Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
Ivittuut<Instrumentalis
aap<Partikel+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
kingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut
meeraq-LIK<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
ulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
qallunaaq<flertal<Terminalis+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
oqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolut
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
suli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Uummannaq<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ila-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
Finland+MIU<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq<Terminalis+LU
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kunngi-INNAQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU<ental<Absolut+LU
ulloq-LIRI<Participium<jeg
Aasiaat<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
kingulleq-QAR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ulloq+MIU-QAR+NIQ
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
Maniitsoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
ila-U-SSA<Participium<jeg+LI
kalaaleq-LIK<ental<Absolut
illu-QAR<Participium<jeg+LU
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
ila+MIU-QAR+NIQ+LI
qallunaaq-QAR+NIQ
Maniitsoq<Lokalis+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Aasiaat<Lokalis+LU
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
ukioq<ental>Absolut
pi+TAR<Indikativ<DeHam
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
taa+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
Illoqqortoormiut<Absolut
ila-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
kunngi-LIK<flertal<Absolut+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
Uummannaq<Lokalis+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Kangaatsiaq+MIU<ental<Lokalis
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LI
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg