Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
qallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
isuma+GӘ<Indikativ<HanHam
marluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<Absolut
nuna+PASSUAQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+NIQ<ental<hans<Absolut
sisamat-NNGUR<Indikativ<jeg+UNA
oqar<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
inunngor-LAAR<Interrogativ<du
ateq-LIK<flertal<Relativ
nalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
assersuut-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Avanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg
Uummannaq<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNA
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
ulloq-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LI
piareer-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
oqar+NIAR<Participium<han+UNA
aamma<Partikel
anaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Finland<Instrumentalis
nuka-LIRI<Indikativ<jeg
pi<Indikativ<JegDem
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LU
kunngi<enta<Lokalisl
imaap+NIAR<Interrogativ<du
oqar+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNA
nuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
makku<Pronomen<flertal+LU
qarasaasiaq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
Finland+MIU<ental<Absolut
taa+TAR<Imperativ<ViDem+LI
arnaq-QAR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
Nuuk<Instrumentalis+UNA
Aasiaat<Lokalis+LU
taa<Interrogativ<DuHam
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de
qarasaasiaq-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Finland+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
qarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LU
Ilulissat<Absolut
ulloq-LIK<flertal<Absolut
isuma-LIK<flertal<Absolut
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
nalunar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LI
nalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nuka<ental<Aequalis+UNA
sammisari-SSA<Indikativ<JegDem+LI
oqar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig+LI
Kangerlussuaq<Instrumentalis
ukioq-NNGUR<Indikativ<han+LU
aleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
Upernavik<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Aasiaat<Absolut+UNA
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Sisimiut<Lokalis+LI
aleqa<flertal<hans<Absolut+UNA
assersuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis
suli+SIMA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg+UNA
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq-LIK<ental<hans<Absolut+UNA
kalaaleq-LIK<ental<Absolut
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
SULI<Partikel+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Maniitsoq+MIU-U<Participium<han+LI
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<han
nuna-U<Participium<jeg
Finland+MIU<ental<Instrumentalis
inunngor-SSA<Interrogativ<du
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
suli<Participium<han+UNA
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LU
Maniitsoq<Absolut+UNA
qarasaasiaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
ila-QAR-SSA<Interrogativ<du
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LI
tallimat<Talord<Aequalis
ateq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNA