Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Uummannaq+MIU-U<Interrogativ<du
isuma-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
aqqalu-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
nalunar-SSA<Indikativ<jeg
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han+UNA
Kangaatsiaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
suli+SIMA<Participium<jeg+LU
akisooq<flertal<Terminalis+LI
pingasut-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis+LI
Finland<Instrumentalis
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
suli-NNGIT<Indikativ<de+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut
angaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
qarasaasiaq+MIU<ental<Lokalis+UNA
Qasigiannguit<Absolut
Qasigiannguit+MIU-QAR<Participium<han
imaap<Interrogativ<du
assersuut<ental<Lokalis
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+LU
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
tallimat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
aleqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDem
akisooq-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
kingulleq-LIK<ental<deres
ukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
sisamat-NNGUR<Interrogativ<du
marluk-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
oqaluttuar+NIQ<flertal<Absolut
ateq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Ivittuut<Lokalis+UNA
Qasigiannguit<Lokalis
Finland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LI
qallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQ
ilinniar-NNGIT<Indikativ<de
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolut
ilaqutariit+MIU-QAR<Indikativ<han
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis
pi+TAR<Indikativ<JegJer
Nanortalik<Terminalis
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
meeraq<ental<Aequalis
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LU
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
aleqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNA
eqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ
Ivittuut+MIU-U<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
naja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNA
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
kunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem
oqar-SSA<Participium<jeg+LU
inunngor<Participium<de+UNA
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
meeraq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
nuka<flertal<Instrumentalis
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
sisamat<Talord<flertal<Absolut
oqar+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LU
ilinniar-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LU
Finland+MIU-NNGUR<Participium<de+UNA
Ivittuut+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
suli+SIMA<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
meeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Paamiut<Absolut+LI
oqar<Ledsagemåde<de_selv
oqaluttuar+NIAR+NIQ<ental<Absolut
eqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
qallunaaq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis
oqaaseq<flertal<Terminalis+UNA
Maniitsoq<Lokalis
naja+MIU-QAR+NIQ+UNA
nuliaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU
kalaaleq<ental<Absolut+UNA
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNA
arnaq-U<Participium<jeg
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
nuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
qallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNA