Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Paamiut+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUKangaatsiaq<Lokalissisamat-LIK<ental<hans<Absolut+LUukioq<flertal<Terminalis+LUqarasaasiaq<ental<Aequalis+UNAsuli-SSA<Participium<jeg+LIQasigiannguit<Lokalis+LUPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUFinland+MIU-QAR<Participium<han+UNAAvanersuaq+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutpiareer<Ledsagemåde<de_selv+LIIvittuut<Absolut+LUFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<viIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LINarsaq<Lokalisisuma+GӘ<Indikativ<HanHamTasiilaq<Lokalis+UNAaleqa-LIK<flertal<Relativ+LIulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvinunngor-LAAR=TAR<Indikativ<viani+MIU<flertal<Lokalis+LUqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIIvittuut+MIU-U-SSA<Participium<han+UNAsammisari<Indikativ<DeHamateq-LIK<flertal<Relativpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LUoqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<deGentofte+MIU<enta<Lokalislilinniar-LAAR<Participium<han+UNAulloq-U+TAR=GALUAR<Participium<de+LIAasiaat+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU-U<Participium<deEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIkalaallisut<Partikel+LUaqqalu-LIRI<Participium<han+LUeqqaama-LAAR<Imperativ<ViDemeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIilaa<PartikelEsbjerg+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+UNAoqaluttuar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvEsbjerg<Terminalis+UNApi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHamqarasaasiaq+GӘ<Interrogativ<DuHamsisamat-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutAasiaat+MIU-U+NIAR<Indikativ<de+UNAGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUsuli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUpi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LIisuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNAtutsiuteqqip<Indikativ<de+LIisuma+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selvpi+GALUAR<Indikativ<DeHammakku<Pronomen<flertalpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJerqarasaasiaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUAasiaat<Instrumentalis+LUanaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNAUummannaq+MIU-QAR+NIQmarluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIFinland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LIimaap-LAAR=TAR<Participium<deSisimiut<AbsolutNanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNAkingulleq-LIRI+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIUummannaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvilinniar<Participium<hanaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUaqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNAkunngi+MIU-QAR+NIQoqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selvFinland+MIU<ental<Instrumentaliseqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<ViDemoqar+SINNAA<Participium<jegkunngi-NNGUR-SSA<Participium<hanAasiaat+MIU-U<Indikativ<jegIvittuut+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+LImeeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<viqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIukioq-LIK<ental<hans<Absolutkunngi-LIK<flertal<Relativ+UNANuuk<Terminalis+LUIvittuut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<duarnaq+MIU<flertal<LokalisNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAFinland<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dukunngi-LIRI+TAR<Participium<jegillu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNAoqar+TAR<Indikativ<demarluk<Talord<Absolut>Pl+LUimaap+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU<ental<Absolutkunngi<enta<Lokalisloqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvulloq<flertal<Lokalis+UNAulloq-U+NIAR<Indikativ<vi+UNAeqqaama<Imperativ<ViDem+UNA