Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
suli+TAR<Indikativ<han+LUNarsarsuaq<Absolut+LIkalaaleq<ental<LokalisGentofte+MIU<flertal<Terminalis+LIulloq<ental<Terminalis+LIAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viPaamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<viIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LUIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalisoqaluttuar<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut+MIU<flertal<LokalisEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LItallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jegangajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU<ental<Lokalis+LUAasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LIoqaasilerisoq<ental<Terminalismeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUnukappiaraq<ental<Lokalis+LIGentofte+MIU<ental>Absolut+LIManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LIEsbjerg<InstrumentalisAvanersuaq<InstrumentalisSisimiut<Instrumentalisillu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegSisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUIlulissat<Instrumentalis+LUmeeraq<flertal<Instrumentalis+LIqallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanEsbjerg<Absolut+LUGentofte<Absolut+LIFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegoqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LISisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIGentofte+MIU<flertal<LokalisFinland+MIU-U<Participium<jegAasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamanaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<dunukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIimmikkoortoq<ental>Absolutsuli+GALUAR<Indikativ<jegoqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUtutsiuteqqip<Participium<jeg+LUnukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dunuup+NIQ<flertal<Terminalisukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisIlulissat<Absolut+LUtallimat-LIK<flertal<Terminalis+LIulloq<ental<Instrumentalis+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativsammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LIkunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIUpernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LISisimiut<Lokalis+LIQaqortoq<Absolut+LIsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegakisooq<flertal<Lokalis+LIAasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<AequalisFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LItallimat<Terminalis<flertal+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LUeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<LokalisPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisnuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIUummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJerkunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegmeeraq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LUEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hannuup+NIQ<flertal<Absolut+LUtallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQaqortoq<Instrumentalis+LIsuli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LUmeeraq-INNAQ<flertal<Absolutila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIkunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<duimmikkoortoq<flertal<Lokalispi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU