertarsuaq+MIU<flertal<TerminalisTasiilaq+MIU<flertal<InstrumentalisIlulissat+MIU<flertal<InstrumentalisFinland<Lokalisqarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duanaana-U+TAR<Participium<jeg+LUkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeganaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dunuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duanaana-QAR-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LUNarsaq<Instrumentalis+LU