Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
najugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqar+NIQ<ental<Terminalis
najugaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LI
qarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
najugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
ataata-LIK<flertal<Absolut
immikkoortoq-LIK<flertal<Relativ+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Avanersuaq<Lokalis
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Nuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-QAR+NIQ+LI
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
kalaaleq<flertal<Lokalis
pi<Indikativ<HanHam
Finland+MIU-U<Participium<jeg
Narsaq<Absolut+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
nuup-SSA<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
nuup<Indikativ<jeg
pi+TAR<Indikativ<DeMig+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Absolut
eqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
meeraq<ental<Terminalis
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
sammisari<Indikativ<JegJer
Nanortalik<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq<Instrumentalis+LI
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
Narsaq+MIU-QAR+NIQ
nukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
tallimat<Lokalis
najugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
najugaq<flertal<Terminalis+LU
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
oqar<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
kingulleq<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
ilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
nukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig
nuna+PASSUAQ<flertal<Absolut
Finland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
pi<Indikativ<DeMig
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
qarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI