Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Avanersuaq<Lokalis
Sisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LU
oqaaseq<flertal<Terminalis+LI
sisamat-LIK-QAR+TAR<Participium<jeg+UNA
naja+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis
Ilisimatusarfik-QAR+NIQ+LU
nalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
kunngi-LIRI+TAR<Participium<jeg
kingulleq<flertal<Relativ+LI
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LU
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
sisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Paamiut<Instrumentalis+UNA
immikkoortoq-LIK-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
qarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDem
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
arnaq<flertal<hans<Absolut
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LI
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Maniitsoq<Terminalis
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
Narsaq<Terminalis+LU
Tasiilaq<Absolut
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<de+UNA
Esbjerg<Instrumentalis+LI
angaju+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalis
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis
suli+SIMA+NIQ<ental<deres+LI
nuup+TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
tallimat<Talord<Aequalis
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
anaana-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<de+UNA
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
aamma<Partikel+LI
Ilulissat<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Esbjerg<Absolut+UNA
oqaaseq<ental<Absolut<min
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
piareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
qarasaasiaq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi
aleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LU
suli+GALUAR<Indikativ<de+UNA
sisamat-INNAQ<flertal<Instrumentalis+UNA
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<jeg
akisooq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem
Paamiut+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
manna<Pronomen<ental+LU
aqqalu+MIU-QAR<Participium<han
oqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
isuma+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<de
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Sisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<han
naja<flertal<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
qallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han+LU
meeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
arnaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Upernavik<Absolut+UNA
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LI
Tasiilaq<Terminalis
imaap<Indikativ<jeg+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
qallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han
Esbjerg<Lokalis+LU
Ivittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
Qeqertarsuaq<Absolut
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
oqaaseq<ental<Absolut
tutsiuteqqip-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
piareer-LAAR<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Participium<de
Aasiaat<Lokalis
akisooq-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Kangaatsiaq<Instrumentalis
piareer-LAAR<Indikativ<han+UNA
Qaqortoq<Absolut+LI
arnaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
nuna+MIU<flertal<Instrumentalis
manna<Pronomen<ental+UNA