Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
oqar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
Upernavik+MIU<ental<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
nuup<Interrogativ<du
kingulleq-QAR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Nuuk<Instrumentalis+LU
akisooq<ental<Lokalis+LI
ukioq-QAR+NIQ+LI
Maniitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LU
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
nuup+TAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
akisooq<flertal<Lokalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
suli-LAAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
oqaaseq<ental<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vi
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
akisooq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
arnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
Aasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LI
najugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
pi+TAR<Indikativ<DeMig
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
ator+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
nuna+PASSUAQ<flertal<Absolut
Narsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
Nanortalik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
Uummannaq<Lokalis+LU
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LI
kalaaleq-LIK<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LI
Gentofte<Absolut+LU
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
oqar<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqaama<Indikativ<JegJer
Finland<Absolut+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Paamiut<Absolut+LU
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
najugaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
sammisari+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
oqaluttuar<Participium<jeg+LI
Avanersuaq<Absolut+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
akisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU