Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq<ental<Lokalis+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJerTasiilaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dunukarleq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegeqqaama<Indikativ<DeHamarnaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duulloq-QAR-SSA<Participium<jeg+LUKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIkunngi-QAR-SSA<Indikativ<jeg+LUmeeraq-LIK<flertal<Terminalis+LUNuuk+MIU-U+TAR=SSA+NIQ<ental<Aequalisqallunaaq<ental>Absolut+LUTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LITasiilaq+MIU-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LIGentofte<Instrumentaliskalaallisut<Partikel+LIataata-QAR-SSA<Participium<jeg+LIkingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolutukioq<flertal<TerminalisIlulissat<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Lokalis+LUoqar-LAAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LUmeeraq-LIRI+TAR=SSA<Participium<jegnuna-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LIQaqortoq<Terminalis+LIsammisari<Indikativ<DeMig+LIIlisimatusarfik-LIRI-LAAR=TAR<Participium<jegimmikkoortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LINanortalik+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalisoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUmeeraq<ental<Lokalis+LUulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegpi+TAR<Indikativ<DeMigateq-U<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duateq-NNGUR<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequalisateqar+GALUAR<Participium<jeg+LIimmikkoortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUManiitsoq+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<viulloq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres<Absoluteqqaama<Indikativ<HanHamKangerlussuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativqallunaaq<flertal<Instrumentalisila-NNGUR-LAAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U<Participium<jegtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolutqallunaaq-LIK<ental<Absolut+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIukioq-INNAQ-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LITasiilaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LIkunngi-INNAQ<flertal<Terminaliskingulleq+MIU-QAR+NIQQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LUKangaatsiaq<InstrumentalisManiitsoq<Instrumentalis+LUSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIila-U<Interrogativ<duilinniar+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-LIRI<Indikativ<jeg+LIqarasaasiaq<ental>Absolut+LIsuli-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LIpi+SIMA<Interrogativ<DuHamIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalisukioq-U+GALUAR<Indikativ<jeg+LUnukarleq-U+SIMA<Participium<jegNuuk<Terminalis+LUkingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<dusammisari-LAAR<Indikativ<JegJer+LUManiitsoq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LUukioq<ental<Instrumentalis+LIpiareer+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absoluteqqaama+GALUAR<Indikativ<HanHamAvanersuaq<Instrumentalis+LIulloq-LIRI<Participium<jegsuli<Participium<jeg+LUulloq<ental>Absolut+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LUKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LItassa<PartikelNanortalik<Absolut+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+LIeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUkalaaleq<ental<Terminalisator-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMigQaqortoq+MIU-U+NIQ<flertal<AbsolutNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU<ental<Lokalis+LIqarasaasiaq+MIU-NNGUR+TAR<Participium<jegGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIukioq<ental>Absolut+LINuuk+MIU-U-SSA<Participium<jeg