Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

arnaq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LU
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<deres+LU
nalunar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+UNA
nuup+GALUAR<Participium<jeg
suli+SINNAA<Participium<jeg
Nuuk+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LU
Ivittuut<Lokalis+UNA
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem
isuma<ental<Absolut
isuma+MIU<flertal<Instrumentalis
oqar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
assersuut+MIU-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Upernavik+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis
pi<Imperativ<ViDem+LI
massakkut<Partikel
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LI
sisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LU
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
nuka+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
kisimi<Adjektiv+LI
ateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
Esbjerg<Terminalis+UNA
Esbjerg+MIU-U<Participium<de+UNA
Avanersuaq<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
kunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
nuna<ental<Terminalis
taaguut<ental<hans<Absolut
taa+NIAR<Interrogativ<DuHam
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LU
Nanortalik+MIU<flertal<Lokalis+UNA
tallimat-INNAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
kingulleq-LIK<ental<hans<Absolut+UNA
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Qaqortoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<vi+LI
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Upernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
ulloq<ental<hans<Absolut
imaap+SIMA<Interrogativ<du
ulloq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
marluk-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
immikkoortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qaqortoq<Instrumentalis+UNA
Tasiilaq<Terminalis+UNA
ukioq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
imaap<Participium<han
qallunaaq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
eqqaama-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
sisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
oqaaseq-U<Interrogativ<du
ukioq<flertal<hans<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Ilulissat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LU
akisooq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+UNA
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres
uagut<Pronomen<flertal+UNA
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LU
qarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDem
suli+GALUAR<Indikativ<de+UNA
inunngor-NNGIT<Indikativ<de+LU
Maniitsoq<Terminalis
Gentofte<Terminalis+UNA
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
pi+NIAR<Indikativ<DeHam+UNA
kalaaleq-QAR-NNGIT<Indikativ<han
taa+SINNAA<Imperativ<ViDem
Nanortalik<Instrumentalis+LU
ukioq<ental<hans<Absolut+LI
tallimat-INNAQ-NNGUR<Interrogativ<du
Narsaq<Lokalis+LI
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
ulloq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
tutsiuteqqip<Interrogativ<du
Uummannaq<Lokalis+LI
Kangerlussuaq<Lokalis
immikkut<Partikel
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
oqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik<flertal<Lokalis+IP+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
ukioq<ental<Absolut+LI