Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Nanortalik<Absolut+UNA
marluk-LIK<ental<hans<Absolut
nuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Tasiilaq<Instrumentalis+UNA
Esbjerg+MIU<ental<Absolut
qarasaasiaq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
kingulleq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Participium<han
ulloq<enta<Lokalisl
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<de
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Qasigiannguit<Absolut+UNA
qarasaasiaq-LIK<ental<Terminalis
sisamat-INNAQ<flertal<Lokalis+LI
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
kingulleq-LIK<ental<Terminalis
qallunaaq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
manna<Pronomen<ental
meeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis
meeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
ukioq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
kunngi-INNAQ<ental<Absolut
nammineq<Adjektiv+LI
Nanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
akisooq+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHam
ulloq<ental<Absolut+UNA
Maniitsoq<Terminalis
assersuut<ental<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<de+UNA
Aasiaat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
ukioq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
naja+PASSUAQ<flertal<Lokalis
qallunaaq<ental<Absolut
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+UNA
ukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
kiisa<Partikel
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
Finland+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Tasiilaq<Absolut+LU
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<de
Paamiut+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<de+LU
Esbjerg<Absolut+LI
Gentofte+MIU<ental<hans<Absolut
sammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
qarasaasiaq<ental<Aequalis+UNA
meeraq<flertal<hans<Absolut
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
Upernavik<Lokalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
suli-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Narsaq<Terminalis+UNA
Ivittuut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
nuup<Indikativ<jeg
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
aleqa-LIK<ental<Aequalis+LI
sisamat<Talord<Aequalis+LI
Ilisimatusarfik-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
meeraq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
kalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LI
aleqa+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Esbjerg<Absolut+LU
kalaaleq-LIK<ental<Absolut
Sisimiut<Absolut
Ivittuut+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
ani+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+LU
qallunaaq<ental<Absolut+LI
sisamat<Talord<Lokalis
ulloq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg
Upernavik<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
suli-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Upernavik<Absolut+UNA
angaju+PASSUAQ<flertal<Absolut
oqar+NIAR<Indikativ<vi
Gentofte+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA