Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jeg
meeraq<flertal<Lokalis
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
nuna<ental<Terminalis
Nanortalik<Terminalis+LU
oqar-SSA=GALUAR<Participium<de+LU
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LU
aleqa+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Ivittuut<Instrumentalis+UNA
ukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
marluk<Talord<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq+MIU-U<Participium<de
nalunar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
eqqaama<Imperativ<ViDem
oqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
suli<Indikativ<vi
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU<ental<Absolut
ukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMig
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
aleqa+GӘ<Interrogativ<DuHam
eqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNA
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
aqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<de
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNA
aqqalu-LIRI<Participium<han+LU
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aamma<Partikel+UNA
Ilisimatusarfik<ental<hans<Absolut+UNA
Kangerlussuaq<Instrumentalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI
Tasiilaq<Lokalis+UNA
oqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
qarasaasiaq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
pi+TAR<Indikativ<JegJer
Maniitsoq<Absolut+UNA
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
sammisari+SIMA<Indikativ<JegJer
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres+LI
Avanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg
qallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<han+UNA
pi<Indikativ<JegDem
qallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LI
Upernavik+MIU<ental<Absolut+LI
ullumi<Partikel
pi+SIMA<Indikativ<ViDem
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han
nuna-LIK<flertal<hans<Absolut
meeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
piareer-SSA<Indikativ<de
Gentofte+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ilisimatusarfik+GӘ<Imperativ<ViDem
Aasiaat<Instrumentalis+LU
ukioq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
oqar-LAAR<Participium<de+UNA
eqqaama+NIAR<Indikativ<JegDem+LI
Nuuk+MIU-QAR+NIQ
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LU
Aasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI
Paamiut<Absolut
sisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
Ivittuut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
Qasigiannguit<Lokalis+UNA
inunngor+TAR<Participium<de
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
sisamat-LIK-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Finland<Terminalis+LI
Qasigiannguit+MIU<ental<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LU
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
eqqaama+TAR<Interrogativ<DuHam
nalunar-LAAR=TAR<Participium<de
ukioq<ental<deres<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
oqar+TAR<Participium<han+LI
najugaqar-NNGIT<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
aleqa-NNGUR+NIQ<flertal<hans<Absolut
oqar+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
Qaqortoq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
tallimat<Talord<ental<deres+LI
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis+LI
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
qarasaasiaq-LIK<flertal<hans<Absolut
kingulleq<ental<Instrumentalis+LI