Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Upernavik<Instrumentalis+LU
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
ataata-LIK<flertal<Relativ
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LI
Tasiilaq<Absolut
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
angajulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
kunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
akisooq-QAR+NIQ
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
pi-SSA<Indikativ<HanHam+LI
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
tallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jeg
illu+MIU-U-SSA<Participium<jeg
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
piareer-LAAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
Qeqertarsuaq<Terminalis+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
kingulleq<ental<deres>Absolut+LI
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Ilulissat<Instrumentalis+LU
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
taa<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-QAR+NIQ
Ilisimatusarfik<ental>Absolut+LI
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut
ulloq<flertal<Instrumentalis
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LU
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qasigiannguit<Instrumentalis
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
Finland+MIU<ental<Absolut+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
ukioq-U<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LU
nuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
suli-LAAR<Participium<jeg
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
immikkoortoq<ental>Absolut+LU
nuup<Indikativ<jeg
ulloq-NNGUR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
kingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
kingulleq-INNAQ-U-LAAR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis
Upernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LI
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg
ilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Paamiut<Lokalis+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
anaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU<ental<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Lokalis
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI