Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
eqqaama+TAR<Indikativ<ViDem+LU
Ilisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-NNGIT<Interrogativ<du
isumaqar-SSA<Indikativ<de
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
oqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
ulloq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han
Ilisimatusarfik<ental<Instrumentalis+LI
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LI
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
inunngor+GALUAR<Interrogativ<du
Finland<Terminalis
nuna-LIK<flertal<Instrumentalis
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Qasigiannguit+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+UNA
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
taa+SINNAA<Imperativ<ViDem
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
Qasigiannguit+MIU-QAR<Participium<han
imaap+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
kalaaleq<flertal<Lokalis+UNA
Nanortalik<Terminalis
meeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
inunngor+TAR<Interrogativ<du
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LI
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem+UNA
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Esbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
nalunar-LAAR=TAR<Indikativ<de+LU
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
nuka+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LI
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
sisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
illu-QAR-SSA<Interrogativ<du
oqar<Indikativ<vi
kunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
sisamat-LIK-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
Nuuk+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Aasiaat<Instrumentalis+LI
akisooq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
manna<Pronomen<ental+LU
kunngi+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis
inunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
suli-LAAR<Participium<han+UNA
Aasiaat+MIU-U+NIAR<Indikativ<de+UNA
ator+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
immikkoortoq<enta<Lokalisl+LI
oqaaseq<ental<Aequalis+LI
suli+NIAR<Indikativ<de
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LI
nuna-LIK<flertal<hans<Absolut
inunngor+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
ukioq<ental<Absolut+UNA
aqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
naja<flertal<Lokalis
Sisimiut<Absolut+LI
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
Maniitsoq<Terminalis+UNA
pingasut-LIK-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
ila-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
tallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+UNA
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
Qasigiannguit<Absolut+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Tasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LI
Sisimiut+MIU-LIRI+SINNAA<Interrogativ<du
qarasaasiaq<ental<Aequalis+UNA
marluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<Absolut
Gentofte<Lokalis+UNA
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<de+LI
eqqumiitsuliortoq-U-LAAR=TAR<Participium<han
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LU