Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

assersuut-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDem
Upernavik+MIU-QAR+NIQ
kalaaleq-U<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
kingulleq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU<ental<Instrumentalis+LI
oqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<de
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
uanga<Pronomen<ental
tallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+UNA
illu-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
meeraq<ental<deres
najugaq+MIU-U<Interrogativ<du
Qasigiannguit+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
eqqaama+TAR<Indikativ<ViDem+LU
kalaaleq<flertal<Instrumentalis+UNA
Finland<Terminalis+LI
tallimat-INNAQ<flertal<Lokalis
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
Ilulissat<Absolut
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+UNA
naja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Upernavik+MIU<ental<Absolut+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<han
qarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
suli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
eqqaama-SSA=GALUAR<Interrogativ<DuHam
nuup+GALUAR<Indikativ<jeg
nuna-U<Participium<jeg
sammisari-LAAR<Indikativ<ViDem
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
suli+SIMA<Participium<jeg+LU
oqaluttuar-NNGIT<Participium<han
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Avanersuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
anaana+MIU-LIRI+SINNAA+NIQ<ental<deres+UNA
oqaluttuar-SSA<Indikativ<han
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam
Kangerlussuaq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han
Aasiaat<Lokalis+LU
Esbjerg+MIU-U+TAR<Indikativ<han
suli-SSA<Participium<jeg+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
nuka-LIRI<Indikativ<jeg
nuliaq-INNAQ<ental<Absolut
qallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
pi-SSA<Indikativ<JegDem
inunngor-LAAR<Participium<han+LU
ila-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
piareer+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Kangaatsiaq<Terminalis+UNA
Avanersuaq<Absolut+UNA
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
oqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
isuma-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
Paamiut<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<de
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Gentofte<Absolut+UNA
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LU
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
nalunar-LAAR+NIQ<ental<Absolut
inunngor-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
ukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi
qarasaasiaq-LIK<ental<Terminalis
najugaq-LIK-LIRI+NIQ<flertal<hans<Absolut
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+UNA
oqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem
Sisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Participium<jeg
kalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
anaana<flertal<Lokalis
Illoqqortoormiut<Absolut
Finland<Absolut+LI
qallunaaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Finland+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
illu+PASSUAQ<flertal<Lokalis
tallimat-NNGUR+GALUAR<Indikativ<jeg
oqaaseq<ental<Absolut
qarasaasiaq-LIK<flertal<Relativ
eqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam