Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<jegtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIQasigiannguit<Absolut+LUukioq-U+TAR<Participium<jeg+LUSisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LIGentofte+MIU<flertal<Terminalis+LINarsaq<Lokalis+LIFinland+MIU<ental<Absolut+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIkingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duTasiilaq<Lokalis+LIeqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LINarsaq+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LInuup+NIQ<flertal<Absolut+LUNanortalik+MIU<ental<Lokaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duarnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIIlisimatusarfik+MIU<flertal<LokalisManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUnajugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutmeeraq<ental<Absolut+LUataata-LIK<flertal<RelativTasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<LokalisSisimiut+MIU<ental<LokalisQaqortoq<Absolutqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Lokalisateq-U<Participium<jeg+LItallimat-LIK<flertal<Terminalis+LIQaqortoq<Terminalis+LIukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LInuup<Indikativ<jeg+LIulloq<ental<Terminalis+LINuuk+MIU<flertal<Lokalis+LIanaana<ental<Instrumentalisnuna<ental<Aequalisukioq-U+SIMA<Participium<jegUummannaq<Lokalis+LUkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalispi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIeqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LUataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LIukioq<ental<Instrumentalisillu<ental<AequalisEsbjerg+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutQasigiannguit+MIU-U+TAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<ental<Absolut+LIqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LIkingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegila+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUoqaluttuar<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIPaamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<DeMigUpernavik<LokalisManiitsoq+MIU<ental<Lokalis+LUAasiaat+MIU-QAR+NIQkalaaleq-QAR+GALUAR+NIQ+LINuuk<Lokalis+LIangajulleq<ental<deres>Absolut+LIqallunaaq-LIK-LIRI<Participium<jegGentofte+MIU<ental<Lokalisoqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutpi-LAAR<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+NIQ<flertal<Absolut+LIIlloqqortoormiut+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LUEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<AbsolutQasigiannguit<AbsolutManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaaseq<flertal<Terminalis+LUnukarleq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duaamma<Partikel+LUIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LUNuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIeqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamoqaluttuar-SSA<Participium<jeg+LIaappaagu<PartikelSisimiut<Absolut+LI