Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Avanersuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvmarluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LUpiareer-LAAR<Interrogativ<dusuli+SIMA+NIQ<ental<deres+LIeqqumiitsuliortoq-U+SINNAA<Indikativ<vi+UNAnaja+MIU-QAR+NIQManiitsoq<Lokalis+LImeeraq-INNAQ-LIRI+NIAR<Indikativ<de+UNAoqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LINarsarsuaq<Absolutoqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LIPaamiut+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIassersuut<ental<Absolut+UNAEsbjerg+MIU-QAR<Participium<han+LUkunngi<enta<LokalislManiitsoq<Terminalis+LUimmikkut<PartikelNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAaqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<viQasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqar+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LIUummannaq<AbsolutSisimiut+MIU-QAR+NIQFinland+MIU<ental<Instrumentalisoqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNAkingulleq-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAtutsiuteqqip<Interrogativ<duarnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHamUummannaq+MIU<flertal<Lokalisoqaaseq+MIU<flertal<Lokalisulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut<Lokalis+LIinunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<de+LUisuma<flertal<Instrumentalis+UNApiareer+TAR=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LUukioq+PASSUAQ<flertal<TerminalisIlloqqortoormiut+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<jeg+UNAtaa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamani+PASSUAQ<flertal<Aequalisnalunar+GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<jeg+LUtaa<Imperativ<ViDem+UNAmeeraq-NNGUR-SSA<Interrogativ<dusammisari+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHamullumi<Partikelulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LIarnaq<ental<Absolutpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LIqarasaasiaq+GӘ+TAR<Indikativ<DeHaminunngor<Indikativ<de+LIFinland+MIU-U<Indikativ<han+LIsisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selvinunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIsuli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalisqarasaasiaq<ental<Instrumentalis+LIpi+GALUAR<Indikativ<DeHamakisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LUuanga<Pronomen<ental+LIKangerlussuaq<Lokalis+UNANuuk+MIU<flertal<Lokalisnalunar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Participium<deqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dupi-LAAR<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU<ental<Terminaliseqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<hans<AbsolutKangaatsiaq<Absolut+UNAulloq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNANanortalik<Absolut+LUtutsiuteqqip<Participium<desuli+GALUAR<Indikativ<de+LUkunngi-LIRI<Interrogativ<duoqaaseq<ental<hans<AbsolutManiitsoq<Absolut+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hanukioq-LIK<flertal<Absolutnuup+GALUAR<Indikativ<jegillu-QAR-LAAR<Interrogativ<duNanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNAsuli+GALUAR<Participium<hannuna<ental<TerminalisFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvqallunaaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+UNApiareer+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LUFinland+MIU-U<Interrogativ<duIlisimatusarfik+GӘ<Imperativ<ViDemoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viukioq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutukioq<ental<deres<Absolut+LIsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA