Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LU
Qaqortoq<Absolut+LI
kingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
kalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Finland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
sammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
nuliaq<ental<min>Absolut+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Aasiaat<Instrumentalis+LI
pi-SSA<Indikativ<HanHam
sammisari-SSA<Indikativ<JegJer
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Finland<Terminalis
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
suli+TAR<Indikativ<han+LU
tallimat<Aequalis
kingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
illu-QAR+TAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
ilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Instrumentalis
arnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LU
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
Nuuk+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolut
kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
Qaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Finland<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
aamma<Partikel
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
ator-LAAR<Indikativ<DeMig
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LU
ukioq-U<Participium<jeg+LI
ulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
aap<Partikel+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
kingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Tasiilaq<Lokalis+LU
oqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
ullumi<Partikel+LI
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
immikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalis
Upernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
meeraq-INNAQ<ental>Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
taa+TAR<Indikativ<DeMig
najugaqar-LAAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeHam
angajulleq<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq<Instrumentalis
Narsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
immikkoortoq<ental>Absolut+LU
kalaaleq<flertal<Lokalis
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
akisooq<flertal<Lokalis+LI
akisooq-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LI
Avanersuaq<Absolut
suli<Participium<jeg+LI