Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<han+UNA
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
ila-INNAQ-QAR+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Esbjerg<Absolut+LU
Esbjerg<Lokalis+LI
oqaluttuar<Indikativ<jeg+LU
najugaq<flertal<Terminalis+LI
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem+UNA
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
nuup+GALUAR<Participium<jeg
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeMig
Tasiilaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
Avanersuaq<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv
suli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
aqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<han+UNA
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+IP+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
oqar+SIMA<Participium<han+UNA
nuup-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
taa+TAR<Imperativ<ViDem
marluk-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qallunaaq-NNGUR+NIAR<Indikativ<han+UNA
suli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
Qasigiannguit<Absolut+LU
meeraq-INNAQ-LIRI+NIAR<Indikativ<de+UNA
inunngor-NNGIT<Participium<han+LU
meeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sisamat-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
marluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Uummannaq<Absolut
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Maniitsoq<Absolut+LI
nalunar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Participium<de+UNA
ukioq<ental<Absolut+UNA
oqaluttuar-NNGIT<Interrogativ<du
sisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
inunngor+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+UNA
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<han
oqar+NIQ<ental<deres+LI
meeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
Finland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
ilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LI
Esbjerg<Terminalis
nuka-U+SIMA<Interrogativ<du
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
oqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
eqqaama<Indikativ<ViDem+LU
aqqalu<enta<Lokalisl+IP-LAAR+NIQ<ental<Absolut
meeraq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
nuliaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
kingulleq-LIRI+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
nuna<ental<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres+LI
Maniitsoq<Terminalis
sisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<deres
oqar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
eqqumiitsuliortoq+GӘ<Imperativ<ViDem
pi-NNGIT<Indikativ<JegJer
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
Finland<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Narsarsuaq<Instrumentalis
sammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem
aleqa-LIRI-SSA<Indikativ<jeg
pi<Indikativ<JegJer
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
qarasaasiaq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
Paamiut<Instrumentalis+LI
nalunar-NNGIT<Indikativ<de
akisooq-QAR-SSA<Participium<han+LI
manna<Pronomen<ental+LI
Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LU
Kangaatsiaq<Lokalis+UNA
marluk-LIK-QAR-NNGIT<Indikativ<han
aleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LU
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
suli+SIMA+NIQ<ental<deres+LI
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Qasigiannguit+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut<Absolut
aqqalu-INNAQ<ental<hans<Absolut
ulloq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut<Absolut+UNA