Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
qarasaasiaq<ental<Absolut+UNAtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUNuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolutkingulleq-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolutnalunar-NNGIT<Indikativ<hanIlisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+LIukioq-NNGUR<Indikativ<han+LUtaa<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUpi+TAR<Imperativ<ViDemEsbjerg+MIU-QAR<Participium<hanqarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+UNAtutsiuteqqip+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LUaleqa+PASSUAQ<flertal<Instrumentaliskisimi<Adjektivnalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvnammineq<Adjektiv+UNApi+SIMA<Indikativ<DeMigsammisari-LAAR<Interrogativ<DuHameqqaama+TAR<Indikativ<ViDem+LUsuli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAIvittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+LInajugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutnalunar-NNGIT<Interrogativ<duarnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LUQeqertarsuaq<TerminalisNuuk<Lokaliskalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNApi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamoqaaseq<ental<LokalisPaamiut<Absolutoqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqar<Ledsagemåde<de_selvPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LIEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUsuli<Participium<han+UNAmarluk-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAaleqa<ental<Instrumentalis+UNAQeqertarsuaq+MIU<ental<AbsolutFinland<Absolut+LISisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jegoqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU<flertal<Lokalisinunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LInuka<flertal<hans<Absolut+LIqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jegTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+UNAoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<deulloq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAqarasaasiaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNAaqqalu+MIU-QAR<Participium<hankunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIqallunaaq-LIK<flertal<Lokaliseqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHamAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNAKangaatsiaq<Lokalis+UNAIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIpi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemUummannaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LInuup+GALUAR<Indikativ<jegNuuk<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selvqallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalisnuka+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAnalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAManiitsoq+MIU-QAR+NIQPaamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis+UNAtutsiuteqqip+SIMA<Indikativ<han+UNAKangaatsiaq+MIU<ental<Absoluttaa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LIGentofte+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+LUoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LIinunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<AbsolutPaamiut+MIU-QAR<Participium<han+LIsisamat-LIK-QAR-SSA<Indikativ<han+UNAmeeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvmeeraq-NNGUR-LAAR<Indikativ<hansuli+GALUAR<Participium<hankunngi-LIRI<Interrogativ<dueqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDemsuli-SSA<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAmeeraq-LIK-NNGUR+NIAR<Participium<jegUpernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dueqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+UNAoqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LIpi-NNGIT<Indikativ<DeHamAvanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<dututsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI