Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Lokalis+LUnuna+MIU-U<Interrogativ<dusammisari+SIMA<Indikativ<JegJerisuma<ental<Terminalisoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAkingulleq-LIK<ental<hans<Absolut+UNAsisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU<ental<Terminalispi+SIMA<Indikativ<ViDemisuma<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIIvittuut+MIU-U<Participium<jeg+LUoqar+GALUAR+NIQ<ental<TerminalisIvittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jegTasiilaq+MIU-QAR+NIQAvanersuaq<Absolut+LIAvanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+LISisimiut<Absolut+LUtallimat<Talord<Instrumentalis+UNAQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNANuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LIoqar-SSA<Participium<hanManiitsoq+MIU-NNGUR<Participium<de+UNAAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalisoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viIvittuut+MIU-U<Interrogativ<duUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dunajugaqar-LAAR=TAR<Participium<deangaju+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LUakisooq<flertal<Terminalis+LUaleqa<ental<Instrumentalis+UNAIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNANuuk+MIU<flertal<Lokalismeeraq<ental<deresulloq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNANarsaq<Lokalis+LIukioq-NNGUR<Indikativ<han+LUmeeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIoqaaseq<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LUsisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+UNApi+GALUAR<Imperativ<ViDemQaqortoq<Terminalis+UNATasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNAtutsiuteqqip+SIMA<Participium<han+UNAtaanna<Pronomen<entalpi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNAoqaasilerisoq<ental<Absolutoqaaseq<ental<deres<Absolutqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<duqarasaasiaq<flertal<Instrumentalisanaana+MIU-QAR<Indikativ<hannalunar<Participium<han+LUoqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAnuna+MIU-QAR<Indikativ<hanmarluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<Absolutoqar-SSA<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<duulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUaappaagu<Partikel+LIpiareer+NIQ<flertal<Terminalis+UNAUummannaq<Instrumentalis+UNAani+PASSUAQ<flertal<Aequalisilinniar-LAAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutQeqertarsuaq<Terminalis+LITasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+LUmeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<hantutsiuteqqip<Participium<han+LIEsbjerg+MIU-QAR<Participium<han+LIAvanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<haninunngor-LAAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jegassersuut<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIManiitsoq+MIU-U<Participium<han+LIsisamat-LIK-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAQasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqar+NIQ<flertal<Lokalissammisari+SINNAA<Imperativ<ViDemimaap+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolutimaap+GALUAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIarnaq+MIU-U+TAR<Participium<jegpi<Imperativ<ViDemaleqa-LIK<ental<Aequalis+LIoqar+NIAR<Participium<han+UNAAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAqallunaaq<ental<LokalisQeqertarsuaq<Absolut+LISisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutIvittuut+MIU-QAR<Participium<hannajugaq<flertal<Instrumentalis+UNAKangerlussuaq<Absolut+UNAUummannaq+MIU-QAR+NIQIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU