Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Illoqqortoormiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
oqaluttuar<Indikativ<han+LI
Upernavik<Instrumentalis+LU
kunngi<ental<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
nukappiaraq<ental<Terminalis+LU
Qaqortoq<Absolut
Nuuk<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
akisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
Sisimiut<Lokalis
ulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
anaana-NNGUR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU<ental<Absolut
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
ateq-NNGUR<Participium<jeg+LI
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<han
ilaa<Partikel+LU
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
najugaq<flertal<Terminalis+LU
Paamiut<Instrumentalis
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
nuliaq-LIRI<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
oqar<Participium<jeg+LU
suli<Indikativ<vi
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg+LI
oqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
kingulleq<flertal<Absolut
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
immikkut<Partikel
meeraq-LIK<flertal<Relativ+LI
angajulleq-LIK<flertal<Terminalis
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
Sisimiut<Absolut+LU
Finland<Absolut
ulloq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LI
Nanortalik<Terminalis+LI
nuna-LIK<ental<Aequalis
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<vi
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
suli+NIQ<flertal<Absolut
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut
kunngi-LIK<ental<Terminalis
illu-LIK<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq<ental<Aequalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
oqar<Participium<jeg
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
akisooq-QAR+SIMA<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHam
suli+NIQ<flertal<Lokalis+LI
sammisari-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ullumi<Partikel+LI
suli-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
Qaqortoq<Lokalis+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
nammineq<Adjektiv
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuna+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
illu-QAR<Participium<jeg+LU
Upernavik<Absolut
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
Kangerlussuaq<Lokalis
kingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LU
eqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LI
kunngi-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
nuna-LIK<ental<Absolut
sammisari<Indikativ<DeMig+LI