Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

pi-SSA<Indikativ<DeHam
meeraq<flertal<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg+LI
Ivittuut<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam
qallunaaq<ental<Terminalis
kalaaleq<flertal<Instrumentalis
Upernavik<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Qaqortoq<Instrumentalis
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
kunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg
ulloq<ental>Absolut+LU
kunngi-LIK<ental<Terminalis
kunngi<ental<min>Absolut
oqaaseq<ental<Terminalis
oqaaseq-INNAQ-U<Participium<jeg
suli+NIQ<flertal<Relativ+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq-NNGUR+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
Uummannaq<Lokalis+LU
sammisari<Indikativ<DeMig+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Avanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
tallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jeg
Finland+MIU<flertal<Lokalis
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
sammisari-LAAR<Indikativ<HanHam
tallimat-LIK<flertal<Relativ
suli-LAAR<Participium<jeg+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
suli<Participium<jeg+LU
kunngi-INNAQ<ental<min>Absolut
arnaq<ental>Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg
meeraq-INNAQ-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Absolut
pi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
kalaaleq-LIK<ental<Aequalis+LU
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<DeMig
kunngi-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolut
oqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LI
immikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
qallunaaq-NNGUR-SSA<Indikativ<han+LU
Nuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
pi<Indikativ<JegJer+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
immikkoortoq<ental<min>Absolut
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut+LI
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
nammineq<Adjektiv+LI
Kangerlussuaq<Instrumentalis
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
najugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
arnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
Narsaq<Absolut+LI
ukioq-QAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
anaana-NNGUR<Participium<jeg
Upernavik<Lokalis+LI
qallunaaq-U+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Finland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
anaana+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut
pi-SSA<Indikativ<JegJer
immikkut<Partikel
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
ataata+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LU
Tasiilaq+MIU<ental<Instrumentalis
illu-QAR<Participium<jeg+LU
Finland<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
kingulleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg