Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Nanortalik+MIU-QAR<Participium<han+UNA
pi-LAAR<Indikativ<JegDem+UNA
kingulleq<flertal<Relativ+LI
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres+LI
oqaluttuar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqar-LAAR=TAR<Participium<de+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+IP+SIMA<Indikativ<de
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LI
Sisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
nuna-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LI
massakkut<Partikel+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
piareer-LAAR<Participium<de
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqaluttuar-SSA<Indikativ<han
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
sammisari+SIMA<Indikativ<JegJer
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
aappaagu<Partikel+LI
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
oqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
isuma<ental<Absolut+LI
oqar+TAR<Indikativ<de
ukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<de
eqqaama<Indikativ<DeHam+UNA
akisooq<ental<deres<Absolut+UNA
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNA
pi+SINNAA<Indikativ<JegDem
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<de
ila-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
naja<ental<Aequalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
tutsiuteqqip<Participium<de+LU
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv
nuup+GALUAR<Indikativ<jeg
ulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LI
nuliaq<ental<Absolut
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Ilisimatusarfik+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<de+UNA
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LU
inunngor-SSA<Interrogativ<du
nuna-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+UNA
Paamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
marluk<Talord<Absolut>Pl+UNA
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
nuna<enta<Lokalisl
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
aleqa+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
ukioq<ental<deres<Absolut
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
Finland<Absolut
Aasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
Paamiut<Instrumentalis+LU
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+LI
kalaaleq-QAR-NNGIT<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LI
Nanortalik<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
kingulleq-LIRI+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
Avanersuaq<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han
ilaqutariit+MIU-QAR<Indikativ<han
taaguut<ental<Terminalis
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LU
ukioq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNA
aqqalu<enta<Lokalisl+IP+TAR<Interrogativ<du
aqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
najugaq<flertal<Instrumentalis+LI
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LI
Nanortalik<Instrumentalis+LI
pi<Imperativ<ViDem+LU