Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUQeqertarsuaq<Terminalis+LUQaqortoq<Lokalisila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUoqar-LAAR<Participium<jegTasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalisanaana-QAR-SSA<Interrogativ<duPaamiut<Absolut+LUarnaq-QAR+SIMA+NIQpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LImeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalissuli-LAAR=TAR<Participium<jegilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalisoqar<Participium<jeg+LIoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanNanortalik+MIU<ental<LokalisManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq+MIU<ental<LokalisIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQnuliaq-LIRI<Interrogativ<dusuli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIAasiaat+MIU-U<Participium<jegUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutsuli+SIMA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LIulloq<ental<Terminalis+LUkalaaleq<flertal<InstrumentalisIlulissat<LokalisKangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vioqar+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisNarsaq<Absolut+LIoqar+NIQ<flertal<Relativulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolutator-LAAR<Indikativ<JegJerukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIFinland+MIU-NNGUR<Participium<jegAvanersuaq+MIU<ental<LokalisKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<duulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viQeqertarsuaq<Lokalis+LIQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<LokalisAasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIsuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<duimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LINuuk+MIU-U-SSA<Participium<jegpi+GALUAR<Indikativ<JegJerilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LIIvittuut+MIU-U<Interrogativ<dututsiuteqqip<Indikativ<vi+LUimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalisillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegulloq-LIRI<Participium<jegsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJernuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LUFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LInuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIkalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminaliskunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUSisimiut+MIU-U<Participium<jegSisimiut+MIU-U<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LIarnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dunuup<Indikativ<jegnajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<AbsolutIvittuut<Lokalis+LUsuli-LAAR=TAR<Interrogativ<duator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamQaqortoq<Terminalis+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminaliskunngi-INNAQ<ental<Lokalis