Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
piareer+NIAR<Indikativ<vi+LU
Upernavik<Lokalis+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem
Uummannaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
nuna<ental<min<Absolut+UNA
Finland+MIU-U<Participium<jeg+LU
ukioq<ental<deres<Absolut+UNA
meeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Participium<de+UNA
qallunaaq<ental<Absolut+LU
manna<Pronomen<ental
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
oqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LI
aqqalu-INNAQ<ental<hans<Absolut
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
sisamat-LIK-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
akisooq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
tallimat-LIK<ental<Aequalis+LU
immikkoortoq<enta<Lokalisl+LI
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut
imaap-LAAR=TAR<Participium<de
meeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
kalaaleq-U<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
sisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Ilisimatusarfik+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHam
oqar-NNGIT<Indikativ<han
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LI
ukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LU
nuna+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+UNA
arnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
aleqa-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<de
Narsaq<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
suli-NNGIT<Indikativ<de+LU
eqqaama+TAR<Interrogativ<DuHam
Qaqortoq+MIU<ental<Absolut
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+UNA
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
ila+MIU<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<han
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LI
oqar+NIAR+NIQ<flertal<Terminalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
meeraq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
piareer-SSA<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar-SSA<Interrogativ<du
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LI
SULI<Partikel+UNA
tutsiuteqqip<Participium<han+LU
Gentofte<Lokalis
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LI
illu+GӘ<Imperativ<ViDem
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+UNA
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
isumaqar-NNGIT<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LI
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Qasigiannguit<Instrumentalis
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<han+UNA
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
tutsiuteqqip+SIMA<Indikativ<han+UNA
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+UNA
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LU
Kangaatsiaq<Terminalis+UNA
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+LU
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig
pi<Imperativ<ViDem
suli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
meeraq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qasigiannguit<Absolut+LI
piareer-LAAR<Participium<de
Qaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
akisooq-NNGUR+SIMA+NIQ+LI
kisimi<Adjektiv+UNA