Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
Qaqortoq<Lokalis
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
oqar-LAAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
Paamiut<Absolut+LU
arnaq-QAR+SIMA+NIQ
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
ilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg
ilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis
oqar<Participium<jeg+LI
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU<ental<Lokalis
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ
nuliaq-LIRI<Interrogativ<du
suli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Aasiaat+MIU-U<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
suli+SIMA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
ulloq<ental<Terminalis+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
Ilulissat<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Narsaq<Absolut+LI
oqar+NIQ<flertal<Relativ
ulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Aasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LI
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
immikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalis
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-LIRI<Participium<jeg
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
nuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
qallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jeg
kingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LU
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
kalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+LI
arnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
nuup<Indikativ<jeg
najugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
Ivittuut<Lokalis+LU
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Qaqortoq<Terminalis+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
kunngi-INNAQ<ental<Lokalis