Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Kangerlussuaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<dutallimat-NNGUR-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanillu+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUAvanersuaq+MIU-U-LAAR<Interrogativ<dumeeraq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUimmikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUqarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<jegkalaaleq-INNAQ<ental>AbsolutTasiilaq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viUpernavik+MIU-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LIAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIEsbjerg<Absolut+LItutsiuteqqip<Indikativ<jeg+LIulloq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutakisooq-LIK<flertal<Terminalis+LIpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeHamnajugaq<ental<Terminalistamarmik<AdjektivFinland+MIU<flertal<Lokalissammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LItallimat<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jegSisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutQaqortoq<Absolutukioq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-QAR+NIQ+LIpiareer+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIkingulleq+PASSUAQ<flertal<Absolutoqar-LAAR=TAR<Participium<jegnajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIsuli+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis+LIarnaq<ental<Instrumentalisoqar+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LImeeraq-NNGUR+TAR<Indikativ<visammisari-LAAR=TAR<Indikativ<DeMigila-NNGUR-LAAR<Participium<jegmeeraq<ental<Lokalis+LUGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIoqar+SIMA=TAR<Indikativ<jegillu-LIRI+TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalistaa-LAAR<Interrogativ<DuHamoqaaseq<ental>Absolut+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlulissat+MIU-NNGUR+NIQ<ental<Absolut+LItutsiuteqqip-SSA<Indikativ<han+LUsuli-LAAR<Participium<jeg+LIilinniar+GALUAR+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<viQeqertarsuaq<Absolut+LIakisooq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUillu-LIK<ental<Absolutoqaluttuar+TAR<Participium<jegpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+LIkalaaleq<ental<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-NNGUR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkalaaleq-NNGUR<Interrogativ<duulloq-NNGUR-SSA<Participium<jegnuliaq-LIK<ental<Absolut+LIilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<RelativUpernavik+MIU<ental<Lokalis+LUkunngi-LIK<ental<Aequalis+LUTasiilaq<Terminalis+LUulloq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUtutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<duIlulissat<Absoluttallimat-LIK<flertal<Relativqarasaasiaq<ental>Absolut+LIqarasaasiaq-LIRI+SIMA+NIQ<flertal<Terminaliseqqaama-SSA<Indikativ<HanHamoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegnukarleq-QAR-LAAR<Interrogativ<dutaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUKangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUimmikkoortoq<ental<min>Absolutmeeraq<ental<Absolutkalaaleq-U+TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LInukappiaraq-INNAQ<flertal<Absolut+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U+SIMA<Participium<jegTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUmeeraq-LIK<flertal<Relativ+LIManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LIilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegUummannaq<Lokalis+LIoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jegQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LUAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIkalaaleq-LIK<flertal<Lokalis