Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuup<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qaqortoq<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
ukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
piareer-LAAR<Indikativ<han+UNA
aleqa+MIU-U-SSA<Participium<han+UNA
Aasiaat<Lokalis+LI
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
oqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa<flertal<Lokalis+IP<Participium<han
Narsaq<Instrumentalis
sisamat<Talord<Aequalis
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
suli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
isuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
makku<Pronomen<flertal
anaana-LIK<ental<Terminalis+LU
Paamiut+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
ukioq-QAR-SSA<Participium<han+LU
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl
Esbjerg+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
sisamat<Talord<Instrumentalis+LI
imaap+TAR<Participium<han
aleqa<ental<Terminalis+LU
aleqa+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Ivittuut+MIU-U+SIMA<Participium<jeg
assersuut<ental<Terminalis+LI
qarasaasiaq<ental<hans<Absolut+LI
Esbjerg<Lokalis+LU
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
nammineq<Adjektiv+LU
pi-SSA<Indikativ<JegDem
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
nalunar-LAAR<Indikativ<de+LU
Ilulissat<Absolut+LI
pi+TAR<Indikativ<JegJer
kiisa<Partikel+LU
oqar+NIAR+NIQ<flertal<Terminalis
Narsaq<Terminalis
nuna-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<du
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut+UNA
Nanortalik+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Kangaatsiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Qaqortoq<Instrumentalis
sisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
ukioq<flertal<Terminalis+LU
Qasigiannguit+MIU-LIRI+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
Gentofte<Lokalis+LU
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LI
oqar+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNA
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNA
oqar+SIMA<Participium<de+LI
Qaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNA
Aasiaat<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
taaguut<ental<Terminalis+LI
ila-QAR-SSA<Interrogativ<du
pi<Indikativ<JegJer
inunngor<Indikativ<han+LI
Nanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNA
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem
ullumi<Partikel+LI
qallunaaq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
nuna+PASSUAQ<flertal<Lokalis
meeraq-NNGUR+SINNAA<Participium<jeg
oqar+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+LU
najugaq<flertal<Terminalis+LI
aleqa+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
Tasiilaq<Absolut+LU
suli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
oqaluttuar-SSA<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Finland<Instrumentalis+LI
suli+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
suli<Ledsagemåde<de_selv
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
kunngi+MIU-QAR+NIQ
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU<ental<Terminalis+LI
Upernavik+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
sisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<du
marluk-LIK-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolut
ulloq<ental<hans<Absolut