Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-NNGUR<Participium<jegFinland+MIU<flertal<InstrumentalisSisimiut<Instrumentalisoqar<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegFinland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUSisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanIlulissat<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jegnuup+GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ+LUukioq-LIK<flertal<Relativ+LUAvanersuaq<Absolut+LIkingulleq+MIU-QAR+NIQmeeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<flertal<Lokalistallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jegNarsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIQaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<RelativEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegkingulleq<flertal<Absolutsuli+SIMA<Participium<jegoqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jegnukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jegulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut<Instrumentalisoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<duqallunaaq-U<Indikativ<jegpi+TAR=SSA<Indikativ<JegJereqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LIangajulleq+MIU-QAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIIlulissat<Instrumentalis+LIoqaluttuar<Indikativ<jegQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LUmeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativNanortalik+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vimeeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<AequalisPaamiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUilinniar-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LUpi-SSA<Indikativ<DeMig+LUoqar+SIMA<Participium<jegulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutoqar+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi+SIMA<Indikativ<DeHamulloq<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LIUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LIkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<duSisimiut<Absolut+LINanortalik+MIU<ental<Lokalisimmikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jegila-LIRI+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIUpernavik+MIU<ental<Instrumentalispi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamsuli+NIQ<flertal<Relativ+LUnuliaq+MIU-QAR+NIQTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIkalaaleq<ental<Instrumentalisangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQAvanersuaq<Lokalis+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanoqaluttuar+NIQ<flertal<Relativtaa<Indikativ<HanHamqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUkunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg<Instrumentalis+LUmeeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutateq-U+GALUAR<Participium<jegnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LIkunngi-QAR-LAAR<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LUakisooq-QAR-SSA+NIQEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamnajugaq<flertal<Lokalis+LInajugaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUQasigiannguit<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU