Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jeganaana<flertal<Instrumentalis+LIoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<jegateq-LIK<flertal<Relativ+LITasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LINuuk+MIU-U+SIMA<Participium<jegateq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegoqaluttuar-LAAR<Interrogativ<duoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<AbsolutGentofte<Absolutnuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanQasigiannguit+MIU<flertal<TerminalisIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUUummannaq<AbsolutKangerlussuaq<Terminaliseqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LUulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativIlisimatusarfik<ental>AbsolutManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LIanaana-LIRI+TAR<Indikativ<vitallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LIAasiaat<Lokalisukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalispi<Indikativ<JegJerEsbjerg<Lokalispi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerUpernavik<Instrumentalis+LUSisimiut+MIU-QAR+NIQnuna-LIK<ental<AbsolutKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUSisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolutpi+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIukioq-QAR<Indikativ<hankingulleq<ental<deres>Absolut+LImeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegoqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<AbsolutAasiaat<Instrumentalis+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU<flertal<Lokalisakisooq-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LIeqqaama<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegQaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LIIvittuut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUManiitsoq<Lokalis+LIpi-LAAR<Indikativ<DeMigQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duangajulleq-LIK<flertal<TerminalisAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vioqaaseq<flertal<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<jegnuliaq+PASSUAQ<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dunajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LImeeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LIUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUmeeraq<ental<Terminalisakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LIoqar<Indikativ<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalisoqar-SSA<Participium<jegqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIanaana-LIRI<Indikativ<viUpernavik+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIimmikkoortoq<ental<min>Absolut+LIoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolutukioq-U+TAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LUFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamangajulleq<ental<deres>Absolut+LIqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQukioq-QAR-LAAR+NIQ+LUnuup<Interrogativ<dusuli+NIQ<ental<deres<Absolut