Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+UNA
meeraq-LIK<flertal<Relativ+UNA
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDem
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Qasigiannguit+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi-U-LAAR<Indikativ<han
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNA
immikkoortoq-LIK-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
oqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
qallunaaq<ental<Absolut+UNA
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqar-SSA<Participium<jeg+LU
oqaaseq-LIRI<Interrogativ<du
qallunaaq-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
nalunar-LAAR<Participium<jeg+UNA
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Nanortalik+MIU-QAR<Participium<han+UNA
oqaaseq<ental<Terminalis
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Sisimiut<Absolut+UNA
tutsiuteqqip-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem
Paamiut+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<de
inunngor<Participium<de+UNA
sisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Maniitsoq<Instrumentalis+UNA
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
nuna<enta<Lokalisl
aleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LU
sammisari<Imperativ<ViDem
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<han
Aasiaat+MIU<ental<Terminalis
oqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
ulloq<ental<Instrumentalis+UNA
Paamiut+MIU<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
aap<Partikel
qarasaasiaq+GӘ+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
nuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LI
sisamat-INNAQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+UNA
qarasaasiaq-INNAQ-LIRI<Participium<jeg+UNA
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LU
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
taa<Imperativ<ViDem+LI
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ateq-QAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Kangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
nalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
Gentofte<Instrumentalis+LI
Qaqortoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
nuna+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqar-SSA<Participium<de+LI
oqar+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
qallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQ
qarasaasiaq-LIK<flertal<hans<Absolut
qallunaaq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
qarasaasiaq<ental<hans<Absolut
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Qasigiannguit<Instrumentalis+UNA
assersuut<ental<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han
Ivittuut<Absolut+LI
oqaasilerineq-LIRI<Indikativ<de+UNA
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq-LIK<ental<hans<Absolut
isumaqar-SSA<Indikativ<jeg
ulloq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LU
ator<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-U+GALUAR<Participium<jeg
inunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq<ental<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
ukioq<ental<Absolut+UNA