Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qallunaaq-U+TAR<Indikativ<jeg+UNA
ukioq-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+UNA
piareer-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ
eqqaama-SSA<Imperativ<ViDem+LU
akisooq-QAR-SSA<Participium<han+LI
Kangaatsiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip<Participium<jeg+LU
Uummannaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Finland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<de
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI<Participium<han+UNA
oqar+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam
pi-LAAR<Indikativ<DeHam
aleqa+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
aappaagu<Partikel+LU
assersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Qaqortoq<Absolut+LU
naja-LIK<flertal<Relativ+LU
Upernavik+MIU-QAR<Participium<han
Ivittuut<Instrumentalis+LU
Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LU
meeraq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
ulloq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg
arnaq<ental<min<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<de+LU
nuka+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
isuma<flertal<Lokalis+IP+NIQ<ental<Absolut
aqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
imaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LI
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Paamiut<Lokalis+UNA
isuma<ental<Terminalis+UNA
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNA
nuliaq+MIU<flertal<Instrumentalis
oqaaseq-U<Indikativ<de+UNA
nuup+GALUAR<Participium<jeg
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Qaqortoq+MIU<ental<Absolut
oqar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Qaqortoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Nuuk<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Qeqertarsuaq<Terminalis+UNA
ulloq+MIU<ental<Lokalis
Nuuk<Instrumentalis+UNA
ilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
oqar-SSA<Participium<de+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<hans<Absolut
Nuuk+MIU-QAR<Participium<han+LI
imaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
nuup+TAR<Participium<de+LI
najugaq<ental<Terminalis+LI
Uummannaq<Terminalis+LU
eqqaama-LAAR<Indikativ<DeMig
suli+SIMA<Indikativ<han+LU
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Gentofte<Instrumentalis+UNA
Uummannaq<Absolut+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LI
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
akisooq-LIK<flertal<Relativ+LI
taa+TAR<Imperativ<ViDem+LI
Sisimiut+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
nuna-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
kunngi-INNAQ<ental<Absolut
Kangerlussuaq<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Indikativ<de
Aasiaat<Lokalis+LI
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolut+LI
nuna+MIU-U<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis+UNA
isuma<ental<Absolut+LI
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNA
qarasaasiaq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig
arnaq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LU
sammisari-NNGIT<Indikativ<ViDem+UNA
taa+SINNAA<Imperativ<ViDem
kalaaleq<ental<Absolut
Upernavik<Absolut
Qasigiannguit<Lokalis+UNA