Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

meeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Nuuk<Instrumentalis+LU
ukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMig
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDem
ataata-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
qarasaasiaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq<Terminalis+UNA
oqar<Indikativ<vi
aqqalu-LIRI<Participium<han+LU
oqar-LAAR<Indikativ<han+LU
Aasiaat<Lokalis+UNA
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
arnaq+MIU<flertal<Lokalis
oqar+GALUAR<Indikativ<vi+UNA
eqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<hans<Absolut
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut
eqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis
marluk-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Finland<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
marluk-LIK<flertal<Absolut+LI
tallimat<Talord<Instrumentalis+UNA
sisamat-LIK<ental<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk<Terminalis
Finland<Absolut+UNA
Nuuk<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP+TAR<Indikativ<jeg+UNA
Avanersuaq+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
meeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
eqqumiitsuliortoq-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Qaqortoq<Terminalis
ulloq+MIU<ental<Lokalis
tutsiuteqqip-NNGIT<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis
ulloq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
meeraq<flertal<Lokalis+UNA
Finland+MIU<ental<Instrumentalis
pi+SIMA<Imperativ<ViDem
nuna<enta<Lokalisl+UNA
taa-LAAR<Interrogativ<DuHam
isuma+MIU-QAR+NIQ+UNA
illu+PASSUAQ<flertal<Lokalis
ukioq<ental<Lokalis+IP<Indikativ<jeg
uanga<Pronomen<ental
Qasigiannguit<Absolut+LU
Finland<Terminalis+UNA
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNA
Avanersuaq<Absolut+UNA
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
Nanortalik<Terminalis
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg
nuna<ental<Terminalis
isuma+PASSUAQ<flertal<Lokalis
suli+NIAR+NIQ<ental<Absolut+UNA
Uummannaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LI
Illoqqortoormiut+MIU-U+NIQ<flertal<Lokalis
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
nalunar<Participium<han+LU
pi-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem
assersuut-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
nuup+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
qarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<vi
ila+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut+UNA
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
Avanersuaq<Terminalis+UNA
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<de
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+UNA
ukioq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LI
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
nalunar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Paamiut+MIU-U<Indikativ<vi+LI
arnaq-QAR+GALUAR<Participium<jeg
isuma-NNGUR<Participium<jeg
ukioq<flertal<hans<Absolut+LI
isuma+MIU-NNGUR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<deres
oqaasilerisoq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qallunaaq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
pi+GALUAR<Indikativ<JegDem
eqqumiitsuliortoq-LIRI-SSA<Indikativ<de
suli<Participium<jeg+UNA
aap<Partikel+UNA
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+UNA
sisamat-NNGUR<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<jeg
nuliaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg