Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

kalaaleq<ental<Lokalis+IP-NNGIT<Indikativ<jeg
ulloq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Kangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<du
manna<Pronomen<ental+UNA
Qaqortoq<Terminalis
Tasiilaq<Absolut
ani-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+UNA
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+UNA
pi+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
oqaaseq<flertal<Lokalis+LU
qarasaasiaq<ental<hans<Absolut+LI
nuna-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
ila-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
isuma<ental<Terminalis+UNA
Esbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNA
sisamat-NNGUR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
arnaq-LIK<flertal<Relativ+LI
najugaq+MIU-U<Interrogativ<du
Narsaq<Instrumentalis
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
imaap-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq<Terminalis+UNA
tutsiuteqqip<Participium<han+LI
suli-NNGIT<Indikativ<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNA
nalunar-LAAR<Participium<jeg+UNA
oqar+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Illoqqortoormiut<Lokalis
immikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
kiisa<Partikel+UNA
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
Tasiilaq<Lokalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LU
oqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Qaqortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Uummannaq<Absolut+LU
qarasaasiaq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
imaap+TAR<Participium<han
anaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
suli-NNGIT<Indikativ<de+LU
Maniitsoq<Absolut
ulloq-QAR+TAR<Indikativ<jeg+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
ateq<ental<deres<Absolut+UNA
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
piareer-LAAR<Indikativ<han+UNA
kunngi-QAR+TAR<Indikativ<de+UNA
eqqumiitsuliortoq<ental<Aequalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Ilulissat+MIU-QAR<Participium<han+UNA
inunngor+SIMA<Participium<jeg
imaap+SINNAA<Interrogativ<du
ulloq-QAR<Interrogativ<du
Nuuk<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jeg
Gentofte<Terminalis
nuka<enta<Lokalisl
oqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Nanortalik<Absolut
najugaq<flertal<Lokalis+LI
aamma<Partikel+UNA
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqar+NIQ<ental<deres+LI
inunngor+TAR<Participium<de
aleqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNA
Avanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<han
inunngor<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+UNA
eqqaama<Interrogativ<DuHam
Narsaq<Lokalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
akisooq-U+TAR+NIQ<ental<Aequalis
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut+UNA
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam
aleqa+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Aasiaat+MIU-U-NNGIT<Indikativ<de+LU
Finland<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis
Aasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
kingulleq<ental<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Participium<de+LI