Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Nuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LI
anaana+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
Nuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
akisooq-U+TAR+NIQ<ental<Aequalis
Maniitsoq<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Participium<de+UNA
ullumi<Partikel+LI
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam
Qaqortoq<Terminalis+UNA
akisooq+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJer
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Participium<han+LI
isuma-QAR+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<deres
pi<Indikativ<ViDem
Aasiaat+MIU-U<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
nuka+PASSUAQ<flertal<Lokalis
nuna+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<de+LU
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+UNA
aleqa-NNGUR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegJer
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Finland<Instrumentalis+LU
ukioq+GӘ-SSA<Indikativ<HanHam
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
kunngi-QAR+TAR<Indikativ<de+UNA
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
aqqalu+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de
sammisari-LAAR<Indikativ<ViDem
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vi+LI
meeraq<ental<Terminalis
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR<Indikativ<JegJer
sammisari<Imperativ<ViDem
tallimat-LIK-U-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
qallunaaq+GӘ-LAAR<Imperativ<ViDem+LI
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Indikativ<de
suli+SIMA<Interrogativ<du
aleqa<ental<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
aqqalu+MIU-LIRI<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
qarasaasiaq<enta<Lokalisl
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
Finland<Terminalis+UNA
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
uanga<Pronomen<ental+LU
Sisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jeg
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
oqar<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
ukioq-LIK<flertal<Absolut+LI
taa<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
najugaq-LIK<flertal<hans<Absolut+LU
oqar+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolut
Qaqortoq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor<Indikativ<han+LI
nuliaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
inunngor<Participium<de+LU
najugaq<flertal<Instrumentalis
suli<Participium<han
nuna<ental<Instrumentalis+LI
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNA
suli+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
taa-LAAR<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de+LI
kalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
nuup+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LI
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
marluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LU
marluk-LIK<flertal<Absolut+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LI
ulloq<enta<Lokalisl
sisamat<Talord<Aequalis+UNA
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
ilaa<Partikel
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
suli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
ila+MIU<flertal<Instrumentalis
kunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA