Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ani-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+UNA
eqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
oqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LU
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
meeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Narsaq+MIU<ental<Absolut
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
akisooq<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<han
Sisimiut+MIU-U<Participium<de
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
imaap<Interrogativ<du
suli<Participium<han
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNA
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem
ulloq+MIU<ental<Lokalis
Finland<Lokalis+LU
immikkut<Partikel+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Gentofte<Absolut
Finland+MIU<ental<Absolut
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Interrogativ<du
Finland+MIU<ental<Instrumentalis
aleqa-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Upernavik<Terminalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
nuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LI
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
kalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LI
Paamiut<Lokalis
nalunar+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR+SIMA+NIQ<ental<deres+LU
kalaaleq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
Nanortalik+MIU-U+SINNAA+NIQ<flertal<Relativ+LI
inunngor<Participium<de+UNA
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
aqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
pi<Indikativ<ViDem
sammisari+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
oqar-SSA<Indikativ<jeg+LU
oqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
sisamat-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
Qasigiannguit<Absolut+LU
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
isuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
nammineq<Adjektiv
kalaaleq-INNAQ-U<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
Finland+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
piareer-LAAR<Indikativ<han+UNA
Upernavik<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
imaap<Ledsagemåde<de_selv+LI
nalunar+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LU
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem
Finland<Instrumentalis+UNA
oqar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
qarasaasiaq+GӘ+TAR<Imperativ<ViDem
pi+SIMA<Imperativ<ViDem+LU
aqqalu+MIU-QAR<Participium<han
nalunar<Participium<han+LU
nuka-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Ilulissat+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LI
Nuuk+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<de
Kangerlussuaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
nuka<ental<Absolut
Paamiut+MIU<ental<Lokalis
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<ViDem
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<de
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
anaana<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI