Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ila-QAR-SSA=GALUAR<Participium<de+LU
Kangerlussuaq<Absolut
aleqa<flertal<Lokalis+IP+SIMA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ilisimatusarfik+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHam
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LU
nuna+MIU<flertal<Instrumentalis
nuup-LAAR=TAR<Participium<han
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
Qasigiannguit<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
aleqa+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
illu-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
isuma-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
inunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
aleqa+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
isuma<ental<Terminalis
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
kunngi-LIRI+TAR<Participium<jeg
kalaallisut<Partikel+UNA
kingulleq<ental<Instrumentalis+LI
kunngi-INNAQ-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
meeraq<flertal<Lokalis+UNA
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+UNA
akisooq<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<du
isuma+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
eqqaama+SINNAA<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Nanortalik<Absolut+LI
eqqaama-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Sisimiut+MIU-LIRI<Interrogativ<du
sammisari-NNGIT<Interrogativ<DuHam
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
ukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
isuma+MIU<flertal<Instrumentalis
nuka<ental<Aequalis+UNA
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
Kangerlussuaq<Instrumentalis
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDem
sisamat-NNGUR+NIAR<Indikativ<vi+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<de
suli+NIQ<ental<Absolut
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LI
aqqalu<enta<Lokalisl
Kangaatsiaq<Lokalis+UNA
Upernavik+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Participium<han+LU
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LI
suli+SINNAA<Participium<jeg
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LU
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
nuka-U+SIMA<Interrogativ<du
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-LAAR=TAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
Gentofte+MIU<ental<hans<Absolut+UNA
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+UNA
inunngor-LAAR<Participium<han+LU
Esbjerg<Terminalis+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
Qeqertarsuaq<Lokalis+LI
Avanersuaq<Absolut+LI
piareer-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
aap<Partikel
sisamat-LIK<ental<Aequalis
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Illoqqortoormiut<Absolut+UNA
sammisari-SSA<Indikativ<JegDem+LI
oqaasilerineq<ental<hans<Absolut+UNA
assersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
nalunar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LI
ullumi<Partikel+LU
ani+PASSUAQ<flertal<Aequalis
aleqa<flertal<Lokalis+IP<Participium<han
nalunar-NNGIT<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi
Nanortalik<Terminalis