Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<de
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
nalunar-SSA<Participium<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
kalaaleq<ental<Lokalis+LU
aqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
nalunar-NNGIT<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq<Absolut+LU
Maniitsoq<Terminalis+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq-QAR+SIMA+NIQ<ental<deres+LU
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
suli-LAAR<Participium<han+UNA
kunngi<ental<Instrumentalis
Finland<Absolut+UNA
aqqalu+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
oqar+NIAR<Participium<jeg
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Qaqortoq<Absolut+LU
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LU
illu-QAR-SSA<Interrogativ<du
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut
Aasiaat<Absolut
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<de
sammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNA
Tasiilaq<Absolut+UNA
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LI
Ilisimatusarfik<ental<Absolut
akisooq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
isuma<ental<Terminalis
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
qallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNA
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
Sisimiut<Instrumentalis
Kangaatsiaq<Absolut
oqar+SINNAA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<du
Nuuk<Absolut+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
meeraq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
meeraq-LIK-NNGUR+NIAR<Participium<jeg
Gentofte<Terminalis+UNA
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNA
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut
Narsaq<Lokalis+LI
Sisimiut<Lokalis+LI
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem
Kangerlussuaq+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+LI
nuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Kangerlussuaq<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
pingasut<Talord<Instrumentalis+LI
naja+MIU-QAR+NIQ+UNA
eqqaama<Indikativ<ViDem+LU
piareer+NIAR<Indikativ<vi+LU
qallunaaq<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqaluttuar+TAR+NIQ<ental<deres
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
oqaaseq<flertal<Terminalis
nuka-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
anaana<flertal<Lokalis
Ilulissat<Lokalis+LU
Nanortalik<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
qarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDem
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LI
nuup+SINNAA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+LI
Kangaatsiaq<Lokalis
inunngor+SIMA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk<Instrumentalis+LU