Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Lokalis+LU
nuna+MIU-U<Interrogativ<du
sammisari+SIMA<Indikativ<JegJer
isuma<ental<Terminalis
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
kingulleq-LIK<ental<hans<Absolut+UNA
sisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis
pi+SIMA<Indikativ<ViDem
isuma<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LU
oqar+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
Avanersuaq<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LI
Sisimiut<Absolut+LU
tallimat<Talord<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Nuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LI
oqar-SSA<Participium<han
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Participium<de+UNA
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<de
angaju+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
akisooq<flertal<Terminalis+LU
aleqa<ental<Instrumentalis+UNA
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
meeraq<ental<deres
ulloq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Narsaq<Lokalis+LI
ukioq-NNGUR<Indikativ<han+LU
meeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
sisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+UNA
pi+GALUAR<Imperativ<ViDem
Qaqortoq<Terminalis+UNA
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNA
tutsiuteqqip+SIMA<Participium<han+UNA
taanna<Pronomen<ental
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
oqaasilerisoq<ental<Absolut
oqaaseq<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
qarasaasiaq<flertal<Instrumentalis
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han
nalunar<Participium<han+LU
oqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han
marluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<Absolut
oqar-SSA<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<du
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
aappaagu<Partikel+LI
piareer+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
Uummannaq<Instrumentalis+UNA
ani+PASSUAQ<flertal<Aequalis
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+LU
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip<Participium<han+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<han
inunngor-LAAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jeg
assersuut<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Maniitsoq+MIU-U<Participium<han+LI
sisamat-LIK-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar+NIQ<flertal<Lokalis
sammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem
imaap+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut
imaap+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
arnaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
pi<Imperativ<ViDem
aleqa-LIK<ental<Aequalis+LI
oqar+NIAR<Participium<han+UNA
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
qallunaaq<ental<Lokalis
Qeqertarsuaq<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han
najugaq<flertal<Instrumentalis+UNA
Kangerlussuaq<Absolut+UNA
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU