Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

imaap+GALUAR<Participium<de
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<jeg
ukioq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
immikkut<Partikel+UNA
pi+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Uummannaq<Absolut+UNA
inunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
oqar-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Kangerlussuaq<Instrumentalis
nalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Maniitsoq<Absolut+LU
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam
nuna-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<de+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
Finland<Lokalis+LI
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
ullumi<Partikel+LU
meeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
assersuut-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
Gentofte<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
suli+NIAR<Indikativ<de
tutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg
pi+TAR<Imperativ<ViDem+LU
meeraq<flertal<Instrumentalis
nuup-LAAR=TAR<Participium<han
aleqa<flertal<Lokalis
isuma<enta<Lokalisl
nalunar-LAAR<Indikativ<de+LU
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
tutsiuteqqip+NIAR<Interrogativ<du
kisimi<Adjektiv
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
aqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem
nuna+MIU-U<Participium<han
makku<Pronomen<flertal+UNA
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
Upernavik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
nuna<ental<Instrumentalis+LI
isuma<ental<Absolut
inunngor-SSA<Interrogativ<du
eqqaama+NIAR<Indikativ<JegDem+LI
oqar+NIAR<Participium<han+UNA
akisooq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+UNA
Narsaq<Terminalis+UNA
aap<Partikel+LU
nuka-LIRI-NNGIT<Indikativ<han+UNA
nuna<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Participium<jeg
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis
sisamat-INNAQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq<Terminalis+UNA
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<han
tutsiuteqqip-NNGIT<Interrogativ<du
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LI
tallimat<Talord<ental<deres+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
nalunar-LAAR=TAR<Participium<de
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+UNA
isuma<flertal<Lokalis+IP+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut
oqaaseq<ental<Lokalis+UNA
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
tutsiuteqqip<Participium<han+LI
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
sammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNA
aqqalu+MIU<flertal<Lokalis+UNA
piareer<Ledsagemåde<de_selv+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
suli<Ledsagemåde<de_selv+LI
pi-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv
Qaqortoq<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+UNA
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNA
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis+UNA
kingulleq-LIK<ental<Terminalis
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Ilulissat+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv