Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

isumaqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+UNA
nuna-U<Participium<han+UNA
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
suli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
suli-NNGIT<Indikativ<de+LU
Nuuk<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
tutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
ila-NNGUR-SSA<Participium<de+LI
Paamiut+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LU
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
oqar+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
suli-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
suli-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
suli+GALUAR<Indikativ<han+LI
oqar-SSA<Indikativ<han
kiisa<Partikel
Nuuk+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
anaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
Finland<Absolut+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalis
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<han
tutsiuteqqip+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LI
suli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
suli+NIAR<Indikativ<de
Ivittuut+MIU-U-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut+LI
Upernavik+MIU-QAR+NIQ
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
taa+TAR<Imperativ<ViDem
nuna-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+UNA
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
nuna+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
sisamat-NNGUR+NIAR<Indikativ<vi+UNA
Gentofte<Terminalis+LU
qallunaaq+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
marluk<Talord<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<du
makku<Pronomen<flertal
Kangaatsiaq<Absolut+LU
Gentofte<Absolut+LU
kalaallisut<Partikel
qallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
kunngi-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
Ilisimatusarfik+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHam
qallunaaq-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNA
taa-LAAR<Imperativ<ViDem
Aasiaat<Instrumentalis+UNA
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNA
ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
Ivittuut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNA
sisamat-INNAQ-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Upernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
kunngi-QAR<Indikativ<jeg+LI
Finland+MIU<flertal<Lokalis
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<de
anaana-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<de+UNA
eqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem+UNA
ukioq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
ullumi<Partikel+UNA
isumaqar-SSA<Indikativ<de
oqaaseq<ental<Absolut
ani<ental<min<Absolut
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNA
aleqa<flertal<Lokalis
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNA
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
nuna+MIU<flertal<Instrumentalis
ulloq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
ulloq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
qallunaaq<ental<Absolut
anaana-LIK<ental<Terminalis+LU
Paamiut<Instrumentalis
Nuuk+MIU-QAR<Participium<han+LI
suli-LAAR<Participium<han+UNA
Ilulissat<Lokalis+LU
kunngi-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Tasiilaq<Lokalis
kunngi-QAR-LAAR<Participium<han+UNA
pi+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
meeraq<flertal<hans<Absolut
Qaqortoq<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
arnaq-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LI