Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
sisamat-NNGUR<Interrogativ<du
ukioq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNA
ulloq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
Maniitsoq<Lokalis+LI
qarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<vi
nuliaq<ental<min<Absolut
Finland+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres+LU
tutsiuteqqip-LAAR<Indikativ<de+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis+UNA
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LU
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
qallunaaq-INNAQ<ental<Absolut
oqar+NIQ<ental<deres+LI
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
kisimi<Adjektiv+LU
akisooq+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHam
Ilulissat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<jeg+UNA
ukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMig
oqaaseq<ental<Absolut<min
Gentofte<Lokalis+UNA
kiisa<Partikel
Esbjerg<Absolut
ateq-QAR<Participium<jeg+UNA
Qaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNA
qarasaasiaq+MIU-QAR<Participium<han+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Indikativ<de
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg
arnaq<enta<Lokalisl
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
kisimi<Adjektiv+LI
ukioq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
illu-QAR-SSA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNA
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han
suli-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
piareer+TAR=GALUAR<Participium<jeg
piareer-SSA<Indikativ<jeg+LI
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg+LU
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+UNA
kunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LU
sisamat<Talord<Instrumentalis+LI
Aasiaat<Absolut
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres
Tasiilaq<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
isuma-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<du
aap<Partikel+LI
isuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<de
oqaaseq<ental<deres<Absolut
kiisa<Partikel+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
oqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama<Indikativ<DeHam+UNA
sammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNA
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam
isuma+GӘ<Indikativ<HanHam
Sisimiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
Narsaq<Terminalis+UNA
qarasaasiaq-LIRI+NIAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ani-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
ataata+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Paamiut<Lokalis+LU
aqqalu-LIK<flertal<Relativ
ulloq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
akisooq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
oqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
piareer-LAAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA<Participium<han+LU
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LI
oqar+NIAR<Indikativ<vi
pi-LAAR<Indikativ<DeHam
Nuuk<Terminalis
oqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
SULI<Partikel+LU