Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nuup<Ledsagemåde<de_selv+LIQaqortoq<Terminalis+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNANuuk+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIpiareer-LAAR<Indikativ<han+UNAaleqa+MIU-U-SSA<Participium<han+UNAAasiaat<Lokalis+LItaa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamoqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAaleqa<flertal<Lokalis+IP<Participium<hanNarsaq<Instrumentalissisamat<Talord<Aequalisoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAsuli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUisuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<dumakku<Pronomen<flertalanaana-LIK<ental<Terminalis+LUPaamiut+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIukioq-QAR-SSA<Participium<han+LUaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<enta<LokalislEsbjerg+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutsisamat<Talord<Instrumentalis+LIimaap+TAR<Participium<hanaleqa<ental<Terminalis+LUaleqa+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<LokalisIvittuut+MIU-U+SIMA<Participium<jegassersuut<ental<Terminalis+LIqarasaasiaq<ental<hans<Absolut+LIEsbjerg<Lokalis+LUPaamiut+MIU-U<Participium<han+LInammineq<Adjektiv+LUpi-SSA<Indikativ<JegDemManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAnalunar-LAAR<Indikativ<de+LUIlulissat<Absolut+LIpi+TAR<Indikativ<JegJerkiisa<Partikel+LUoqar+NIAR+NIQ<flertal<TerminalisNarsaq<Terminalisnuna-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<duulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut+UNANanortalik+MIU<flertal<Lokalis+UNAKangaatsiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duQaqortoq<Instrumentalissisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvukioq<flertal<Terminalis+LUQasigiannguit+MIU-LIRI+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvGentofte<Lokalis+LUFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LIoqar+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNAoqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAoqar+SIMA<Participium<de+LIQaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNAAasiaat<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+LItaaguut<ental<Terminalis+LIila-QAR-SSA<Interrogativ<dupi<Indikativ<JegJerinunngor<Indikativ<han+LINanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNAeqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNAsammisari+NIAR<Imperativ<ViDemullumi<Partikel+LIqallunaaq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNAnuna+PASSUAQ<flertal<Lokalismeeraq-NNGUR+SINNAA<Participium<jegoqar+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selvUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LUnajugaq<flertal<Terminalis+LIaleqa+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisaqqalu-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<viTasiilaq<Absolut+LUsuli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAoqaluttuar-SSA<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<duSisimiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duFinland<Instrumentalis+LIsuli+TAR=GALUAR<Interrogativ<dusuli<Ledsagemåde<de_selvFinland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUkunngi+MIU-QAR+NIQQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegPaamiut+MIU<ental<Terminalis+LIUpernavik+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Absolutmeeraq<flertal<Instrumentalis+LUsisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<dumarluk-LIK-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolutulloq<ental<hans<Absolut