Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
meeraq<ental<AequalisEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegilinniar-SSA<Indikativ<han+LIkunngi+MIU-QAR+NIQ+LUsuli+NIQ<flertal<AbsolutNuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativsammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamilinniar<Participium<jegsammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LUsammisari+TAR<Indikativ<HanHameqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LUilinniar+NIQ<flertal<RelativTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U<Interrogativ<dupi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHamoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LISisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIsammisari-LAAR<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq<LokalisAvanersuaq+MIU-U+TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LInajugaq+MIU-U<Participium<jegEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIsuli+SIMA<Indikativ<han+LIGentofte<Terminalis+LIqallunaaq<flertal<Terminalis+LIQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolutkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LIqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegnajugaq<flertal<Terminalis+LUIlisimatusarfik<ental>Absoluteqqumiitsuliortoq<flertal<Lokaliskingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIangajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jegkalaallisut<Partikel+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamQeqertarsuaq+MIU<flertal<TerminalisAasiaat<Lokalisoqar-LAAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duQaqortoq<Lokalisimmikkoortoq-LIRI<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LIKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUeqqaama<Indikativ<DeMig+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LItamarmik<Adjektiv+LImeeraq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUukioq<ental<Lokalis+LIqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutkalaaleq<ental<LokalisPaamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<RelativIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolutillu+PASSUAQ<flertal<Terminaliseqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigulloq<ental<LokalisSisimiut<Instrumentalis+LIQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LUkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegangajulleq<flertal<LokalisFinland+MIU-U+TAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LUkalaaleq<ental<Instrumentaliskunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUmeeraq<ental<Absolut+LUillu+PASSUAQ<flertal<AbsolutKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeganaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegNuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegqarasaasiaq<ental>Absolut+LUpi+GALUAR<Interrogativ<DuHamulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegakisooq-U-LAAR=TAR<Participium<jegator<Indikativ<DeMig+LIUummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIoqaaseq<ental<Terminalisnukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativeqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI