Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ateq-QAR<Participium<jeg+UNAnalunar-LAAR<Indikativ<de+LUNanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNAIvittuut+MIU-QAR+NIQ+UNAFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LImeeraq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duQaqortoq<Absolut+UNAsisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selvQasigiannguit+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNAAvanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+UNAKangaatsiaq<LokalisFinland<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-LIRI<Participium<han+UNAqarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDemUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<deqallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAKangerlussuaq<Absolut+LIassersuut-INNAQ<flertal<hans<Absolutnuka-QAR-SSA<Interrogativ<duoqaaseq<ental<Lokalis+UNAinunngor-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+LUoqaaseq<ental<Aequalis+LIkingulleq-QAR-LAAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR<Interrogativ<duarnaq+GӘ<Imperativ<ViDemnuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUnuup<Ledsagemåde<de_selv+LIIvittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvFinland<Instrumentaliskunngi-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvoqar-LAAR=TAR<Participium<han+LIPaamiut+MIU<ental<Lokalis+LUPaamiut+MIU-U<Indikativ<jeg+UNAUpernavik<Terminalis+LIFinland+MIU-U-LAAR<Interrogativ<duUummannaq<Lokalis+LUsisamat-LIK-QAR-SSA<Indikativ<han+UNAila-QAR-SSA<Interrogativ<dusisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvsuli-NNGIT<Indikativ<jegaqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNANanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNAukioq<ental<Absolut+LIUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAtaa+SINNAA<Interrogativ<DuHamoqaluttuar-SSA<Interrogativ<dupi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LUanaana<flertal<Lokalispi<Imperativ<ViDem+LIIvittuut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolutkalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativpi+SINNAA<Imperativ<ViDemNanortalik<Instrumentalis+LUsuli-LAAR<Indikativ<de+LIoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNAkalaaleq<ental<Lokalis+LUtallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU<ental<Terminalisnalunar+GALUAR+NIQ<flertal<Relativsammisari-SSA<Imperativ<ViDem+LUnuna<ental<Terminalisqarasaasiaq-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selvsuli-LAAR=TAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU<ental<Absolut+LItutsiuteqqip<Participium<han+LIPaamiut+MIU<ental<Absolut+UNAoqaasilerineq<flertal<hans<AbsolutIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUKangaatsiaq<Absolut+UNAnuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUani+PASSUAQ<flertal<Aequalisateq-LIK<flertal<RelativFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtaa<Interrogativ<DuHamnalunar<Participium<han+LUNanortalik+MIU<flertal<Lokalis+UNAAvanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LIQaqortoq<Instrumentalisnajugaq<flertal<Terminalis+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIeqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAGentofte<Instrumentalis+UNAarnaq<ental<min<Absoluttutsiuteqqip-LAAR<Participium<jegeqqaama-NNGIT<Indikativ<HanHammeeraq-LIRI+GALUAR<Participium<jegmarluk<Talord<Absolut>Pl+LIpi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LIUummannaq<Instrumentalistallimat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<duoqaluttuar-LAAR<Indikativ<vi+LIeqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis