Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
Qaqortoq<Absolut+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<ViDem+LI
Esbjerg<Absolut
assersuut<ental<Terminalis
qallunaaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNA
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
aappaagu<Partikel+UNA
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+UNA
Paamiut+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
kalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LI
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
akisooq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
ateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolut
Avanersuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LI
meeraq<flertal<hans<Absolut
Finland<Terminalis+UNA
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han
eqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
suli+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
pi-LAAR<Indikativ<DeHam
aleqa-LIRI-SSA<Indikativ<jeg
sammisari+TAR<Imperativ<ViDem+LI
Paamiut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
ukioq-LIK<flertal<Absolut
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Gentofte<Terminalis
Gentofte<Absolut+LU
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNA
akisooq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
ulloq<enta<Lokalisl
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
kalaaleq-U-SSA<Interrogativ<du
imaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Paamiut<Instrumentalis
qarasaasiaq<ental<Aequalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
meeraq<flertal<Lokalis+LU
meeraq<flertal<Instrumentalis+UNA
qallunaaq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
nuup+GALUAR<Participium<jeg
sisamat<Talord<Instrumentalis
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
marluk<Talord<Lokalis+LU
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
oqaaseq+MIU<flertal<Lokalis
piareer+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
nuka-LIRI<Indikativ<jeg
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han
taanna<Pronomen<ental
eqqumiitsuliortoq-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Avanersuaq<Absolut+LU
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegDem
Aasiaat+MIU-U+NIAR<Indikativ<de+UNA
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ+LI
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNA
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+LU
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
oqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
inunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
isuma-QAR+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
nuka+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
aleqa-U+SIMA<Interrogativ<du
oqaaseq-QAR+NIQ<ental<hans<Absolut
najugaq<flertal<hans<Absolut
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqar-NNGIT<Participium<jeg
pi+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LI
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
nuka+PASSUAQ<flertal<Lokalis
sammisari+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+UNA