Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nuliaq+MIU<flertal<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq-U-LAAR=TAR<Participium<hanSisimiut<Lokalis+LIukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMigAvanersuaq+MIU-LIRI<Participium<han+UNAnalunar-LAAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<viGentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<deoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUNarsaq<Terminalis+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegsammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LUSisimiut<Absolut+UNAQaqortoq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvUummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolutulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUEsbjerg+MIU<ental<Terminalis+UNAManiitsoq+MIU-NNGUR<Participium<han+UNAIvittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jegsisamat-NNGUR+SIMA<Indikativ<viUpernavik<AbsolutTasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalistutsiuteqqip-LAAR<Participium<hanqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNASisimiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duisuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNAukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LUaappaagu<Partikel+UNAinunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LINarsaq+MIU<ental<AbsolutUummannaq+MIU<ental<Absolutkunngi-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUNanortalik<Absolut+UNAIvittuut<Absolutnuup+GALUAR<Participium<jegoqar-LAAR=TAR<Participium<han+LIUummannaq<Instrumentalis+LIoqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR<Indikativ<vi+LIoqar-LAAR<Indikativ<jegmakku<Pronomen<flertal+UNAaleqa+GӘ<Interrogativ<DuHamKangaatsiaq+MIU-U<Participium<deisuma-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LINanortalik<TerminalisNarsaq+MIU<ental<Lokalissuli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUsammisari+GALUAR<Imperativ<ViDem+LINuuk+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LUilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalisulloq-LIRI-LAAR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LIFinland<Terminalis+UNAEsbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<dumarluk<Talord<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<duimaap<Ledsagemåde<de_selv+UNAkisimi<Adjektivpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig+LIpi+TAR<Interrogativ<DuHamqallunaaq-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalisaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutQaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LUnuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jegUpernavik+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutUummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<hankingulleq+MIU-QAR<Participium<han+UNAaqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LINuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LIaleqa<ental<Terminalis+UNAAasiaat<Absolut+LUassersuut+MIU<flertal<Lokalis+LIeqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LInuliaq+MIU-QAR+NIQ+LUisuma+MIU-NNGUR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LIaap<PartikelIvittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<deSULI<Partikel+LIEsbjerg<Instrumentalisulloq+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaluttuar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNAPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAisuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<dununa-INNAQ-QAR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAnuup+TAR<Participium<de+LISisimiut+MIU-U<Interrogativ<duIlulissat<LokalisAasiaat+MIU-U+NIAR<Indikativ<de+UNANuuk+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dusuli-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAkunngi-NNGUR-SSA<Participium<hanakisooq-U+TAR+NIQ<ental<Aequalisillu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAinunngor+TAR<Interrogativ<dumeeraq<ental<AbsolutUummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LItallimat<Talord<ental<deres+LI