Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Narsaq<Terminalis+UNA
Gentofte+MIU<ental<hans<Absolut
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+UNA
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qarasaasiaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+LU
Narsarsuaq<Lokalis
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-U+GALUAR<Participium<jeg
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
nuna-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
kingulleq<ental<Instrumentalis+LI
oqar+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
kunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
oqaasilerisoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
aleqa<ental<Aequalis
sisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Lokalis
marluk<Talord<Absolut>Pl+UNA
isuma<flertal<Instrumentalis+UNA
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
Paamiut<Lokalis+LI
Ivittuut<Lokalis+UNA
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
pingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
Nuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Upernavik<Terminalis+LU
oqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LU
meeraq<flertal<hans<Absolut
Finland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
najugaq<flertal<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Qaqortoq<Lokalis+UNA
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+LU
nuna<enta<Lokalisl+UNA
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+UNA
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI
Narsaq+MIU<ental<Absolut
inunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
ila<flertal<Lokalis
najugaq<flertal<Lokalis+LI
ila+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJer+UNA
Paamiut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
Narsaq+MIU<ental<Lokalis
uanga<Pronomen<ental+LI
Kangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<du
ulloq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+UNA
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
pi-LAAR<Imperativ<ViDem
suli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
piareer+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
aamma<Partikel+UNA
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
Qaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LU
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
ulloq-LIK<flertal<Absolut+LI
naja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LI
aamma<Partikel+LI
Qaqortoq<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
assersuut-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
suli+GALUAR<Participium<han
nuliaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
isuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Finland<Terminalis+UNA
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LU
sisamat-INNAQ<flertal<Terminalis+LU
kingulleq<ental<Absolut
ator-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNA
oqaaseq<ental<Absolut<min
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Avanersuaq+MIU-U<Participium<jeg
Sisimiut<Absolut+LI
naja-LIK<flertal<Relativ+LU
aappaagu<Partikel+LU
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut