Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeHam+LImeeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LUnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIFinland<TerminalisFinland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIillu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut+LIIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LINanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokaliskunngi+MIU<ental<InstrumentalisAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIpi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamukioq-NNGUR<Indikativ<hankingulleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis+LIAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<jegNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIQasigiannguit+MIU-LIRI<Indikativ<viqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<hanIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dusammisari+TAR<Indikativ<DeHam+LUsammisari+SIMA<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegsammisari-LAAR<Indikativ<JegJerIvittuut<Instrumentalis+LUoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativoqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegNarsaq<Absolutoqar<Indikativ<hanQasigiannguit<Lokalisqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegkingulleq+MIU-QAR+NIQ+LInukappiaraq<ental<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Indikativ<jegManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LIukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hankunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegmeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LUanaana+MIU-LIRI-SSA<Participium<jegmeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<hankunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegsuli+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegakisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig+LUateq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUnajugaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqallunaaq<flertal<Instrumentalisoqaaseq<ental<LokalisNanortalik<InstrumentalisUpernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LUoqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminaliskalaaleq-INNAQ<flertal<RelativNuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<AequalisQeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUsammisari-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamsammisari-LAAR<Indikativ<DeHam+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jegSisimiut<Absolutnuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<AbsolutEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUUummannaq<Absolutanaana-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LUillu-QAR+TAR<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LINuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LINanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIakisooq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LIkingulleq<ental>Absolutimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq<Terminalis+LUsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis+LUManiitsoq<Absolutsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<AequalisAasiaat<Absolut+LIangajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamtallimat-LIK<flertal<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<LokalisFinland+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut+LIIlulissat+MIU-U<Interrogativ<dututsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jegulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis