Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

uanga<Pronomen+LU
nukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Paamiut<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
meeraq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
ukioq-LIK<flertal<Absolut
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Narsaq<Lokalis+LU
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg
oqaluttuar+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
illu-QAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Paamiut+MIU<ental<Absolut
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Aasiaat<Instrumentalis+LU
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
immikkut<Partikel+LU
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
anaana-NNGUR<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Indikativ<han
arnaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
SULI<Partikel+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Avanersuaq<Lokalis+LI
arnaq<ental<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
aap<Partikel+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq<Lokalis+LU
ulloq<ental<Terminalis+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nuna-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
nuliaq+MIU<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq<Lokalis
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
ukioq<ental>Absolut
illu+PASSUAQ<flertal<Terminalis
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Qasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
ilinniar-SSA<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
arnaq-U+NIQ<ental<Aequalis+LI
ulloq<ental<Lokalis
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
Upernavik<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
Ilulissat+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
Tasiilaq<Lokalis+LI
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Uummannaq<Lokalis+LI
Upernavik<Lokalis+LI
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
suli+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
tallimat<Terminalis<flertal+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jeg
qallunaaq<ental<Terminalis
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
ukioq<ental<deres>Absolut
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
ila-U-LAAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nukarleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
taa<Indikativ<JegJer+LU