Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIPaamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAKangaatsiaq<Absolutinunngor<Participium<jegsisamat-INNAQ-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvpi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDemManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAnajugaq-NNGUR<Participium<jegani-INNAQ<flertal<Relativnuna<ental<Instrumentalis+LIsammisari+SIMA<Indikativ<JegJerpi-SSA<Imperativ<ViDem+UNAsammisari<Imperativ<ViDem+LIpi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemNuuk<Absolut+LUmeeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIila-QAR-SSA<Interrogativ<dusuli+GALUAR<Participium<hanNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUNarsarsuaq<Terminalisani<ental<min<Absolutqallunaaq<ental<Absolut+UNApiareer+NIAR<Indikativ<vi+LUQaqortoq<Lokalis+UNAAvanersuaq+MIU<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUAasiaat<Absolut+LUeqqaama-LAAR<Indikativ<DeMigTasiilaq+MIU<flertal<LokalisEsbjerg<Lokalistutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalissisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selvUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanqarasaasiaq+GӘ<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIQeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvkalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LIGentofte<Terminalis+LIpi+GALUAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAQasigiannguit+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvKangerlussuaq+MIU<ental<AbsolutQaqortoq<Instrumentalis+UNAEsbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNAoqaaseq<flertal<hans<Absolut+UNAsuli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAeqqaama-NNGIT<Indikativ<DeHamIvittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIKangaatsiaq+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jegIlloqqortoormiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalismeeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDemkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deresaqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUnajugaq<ental<LokalisQaqortoq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqaluttuar-LAAR<Indikativ<vi+LIKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsuli<Ledsagemåde<de_selv+LInaja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNAnuna-LIK<flertal<hans<AbsolutNanortalik<Absolut+LUtutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+UNAukioq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJereqqumiitsuliortoq<flertal<hans<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIGentofte+MIU<flertal<LokalisIvittuut<Instrumentalis+UNAaleqa+MIU-QAR<Participium<han+LIulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUManiitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LUFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LIoqar+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LInuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LUFinland+MIU<ental<Lokalis+LIAasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalisaleqa-LIRI-LAAR<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<ental<deressammisari-NNGIT<Indikativ<ViDem+UNAPaamiut+MIU<ental<Lokalis+UNAmeeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LIIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-NNGIT<Interrogativ<duoqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUakisooq-LIK<flertal<Relativ+LISisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selvukioq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<jeg+LIoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAtaa<Imperativ<ViDem+LUnuka<ental<Aequalis+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNAqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dupi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI