Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ulloq<ental<Terminalis+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisanaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalisullumi<PartikelKangaatsiaq<Instrumentalispi<Indikativ<JegJerukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LIIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LUkingulleq-QAR-SSA<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<duulloq-QAR-SSA<Participium<jegpi+TAR<Indikativ<DeMig+LIqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jegGentofte<Absolut+LIManiitsoq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIUpernavik<LokalisPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hanQaqortoq<Lokalis+LUillu<ental<Aequalispi+SIMA<Indikativ<DeMigukioq<flertal<Instrumentalis+LUoqaaseq<ental<Instrumentalisnajugaq<flertal<Instrumentalisnuup+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut<Lokalis+LUqallunaaq<ental>Absolutpi+TAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<viqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUmeeraq-LIRI<Participium<jegUpernavik<Lokalis+LUkunngi<flertal<Lokalispi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJereqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUtallimat<Terminalis<flertal+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<AequalisIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolutukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIsuli<Indikativ<jeg+LUqarasaasiaq<ental>Absolut+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LUAasiaat<Lokalisila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<InstrumentalisFinland+MIU<ental<InstrumentalisFinland<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Lokalisukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIator-LAAR<Interrogativ<DuHamkingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUnukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LIkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<AbsolutUpernavik+MIU<flertal<Lokalisqallunaaq<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIkunngi-INNAQ<ental>AbsolutIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq-NNGUR<Indikativ<hanpi+TAR<Indikativ<HanHamGentofte<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U-SSA+NIQ<ental<TerminalisUummannaq+MIU<flertal<Lokalisakisooq-INNAQ<flertal<AbsolutGentofte<Instrumentalis+LUFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJerKangaatsiaq<AbsolutKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LInajugaqar-SSA<Interrogativ<dupiareer+SIMA=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUoqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIkalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LUQaqortoq<Lokalissuli<Interrogativ<dunuup+GALUAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutSisimiut<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<viQasigiannguit<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUUummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIsuli+GALUAR<Indikativ<han+LU