Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Narsaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut
ani+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Upernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Finland<Lokalis+UNA
kunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
immikkut<Partikel
Finland<Terminalis+UNA
kunngi+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
Qasigiannguit<Absolut+LI
meeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
tutsiuteqqip<Indikativ<de+LI
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa-U+SIMA<Interrogativ<du
inunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqaaseq-QAR+NIQ<ental<hans<Absolut
nalunar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
meeraq<flertal<hans<Absolut+UNA
assersuut-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Ilulissat<Absolut
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres+LI
taaguut<ental<Terminalis
Aasiaat<Instrumentalis+LU
isuma<enta<Lokalisl
inunngor-LAAR<Interrogativ<du
suli+SIMA+NIQ<ental<deres+LI
Ilulissat<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han
najugaq<flertal<hans<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
nuka+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Sisimiut<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Nuuk+MIU<ental<Terminalis+LI
aleqa-LIRI-LAAR<Indikativ<vi
taa+NIAR<Interrogativ<DuHam
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNA
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNA
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
pi+NIAR<Interrogativ<DuHam
akisooq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Paamiut+MIU<ental<Terminalis
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
oqar-SSA<Indikativ<han
makku<Pronomen<flertal+UNA
oqaluttuar+NIQ<flertal<Absolut
ulloq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
uagut<Pronomen<flertal
ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
ukioq-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LU
pi<Indikativ<JegDem+LU
oqar-LAAR=TAR<Participium<de+LU
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<de
nuka<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl
isuma+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Qasigiannguit<Instrumentalis
Illoqqortoormiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNA
marluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Maniitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem
marluk-LIK-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolut
tutsiuteqqip+NIAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+UNA
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNA
ukioq<flertal<hans<Absolut+LI
sammisari<Indikativ<DeHam
aqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
ani-INNAQ-QAR-LAAR<Interrogativ<du
ukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Aasiaat+MIU-U<Participium<de
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Ilisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
angaju-LIK<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNA
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LI
Aasiaat<Instrumentalis+LI
suli-LAAR<Participium<han+UNA
nuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Finland<Lokalis+LU
imaap<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
qallunaaq+GӘ<Interrogativ<DuHam
ukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMig
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis
Narsarsuaq<Absolut