Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Nuuk<Terminalis
Tasiilaq<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
tallimat<Instrumentalis+LI
Narsarsuaq<Absolut+LU
ukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
sammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LU
piareer-LAAR<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
suli-LAAR=TAR<Indikativ<vi
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Uummannaq<Terminalis+LU
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
oqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Finland<Instrumentalis+LI
meeraq<ental<Absolut+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegJer
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
taa<Indikativ<HanHam
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LI
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
Gentofte<Instrumentalis
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+LI
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
ukioq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
Uummannaq<Lokalis+LI
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han
kunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
ukioq-QAR+NIQ+LI
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
tallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
ullumi<Partikel+LU
suli+NIQ<flertal<Absolut
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Upernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
eqqaama<Indikativ<JegJer+LI
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
ateq-INNAQ-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
Kangaatsiaq<Lokalis+LI
ilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
Illoqqortoormiut<Lokalis
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
anaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
meeraq<ental<Absolut
ateq-LIK<flertal<Absolut
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Maniitsoq<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
najugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LI