Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

arnaq<enta<Lokalisl
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Ilisimatusarfik+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
Paamiut+MIU<ental<Absolut+UNA
Finland+MIU<ental<Lokalis
illu-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+UNA
nuna+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
nuup+GALUAR<Indikativ<jeg
nuup<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis+IP-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
aqqalu<enta<Lokalisl+IP-LAAR+NIQ<ental<Absolut
sisamat-INNAQ<flertal<Absolut
sisamat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
oqar+GALUAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
ulloq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
Nuuk+MIU-U+TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
isuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama+SINNAA<Indikativ<JegDem+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
oqaaseq+MIU<flertal<Lokalis
nuup+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR<Interrogativ<du
Narsaq<Absolut+LI
Tasiilaq<Instrumentalis+UNA
inunngor-NNGIT<Participium<han+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Participium<de
nuliaq<ental<Absolut
Gentofte<Absolut+LU
Nanortalik+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
marluk-LIK<ental<Aequalis+LU
Ivittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
suli<Ledsagemåde<de_selv
oqar+TAR<Participium<han+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
angut<ental<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
Maniitsoq<Terminalis+UNA
Gentofte+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
imaap-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han
aleqa-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
pi<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Nanortalik+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<han
Finland<Terminalis+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
oqar-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Ivittuut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut
nukappiaraq<ental<Aequalis
arnaq+MIU<ental<Lokalis
arnaq-U+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han
ukioq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Participium<jeg
sisamat-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam
qallunaaq<flertal<Instrumentalis
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
tallimat-LIK-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
suli-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Kangaatsiaq<Absolut+LI
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
kingulleq-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Avanersuaq+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Upernavik<Lokalis+UNA
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
taa<Imperativ<ViDem+LI
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut
Qeqertarsuaq<Terminalis
qallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNA
ulloq-LIK<flertal<Absolut+LI
nuna+MIU<flertal<Instrumentalis
oqar<Indikativ<han
suli-SSA<Participium<de
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<de
qallunaaq+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
najugaq<flertal<Terminalis+LI
Finland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
anaana+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI