Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
isuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUoqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAisuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNAkunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutGentofte+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAKangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanqallunaaq<ental<deres<Absolut+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQ+UNAQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LUqarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LITasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LINuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNAqallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LUukioq-QAR-SSA<Participium<hanpi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNAoqar+NIQ<ental<Aequalis+LUnuliaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<deisuma<ental<AbsolutNuuk+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAinunngor-NNGIT<Participium<han+LUFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LIoqaluttuar-NNGIT<Participium<hanAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LUillu-QAR-LAAR<Participium<jeg+LUukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMigsisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duakisooq-LIK<flertal<Relativ+LInuka<flertal<hans<Absolut+LInuliaq<ental<min<AbsolutTasiilaq<Terminalis+LIFinland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LIkunngi+MIU-U+TAR+NIQ<ental<deresPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LIassersuut<ental<Terminalis+LIIvittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<haneqqumiitsuliortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegoqaluttuar-SSA<Ledsagemåde<de_selvoqaluttuar<Interrogativ<dukisimi<Adjektivukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNAIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+UNAsuli+GALUAR<Indikativ<de+LUUpernavik<TerminalisEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUNuuk<Lokalis+LUKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+UNANanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUIlulissat<Absolut+LImarluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalisnuliaq+PASSUAQ<flertal<AbsolutNuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absoluttaa+NIAR<Interrogativ<DuHamIlulissat+MIU-QAR<Participium<han+UNAqallunaaq-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutulloq<ental<Aequalis+LInuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolutsisamat-LIK-QAR+TAR<Participium<jeg+UNAEsbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<hanoqaaseq-U<Interrogativ<duEsbjerg<Absolut+LUnalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAinunngor<Indikativ<de+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LUoqar+GALUAR+NIQ<ental<Terminalisataata+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deresPaamiut+MIU-U<Participium<han+LIisuma<ental<min<Absolut+UNApi-SSA<Indikativ<JegDemoqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNApi<Indikativ<JegDem+LUsammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LUqallunaaq<ental<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Participium<jegnuna+MIU-QAR<Indikativ<hanulloq-QAR-NNGIT<Indikativ<jegoqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUnuna<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Participium<jegoqaaseq-LIRI<Interrogativ<duakisooq<flertal<Terminalis+LINuuk<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<hanUummannaq<Terminalis+LUUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNApi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemNuuk<LokalisQasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAangut<ental<Absolut+LUaap<Partikelkalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHamoqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duimmikkoortoq-LIK-LIRI-LAAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI