Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIqarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Lokalissammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<viKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<duilinniar-LAAR=TAR<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-QAR+NIQ+LUTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LIoqaaseq<ental>Absolut+LUtutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absoluttallimat-LIK<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip<Indikativ<hanukioq-LIK<ental<Terminalissuli<Participium<jeg+LUsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUFinland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-U+GALUAR<Indikativ<han+LIillu-LIRI+TAR<Participium<jegarnaq-LIK<ental<AequalisKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUNanortalik<Instrumentalisoqaaseq<flertal<Instrumentalisnuliaq-LIRI<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-QAR+NIQGentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LIManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg<Absolut+LImeeraq-LIK<ental<deres<AbsolutIvittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LINuuk<Instrumentalisukioq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIoqar<Participium<jeg+LIFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LISULI<Partikel+LITasiilaq+MIU-U<Indikativ<viIlulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LIakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUoqaaseq-QAR-SSA<Participium<jegimmikkoortoq-U-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIangajulleq<ental<Aequalis+LIPaamiut+MIU-U<Interrogativ<duqallunaaq-U<Indikativ<jegnukappiaraq<ental<Lokalis+LIUpernavik<Instrumentalis+LUnuliaq-LIRI<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LItaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUPaamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUtutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIilinniar+TAR+NIQ<flertal<AbsolutIvittuut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dusuli+SIMA<Participium<jegkingulleq<ental>AbsolutTasiilaq<Instrumentalis+LIkingulleq-U<Indikativ<jeg+LUKangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LIQasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukingulleq-LIK<ental<Terminalis+LUkunngi-LIK<flertal<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LUimmikkoortoq-LIK<flertal<LokalisUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duAasiaat<Lokalis+LIAasiaat<Absolutkalaaleq<ental<Terminaliskingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jegqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegkalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LIimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUsuli+TAR<Indikativ<jegoqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUtutsiuteqqip<Interrogativ<duqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminaliseqqaama-LAAR<Indikativ<JegJerIlulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIpiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQNuuk+MIU-U-SSA+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegangajulleq<ental<Terminalis+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA<Indikativ<vi