Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
anaana-U+TAR<Participium<jeg+LU
suli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Sisimiut<Instrumentalis+LI
angajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
ulloq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Uummannaq<Instrumentalis+LU
kalaaleq-QAR-LAAR+NIQ+LI
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
suli-SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Narsaq<Lokalis+LI
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
najugaq-LIK<ental<Terminalis
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Uummannaq<Instrumentalis+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
eqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
Nanortalik<Instrumentalis
nukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
tutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
ila-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq-LIK<flertal<Relativ+LI
oqaaseq<ental<Instrumentalis
Qasigiannguit<Absolut+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
oqar-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
ila-LIRI-SSA<Interrogativ<du
oqar+SIMA<Participium<jeg
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalis
pi-SSA<Indikativ<DeMig+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
suli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Qaqortoq<Absolut
ukioq-LIK<flertal<Absolut
sammisari-SSA<Indikativ<JegJer
pi-SSA<Interrogativ<DuHam
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
kunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
kunngi-LIK<ental<Terminalis+LU
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
Qasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
suli<Indikativ<jeg+LI
ateq-U<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
tallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jeg
kalaallisut<Partikel+LU
Ivittuut<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
oqaaseq<flertal<Lokalis
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
oqar<Participium<jeg+LU
nukappiaraq<ental<Aequalis
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI