Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisNanortalik+MIU-QAR<Participium<han+UNApi-LAAR<Indikativ<JegDem+UNAkingulleq<flertal<Relativ+LInuliaq+MIU-QAR+NIQ+LUAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres+LIoqaluttuar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvoqar-LAAR=TAR<Participium<de+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNAeqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+IP+SIMA<Indikativ<dePaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<duNuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvinunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<jegkunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LISisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LInuna-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<duIlisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LImassakkut<Partikel+LINuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpiareer-LAAR<Participium<deUummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNANanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqaluttuar-SSA<Indikativ<hanFinland+MIU<ental<Instrumentalis+UNAsammisari+SIMA<Indikativ<JegJermeeraq<flertal<Instrumentalis+LIaappaagu<Partikel+LIaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutoqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvisuma<ental<Absolut+LIoqar+TAR<Indikativ<deukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vitutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<deeqqaama<Indikativ<DeHam+UNAakisooq<ental<deres<Absolut+UNAEsbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegsammisari-LAAR<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNApi+SINNAA<Indikativ<JegDemPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<deila-INNAQ<flertal<Relativ+UNAaqqalu-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalisnaja<ental<Aequalis+UNAQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LISisimiut+MIU<ental<Lokalistutsiuteqqip<Participium<de+LUqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUtutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selvnuup+GALUAR<Indikativ<jegulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LInuliaq<ental<AbsolutEsbjerg+MIU<ental<TerminalisQaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNAIlisimatusarfik+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<de+UNATasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LUinunngor-SSA<Interrogativ<dununa-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+UNAPaamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAmarluk<Talord<Absolut>Pl+UNAAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAaqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LInuna<enta<Lokalisltaa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamaleqa+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHamukioq<ental<deres<AbsolutQaqortoq<Instrumentalis+LUFinland<AbsolutAasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<AbsolutPaamiut<Instrumentalis+LUoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LIkalaaleq-QAR-NNGIT<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LINanortalik<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres+LIkingulleq-LIRI+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNAAvanersuaq<AbsolutManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<hanilaqutariit+MIU-QAR<Indikativ<hantaaguut<ental<TerminalisIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LUukioq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNAaqqalu<enta<Lokalisl+IP+TAR<Interrogativ<duaqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDemEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAnajugaq<flertal<Instrumentalis+LIinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LINanortalik<Instrumentalis+LIpi<Imperativ<ViDem+LU