Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
assersuut-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<hans<Absolutaqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalispi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDemUpernavik+MIU-QAR+NIQkalaaleq-U<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIkingulleq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU<flertal<LokalisAvanersuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LIoqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<deIvittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIuanga<Pronomen<entaltallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+UNAillu-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LImeeraq<ental<deresnajugaq+MIU-U<Interrogativ<duQasigiannguit+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIAvanersuaq+MIU<ental<Terminalis+UNAeqqaama+TAR<Indikativ<ViDem+LUkalaaleq<flertal<Instrumentalis+UNAFinland<Terminalis+LItallimat-INNAQ<flertal<Lokalisoqaaseq<flertal<InstrumentalisIlulissat<Absolutakisooq-QAR-LAAR+NIQ+UNAnaja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LIUpernavik+MIU<ental<Absolut+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<hanqarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolutsuli+TAR=GALUAR<Indikativ<jegQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamnuup+GALUAR<Indikativ<jegnuna-U<Participium<jegsammisari-LAAR<Indikativ<ViDemtutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jegsuli+SIMA<Participium<jeg+LUoqaluttuar-NNGIT<Participium<hanAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LUManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<dukunngi-NNGUR-SSA<Participium<hananaana+MIU-LIRI+SINNAA+NIQ<ental<deres+UNAoqaluttuar-SSA<Indikativ<hankalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHamKangerlussuaq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvPaamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUAvanersuaq+MIU-QAR<Participium<hanAasiaat<Lokalis+LUEsbjerg+MIU-U+TAR<Indikativ<hansuli-SSA<Participium<jeg+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LUnuka-LIRI<Indikativ<jegnuliaq-INNAQ<ental<Absolutqallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNApi-SSA<Indikativ<JegDeminunngor-LAAR<Participium<han+LUila-INNAQ<flertal<Relativ+UNApiareer+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAKangaatsiaq<Terminalis+UNAAvanersuaq<Absolut+UNAAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvisuma-QAR-NNGIT<Interrogativ<duPaamiut<Instrumentalis+LUqarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIUummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<deAvanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duGentofte<Absolut+UNAIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalisqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LUinunngor-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LInalunar-LAAR+NIQ<ental<Absolutinunngor-LAAR+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvIvittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq+MIU<flertal<Lokalisukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<viqarasaasiaq-LIK<ental<Terminalisnajugaq-LIK-LIRI+NIQ<flertal<hans<AbsolutNuuk+MIU-QAR+NIQ+UNAoqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LUeqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDemSisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Participium<jegkalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duanaana<flertal<LokalisIlloqqortoormiut<AbsolutFinland<Absolut+LIqallunaaq-INNAQ<flertal<hans<AbsolutFinland+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUillu+PASSUAQ<flertal<Lokalistallimat-NNGUR+GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq<ental<Absolutqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam