Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
oqaaseq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Gentofte+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
manna<Pronomen<ental+LU
aqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
naja-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
isuma+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Finland+MIU<ental<Absolut
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
suli<Participium<han
pingasut-LIK-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem+LU
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
oqaaseq<flertal<Terminalis+LI
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Nuuk<Lokalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
ukioq<flertal<hans<Absolut+LI
ukioq-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq<Instrumentalis
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
suli-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis
ukioq-NNGUR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU<ental<Terminalis+LI
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
imaap+GALUAR<Participium<de
ukioq-LIK<flertal<Absolut
oqaasilerineq<ental<hans<Absolut+UNA
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem
Finland<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Relativ
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP+TAR<Indikativ<jeg+UNA
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
suli+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han
oqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
inunngor-LAAR<Participium<han+LU
nuna+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
nuna<flertal<Lokalis
Maniitsoq+MIU-U<Participium<han+LI
Nanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
marluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Paamiut<Absolut+LU
oqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
meeraq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LU
inunngor+SIMA=TAR<Interrogativ<du
arnaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
naja<ental<Aequalis+UNA
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNA
imaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LI
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LU
isuma-QAR+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+LI
oqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LU
ullumi<Partikel+LI
Illoqqortoormiut<Absolut
pi+SIMA<Indikativ<ViDem+UNA
manna<Pronomen<ental
Sisimiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Lokalis+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqaama-NNGIT<Interrogativ<DuHam
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
tutsiuteqqip-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
pi-LAAR<Indikativ<JegDem+UNA
Ivittuut<Absolut+LU
Gentofte+MIU-LIRI<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+LI
ilinniar-LAAR<Participium<han+UNA
arnaq<ental<hans<Absolut
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
naja+MIU-QAR<Participium<han+UNA
pi<Interrogativ<DuHam