Automat 2.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
ukioq-LIK<ental<Terminalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHam+LI
nukappiaraq<flertal<Terminalis
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut+LU
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
suli+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
kunngi-LIK<ental<Terminalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR+NIQ+LU
immikkoortoq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
ukioq<ental<deres>Absolut
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+LU
Sisimiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq<Lokalis+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
kalaaleq-QAR+TAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Participium<jeg
suli-LAAR<Indikativ<jeg
najugaqar-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip-SSA+NIQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
meeraq-LIK<ental<deres<Absolut
kalaaleq<ental>Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
kunngi+MIU<ental<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
ulloq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Terminalis+LI
qallunaaq<ental>Absolut
kalaaleq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Paamiut<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<min>Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi+LI
kingulleq<flertal<Instrumentalis
ukioq-QAR-SSA<Indikativ<han
Tasiilaq<Instrumentalis
nuup+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+LI
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
nukarleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han
suli+NIQ<ental<deres<Absolut
Aasiaat+MIU-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
ukioq-U+GALUAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU<flertal<Lokalis
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LI
ateq-LIK-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Aasiaat<Instrumentalis
illu-LIRI+TAR<Participium<jeg
ila+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
immikkoortoq-U<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LI
suli-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
suli+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Finland+MIU-NNGUR<Participium<jeg
ataata+MIU-LIRI<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg
kalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LU
Nanortalik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LI
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis
Finland+MIU-U<Participium<jeg
ukioq<ental>Absolut
Maniitsoq+MIU<ental<Lokalis
akisooq-QAR-SSA+NIQ
qarasaasiaq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
oqaaseq-QAR+SIMA<Indikativ<vi+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg
Aasiaat+MIU<flertal<Terminalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-LIRI-SSA+NIQ<ental<deres<Absolut
sammisari+TAR=SSA<Indikativ<HanHam
Upernavik+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Absolut+LI
kingulleq-INNAQ-LIRI+TAR<Indikativ<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LU
ulloq-QAR-LAAR<Indikativ<vi
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
nuliaq-LIK<flertal<Absolut
angajulleq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
qallunaaq-LIK<ental<Absolut+LU
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
qallunaaq-LIK<flertal<Terminalis+LI
oqar+TAR=SSA+NIQ<ental<deres<Absolut