Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland<Terminalis+LIqarasaasiaq-U<Indikativ<jegSisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LIQeqertarsuaq<Instrumentalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIAvanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUtutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LIulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<AbsolutSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegFinland<Terminalis+LUAasiaat<Lokalis+LIkingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkalaaleq<flertal<Lokalisqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LItutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativateq-LIK<flertal<Relativ+LUoqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq<InstrumentalisQaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<AbsolutIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jegillu<ental<AequalisKangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LUGentofte+MIU<ental>Absolut+LIulloq<ental>Absolutsuli+TAR=SSA<Participium<jegilinniar+TAR=SSA<Participium<jegnuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LItallimat-LIK<flertal<RelativSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq<ental<min>Absolut+LUKangaatsiaq<TerminalisUummannaq<Terminalis+LInuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LIAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUIlulissat+MIU<flertal<Lokalisator-SSA<Interrogativ<DuHamNuuk<AbsolutTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeMignuup<Indikativ<jegimmikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<duIlulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vioqar<Participium<jeg+LUIlisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LINanortalik<Absolut+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigsammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUGentofte+MIU<flertal<Lokalis+LIGentofte+MIU<ental<TerminalisGentofte<Instrumentalis+LIpi-LAAR<Indikativ<HanHamKangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIFinland+MIU<ental<Terminalissuli+SIMA<Indikativ<han+LIillu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg<Instrumentalisarnaq-INNAQ<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<dumeeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LUsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamsuli+NIQ<ental<deres<AbsolutNanortalik<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUNuuk<Terminalispi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHameqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LIarnaq-INNAQ-U<Participium<jegqarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LUsammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegukioq<flertal<Lokalisanaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIila<flertal<InstrumentalisAasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIManiitsoq<Absolut+LIkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQnajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativkalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LITasiilaq<Lokalis+LInammineq<Adjektiv+LU