Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Uummannaq+MIU-U<Interrogativ<duisuma-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolutaqqalu-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUnalunar-SSA<Indikativ<jegIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LUEsbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han+UNAKangaatsiaq+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dusuli+SIMA<Participium<jeg+LUakisooq<flertal<Terminalis+LIpingasut-NNGUR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIEsbjerg+MIU<ental<Terminalis+LIFinland<Instrumentalisisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LIoqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dusuli-NNGIT<Indikativ<de+LUeqqumiitsuliortoq<ental<Absolutangaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAqarasaasiaq+MIU<ental<Lokalis+UNAQasigiannguit<AbsolutQasigiannguit+MIU-QAR<Participium<hanimaap<Interrogativ<duassersuut<ental<Lokalistutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+LUPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LINanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativtallimat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<dualeqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDemakisooq-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dukalaaleq-INNAQ<flertal<Relativkingulleq-LIK<ental<deresukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNAeqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsisamat-NNGUR<Interrogativ<dumarluk-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAqallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutoqaluttuar+NIQ<flertal<Absolutateq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvkunngi-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUeqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LIIvittuut<Lokalis+UNAQasigiannguit<LokalisFinland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LIqallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQilinniar-NNGIT<Indikativ<deUummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolutilaqutariit+MIU-QAR<Indikativ<hanoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalispi+TAR<Indikativ<JegJerNanortalik<Terminalissammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJermeeraq<ental<AequalisManiitsoq+MIU<flertal<Lokalis+LUsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJeraleqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNAeqqaama+SIMA=TAR<Indikativ<JegDemeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<RelativIvittuut+MIU-U<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisnaja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNApi-LAAR<Imperativ<ViDem+LUkunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDemoqar-SSA<Participium<jeg+LUinunngor<Participium<de+UNAkunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutmeeraq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR+NIQ<ental<Absolutnuka<flertal<InstrumentalisFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIoqar-LAAR=TAR<Participium<jegoqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAsisamat<Talord<flertal<Absolutoqar+NIQ<ental<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LUilinniar-LAAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutSisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LUFinland+MIU-NNGUR<Participium<de+UNAIvittuut+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvsuli+SIMA<Interrogativ<duSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LImeeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIPaamiut<Absolut+LIoqar<Ledsagemåde<de_selvoqaluttuar+NIAR+NIQ<ental<Absoluteqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LItaa-SSA<Imperativ<ViDem+UNANarsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAqallunaaq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNAaqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNAAasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalisoqaaseq<flertal<Terminalis+UNAManiitsoq<Lokalisnaja+MIU-QAR+NIQ+UNAnuliaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUkalaaleq<ental<Absolut+UNAeqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNAarnaq-U<Participium<jegPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUnuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<duqallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNA