Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut<Lokalis
kalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LI
qarasaasiaq<ental<Aequalis
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
immikkoortoq-INNAQ-U+TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
arnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LU
oqar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Gentofte<Absolut+LI
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+LI
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
arnaq<ental>Absolut
ukioq-LIK<flertal<Absolut
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
meeraq<flertal<Terminalis+LU
najugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LU
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg
tallimat<Terminalis<flertal+LI
kingulleq<flertal<Instrumentalis
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
nammineq<Adjektiv+LU
oqaaseq<ental<Instrumentalis
tassa<Partikel+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis
ila-U<Interrogativ<du
ator<Indikativ<DeMig+LI
oqar-SSA<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LU
oqaaseq<ental>Absolut+LI
ilinniar-SSA<Indikativ<vi
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq<ental<Terminalis+LI
oqaaseq<ental<Terminalis
meeraq-NNGUR+TAR<Participium<jeg
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
anaana-LIRI<Indikativ<vi
Upernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Nuuk+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
immikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
meeraq<ental<Absolut+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
sammisari<Indikativ<DeMig
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
angajulleq<ental<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<deres>Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
Illoqqortoormiut+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<vi
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Narsaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
suli<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LI
kingulleq-QAR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Kangaatsiaq<Instrumentalis
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kingulleq-U-SSA<Participium<jeg