Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Ilulissat<Lokalis
Kangaatsiaq<Instrumentalis+UNA
aleqa-U+SIMA<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
kalaaleq-QAR-LAAR<Participium<han
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
marluk<Talord<Absolut>Pl+LU
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han
inunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg
aleqa+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
aleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq<Lokalis+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg+LU
oqar<Indikativ<vi
Kangaatsiaq<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem
Paamiut<Absolut
Finland+MIU<flertal<Lokalis
marluk-LIK-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI+NIAR<Interrogativ<du
inunngor<Participium<de+UNA
Paamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LI
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
taaguut<ental<Terminalis+LI
nuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
nuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
qarasaasiaq<ental<Absolut+UNA
qarasaasiaq-LIK<ental<Absolut+LI
Aasiaat<Absolut+UNA
ukioq-QAR<Indikativ<han+LU
imaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LI
sammisari<Imperativ<ViDem
aleqa-LIK<flertal<Relativ+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
suli+GALUAR<Indikativ<de+UNA
qarasaasiaq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegJer
naja<ental<Aequalis+UNA
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Gentofte<Absolut+LU
nuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LI
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LU
Ivittuut<Absolut+LI
kalaaleq-U-SSA<Interrogativ<du
isumaqar-SSA<Indikativ<jeg
ukioq-LIK<flertal<Lokalis+LU
taa+NIAR<Interrogativ<DuHam
Aasiaat<Absolut+LI
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNA
assersuut-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
pi-SSA<Indikativ<JegDem
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+UNA
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han
qallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+UNA
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres
Finland<Lokalis
ulloq<ental<min<Absolut+LU
pi+SIMA<Indikativ<ViDem
nuka-U+SIMA<Interrogativ<du
assersuut<ental<Absolut+UNA
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han
oqaaseq<ental<Absolut
assersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
pi+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq<Absolut
Qaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNA
qallunaaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
Finland<Terminalis+LU
Narsaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+UNA
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de
sisamat-INNAQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP+TAR<Indikativ<jeg+UNA
marluk<Talord<Absolut>Pl+LI
suli<Indikativ<han+LI
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
qallunaaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg