Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

meeraq<flertal<Lokalis
Aasiaat<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
kalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
akisooq<flertal<Terminalis+LU
tamarmik<Adjektiv
eqqumiitsuliortoq+GӘ+SIMA<Indikativ<ViDem+UNA
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
suli+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
illu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
aqqalu+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
illu+GӘ<Imperativ<ViDem
aleqa-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Kangaatsiaq<Lokalis+LU
Narsaq+MIU<ental<Absolut
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
marluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<Absolut
manna<Pronomen<ental+UNA
ila+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut+UNA
piareer-SSA<Indikativ<de
inunngor<Indikativ<de+LI
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI
pi<Imperativ<ViDem
Nanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
kalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQ
ulloq-QAR-SSA<Participium<han+UNA
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolut
nuup-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+UNA
nuna-QAR-LAAR<Interrogativ<du
suli-NNGIT<Indikativ<de+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+UNA
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
massakkut<Partikel
nuna+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Esbjerg<Lokalis+LI
qarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq<Lokalis
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<de
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
pi+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<de
isuma-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Upernavik<Instrumentalis+UNA
ukioq-LIK<flertal<Lokalis+LU
oqar+SIMA<Participium<han+UNA
oqar-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<han
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Aasiaat+MIU-U<Indikativ<jeg
ukioq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LU
kunngi-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
Nanortalik<Absolut+LU
Nuuk+MIU<ental<Terminalis+LI
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
nuliaq-U<Participium<han+LU
najugaq<flertal<Instrumentalis
isuma+MIU<flertal<Instrumentalis
taa-LAAR<Indikativ<JegJer
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
akisooq-U+TAR+NIQ<ental<Aequalis
Uummannaq<Instrumentalis
nammineq<Adjektiv+UNA
taa-LAAR<Imperativ<ViDem
Finland+MIU<ental<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI
Finland+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
ullumi<Partikel+LI
Gentofte<Lokalis+LU
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qaqortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
ukioq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+UNA
Avanersuaq<Lokalis
SULI<Partikel+LU
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
qallunaaq-NNGUR+NIQ