Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
ulloq-QAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Gentofte+MIU<flertal<Terminalis+LI
immikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<han
ator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Kangaatsiaq<Lokalis
Ilulissat+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
suli+GALUAR<Participium<jeg
qallunaaq<ental>Absolut+LI
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-LIK-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
arnaq<ental<Lokalis
ulloq+MIU-QAR+NIQ
Uummannaq<Terminalis+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
Aasiaat+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Gentofte<Lokalis
immikkoortoq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis+LI
nuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Nuuk<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
pi-LAAR<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR+TAR<Interrogativ<du
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
ulloq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
anaana-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq<ental<Lokalis
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
nukappiaraq<ental<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<jeg
kalaaleq<ental<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LI
nuliaq-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Finland+MIU-LIRI+TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
ukioq-QAR+NIQ+LI
oqar+GALUAR<Participium<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
suli+SIMA<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LU
Finland+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
qarasaasiaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<han
illu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LU
ilinniar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik<Lokalis+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<du
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg+LI
ila+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
pi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LI
kalaaleq<flertal<Lokalis
Gentofte+MIU<ental>Absolut+LI
anaana-QAR-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA<Participium<jeg+LU
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
pi-LAAR<Interrogativ<DuHam
akisooq-INNAQ-NNGUR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq<Absolut+LU
tallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
arnaq-LIK<ental<Absolut
oqaaseq<ental>Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalis
suli+SIMA<Indikativ<vi+LU
Ilulissat+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
ila-LIRI+NIQ<ental<Absolut
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
sammisari+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
ulloq<ental<Aequalis
akisooq-INNAQ<flertal<Absolut
sammisari<Indikativ<HanHam+LI
kingulleq+MIU<flertal<Terminalis