Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pi+SIMA<Interrogativ<DuHam
angajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
tallimat<Instrumentalis
Avanersuaq<Terminalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
suli<Participium<jeg+LU
taa+TAR<Interrogativ<DuHam
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
suli<Indikativ<han+LU
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
Tasiilaq<Lokalis+LU
tallimat-LIK<flertal<Relativ
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuup+NIQ<flertal<Absolut+LU
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
nuna+PASSUAQ<flertal<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
kingulleq<ental<deres>Absolut
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
najugaq<ental<Aequalis+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
meeraq<ental<Aequalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
oqar+NIQ<flertal<Relativ
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
Kangaatsiaq<Absolut
Ivittuut<Lokalis+LI
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
anaana<ental>Absolut
nuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
akisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LU
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Upernavik<Instrumentalis+LU
suli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
najugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
najugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
najugaq<ental<Instrumentalis+LI
meeraq<ental<Lokalis+LU
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
Sisimiut<Instrumentalis
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
kunngi<ental<min>Absolut
immikkoortoq-LIK<flertal<Lokalis
qarasaasiaq-U<Participium<jeg+LU
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
immikkoortoq<ental<min>Absolut
Uummannaq<Lokalis+LI
Sisimiut<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LI
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
nukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
najugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
kunngi<ental<Lokalis+LI
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
ulloq<ental<Lokalis
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
meeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU