Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
kunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutsammisari+GALUAR<Indikativ<JegJerIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hansuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisarnaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LInajugaq-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolutoqaasilerisoq-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<jegAvanersuaq<Instrumentalis+LUIlulissat<Lokaliseqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativarnaq-QAR+SIMA+NIQeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIqallunaaq<ental<Instrumentalis+LINanortalik<Terminalis+LUTasiilaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<RelativAasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<duEsbjerg<TerminalisSisimiut+MIU-U<Indikativ<han+LIKangerlussuaq<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJerulloq<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg+LINuuk<Lokalis+LIIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dukingulleq-INNAQ-U+NIQ<ental<Aequalis+LIFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanNarsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIangajulleq<ental<deres>Absolut+LIanaana-U+NIQ<flertal<Absolutarnaq-LIK<ental<Aequalisulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutmeeraq-NNGUR+TAR<Participium<jegNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUQasigiannguit<Instrumentalis+LUtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUnuna<ental<Instrumentalis+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LIPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<viUpernavik+MIU-QAR+NIQkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LUqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<duGentofte+MIU<ental>Absolutnukappiaraq<ental<LokalisManiitsoq+MIU<flertal<LokalisAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUNarsarsuaq<Absolut+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUKangaatsiaq+MIU<flertal<LokalisEsbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<vieqqaama<Indikativ<DeMig+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIAasiaat+MIU-U<Participium<jegilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jegSisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIimmikkoortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<hankunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<hanillu+PASSUAQ<flertal<Absolutsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamTasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIkingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jegkingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUoqar-SSA<Indikativ<vieqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHamTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jegsuli+TAR=SSA<Indikativ<han+LIulloq<flertal<Lokalisnuliaq-LIRI<Participium<jegUummannaq<Terminalis+LUQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LInajugaqar<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<TerminalisSisimiut<Absolut+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQsuli<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalisukioq+PASSUAQ<flertal<Lokaliseqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamtaa-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<hanEsbjerg<Terminalis+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LUNanortalik+MIU-U<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUsuli<Indikativ<hanmeeraq-INNAQ-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jegGentofte<Absolut+LU