Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolutulloq-QAR+NIQ<flertal<InstrumentalisGentofte+MIU<flertal<Terminalis+LIimmikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<LokalisIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<hanator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIKangaatsiaq<LokalisIlulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUsuli+GALUAR<Participium<jegqallunaaq<ental>Absolut+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUarnaq<ental<Lokalisulloq+MIU-QAR+NIQUummannaq<Terminalis+LUManiitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisAasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LIqarasaasiaq<ental<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIGentofte<Lokalisimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LInuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUNuuk<Instrumentalis+LUQaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolutpi-LAAR<Indikativ<DeMigPaamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<dueqqaama-SSA<Indikativ<DeMigQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalisanaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq<ental<LokalisNarsaq+MIU-QAR+NIQ+LIFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LInukappiaraq<ental<Terminalis+LUtutsiuteqqip+SIMA<Participium<jegkalaaleq<ental<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LUIvittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LInuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIFinland+MIU-LIRI+TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIukioq-QAR+NIQ+LIoqar+GALUAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-QAR+NIQsuli+SIMA<Indikativ<han+LIUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUFinland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duUpernavik<Lokalis+LINuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsuli+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LIila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalispi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LIkalaaleq<flertal<LokalisGentofte+MIU<ental>Absolut+LIanaana-QAR-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LUulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegpi-LAAR<Interrogativ<DuHamakisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LUAvanersuaq<Absolut+LUtallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<duarnaq-LIK<ental<Absolutoqaaseq<ental>Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalissuli+SIMA<Indikativ<vi+LUIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolutila-LIRI+NIQ<ental<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIKangerlussuaq<Absolut+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jegsammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<viulloq<ental<Aequalisakisooq-INNAQ<flertal<Absolutsammisari<Indikativ<HanHam+LIkingulleq+MIU<flertal<Terminalis