Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Gentofte<Lokalis
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LI
akisooq-QAR+NIQ
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Kangaatsiaq<Lokalis
oqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Aasiaat<Absolut
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
suli+TAR<Indikativ<jeg
ila-INNAQ-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
angajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
suli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Upernavik+MIU<ental<Instrumentalis
ataata-LIK<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq<ental<Instrumentalis+LI
najugaq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
najugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<du
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ila-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
piareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
arnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
ator-LAAR<Indikativ<JegJer
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Kangerlussuaq<Lokalis+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
angajulleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut+LI
kunngi-INNAQ-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<han
qallunaaq-QAR+NIQ
tutsiuteqqip<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
SULI<Partikel
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam
Aasiaat+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
nuna+MIU<ental<Absolut
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Qaqortoq<Terminalis+LU
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
qallunaaq<ental<Terminalis
suli+GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
pi<Indikativ<JegJer
oqar<Interrogativ<du
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
Aasiaat<Lokalis+LU
meeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LU
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LU
Uummannaq+MIU<ental<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangerlussuaq<Lokalis
anaana<ental>Absolut
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
oqaluttuar<Indikativ<han+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
anaana<ental<Instrumentalis+LI
Nuuk+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
angajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
akisooq<ental<Lokalis+LI
anaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
ukioq-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
ukioq<ental<Lokalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LU