Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUQaqortoq<Absolut+LIkingulleq-QAR-LAAR<Participium<jeg+LIkunngi+MIU<ental<InstrumentalisTasiilaq+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolutkalaaleq-LIK-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Terminalisnajugaqar-LAAR=TAR<Participium<jegFinland+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jegataata-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativsammisari+TAR<Indikativ<DeMig+LIUummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LUnuliaq<ental<min>Absolut+LIFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LInukarleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegUummannaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LUAasiaat<Instrumentalis+LIpi-SSA<Indikativ<HanHamsammisari-SSA<Indikativ<JegJerkingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUangajulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisFinland<TerminalisQaqortoq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIilinniar+NIQ<flertal<Relativ+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA+NIQ+LInuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LUeqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<visuli+TAR<Indikativ<han+LUtallimat<Aequaliskingulleq-QAR-LAAR+NIQ<ental<TerminalisEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Indikativ<hanIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIkingulleq-U+SIMA<Participium<jegillu-QAR+TAR<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Participium<jegilinniar+GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LIqarasaasiaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Instrumentalisarnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LUtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<AbsolutNuuk+MIU-U-SSA+NIQ<ental<Absolutkingulleq-LIK<flertal<Absolut+LIsammisari<Indikativ<DeMig+LIQaqortoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisFinland<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jegaamma<Partikelnajugaq-LIK<flertal<Relativ+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativator-LAAR<Indikativ<DeMigEsbjerg+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LUukioq-U<Participium<jeg+LIulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutaap<Partikel+LIManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsuli-LAAR+NIQ<ental<Absolutoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUpi+TAR=SSA<Indikativ<HanHamkingulleq-LIK<flertal<Terminalis+LUillu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamTasiilaq<Lokalis+LUoqaluttuar+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIIlulissat+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalisullumi<Partikel+LIkingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativIvittuut+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolutimmikkoortoq-LIRI+NIQ<flertal<LokalisUpernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegmeeraq-INNAQ<ental>AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+SIMA<Indikativ<jegtaa+TAR<Indikativ<DeMignajugaqar-LAAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LIsammisari-SSA<Indikativ<DeHamangajulleq<flertal<LokalisKangerlussuaq<InstrumentalisNarsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LIimmikkoortoq<ental>Absolut+LUkalaaleq<flertal<Lokalisqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUTasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LIakisooq<flertal<Lokalis+LIakisooq-QAR+TAR=SSA<Indikativ<han+LIAvanersuaq<Absolutsuli<Participium<jeg+LI