Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR<Participium<han+UNA
oqaluttuar<Participium<han+LU
oqar-SSA<Participium<jeg+LU
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres
Kangaatsiaq<Absolut+LU
oqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi<Imperativ<ViDem
suli-SSA<Indikativ<han+LU
massakkut<Partikel+UNA
Nuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han
manna<Pronomen<ental+UNA
Nanortalik<Terminalis+LU
qarasaasiaq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
Nuuk<Terminalis
nuka<ental<min<Absolut
aqqalu<enta<Lokalisl+IP-LAAR+NIQ<ental<Absolut
isuma+GӘ-NNGIT<Indikativ<JegDem+LU
qallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
imaap-LAAR=TAR<Participium<de
sammisari-NNGIT<Indikativ<ViDem+UNA
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
pi+NIAR<Interrogativ<DuHam
Illoqqortoormiut<Lokalis
pi<Indikativ<JegDem
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LU
eqqaama<Imperativ<ViDem
oqar-NNGIT<Participium<jeg
pi+GALUAR<Indikativ<JegDem
oqar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
ilinniar<Participium<de+UNA
qarasaasiaq<ental<Aequalis+UNA
pi+SIMA<Indikativ<ViDem
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<jeg
Uummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<de
marluk<Talord<Absolut>Pl+LU
inunngor+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Sisimiut+MIU-LIRI<Interrogativ<du
eqqaama-NNGIT<Indikativ<JegDem
Tasiilaq<Instrumentalis+UNA
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
oqar<Indikativ<vi
sammisari+SINNAA<Indikativ<JegJer
kunngi-QAR<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
aappaagu<Partikel+LU
nuup<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem+UNA
assersuut<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Maniitsoq<Terminalis+LU
Gentofte<Lokalis+LI
Finland+MIU-U+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
ila+MIU<flertal<Instrumentalis
aappaagu<Partikel+UNA
Ilulissat<Instrumentalis
Upernavik<Absolut+LI
Finland+MIU-U<Indikativ<han+UNA
tamarmik<Adjektiv+LU
oqar+TAR<Participium<han+LI
ukioq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg
Tasiilaq<Terminalis
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LU
illu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ+LI
immikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
sammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
ukioq<flertal<hans<Absolut
pi-LAAR<Imperativ<ViDem
Nanortalik+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Tasiilaq<Absolut+UNA
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Maniitsoq+MIU-U<Participium<han+LI
ukioq-QAR-SSA<Participium<han+LU
Esbjerg<Instrumentalis+LI
kunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
assersuut-INNAQ<ental<Absolut
meeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
najugaq<flertal<hans<Absolut
Gentofte<Instrumentalis
inunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq<Instrumentalis