Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
Kangaatsiaq<Absolut
inunngor<Participium<jeg
sisamat-INNAQ-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
ani-INNAQ<flertal<Relativ
nuna<ental<Instrumentalis+LI
sammisari+SIMA<Indikativ<JegJer
pi-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
sammisari<Imperativ<ViDem+LI
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Nuuk<Absolut+LU
meeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ila-QAR-SSA<Interrogativ<du
suli+GALUAR<Participium<han
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Narsarsuaq<Terminalis
ani<ental<min<Absolut
qallunaaq<ental<Absolut+UNA
piareer+NIAR<Indikativ<vi+LU
Qaqortoq<Lokalis+UNA
Avanersuaq+MIU<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Aasiaat<Absolut+LU
eqqaama-LAAR<Indikativ<DeMig
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
Esbjerg<Lokalis
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalis
sisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+GӘ<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
kalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LI
Gentofte<Terminalis+LI
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
Qasigiannguit+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut
Qaqortoq<Instrumentalis+UNA
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
oqaaseq<flertal<hans<Absolut+UNA
suli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
eqqaama-NNGIT<Indikativ<DeHam
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Kangaatsiaq+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres
aqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
najugaq<ental<Lokalis
Qaqortoq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<vi+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
suli<Ledsagemåde<de_selv+LI
naja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNA
nuna-LIK<flertal<hans<Absolut
Nanortalik<Absolut+LU
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ukioq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
eqqumiitsuliortoq<flertal<hans<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
Ivittuut<Instrumentalis+UNA
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LI
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LI
oqar+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LU
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis
aleqa-LIRI-LAAR<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<ental<deres
sammisari-NNGIT<Indikativ<ViDem+UNA
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+UNA
meeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-NNGIT<Interrogativ<du
oqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
akisooq-LIK<flertal<Relativ+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv
ukioq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LI
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
taa<Imperativ<ViDem+LU
nuka<ental<Aequalis+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI