Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tallimat<Talord<ental<deres
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LI
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+LI
naja+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
oqar-NNGIT<Indikativ<han
oqar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Narsaq+MIU<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq<Absolut+UNA
qallunaaq-LIK<flertal<Relativ+LI
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<DeMig
isumaqar-SSA<Indikativ<jeg
naja-INNAQ<ental<hans<Absolut+LU
Esbjerg+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
najugaq<ental<Lokalis
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig+LI
sisamat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut
nuliaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Tasiilaq<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
ulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LU
Finland+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
immikkut<Partikel+LI
Finland+MIU-QAR+NIQ+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
Ivittuut+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
pi+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-U+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
Upernavik+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
meeraq<flertal<hans<Absolut
kunngi-QAR-SSA<Participium<de+LI
Avanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<han
Esbjerg+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
marluk-LIK<flertal<Absolut+LI
Narsaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Esbjerg<Absolut+LU
Qeqertarsuaq<Absolut+UNA
qarasaasiaq-QAR-LAAR<Participium<de
Kangaatsiaq<Instrumentalis+UNA
Avanersuaq<Absolut
Finland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<de
isuma<ental<Absolut+LI
kunngi-QAR-NNGIT<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ila-QAR-SSA=GALUAR<Participium<de+LU
Ivittuut+MIU-LIRI<Participium<jeg+UNA
akisooq-QAR-LAAR+NIQ+UNA
nammineq<Adjektiv+LI
oqar-SSA<Indikativ<han
Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LU
pingasut-LIK-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
suli-SSA<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ
suli-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
piareer<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeMig
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
Nanortalik<Lokalis+LU
qallunaaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
aleqa-U+SIMA<Interrogativ<du
imaap<Indikativ<jeg+LU
meeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
Esbjerg+MIU-U-SSA<Participium<de+UNA
suli-LAAR<Indikativ<de+LI
Sisimiut<Absolut
eqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
ateq<ental<deres<Absolut+UNA
assersuut-U+NIAR<Indikativ<de
ateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
aap<Partikel
nalunar-LAAR<Indikativ<de+LU
oqaluttuar<Participium<jeg
qarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
oqar+NIAR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis
meeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
suli+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ukioq<flertal<hans<Absolut
ulloq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
tallimat<Talord<Aequalis+LU
ukioq-LIK<flertal<Lokalis+LU
isuma+PASSUAQ<flertal<Lokalis
imaap+SIMA<Participium<de
Finland+MIU<ental<Instrumentalis
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
arnaq-U<Participium<jeg
inunngor<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LI
Sisimiut<Absolut+LI
qallunaaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
kalaaleq<ental<Absolut
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
isuma+MIU-QAR+NIQ+UNA