Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq+MIU-U<Interrogativ<du
ukioq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+UNA
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
suli<Ledsagemåde<de_selv
marluk-LIK<ental<Aequalis+LU
Gentofte<Instrumentalis+LI
Tasiilaq<Lokalis
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+LU
oqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
tutsiuteqqip+TAR<Participium<jeg
nammineq<Adjektiv+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalis
ateq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
suli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
kingulleq<flertal<Relativ+LI
qallunaaq-QAR-SSA<Indikativ<han+UNA
pi-LAAR<Indikativ<JegDem+LU
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+LU
Upernavik+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Indikativ<de
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-LIRI<Participium<jeg
Uummannaq<Terminalis
Paamiut<Lokalis
qarasaasiaq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
Qaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNA
oqar+SIMA<Participium<de+LI
Finland<Absolut
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
Nanortalik<Absolut+UNA
Ilulissat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
kalaaleq<ental<Lokalis
oqar-SSA<Indikativ<jeg+LI
tallimat-INNAQ-NNGUR+NIQ<ental<deres
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNA
oqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
suli<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland+MIU-U<Indikativ<han+UNA
suli+SIMA<Indikativ<han+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de
qallunaaq+GӘ<Interrogativ<DuHam
nuna-INNAQ-QAR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
pi-SSA<Imperativ<ViDem+LI
angaju+PASSUAQ<flertal<Absolut
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LU
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
nuup+NIAR<Indikativ<jeg
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Aasiaat<Absolut+LI
Narsaq<Absolut+LI
suli+TAR<Participium<de+UNA
Uummannaq+MIU-U<Interrogativ<du
nuka<flertal<hans<Absolut+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LU
akisooq-LIK<flertal<Relativ+LI
marluk<Talord<Absolut>Pl+LI
Nuuk+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Narsaq+MIU<ental<Lokalis
meeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
qarasaasiaq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
imaap<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vi
suli+NIAR+NIQ<ental<Absolut+UNA
meeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
Sisimiut+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Participium<de
qarasaasiaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
manna<Pronomen<ental+LU
qallunaaq<flertal<Lokalis
akisooq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
sammisari<Indikativ<JegJer+LI
meeraq<ental<Terminalis
nalunar-NNGIT<Interrogativ<du
ilinniar-NNGIT<Indikativ<de
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<de+UNA
sisamat<Talord<Aequalis+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<de
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
oqaaseq<ental<Instrumentalis
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis
taa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
ukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LU
najugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Ilisimatusarfik-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg