Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNA
oqaluttuar<Participium<jeg
illu-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Lokalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg<Absolut+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
meeraq-LIK-NNGUR+NIAR<Participium<jeg
inunngor-LAAR<Interrogativ<du
eqqaama<Indikativ<DeMig
Ivittuut<Absolut+LI
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
qarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDem
Nuuk+MIU<ental<Terminalis+LI
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg<Lokalis+LU
Ivittuut+MIU-LIRI<Participium<jeg+UNA
inunngor<Participium<jeg
pi+TAR<Indikativ<DeMig
meeraq-LIK<flertal<Absolut+UNA
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LI
immikkoortoq<enta<Lokalisl+LI
eqqumiitsuliortoq-U+GALUAR<Participium<jeg
nuka<ental<min<Absolut
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam+LI
Finland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi<Imperativ<ViDem+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
nalunar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
isuma<enta<Lokalisl
ukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNA
eqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
qarasaasiaq<ental<hans<Absolut
angut<ental<Absolut+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
meeraq<ental<Absolut
suli<Indikativ<han+LI
Qaqortoq<Terminalis+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNA
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
isuma-QAR+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
ator<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqaluttuar<Indikativ<jeg+LU
oqar+SIMA<Participium<han+UNA
ukioq<ental<deres<Absolut
aleqa-LIK<ental<Aequalis+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Kangaatsiaq<Absolut
suli-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
nuup+GALUAR<Participium<jeg
nalunar-SSA<Participium<jeg
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
isuma-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
inunngor-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Aasiaat<Absolut+LI
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
oqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
suli-SSA<Indikativ<de
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
inunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Illoqqortoormiut<Lokalis
qallunaaq-U+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+UNA
sisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDem
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
suli+GALUAR<Indikativ<de+LU
nuup<Ledsagemåde<de_selv
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+LU
piareer-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
ukioq-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ+LI
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
meeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Paamiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
oqar-SSA=GALUAR<Participium<han
inunngor-NNGIT<Interrogativ<du
nalunar-SSA=GALUAR<Participium<jeg
sisamat-INNAQ<flertal<Absolut
kalaaleq<flertal<Lokalis+LI
eqqaama-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LI
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI