Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIqallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIisuma+GӘ<Indikativ<HanHammarluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<Absolutnuna+PASSUAQ<flertal<Lokalisqarasaasiaq+MIU-NNGUR+NIQ<ental<hans<Absolutsisamat-NNGUR<Indikativ<jeg+UNAoqar<Interrogativ<duPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUinunngor-LAAR<Interrogativ<duateq-LIK<flertal<Relativnalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvassersuut-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAAvanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jegUummannaq<Instrumentalis+LUeqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNAManiitsoq+MIU<ental<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisulloq-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LIpiareer-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUoqar+NIAR<Participium<han+UNAaamma<Partikelanaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNAUummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNAFinland<Instrumentalisnuka-LIRI<Indikativ<jegpi<Indikativ<JegDemUummannaq+MIU-QAR+NIQ+LUkunngi<enta<Lokalislimaap+NIAR<Interrogativ<duoqar+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNAnuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUmakku<Pronomen<flertal+LUqarasaasiaq-NNGUR-LAAR<Indikativ<hanFinland+MIU<ental<Absoluttaa+TAR<Imperativ<ViDem+LIarnaq-QAR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq<ental<AequalisNuuk<Instrumentalis+UNAAasiaat<Lokalis+LUtaa<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<deqarasaasiaq-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIFinland+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativqarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<AbsolutSisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LUIlulissat<Absolutulloq-LIK<flertal<Absolutisuma-LIK<flertal<Absoluteqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNAAasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIAvanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAFinland+MIU<ental<Instrumentalis+UNAnalunar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LInalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAnuka<ental<Aequalis+UNAsammisari-SSA<Indikativ<JegDem+LIoqar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvIvittuut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig+LIKangerlussuaq<Instrumentalisukioq-NNGUR<Indikativ<han+LUaleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaaseq<flertal<Lokalis+LIsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamPaamiut+MIU<flertal<Lokalis+LUUpernavik<Terminalis+LIEsbjerg+MIU<flertal<Lokalis+UNAAasiaat<Absolut+UNAEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegSisimiut<Lokalis+LIaleqa<flertal<hans<Absolut+UNAassersuut+MIU<flertal<Lokalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Terminalissuli+SIMA<Interrogativ<dututsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg+UNAAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq-LIK<ental<hans<Absolut+UNAkalaaleq-LIK<ental<AbsolutEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+UNASULI<Partikel+UNAManiitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LUManiitsoq+MIU-U<Participium<han+LIkunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUIvittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<hannuna-U<Participium<jegFinland+MIU<ental<Instrumentalisinunngor-SSA<Interrogativ<duUpernavik+MIU<flertal<Instrumentalis+LIsuli<Participium<han+UNAqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LUManiitsoq<Absolut+UNAqarasaasiaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUoqaaseq<flertal<Instrumentalisila-QAR-SSA<Interrogativ<duFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LItallimat<Talord<Aequalisateq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNA