Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LI
illu-QAR<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
ukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
tallimat<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
nuna<ental>Absolut+LI
qarasaasiaq-LIK-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
tallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
oqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
Finland<Terminalis+LI
tallimat<Aequalis
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
ilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Qasigiannguit<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
eqqaama<Interrogativ<DuHam
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
qarasaasiaq-LIK<flertal<Absolut
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
angajulleq<flertal<Lokalis
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis
nuna-LIK<ental<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
kingulleq-QAR-SSA<Participium<jeg
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LU
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
suli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Nuuk<Instrumentalis+LU
ilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LI
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
oqaaseq<flertal<Lokalis+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHam
qarasaasiaq<ental>Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
suli+NIQ<ental<Absolut
Ilisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LI
pi<Indikativ<HanHam
Uummannaq<Terminalis+LI
ila+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
ilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
suli-SSA<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
kingulleq-LIK<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LU
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
oqaaseq<ental<Lokalis
Upernavik<Absolut
Sisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
Gentofte<Instrumentalis+LI
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
suli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
akisooq-QAR+NIQ
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-QAR<Indikativ<han
pi-SSA<Indikativ<DeMig+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
suli+TAR<Indikativ<jeg
tallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
ateq<ental<deres>Absolut+LU