Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

taa+TAR<Imperativ<ViDem
Qaqortoq<Lokalis+UNA
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
ani+PASSUAQ<flertal<Aequalis
qallunaaq<ental<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<ental<deres
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Ivittuut+MIU-U+NIAR<Participium<jeg
Sisimiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
suli<Participium<han+UNA
Narsaq<Absolut+UNA
Ivittuut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut
kingulleq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
isuma-QAR+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+UNA
ullumi<Partikel+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
SULI<Partikel+LU
Ilisimatusarfik+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDem
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
Avanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<han
Sisimiut<Instrumentalis+LU
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv
isuma+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
assersuut<ental<Terminalis+LI
oqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qaqortoq+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut<Absolut+UNA
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
nalunar-LAAR=TAR<Participium<de
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem
Tasiilaq<Absolut+LU
tutsiuteqqip-LAAR<Indikativ<de+LU
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
ani+MIU<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
Finland<Lokalis+UNA
oqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LI
Esbjerg+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
Narsaq+MIU-U+SINNAA<Indikativ<vi
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
Finland+MIU-QAR<Participium<han+UNA
imaap+SINNAA<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNA
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
nalunar+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
kunngi<enta<Lokalisl
ulloq-QAR<Interrogativ<du
aleqa-LIRI-LAAR<Indikativ<vi
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
sisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
sisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
nuna<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
ukioq<ental<deres<Absolut+UNA
aleqa+GӘ<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-U+SINNAA<Indikativ<vi+UNA
ani-INNAQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LU
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+UNA
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqar-SSA=GALUAR<Participium<de+LU
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis
Nanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
tutsiuteqqip+NIAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
nuna<enta<Lokalisl+IP+NIQ<ental<deres+UNA
massakkut<Partikel+UNA
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+LU
sisamat<Talord<Aequalis+LI
Finland<Terminalis
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
marluk<Talord<Lokalis+LU
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LU