Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<dukunngi+MIU-QAR<Participium<han+UNAoqaluttuar<Participium<han+LUoqar-SSA<Participium<jeg+LUsammisari+NIAR<Imperativ<ViDemoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<deresKangaatsiaq<Absolut+LUoqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNApi<Imperativ<ViDemsuli-SSA<Indikativ<han+LUmassakkut<Partikel+UNANuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<hanmanna<Pronomen<ental+UNANanortalik<Terminalis+LUqarasaasiaq-NNGUR-LAAR<Indikativ<hanNuuk<Terminalisnuka<ental<min<Absolutaqqalu<enta<Lokalisl+IP-LAAR+NIQ<ental<Absolutisuma+GӘ-NNGIT<Indikativ<JegDem+LUqallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamnuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+UNAimaap-LAAR=TAR<Participium<desammisari-NNGIT<Indikativ<ViDem+UNAPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+LIpi+NIAR<Interrogativ<DuHamIlloqqortoormiut<Lokalispi<Indikativ<JegDemIvittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LUeqqaama<Imperativ<ViDemoqar-NNGIT<Participium<jegpi+GALUAR<Indikativ<JegDemoqar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNATasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAilinniar<Participium<de+UNAqarasaasiaq<ental<Aequalis+UNApi+SIMA<Indikativ<ViDemFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegUummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<demarluk<Talord<Absolut>Pl+LUinunngor+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJerPaamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LISisimiut+MIU-LIRI<Interrogativ<dueqqaama-NNGIT<Indikativ<JegDemTasiilaq<Instrumentalis+UNAPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUoqar<Indikativ<visammisari+SINNAA<Indikativ<JegJerkunngi-QAR<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duaappaagu<Partikel+LUnuup<Ledsagemåde<de_selv+LIeqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem+UNAassersuut<ental<LokalisManiitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUManiitsoq<Terminalis+LUGentofte<Lokalis+LIFinland+MIU-U+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAila+MIU<flertal<Instrumentalisaappaagu<Partikel+UNAIlulissat<InstrumentalisUpernavik<Absolut+LIFinland+MIU-U<Indikativ<han+UNAtamarmik<Adjektiv+LUoqar+TAR<Participium<han+LIukioq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LIKangerlussuaq+MIU-U<Participium<jegTasiilaq<Terminalisqarasaasiaq<ental<Terminalis+LUillu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg+UNAtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvimmikkoortoq+MIU-QAR+NIQ+LIimmikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dusammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIukioq<flertal<hans<Absolutpi-LAAR<Imperativ<ViDemNanortalik+MIU-LIRI<Interrogativ<duTasiilaq<Absolut+UNAoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUFinland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIManiitsoq+MIU-U<Participium<han+LIukioq-QAR-SSA<Participium<han+LUEsbjerg<Instrumentalis+LIkunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<duassersuut-INNAQ<ental<Absolutmeeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalisoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<ental<Aequalisnajugaq<flertal<hans<AbsolutGentofte<Instrumentalisinunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LISisimiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq<Instrumentalis