Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nalunar+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
imaap+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut
pingasut<Talord<Instrumentalis+LI
ani<ental<min<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI
aamma<Partikel+UNA
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
aqqalu+MIU-LIRI<Participium<jeg
qarasaasiaq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq<Terminalis+LU
imaap+TAR<Indikativ<de
Aasiaat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
nalunar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+UNA
Uummannaq<Lokalis+UNA
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+UNA
ataaseq<Talord<Instrumentalis
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig+LI
taa<Imperativ<ViDem+LU
tallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
nuliaq<ental<Absolut
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LI
isuma+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
taa-LAAR<Indikativ<JegJer
kunngi<enta<Lokalisl
isuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LU
suli+SIMA+NIQ<ental<deres+LI
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
Ilisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqar-LAAR<Indikativ<han+LU
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
Gentofte<Terminalis+LU
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
suli-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<de+LI
angut<ental<Lokalis
aqqalu-NNGUR<Participium<han
Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
kunngi-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
kiisa<Partikel+UNA
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Nuuk+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
arnaq-U<Participium<jeg
Ilisimatusarfik<ental<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNA
sisamat-INNAQ-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qaqortoq<Absolut
nuna+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Uummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<de
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
ulloq<ental<Instrumentalis+UNA
sisamat-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
ukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
immikkoortoq<flertal<hans<Absolut
Aasiaat<Instrumentalis
taa<Imperativ<ViDem+LI
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
ila-NNGUR-SSA<Participium<de+LI
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis
qarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDem
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg+UNA
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
aqqalu+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
meeraq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqar<Participium<jeg
pi+NIAR<Imperativ<ViDem+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
meeraq<flertal<Instrumentalis+UNA
sisamat-INNAQ<flertal<Lokalis+LI
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
pi<Indikativ<ViDem
isuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
oqar+NIQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
taa-LAAR<Imperativ<ViDem
Ivittuut<Instrumentalis+UNA
Finland+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres
tassa<Partikel+LU