Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
imaap-SSA<Indikativ<de+LIeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAmarluk-LIK<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalisnaja-LIK<flertal<Relativ+LUpi-LAAR<Indikativ<JegJer+UNAulloq-QAR+TAR<Indikativ<jeg+UNASULI<Partikel+UNAtaa<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNAManiitsoq<Terminalis+LUAvanersuaq+MIU<ental<Terminalis+UNAqallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han+LUmarluk<Talord<Absolut>Pl+LIqarasaasiaq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegqarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAkunngi-QAR-LAAR<Participium<han+UNAnuna+PASSUAQ<flertal<LokalisNuuk+MIU<flertal<LokalisPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U<Participium<jeg+LUinunngor-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LINarsaq+MIU<ental<Lokalisukioq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNAtutsiuteqqip<Indikativ<han+LUilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LIIlloqqortoormiut<AbsolutSisimiut+MIU-U<Participium<detutsiuteqqip-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LIPaamiut+MIU-LIRI<Interrogativ<dusammisari+GALUAR<Imperativ<ViDem+LIaleqa+MIU-QAR<Participium<han+LIQeqertarsuaq<Lokaliseqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNAoqaaseq-LIRI<Interrogativ<dukunngi-QAR-SSA<Participium<de+LUQeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolutpi-LAAR<Imperativ<ViDempi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNAsisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNAakisooq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duoqaaseq<ental<Aequalis+LInuka+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUakisooq-U+TAR+NIQ<ental<AequalisKangerlussuaq+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+LIsuli<Indikativ<vikingulleq<ental<deres<AbsolutGentofte<Absolut+UNAAasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalisqallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LInajugaq<flertal<Lokalis+LIFinland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duinunngor-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LIFinland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIAasiaat+MIU-QAR<Participium<han+LUSisimiut<Lokalis+LIKangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUmeeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDemIlulissat<Instrumentalissuli+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq<ental<AequalisIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duukioq-LIK<flertal<Absolutnuna-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<de+LUqallunaaq+GӘ-LAAR<Imperativ<ViDem+LIFinland+MIU<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<dunuka<flertal<hans<Absolut+LIsuli+GALUAR<Indikativ<de+UNAani-INNAQ-QAR-LAAR<Interrogativ<duanaana+MIU-LIRI+SINNAA+NIQ<ental<deres+UNAeqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDemukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNAisuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAPaamiut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvpingasut-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LITasiilaq<AbsolutFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamnuup+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutimaap+GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanTasiilaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<hans<Absoluteqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LIUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegeqqaama-LAAR<Indikativ<DeMigFinland+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAPaamiut+MIU<ental<Lokalis+UNAinunngor+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIQeqertarsuaq<Absolut+LIani<ental<min<Absolutaleqa+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+UNAtutsiuteqqip<Participium<han+LUManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAqallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LU