Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qarasaasiaq<ental<Absolut+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolut
kingulleq-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut
nalunar-NNGIT<Indikativ<han
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+LI
ukioq-NNGUR<Indikativ<han+LU
taa<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
pi+TAR<Imperativ<ViDem
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han
qarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI
Kangaatsiaq<Instrumentalis+UNA
tutsiuteqqip+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
aleqa+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
kisimi<Adjektiv
nalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
nammineq<Adjektiv+UNA
pi+SIMA<Indikativ<DeMig
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
eqqaama+TAR<Indikativ<ViDem+LU
suli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Ivittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+LI
najugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
nalunar-NNGIT<Interrogativ<du
arnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis
Nuuk<Lokalis
kalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNA
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
oqaaseq<ental<Lokalis
Paamiut<Absolut
oqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
suli<Participium<han+UNA
marluk-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa<ental<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut
Finland<Absolut+LI
Sisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jeg
oqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis
inunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
nuka<flertal<hans<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<de
ulloq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
aqqalu+MIU-QAR<Participium<han
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
qallunaaq-LIK<flertal<Lokalis
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Kangaatsiaq<Lokalis+UNA
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Uummannaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nuup+GALUAR<Indikativ<jeg
Nuuk<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
qallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
nuka+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
tutsiuteqqip+SIMA<Indikativ<han+UNA
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+LU
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LI
inunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
sisamat-LIK-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
meeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
meeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
suli+GALUAR<Participium<han
kunngi-LIRI<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
suli-SSA<Participium<jeg+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
meeraq-LIK-NNGUR+NIAR<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+UNA
oqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI