Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Uummannaq<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
oqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
nuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ateq-U<Interrogativ<du
Gentofte<Absolut+LU
ulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Qasigiannguit<Lokalis
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LI
qallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jeg
Esbjerg<Lokalis+LI
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
oqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolut
suli+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
meeraq<ental<Absolut+LU
suli-LAAR<Participium<jeg+LI
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
piareer-LAAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Aequalis+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
pi-SSA<Indikativ<HanHam+LI
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq-U<Participium<jeg+LI
oqar+NIQ<flertal<Lokalis+LI
meeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
pi+GALUAR<Indikativ<DeMig
angajulleq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
kunngi<ental<Aequalis+LU
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
piareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Nuuk<Lokalis
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
suli<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ
meeraq-LIRI<Participium<jeg
meeraq-LIK<ental<deres<Absolut
qallunaaq<ental<Terminalis
tamarmik<Adjektiv+LU
ulloq-INNAQ<ental>Absolut
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis
najugaqar-LAAR<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq<Absolut+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
nuliaq<ental<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis+LU
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Lokalis
Aasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ukioq-U<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ivittuut<Lokalis+LI
anaana-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut
piareer-LAAR=TAR<Participium<jeg
Gentofte<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
Narsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Lokalis+LI