Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LIQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegaqqalu+MIU-QAR<Participium<hanIvittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNAManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LIkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duoqaluttuar+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUtutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LIakisooq-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvpi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LImeeraq-NNGUR+SINNAA<Participium<jegsuli+SIMA<Indikativ<han+LUPaamiut+MIU-U<Participium<jeg+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNAisumaqar-NNGIT<Participium<jegkingulleq-QAR-LAAR<Indikativ<hansammisari<Indikativ<DeHamAvanersuaq+MIU<ental<Absolutsuli-SSA<Participium<jegNanortalik<Absolut+UNANarsaq<AbsolutAvanersuaq<Absolut+LUqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LIeqqaama+NIAR<Indikativ<JegDem+LIIvittuut+MIU<flertal<Lokalis+LItaamani<Partikel+LUoqar+NIAR<Participium<jegsisamat-INNAQ<flertal<Relativ+LIkunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<dunuka+MIU<ental<Instrumentalis+LInalunar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<AbsolutPaamiut+MIU<ental<InstrumentalisUpernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvManiitsoq+MIU<ental<Terminalisoqaluttuar<Participium<han+LUsisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIillu+PASSUAQ<flertal<LokalisPaamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<hanIlulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHamkunngi+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<hanNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIakisooq-NNGUR+SIMA+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvsisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNAulloq-U+NIAR<Indikativ<vi+UNANuuk+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LITasiilaq+MIU<flertal<LokalisGentofte<Terminalis+LUpiareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNApi+TAR<Indikativ<JegJer+LIUpernavik+MIU-QAR+NIQ+UNAkunngi+MIU-QAR<Participium<han+LIsuli+TAR=GALUAR<Interrogativ<dupi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHamAasiaat<Instrumentalis+LUakisooq-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duaamma<Partikelillu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUsammisari-LAAR<Indikativ<ViDemukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LUnajugaqar-NNGIT<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<hanangut<ental<Absolut+LUoqar-LAAR<Indikativ<jegIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LIsammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNAmeeraq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+UNAGentofte<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-U<Participium<han+LIIvittuut+MIU<flertal<LokalisPaamiut+MIU<ental<Terminalis+LIPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUisuma-QAR-NNGIT<Interrogativ<dunalunar-LAAR<Interrogativ<duinunngor-NNGIT<Participium<han+LUNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNAFinland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<deFinland<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selvakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LUinunngor-LAAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<ViDem+LINarsaq<Absolut+LIEsbjerg+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<jeg+UNAIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+UNAFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvKangaatsiaq<Absolut+LUila<flertal<Lokalissuli<Participium<hanSisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LIoqaaseq<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Indikativ<jegnammineq<Adjektiv+UNAoqar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAassersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absoluteqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMigulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvnuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU