Warning: Undefined array key "lang" in /home/kal/public_html/setlang.php on line 46
Automat 3.2.2: Produktion « Grønlandsk for voksne 2 « Learn Greenlandic

Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
pingasut-LIK-U+NIQ<ental<Absolut+LU
ulloq<ental<min<Absolut+LU
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LI
tallimat<Talord<ental<deres+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
sammisari+TAR<Imperativ<ViDem+LI
ulloq+MIU<ental<Lokalis
ulloq-LIK<flertal<Absolut+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
sisamat-INNAQ<flertal<Instrumentalis+UNA
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg
pi-SSA<Indikativ<JegDem
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
aleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LU
SULI<Partikel+UNA
akisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LU
imaap+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
SULI<Partikel+LU
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Upernavik<Absolut+LI
Nanortalik<Terminalis
ila-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
ulloq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
kiisa<Partikel+LU
nukappiaraq<ental<Aequalis
Qaqortoq<Terminalis
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
tassa<Partikel
aap<Partikel+UNA
aleqa+MIU-QAR<Participium<han+LU
taa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
isuma-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ukioq-QAR-SSA<Participium<han
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
angaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LU
suli<Participium<de+LU
qallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
oqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR+SIMA+NIQ<ental<deres+LU
tutsiuteqqip-NNGIT<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
ani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han
ulloq<enta<Lokalisl+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Nanortalik+MIU<flertal<Lokalis+UNA
ullumi<Partikel+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegJer+UNA
oqaaseq<flertal<Lokalis
Maniitsoq<Terminalis+UNA
oqaaseq<ental<Lokalis
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
kunngi-QAR-LAAR<Participium<han+UNA
qarasaasiaq<flertal<hans<Absolut
arnaq<flertal<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
kalaaleq-QAR-LAAR<Participium<han
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
Uummannaq<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg
kunngi-NNGUR+SINNAA+NIQ<flertal<Lokalis
kunngi+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
piareer-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
oqar+TAR<Participium<han+LI
kingulleq-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Tasiilaq<Lokalis+LI
nuka+MIU<ental<Terminalis+UNA
pi-NNGIT<Indikativ<JegJer
aleqa+GӘ-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Finland<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU-LIRI<Participium<jeg+UNA
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
kingulleq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Participium<han+UNA
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA