Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Nanortalik+MIU-LIRI<Interrogativ<du
isuma+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
oqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
meeraq<flertal<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Participium<jeg
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nuna<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Participium<jeg
Maniitsoq<Terminalis+LU
Finland+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Gentofte<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
eqqaama-LAAR<Indikativ<JegDem
najugaq+MIU-U<Interrogativ<du
Nuuk<Instrumentalis+LU
imaap-LAAR+NIQ<ental<Terminalis
kunngi-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolut
ila-QAR-SSA=GALUAR<Participium<de+LU
Esbjerg<Terminalis+LU
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
marluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalis
ani-INNAQ<flertal<Relativ
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-U-SSA<Participium<han+UNA
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
uagut<Pronomen<flertal+LI
kunngi-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Aasiaat<Lokalis+LI
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LU
Ivittuut<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
isuma+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+UNA
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Interrogativ<du
inunngor<Interrogativ<du
taa-LAAR<Imperativ<ViDem
Maniitsoq<Lokalis
akisooq-LIK<flertal<Relativ+LI
Aasiaat<Absolut+UNA
uagut<Pronomen<flertal+LU
isuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LU
oqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
kingulleq-LIK<ental<hans<Absolut+UNA
ulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LI
ukioq-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis
taa<Imperativ<ViDem+LU
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Gentofte<Absolut+UNA
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Narsaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
pi<Indikativ<JegJer
kalaaleq-INNAQ-LIRI-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
oqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
naja+MIU-QAR+NIQ+UNA
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
inunngor+TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU-NNGUR+TAR<Participium<de+UNA
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<han+LU
isuma-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<de
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
meeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
pi+SIMA<Indikativ<ViDem+UNA
oqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kalaaleq<ental<Absolut+UNA
ukioq-NNGUR+NIQ+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LU
kiisa<Partikel
kalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNA
Avanersuaq<Lokalis
Tasiilaq<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<de
Aasiaat<Lokalis
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
qallunaaq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Upernavik+MIU<ental<Absolut+LI
manna<Pronomen<ental+LI
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
Esbjerg<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
eqqaama-LAAR<Indikativ<DeMig
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
Sisimiut+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<de