Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHamukioq-QAR+SIMA+NIQsammisari-SSA<Interrogativ<DuHamkunngi<ental<min>AbsolutEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jegkingulleq+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegJernuliaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres<AbsolutPaamiut<Instrumentalis+LIQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUator-SSA<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LUNanortalik<Absolutkunngi-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dusuli<Indikativ<visammisari+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHammeeraq<flertal<Instrumentalis+LUoqar<Indikativ<hanulloq<ental<AequalisNuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisarnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<TerminalisNarsaq<Lokalis+LIAasiaat+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LInukarleq+PASSUAQ<flertal<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUtamarmik<AdjektivFinland<Terminalis+LUulloq-QAR-SSA<Participium<jegkalaallisut<Partikeloqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUnuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LInukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LUGentofte<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUmeeraq-LIRI<Interrogativ<duilinniar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIpi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJerAasiaat<Absolutoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIsuli-LAAR=TAR<Indikativ<hanUpernavik<Absolutkalaallisut<Partikel+LIoqaluttuar<Indikativ<han+LUFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LUeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigIvittuut+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq<Instrumentalisqarasaasiaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIpi+TAR<Indikativ<DeHamilinniar-SSA=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LITasiilaq<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LUTasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LIimmikkoortoq<flertal<Lokaliseqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LItaa-LAAR<Interrogativ<DuHamoqaaseq-LIRI-LAAR<Participium<jegqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absolutsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LInuup<Indikativ<jeg+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer+LIeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LUUummannaq+MIU<flertal<Lokalisanaana-U+TAR<Participium<jeg+LUoqaaseq<ental>Absolut+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUsammisari-SSA<Indikativ<DeHam+LIQaqortoq<Instrumentalis+LUsammisari-LAAR<Interrogativ<DuHamIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LIukioq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIkalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LUsammisari<Indikativ<JegJernuna+MIU<ental<AbsolutIlloqqortoormiut<InstrumentalisManiitsoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalisqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jegAvanersuaq<Terminalis+LUTasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LImeeraq-LIK<flertal<Lokalisulloq-QAR-LAAR<Indikativ<viqallunaaq-U+SIMA+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolutpi+GALUAR<Indikativ<JegJer+LUpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamtaa+GALUAR<Indikativ<JegJerillu-QAR-LAAR<Participium<jegmeeraq-LIK<flertal<Terminalis+LUManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis