Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han
Avanersuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<jeg
ila-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LI
arnaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegDem
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
nuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LI
Nuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
Sisimiut<Lokalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
nuliaq<ental<min<Absolut
imaap<Participium<han
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Avanersuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam
meeraq<ental<deres+LI
eqqaama<Indikativ<DeHam+UNA
qarasaasiaq-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LU
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+UNA
anaana+MIU-LIRI+SINNAA+NIQ<ental<deres+UNA
eqqaama<Interrogativ<DuHam
inunngor+SIMA=TAR<Interrogativ<du
oqaluttuar<Indikativ<jeg+LU
sisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNA
Upernavik<Absolut+LI
inunngor<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LI
Qaqortoq<Lokalis+UNA
nalunar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ
pi+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
nuup+NIAR<Indikativ<jeg
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNA
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LU
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
ukioq-LIK<flertal<Absolut+LI
oqaaseq<ental<Aequalis+UNA
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Ivittuut<Instrumentalis
pi+TAR<Indikativ<JegJer
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<JegDem
oqar+GALUAR<Indikativ<vi+UNA
immikkut<Partikel+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaasilerineq-LIRI<Indikativ<jeg
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
assersuut-U+NIAR<Indikativ<de
Tasiilaq<Terminalis+UNA
Ilulissat<Lokalis+LU
oqaluttuar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
inunngor-LAAR<Participium<han
massakkut<Partikel+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
taa+SINNAA<Interrogativ<DuHam
oqar<Ledsagemåde<de_selv
qarasaasiaq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
suli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Nanortalik+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk+MIU-QAR<Participium<han+LI
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han
Nuuk<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de
suli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
isuma<ental<Absolut+LI
Gentofte<Terminalis
aleqa+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
isumaqar-SSA<Indikativ<de
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LI
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
aqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
nalunar-SSA<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
imaap+TAR<Participium<han
oqaaseq<ental<deres<Absolut
arnaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
sammisari+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem
kalaaleq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han