Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq<Lokalis+LUulloq-QAR-SSA<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jegulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegnukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUIvittuut+MIU<ental<Lokaliseqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LITasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LIsuli-LAAR=TAR<Indikativ<hankingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqaama-SSA<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jegNuuk<Instrumentalis+LUKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolutillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<jegqallunaaq-QAR-LAAR+NIQeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegNarsaq<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIFinland<Instrumentalissuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolutqallunaaq<ental>Absolut+LUQaqortoq<InstrumentalisAasiaat+MIU<ental<Absoluteqqaama<Indikativ<DeMig+LUnajugaq<ental<Terminalistutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUtallimat-INNAQ<flertal<Aequalisoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<duilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUoqar-SSA<Participium<jeg+LIoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolutulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absoluteqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU-QAR+NIQTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip-SSA<Participium<jegtallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<duUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIimmikkoortoq-LIRI<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolutoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jegFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegukioq<flertal<Instrumentalis+LUpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamkalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisUummannaq<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativateq-LIK<flertal<Relativ+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LUIvittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LItaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIqallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LUnuna<flertal<Lokalisnajugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUulloq+MIU-QAR+NIQeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalisnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LItallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jegqallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LIimmikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jegateq-NNGUR<Participium<jeg+LIpi-LAAR<Indikativ<JegJer+LUSisimiut+MIU-QAR<Indikativ<hanIvittuut<Absolut+LIAasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LIila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalisnuup+SIMA=TAR<Indikativ<jegimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hantallimat-LIK<flertal<Relativtassa<Partikel+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jegKangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jegator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LIGentofte<AbsolutManiitsoq+MIU-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LIoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU