Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
Aasiaat<Lokalis+LI
arnaq<ental<Instrumentalis+LI
oqar-SSA=GALUAR<Participium<de+LU
isuma+GӘ-NNGIT<Indikativ<JegDem+LU
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam
nalunar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LI
ukioq<flertal<Terminalis
Upernavik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
assersuut<ental<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqar<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kunngi-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
Qasigiannguit+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
kunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
qallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQ
Qaqortoq<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
nuna-NNGUR<Interrogativ<du
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
meeraq<ental<Aequalis+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
Finland<Instrumentalis+UNA
nalunar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR+SIMA+NIQ<ental<deres+LU
Paamiut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
nuna+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI
taa+NIAR<Interrogativ<DuHam
Aasiaat+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han
piareer-LAAR<Interrogativ<du
kunngi<ental<Instrumentalis
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
oqar<Ledsagemåde<de_selv
oqaluttuar-NNGIT<Participium<jeg
suli-SSA<Participium<han
akisooq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Tasiilaq<Terminalis
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam+UNA
oqar+TAR<Participium<han+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
meeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
nuup<Ledsagemåde<de_selv+LI
Paamiut+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LU
qarasaasiaq-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip<Participium<han+LI
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNA
nuka-INNAQ<ental<Absolut
kunngi-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Gentofte+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+LU
uagut<Pronomen<flertal+LU
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR+NIAR<Participium<de+LU
nuna-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
nuup-LAAR+NIQ<ental<Absolut
tassa<Partikel+LU
pi-LAAR<Indikativ<JegDem+UNA
tallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+UNA
ukioq-LIK<ental<hans<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
Nuuk+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNA
ani<ental<min<Absolut
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jeg
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut+UNA
arnaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
ullumi<Partikel+LI
inunngor+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
Nanortalik+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-LIK<ental<Absolut
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
ila-INNAQ-QAR+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tallimat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqaama<Indikativ<DeMig
kalaaleq-U<Indikativ<jeg
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
piareer-SSA<Indikativ<jeg+LI
aleqa+GӘ<Interrogativ<DuHam
isuma-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
kunngi+MIU-QAR+NIQ
kalaaleq<ental<Absolut
oqaaseq<ental<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
taa-LAAR<Indikativ<JegJer
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem
Upernavik+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
ataaseq<Talord<Instrumentalis
akisooq<flertal<Terminalis+LU
nuna-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+UNA
eqqaama+TAR<Interrogativ<DuHam