Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
aqqalu+MIU-QAR<Participium<han
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+LI
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
oqaluttuar+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LI
akisooq-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LI
meeraq-NNGUR+SINNAA<Participium<jeg
suli+SIMA<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
isumaqar-NNGIT<Participium<jeg
kingulleq-QAR-LAAR<Indikativ<han
sammisari<Indikativ<DeHam
Avanersuaq+MIU<ental<Absolut
suli-SSA<Participium<jeg
Nanortalik<Absolut+UNA
Narsaq<Absolut
Avanersuaq<Absolut+LU
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
eqqaama+NIAR<Indikativ<JegDem+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
taamani<Partikel+LU
oqar+NIAR<Participium<jeg
sisamat-INNAQ<flertal<Relativ+LI
kunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
nuka+MIU<ental<Instrumentalis+LI
nalunar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
Upernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis
oqaluttuar<Participium<han+LU
sisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
illu+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<han
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHam
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
akisooq-NNGUR+SIMA+NIQ+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNA
ulloq-U+NIAR<Indikativ<vi+UNA
Nuuk+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Tasiilaq+MIU<flertal<Lokalis
Gentofte<Terminalis+LU
piareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
pi+TAR<Indikativ<JegJer+LI
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+UNA
kunngi+MIU-QAR<Participium<han+LI
suli+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam
Aasiaat<Instrumentalis+LU
akisooq-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
aamma<Partikel
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
sammisari-LAAR<Indikativ<ViDem
ukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LU
najugaqar-NNGIT<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<han
angut<ental<Absolut+LU
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LI
sammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNA
meeraq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+UNA
Gentofte<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-U<Participium<han+LI
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis
Paamiut+MIU<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
isuma-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
nalunar-LAAR<Interrogativ<du
inunngor-NNGIT<Participium<han+LU
Nanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
Finland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<de
Finland<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LU
inunngor-LAAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<ViDem+LI
Narsaq<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR+SIMA<Indikativ<jeg+UNA
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Kangaatsiaq<Absolut+LU
ila<flertal<Lokalis
suli<Participium<han
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
nammineq<Adjektiv+UNA
oqar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
assersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU