Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ
Finland+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
anaana<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Nanortalik<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ulloq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Esbjerg<Absolut
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LI
kunngi<ental<min>Absolut
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Nanortalik<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq<ental>Absolut+LI
Uummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Absolut
ateq-U<Interrogativ<du
Tasiilaq<Lokalis+LU
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
akisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LI
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Maniitsoq<Absolut
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
immikkoortoq-INNAQ<flertal<Relativ
Paamiut<Absolut+LI
ulloq+MIU<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
suli-LAAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LI
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
illu<ental<Aequalis
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ateq<ental<deres>Absolut+LU
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
najugaq<ental<Aequalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<han
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
arnaq<flertal<Terminalis+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis
nukarleq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
oqar-SSA+NIQ<flertal<Relativ
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LU
Narsarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
oqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
qallunaaq<flertal<Terminalis+LI
oqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LI
nuup-LAAR=TAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
oqar-SSA<Indikativ<vi
illu-LIK<flertal<Relativ+LI
Avanersuaq<Absolut
oqar+NIQ<flertal<Relativ+LI
ilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
immikkoortoq<ental>Absolut
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
ulloq-LIK<ental<Absolut
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LI
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
suli-LAAR=TAR<Indikativ<han
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI