Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nukarleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LIulloq<ental>Absolut+LUEsbjerg<InstrumentalisAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamFinland<Instrumentalis+LUnajugaq<ental<Terminalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUpi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LImeeraq-LIK<flertal<Relativkalaaleq<ental<Terminalis+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUnajugaq+MIU-U<Participium<jegNarsaq+MIU-QAR+NIQqarasaasiaq-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUangajulleq-LIK<flertal<Absolut+LIUpernavik+MIU<flertal<Lokalisnuup-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIqarasaasiaq<flertal<Lokalis+LIkalaaleq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LUoqaaseq-U+TAR=SSA<Participium<jegkalaaleq<ental<Instrumentalis+LItutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq+MIU<ental<Lokalisulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalisnuliaq<flertal<Instrumentalis+LIkunngi-INNAQ<ental<LokalisAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LIoqaaseq<flertal<Terminalisulloq<ental<Lokalis+LUila-U-SSA<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-QAR+SIMA=TAR<Participium<jegkingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolutnuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIimmikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIillu-LIK<flertal<Absolutsuli-LAAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<InstrumentalisQeqertarsuaq+MIU<ental<Terminalisanaana-QAR-SSA<Interrogativ<dukunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-LIRI<Participium<jegKangaatsiaq<Instrumentalisarnaq-U+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUNarsarsuaq+MIU-QAR+NIQManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisila-U<Interrogativ<duIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LITasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegkingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LUpiareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIuanga<PronomenUpernavik<Absolut+LUnukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LIKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LUanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUataata+PASSUAQ<flertal<Instrumentalissuli+TAR<Participium<jegila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIkalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIila-LIK-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jegtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<jegtutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUUpernavik<Terminalis+LUSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LImeeraq-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<LokalisKangerlussuaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUsuli+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LIqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LImeeraq-LIRI<Interrogativ<duUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LIFinland<Terminalis+LIEsbjerg<Absolut+LIKangerlussuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<visuli<Indikativ<jeg+LUkingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jegulloq-NNGUR<Participium<jegtaa-SSA<Interrogativ<DuHamarnaq<flertal<Terminalis+LUManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegpiareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU