Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Esbjerg+MIU-U<Participium<deQasigiannguit<Absolut+UNASisimiut<Lokalisuanga<Pronomen<ental+LInuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jegtaa+SINNAA<Imperativ<ViDemIvittuut<Lokalis+LIilaqutariit+MIU-QAR<Indikativ<hansammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+UNAIvittuut<Instrumentalis+UNAqallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<hanQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAtutsiuteqqip+TAR<Indikativ<viQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalisinunngor+SINNAA+NIQ<flertal<Relativ+LUUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duimaap<Participium<jegnalunar-LAAR+NIQ<ental<Absolutoqaaseq<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolutassersuut<ental<LokalisFinland+MIU<ental<Instrumentalis+UNAullumi<PartikelFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR<Participium<han+LIeqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNAsuli-NNGIT<Indikativ<jegoqaluttuar-NNGIT<Interrogativ<duGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUManiitsoq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duNuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNAtaa<Indikativ<JegDem+UNAukioq-QAR-SSA<Participium<hanQeqertarsuaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LIuagut<Pronomen<flertal+UNAakisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LUqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNAakisooq<ental<deres<Absolut+UNAsuli+NIQ<flertal<Instrumentalisukioq<ental<deres<Absolutukioq<flertal<TerminalisIlulissat+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LIsisamat<Talord<ental<deresEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<de+UNAulloq-QAR<Interrogativ<dunuka-QAR-SSA<Interrogativ<duQaqortoq+MIU<flertal<Lokalisqallunaaq-INNAQ<ental<AbsolutGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LItutsiuteqqip+TAR<Participium<jegpi+TAR<Indikativ<JegJerqallunaaq-INNAQ<flertal<hans<AbsolutIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIator+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNAIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIinunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<jegQeqertarsuaq<Absolut+LUtaa+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJerEsbjerg<Lokalismarluk-LIK-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolutmeeraq<flertal<Terminalispiareer-SSA<Indikativ<jeg+LIAvanersuaq<Instrumentalisqallunaaq+GӘ-LAAR<Imperativ<ViDem+LItallimat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Interrogativ<dusisamat-LIK-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegmanna<Pronomen<ental+LUmeeraq<flertal<Instrumentalis+LIpi+SIMA<Indikativ<ViDem+UNAIlulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIukioq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJertamarmik<Adjektivmeeraq<flertal<hans<Absolut+UNAarnaq<flertal<hans<AbsolutKangerlussuaq<Absolut+UNAFinland+MIU<ental<Lokalis+LIFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+UNAtutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<deKangaatsiaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selvnalunar+GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip-LAAR<Participium<hanpi+SIMA<Indikativ<HanHam+UNAeqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNAoqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<de+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LInuna-QAR-LAAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU<flertal<LokalisFinland+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<RelativAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LUnajugaq<ental<Lokalisoqaluttuar<Indikativ<de+LInuna-NNGUR<Interrogativ<dukingulleq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<LokalisQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq+GӘ+SIMA<Indikativ<ViDem+UNAnuna-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<jegUummannaq<Absolut+LUTasiilaq+MIU-NNGUR<Indikativ<de