Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dutallimat-NNGUR<Indikativ<jeg+LInammineq<Adjektiv+LIFinland<Absoluteqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDemtutsiuteqqip<Participium<han+LIoqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvNanortalik<Lokalis+LUaqqalu+MIU-QAR<Participium<hansuli+NIAR<Indikativ<dekalaaleq<ental<Lokalis+LUangaju+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNAeqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNAQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJerinunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIFinland+MIU-QAR+NIQ+LUulloq+MIU-QAR<Indikativ<hanNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQaqortoq<Lokalistaa+SINNAA<Imperativ<ViDemulloq<ental<Absolut+LUKangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUimaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LImeeraq<flertal<Lokalis+UNAimaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+UNAulloq<ental<Instrumentalis+UNASisimiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAinunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUUummannaq<Instrumentalis+LUUpernavik+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvkalaaleq<ental<TerminalisGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duTasiilaq<Instrumentalisqallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<hanTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<de+LIkisimi<Adjektiv+LIManiitsoq+MIU-U+NIAR<Indikativ<han+UNAulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selvnuna<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Participium<jegNuuk+MIU-QAR+NIQ+UNATasiilaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNAnajugaq<flertal<Instrumentalis+UNAkalaaleq<flertal<LokalisNarsaq+MIU<ental<LokalisPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<deresTasiilaq<Lokalissuli-SSA=GALUAR<Interrogativ<dunuliaq<ental<AbsolutFinland<Absolut+UNAPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LUakisooq-NNGUR+SIMA+NIQ+LIGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<hanqarasaasiaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisNuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LInalunar-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAoqar+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNAisuma+GӘ-NNGIT<Indikativ<JegDem+LUKangaatsiaq<Lokalis+LUqallunaaq<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LIPaamiut+MIU-U<Participium<han+LIulloq<ental<min<Absolutpi-SSA<Indikativ<JegDemaqqalu-LIK<flertal<Relativ+LUQeqertarsuaq<Terminalis+UNApi-LAAR<Imperativ<ViDem+LUkingulleq<flertal<RelativSisimiut+MIU-QAR+NIQ+UNAIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUsuli+TAR=GALUAR<Interrogativ<dueqqaama<Indikativ<DeHam+UNAUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegkunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<de+UNAnajugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutpi<Imperativ<ViDem+LIQaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LUuanga<Pronomen<ental+LIEsbjerg<Instrumentalisoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUoqar+TAR<Indikativ<deQaqortoq<Absolutqarasaasiaq+GӘ+TAR<Indikativ<DeHamsuli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LUIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LUsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNAIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+UNAnalunar<Participium<hanukioq-U+NIQ<ental<Absolutkunngi+MIU-QAR<Participium<han+LIsuli<Participium<jeg+UNAIlisimatusarfik<flertal<Lokalis+IP+TAR=GALUAR<Indikativ<jegqarasaasiaq+MIU<ental<Lokalis+UNAEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegkunngi-QAR-NNGIT<Indikativ<han