Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LIillu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAqarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LItutsiuteqqip-NNGIT<Participium<deataaseq-LIK<flertal<Relativnajugaq<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LUFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LINuuk<Lokalis+LIaamma<Partikelsuli+GALUAR<Indikativ<de+LUUpernavik+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvPaamiut+MIU-U<Participium<jeg+LUAvanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-QAR<Participium<han+UNAukioq-LIK<flertal<Absolut+LIIvittuut<Instrumentalis+LIinunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvGentofte<Terminalis+UNAFinland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<deoqaaseq<flertal<Terminalis+UNAsuli<Participium<han+UNAqallunaaq-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutAvanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutnalunar-LAAR<Indikativ<de+LUarnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LUnajugaq+MIU-U<Interrogativ<duIlisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNASisimiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq<flertal<LokalisUummannaq<Terminalis+LIoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deresinunngor<Participium<han+LIAvanersuaq+MIU<ental<Lokalisnaja-INNAQ<ental<hans<Absolut+LUIvittuut<Lokalis+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanangaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LIEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNApi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMigmeeraq<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vi+LIinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LUukioq-LIK<flertal<Lokalis+LUFinland<Lokalispi+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LINanortalik<Instrumentalis+LInuna-LIRI+TAR+NIQ<ental<Aequalisangaju-LIK<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNAFinland+MIU-U<Indikativ<han+LIsammisari-LAAR<Imperativ<ViDemIlloqqortoormiut+MIU-U+NIQ<ental<Absolutinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LIAvanersuaq<Absolut+UNAnalunar-LAAR<Participium<jeg+UNAoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUqallunaaq+GӘ<Interrogativ<DuHamqallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAnuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAsisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNAkisimi<Adjektiv+UNAtutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dumeeraq<flertal<Instrumentalis+LIukioq-LIK<flertal<Absolutulloq+PASSUAQ<flertal<AequalisFinland+MIU<ental<Lokalis+LIukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dumarluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Participium<hantutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAnalunar-SSA<Participium<jegManiitsoq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duAvanersuaq<Instrumentalis+UNApi<Imperativ<ViDem+LUIlulissat<Instrumentalispi-NNGIT<Indikativ<JegJerpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LIQaqortoq+MIU<flertal<LokalisNanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUinunngor+TAR<Participium<detutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+UNAoqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jegkalaaleq<flertal<Lokalis+LIIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNATasiilaq+MIU-U<Participium<jegAvanersuaq<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNAinunngor-NNGIT<Interrogativ<dunaja+MIU-QAR+NIQ+UNAAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LUFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LIIvittuut<Absolut+LIqarasaasiaq<ental<Terminalis+LIIlisimatusarfik<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA