Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHam
piareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
tamarmik<Adjektiv+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
pi-LAAR<Indikativ<HanHam+LU
akisooq<ental>Absolut
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
kalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ataata-LIK<flertal<Relativ
ulloq<ental<Aequalis
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
Nanortalik<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
uanga<Pronomen
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
eqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Avanersuaq<Lokalis+LU
Narsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Nuuk<Lokalis+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
Aasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Nuuk<Absolut
najugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jeg
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegJer
tallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
najugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Upernavik+MIU<ental<Lokalis+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Upernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LU
kunngi-INNAQ<flertal<Terminalis
arnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LU
Kangerlussuaq<Instrumentalis
anaana<ental<Instrumentalis+LI
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
anaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Ilulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
angajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<han
ukioq<ental>Absolut
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
tallimat<Lokalis+LI
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
suli+NIQ<ental<Absolut
Qasigiannguit<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
najugaq<flertal<Lokalis+LU
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
kalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
suli-SSA<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI