Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Lokalis
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<du
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
tallimat<Aequalis
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LI
meeraq<ental<Absolut+LU
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
anaana-LIK<ental<Aequalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq<ental<Instrumentalis
kalaaleq<ental>Absolut+LU
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Tasiilaq<Absolut
qarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalis
akisooq<ental<Lokalis+LI
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
Ivittuut<Lokalis+LU
suli+NIQ<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
pi<Indikativ<JegJer
meeraq<ental<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
arnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
immikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
meeraq<ental<Lokalis+LU
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
pi<Indikativ<HanHam
nuup-LAAR=TAR<Participium<jeg
Sisimiut<Absolut+LU
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-QAR-LAAR+NIQ
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegJer
qarasaasiaq<ental<min>Absolut
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
arnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
angajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LU
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
immikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<du
oqaaseq<flertal<Terminalis
angajulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolut
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
meeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Paamiut<Absolut
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
meeraq-LIK<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Upernavik<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq<Lokalis+LI