Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut<Absolut+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
ukioq<ental>Absolut+LI
sammisari-LAAR<Indikativ<DeHam
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Finland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq<Terminalis
kalaallisut<Partikel+LU
suli+GALUAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis+LI
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
kingulleq-LIK<ental<Absolut
Narsaq<Lokalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
immikkoortoq<ental<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LU
nuliaq-QAR+GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LI
oqaluttuar<Participium<jeg
nuup<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Narsarsuaq+MIU-QAR+NIQ
Uummannaq<Absolut+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absolut
ulloq-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
immikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
qarasaasiaq-U<Participium<jeg+LU
suli+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
najugaq<ental<Instrumentalis+LI
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Terminalis
Maniitsoq+MIU-LIRI<Participium<jeg
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<DeHam+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
meeraq-INNAQ<ental>Absolut
Tasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
arnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LU
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaaseq-INNAQ-U<Participium<jeg
Illoqqortoormiut<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ilinniar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
najugaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq<Absolut+LU
Qaqortoq<Lokalis
ulloq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LU
kingulleq<ental<deres>Absolut
ilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
qallunaaq-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
immikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
oqaaseq<flertal<Lokalis
Gentofte+MIU<ental<deres>Absolut+LI
illu-LIRI+TAR<Participium<jeg
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LI
kalaaleq-INNAQ-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
sammisari+SIMA<Indikativ<DeHam
Finland<Absolut+LU
kalaaleq-INNAQ<ental>Absolut
Ilisimatusarfik<ental>Absolut
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
nuup+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-U<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
najugaqar+TAR=SSA<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+SIMA<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<han
Ilulissat<Instrumentalis
kunngi-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
akisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Ivittuut<Lokalis+LU
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis+LU
Illoqqortoormiut<Absolut+LI
oqar-SSA<Indikativ<jeg