Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LInukarleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalismeeraq<flertal<Instrumentalis+LIsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hanGentofte<Lokalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalisarnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<TerminalisGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanakisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Participium<jegkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LIkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LImeeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U<Interrogativ<duoqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUangajulleq-LIK<flertal<Absolut+LIKangerlussuaq<Absolut+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalisulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegsuli-LAAR=TAR<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LIanaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativator-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jegtaa+GALUAR<Indikativ<JegJerulloq+MIU-U<Interrogativ<dutaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalisoqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jegsuli<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absoluteqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJerkunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegSisimiut+MIU<ental<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU<flertal<Terminalis+LUoqar+SIMA<Interrogativ<duPaamiut+MIU-QAR+NIQoqar-SSA<Participium<jegmeeraq-INNAQ<flertal<AbsolutUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegqarasaasiaq<ental<min>Absolutataata-LIK<flertal<Absolut+LUqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq<ental<Instrumentalismeeraq-LIRI<Interrogativ<dukunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hannuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutoqar-LAAR<Indikativ<han+LIkingulleq-QAR-SSA<Participium<jegFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIanaana-LIRI+TAR<Indikativ<viilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegnukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LIilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativKangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LIQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIAasiaat<Absolut+LUSisimiut+MIU-U<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<viTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jegulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LInajugaq<ental<Aequalis+LUTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUqarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq<ental>Absolutqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<viulloq<ental<LokalisNuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUateq-LIK<flertal<Relativ+LUanaana-U+TAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq-U<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutsuli+NIQ<flertal<AbsolutFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIAvanersuaq<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LUtallimat<Lokalis+LITasiilaq+MIU-U<Indikativ<viIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanimmikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jegManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg