Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LINarsaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutKangerlussuaq+MIU<ental<Absolutani+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNAqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIUpernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvFinland<Lokalis+UNAkunngi-LIK<flertal<Relativ+UNAtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvimmikkut<PartikelFinland<Terminalis+UNAkunngi+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHamQasigiannguit<Absolut+LImeeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vitutsiuteqqip<Indikativ<de+LINuuk+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAaleqa-U+SIMA<Interrogativ<duinunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIoqaaseq-QAR+NIQ<ental<hans<Absolutnalunar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUmeeraq<flertal<hans<Absolut+UNAassersuut-INNAQ<flertal<hans<AbsolutIlulissat<AbsolutEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres+LItaaguut<ental<TerminalisAasiaat<Instrumentalis+LUisuma<enta<Lokalislinunngor-LAAR<Interrogativ<dusuli+SIMA+NIQ<ental<deres+LIIlulissat<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<hannajugaq<flertal<hans<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LInuka+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUSisimiut<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LUNuuk+MIU<ental<Terminalis+LIaleqa-LIRI-LAAR<Indikativ<vitaa+NIAR<Interrogativ<DuHamNanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<ental<Aequaliskunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNAsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNATasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNApi+NIAR<Interrogativ<DuHamakisooq+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutPaamiut+MIU<ental<Terminalispi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIoqar-SSA<Indikativ<hanmakku<Pronomen<flertal+UNAoqaluttuar+NIQ<flertal<Absolutulloq-LIRI-LAAR<Participium<jeguagut<Pronomen<flertalulloq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LUpi<Indikativ<JegDem+LUoqar-LAAR=TAR<Participium<de+LUFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LISisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<denuka<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq<enta<Lokalislisuma+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selvQasigiannguit<InstrumentalisIlloqqortoormiut+MIU-U+NIQ<flertal<LokalisIvittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNAmarluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAManiitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDemmarluk-LIK-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absoluttutsiuteqqip+NIAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-QAR+NIQ+UNATasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNAukioq<flertal<hans<Absolut+LIsammisari<Indikativ<DeHamaqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<viani-INNAQ-QAR-LAAR<Interrogativ<duukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LUAasiaat+MIU-U<Participium<deTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selvIlisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LIKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanangaju-LIK<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNAoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LIAasiaat<Instrumentalis+LIsuli-LAAR<Participium<han+UNAnuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutFinland<Lokalis+LUimaap<Interrogativ<duPaamiut+MIU-U<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUqallunaaq+GӘ<Interrogativ<DuHamukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMigoqar-LAAR<Indikativ<jegQeqertarsuaq+MIU<flertal<LokalisNarsarsuaq<Absolut