Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

isuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNA
isuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
kunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Gentofte+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
qallunaaq<ental<deres<Absolut+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LU
qarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI
Tasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LI
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
qallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
ukioq-QAR-SSA<Participium<han
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
oqar+NIQ<ental<Aequalis+LU
nuliaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<de
isuma<ental<Absolut
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor-NNGIT<Participium<han+LU
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
oqaluttuar-NNGIT<Participium<han
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
illu-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
ukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMig
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
akisooq-LIK<flertal<Relativ+LI
nuka<flertal<hans<Absolut+LI
nuliaq<ental<min<Absolut
Tasiilaq<Terminalis+LI
Finland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LI
kunngi+MIU-U+TAR+NIQ<ental<deres
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LI
assersuut<ental<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<han
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
oqaluttuar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
oqaluttuar<Interrogativ<du
kisimi<Adjektiv
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNA
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
suli+GALUAR<Indikativ<de+LU
Upernavik<Terminalis
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
Nuuk<Lokalis+LU
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ilulissat<Absolut+LI
marluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalis
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolut
taa+NIAR<Interrogativ<DuHam
Ilulissat+MIU-QAR<Participium<han+UNA
qallunaaq-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ulloq<ental<Aequalis+LI
nuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
sisamat-LIK-QAR+TAR<Participium<jeg+UNA
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han
oqaaseq-U<Interrogativ<du
Esbjerg<Absolut+LU
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor<Indikativ<de+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ<flertal<Instrumentalis+LU
oqar+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
ataata+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
isuma<ental<min<Absolut+UNA
pi-SSA<Indikativ<JegDem
oqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi<Indikativ<JegDem+LU
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
qallunaaq<ental<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Participium<jeg
nuna+MIU-QAR<Indikativ<han
ulloq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg
oqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
nuna<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Participium<jeg
oqaaseq-LIRI<Interrogativ<du
akisooq<flertal<Terminalis+LI
Nuuk<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han
Uummannaq<Terminalis+LU
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Nuuk<Lokalis
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
angut<ental<Absolut+LU
aap<Partikel
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
oqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
immikkoortoq-LIK-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI