Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq<Lokalis+LU
immikkut<Partikel+LI
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
Esbjerg<Lokalis
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
arnaq-U+SIMA<Interrogativ<du
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
oqar<Indikativ<han
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
oqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
anaana<ental<Instrumentalis+LI
ukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Upernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LI
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
Ilulissat<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<vi
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
aamma<Partikel
tutsiuteqqip<Indikativ<han
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
uanga<Pronomen+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Finland<Terminalis
najugaq<flertal<Terminalis+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
kunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq<Instrumentalis+LI
immikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
Paamiut<Absolut+LU
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
meeraq-LIK<flertal<Absolut+LI
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
pi<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
kalaaleq<ental>Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
illu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
suli+TAR=SSA<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LI
pi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
kingulleq<ental<deres>Absolut
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
suli+SIMA<Indikativ<vi+LU
ateq-U<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
meeraq-INNAQ<ental>Absolut
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LI
kunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Esbjerg<Terminalis+LU
Finland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
Ilulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg<Instrumentalis+LI