Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqaama-LAAR<Interrogativ<DuHampiareer-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUtamarmik<Adjektiv+LUKangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jegpi-LAAR<Indikativ<HanHam+LUakisooq<ental>Absolutpi-LAAR<Interrogativ<DuHamkalaaleq-NNGUR+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolutataata-LIK<flertal<Relativulloq<ental<AequalisManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LImeeraq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU<flertal<LokalisNanortalik<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq<ental<min>AbsolutManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegeqqaama-SSA<Indikativ<HanHamuanga<PronomenGentofte+MIU<ental<Lokaliseqqaama+TAR=SSA<Interrogativ<DuHamkingulleq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-QAR-SSA<Participium<jeg+LIManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUAvanersuaq<Lokalis+LUNarsarsuaq+MIU-NNGUR-SSA<Participium<jeg+LINuuk<Lokalis+LIoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<jegnuliaq+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIoqar-LAAR+NIQ<flertal<Absolutanaana-LIRI+SIMA<Indikativ<vi+LUAasiaat+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jegNuuk<Absolutnajugaq-U-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI+NIQ<ental<AequalisQaqortoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duanaana-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIoqaluttuar+TAR=GALUAR<Participium<jegoqar-LAAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutPaamiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIAasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIkalaaleq+PASSUAQ<flertal<Terminalispi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIFinland+MIU-U+TAR=SSA<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq<ental>AbsolutPaamiut+MIU-U<Indikativ<jegeqqaama+SIMA<Indikativ<JegJertallimat-INNAQ-NNGUR-SSA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUnajugaq-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUUpernavik+MIU<ental<Lokalis+LUAvanersuaq+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jeg+LIkingulleq-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LUUpernavik+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<han+LUkunngi-INNAQ<flertal<Terminalisarnaq-NNGUR-SSA+NIQ+LUKangerlussuaq<Instrumentalisanaana<ental<Instrumentalis+LIkingulleq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUateq-LIK<flertal<Relativ+LIateqar+GALUAR<Participium<jeg+LItutsiuteqqip+TAR=SSA+NIQ<ental<Absolut+LUGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<hanpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJeranaana+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIAasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LITasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LIIlulissat+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIangajulleq-LIRI-LAAR<Indikativ<hanukioq<ental>Absolutukioq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LItallimat<Lokalis+LIIlisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsuli+TAR=SSA<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Absolutqallunaaq-INNAQ<flertal<Lokalis+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dusuli+NIQ<ental<AbsolutQasigiannguit<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutnajugaq<flertal<Lokalis+LUulloq-LIRI-SSA+NIQ<ental<Absoluttaa+GALUAR<Indikativ<DeMig+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIkalaaleq-U+NIQ<flertal<Lokalis+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LINuuk+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LIPaamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LIsuli-SSA<Participium<jeg+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Relativ+LUQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI