Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LU
qarasaasiaq<ental<Absolut+UNA
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNA
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
Sisimiut<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han
isuma-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut<Instrumentalis
Maniitsoq<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
angaju+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Kangerlussuaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
ateq-LIK<flertal<Relativ
pi+GALUAR<Indikativ<DeHam
Finland+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres+LU
kunngi-QAR-NNGIT<Indikativ<han
ani+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Absolut+LI
isuma+MIU<flertal<Instrumentalis
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
sisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres
Ivittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
meeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
ulloq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
Narsarsuaq<Instrumentalis
nuna<enta<Lokalisl
oqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
qarasaasiaq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
Avanersuaq<Absolut+LI
tutsiuteqqip+NIAR<Participium<han+LU
Sisimiut+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
qarasaasiaq-INNAQ-LIRI<Participium<jeg+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
inunngor-SSA<Interrogativ<du
Esbjerg<Instrumentalis+LU
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
imaap+GALUAR<Participium<de
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
suli-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Gentofte+MIU<ental<min<Absolut
nuka-INNAQ<ental<Absolut
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LI
qallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
Nanortalik<Terminalis
tallimat<Talord<Instrumentalis+UNA
Finland+MIU-NNGUR+TAR<Participium<de+UNA
suli<Participium<jeg+UNA
meeraq<ental<Terminalis+UNA
ukioq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Narsaq<Instrumentalis
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
ani-INNAQ-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
Narsaq+MIU<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIRI+GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
sammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LI
tutsiuteqqip+NIAR<Interrogativ<du
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ
Ivittuut+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
ukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LU
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LU
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNA
isuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
assersuut<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ivittuut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
nuliaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Participium<de+LI
oqaaseq<ental<Terminalis
Illoqqortoormiut<Absolut+UNA
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Lokalis
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR+NIQ+UNA
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres
sammisari-LAAR<Indikativ<ViDem
qarasaasiaq<ental<hans<Absolut
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
piareer+TAR<Indikativ<jeg
kalaaleq<flertal<Lokalis+UNA
Nanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNA