Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq<Absolut+LUoqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAAvanersuaq<Absolut+LITasiilaq<TerminalisEsbjerg<Instrumentalis+UNAinunngor-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIqallunaaq-LIK<ental<dereseqqaama+SINNAA<Indikativ<DeMigIvittuut<Instrumentalis+UNAtaaguut<ental<Terminalisoqaluttuar+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDemEsbjerg+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selvFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolutoqar-SSA<Indikativ<jeg+LUFinland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LItutsiuteqqip-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIKangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUulloq-LIK<flertal<Absolutulloq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LUnuna-LIK<flertal<hans<AbsolutAvanersuaq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUilinniar-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absoluttallimat<Talord<Instrumentalis+UNAAasiaat<Instrumentalis+LUimmikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duoqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LUUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNApiareer+TAR=GALUAR<Participium<jegisuma<ental<Absolutnuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutanaana-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<de+UNAqarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDemsuli<Ledsagemåde<de_selv+LUimaap<Indikativ<jeg+LUsuli<Participium<jeg+UNAkalaallisut<Partikel+LIPaamiut+MIU<flertal<Lokalis+LUSisimiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegkalaaleq-INNAQ<flertal<Relativnukappiaraq<ental<AequalisPaamiut+MIU-QAR+NIQoqaaseq<ental<Instrumentalis+LUoqar<Ledsagemåde<de_selvtaa+SINNAA<Interrogativ<DuHamUummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNApi-LAAR=TAR<Indikativ<DeHamoqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<LokalisKangerlussuaq<Terminalistutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LITasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvsisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvsisamat-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Participium<han+LIKangaatsiaq<Instrumentalis+LUIlisimatusarfik<ental<AbsolutNarsaq<AbsolutAasiaat<Absolut+LUAvanersuaq<Terminalis+LIaap<Partikelqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duNanortalik<Lokalis+LUukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNApi+GALUAR<Interrogativ<DuHamkunngi<flertal<Lokalis+IP-LAAR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+UNASisimiut<Absolut+LItutsiuteqqip-LAAR<Participium<hanUpernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvarnaq+MIU<ental<LokalisUpernavik<Absolut+UNAaleqa+GӘ<Interrogativ<DuHamoqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAoqaaseq<flertal<Instrumentalis+LIpi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LINanortalik+MIU<flertal<Instrumentalis+LUataata+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LIoqaluttuar-LAAR<Indikativ<vi+LIoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUFinland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<hanFinland+MIU-QAR<Participium<hansisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<dutassa<Partikel+LUillu-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+UNAakisooq+PASSUAQ<flertal<AequalisQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAnuna+MIU<flertal<InstrumentalisGentofte<Terminalisoqaluttuar+TAR+NIQ<ental<deresoqaaseq<ental<Terminalissammisari-LAAR<Interrogativ<DuHamqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQQaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNAQasigiannguit<Instrumentalis+LU