Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ilaqutariit+MIU-QAR<Indikativ<hantaa-SSA<Imperativ<ViDem+UNAManiitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<duoqar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvqallunaaq-LIK<ental<Aequalis+LUnaja<flertal<LokalisGentofte+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<deeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNAtaa<Indikativ<JegDem+UNAnajugaq-NNGUR<Participium<jegnuliaq<ental<Absolutsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJersuli+SIMA<Indikativ<han+LUnalunar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut+LUisuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNAIlisimatusarfik<ental<Instrumentalis+LIQeqertarsuaq<LokalisFinland+MIU-QAR<Participium<han+LUEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUani+PASSUAQ<flertal<AequalisManiitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LIFinland<AbsolutPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutoqaluttuar-SSA<Indikativ<hankalaaleq<flertal<Lokalis+LISisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<hannajugaq<ental<Terminalis+LIGentofte<Absolut+LIsisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<dupingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNAsisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<hankunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDemAasiaat<Absolut+LUNuuk+MIU-QAR+NIQ+LIulloq<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selvnalunar+GALUAR<Participium<jegarnaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LIFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolutnaja<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUulloq+MIU-QAR<Participium<hanUummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNAoqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selvoqar+TAR=GALUAR<Indikativ<deKangerlussuaq<Instrumentalis+UNATasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqaama+TAR<Indikativ<ViDem+LUsisamat<Talord<Lokalis+IP<Participium<jegAvanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+LIsammisari+GALUAR<Imperativ<ViDem+LItamarmik<Adjektiv+UNAkunngi<ental<InstrumentalisAvanersuaq<Terminalis+UNApi+SIMA<Indikativ<HanHam+LINuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAAvanersuaq<Instrumentalis+LIUummannaq<Lokalis+UNAFinland+MIU<ental<InstrumentalisIvittuut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvAasiaat+MIU-QAR<Participium<han+LUManiitsoq<Lokalis+LUNanortalik+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvoqaluttuar+TAR+NIQ<ental<derestallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<deillu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNAqallunaaq<ental<Absolut+LUIlisimatusarfik-QAR-SSA<Participium<han+LUIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalisakisooq<ental<deres<Absolut+UNAnuliaq+GӘ<Imperativ<ViDempi-LAAR<Imperativ<ViDem+UNAeqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAtallimat<Talord<ental<dereskalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duoqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LIpiareer-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LIsisamat<Talord<Aequalis+UNAQaqortoq+MIU<flertal<LokalisIlloqqortoormiut<Lokalis+LUpi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LIeqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LUmassakkut<Partikel+UNAIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LIqallunaaq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemangut<ental<Absolut+LUator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<AbsolutTasiilaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUIvittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAtallimat-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dutaa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNASisimiut+MIU-QAR+NIQ+UNApi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDemPaamiut+MIU-NNGUR<Indikativ<desuli+TAR=GALUAR<Interrogativ<duqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIAvanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LI