Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq<Lokalis+LU
ulloq-QAR-SSA<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-NNGUR-SSA<Participium<jeg
nukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
eqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<han
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI<Indikativ<han+LI
suli-LAAR=TAR<Indikativ<han
kingulleq-QAR-SSA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
Nuuk<Instrumentalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
illu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<jeg
qallunaaq-QAR-LAAR+NIQ
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Narsaq<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR+TAR=SSA+NIQ<flertal<Relativ
arnaq-QAR+TAR<Indikativ<han+LI
Finland<Instrumentalis
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres<Absolut
qallunaaq<ental>Absolut+LU
Qaqortoq<Instrumentalis
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
eqqaama<Indikativ<DeMig+LU
najugaq<ental<Terminalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Aequalis
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
oqar-SSA<Participium<jeg+LI
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
ukioq-INNAQ-U+TAR+NIQ<ental<Absolut
ulloq-NNGUR-SSA+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
ilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-SSA<Participium<jeg
tallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
immikkoortoq-LIRI<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ukioq<flertal<Instrumentalis+LU
pi+SIMA<Indikativ<JegJer+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
kalaaleq-U+GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Uummannaq<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
ateq-LIK<flertal<Relativ+LI
Finland+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<jeg+LI
taa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LU
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
nuna<flertal<Lokalis
najugaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
ulloq+MIU-QAR+NIQ
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LI
tallimat-INNAQ-LIRI<Participium<jeg
qallunaaq-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ
Ivittuut+MIU-U+TAR=SSA<Indikativ<vi+LI
immikkoortoq-QAR-SSA<Participium<jeg
ateq-NNGUR<Participium<jeg+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+LU
Sisimiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Ivittuut<Absolut+LI
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+LI
ila-NNGUR-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
immikkoortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<han
tallimat-LIK<flertal<Relativ
tassa<Partikel+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
ilinniar+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Participium<jeg
ator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LI
Gentofte<Absolut
Maniitsoq+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi+LI
oqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LU