Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
oqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg
akisooq+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHam
meeraq<ental<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
angut<ental<Absolut+LU
SULI<Partikel+LU
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
Ivittuut<Absolut+UNA
kingulleq<ental<Instrumentalis+LI
Finland<Absolut+LI
Nanortalik<Terminalis+LU
Nanortalik+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
ulloq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
taamani<Partikel+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Avanersuaq<Lokalis
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam
Esbjerg+MIU-U<Participium<han+UNA
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<ViDem+LI
nuliaq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LU
ukioq<ental<deres<Absolut+UNA
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+NIQ<ental<hans<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
Gentofte<Absolut+UNA
ulloq-QAR-SSA<Participium<han+UNA
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
naja+MIU-QAR+NIQ+UNA
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
suli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
isuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<de+UNA
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
nalunar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
Qasigiannguit<Absolut+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalis
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
Tasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<de+UNA
suli+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
Narsaq+MIU-QAR+NIQ+LI
tallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
pi-LAAR<Imperativ<ViDem
akisooq<ental<deres<Absolut+UNA
ulloq<ental<min<Absolut
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama<Indikativ<ViDem+LU
suli-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
nalunar-LAAR<Participium<jeg+UNA
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<han
Nanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
oqaasilerineq-LIRI<Indikativ<de+UNA
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
Maniitsoq+MIU-U+NIAR<Indikativ<han+UNA
Finland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
qarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
sisamat-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<de
immikkoortoq+MIU-QAR+NIQ+LI
ukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
eqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
ulloq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar+SINNAA<Participium<jeg
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq<Absolut+UNA
meeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk+MIU-QAR<Participium<han+LI
inunngor+GALUAR<Interrogativ<du
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
illu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
Sisimiut<Instrumentalis
ukioq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
suli+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam
oqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LI
Uummannaq<Absolut+UNA
meeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip+SIMA<Indikativ<han+UNA
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
ulloq<ental<Absolut+LU
oqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LU
nuna-LIK<flertal<hans<Absolut
Sisimiut<Lokalis+LU