Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
Finland+MIU-NNGUR+TAR<Participium<de+UNA
suli-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qaqortoq<Instrumentalis
oqar-NNGIT<Indikativ<han
Paamiut<Lokalis+LU
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+UNA
Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
assersuut+MIU-NNGUR<Indikativ<de+UNA
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
aleqa-NNGUR+NIQ<flertal<hans<Absolut
ulloq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
Nuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
meeraq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+LU
Kangerlussuaq<Instrumentalis
meeraq<ental<deres+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LU
oqar+NIAR<Participium<jeg
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
pi-SSA<Indikativ<JegDem
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg
nalunar-SSA<Interrogativ<du
suli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Participium<jeg
Tasiilaq<Absolut
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+UNA
qarasaasiaq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<de
Ilulissat<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
aleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
imaap<Interrogativ<du
ukioq-QAR<Indikativ<han+LU
oqar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
aleqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDem
najugaq<ental<Terminalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
Finland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
isuma-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<de
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama<Indikativ<HanHam+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han
nalunar-LAAR=TAR<Participium<de
naja+MIU-QAR+NIQ
oqar+NIQ<ental<Aequalis+LU
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han
oqar-NNGIT+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
Finland+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
inunngor-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-U-NNGIT<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
kalaaleq<flertal<Lokalis
Sisimiut<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNA
qarasaasiaq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
Uummannaq<Terminalis+LI
Kangerlussuaq<Absolut+UNA
oqar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Avanersuaq<Absolut+LU
Kangerlussuaq<Absolut+LU
massakkut<Partikel+UNA
Finland<Lokalis
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
ullumi<Partikel
Narsaq<Absolut+LI
oqaaseq<ental<hans<Absolut
Sisimiut+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-NNGIT<Interrogativ<DuHam
kunngi-QAR<Indikativ<jeg+LI
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
Upernavik+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
Tasiilaq<Absolut+LI
qarasaasiaq<ental<Aequalis+UNA
Aasiaat<Absolut+UNA
aqqalu<enta<Lokalisl
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
Qaqortoq<Absolut+LU
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
nuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LI
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqaaseq-U<Indikativ<de+UNA
ulloq-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
tallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+UNA
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
arnaq<ental<min<Absolut
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
nuna<enta<Lokalisl+IP+NIQ<ental<deres+UNA
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<han+UNA