Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar-SSA<Indikativ<jeg+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
suli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangaatsiaq<Absolut+LI
tallimat-NNGUR-SSA<Participium<de+LI
nuna+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
oqaaseq<ental<Lokalis
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
ila+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJer+UNA
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
oqaluttuar+NIAR+NIQ<ental<Absolut
nalunar-SSA<Interrogativ<du
Narsaq<Absolut+LI
ukioq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer
suli<Participium<han
Narsarsuaq<Lokalis
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
Nuuk+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
meeraq<ental<Aequalis+LI
pingasut-LIK-QAR+SIMA<Interrogativ<du
sisamat<Talord<flertal<Absolut
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
arnaq+GӘ<Imperativ<ViDem
oqaaseq-LIRI<Interrogativ<du
Qaqortoq<Terminalis+LI
isuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
imaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
manna<Pronomen<ental
oqar-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
najugaq<flertal<Lokalis+LI
taa<Imperativ<ViDem+LU
naja+MIU-QAR+NIQ
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
sisamat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LI
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Illoqqortoormiut+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNA
nuna-LIK<flertal<Instrumentalis
aqqalu<enta<Lokalisl+IP+TAR<Interrogativ<du
nalunar+GALUAR<Participium<jeg
oqaaseq<ental<Instrumentalis+LU
oqar+SINNAA<Participium<jeg
suli+SIMA+NIQ<ental<deres+LI
inunngor<Indikativ<de+LI
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Indikativ<de
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
suli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-U<Interrogativ<du
Esbjerg<Instrumentalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut+UNA
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
Sisimiut<Absolut+LU
pingasut<Talord<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Tasiilaq<Terminalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
arnaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
marluk-NNGUR+NIAR+NIQ<flertal<Lokalis
taaguut<ental<hans<Absolut
naja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<han+LI
oqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar+NIAR<Indikativ<vi
Finland<Absolut+LU
Esbjerg+MIU<ental<Absolut
Maniitsoq<Instrumentalis
nuna-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+UNA
qarasaasiaq<flertal<hans<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
nalunar-LAAR=TAR<Indikativ<de+LU
qarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDem
ator+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Narsaq<Terminalis+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
isuma<ental<hans<Absolut+LU
isumaqar-SSA<Indikativ<de
tallimat<Talord<Aequalis
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+UNA
meeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
suli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
qallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Upernavik<Absolut
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
nalunar<Participium<han+LU
tallimat-INNAQ-NNGUR+NIQ<ental<deres