Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

aap<Partikel+LI
nalunar<Participium<han
suli+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
ateq<ental<deres<Absolut+UNA
sisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Sisimiut<Instrumentalis+LU
arnaq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LU
uagut<Pronomen<flertal
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<DeMig
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
aqqalu<enta<Lokalisl
Finland+MIU<ental<Lokalis
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq<ental<Aequalis+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
kalaaleq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
suli+NIAR+NIQ<ental<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+UNA
aqqalu-INNAQ<ental<hans<Absolut
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem
marluk-LIK<ental<Aequalis+LU
Ilisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SIMA<Indikativ<han+UNA
sammisari+SINNAA<Indikativ<JegJer
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<de+UNA
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq<Terminalis
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+LI
suli+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
aappaagu<Partikel+UNA
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut+UNA
tassa<Partikel+UNA
aap<Partikel+UNA
Gentofte<Absolut+UNA
oqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
isuma-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ukioq<flertal<Terminalis
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNA
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
naja<flertal<Lokalis
eqqaama<Indikativ<DeMig
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
arnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
ani+MIU<flertal<Lokalis+LU
oqar-SSA=GALUAR<Participium<han
Paamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LI
qarasaasiaq<ental<hans<Absolut+LI
ani+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
imaap+SINNAA<Interrogativ<du
uagut<Pronomen<flertal+LI
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
Qaqortoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
nuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut<Instrumentalis+LU
Sisimiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
sisamat-INNAQ-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
angut<ental<Lokalis
oqar+GALUAR<Participium<jeg
ulloq+MIU-QAR<Participium<han
Kangerlussuaq<Absolut+LI
aqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNA
ataata+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Maniitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Uummannaq<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Gentofte+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
meeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
kunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNA
oqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
isumaqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+UNA
Finland+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<de+UNA
Ilulissat<Lokalis+UNA
inunngor+TAR<Participium<de
Esbjerg<Lokalis
Paamiut+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNA
suli<Participium<han
taaguut<ental<Terminalis+LI
ani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<han
sisamat<Talord<ental<deres
kalaallisut<Partikel+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<hans<Absolut
aleqa<ental<Terminalis+UNA
aleqa+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
nalunar-NNGIT<Indikativ<de
oqar+TAR<Indikativ<de
Nanortalik+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<han
oqaaseq<ental<Aequalis+UNA
Nuuk<Instrumentalis+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<de