Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut<Absolut+LUPaamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hanukioq<ental>Absolut+LIsammisari-LAAR<Indikativ<DeHamKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegQaqortoq<Terminaliskalaallisut<Partikel+LUsuli+GALUAR<Indikativ<han+LUIlulissat+MIU<flertal<Lokalis+LIilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hankingulleq-LIK<ental<AbsolutNarsaq<Lokalis+LItutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duimmikkoortoq<ental<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUnuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIoqaluttuar<Participium<jegnuup<Participium<jegQeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LUKangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisNarsarsuaq+MIU-QAR+NIQUummannaq<Absolut+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolutulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUIlisimatusarfik-QAR<Indikativ<hanimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalisqarasaasiaq-U<Participium<jeg+LUsuli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LIpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamnajugaq<ental<Instrumentalis+LInuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutManiitsoq+MIU<flertal<TerminalisManiitsoq+MIU-LIRI<Participium<jegsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegmeeraq-INNAQ<ental>AbsolutTasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dupi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LIarnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalisqarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LUTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaaseq-INNAQ-U<Participium<jegIlloqqortoormiut<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolutnajugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq<Absolut+LUQaqortoq<Lokalisulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUkingulleq<ental<deres>Absolutilinniar-LAAR=TAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIqallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutimmikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duoqaaseq<flertal<LokalisGentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LIillu-LIRI+TAR<Participium<jegtallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LIkalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duarnaq-INNAQ-U<Participium<jegsammisari+SIMA<Indikativ<DeHamFinland<Absolut+LUkalaaleq-INNAQ<ental>AbsolutIlisimatusarfik<ental>AbsolutGentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LInuup+NIQ<ental<Absoluteqqaama+SIMA<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUnajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hanIlulissat<Instrumentaliskunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jegPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LUTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-QAR+NIQSisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LIEsbjerg+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<duakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUIvittuut<Lokalis+LUeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamkingulleq+MIU<flertal<Terminalis+LUIlloqqortoormiut<Absolut+LIoqar-SSA<Indikativ<jeg