Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland<Terminalis+LI
qarasaasiaq-U<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LI
ulloq-U+SIMA+NIQ<ental<deres<Absolut
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
Finland<Terminalis+LU
Aasiaat<Lokalis+LI
kingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq<flertal<Lokalis
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LI
tutsiuteqqip+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
oqar-SSA+NIQ<ental<Absolut+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Kangerlussuaq<Instrumentalis
Qaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
illu<ental<Aequalis
Kangaatsiaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
ulloq<ental>Absolut
suli+TAR=SSA<Participium<jeg
ilinniar+TAR=SSA<Participium<jeg
nuliaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
tallimat-LIK<flertal<Relativ
Sisimiut+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq<ental<min>Absolut+LU
Kangaatsiaq<Terminalis
Uummannaq<Terminalis+LI
nuup+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LU
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LU
Ilulissat+MIU<flertal<Lokalis
ator-SSA<Interrogativ<DuHam
Nuuk<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalis+LU
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
sammisari-SSA<Indikativ<DeMig
nuup<Indikativ<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
eqqaama-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<vi
oqar<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik+MIU-LIRI+TAR=SSA<Indikativ<jeg+LI
Nanortalik<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<JegJer+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg+LU
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+LI
Gentofte+MIU<ental<Terminalis
Gentofte<Instrumentalis+LI
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Finland+MIU<ental<Terminalis
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
illu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg<Instrumentalis
arnaq-INNAQ<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
meeraq-INNAQ-QAR+TAR=SSA<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LU
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
suli+NIQ<ental<deres<Absolut
Nanortalik<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absolut+LU
Nuuk<Terminalis
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHam
eqqaama+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
arnaq-INNAQ-U<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU<flertal<Terminalis+LU
sammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq<flertal<Lokalis
anaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ila<flertal<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq<Absolut+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
najugaqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Tasiilaq<Lokalis+LI
nammineq<Adjektiv+LU