Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland+MIU<ental<Terminalisanaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolutsuli-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental>Absolutukioq<ental>Absolutkunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq<InstrumentalisFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUsammisari-LAAR<Indikativ<HanHamimmikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jegtallimat<Instrumentalisqallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LUkalaaleq-INNAQ<ental>Absolutimmikkoortoq+MIU<flertal<Lokaliskingulleq-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<viqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUGentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LUpiareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LUukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUmeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LImeeraq-LIK<flertal<Relativ+LIIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisUummannaq<Absoluteqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativmeeraq-NNGUR+TAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<AbsolutAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUnuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<RelativEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIKangerlussuaq<Absolut+LIFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIUpernavik+MIU-QAR+NIQAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<duimmikkoortoq<ental<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU<flertal<InstrumentalisIlulissat<Instrumentalis+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU<flertal<TerminalisNuuk+MIU<ental<Lokalistutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LINuuk<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUtallimat-LIK-U<Participium<jegnuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutUummannaq+MIU<ental<Instrumentalis+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisNuuk+MIU<ental<Absolut+LUEsbjerg<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUQeqertarsuaq<Lokalis+LINarsaq+MIU-QAR+NIQ+LInajugaq-LIK<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LIQasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<visuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqaluttuar<Participium<jegPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LUsuli+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU<ental<Terminalis+LIsammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LIanaana<ental>AbsolutQasigiannguit<Lokalis+LIkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU<ental<Lokalisoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LIkunngi-U+SIMA=TAR<Participium<jegoqar+GALUAR<Interrogativ<duimmikkoortoq-QAR<Participium<jegGentofte<Terminalis+LUSULI<Partikel+LUpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUnuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUateq-LIK<flertal<Relativ+LIGentofte+MIU<ental<Lokalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIarnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<TerminalisPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIoqar-LAAR=TAR<Participium<jegateq-LIK<flertal<Relativ+LUataata+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU