Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
kingulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
oqaluttuar+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
meeraq<ental<Aequalis+LI
oqar-SSA<Indikativ<jeg
tallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Terminalis+LI
ullumi<Partikel+LU
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LI
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Narsaq<Lokalis
tallimat<Aequalis
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+LU
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
ukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA<Interrogativ<du
qallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut<Absolut
angajulleq+MIU-QAR+NIQ+LI
Qaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LI
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
immikkoortoq<ental>Absolut+LU
sammisari<Interrogativ<DuHam
kingulleq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg+LU
tallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg
taa<Interrogativ<DuHam
pi+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
Upernavik<Lokalis+LU
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis+LU
Finland<Instrumentalis+LU
Qasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
suli+TAR<Indikativ<han+LU
Maniitsoq<Absolut+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
qallunaaq<flertal<Terminalis+LU
ulloq<ental>Absolut
suli+NIQ<flertal<Absolut+LI
suli-LAAR<Indikativ<jeg
oqaluttuar+TAR<Participium<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LI
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ator-LAAR<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
pi+TAR<Indikativ<DeHam
oqaluttuar+SIMA+NIQ<ental<Absolut
illu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
qarasaasiaq<flertal<Lokalis+LI
najugaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LU
meeraq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LU
oqar+TAR<Indikativ<jeg+LU
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
Avanersuaq<Absolut+LU
Ilisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
illu-QAR<Participium<jeg+LU
ilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LI
qarasaasiaq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
najugaq-LIK<ental<Terminalis
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
ulloq<ental<Lokalis
Finland+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LU
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
Aasiaat<Lokalis+LI
kingulleq-LIK<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
meeraq<flertal<Terminalis+LI
kalaaleq<ental>Absolut+LU
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
illu-INNAQ-U-SSA<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Instrumentalis