Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jeg
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
Nuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
oqaluttuar-LAAR<Interrogativ<du
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Gentofte<Absolut
nuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Qasigiannguit+MIU<flertal<Terminalis
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Uummannaq<Absolut
Kangerlussuaq<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LU
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Finland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI
anaana-LIRI+TAR<Indikativ<vi
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat<Lokalis
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
pi<Indikativ<JegJer
Esbjerg<Lokalis
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
Upernavik<Instrumentalis+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
nuna-LIK<ental<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
ukioq-QAR<Indikativ<han
kingulleq<ental<deres>Absolut+LI
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
oqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU<flertal<Lokalis
akisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqaama<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
suli+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Maniitsoq<Lokalis+LI
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
angajulleq-LIK<flertal<Terminalis
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi
oqaaseq<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
meeraq<ental<Terminalis
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
oqar<Indikativ<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
oqar-SSA<Participium<jeg
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
anaana-LIRI<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
ukioq-U+TAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
angajulleq<ental<deres>Absolut+LI
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LU
nuup<Interrogativ<du
suli+NIQ<ental<deres<Absolut