Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
pi+SIMA<Interrogativ<DuHamangajulleq-LIRI-SSA+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIulloq-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIIlulissat+MIU<ental<Lokalisarnaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hantallimat<InstrumentalisAvanersuaq<Terminalis+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR=GALUAR+NIQ+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Participium<jegsuli<Participium<jeg+LUtaa+TAR<Interrogativ<DuHamoqar-LAAR+NIQ<flertal<Relativ+LUsuli<Indikativ<han+LUUummannaq+MIU<ental<AbsolutTasiilaq<Lokalis+LUtallimat-LIK<flertal<Relativeqqaama-SSA<Indikativ<DeMigkingulleq-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisulloq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jegTasiilaq+MIU<ental<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUsuli+SIMA=TAR<Participium<jegnuup+NIQ<flertal<Absolut+LUataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LInuna+PASSUAQ<flertal<AbsolutIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Indikativ<han+LUator+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Relativ+LUnuup+SIMA=TAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<vikingulleq<ental<deres>Absolutmeeraq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUtutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUanaana+MIU-QAR<Indikativ<han+LInajugaq<ental<Aequalis+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<LokalisKangerlussuaq+MIU-NNGUR+SIMA<Interrogativ<dumeeraq<ental<Aequalis+LIqarasaasiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Lokalisoqar+NIQ<flertal<RelativNuuk+MIU-NNGUR+NIQ<ental<TerminalisKangaatsiaq<AbsolutIvittuut<Lokalis+LIillu-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut+LUanaana<ental>Absolutnuna-INNAQ-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<viila+PASSUAQ<flertal<Absolutakisooq-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIkunngi+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LUillu-QAR+NIQ<ental<Aequalis+LIUpernavik<Instrumentalis+LUsuli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUnajugaq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Interrogativ<dunajugaq-U+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutSisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegnajugaq<ental<Instrumentalis+LImeeraq<ental<Lokalis+LUilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUkunngi+MIU<ental<InstrumentalisGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ+LIUpernavik+MIU<flertal<Terminalis+LISisimiut<Instrumentaliskingulleq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR=SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutsammisari-SSA<Indikativ<DeMigAvanersuaq+MIU<ental<Lokalis+LUkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUator-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+LIkunngi<ental<min>Absolutimmikkoortoq-LIK<flertal<Lokalisqarasaasiaq-U<Participium<jeg+LUQaqortoq+MIU-U+NIQ<ental<deres<Absoluttutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolutqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUimmikkoortoq<ental<min>AbsolutUummannaq<Lokalis+LISisimiut<Lokalis+LUtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<AbsolutSisimiut+MIU<flertal<Terminalis+LUManiitsoq+MIU<ental<Lokalistutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LIoqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<AbsolutQaqortoq+MIU<ental<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<duoqar+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUnukarleq+MIU<flertal<Lokalis+LUTasiilaq+MIU<flertal<Lokalisnajugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUkunngi<ental<Lokalis+LItaa-LAAR<Interrogativ<DuHamulloq<ental<LokalisPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUmeeraq-INNAQ-QAR-LAAR+NIQ<ental<AequalisPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-U+TAR=SSA<Participium<jegqarasaasiaq<flertal<Instrumentalis+LU