Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LU
Nuuk<Lokalis+LI
Narsaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
Kangaatsiaq<Terminalis+LI
Uummannaq<Terminalis
Qasigiannguit<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
sammisari<Imperativ<ViDem+LU
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
Tasiilaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
naja+MIU-QAR+NIQ+UNA
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LU
Finland+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
suli<Participium<jeg+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
sisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ
sisamat-INNAQ<flertal<hans<Absolut
aleqa<ental<Instrumentalis+UNA
nuka+PASSUAQ<flertal<Lokalis
isuma+MIU-NNGUR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+LI
imaap+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
suli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
illu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
piareer+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut<Instrumentalis
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
sisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<du
Qaqortoq<Lokalis+LI
taa+TAR<Imperativ<ViDem+LI
arnaq<flertal<hans<Absolut
isuma<ental<Terminalis+UNA
pi-NNGIT<Indikativ<JegDem
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Gentofte<Lokalis
oqar+TAR<Participium<han+LI
nuup+GALUAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
oqaaseq<ental<Absolut<min
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Kangaatsiaq<Lokalis
isuma-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
Ilisimatusarfik-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LI
Qasigiannguit+MIU<ental<Instrumentalis
immikkut<Partikel+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+UNA
ulloq+MIU-QAR<Participium<han
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
assersuut+MIU-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LI
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+UNA
Nuuk+MIU<ental<Lokalis
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
ukioq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LU
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Paamiut<Instrumentalis+LI
taanna<Pronomen<ental
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
meeraq-LIK-NNGUR+NIAR<Participium<jeg
kunngi+MIU-U+TAR+NIQ<ental<deres
kalaaleq<flertal<Lokalis+UNA
Nuuk<Lokalis+UNA
Esbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
suli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
pi-LAAR<Indikativ<JegDem+UNA
Kangaatsiaq<Lokalis+UNA
isuma-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<de
kalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNA
kalaaleq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
Ivittuut<Lokalis+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
nuna+MIU<ental<Lokalis+LI
ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
oqaasilerineq<flertal<hans<Absolut
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
Esbjerg<Instrumentalis+LU
ila-QAR-SSA<Interrogativ<du
Ilulissat<Instrumentalis