Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
kunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
nuliaq<ental<Instrumentalis
illu-QAR<Participium<jeg
aappaagu<Partikel
najugaq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
Upernavik<Terminalis+LU
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ullumi<Partikel+LI
arnaq-LIK<ental<Absolut
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
anaana<ental>Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
nuna-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
ilaa<Partikel
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LI
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
qallunaaq-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ+LU
Paamiut+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI
Nanortalik<Absolut+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental<Lokalis+LI
ukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
najugaq<ental<Aequalis
kunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
illu-INNAQ-U-SSA<Participium<jeg
illu-LIK<flertal<Absolut
suli+TAR<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU<ental<Lokalis
najugaq+MIU-U<Participium<jeg
Gentofte<Lokalis
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
Ivittuut<Instrumentalis+LU
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Esbjerg<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
oqaaseq-QAR+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
immikkut<Partikel+LI
Maniitsoq<Absolut
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Narsaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
anaana-U+TAR<Participium<jeg+LU
oqar+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
ateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-U<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
najugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LI
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Avanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<han