Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<hankingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolutoqar<Participium<jeg+LIQasigiannguit<Absolut+LUoqar+GALUAR<Interrogativ<duataata<ental<Lokalismeeraq-LIK<flertal<Relativulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanGentofte+MIU<ental>Absoluteqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIkingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUFinland<Lokalis+LInajugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<duIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA+NIQ<ental<Absolutoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LIkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LIpi<Indikativ<DeHamManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LUillu-LIRI+TAR<Participium<jegarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanakisooq<ental<Lokalis+LIsammisari-SSA<Interrogativ<DuHamAvanersuaq<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUakisooq<ental<Lokalisila+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIQaqortoq+MIU<flertal<Lokalis+LItutsiuteqqip<Participium<jegmeeraq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutmeeraq<ental<Terminaliskingulleq+MIU-QAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU<flertal<LokalisPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absoluteqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHamukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUulloq+MIU-U<Interrogativ<dukingulleq-U<Indikativ<jeg+LUangajulleq-LIK<flertal<Terminalisnukarleq+PASSUAQ<flertal<Absolutsuli-LAAR+NIQ<ental<Absolutsuli<Indikativ<vikunngi-INNAQ<ental>Absolutpi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUManiitsoq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUNarsaq<Instrumentalistutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolutator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LIarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQNanortalik<Absolutkalaaleq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIillu-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Terminalis+LIIvittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<RelativUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutGentofte<Terminalis+LUillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LIukioq-U+TAR=GALUAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LInuup+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIKangerlussuaq<Absolut+LIManiitsoq<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<duarnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalissammisari+SIMA<Indikativ<DeMig+LInukappiaraq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<RelativIvittuut<Absolut+LUSisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LIoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegoqaaseq<flertal<Lokalis+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LInuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LInuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativtallimat<Instrumentalisqarasaasiaq<ental<Aequalisnuup+NIQ<flertal<Relativ+LItassa<Partikel+LIPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<dututsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jegulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LItallimat-INNAQ<flertal<Aequalis+LImeeraq-LIRI+SIMA<Indikativ<jegEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dupi+TAR<Indikativ<DeHamQaqortoq<Terminalis+LUQasigiannguit+MIU<flertal<LokalisKangaatsiaq+MIU-LIRI+TAR<Participium<jeg