Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Aasiaat+MIU-U-NNGIT<Indikativ<de+LUtaa<Imperativ<ViDem+LItutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LIKangerlussuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAoqar<Participium<jegisumaqar-SSA<Indikativ<jegoqaaseq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUUummannaq<Absolut+LIullumi<Partikel+LIpiareer-SSA<Indikativ<denuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNApi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemsammisari+SINNAA<Indikativ<JegJerPaamiut<Lokalispi+TAR<Imperativ<ViDemulloq<flertal<Lokalis+UNAKangerlussuaq+MIU<ental<Terminalis+UNAeqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHamnuna+MIU<flertal<Instrumentalistaa-LAAR<Imperativ<ViDemTasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LIEsbjerg<Absolut+UNApi+SIMA<Indikativ<HanHam+LInuliaq+GӘ<Imperativ<ViDemsisamat-INNAQ<flertal<Lokalis+LImeeraq-NNGUR-SSA<Interrogativ<duimmikkoortoq-LIK-LIRI-LAAR<Interrogativ<duManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<hanukioq<ental<deres<Absolut+LINarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LIFinland+MIU-U-SSA<Indikativ<de+UNANuuk<Terminalis+LUmeeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip+SIMA=TAR<Indikativ<demeeraq<flertal<Lokalis+LUoqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUNarsarsuaq<TerminalisSisimiut+MIU<ental<Lokalispi+SIMA<Imperativ<ViDempi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAaleqa+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LIqarasaasiaq+GӘ+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNAKangaatsiaq+MIU<ental<Absolutmeeraq<flertal<Terminalisilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jegmeeraq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LINanortalik+MIU-LIRI<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegkingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<deqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNAtutsiuteqqip+TAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutNarsaq<Absolut+LIqarasaasiaq<ental<InstrumentalisQaqortoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<duakisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LUNarsaq+MIU<ental<Absoluttutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<dumanna<Pronomen<ental+LUUpernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LIIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+UNASULI<PartikelFinland+MIU-QAR<Participium<han+UNAillu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNAoqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duoqaaseq<ental<Terminalisqarasaasiaq<flertal<hans<Absolutsammisari+NIAR<Imperativ<ViDemulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvilinniar-NNGIT<Indikativ<jegmarluk<Talord<Absolut>Pl+LIeqqaama+SIMA<Imperativ<ViDemAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<duGentofte<Lokalis+UNAEsbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han+UNAnuka+PASSUAQ<flertal<LokalisPaamiut+MIU<ental<Absolut+UNAIvittuut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LIEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanQasigiannguit<Lokalisoqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LUmeeraq<ental<TerminalisNarsaq+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutIlulissat+MIU-QAR+NIQ+UNAator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolutoqaluttuar+NIQ<flertal<AbsolutQasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<de+LUaqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNASisimiut<Absolut+LI