Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kunngi-QAR<Indikativ<jeg+LI
nukappiaraq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg+UNA
Kangerlussuaq<Absolut+UNA
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
ukioq<ental<deres<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
pi-NNGIT<Interrogativ<DuHam
Gentofte+MIU<ental<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
oqar+NIQ<ental<deres+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han
kunngi+MIU-QAR<Participium<han+UNA
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
nuna<enta<Lokalisl+IP+NIQ<ental<deres+UNA
imaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LI
Tasiilaq<Lokalis+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Paamiut<Absolut+UNA
taa<Imperativ<ViDem+LI
Ilisimatusarfik-QAR+TAR+NIQ+LI
Paamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
najugaq<flertal<Terminalis+LI
qallunaaq<flertal<Lokalis
eqqaama+SINNAA<Indikativ<ViDem
nuka-LIRI-NNGIT<Indikativ<han+UNA
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
pi<Interrogativ<DuHam
Finland+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
piareer+NIAR<Indikativ<vi+LU
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
arnaq<ental<min<Absolut
oqaaseq<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Upernavik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+UNA
inunngor-NNGIT<Interrogativ<du
naja-INNAQ<ental<hans<Absolut+LU
eqqaama<Indikativ<DeMig
akisooq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
Ilulissat<Lokalis+LU
kingulleq-U-LAAR<Participium<de+UNA
Esbjerg+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+LI
Nanortalik+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<han
Uummannaq<Lokalis+UNA
isuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
pingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
nuup+GALUAR<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
ukioq-U+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
meeraq<flertal<Terminalis+LI
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
assersuut+MIU-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Uummannaq<Absolut+LI
akisooq<flertal<Terminalis+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqar+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
imaap+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
pingasut-LIK-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LU
kalaaleq<ental<Lokalis+LU
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
tallimat<Talord<ental<deres+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han+UNA
Ilisimatusarfik<ental<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<ental<deres
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam
suli<Participium<han+UNA
akisooq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LU
Upernavik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
suli-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
nuup+TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
oqar-SSA<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg+LU