Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
meeraq<ental<Aequalis+LI
isuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
ukioq-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
pi-NNGIT<Interrogativ<DuHam
Uummannaq<Lokalis+UNA
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
ukioq-LIK<ental<hans<Absolut
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
Sisimiut<Instrumentalis+LI
kingulleq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Ilisimatusarfik+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDem
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
aap<Partikel
ilaqutariit<flertal<Relativ
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
kingulleq-QAR-SSA<Indikativ<han
naja+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
sammisari+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han
ukioq+GӘ-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
assersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+LU
inunngor-NNGIT<Interrogativ<du
nuup+TAR<Participium<de+LI
qarasaasiaq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
inunngor+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de
pi+SIMA=TAR<Indikativ<ViDem+LI
sisamat-NNGUR<Interrogativ<du
suli-SSA<Indikativ<de
nuka-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jeg
oqar<Indikativ<han
Nuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
tassa<Partikel+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
arnaq+MIU<ental<Lokalis
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
oqar+NIQ<ental<Aequalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
ulloq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
suli-SSA<Participium<jeg
immikkut<Partikel+LI
Nanortalik<Absolut+LU
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
suli+NIQ<flertal<Instrumentalis
pi+GALUAR<Indikativ<JegDem
Tasiilaq<Lokalis+UNA
Finland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
illu+PASSUAQ<flertal<Lokalis
aleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LU
pi+TAR<Indikativ<JegJer+LI
inunngor<Indikativ<de+LI
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut
kingulleq-LIK<ental<hans<Absolut+UNA
Avanersuaq+MIU-LIRI<Participium<han+UNA
nammineq<Adjektiv+LI
sisamat-LIK<ental<Aequalis
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNA
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+LU
taa+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
Finland+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres
Nuuk+MIU-U-LAAR<Participium<de
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Aequalis+UNA
tutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
ukioq-U+NIQ<flertal<Terminalis
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<han+UNA
Tasiilaq<Lokalis+LI
kingulleq<ental<Absolut
nuup-LAAR=TAR<Participium<han
Nanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNA
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LI
meeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
oqaluttuar<Participium<jeg
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<de+LI
Qaqortoq<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Indikativ<de
imaap+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
naja-INNAQ<ental<hans<Absolut+LU