Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ateq-QAR<Participium<jeg+UNA
nalunar-LAAR<Indikativ<de+LU
Nanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNA
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+UNA
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
meeraq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
Qaqortoq<Absolut+UNA
sisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Qasigiannguit+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
Avanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
Kangaatsiaq<Lokalis
Finland<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-LIRI<Participium<han+UNA
qarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDem
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<de
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Kangerlussuaq<Absolut+LI
assersuut-INNAQ<flertal<hans<Absolut
nuka-QAR-SSA<Interrogativ<du
oqaaseq<ental<Lokalis+UNA
inunngor-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LU
oqaaseq<ental<Aequalis+LI
kingulleq-QAR-LAAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR<Interrogativ<du
arnaq+GӘ<Imperativ<ViDem
nuliaq-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
nuup<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Finland<Instrumentalis
kunngi-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
oqar-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
Upernavik<Terminalis+LI
Finland+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Lokalis+LU
sisamat-LIK-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
ila-QAR-SSA<Interrogativ<du
sisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
suli-NNGIT<Indikativ<jeg
aqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNA
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
ukioq<ental<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
taa+SINNAA<Interrogativ<DuHam
oqaluttuar-SSA<Interrogativ<du
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LU
anaana<flertal<Lokalis
pi<Imperativ<ViDem+LI
Ivittuut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut
kalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem
Nanortalik<Instrumentalis+LU
suli-LAAR<Indikativ<de+LI
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNA
kalaaleq<ental<Lokalis+LU
tallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis
nalunar+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+LU
nuna<ental<Terminalis
qarasaasiaq-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
tutsiuteqqip<Participium<han+LI
Paamiut+MIU<ental<Absolut+UNA
oqaasilerineq<flertal<hans<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
Kangaatsiaq<Absolut+UNA
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
ani+PASSUAQ<flertal<Aequalis
ateq-LIK<flertal<Relativ
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
taa<Interrogativ<DuHam
nalunar<Participium<han+LU
Nanortalik+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Avanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Qaqortoq<Instrumentalis
najugaq<flertal<Terminalis+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
Gentofte<Instrumentalis+UNA
arnaq<ental<min<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg
eqqaama-NNGIT<Indikativ<HanHam
meeraq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
marluk<Talord<Absolut>Pl+LI
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Uummannaq<Instrumentalis
tallimat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
oqaluttuar-LAAR<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis