Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

meeraq-INNAQ<ental>Absolut
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LU
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+LU
nukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Relativ
immikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ
arnaq-LIK<ental<Absolut
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
kingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<Absolut
angajulleq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
oqaluttuar+SIMA<Indikativ<vi+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
meeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
sammisari+GALUAR<Indikativ<DeHam
pi+SIMA<Indikativ<DeMig
suli<Indikativ<han+LU
arnaq-LIK<ental<Aequalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
kingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
kingulleq-QAR-SSA<Participium<jeg
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
oqaaseq-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg+LI
Kangaatsiaq<Lokalis
Gentofte<Terminalis+LU
nuna-LIK<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LI
ataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LI
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg
Ilulissat<Lokalis
illu+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
nuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
Narsaq+MIU<ental<Absolut
kalaaleq-NNGUR<Interrogativ<du
suli+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
pi+GALUAR<Indikativ<JegJer
illu+MIU<ental<Terminalis
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
pi+SIMA<Indikativ<DeMig+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
Esbjerg<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Aasiaat<Lokalis+LI
qarasaasiaq<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
oqar+GALUAR<Interrogativ<du
ataata-LIK<flertal<Relativ
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg+LU
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
kalaallisut<Partikel
ukioq-LIK<flertal<Relativ+LU
Uummannaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<vi
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
najugaqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
tallimat-LIK<flertal<Terminalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
meeraq<ental<Terminalis
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg
meeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
illu-LIK<ental<Absolut
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
suli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
oqar-SSA<Participium<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJer
kalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LI
ator+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
ulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg<Absolut+LI
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LU
suli<Indikativ<jeg+LU
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
Ilulissat+MIU-U<Interrogativ<du