Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU-U-NNGIT<Interrogativ<du
nalunar<Interrogativ<du
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<han+UNA
sisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
ulloq-QAR+TAR<Indikativ<jeg+UNA
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
Paamiut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
tutsiuteqqip<Participium<han+LU
nalunar+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
angut<ental<Lokalis
aleqa+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
nalunar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
ukioq+GӘ-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuka-INNAQ<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk+MIU-QAR<Participium<han+LI
imaap<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
najugaq<flertal<Lokalis+LI
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
immikkut<Partikel+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LU
nuka+MIU<ental<Instrumentalis+LI
najugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Qasigiannguit<Instrumentalis+UNA
meeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
kalaaleq<ental<Absolut+UNA
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LU
Gentofte<Absolut
Upernavik<Terminalis+LI
imaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Finland+MIU-QAR+NIQ
Finland<Lokalis+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<ViDem+LU
sammisari+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Finland<Instrumentalis
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
meeraq<ental<Aequalis+LI
sisamat<Talord<Instrumentalis
aap<Partikel+UNA
eqqaama<Indikativ<DeMig
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
nuna<enta<Lokalisl+UNA
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
oqar-LAAR<Participium<de+UNA
oqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
sisamat-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Sisimiut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
meeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
taa+SINNAA<Interrogativ<DuHam
taa<Indikativ<JegDem+UNA
ateq-QAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
naja+MIU-QAR<Participium<han+UNA
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
Maniitsoq<Lokalis
ulloq<ental<min<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<de+LU
aap<Partikel+LI
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem
ulloq-LIK<flertal<Absolut+LI
ukioq-QAR-LAAR+NIQ+LI
Qaqortoq<Absolut+LU
ulloq+MIU-QAR<Participium<han
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Sisimiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Lokalis+UNA
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+UNA
suli<Participium<han
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
ukioq<flertal<Terminalis
Qaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNA
qarasaasiaq+GӘ<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Qasigiannguit+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
oqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nammineq<Adjektiv+LU
sisamat<Talord<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNA
kingulleq<flertal<Relativ
ukioq<ental<Absolut+LI
nuna<enta<Lokalisl
ateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI