Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LImeeraq<ental<Absolutpi-NNGIT<Indikativ<DeHamaqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+UNAKangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaaseq<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Indikativ<jegManiitsoq<Lokalis+LUPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<han+LUIlisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolutsuli+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LIeqqaama<Indikativ<DeMigAasiaat<Absolut+UNAnaja+MIU-QAR+NIQSisimiut+MIU-NNGUR<Participium<jeg+LIsisamat<Talord<Aequalis+UNAPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvFinland<InstrumentalisAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAEsbjerg+MIU-U+TAR<Indikativ<hanpi-SSA<Indikativ<JegDemSisimiut+MIU-NNGUR+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LIkunngi-QAR-NNGIT<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duarnaq-U+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LINuuk<Lokalis+LUtaa-LAAR<Interrogativ<DuHampi+NIAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LIukioq-LIK<flertal<Lokalis+LUSisimiut+MIU<ental<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+UNASisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LUQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIManiitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LIoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUNanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNAEsbjerg<Terminalis+LITasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+UNAtutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selvGentofte<Absolut+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Aequalisarnaq-QAR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvulloq<ental<Absolut+LUKangaatsiaq<Lokalis+LUEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+UNAila-INNAQ<flertal<Relativ+UNAIlulissat+MIU-QAR+NIQ+LIinunngor-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LItallimat-INNAQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq<Absolut+UNAQasigiannguit<Lokalis+LUakisooq-NNGUR+SIMA+NIQ+LIqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUoqar-SSA<Participium<jeg+LUsuli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAsammisari+GALUAR<Indikativ<HanHam+LIGentofte<TerminalisEsbjerg+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUUummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolutsammisari-SSA<Interrogativ<DuHamaqqalu-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegAvanersuaq<Terminalis+UNApingasut-LIK-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvpi-NNGIT<Indikativ<JegDemUpernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<dealeqa-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vinuup-LAAR=TAR<Participium<hannalunar-LAAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIsammisari+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHamarnaq-INNAQ-LIRI-LAAR<Indikativ<de+UNAqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNAsuli+NIQ<flertal<Instrumentalisoqar-SSA<Indikativ<jeg+LIkalaaleq<ental<Lokalis+LUqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegnuup<Ledsagemåde<de_selvSisimiut<Lokalis+LUimmikkoortoq<enta<Lokalisl+LIpi+SINNAA<Imperativ<ViDem+UNAqallunaaq<ental<Absolut+LUTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUukioq-QAR<Indikativ<han+LUsisamat-INNAQ<flertal<Lokalis+LIQeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selvuagut<Pronomen<flertal+LUAasiaat+MIU-U<Indikativ<jegFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LUaappaagu<Partikel+LUNanortalik<Absolut+UNAaleqa-NNGUR+NIQ<flertal<hans<AbsolutKangaatsiaq<Terminalis+UNAUummannaq+MIU<flertal<Lokalisangut<ental<Instrumentalisoqar-LAAR<Indikativ<jegSULI<Partikel+LUoqar+SIMA<Participium<de+LIillu+PASSUAQ<flertal<Absolut