Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

aleqa<flertal<Lokalis
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<vi+LI
ukioq-U<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqar+GALUAR<Indikativ<han
oqar-LAAR=TAR<Participium<de+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<ViDem+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+LI
illu-LIRI+NIQ<flertal<hans<Absolut
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<vi
eqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq<flertal<Terminalis+LU
kunngi+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-QAR-SSA<Participium<han+LU
oqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
arnaq-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
imaap+GALUAR<Interrogativ<du
oqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LU
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNA
Upernavik<Terminalis+LU
piareer-LAAR<Indikativ<han+UNA
nuup<Participium<de+LU
oqaasilerineq-LIRI<Indikativ<de+UNA
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de
marluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
sisamat-INNAQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+NIQ<ental<hans<Absolut
tutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg+UNA
Tasiilaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<han+UNA
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
nalunar<Interrogativ<du
kingulleq<ental<deres<Absolut
Tasiilaq<Absolut
najugaq-LIK-LIRI+NIQ<flertal<hans<Absolut
suli+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
assersuut<ental<Terminalis
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNA
Qaqortoq<Instrumentalis+UNA
nammineq<Adjektiv+LI
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg
qallunaaq+GӘ-LAAR<Imperativ<ViDem+LI
Avanersuaq<Instrumentalis+UNA
ataata+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
kunngi-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqaluttuar<Participium<de+UNA
Ivittuut<Absolut
nuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut
kalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LI
Aasiaat+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
ulloq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LU
oqar<Indikativ<vi
ukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
nuna-U<Participium<han+UNA
nuna<flertal<Lokalis
Aasiaat<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<han+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
tallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<de+LU
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
naja-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+UNA
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis+UNA
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aamma<Partikel
Ilulissat+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
naja+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Aasiaat<Lokalis+UNA
suli<Ledsagemåde<de_selv+LU
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<de
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Nuuk<Absolut+UNA
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
immikkut<Partikel
inunngor-NNGIT<Participium<han+LU
taa<Indikativ<JegDem+UNA
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
nuup+NIAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LU