Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

marluk<Talord<Absolut>Pl+LU
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+LU
sisamat<Talord<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativ+UNA
inunngor+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
najugaq<flertal<Instrumentalis+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+UNA
nuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig+LI
ukioq<ental<deres<Absolut
tallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<de+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
sammisari-NNGIT<Indikativ<ViDem+UNA
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
Nanortalik<Absolut+UNA
meeraq-INNAQ-LIRI+NIAR<Indikativ<de+UNA
Upernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
Nuuk+MIU-U+TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
inunngor+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
imaap<Participium<han
isuma+GӘ-NNGIT<Indikativ<JegDem+LU
arnaq+MIU-QAR<Participium<han
kalaaleq-U<Indikativ<jeg
suli+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Aasiaat<Lokalis+LU
assersuut-U+NIAR<Indikativ<de
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<han+LI
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
kingulleq<ental<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ulloq-LIK<flertal<Absolut+LI
Kangerlussuaq<Absolut+UNA
oqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi
Qeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ
Qaqortoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
ator+NIAR<Participium<han+UNA
Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LU
nuka<enta<Lokalisl
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
Qaqortoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Uummannaq<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-SSA<Indikativ<han+UNA
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
Kangaatsiaq<Instrumentalis
illu+PASSUAQ<flertal<Lokalis
imaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
meeraq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
Tasiilaq<Lokalis
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
sammisari<Imperativ<ViDem+LI
nukappiaraq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
meeraq<ental<Aequalis
eqqaama<Indikativ<DeHam+UNA
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
meeraq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolut
ateq<ental<deres<Absolut+UNA
isuma+MIU-QAR+NIQ+UNA
meeraq<ental<deres+LI
ila<flertal<Lokalis
meeraq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
pi<Indikativ<ViDem
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Ivittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ulloq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<han
qarasaasiaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
qarasaasiaq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
ulloq-QAR-SSA<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
tallimat<Talord<Instrumentalis+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
imaap<Participium<jeg
oqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
aleqa-U+SIMA<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
oqaaseq<flertal<Terminalis+LI
oqar<Interrogativ<du
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
eqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+LI
Illoqqortoormiut<Absolut
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LI
pi+SIMA<Imperativ<ViDem+LU
nuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<du
Maniitsoq<Terminalis+LI
arnaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi
Maniitsoq<Instrumentalis+LU
illu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
suli<Participium<jeg+UNA
suli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis