Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nuna+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIanaana-U+TAR<Participium<jeg+LUsuli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LISisimiut<Instrumentalis+LIangajulleq-NNGUR-SSA<Participium<jegoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jegulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolutulloq+MIU<flertal<Lokalis+LIUummannaq<Instrumentalis+LUkalaaleq-QAR-LAAR+NIQ+LIkingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegsuli-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUNarsaq<Lokalis+LIqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutoqar-LAAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<AbsolutIlisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LIsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LInajugaq-LIK<ental<Terminalisoqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<Absolutnajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisUummannaq<Instrumentalis+LIqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokaliseqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalismeeraq-LIK<flertal<Terminalis+LUpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJertallimat-INNAQ<flertal<Aequalistutsiuteqqip<Interrogativ<duulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUNanortalik<Instrumentalisnukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LItutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativkingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegKangaatsiaq<Lokalis+LInuliaq-LIK<ental<Absolut+LIila-U+TAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq-LIK<flertal<Relativ+LIoqaaseq<ental<InstrumentalisQasigiannguit<Absolut+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanGentofte+MIU<flertal<TerminalisIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUmeeraq-LIK<flertal<Absolut+LIulloq-U+SIMA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUoqar-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LIsuli-LAAR+NIQ<ental<Absolutila-LIRI-SSA<Interrogativ<duoqar+SIMA<Participium<jegkalaaleq-INNAQ<flertal<AbsolutIlisimatusarfik+MIU<flertal<Lokalispi-SSA<Indikativ<DeMig+LUTasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutsuli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUQaqortoq<Absolutukioq-LIK<flertal<Absolutsammisari-SSA<Indikativ<JegJerpi-SSA<Interrogativ<DuHamator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamkunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegangajulleq-INNAQ-U+SIMA<Indikativ<han+LUkunngi-LIK<ental<Terminalis+LUukioq-QAR+SIMA+NIQnajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<viQasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LIUpernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LIsuli<Indikativ<jeg+LIateq-U<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalisimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolutmeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIFinland+MIU<flertal<Instrumentalistallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jegkalaallisut<Partikel+LUIvittuut<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUnuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegtaa+GALUAR<Indikativ<DeMigUummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vioqaaseq<flertal<Lokalisnuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUoqar<Participium<jeg+LUnukappiaraq<ental<AequalisIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI