Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq<Lokalis+LI
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LI
angajulleq-LIK<flertal<Terminalis
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis+LI
ukioq-NNGUR<Indikativ<han
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq-QAR-SSA+NIQ+LI
immikkoortoq<ental<min>Absolut+LI
Aasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
qallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LI
Finland<Instrumentalis
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
pi<Indikativ<DeHam
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Ilulissat<Absolut
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
ila+MIU<ental<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
suli+SIMA<Interrogativ<du
immikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalis
sammisari-LAAR<Indikativ<HanHam
Qaqortoq<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
oqaluttuar-LAAR<Participium<jeg+LI
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
meeraq-LIRI<Participium<jeg
kunngi<ental<min>Absolut
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
najugaq-LIK<flertal<Relativ+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
Paamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Gentofte+MIU<ental<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
ulloq<flertal<Instrumentalis+LI
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqar+SIMA<Indikativ<jeg+LI
Qasigiannguit<Lokalis+LI
oqaaseq<ental>Absolut+LU
nuup+TAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
ateq-LIK<flertal<Absolut
ila-U<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
tallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jeg
kalaaleq-INNAQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativ
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LU
arnaq<ental>Absolut+LI
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
akisooq-INNAQ<ental>Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+LI
meeraq<ental<Terminalis+LI
Upernavik+MIU<flertal<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
nukappiaraq<flertal<Terminalis
angajulleq<ental<Aequalis+LI
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
immikkut<Partikel+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han