Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duNarsaq<Terminalis+UNAGentofte+MIU<ental<hans<AbsolutGentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+UNAEsbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIqarasaasiaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUKangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hantutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+LUNarsarsuaq<LokalisNuuk+MIU<flertal<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-U+GALUAR<Participium<jegmeeraq<flertal<Instrumentalis+LISisimiut+MIU<ental<Absolut+LInuna-LIRI-LAAR<Interrogativ<duGentofte+MIU<ental<Instrumentalistutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jegkingulleq<ental<Instrumentalis+LIoqar+TAR=GALUAR<Interrogativ<dukalaaleq-INNAQ<flertal<Relativqarasaasiaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolutkunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-LIRI-LAAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<duoqaasilerisoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIsammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LUaleqa<ental<Aequalissisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duQasigiannguit<Lokalismarluk<Talord<Absolut>Pl+UNAisuma<flertal<Instrumentalis+UNAtutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUPaamiut<Lokalis+LIIvittuut<Lokalis+UNAoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selvpingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNANuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvUpernavik<Terminalis+LUoqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LUmeeraq<flertal<hans<AbsolutFinland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAnajugaq<flertal<InstrumentalisAvanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duQaqortoq<Lokalis+UNAoqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+LUnuna<enta<Lokalisl+UNAtutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU<ental<Lokalis+LUQeqertarsuaq<Instrumentalis+UNAIvittuut+MIU<flertal<Lokalisinunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LINarsaq+MIU<ental<Absolutinunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selvila<flertal<Lokalisnajugaq<flertal<Lokalis+LIila+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJer+UNAPaamiut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<duNarsaq+MIU<ental<Lokalisuanga<Pronomen<ental+LIKangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<duulloq+PASSUAQ<flertal<Aequaliskalaaleq<flertal<Instrumentalis+UNApi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAAasiaat+MIU<ental<Absolutpi-LAAR<Imperativ<ViDemsuli+TAR=GALUAR<Indikativ<jegpiareer+NIQ<flertal<Terminalis+UNAPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUaamma<Partikel+UNASisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selvIlisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNAQaqortoq+MIU<ental<Terminalis+LUpi-LAAR<Imperativ<ViDem+LUulloq-LIK<flertal<Absolut+LInaja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LIaamma<Partikel+LIQaqortoq<Instrumentalis+UNAQeqertarsuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAassersuut-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAinunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvsuli+GALUAR<Participium<hannuliaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUisuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNAFinland<Terminalis+UNAnuliaq+MIU-QAR+NIQ+LUsisamat-INNAQ<flertal<Terminalis+LUkingulleq<ental<Absolutator-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNAoqaaseq<ental<Absolut<minTasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAAvanersuaq+MIU-U<Participium<jegSisimiut<Absolut+LInaja-LIK<flertal<Relativ+LUaappaagu<Partikel+LUIlloqqortoormiut+MIU<ental<Absolut