Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
illu-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LI
tutsiuteqqip-NNGIT<Participium<de
ataaseq-LIK<flertal<Relativ
najugaq<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LI
Nuuk<Lokalis+LI
aamma<Partikel
suli+GALUAR<Indikativ<de+LU
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han+UNA
ukioq-LIK<flertal<Absolut+LI
Ivittuut<Instrumentalis+LI
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Gentofte<Terminalis+UNA
Finland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<de
oqaaseq<flertal<Terminalis+UNA
suli<Participium<han+UNA
qallunaaq-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
nalunar-LAAR<Indikativ<de+LU
arnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
najugaq+MIU-U<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
Sisimiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
Uummannaq<Terminalis+LI
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres
inunngor<Participium<han+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
naja-INNAQ<ental<hans<Absolut+LU
Ivittuut<Lokalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
angaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vi+LI
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LU
ukioq-LIK<flertal<Lokalis+LU
Finland<Lokalis
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
Nanortalik<Instrumentalis+LI
nuna-LIRI+TAR+NIQ<ental<Aequalis
angaju-LIK<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNA
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LI
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem
Illoqqortoormiut+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LI
Avanersuaq<Absolut+UNA
nalunar-LAAR<Participium<jeg+UNA
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
qallunaaq+GӘ<Interrogativ<DuHam
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
nuup+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNA
kisimi<Adjektiv+UNA
tutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-LIK<flertal<Absolut
ulloq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
ukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
marluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Participium<han
tutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
nalunar-SSA<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
Avanersuaq<Instrumentalis+UNA
pi<Imperativ<ViDem+LU
Ilulissat<Instrumentalis
pi-NNGIT<Indikativ<JegJer
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LI
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis
Nanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
inunngor+TAR<Participium<de
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg
kalaaleq<flertal<Lokalis+LI
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
Tasiilaq+MIU-U<Participium<jeg
Avanersuaq<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNA
inunngor-NNGIT<Interrogativ<du
naja+MIU-QAR+NIQ+UNA
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LU
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LI
Ivittuut<Absolut+LI
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA