Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
kunngi<ental<min>Absolut
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg
kingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
nuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Paamiut<Instrumentalis+LI
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ator-SSA<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
Nanortalik<Absolut
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
suli<Indikativ<vi
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
oqar<Indikativ<han
ulloq<ental<Aequalis
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
arnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
Narsaq<Lokalis+LI
Aasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
nukarleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
tamarmik<Adjektiv
Finland<Terminalis+LU
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg
kalaallisut<Partikel
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
ukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
nukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Gentofte<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
meeraq-LIRI<Interrogativ<du
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer
Aasiaat<Absolut
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
suli-LAAR=TAR<Indikativ<han
Upernavik<Absolut
kalaallisut<Partikel+LI
oqaluttuar<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LU
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
qarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
pi+TAR<Indikativ<DeHam
ilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
Tasiilaq<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
immikkoortoq<flertal<Lokalis
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
nuup<Indikativ<jeg+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
anaana-U+TAR<Participium<jeg+LU
oqaaseq<ental>Absolut+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LI
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
sammisari<Indikativ<JegJer
nuna+MIU<ental<Absolut
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq<Terminalis+LU
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
meeraq-LIK<flertal<Lokalis
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
qallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis