Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LUNuuk<Lokalis+LINarsaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNAKangaatsiaq<Terminalis+LIUummannaq<TerminalisQasigiannguit<Absolut+LIAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalistallimat-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dusammisari<Imperativ<ViDem+LUNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip<Indikativ<jegTasiilaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutnaja+MIU-QAR+NIQ+UNAqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LUFinland+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selvNuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvsuli<Participium<jeg+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIsisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativsisamat-INNAQ<flertal<hans<Absolutaleqa<ental<Instrumentalis+UNAnuka+PASSUAQ<flertal<Lokalisisuma+MIU-NNGUR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LIManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duUummannaq<Absolut+LIqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+LIimaap+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LIsuli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LUillu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAaqqalu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIpiareer+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvIvittuut<Instrumentalisqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<duUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<duQaqortoq<Lokalis+LItaa+TAR<Imperativ<ViDem+LIarnaq<flertal<hans<Absolutisuma<ental<Terminalis+UNApi-NNGIT<Indikativ<JegDemoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIGentofte<Lokalisoqar+TAR<Participium<han+LInuup+GALUAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIQaqortoq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAoqaaseq<ental<Absolut<minIvittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAKangaatsiaq<Lokalisisuma-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<hans<AbsolutIlisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LIQasigiannguit+MIU<ental<Instrumentalisimmikkut<Partikel+LIQaqortoq<Instrumentalis+UNAulloq+MIU-QAR<Participium<haneqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LIassersuut+MIU-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LIUummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<hanakisooq-QAR-LAAR+NIQ+UNANuuk+MIU<ental<Lokaliseqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAukioq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LUoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAPaamiut<Instrumentalis+LItaanna<Pronomen<entalTasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalismeeraq-LIK-NNGUR+NIAR<Participium<jegkunngi+MIU-U+TAR+NIQ<ental<dereskalaaleq<flertal<Lokalis+UNANuuk<Lokalis+UNAEsbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dusuli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvpi-LAAR<Indikativ<JegDem+UNAKangaatsiaq<Lokalis+UNAisuma-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<dekalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNAkalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LImeeraq<flertal<Instrumentalis+LUIvittuut<Lokalis+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAnuna+MIU<ental<Lokalis+LIulloq+MIU-QAR<Indikativ<hansammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHamoqaasilerineq<flertal<hans<Absolutqarasaasiaq<ental<Terminalis+LIEsbjerg<Instrumentalis+LUila-QAR-SSA<Interrogativ<duIlulissat<Instrumentalis