Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Aasiaat+MIU-U-NNGIT<Indikativ<de+LU
taa<Imperativ<ViDem+LI
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
oqar<Participium<jeg
isumaqar-SSA<Indikativ<jeg
oqaaseq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Uummannaq<Absolut+LI
ullumi<Partikel+LI
piareer-SSA<Indikativ<de
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
sammisari+SINNAA<Indikativ<JegJer
Paamiut<Lokalis
pi+TAR<Imperativ<ViDem
ulloq<flertal<Lokalis+UNA
Kangerlussuaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuna+MIU<flertal<Instrumentalis
taa-LAAR<Imperativ<ViDem
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI
Esbjerg<Absolut+UNA
pi+SIMA<Indikativ<HanHam+LI
nuliaq+GӘ<Imperativ<ViDem
sisamat-INNAQ<flertal<Lokalis+LI
meeraq-NNGUR-SSA<Interrogativ<du
immikkoortoq-LIK-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han
ukioq<ental<deres<Absolut+LI
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<de+UNA
Nuuk<Terminalis+LU
meeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<de
meeraq<flertal<Lokalis+LU
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LU
Narsarsuaq<Terminalis
Sisimiut+MIU<ental<Lokalis
pi+SIMA<Imperativ<ViDem
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
aleqa+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LI
qarasaasiaq+GӘ+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
meeraq<flertal<Terminalis
ilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
meeraq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Nanortalik+MIU-LIRI<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<de
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNA
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Narsaq<Absolut+LI
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
Qaqortoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
akisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LU
Narsaq+MIU<ental<Absolut
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
manna<Pronomen<ental+LU
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+UNA
SULI<Partikel
Finland+MIU-QAR<Participium<han+UNA
illu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
oqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
oqaaseq<ental<Terminalis
qarasaasiaq<flertal<hans<Absolut
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
ilinniar-NNGIT<Indikativ<jeg
marluk<Talord<Absolut>Pl+LI
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Gentofte<Lokalis+UNA
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han+UNA
nuka+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU<ental<Absolut+UNA
Ivittuut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Qasigiannguit<Lokalis
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LU
meeraq<ental<Terminalis
Narsaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+UNA
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
oqaluttuar+NIQ<flertal<Absolut
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<de+LU
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
Sisimiut<Absolut+LI