Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIKangerlussuaq<Lokalismeeraq<flertal<Instrumentalis+LUkunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegAasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LIoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hannuliaq<ental<Instrumentalisillu-QAR<Participium<jegaappaagu<Partikelnajugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<duarnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalisillu+MIU-U-SSA<Participium<jegakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LIUpernavik<Terminalis+LUtutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutqallunaaq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUullumi<Partikel+LIarnaq-LIK<ental<Absolutnuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LUillu+PASSUAQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<duAasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq<Lokalis+LItutsiuteqqip-SSA<Participium<jeganaana<ental>AbsolutQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LInuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LIManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegilaa<Partikeleqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LIulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutqallunaaq-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ+LUPaamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jegIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LIIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIukioq-QAR-LAAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LINanortalik<Absolut+LIilinniar-SSA<Indikativ<vikunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq<ental<Lokalis+LIukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LInajugaq<ental<Aequaliskunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jegillu-INNAQ-U-SSA<Participium<jegillu-LIK<flertal<Absolutsuli+TAR<Indikativ<jegGentofte+MIU<ental<Lokalisnajugaq+MIU-U<Participium<jegGentofte<LokalisNuuk+MIU<flertal<LokalisIvittuut<Instrumentalis+LUanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUEsbjerg<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutkunngi+MIU<ental<Instrumentalisoqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUimmikkut<Partikel+LIManiitsoq<Absolutmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUNarsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUanaana-U+TAR<Participium<jeg+LUoqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hanulloq-QAR-SSA<Participium<jegAasiaat+MIU-U<Participium<jegpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUqarasaasiaq-U<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUnajugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LItutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<viManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegnajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<RelativTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar+SIMA<Indikativ<han