Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
Sisimiut<Instrumentalis
oqar<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Ilulissat<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
nuup+GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LU
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
Avanersuaq<Absolut+LI
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
meeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
tallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq<flertal<Absolut
suli+SIMA<Participium<jeg
oqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jeg
nukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jeg
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qallunaaq-U<Indikativ<jeg
pi+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
angajulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat<Instrumentalis+LI
oqaluttuar<Indikativ<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Nanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
meeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
ilinniar-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LU
pi-SSA<Indikativ<DeMig+LU
oqar+SIMA<Participium<jeg
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
oqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
pi+SIMA<Indikativ<DeHam
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Sisimiut<Absolut+LI
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
immikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jeg
ila-LIRI+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
nuliaq+MIU-QAR+NIQ
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis
angajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LU
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
Avanersuaq<Lokalis+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
oqaluttuar+NIQ<flertal<Relativ
taa<Indikativ<HanHam
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg<Instrumentalis+LU
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
ateq-U+GALUAR<Participium<jeg
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
akisooq-QAR-SSA+NIQ
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam
najugaq<flertal<Lokalis+LI
najugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU