Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari+GALUAR<Indikativ<JegJer
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
oqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jeg
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
Ilulissat<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
arnaq-QAR+SIMA+NIQ
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
qallunaaq<ental<Instrumentalis+LI
Nanortalik<Terminalis+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg<Terminalis
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
ulloq<ental<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Nuuk<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
kingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
Narsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
anaana-U+NIQ<flertal<Absolut
arnaq-LIK<ental<Aequalis
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
meeraq-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
nuna<ental<Instrumentalis+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LI
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-QAR+NIQ
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<ental>Absolut
nukappiaraq<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Narsarsuaq<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
ilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
immikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<han
kunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<han
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
kingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jeg
kingulleq-LIK<ental<Terminalis+LU
oqar-SSA<Indikativ<vi
eqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg
suli+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
ulloq<flertal<Lokalis
nuliaq-LIRI<Participium<jeg
Uummannaq<Terminalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
najugaqar<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Sisimiut<Absolut+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ
suli<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
taa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
Nanortalik+MIU-U<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
suli<Indikativ<han
meeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Gentofte<Absolut+LU