Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jegmeeraq<flertal<Lokalisukioq+PASSUAQ<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selvNuuk+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUnuna<ental<TerminalisNanortalik<Terminalis+LUoqar-SSA=GALUAR<Participium<de+LUIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LUaleqa+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIIvittuut<Instrumentalis+UNAukioq-INNAQ-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<vipi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigoqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAmarluk<Talord<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq+MIU-U<Participium<denalunar-LAAR+NIQ<ental<Absoluteqqaama<Imperativ<ViDemoqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUsuli<Indikativ<vieqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi+LUManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU<ental<Absolutukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMigaleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolutpi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNAaleqa+GӘ<Interrogativ<DuHameqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNASisimiut+MIU<flertal<Lokalisaqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<deqarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNAaqqalu-LIRI<Participium<han+LUQasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAaamma<Partikel+UNAIlisimatusarfik<ental<hans<Absolut+UNAKangerlussuaq<Instrumentalis+UNAQeqertarsuaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LITasiilaq<Lokalis+UNAoqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selvqarasaasiaq-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LIpi+TAR<Indikativ<JegJerManiitsoq<Absolut+UNAnukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvsammisari+SIMA<Indikativ<JegJerEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres+LIAvanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jegqallunaaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<han+UNApi<Indikativ<JegDemqallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIUpernavik+MIU<ental<Absolut+LIullumi<Partikelpi+SIMA<Indikativ<ViDemManiitsoq+MIU-QAR<Participium<hannuna-LIK<flertal<hans<Absolutmeeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNApiareer-SSA<Indikativ<deGentofte+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNAIlisimatusarfik+GӘ<Imperativ<ViDemAasiaat<Instrumentalis+LUukioq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUoqar-LAAR<Participium<de+UNAeqqaama+NIAR<Indikativ<JegDem+LINuuk+MIU-QAR+NIQEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LUAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LIPaamiut<Absolutsisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jegIvittuut+MIU-U+NIAR<Interrogativ<duQasigiannguit<Lokalis+UNAinunngor+TAR<Participium<dekunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-QAR<Participium<hanIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<haneqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAsisamat-LIK-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAFinland<Terminalis+LIQasigiannguit+MIU<ental<InstrumentalisSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LUSisimiut+MIU<ental<Lokaliseqqaama+TAR<Interrogativ<DuHamnalunar-LAAR=TAR<Participium<deukioq<ental<deres<Absolut+LIqarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<viEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAoqar+TAR<Participium<han+LInajugaqar-NNGIT<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIaleqa-NNGUR+NIQ<flertal<hans<Absolutoqar+SIMA+NIQ<flertal<hans<AbsolutQaqortoq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LUtallimat<Talord<ental<deres+LIqarasaasiaq<ental<Instrumentalis+LIIlulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LIqarasaasiaq-LIK<flertal<hans<Absolutkingulleq<ental<Instrumentalis+LI