Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaaleq<ental<Lokalis+IP-NNGIT<Indikativ<jeg
suli-LAAR<Participium<han+UNA
Narsaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
imaap+TAR<Participium<han
Esbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNA
kingulleq<flertal<Relativ+LI
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
isuma<flertal<hans<Absolut+LU
Ilisimatusarfik<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+LU
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Avanersuaq<Terminalis+LI
ator+NIAR<Participium<han+UNA
nuup<Ledsagemåde<de_selv
angaju+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNA
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
arnaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LI
isuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LU
isuma+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
ulloq<ental<Aequalis+LI
nuka+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
nalunar+GALUAR<Participium<jeg
anaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
Finland<Terminalis
Qeqertarsuaq<Absolut+UNA
sisamat-INNAQ<flertal<Relativ+LI
nalunar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LI
meeraq<ental<Aequalis+LI
Qaqortoq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Kangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
ukioq-NNGUR+NIAR<Indikativ<han+UNA
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Indikativ<de
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LI
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LI
taaguut<ental<hans<Absolut
ani+MIU<flertal<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut
Sisimiut<Instrumentalis+LI
nalunar+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
akisooq+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJer
eqqaama+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
illu-LIRI+NIQ<flertal<hans<Absolut
suli-NNGIT<Indikativ<jeg
immikkoortoq<enta<Lokalisl+LI
oqar-SSA<Participium<de+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han
aleqa-U+SIMA<Interrogativ<du
isumaqar-SSA<Indikativ<jeg
naja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNA
kalaaleq-LIK<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LU
akisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LU
qarasaasiaq<flertal<hans<Absolut
naja<ental<Aequalis+UNA
Uummannaq<Lokalis
kalaaleq-INNAQ-U<Interrogativ<du
qarasaasiaq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
ulloq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han
naja+MIU-QAR+NIQ+UNA
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU<ental<Lokalis
kiisa<Partikel+UNA
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+UNA
Ivittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+LI
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
Nuuk<Absolut
immikkoortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Uummannaq<Instrumentalis+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU-LIRI<Interrogativ<du
marluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LU
Paamiut+MIU<ental<Terminalis+LI
kunngi+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHam
ulloq<enta<Lokalisl
imaap<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ateq-QAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aqqalu+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de
Esbjerg<Instrumentalis
pi+TAR<Indikativ<DeMig
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+UNA
Qasigiannguit<Absolut
eqqumiitsuliortoq-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
imaap-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
qallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han+LU
nuka-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
immikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du