Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilulissat<LokalisKangaatsiaq<Instrumentalis+UNAaleqa-U+SIMA<Interrogativ<duIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LIkalaaleq-QAR-LAAR<Participium<hanpi-LAAR<Imperativ<ViDem+LUsisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selvNuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LItallimat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LImarluk<Talord<Absolut>Pl+LUinunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUanaana+MIU-QAR<Indikativ<haninunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNAtutsiuteqqip-LAAR<Participium<jegaleqa+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIaleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LIKangaatsiaq<Lokalis+UNAtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg+LUoqar<Indikativ<viKangaatsiaq<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolutmeeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDemPaamiut<AbsolutFinland+MIU<flertal<Lokalismarluk-LIK-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<AbsolutEsbjerg+MIU-LIRI+NIAR<Interrogativ<duinunngor<Participium<de+UNAPaamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LIKangaatsiaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LItaaguut<ental<Terminalis+LInuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolutnuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAQeqertarsuaq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalisqarasaasiaq<ental<Absolut+UNAqarasaasiaq-LIK<ental<Absolut+LIAasiaat<Absolut+UNAukioq-QAR<Indikativ<han+LUimaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LIsammisari<Imperativ<ViDemaleqa-LIK<flertal<Relativ+LIeqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LIKangerlussuaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAsuli+GALUAR<Indikativ<de+UNAqarasaasiaq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegJernaja<ental<Aequalis+UNAManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LUGentofte<Absolut+LUnuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LIeqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LUIvittuut<Absolut+LIkalaaleq-U-SSA<Interrogativ<duisumaqar-SSA<Indikativ<jegukioq-LIK<flertal<Lokalis+LUtaa+NIAR<Interrogativ<DuHamAasiaat<Absolut+LIIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LUeqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNAassersuut-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvpi-SSA<Indikativ<JegDemtaa+GALUAR<Imperativ<ViDemeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+NIAR<Ledsagemåde<de_selveqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+UNAGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<hanqallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegIvittuut+MIU-QAR+NIQ+UNAoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deresFinland<Lokalisulloq<ental<min<Absolut+LUpi+SIMA<Indikativ<ViDemnuka-U+SIMA<Interrogativ<duassersuut<ental<Absolut+UNASisimiut+MIU-QAR<Participium<hanoqaaseq<ental<Absolutassersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutpi+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHamQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIQeqertarsuaq<AbsolutQaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNAqallunaaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutAvanersuaq+MIU-U<Participium<jegQeqertarsuaq<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq<ental<AequalisFinland<Terminalis+LUNarsaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+UNAsisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<desisamat-INNAQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP+TAR<Indikativ<jeg+UNAmarluk<Talord<Absolut>Pl+LIsuli<Indikativ<han+LInuup+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutqallunaaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+UNAEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg