Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Qasigiannguit+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<han+LI
Upernavik+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi
Avanersuaq<Instrumentalis+UNA
Aasiaat<Instrumentalis+UNA
aqqalu-NNGUR<Participium<han
Sisimiut<Absolut
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+UNA
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ
oqar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+UNA
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
oqar-LAAR=TAR<Participium<de+LU
ani-INNAQ<flertal<Relativ
Esbjerg<Absolut+UNA
Kangerlussuaq<Instrumentalis+UNA
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LI
Tasiilaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
nalunar-SSA<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
piareer-SSA<Indikativ<de
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+UNA
ukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
Esbjerg<Absolut
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<de+UNA
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han
Qasigiannguit<Instrumentalis+UNA
Aasiaat<Lokalis+UNA
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
isuma-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-U-NNGIT<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalis
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
qarasaasiaq-LIK<ental<Terminalis
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem
suli+SINNAA<Participium<jeg
sammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNA
Paamiut<Absolut+UNA
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi
oqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
sisamat-INNAQ<flertal<hans<Absolut
meeraq-LIK<flertal<Absolut+UNA
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNA
Sisimiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Terminalis+LI
kalaaleq-U<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
kunngi<enta<Lokalisl
pi-LAAR<Indikativ<JegJer
kingulleq<ental<deres<Absolut
Ilisimatusarfik<ental<hans<Absolut+UNA
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNA
nalunar-LAAR<Participium<jeg+UNA
Tasiilaq<Terminalis+LI
qallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
nalunar<Participium<han
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
sisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
aleqa<flertal<Lokalis
sisamat-INNAQ<flertal<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<deres
Paamiut<Lokalis+LU
suli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Upernavik<Lokalis+UNA
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg+UNA
Esbjerg+MIU-U<Participium<han+UNA
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LI
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
nuka<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNA
imaap<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Nuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
ulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
piareer-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
ulloq<flertal<Lokalis+UNA
meeraq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
isuma-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar<Interrogativ<du
sisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
immikkoortoq-LIK-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
oqar+NIQ<ental<Aequalis+LU
tutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
imaap+NIAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+UNA