Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

akisooq-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
suli+SIMA=TAR<Interrogativ<du
nuup+SINNAA<Interrogativ<du
ukioq-QAR<Indikativ<han+LU
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
ullumi<Partikel+LU
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Participium<han+LI
Ilisimatusarfik+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI
Nanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Qaqortoq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Nanortalik+MIU-QAR<Participium<han+UNA
ulloq<ental<Aequalis+LI
oqaaseq<flertal<Terminalis+UNA
kunngi+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Gentofte<Absolut+UNA
kingulleq-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqaluttuar-SSA<Interrogativ<du
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
angaju+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
ukioq-NNGUR<Indikativ<han+LU
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<han
arnaq+MIU<flertal<Lokalis
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
oqaluttuar+NIQ<flertal<Absolut
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ+LI
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
tutsiuteqqip+NIAR<Participium<han+LU
Qasigiannguit+MIU-QAR<Participium<han
oqar<Indikativ<han
isuma<enta<Lokalisl+IP+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ilinniar-NNGIT<Indikativ<de
pi<Indikativ<ViDem
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
eqqaama<Indikativ<JegJer
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+UNA
Sisimiut+MIU-U<Interrogativ<du
kunngi-QAR-SSA<Participium<de+LI
nuna<enta<Lokalisl+IP-NNGIT<Participium<jeg
Illoqqortoormiut<Lokalis+LU
eqqaama+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Upernavik+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
angaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNA
suli-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
Qasigiannguit<Lokalis
taa-NNGIT<Interrogativ<DuHam
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Finland+MIU-QAR<Participium<han+LU
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
piareer-SSA<Indikativ<de
oqar+NIAR<Indikativ<vi
nuka+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
najugaq<flertal<Instrumentalis+LI
Narsaq<Lokalis
Uummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<de
Uummannaq<Instrumentalis+LU
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem+LU
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LI
Finland+MIU-QAR<Participium<han+UNA
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam
Finland+MIU-U<Indikativ<han+UNA
kalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LI
Sisimiut+MIU-LIRI+SINNAA<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+LU
marluk-LIK<ental<hans<Absolut
sisamat-LIK<ental<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
ateq-LIK<flertal<Relativ
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq+GӘ+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
eqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNA
ukioq<flertal<Terminalis+LU
Maniitsoq<Lokalis
imaap<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<de+UNA
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem+UNA
pi+SINNAA<Indikativ<JegDem
Finland+MIU-U<Interrogativ<du
aqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem
manna<Pronomen<ental+LU
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<de
Ilulissat+MIU<ental<Instrumentalis+LI
meeraq<flertal<Instrumentalis+LU
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
suli+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LI
isuma-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
ila+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJer+UNA
kisimi<Adjektiv
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han
nuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jeg
Qaqortoq<Terminalis
ila+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut+UNA