Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
isumaqar-LAAR=TAR<Indikativ<vi+UNAnuna-U<Participium<han+UNAkunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAsuli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUsuli-NNGIT<Indikativ<de+LUNuuk<AbsolutKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LIAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LUtutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvila-NNGUR-SSA<Participium<de+LIPaamiut+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LUqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jegaleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIoqar+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolutsuli-NNGIT<Indikativ<jeg+UNAsuli-LAAR+NIQ<flertal<Terminalissuli+GALUAR<Indikativ<han+LIoqar-SSA<Indikativ<hankiisa<PartikelNuuk+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUanaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNAFinland<Absolut+LUtutsiuteqqip+NIQ<ental<Aequalispi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer+LIoqaasilerisoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvSisimiut+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selvIvittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<hantutsiuteqqip+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+LIsuli+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAnuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUsuli+NIAR<Indikativ<deIvittuut+MIU-U-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut+LIUpernavik+MIU-QAR+NIQaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUtaa+TAR<Imperativ<ViDemnuna-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+UNAIlulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<dununa+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<hans<Absolut+LIsisamat-NNGUR+NIAR<Indikativ<vi+UNAGentofte<Terminalis+LUqallunaaq+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHammarluk<Talord<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<dumakku<Pronomen<flertalKangaatsiaq<Absolut+LUGentofte<Absolut+LUkalaallisut<Partikelqallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNApi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIkunngi-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+UNAIlisimatusarfik+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHamqallunaaq-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNAtaa-LAAR<Imperativ<ViDemAasiaat<Instrumentalis+UNAukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNAIvittuut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUeqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNAsisamat-INNAQ-NNGUR+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duUpernavik+MIU-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<duukioq-INNAQ<flertal<Absolut+LUkunngi-QAR<Indikativ<jeg+LIFinland+MIU<flertal<LokalisGentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<deanaana-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<de+UNAeqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem+UNAukioq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LIullumi<Partikel+UNAisumaqar-SSA<Indikativ<deoqaaseq<ental<Absolutani<ental<min<Absoluttutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNAaleqa<flertal<Lokalisoqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAqarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvnuna+MIU<flertal<Instrumentalisulloq-QAR-SSA<Indikativ<jegulloq-LIRI-LAAR<Participium<jegqallunaaq<ental<Absolutanaana-LIK<ental<Terminalis+LUPaamiut<InstrumentalisNuuk+MIU-QAR<Participium<han+LIsuli-LAAR<Participium<han+UNAIlulissat<Lokalis+LUkunngi-INNAQ-LIRI+TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisTasiilaq<Lokaliskunngi-QAR-LAAR<Participium<han+UNApi+TAR<Imperativ<ViDem+UNAQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAmeeraq<flertal<hans<AbsolutQaqortoq<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<Relativarnaq-U<Ledsagemåde<de_selv+UNApi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LI