Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutKangerlussuaq<Instrumentalisnajugaq<flertal<LokalisUpernavik<Terminalis+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegimmikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHameqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMigila<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq+MIU<flertal<Instrumentalisoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUkingulleq+MIU<flertal<Terminalis+LUimmikkoortoq+MIU-U<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jegilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativnuna+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LIoqar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegnukappiaraq<flertal<Instrumentalispi<Indikativ<HanHamtallimat<Terminalis<flertal+LIGentofte<Terminalis+LIoqaluttuar+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+LIakisooq-NNGUR-LAAR+NIQ+LIKangerlussuaq<Absolutkalaaleq-INNAQ<flertal<Absolutimmikkoortoq<flertal<LokalisAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegkingulleq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Terminalisnukarleq+PASSUAQ<flertal<AbsolutEsbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LUnukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duimmikkoortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegSisimiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutNarsaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolutilinniar+TAR=SSA<Participium<jegQasigiannguit<Instrumentalis+LInajugaq<ental<Aequalis+LUManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutsammisari-SSA<Interrogativ<DuHamkingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUanaana-U+NIQ<flertal<Absolutkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIkingulleq+MIU<ental<Lokalisulloq-QAR-SSA<Participium<jegQaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LIeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJerSisimiut+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Lokalisimmikkoortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Relativnajugaq<ental<Terminalisilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<AbsolutIvittuut<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU<flertal<LokalisIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LINarsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUangajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<hanAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LUNuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut+LImeeraq-LIK<flertal<Lokalisqarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LIaappaagu<Partikelkunngi-QAR-SSA<Participium<jegIlulissat+MIU<ental<Lokalisoqar+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalispi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIQasigiannguit+MIU-U-SSA<Interrogativ<dusuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIsuli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq-U-SSA+NIQ<flertal<Relativnajugaq+PASSUAQ<flertal<TerminalisEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU<ental<LokalisUummannaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LInuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIqallunaaq<ental>Absolut+LUQeqertarsuaq<Absolut+LU