Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Tasiilaq<Instrumentalis
nalunar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
nuna<enta<Lokalisl+IP+NIQ<ental<deres+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han
piareer-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
Sisimiut<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
suli+TAR<Participium<de+UNA
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
oqar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqar+NIAR<Indikativ<vi
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
oqar+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNA
kalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
nuna+MIU-U<Participium<han
oqar-SSA<Participium<han
kisimi<Adjektiv
Finland+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<de+UNA
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut
aappaagu<Partikel+UNA
arnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama+SINNAA<Indikativ<ViDem
oqaluttuar-NNGIT<Interrogativ<du
Finland+MIU-U<Indikativ<han+UNA
kunngi<ental<Instrumentalis
tamarmik<Adjektiv+UNA
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ukioq-LIK<flertal<Relativ
nuliaq-INNAQ<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
aqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
kalaaleq-INNAQ-U<Interrogativ<du
nuna-LIK<flertal<Instrumentalis
sisamat-INNAQ<flertal<hans<Absolut
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+UNA
sammisari-NNGIT<Indikativ<JegJer+UNA
pi+SIMA<Imperativ<ViDem+LU
nuliaq-U<Participium<han+LU
ulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LI
Finland+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Kangaatsiaq<Lokalis+LU
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
nuup<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<hans<Absolut
Illoqqortoormiut<Lokalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
pingasut-LIK-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
akisooq<flertal<Terminalis+LU
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
nuka+MIU<ental<Terminalis+UNA
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem
marluk-LIK-QAR-NNGIT<Indikativ<han
Maniitsoq<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<han
imaap+TAR<Participium<han
kalaaleq-U-SSA<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
najugaq<ental<Terminalis
qarasaasiaq-INNAQ-LIRI<Participium<jeg+UNA
qarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDem
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
nalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
piareer+NIAR<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Nuuk<Absolut+LI
suli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq<ental<hans<Absolut+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
aqqalu-LIK<flertal<Relativ
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LU
nuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
pi+NIAR<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
inunngor+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
Finland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<de
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+UNA
eqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Paamiut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
kunngi+MIU-QAR+NIQ+UNA
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
nalunar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aqqalu+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ