Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Qeqertarsuaq<Lokalis
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalis
meeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDem
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han
Paamiut<Lokalis
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Ilisimatusarfik+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
Sisimiut<Absolut+LI
inunngor<Participium<de+LU
ulloq<ental<Instrumentalis+UNA
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
kalaaleq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Paamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LI
sisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+UNA
arnaq+MIU-QAR<Participium<han
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
nuka-INNAQ<ental<Absolut
suli+TAR<Participium<de+UNA
Finland+MIU-QAR+NIQ
aqqalu-NNGUR<Participium<han
Sisimiut+MIU-U<Participium<de
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
Narsarsuaq<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig+LI
nuup<Participium<de+LU
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han
kingulleq-U-LAAR<Participium<de+UNA
oqaaseq<ental<Absolut
oqaaseq<ental<Aequalis
ilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LI
Gentofte<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
Ilulissat<Lokalis+LI
nuna+MIU<ental<Terminalis+UNA
isuma-LIK<flertal<Absolut
nalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
ulloq<ental<Absolut+UNA
Upernavik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaama<Indikativ<DeMig
tutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg+UNA
aqqalu<enta<Lokalisl+IP+TAR<Interrogativ<du
aleqa+GӘ<Interrogativ<DuHam
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
nuna-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<de+LU
nalunar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Finland<Instrumentalis
Ilisimatusarfik<ental<Absolut+LI
eqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
Aasiaat+MIU<flertal<Lokalis+UNA
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
eqqumiitsuliortoq+GӘ<Imperativ<ViDem
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Aasiaat<Instrumentalis+LI
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama+SINNAA<Indikativ<ViDem
ila<flertal<Lokalis
tutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
pi<Imperativ<ViDem+LU
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
aleqa-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+UNA
sammisari-NNGIT<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
nuliaq-INNAQ<ental<Absolut
isumaqar<Participium<de
tamarmik<Adjektiv+LI
aqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-QAR<Indikativ<vi+LI
kunngi+MIU-QAR+NIQ
qarasaasiaq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Nuuk<Lokalis
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
ulloq<enta<Lokalisl
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg
arnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ukioq<ental<Absolut+UNA
meeraq-LIK<flertal<Relativ+UNA
taamani<Partikel+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
Ilulissat+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
isuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
qallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
Nanortalik<Lokalis+UNA
kalaaleq<ental<Lokalis+LU