Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Nanortalik<Absolut+LU
oqar+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNA
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut
kingulleq-LIK<ental<hans<Absolut+UNA
ulloq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LU
qallunaaq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
nuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
meeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegDem
Qaqortoq<Terminalis+UNA
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
oqaaseq<ental<Aequalis+LI
Aasiaat<Instrumentalis+LI
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
ulloq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
Tasiilaq<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis
oqar+GALUAR<Indikativ<vi+UNA
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<de
Kangerlussuaq<Lokalis+UNA
Paamiut<Lokalis+UNA
nalunar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+UNA
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
arnaq-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kalaaleq-INNAQ-U<Interrogativ<du
taamani<Partikel+LU
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
angaju+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNA
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
tallimat-INNAQ-NNGUR+NIQ<ental<deres
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
ulloq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
kunngi+MIU-QAR+NIQ+UNA
Esbjerg+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<jeg+UNA
inunngor<Participium<de+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Finland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LI
ulloq<ental<Aequalis+LI
pi+SIMA<Indikativ<DeMig
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<de+UNA
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
oqar+GALUAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
isuma+MIU<flertal<Instrumentalis
isuma-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
anaana+MIU-LIRI+SINNAA+NIQ<ental<deres+UNA
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-LIK<ental<Terminalis
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
nalunar<Participium<han
akisooq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
Qasigiannguit<Absolut+LI
Aasiaat+MIU<ental<Terminalis
imaap<Participium<han
kingulleq<flertal<Relativ
piareer-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Participium<de+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
ukioq<flertal<hans<Absolut+LI
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
nuna+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Uummannaq<Lokalis+LU
assersuut<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
tallimat-INNAQ-NNGUR<Interrogativ<du
tallimat<Talord<ental<deres
Avanersuaq+MIU<ental<Terminalis+LU
Gentofte+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Indikativ<de
Kangaatsiaq<Lokalis+UNA
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<de+LI
oqar+SIMA<Participium<de+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem+LU
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNA
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
qallunaaq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-LIRI<Interrogativ<du
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
nuna+MIU<flertal<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNA
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Narsaq+MIU<ental<Absolut