Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuliaq+MIU<flertal<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-U-LAAR=TAR<Participium<han
Sisimiut<Lokalis+LI
ukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMig
Avanersuaq+MIU-LIRI<Participium<han+UNA
nalunar-LAAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<vi
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<de
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Narsaq<Terminalis+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
Sisimiut<Absolut+UNA
Qaqortoq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolut
ulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis+UNA
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Participium<han+UNA
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
sisamat-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
Upernavik<Absolut
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<han
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
Sisimiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
isuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNA
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
aappaagu<Partikel+UNA
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI
Narsaq+MIU<ental<Absolut
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
kunngi-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Nanortalik<Absolut+UNA
Ivittuut<Absolut
nuup+GALUAR<Participium<jeg
oqar-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Uummannaq<Instrumentalis+LI
oqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq-QAR<Indikativ<vi+LI
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
makku<Pronomen<flertal+UNA
aleqa+GӘ<Interrogativ<DuHam
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<de
isuma-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Nanortalik<Terminalis
Narsaq+MIU<ental<Lokalis
suli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
sammisari+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Nuuk+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
ukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
ilinniar+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
ulloq-LIRI-LAAR<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
Finland<Terminalis+UNA
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
marluk<Talord<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<du
imaap<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kisimi<Adjektiv
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig+LI
pi+TAR<Interrogativ<DuHam
qallunaaq-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Qaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LU
nuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jeg
Upernavik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han
kingulleq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Nuuk+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
aleqa<ental<Terminalis+UNA
Aasiaat<Absolut+LU
assersuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
eqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
nuliaq+MIU-QAR+NIQ+LU
isuma+MIU-NNGUR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
aap<Partikel
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<de
SULI<Partikel+LI
Esbjerg<Instrumentalis
ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaluttuar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
isuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
nuna-INNAQ-QAR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nuup+TAR<Participium<de+LI
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
Ilulissat<Lokalis
Aasiaat+MIU-U+NIAR<Indikativ<de+UNA
Nuuk+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
suli-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
akisooq-U+TAR+NIQ<ental<Aequalis
illu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor+TAR<Interrogativ<du
meeraq<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
tallimat<Talord<ental<deres+LI