Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIEsbjerg<Lokalisakisooq-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvaqqalu-LIRI<Participium<han+LUulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvkunngi-QAR-SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAimaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUoqar<Indikativ<han+LUSisimiut+MIU<ental<Lokalissisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNASisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LUQaqortoq<Lokalis+LIsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAaleqa+MIU-QAR<Participium<han+LUaleqa-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<viIvittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAnuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUAasiaat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duassersuut<ental<Terminalis+LIqarasaasiaq-LIK<ental<Absolut+LIimaap<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUnuna+MIU<ental<Terminalis+UNAqallunaaq<flertal<Instrumentalisnuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<AbsolutIlulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LINarsaq<Lokalisnalunar+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvpi<Imperativ<ViDem+LIeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg<Terminalis+LIpi-SSA<Imperativ<ViDem+LIFinland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNANuuk<Terminalis+UNAukioq-NNGUR<Indikativ<han+LUakisooq-QAR-LAAR=TAR<Participium<han+LInuna+MIU-U<Participium<hanpi<Indikativ<JegDemIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<haninunngor<Participium<de+LUeqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem+LIFinland<Lokalis+LUnuliaq+MIU<flertal<InstrumentalisGentofte<Absolut+UNAeqqumiitsuliortoq-INNAQ<ental<Absolutisuma+MIU-QAR<Indikativ<hanUpernavik<TerminalisFinland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LIulloq+MIU<ental<Lokalispi-LAAR<Indikativ<JegJer+UNAsisamat<Talord<AequalisPaamiut+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutnalunar-LAAR=TAR<Participium<jegsuli<Ledsagemåde<de_selvaamma<Partikeloqaaseq-U<Interrogativ<dukunngi<flertal<Lokalis+IP-LAAR<Indikativ<hanimaap+TAR<Participium<hanIlloqqortoormiut<Absolut+LUoqaluttuar<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAaqqalu-INNAQ<ental<hans<AbsolutNuuk+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<dupi+SIMA<Indikativ<ViDemPaamiut+MIU-QAR+NIQ+UNAManiitsoq+MIU<ental<TerminalisFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg<Lokalis+LIpi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDemTasiilaq+MIU-U<Participium<jegEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<hankalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQulloq-INNAQ-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<de+UNAManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegtallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvukioq<ental<Absolut+LImeeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalisoqaaseq-LIRI<Interrogativ<dununa<enta<Lokalisl+IP+NIQ<ental<deres+UNAsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+LIKangerlussuaq+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+LIoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNAoqaaseq<flertal<Lokalismeeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LISisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LUulloq-QAR-SSA<Indikativ<jegpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LUsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deresullumi<Partikel+LUIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+LI