Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

naja+MIU-QAR+NIQ
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Narsarsuaq<Instrumentalis
sisamat<Talord<Aequalis
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
Finland<Instrumentalis+UNA
nuka-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
oqar+NIAR<Participium<han+UNA
taa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
aqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNA
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LU
arnaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
piareer-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
oqaluttuar<Participium<de+UNA
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
kisimi<Adjektiv+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ
assersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
assersuut-QAR+GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqaaseq<flertal<Terminalis
Gentofte<Lokalis+LI
oqar+TAR<Indikativ<de
Gentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
nalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Gentofte+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
ila-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<de
taaguut<ental<Absolut+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
ulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
nalunar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han
arnaq+GӘ<Imperativ<ViDem
Paamiut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
taaguut<ental<Terminalis+LI
kunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
suli+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kiisa<Partikel+LU
aleqa+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA<Participium<de+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
ullumi<Partikel+UNA
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LI
arnaq+MIU<ental<Lokalis
pi+GALUAR<Indikativ<JegDem
eqqumiitsuliortoq-NNGUR+NIQ<flertal<Lokalis
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han
meeraq<flertal<Lokalis+UNA
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
ukioq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
Nuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LI
uanga<Pronomen<ental+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<ViDem
Uummannaq<Terminalis+LI
qallunaaq<ental<Instrumentalis+UNA
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
aleqa+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
sammisari<Imperativ<ViDem
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
sisamat<Talord<Instrumentalis+LU
Maniitsoq+MIU-U<Participium<han+LI
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Indikativ<de
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Upernavik+MIU-QAR<Participium<han+LI
Qaqortoq<Lokalis+UNA
tutsiuteqqip+SIMA<Indikativ<han+UNA
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
ilinniar-LAAR<Participium<han+UNA
Sisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<han
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNA
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
marluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LU
Finland<Lokalis+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LU
kalaaleq-INNAQ-LIRI-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
Upernavik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut