Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
pi-SSA<Indikativ<DeHammeeraq<flertal<Terminalis+LITasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LIIvittuut<Absolut+LITasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamqallunaaq<ental<Terminaliskalaaleq<flertal<InstrumentalisUpernavik<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIQaqortoq<InstrumentalisIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegulloq<ental>Absolut+LUkunngi-LIK<ental<Terminaliskunngi<ental<min>Absolutoqaaseq<ental<Terminalisoqaaseq-INNAQ-U<Participium<jegsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<viUummannaq<Lokalis+LUsammisari<Indikativ<DeMig+LIsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUAvanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<dutallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jegFinland+MIU<flertal<Lokalisoqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegIlulissat+MIU<flertal<Lokalissammisari-LAAR<Indikativ<HanHamtallimat-LIK<flertal<Relativsuli-LAAR<Participium<jeg+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJersuli<Participium<jeg+LUkunngi-INNAQ<ental<min>Absolutarnaq<ental>Absolut+LIManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jegmeeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolutpi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamkalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LUeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMigkunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolutoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LIimmikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIqallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LUNuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIpi<Indikativ<JegJer+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LIkunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIGentofte+MIU<flertal<Lokalisimmikkoortoq<ental<min>AbsolutNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolutnammineq<Adjektiv+LIKangerlussuaq<Instrumentalisulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalisnajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LINarsaq+MIU-QAR+NIQ+LIarnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LUeqqaama-SSA<Indikativ<HanHamNarsaq<Absolut+LIukioq-QAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIanaana-NNGUR<Participium<jegUpernavik<Lokalis+LIqallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<TerminalisIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIFinland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hananaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolutpi-SSA<Indikativ<JegJerimmikkut<PartikelEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU-QAR+NIQkalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU<ental<Instrumentalisillu-QAR<Participium<jeg+LUFinland<Lokalis+LUSisimiut+MIU-LIRI<Participium<jegkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg