Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Esbjerg<Lokalis+LU
immikkoortoq-U<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
nuup+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ateq-LIK<flertal<Absolut
qallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
nuliaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Esbjerg<Terminalis+LU
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut<Instrumentalis
illu+MIU<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Nuuk<Lokalis
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
nuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
ulloq<ental<Terminalis+LI
ulloq<ental>Absolut+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
ilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ila-NNGUR+TAR<Participium<jeg
kunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<han
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
Nuuk<Instrumentalis+LI
Ilulissat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
taanna<Pronomen
najugaq<ental<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Ivittuut<Instrumentalis+LU
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
kunngi-LIK<ental<Aequalis+LU
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LU
ulloq-U+SIMA<Interrogativ<du
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
nuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
suli+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
immikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativ
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
suli+TAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat<Instrumentalis+LU
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LI
Ilulissat+MIU<ental<Absolut+LI
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
Esbjerg<Absolut
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
piareer+GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqar-SSA<Indikativ<han
oqaluttuar<Interrogativ<du
suli+SIMA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
aamma<Partikel+LI
Upernavik+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
kunngi-LIK<ental<Terminalis
tallimat<ental<deres
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jeg
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU