Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuliaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LI
kunngi-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Terminalis
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
ila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
anaana<ental<Instrumentalis+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
ateq<ental<deres>Absolut+LI
oqar+GALUAR<Interrogativ<du
ulloq<ental<Lokalis
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
kingulleq-LIK<ental<deres<Absolut
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
immikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Nanortalik<Terminalis+LI
suli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
suli+GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LI
Qasigiannguit<Absolut
oqaaseq<ental>Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq-QAR+NIQ
Finland+MIU-LIRI+TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
SULI<Partikel+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
ukioq<ental>Absolut+LU
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat<Absolut
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Terminalis+LI
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
immikkoortoq<ental>Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi
piareer-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ilinniar+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
meeraq-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
suli+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Paamiut<Instrumentalis+LI
suli<Indikativ<han+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Terminalis+LU
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
nuup<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
nukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jeg
nuliaq+MIU-QAR+NIQ
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
angajulleq-LIK<flertal<Terminalis
sammisari+SIMA<Interrogativ<DuHam
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq<Lokalis+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
nuna<ental<Aequalis
qallunaaq-QAR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Aasiaat<Lokalis+LU
eqqaama+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Ilulissat+MIU<ental<Lokalis