Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dueqqaama+TAR<Indikativ<ViDem+LUIlisimatusarfik+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-NNGIT<Interrogativ<duisumaqar-SSA<Indikativ<deKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duoqaluttuar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvulloq-INNAQ-QAR-SSA<Indikativ<hanIlisimatusarfik<ental<Instrumentalis+LIpi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LIPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU<flertal<Lokalis+LUqallunaaq+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHaminunngor+GALUAR<Interrogativ<duFinland<Terminalisnuna-LIK<flertal<Instrumentaliseqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem+LUQasigiannguit+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNAeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+UNAsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hantaa+SINNAA<Imperativ<ViDemoqaaseq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR+NIQ<ental<deres+UNAQasigiannguit+MIU-QAR<Participium<hanimaap+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LIkalaaleq<flertal<Lokalis+UNANanortalik<Terminalismeeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<viinunngor+TAR<Interrogativ<duQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIpi+SINNAA<Imperativ<ViDem+UNAnuna+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAEsbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dunalunar-LAAR=TAR<Indikativ<de+LUIvittuut+MIU-U<Interrogativ<dunuka+MIU<ental<Instrumentalis+LIFinland+MIU-QAR+NIQ+LUIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+LITasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIsisamat-INNAQ-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duillu-QAR-SSA<Interrogativ<duoqar<Indikativ<vikunngi+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNAtutsiuteqqip+NIQ<flertal<InstrumentalisIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LINuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolutoqar-LAAR=TAR<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUsisamat-LIK-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegNuuk+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAqallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNAAasiaat<Instrumentalis+LIakisooq+PASSUAQ<flertal<AequalisKangaatsiaq<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LUmanna<Pronomen<ental+LUkunngi+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHamoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalisinunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolutsuli-LAAR<Participium<han+UNAAasiaat+MIU-U+NIAR<Indikativ<de+UNAator+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUUpernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dututsiuteqqip+TAR<Interrogativ<duAvanersuaq<Instrumentalis+LUimmikkoortoq<enta<Lokalisl+LIoqaaseq<ental<Aequalis+LIsuli+NIAR<Indikativ<detaa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LInuna-LIK<flertal<hans<Absolutinunngor+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNAManiitsoq+MIU<ental<Absolutkunngi+MIU-QAR+NIQ+LUukioq<ental<Absolut+UNAaqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vinaja<flertal<LokalisSisimiut<Absolut+LIKangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LIFinland+MIU<ental<Lokalis+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanManiitsoq<Terminalis+UNApingasut-LIK-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvila-INNAQ<flertal<Relativ+UNAtallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvIlulissat+MIU-QAR+NIQ+UNAIvittuut+MIU<ental<AbsolutQasigiannguit<Absolut+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNATasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LISisimiut+MIU-LIRI+SINNAA<Interrogativ<duqarasaasiaq<ental<Aequalis+UNAmarluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<AbsolutGentofte<Lokalis+UNAUummannaq+MIU-U<Indikativ<de+LIeqqumiitsuliortoq-U-LAAR=TAR<Participium<hanaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LU