Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
oqaluttuar<Indikativ<de+LI
qallunaaq+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
kalaaleq<ental<Lokalis
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
nuka-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
tallimat<Talord<Aequalis+LU
ukioq-LIK<flertal<Absolut
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
nuna+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ateq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
illu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han
nuliaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
nalunar-SSA<Participium<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
sisamat-INNAQ-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk<Lokalis+LI
qarasaasiaq-INNAQ-LIRI<Participium<jeg+UNA
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+LU
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Upernavik<Instrumentalis
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+UNA
suli-SSA<Indikativ<de
Upernavik<Lokalis+LU
inunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
ukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
isuma-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
nuna<ental<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
suli-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis
aap<Partikel+LU
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
kingulleq-INNAQ-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
angut<ental<Absolut+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LU
Tasiilaq<Lokalis+LI
Nuuk+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq<Terminalis+UNA
Paamiut<Lokalis+LI
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+LU
assersuut-INNAQ<ental<Absolut
Qasigiannguit<Lokalis+LU
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
najugaq<flertal<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
piareer+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
inunngor-NNGIT<Participium<han+LU
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
suli-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
akisooq-NNGUR+NIAR=NNGIT<Indikativ<han
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han
ulloq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
uanga<Pronomen<ental+UNA
angaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<de
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<de+LU
inunngor-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
Kangaatsiaq<Absolut+LI
Tasiilaq<Lokalis
qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
isuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
qarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ
Gentofte+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa-U+SIMA<Interrogativ<du
suli<Indikativ<han+UNA
isuma+MIU-QAR+NIQ+UNA
nuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNA
sisamat-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
Aasiaat+MIU-U<Interrogativ<du
inunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
aqqalu<enta<Lokalisl+IP+TAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LI
marluk-LIK<ental<hans<Absolut
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
qallunaaq<ental<Absolut+LI