Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U<Participium<jegManiitsoq+MIU<ental<Instrumentalis+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jegUummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIIlisimatusarfik<ental>AbsolutIvittuut<Instrumentalisaap<Partikel+LUIlloqqortoormiut<Lokalis+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegkingulleq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamukioq+PASSUAQ<flertal<Absolutmeeraq-LIK<ental<deres<Absolutqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hanulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolutqallunaaq<flertal<Terminalis+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJeroqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolutsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LUsuli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUNuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutUummannaq<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalisoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIila-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutQasigiannguit<Instrumentalis+LUFinland+MIU<flertal<Terminalis+LIUummannaq<Terminalis+LUkalaaleq-INNAQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegkunngi-INNAQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LUulloq-LIRI<Participium<jegAasiaat<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativnuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJermeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegNuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalistutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokaliskingulleq-QAR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-U<Interrogativ<dupi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamulloq+MIU-QAR+NIQpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamManiitsoq+MIU-LIRI<Participium<jegila-U-SSA<Participium<jeg+LIkalaaleq-LIK<ental<Absolutillu-QAR<Participium<jeg+LUkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<duulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<vikingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUila+MIU-QAR+NIQ+LIqallunaaq-QAR+NIQManiitsoq<Lokalis+LUnajugaq<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<vinajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq-NNGUR-SSA+NIQ+LIilinniar-LAAR=TAR<Participium<jegAasiaat<Lokalis+LUManiitsoq<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LINuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duukioq<ental>Absolutpi+TAR<Indikativ<DeHamIvittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<viqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LItaa+TAR=SSA<Indikativ<JegJerIlloqqortoormiut<Absolutila-NNGUR-LAAR<Participium<jegkunngi-LIK<flertal<Absolut+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Interrogativ<duIlloqqortoormiut<Lokalis+LIilinniar+TAR=SSA<Participium<jegNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<hanarnaq-U+SIMA<Interrogativ<duUummannaq<Lokalis+LUeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamKangaatsiaq+MIU<ental<Lokalissammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHamAvanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LIataata-LIK<flertal<Absolut+LUTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg