Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUNuuk<TerminalisTasiilaq<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegkingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamnuup+SIMA=TAR<Indikativ<jegtallimat<Instrumentalis+LINarsarsuaq<Absolut+LUukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamsammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LUpiareer-LAAR<Participium<jeg+LUKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUsuli-LAAR=TAR<Indikativ<viarnaq-LIK<flertal<Relativ+LUUummannaq<Terminalis+LUqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LIoqar+GALUAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<LokalisFinland<Instrumentalis+LImeeraq<ental<Absolut+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<JegJeranaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUQaqortoq<Instrumentalis+LItaa<Indikativ<HanHamManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LIsammisari+TAR<Indikativ<HanHamGentofte<InstrumentalisFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIsammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamUpernavik+MIU-QAR+NIQ+LItaa+GALUAR<Indikativ<DeMigNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalisarnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LIukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUUummannaq<Lokalis+LItutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<hankunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<duFinland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigukioq-QAR+NIQ+LIsammisari+GALUAR<Indikativ<DeHamEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dutallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegkingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LIullumi<Partikel+LUsuli+NIQ<flertal<Absolutakisooq-INNAQ<ental>Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQoqar+SIMA<Indikativ<jeg+LUIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIeqqaama<Indikativ<JegJer+LINuuk+MIU<flertal<LokalisFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LInuliaq+MIU<flertal<Lokalisnajugaqar-SSA<Interrogativ<duIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jegoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUsammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUKangaatsiaq<Lokalis+LIilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<hanIlloqqortoormiut<LokalisIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LIanaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LImeeraq<ental<Absolutateq-LIK<flertal<AbsolutNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUManiitsoq<Absolut+LUManiitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jegnajugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<dusammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LI