Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Uummannaq<Absolutoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jegoqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<TerminalisEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegnuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegateq-U<Interrogativ<duGentofte<Absolut+LUulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<AbsolutQasigiannguit<Lokalisoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<LokalisFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LIqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegEsbjerg<Lokalis+LIanaana<flertal<Instrumentalis+LItutsiuteqqip<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutoqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolutsuli+NIQ<flertal<Lokalis+LISisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LImeeraq<ental<Absolut+LUsuli-LAAR<Participium<jeg+LIkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegpiareer-LAAR<Participium<jegSisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegnajugaq<ental<Aequalis+LUQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIpi-SSA<Indikativ<HanHam+LInuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukingulleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalissammisari-SSA<Interrogativ<DuHamilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIukioq-U<Participium<jeg+LIoqar+NIQ<flertal<Lokalis+LImeeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LIeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUpi+GALUAR<Indikativ<DeMigangajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jegNuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequaliskunngi<ental<Aequalis+LUFinland+MIU-QAR+NIQ+LUpiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LINuuk<Lokaliskunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolutkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIsuli<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LIillu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQmeeraq-LIRI<Participium<jegmeeraq-LIK<ental<deres<Absolutqallunaaq<ental<Terminalistamarmik<Adjektiv+LUulloq-INNAQ<ental>AbsolutKangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LIIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalisnajugaqar-LAAR<Indikativ<jegKangerlussuaq<Absolut+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIillu+MIU-U-SSA<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalisnuliaq<ental<InstrumentalisPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LUnajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<ental<LokalisAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duukioq-U<Participium<jegTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIIvittuut<Lokalis+LIanaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jegoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolutpiareer-LAAR=TAR<Participium<jegGentofte<Instrumentalis+LUqarasaasiaq+MIU-NNGUR<Participium<jegsuli+TAR=GALUAR<Participium<jegQaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LIManiitsoq<Instrumentalis+LIqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LINarsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LIUummannaq<Instrumentalisqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq<Lokalis+LI