Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNA
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
Finland+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<de+UNA
ukioq-LIK<flertal<Relativ
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
ilinniar-LAAR<Participium<han+UNA
nuka<flertal<Instrumentalis
isumaqar-SSA<Indikativ<jeg
ullumi<Partikel+LU
qarasaasiaq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik+MIU-LIRI<Interrogativ<du
aleqa+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi
nuka+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+UNA
naja+GӘ+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
meeraq<flertal<Lokalis+UNA
Finland<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Uummannaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
oqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ulloq<ental<Absolut+LU
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LU
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut
isuma<flertal<Lokalis+IP+NIQ<ental<Absolut
ukioq<flertal<hans<Absolut
Gentofte+MIU<enta<Lokalisl
ateq-LIK<flertal<Relativ
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
qarasaasiaq-LIRI+NIAR<Interrogativ<du
suli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LI
ullumi<Partikel+LI
Aasiaat<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
arnaq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LU
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+UNA
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Indikativ<de
Finland<Terminalis+LI
pi+TAR<Imperativ<ViDem+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg+UNA
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
taa-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
sammisari-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
qallunaaq-U+TAR<Indikativ<jeg+UNA
Nuuk+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
qallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
suli-SSA<Indikativ<de
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis
marluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Maniitsoq<Lokalis+LI
nuna<flertal<Lokalis
sisamat<Talord<Aequalis+LI
meeraq<ental<Absolut+UNA
kunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHam
nuna+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi<Indikativ<JegDem
inunngor<Participium<de+UNA
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
eqqaama+SINNAA<Indikativ<JegDem+LU
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
Ilulissat<Absolut
Narsaq<Terminalis+UNA
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis
oqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han
ani+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
aqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
nuliaq-LIK<ental<Absolut+LI
akisooq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
ulloq-U+TAR=GALUAR<Participium<de+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<de
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han
Tasiilaq<Instrumentalis
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+LU
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
Finland+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres+UNA
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LU
kunngi<ental<Instrumentalis
qarasaasiaq-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
oqar+TAR<Participium<han+LI
assersuut-U+NIAR<Indikativ<de
Maniitsoq+MIU-U+NIAR<Indikativ<han+UNA
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
oqar-SSA<Participium<de+LI
Gentofte<Absolut+UNA
ataata+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
anaana<flertal<Lokalis
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA