Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

suli+TAR<Indikativ<han+LU
Narsarsuaq<Absolut+LI
kalaaleq<ental<Lokalis
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis+LI
ulloq<ental<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
oqaluttuar<Indikativ<han+LI
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
tallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jeg
angajulleq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+LU
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LI
oqaasilerisoq<ental<Terminalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
nukappiaraq<ental<Lokalis+LI
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Participium<jeg+LI
Esbjerg<Instrumentalis
Avanersuaq<Instrumentalis
Sisimiut<Instrumentalis
illu+MIU-NNGUR+TAR=SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+LU
Ilulissat<Instrumentalis+LU
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
qallunaaq-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg<Absolut+LU
Gentofte<Absolut+LI
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Finland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-NNGUR<Participium<jeg
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
anaana+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
najugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
immikkoortoq<ental>Absolut
suli+GALUAR<Indikativ<jeg
oqar+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
nukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
nuup+NIQ<flertal<Terminalis
ukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ilulissat<Absolut+LU
tallimat-LIK<flertal<Terminalis+LI
ulloq<ental<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
sammisari-LAAR<Indikativ<DeMig+LI
kunngi-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Sisimiut<Lokalis+LI
Qaqortoq<Absolut+LI
suli+TAR=SSA<Indikativ<jeg
akisooq<flertal<Lokalis+LI
Aasiaat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LI
tallimat<Terminalis<flertal+LI
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+LU
eqqaama+SIMA<Indikativ<DeHam+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
nuup+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
meeraq-INNAQ<ental<deres>Absolut+LU
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
nuup+NIQ<flertal<Absolut+LU
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Qaqortoq<Instrumentalis+LI
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
kunngi+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
meeraq-INNAQ<flertal<Absolut
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Ilulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
oqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=SSA<Interrogativ<du
immikkoortoq<flertal<Lokalis
pi+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU