Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari+SIMA<Indikativ<JegJerataaseq<Talord<Instrumentalisqarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Interrogativ<dututsiuteqqip+SIMA+NIQ<ental<Aequalis+LUtutsiuteqqip<Participium<jegIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUoqaluttuar-NNGIT<Participium<hanoqar+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+LUtaa-LAAR<Interrogativ<DuHammeeraq<ental<TerminalisSisimiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegnuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNAFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LUIlulissat<Absolutaqqalu+MIU-QAR<Participium<hanqallunaaq-LIK<flertal<Lokalisaleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNANanortalik<Instrumentalis+LIIlisimatusarfik<ental<Absolut+LIoqar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvullumi<Partikel+LUtallimat<Talord<Instrumentalis+UNAtutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Indikativ<vi+UNAnajugaq<ental<Terminalis+LIsuli+SIMA<Interrogativ<dunuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jegGentofte<Instrumentalis+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegManiitsoq<TerminalisFinland+MIU-U<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvmeeraq<flertal<Lokalisaqqalu<enta<Lokalisl+LUmarluk-LIK-QAR-NNGIT<Indikativ<hanimmikkoortoq<flertal<hans<AbsolutSisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<deNuuk+MIU-U+SINNAA<Indikativ<deIvittuut<AbsolutNuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvKangerlussuaq<LokalisAvanersuaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selvNanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LUKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dumeeraq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LInammineq<Adjektiv+LIqallunaaq-NNGUR+NIAR<Indikativ<han+UNAtaa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamanaana<flertal<Lokalisilinniar-NNGIT<Indikativ<jegmarluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalismeeraq<flertal<hans<Absolut+UNAmeeraq-LIK-NNGUR+NIAR<Participium<jegtaa-SSA<Imperativ<ViDem+UNAnaja+PASSUAQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU<flertal<LokalisNuuk+MIU<ental<AbsolutAvanersuaq<InstrumentalisGentofte<LokalisIlulissat<InstrumentalisAasiaat+MIU-U<Interrogativ<duIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUaqqalu+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LIIvittuut+MIU-QAR+NIQukioq-QAR-SSA<Participium<hanAvanersuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNAeqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAPaamiut<Instrumentalis+LUoqar-SSA<Indikativ<jeg+LIqallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNAukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUUummannaq<Absolutoqaluttuar+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUimaap+SIMA<Interrogativ<duKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jegNuuk<Instrumentalisinunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selvimaap<Ledsagemåde<de_selv+LIsisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNAPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres+LIoqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvNanortalik+MIU<ental<LokalisGentofte<Absolut+LUkalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHammeeraq<ental<deres+LIEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-U<Interrogativ<duulloq-QAR-SSA<Indikativ<jegNarsaq<Terminalis+UNAsuli<Participium<han+UNAqarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIsammisari<Imperativ<ViDem+LUtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LIeqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHameqqumiitsuliortoq-QAR+SIMA+NIQ<ental<deres+LUtutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg