Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUAasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalisoqaaseq<ental<Instrumentalis+UNAmeeraq<ental<Absolutoqar+NIAR+NIQ<flertal<Terminaliskunngi+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHamIlisimatusarfik-QAR+NIQ+LUimaap+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUNuuk<AbsolutPaamiut+MIU-QAR<Participium<hanQasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNApi-SSA<Imperativ<ViDem+UNAUummannaq+MIU-QAR+NIQPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+LIkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selvnajugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutqarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Interrogativ<duoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LUNuuk+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAsuli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUnammineq<Adjektiv+UNAQaqortoq+MIU-QAR<Participium<hanSisimiut+MIU<ental<Absolut+LIukioq<ental<deres<AbsolutNuuk<Instrumentalisakisooq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hantamarmik<AdjektivPaamiut+MIU-U<Participium<jeg+LUsuli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selvPaamiut+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LUqarasaasiaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUeqqumiitsuliortoq<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvoqar-SSA<Participium<de+LIpi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUGentofte<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNApiareer+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvUummannaq+MIU-U<Indikativ<de+LIPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+UNApingasut-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIimaap+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolutqallunaaq+PASSUAQ<flertal<LokalisPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIvittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvGentofte+MIU<ental<min<Absolutaqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDemarnaq-U<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvKangerlussuaq<Absolut+UNAinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LUGentofte+MIU<ental<hans<Absolut+UNAQeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<hankalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNAassersuut-U+NIAR<Indikativ<deulloq-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolutinunngor-NNGIT<Indikativ<de+LUqarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDemNuuk+MIU<ental<LokalisUpernavik+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvkunngi+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAimaap<Participium<hanaqqalu-NNGUR<Participium<hantutsiuteqqip-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LItutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LUFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegisuma+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selvpingasut-LIK-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<de+UNAsuli<Ledsagemåde<de_selv+LUisuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAUpernavik+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vioqar<Indikativ<viIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalissammisari-SSA<Imperativ<ViDemNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAPaamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAaleqa<ental<Terminalis+UNAUpernavik<LokalisKangerlussuaq+MIU-QAR+NIQ+LIQaqortoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNApiareer-LAAR<Participium<deGentofte<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LIqallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutAvanersuaq+MIU<ental<Terminalis+LUukioq-LIK<flertal<Absoluttaaguut<ental<Terminalis