Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari+GALUAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq<Lokalis+LUimmikkut<Partikel+LInukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LIEsbjerg<Lokalisnajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIarnaq-U+SIMA<Interrogativ<duNanortalik+MIU<ental<Lokalisoqar<Indikativ<hanqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIoqaluttuar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalisimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolutsammisari-SSA<Indikativ<DeHamimmikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duanaana<ental<Instrumentalis+LIukioq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LITasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIQasigiannguit+MIU<flertal<LokalisIlulissat+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutUpernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LInuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig+LIakisooq-INNAQ<ental>Absolutilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIKangaatsiaq<Terminalis+LIkunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIulloq<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-U<Participium<jegataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LIkingulleq-QAR-LAAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIIlulissat<InstrumentalisAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativoqar+GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U<Indikativ<vikunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisaamma<Partikeltutsiuteqqip<Indikativ<hanUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LIuanga<Pronomen+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Interrogativ<duFinland<Terminalisnajugaq<flertal<Terminalis+LUIlloqqortoormiut<Lokalis+LUulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutkunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<LokalisKangerlussuaq<Instrumentalis+LIimmikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<duPaamiut<Absolut+LUtutsiuteqqip<Interrogativ<dututsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vimeeraq-LIK<flertal<Absolut+LIkunngi+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegPaamiut+MIU<flertal<InstrumentalisAasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIpi<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LUkalaaleq<ental>Absolut+LUManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegillu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jegateq-LIK<flertal<Relativ+LUQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<dusuli+TAR=SSA<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LIpi+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU<flertal<InstrumentalisGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<hanKangerlussuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIoqaaseq<flertal<Instrumentaliskingulleq<ental<deres>Absolutoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIsuli+SIMA<Indikativ<vi+LUateq-U<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUpi+SIMA<Indikativ<JegJer+LUsammisari-SSA<Indikativ<DeMigmeeraq-INNAQ<ental>Absolutpi+SIMA<Indikativ<DeMig+LIoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LIkunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegtallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegEsbjerg<Terminalis+LUFinland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUIlulissat+MIU-U+GALUAR<Participium<jegFinland+MIU<ental<Absolut+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIEsbjerg<Instrumentalis+LI