Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
kingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
oqar<Participium<jeg+LI
Qasigiannguit<Absolut+LU
oqar+GALUAR<Interrogativ<du
ataata<ental<Lokalis
meeraq-LIK<flertal<Relativ
ulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Gentofte+MIU<ental>Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
kingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Finland<Lokalis+LI
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
pi<Indikativ<DeHam
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
illu-LIRI+TAR<Participium<jeg
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
akisooq<ental<Lokalis+LI
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
akisooq<ental<Lokalis
ila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip<Participium<jeg
meeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolut
meeraq<ental<Terminalis
kingulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
ulloq+MIU-U<Interrogativ<du
kingulleq-U<Indikativ<jeg+LU
angajulleq-LIK<flertal<Terminalis
nukarleq+PASSUAQ<flertal<Absolut
suli-LAAR+NIQ<ental<Absolut
suli<Indikativ<vi
kunngi-INNAQ<ental>Absolut
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Maniitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Narsaq<Instrumentalis
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
arnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
Nanortalik<Absolut
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Gentofte<Terminalis+LU
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
ukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LI
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
arnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalis
sammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LI
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
Ivittuut<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LI
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Lokalis+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
tallimat<Instrumentalis
qarasaasiaq<ental<Aequalis
nuup+NIQ<flertal<Relativ+LI
tassa<Partikel+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LI
meeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
pi+TAR<Indikativ<DeHam
Qaqortoq<Terminalis+LU
Qasigiannguit+MIU<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg