Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNANuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LIanaana+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDem+LINuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvakisooq-U+TAR+NIQ<ental<AequalisManiitsoq<AbsolutEsbjerg+MIU-U<Participium<de+UNAullumi<Partikel+LIpi-NNGIT<Indikativ<DeHamQaqortoq<Terminalis+UNAakisooq+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJerAasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip<Participium<han+LIisuma-QAR+SIMA=TAR+NIQ<ental<AbsolutGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LITasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<derespi<Indikativ<ViDemAasiaat+MIU-U<Interrogativ<duGentofte+MIU<flertal<Lokalisnuka+PASSUAQ<flertal<Lokalisnuna+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<de+LUPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+UNAaleqa-NNGUR+NIQ<flertal<hans<AbsolutNuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LIpi-LAAR<Indikativ<JegJertutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvFinland<Instrumentalis+LUukioq+GӘ-SSA<Indikativ<HanHamillu-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUkunngi-QAR+TAR<Indikativ<de+UNAeqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDemaqqalu+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<desammisari-LAAR<Indikativ<ViDemIvittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jegmeeraq<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vi+LImeeraq<ental<TerminalisGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR<Indikativ<JegJersammisari<Imperativ<ViDemtallimat-LIK-U-LAAR<Indikativ<jeg+UNAqallunaaq+GӘ-LAAR<Imperativ<ViDem+LInajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LUTasiilaq+MIU-NNGUR<Indikativ<desuli+SIMA<Interrogativ<dualeqa<ental<Terminalis+LUtutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAaqqalu+MIU-LIRI<Participium<jegPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUqarasaasiaq<enta<LokalislKangaatsiaq+MIU-QAR<Participium<han+LIFinland<Terminalis+UNAFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Aequalisuanga<Pronomen<ental+LUSisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jegpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamoqar<Ledsagemåde<de_selv+UNAkingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIukioq-LIK<flertal<Absolut+LItaa<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAtutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LInajugaq-LIK<flertal<hans<Absolut+LUoqar+NIQ<flertal<LokalisEsbjerg+MIU<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<AbsolutQaqortoq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAinunngor<Indikativ<han+LInuliaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAinunngor<Participium<de+LUnajugaq<flertal<Instrumentalissuli<Participium<hannuna<ental<Instrumentalis+LInuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNAsuli+NIAR<Ledsagemåde<de_selvIvittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<hantaa-LAAR<Indikativ<JegJerPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de+LIkalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dunuup+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LISisimiut+MIU-NNGUR+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LIPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUmarluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LUmarluk-LIK<flertal<Absolut+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LUPaamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LIulloq<enta<Lokalislsisamat<Talord<Aequalis+UNApi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNAoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutilaa<Partikelsammisari+TAR<Indikativ<HanHamsuli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalisila+MIU<flertal<Instrumentaliskunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA