Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
ataata+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis
taa<Indikativ<HanHam
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig
oqar-SSA<Indikativ<han
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
suli<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
suli+TAR<Indikativ<jeg
kalaaleq-INNAQ<ental>Absolut
arnaq<ental>Absolut+LI
najugaq+MIU-QAR+NIQ
qallunaaq-U<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LI
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jeg
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
najugaq<ental>Absolut
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Ilulissat<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis
kingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LI
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
oqaasilerineq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Narsaq+MIU-QAR+NIQ
Uummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
najugaq<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
uanga<Pronomen+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi
immikkoortoq-LIRI<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
nammineq<Adjektiv+LU
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Relativ+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
pi+TAR<Indikativ<DeHam
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis+LI
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
ukioq<flertal<Terminalis
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
eqqaama<Indikativ<HanHam
meeraq-INNAQ<ental>Absolut
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
sammisari<Indikativ<HanHam
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
meeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
ilinniar-LAAR<Indikativ<han+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tallimat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativ
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
Qasigiannguit<Absolut+LU
ukioq-QAR<Indikativ<han
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
Qasigiannguit<Lokalis+LI
taa<Interrogativ<DuHam
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
nukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI