Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq<Terminalis+LUPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIilaa<Partikeloqar-SSA<Indikativ<vitutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUQaqortoq<Absolut+LIkunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUkunngi-QAR-SSA+NIQ<flertal<Lokalissuli-SSA=GALUAR<Indikativ<jegqallunaaq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisQasigiannguit+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUeqqaama-SSA<Indikativ<HanHamEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolutmeeraq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutKangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LUTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkingulleq-LIRI+NIQ<ental<deres<AbsolutFinland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LITasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut+LIulloq+MIU<flertal<Terminalis+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<AbsolutEsbjerg<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<AbsolutNarsaq<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jegqarasaasiaq<flertal<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU<flertal<Terminalis+LIIvittuut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalisqallunaaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutulloq<flertal<InstrumentalisUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanilinniar+TAR=SSA<Participium<jegQeqertarsuaq<Terminalisukioq-QAR-LAAR+NIQ+LUoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIsammisari-SSA<Indikativ<JegJernuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+LIukioq+PASSUAQ<flertal<AequalisUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LIUpernavik<Instrumentalissuli-SSA<Indikativ<hanIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIsammisari<Indikativ<DeMigPaamiut+MIU<ental<Absolutsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamqallunaaq<flertal<Lokalis+LUQaqortoq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq+MIU-U<Interrogativ<duukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUukioq<ental<deres>AbsolutEsbjerg+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LUeqqaama-SSA<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegtaa<Indikativ<JegJer+LUtutsiuteqqip+TAR=SSA<Participium<jeg+LItallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jegTasiilaq<Terminalis+LIimmikkut<Partikel+LIkingulleq-U<Indikativ<jeg+LUTasiilaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalissammisari-LAAR<Indikativ<JegJerNarsaq<Lokalis+LIsuli-SSA=GALUAR<Participium<jegaap<Partikelukioq-QAR+SIMA+NIQnajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<Terminaliseqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+LUIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIAasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq-LIRI<Indikativ<vikingulleq-U+SIMA<Participium<jegManiitsoq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LIkunngi-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIsuli-LAAR+NIQ<flertal<Lokalisillu-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIFinland+MIU-U<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LUUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequaliseqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI