Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
ator-LAAR<Interrogativ<DuHam
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LU
oqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
oqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Qasigiannguit+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
nukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
nuliaq<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
meeraq<flertal<Terminalis+LI
nuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
aap<Partikel+LI
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
qallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
kingulleq-LIK-LIRI<Indikativ<han+LI
suli+SIMA<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
Nanortalik<Absolut+LI
ulloq<ental>Absolut+LU
meeraq-LIRI<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
akisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
qarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Gentofte<Lokalis
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
ulloq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
anaana<ental>Absolut
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg
ukioq<ental<Lokalis+LI
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LU
oqar<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-U<Participium<jeg+LU
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
oqaluttuar-SSA+NIQ<ental<Absolut
oqar<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
nukappiaraq<ental<Lokalis
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis
Ilisimatusarfik-QAR+TAR<Indikativ<han
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LI
meeraq<ental<deres<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Absolut
immikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
tallimat<Terminalis<flertal
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq<ental<Aequalis
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
suli+TAR=SSA<Indikativ<han
ukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis
oqaaseq<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
oqaaseq<ental<Lokalis
nuup<Interrogativ<du
ukioq<ental>Absolut+LI
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU<ental<Terminalis
ateq-LIK<flertal<Relativ
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Upernavik<Lokalis+LU
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
kalaallisut<Partikel
kalaaleq-INNAQ<ental>Absolut
najugaq<ental<Aequalis+LI
suli+SIMA<Indikativ<jeg+LI
meeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut<Absolut+LI
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
nuna-INNAQ-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
nuup<Indikativ<han+LU