Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ani-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+UNAeqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LIoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LUGentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LImeeraq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LINarsaq+MIU<ental<AbsolutQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIakisooq<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<hanSisimiut+MIU-U<Participium<deimaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUEsbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<dutallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIAvanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIimaap<Interrogativ<dusuli<Participium<hanIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LItutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNApi+SINNAA<Imperativ<ViDemulloq+MIU<ental<LokalisFinland<Lokalis+LUimmikkut<Partikel+LIManiitsoq+MIU<flertal<InstrumentalisGentofte<AbsolutFinland+MIU<ental<Absoluttaa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamnajugaq-NNGUR<Participium<jegeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Interrogativ<duFinland+MIU<ental<Instrumentalisaleqa-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duUpernavik<Terminalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAnuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LIAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNAimaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAkalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LIPaamiut<Lokalisnalunar+GALUAR+NIQ<flertal<RelativSisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vioqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+UNAUpernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duFinland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR+SIMA+NIQ<ental<deres+LUkalaaleq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LUEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg+LISisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LINanortalik+MIU-U+SINNAA+NIQ<flertal<Relativ+LIinunngor<Participium<de+UNAKangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUaqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUpi<Indikativ<ViDemsammisari+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUoqar-SSA<Indikativ<jeg+LUoqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAaleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LIsisamat-NNGUR+SIMA<Indikativ<viQasigiannguit<Absolut+LUKangerlussuaq<Terminalis+LIPaamiut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAisuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNApi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LUnammineq<Adjektivkalaaleq-INNAQ-U<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LIFinland+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvpiareer-LAAR<Indikativ<han+UNAUpernavik<Terminalis+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIimaap<Ledsagemåde<de_selv+LInalunar+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUAvanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAeqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LUeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMigpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDemFinland<Instrumentalis+UNAoqar+NIAR<Ledsagemåde<de_selvqarasaasiaq+GӘ+TAR<Imperativ<ViDempi+SIMA<Imperativ<ViDem+LUaqqalu+MIU-QAR<Participium<hannalunar<Participium<han+LUnuka-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUIlulissat+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<jeg+LINuuk+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUoqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<deKangerlussuaq+MIU<ental<Terminalis+UNAnuka<ental<AbsolutPaamiut+MIU<ental<Lokaliseqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<ViDemUummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<deqallunaaq+PASSUAQ<flertal<LokalisIlisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<AbsolutFinland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAanaana<flertal<LokalisManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LIKangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI