Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUqarasaasiaq<ental>Absolut+LUUpernavik<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegoqaaseq<flertal<Terminalisoqar+NIQ<ental<Terminalisnuliaq<flertal<Instrumentalis+LIulloq<flertal<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUFinland<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duakisooq-INNAQ<flertal<Absolutangajulleq-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalistutsiuteqqip<Indikativ<hanataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LItallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIUummannaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIsuli+TAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutakisooq+PASSUAQ<flertal<Lokaliskunngi-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LItallimat<Terminalis<flertal+LIUummannaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Lokaliseqqaama+SIMA<Indikativ<DeHamillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LItutsiuteqqip-SSA<Participium<jegukioq-QAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIangajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absoluttallimat<ental<deres+LIator+SIMA<Indikativ<JegJer+LUSisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LIIvittuut<Lokalis+LIoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LIakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Participium<jegQasigiannguit<Lokalisila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolutnuliaq-LIRI<Interrogativ<duakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolutsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerkunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutUummannaq+MIU<flertal<Lokalisqallunaaq<flertal<Terminalis+LUUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duila-U-LAAR<Participium<jegkingulleq-LIK<ental<AbsolutIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutKangaatsiaq+MIU<flertal<Terminalismeeraq<ental<Absolut+LUIvittuut+MIU<flertal<InstrumentalisQasigiannguit<Absolutqarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUFinland<Terminalis+LUillu+PASSUAQ<flertal<Absolutmeeraq<ental<AequalisAasiaat<Absolut+LIFinland+MIU-LIRI+TAR+NIQ<ental<Terminalis+LInuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutIlisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LIManiitsoq<Terminalis+LISisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LInajugaq<ental<min>Absolut+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Participium<jegIlloqqortoormiut<Absolut+LIoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUIvittuut+MIU<flertal<Terminalisoqaaseq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIkalaaleq<flertal<Lokalisnuna<ental<AequalisIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dusuli<Indikativ<jeg+LIIlisimatusarfik<ental>Absolut