Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland+MIU-QAR+NIQ+UNA
sisamat-LIK-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor-LAAR=TAR<Indikativ<vi
imaap-LAAR=TAR<Participium<de
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<ViDem
akisooq-NNGUR+NIAR=NNGIT<Indikativ<han
Aasiaat+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+UNA
nuna<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
suli+SINNAA<Interrogativ<du
taaguut<ental<Absolut+LU
tallimat-NNGUR-SSA<Participium<de+LI
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LU
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LI
aleqa+MIU<flertal<Lokalis
ukioq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han
isuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LU
Upernavik+MIU-QAR<Participium<han
Paamiut+MIU<ental<Absolut+UNA
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
nalunar+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LU
immikkut<Partikel+LU
Upernavik<Absolut+UNA
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<de
isuma+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
nalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+UNA
Uummannaq<Terminalis
suli-LAAR<Indikativ<de+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
oqaaseq<flertal<Lokalis
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNA
Aasiaat+MIU-U<Indikativ<jeg
ukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMig
sammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem
meeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
pi+NIAR<Indikativ<DeHam+UNA
nalunar-NNGIT<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
Qasigiannguit<Absolut+UNA
Upernavik<Absolut
ukioq-LIK<ental<hans<Absolut
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Esbjerg<Instrumentalis
Kangaatsiaq<Terminalis+UNA
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ivittuut<Instrumentalis
oqar+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+UNA
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegDem
pi+SIMA<Imperativ<ViDem
nuliaq+MIU<flertal<Instrumentalis
arnaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
imaap+SINNAA<Interrogativ<du
isuma-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
sisamat<Talord<Instrumentalis+LU
Kangaatsiaq<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<han
nalunar+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI
imaap<Participium<han
ateq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNA
Qaqortoq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
tassa<Partikel+LI
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+NIQ<ental<hans<Absolut
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LI
isuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNA
inunngor-NNGIT<Indikativ<jeg
eqqaama-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Uummannaq<Instrumentalis+UNA
ukioq<ental<Absolut
Ilisimatusarfik+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LU
suli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
meeraq<flertal<Terminalis+UNA
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis+UNA
ani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
taaguut<ental<Terminalis
inunngor+SIMA=TAR<Interrogativ<du
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LI