Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Nanortalik+MIU-LIRI<Interrogativ<duisuma+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegoqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvmeeraq<flertal<Lokalis+LUTasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LImeeraq<flertal<Lokalis+IP<Participium<jegisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAnuna<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Participium<jegManiitsoq<Terminalis+LUFinland+MIU-QAR<Participium<han+UNAGentofte<Absolut+LUAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LUeqqaama-LAAR<Indikativ<JegDemnajugaq+MIU-U<Interrogativ<duNuuk<Instrumentalis+LUimaap-LAAR+NIQ<ental<Terminaliskunngi-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUNuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolutila-QAR-SSA=GALUAR<Participium<de+LUEsbjerg<Terminalis+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUmarluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalisani-INNAQ<flertal<RelativUpernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-U-SSA<Participium<han+UNAinunngor-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolutuagut<Pronomen<flertal+LIkunngi-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisAasiaat<Lokalis+LIaleqa+MIU-QAR<Participium<han+LUIvittuut<AbsolutEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAisuma+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selvoqaaseq<flertal<Instrumentalis+UNAqarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Interrogativ<duinunngor<Interrogativ<dutaa-LAAR<Imperativ<ViDemManiitsoq<Lokalisakisooq-LIK<flertal<Relativ+LIAasiaat<Absolut+UNAuagut<Pronomen<flertal+LUisuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNAtaa+GALUAR<Imperativ<ViDemulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LUoqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUkingulleq-LIK<ental<hans<Absolut+UNAulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LIukioq-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIFinland+MIU<flertal<Lokalistaa<Imperativ<ViDem+LUAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAGentofte<Absolut+UNApi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUNarsaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolutpi<Indikativ<JegJerkalaaleq-INNAQ-LIRI-NNGIT<Indikativ<jeg+UNAoqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAnaja+MIU-QAR+NIQ+UNAsisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<dupi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIinunngor+TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selveqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-NNGUR+TAR<Participium<de+UNAPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<han+LUisuma-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<deAasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LUmeeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolutpi+SIMA<Indikativ<ViDem+UNAoqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNAkalaaleq<ental<Absolut+UNAukioq-NNGUR+NIQ+UNAPaamiut+MIU-QAR<Participium<han+LUkiisa<Partikelkalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNAAvanersuaq<LokalisTasiilaq<Terminaliseqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<deAasiaat<LokalisAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanqallunaaq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemUpernavik+MIU<ental<Absolut+LImanna<Pronomen<ental+LIpi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq<Instrumentalis+LUEsbjerg<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<hanqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUIlisimatusarfik<flertal<Instrumentaliseqqaama-LAAR<Indikativ<DeMigAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUEsbjerg+MIU<flertal<LokalisSisimiut+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deresPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<de