Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ilaqutariit+MIU-QAR<Indikativ<han
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Maniitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<du
oqar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LU
naja<flertal<Lokalis
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<de
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
taa<Indikativ<JegDem+UNA
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
nuliaq<ental<Absolut
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
suli+SIMA<Indikativ<han+LU
nalunar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
isuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
Ilisimatusarfik<ental<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq<Lokalis
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
ani+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LI
Finland<Absolut
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
oqaluttuar-SSA<Indikativ<han
kalaaleq<flertal<Lokalis+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<han
najugaq<ental<Terminalis+LI
Gentofte<Absolut+LI
sisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<du
pingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
sisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<han
kunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem
Aasiaat<Absolut+LU
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
ulloq<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv
nalunar+GALUAR<Participium<jeg
arnaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
naja<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
ulloq+MIU-QAR<Participium<han
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
oqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
oqar+TAR=GALUAR<Indikativ<de
Kangerlussuaq<Instrumentalis+UNA
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqaama+TAR<Indikativ<ViDem+LU
sisamat<Talord<Lokalis+IP<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
sammisari+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
tamarmik<Adjektiv+UNA
kunngi<ental<Instrumentalis
Avanersuaq<Terminalis+UNA
pi+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Uummannaq<Lokalis+UNA
Finland+MIU<ental<Instrumentalis
Ivittuut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
Aasiaat+MIU-QAR<Participium<han+LU
Maniitsoq<Lokalis+LU
Nanortalik+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
oqaluttuar+TAR+NIQ<ental<deres
tallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<de
illu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
qallunaaq<ental<Absolut+LU
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Participium<han+LU
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
akisooq<ental<deres<Absolut+UNA
nuliaq+GӘ<Imperativ<ViDem
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+UNA
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
tallimat<Talord<ental<deres
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
oqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
piareer-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
sisamat<Talord<Aequalis+UNA
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LI
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LU
massakkut<Partikel+UNA
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LI
qallunaaq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
angut<ental<Absolut+LU
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Ivittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
taa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+UNA
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDem
Paamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<de
suli+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LI