Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Paamiut<Lokalis+LI
oqaluttuar-SSA<Indikativ<jeg+LU
Uummannaq<Instrumentalis+LI
imaap<Ledsagemåde<de_selv+LI
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<han
Esbjerg<Absolut
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi+SIMA<Indikativ<ViDem
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
ukioq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
ataaseq-LIK<flertal<Relativ
qallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+UNA
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg
pi+TAR<Indikativ<JegJer+LI
Finland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqar+GALUAR<Participium<jeg
Aasiaat<Lokalis+UNA
qallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Esbjerg<Lokalis+LI
oqar-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq<Terminalis+LU
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
suli+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<deres+LU
najugaq<flertal<Instrumentalis
Narsaq<Instrumentalis
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR<Participium<han+LI
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kunngi-NNGUR+SINNAA+NIQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNA
kunngi-INNAQ-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
oqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LI
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg
Nuuk<Terminalis+UNA
kingulleq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis
kingulleq<ental<Instrumentalis+LI
qallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNA
Qaqortoq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-LIRI<Participium<jeg
sisamat-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Ilisimatusarfik-QAR+TAR+NIQ+LI
oqaaseq<ental<deres<Absolut
qarasaasiaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
suli-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Esbjerg<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+UNA
sisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ukioq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LU
isuma+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
kingulleq<ental<Absolut
Upernavik<Instrumentalis+UNA
oqar<Indikativ<han+LU
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
ani-INNAQ<flertal<Relativ
uanga<Pronomen<ental
Tasiilaq<Absolut
Paamiut<Absolut+UNA
suli+SIMA=TAR<Indikativ<han+LI
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LU
pi-LAAR<Indikativ<JegJer
oqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LU
Narsaq<Absolut
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LU
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
inunngor+TAR<Interrogativ<du
nalunar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
suli-SSA<Indikativ<de
ukioq<flertal<hans<Absolut
inunngor-LAAR<Participium<han+LU
kunngi-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
ulloq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
isuma<ental<Absolut
Uummannaq<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqar-NNGIT<Participium<jeg+LI
Tasiilaq+MIU-U-LAAR<Participium<de+LI
Maniitsoq<Terminalis+LI
sisamat-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
imaap-SSA<Indikativ<de+LI
kalaaleq-INNAQ-LIRI-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
ukioq<flertal<hans<Absolut+LI
Finland+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNA
anaana<flertal<Lokalis
Qasigiannguit<Absolut+LU
eqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LI