Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
ilaa<Partikel
oqar-SSA<Indikativ<vi
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
Qaqortoq<Absolut+LI
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
kunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalis
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Qasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
Esbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
ulloq+MIU<flertal<Terminalis+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Esbjerg<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
Narsaq<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis
qallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
ulloq<flertal<Instrumentalis
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Terminalis
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LU
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
sammisari-SSA<Indikativ<JegJer
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Upernavik<Instrumentalis
suli-SSA<Indikativ<han
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
sammisari<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU<ental<Absolut
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
qallunaaq<flertal<Lokalis+LU
Qaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<du
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
ukioq<ental<deres>Absolut
Esbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg
taa<Indikativ<JegJer+LU
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LI
tallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Tasiilaq<Terminalis+LI
immikkut<Partikel+LI
kingulleq-U<Indikativ<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
sammisari-LAAR<Indikativ<JegJer
Narsaq<Lokalis+LI
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg
aap<Partikel
ukioq-QAR+SIMA+NIQ
najugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LI
Aasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vi
kingulleq-U+SIMA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LI
kunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
suli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis
illu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI