Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
nukarleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Gentofte<Lokalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
arnaq-INNAQ-LIRI+SIMA+NIQ<ental<Terminalis
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
akisooq-NNGUR-SSA+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
kingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam+LI
kalaaleq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
meeraq-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
oqar-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
angajulleq-LIK<flertal<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Absolut+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
ulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
suli-LAAR=TAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-LIRI<Participium<jeg+LI
anaana-LIK-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
ator-SSA=GALUAR<Indikativ<DeMig
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
taa+GALUAR<Indikativ<JegJer
ulloq+MIU-U<Interrogativ<du
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Terminalis
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Participium<jeg
suli<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+TAR=SSA<Indikativ<JegJer
kunngi-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU<flertal<Terminalis+LU
oqar+SIMA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
oqar-SSA<Participium<jeg
meeraq-INNAQ<flertal<Absolut
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental<min>Absolut
ataata-LIK<flertal<Absolut+LU
qarasaasiaq-LIRI+TAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
meeraq-LIRI<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR<Indikativ<han+LI
kingulleq-QAR-SSA<Participium<jeg
Finland+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig+LI
anaana-LIRI+TAR<Indikativ<vi
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
nukappiaraq-LIK<ental<Absolut+LI
ilinniar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
Aasiaat<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-U<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-U<Indikativ<vi
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<jeg
ulloq-QAR-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut+LI
illu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LI
najugaq<ental<Aequalis+LU
Tasiilaq+MIU-U+TAR=SSA<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-U-SSA<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq<ental>Absolut
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA+NIQ<flertal<Absolut+LU
Uummannaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
ulloq<ental<Lokalis
Nuuk+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
ateq-LIK<flertal<Relativ+LU
anaana-U+TAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq-U<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
suli+NIQ<flertal<Absolut
Finland+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Avanersuaq<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LU
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut+LU
tallimat<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-U<Indikativ<vi
Ilisimatusarfik-QAR<Indikativ<han
immikkoortoq-INNAQ-LIRI+SIMA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg