Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegKangaatsiaq<LokalisTasiilaq+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<dukalaaleq-LIK<flertal<LokalisSisimiut+MIU-U<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUtallimat<Aequalistallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LImeeraq<ental<Absolut+LUimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanFinland+MIU-QAR<Indikativ<hannajugaqar-SSA<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUUummannaq<Terminalis+LIUummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalisanaana-LIK<ental<Aequalisoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jegulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUsammisari<Indikativ<DeMig+LIataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LIkalaaleq<ental<Instrumentaliskalaaleq<ental>Absolut+LUtutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<TerminalisQaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<RelativNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LITasiilaq<Absolutqarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminalisakisooq<ental<Lokalis+LIIlisimatusarfik+MIU<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIGentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIsammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIUummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU<flertal<Lokalistaa+GALUAR<Indikativ<DeMigIvittuut<Lokalis+LUsuli+NIQ<ental<deres<Absolutqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIpi<Indikativ<JegJermeeraq<ental<Lokalis+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LITasiilaq<Instrumentalis+LIarnaq-INNAQ-LIRI+GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativimmikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<dumeeraq<ental<Lokalis+LUoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUpi<Indikativ<HanHamnuup-LAAR=TAR<Participium<jegSisimiut<Absolut+LUNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-QAR-LAAR+NIQilinniar-LAAR=TAR<Participium<jegAvanersuaq<Instrumentalis+LUeqqaama-LAAR<Indikativ<JegJerqarasaasiaq<ental<min>Absolutkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LUIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LUqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUAasiaat+MIU-QAR+NIQarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIangajulleq-INNAQ<ental>Absolut+LUoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUimmikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<duoqaaseq<flertal<Terminalisangajulleq+MIU-QAR+NIQ+LIPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LInajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LInukarleq-U+SIMA<Participium<jegmeeraq-LIK<flertal<Terminalis+LUAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<Absolutsuli-LAAR=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIK<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U<Indikativ<jegmeeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUPaamiut<Absolutqallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LIIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUmeeraq-LIK<ental<Absolut+LIqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIUpernavik<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUsuli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq<Lokalis+LI