Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Tasiilaq<Terminalis+UNA
tutsiuteqqip<Indikativ<de+LI
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<ental<Aequalis
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
nuka<ental<Aequalis+UNA
Maniitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Nanortalik+MIU-U+SINNAA+NIQ<flertal<Relativ+LI
Sisimiut<Instrumentalis+LI
oqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
oqaaseq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Uummannaq<Terminalis
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<jeg
qallunaaq<ental<deres<Absolut+LI
isuma-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
kiisa<Partikel
Nanortalik<Terminalis
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LU
akisooq-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-LIRI<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
nuka<ental<Absolut
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han
Kangaatsiaq<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<de
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+LI
manna<Pronomen<ental
Upernavik<Terminalis+LI
suli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han
ilinniar-LAAR<Participium<han+UNA
Avanersuaq<Absolut+LI
pingasut<Talord<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
sammisari<Imperativ<ViDem
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
imaap-SSA<Indikativ<de+LI
isuma-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Esbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Nuuk<Absolut+UNA
ukioq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
Finland<Absolut+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNA
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<de
Ivittuut<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
Qaqortoq<Absolut+LI
meeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
piareer+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Aasiaat<Absolut+UNA
Aasiaat<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
pi+TAR<Indikativ<DeMig
Nanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNA
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<han
nuka-INNAQ<ental<Absolut
kalaaleq<ental<Terminalis
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LI
aqqalu+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<han
marluk<Talord<Lokalis+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
kunngi-LIRI+TAR<Participium<jeg
arnaq<ental<Absolut
pi+GALUAR<Indikativ<JegDem
Qaqortoq<Instrumentalis+LU
imaap+TAR<Indikativ<de
ukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<han
suli-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Absolut+UNA
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LI
Qasigiannguit<Absolut+LI
akisooq<flertal<Terminalis+LI
aleqa<ental<Instrumentalis+UNA
sisamat<Talord<Instrumentalis+LI
uanga<Pronomen<ental+UNA
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Paamiut<Absolut+UNA
Gentofte<Instrumentalis+UNA
Paamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LI
Upernavik<Lokalis
Aasiaat+MIU-U<Participium<de
taa+NIAR<Interrogativ<DuHam
Uummannaq<Instrumentalis
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNA
qallunaaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem