Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari+SIMA<Indikativ<JegJer
ataaseq<Talord<Instrumentalis
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SIMA+NIQ<ental<Aequalis+LU
tutsiuteqqip<Participium<jeg
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
oqaluttuar-NNGIT<Participium<han
oqar+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+LU
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
meeraq<ental<Terminalis
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNA
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ilulissat<Absolut
aqqalu+MIU-QAR<Participium<han
qallunaaq-LIK<flertal<Lokalis
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Nanortalik<Instrumentalis+LI
Ilisimatusarfik<ental<Absolut+LI
oqar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
ullumi<Partikel+LU
tallimat<Talord<Instrumentalis+UNA
tutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+UNA
najugaq<ental<Terminalis+LI
suli+SIMA<Interrogativ<du
nuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jeg
Gentofte<Instrumentalis+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq<Terminalis
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
meeraq<flertal<Lokalis
aqqalu<enta<Lokalisl+LU
marluk-LIK-QAR-NNGIT<Indikativ<han
immikkoortoq<flertal<hans<Absolut
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<de
Nuuk+MIU-U+SINNAA<Indikativ<de
Ivittuut<Absolut
Nuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Kangerlussuaq<Lokalis
Avanersuaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
meeraq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
nammineq<Adjektiv+LI
qallunaaq-NNGUR+NIAR<Indikativ<han+UNA
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
anaana<flertal<Lokalis
ilinniar-NNGIT<Indikativ<jeg
marluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalis
meeraq<flertal<hans<Absolut+UNA
meeraq-LIK-NNGUR+NIAR<Participium<jeg
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
naja+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis
Nuuk+MIU<ental<Absolut
Avanersuaq<Instrumentalis
Gentofte<Lokalis
Ilulissat<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-U<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
aqqalu+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
ukioq-QAR-SSA<Participium<han
Avanersuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Paamiut<Instrumentalis+LU
oqar-SSA<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNA
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq<Absolut
oqaluttuar+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
imaap+SIMA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg
Nuuk<Instrumentalis
inunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
imaap<Ledsagemåde<de_selv+LI
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNA
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
oqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
Gentofte<Absolut+LU
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
meeraq<ental<deres+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Uummannaq+MIU-U<Interrogativ<du
ulloq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
Narsaq<Terminalis+UNA
suli<Participium<han+UNA
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
sammisari<Imperativ<ViDem+LU
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LI
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam
eqqumiitsuliortoq-QAR+SIMA+NIQ<ental<deres+LU
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg