Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Avanersuaq<LokalisSisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LUoqaaseq<flertal<Terminalis+LIsisamat-LIK-QAR+TAR<Participium<jeg+UNAnaja+PASSUAQ<flertal<LokalisGentofte+MIU<ental<InstrumentalisIlisimatusarfik-QAR+NIQ+LUnalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUkunngi-LIRI+TAR<Participium<jegkingulleq<flertal<Relativ+LIpi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LUsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamsisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUPaamiut<Instrumentalis+UNAimmikkoortoq-LIK-LIRI-LAAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIqallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+UNAqarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDemTasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LISisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<viarnaq<flertal<hans<Absolutpi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LIisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LIManiitsoq<Terminalissammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJerNarsaq<Terminalis+LUTasiilaq<Absoluteqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUIvittuut+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<de+UNAEsbjerg<Instrumentalis+LIangaju+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LItutsiuteqqip+NIQ<ental<AequalisManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LIIvittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIQeqertarsuaq<Terminalissuli+SIMA+NIQ<ental<deres+LInuup+TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LItallimat<Talord<AequalisNanortalik+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<duanaana-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<de+UNAUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIaamma<Partikel+LIIlulissat<AbsolutGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIEsbjerg<Absolut+UNAoqaaseq<ental<Absolut<minAasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalispi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHampiareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNAqarasaasiaq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vialeqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LUsuli+GALUAR<Indikativ<de+UNAsisamat-INNAQ<flertal<Instrumentalis+UNAtutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<jegakisooq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutmeeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDemPaamiut+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LImanna<Pronomen<ental+LUaqqalu+MIU-QAR<Participium<hanoqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvisuma+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<dekunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNASisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<hannaja<flertal<Instrumentalis+LIFinland+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAqallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han+LUmeeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LIarnaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LIIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIUpernavik<Absolut+UNAFinland+MIU-QAR<Participium<han+LITasiilaq<Terminalisimaap<Indikativ<jeg+LUFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanqallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<hanEsbjerg<Lokalis+LUIvittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAQeqertarsuaq<Absoluteqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDemeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegoqaaseq<ental<Absoluttutsiuteqqip-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIpiareer-LAAR<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Participium<deAasiaat<Lokalisakisooq-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selvKangaatsiaq<Instrumentalispiareer-LAAR<Indikativ<han+UNAQaqortoq<Absolut+LIarnaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUnuna+MIU<flertal<Instrumentalismanna<Pronomen<ental+UNA