Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ataata-NNGUR-LAAR<Participium<jeg+LIillu-QAR<Participium<jeg+LUIlisimatusarfik-QAR+TAR=SSA=GALUAR+NIQ+LIukioq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dutallimat<InstrumentalisIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jegeqqaama+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeMignuna<ental>Absolut+LIqarasaasiaq-LIK-LIRI+TAR=SSA+NIQ<ental<Absoluttallimat-NNGUR-SSA<Interrogativ<duukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres<AbsolutManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalispi+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamoqaaseq-QAR-SSA+NIQ<ental<Aequalis+LUFinland<Terminalis+LItallimat<Aequalisillu-LIRI+GALUAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Interrogativ<duilinniar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LIQasigiannguit<Absolut+LIqarasaasiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<dueqqaama<Interrogativ<DuHamnuup+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerqarasaasiaq-LIK<flertal<AbsolutKangerlussuaq+MIU<ental<Lokalis+LIangajulleq<flertal<LokalisUpernavik+MIU<ental<Instrumentalisnuna-LIK<ental<AbsolutGentofte+MIU-NNGUR+SIMA+NIQ+LUManiitsoq+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<jegkingulleq-QAR-SSA<Participium<jegeqqaama+TAR<Indikativ<HanHam+LInajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LInajugaq-NNGUR+TAR=SSA=GALUAR<Indikativ<han+LInajugaqar+TAR=SSA<Indikativ<viAasiaat+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Terminalis+LUoqar-LAAR<Indikativ<han+LISisimiut+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUIlisimatusarfik-QAR+SIMA<Indikativ<hanQeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegoqaaseq-LIRI-LAAR<Indikativ<jegsuli+TAR=SSA+NIQ<flertal<Terminalis+LUNuuk<Instrumentalis+LUilinniar-SSA+NIQ<flertal<Lokalis+LIkalaaleq-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LUoqaaseq<flertal<Lokalis+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeHamqarasaasiaq<ental>Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<duilinniar+TAR=SSA=GALUAR<Participium<jegillu-QAR-LAAR<Participium<jegsuli+NIQ<ental<AbsolutIlisimatusarfik+MIU<flertal<Terminalis+LIpi<Indikativ<HanHamUummannaq<Terminalis+LIila+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+LUilinniarnertuunngorniarfik+PASSUAQ<flertal<Instrumentalissuli-SSA<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUNuuk+MIU<flertal<Lokalisulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jegoqar-LAAR=TAR<Indikativ<jegFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegqallunaaq-LIK<ental<Aequalisnajugaqar+GALUAR+NIQ<flertal<TerminalisKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Aequaliskingulleq-LIK<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<jegFinland+MIU-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres<Absoluteqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis+LUqarasaasiaq<ental<min>Absolut+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres<Absolut+LIoqaaseq<ental<LokalisUpernavik<AbsolutSisimiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegUpernavik+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutkingulleq+MIU<flertal<Terminalisukioq-QAR-LAAR<Indikativ<hanFinland+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<jegtallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIGentofte<Instrumentalis+LInajugaq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIsuli-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutkingulleq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LIakisooq-QAR+NIQpi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamukioq-QAR<Indikativ<hanpi-SSA<Indikativ<DeMig+LUqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Absolutsuli+TAR<Indikativ<jegtallimat-LIK-QAR+TAR+NIQ<ental<Aequalis+LUsuli-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUanaana-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<jegateq<ental<deres>Absolut+LU