Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq<ental<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg
eqqaama<Indikativ<DeHam
arnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LU
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
kunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LU
meeraq-LIK<flertal<Terminalis+LU
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
qallunaaq<ental>Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Gentofte<Instrumentalis
kalaallisut<Partikel+LI
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
ukioq<flertal<Terminalis
Ilulissat<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
oqar-LAAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
meeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg
nuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Qaqortoq<Terminalis+LI
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
Ilisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
meeraq<ental<Lokalis+LU
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
pi+TAR<Indikativ<DeMig
ateq-U<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
ateq-NNGUR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
ateqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<vi
ulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqaama<Indikativ<HanHam
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
ila-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
ukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LI
kunngi-INNAQ<flertal<Terminalis
kingulleq+MIU-QAR+NIQ
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Kangaatsiaq<Instrumentalis
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
ila-U<Interrogativ<du
ilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq<ental>Absolut+LI
suli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LI
pi+SIMA<Interrogativ<DuHam
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
nukarleq-U+SIMA<Participium<jeg
Nuuk<Terminalis+LU
kingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<du
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
ukioq<ental<Instrumentalis+LI
piareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
ulloq-LIRI<Participium<jeg
suli<Participium<jeg+LU
ulloq<ental>Absolut+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LU
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tassa<Partikel
Nanortalik<Absolut+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LU
kalaaleq<ental<Terminalis
ator-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LI
ukioq<ental>Absolut+LI
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg