Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
tallimat-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
nammineq<Adjektiv+LI
Finland<Absolut
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem
tutsiuteqqip<Participium<han+LI
oqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik<Lokalis+LU
aqqalu+MIU-QAR<Participium<han
suli+NIAR<Indikativ<de
kalaaleq<ental<Lokalis+LU
angaju+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNA
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ukioq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
inunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Qaqortoq<Lokalis
taa+SINNAA<Imperativ<ViDem
ulloq<ental<Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
imaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LI
meeraq<flertal<Lokalis+UNA
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ulloq<ental<Instrumentalis+UNA
Sisimiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Uummannaq<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
kalaaleq<ental<Terminalis
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Instrumentalis
qallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<de+LI
kisimi<Adjektiv+LI
Maniitsoq+MIU-U+NIAR<Indikativ<han+UNA
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
nuna<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Participium<jeg
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+UNA
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNA
najugaq<flertal<Instrumentalis+UNA
kalaaleq<flertal<Lokalis
Narsaq+MIU<ental<Lokalis
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres
Tasiilaq<Lokalis
suli-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
nuliaq<ental<Absolut
Finland<Absolut+UNA
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
akisooq-NNGUR+SIMA+NIQ+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han
qarasaasiaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Nuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LI
nalunar-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
oqar+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNA
isuma+GӘ-NNGIT<Indikativ<JegDem+LU
Kangaatsiaq<Lokalis+LU
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
ulloq<ental<min<Absolut
pi-SSA<Indikativ<JegDem
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis+UNA
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
kingulleq<flertal<Relativ
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+UNA
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
suli+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama<Indikativ<DeHam+UNA
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
kunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<de+UNA
najugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
pi<Imperativ<ViDem+LI
Qaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LU
uanga<Pronomen<ental+LI
Esbjerg<Instrumentalis
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
oqar+TAR<Indikativ<de
Qaqortoq<Absolut
qarasaasiaq+GӘ+TAR<Indikativ<DeHam
suli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNA
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+UNA
nalunar<Participium<han
ukioq-U+NIQ<ental<Absolut
kunngi+MIU-QAR<Participium<han+LI
suli<Participium<jeg+UNA
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+IP+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+MIU<ental<Lokalis+UNA
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
kunngi-QAR-NNGIT<Indikativ<han