Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
arnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LUManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegoqar<Interrogativ<duisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+LIKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LIIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LItaa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAnuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutsisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duNuuk<Instrumentalis+LUFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUqallunaaq-U+TAR<Indikativ<jeg+UNAqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutnajugaq<flertal<Instrumentalis+LIakisooq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<deres+LUGentofte+MIU<ental<min<Absolutnalunar-SSA<Indikativ<jegulloq<ental<min<Absolut+LUPaamiut+MIU-U<Participium<han+LInalunar-SSA<Participium<jegaleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LIeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LIQeqertarsuaq<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+LIoqaluttuar-LAAR=TAR<Participium<de+UNAFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LUukioq-U-LAAR+NIQ<ental<AbsolutNuuk<Terminalis+LUkalaaleq<flertal<LokalisPaamiut+MIU<ental<TerminalisNuuk+MIU<flertal<Lokalisimmikkoortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAIvittuut<Absolut+LUIlloqqortoormiut<Lokalis+LUpi+TAR<Indikativ<JegJerilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNAeqqaama-SSA<Imperativ<ViDem+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNANuuk+MIU-U+TAR+NIQ<ental<hans<Absolutpingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNAakisooq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNAaqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNAillu-QAR-NNGIT<Indikativ<de+LIUummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LIqallunaaq-NNGUR+NIAR<Indikativ<han+UNAeqqaama<Indikativ<DeHampi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LUinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LUIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNAPaamiut+MIU-QAR+NIQQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LIkalaaleq<flertal<Instrumentalis+UNAEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUAvanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut+UNAateq-LIK<flertal<Relativimmikkoortoq+MIU-QAR+NIQ+LIIlisimatusarfik-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jegKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegAasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<AbsolutUpernavik+MIU-QAR+NIQ+LUPaamiut<Lokalis+LIIvittuut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolutpi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<hannuna+MIU<ental<Terminalis+UNAEsbjerg+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<dukingulleq<flertal<Relativ+LIQaqortoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Interrogativ<dusuli-NNGIT<Indikativ<jeg+UNAAvanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<hantutsiuteqqip+NIQ<ental<AequalisManiitsoq<Lokalis+UNAGentofte<Absolut+LIFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIoqar+SINNAA<Participium<jegpi<Interrogativ<DuHamaqqalu+MIU-U+NIAR=NNGIT<Participium<deQeqertarsuaq+MIU-U+NIQ<ental<Absoluteqqaama<Indikativ<DeHam+UNAoqar+TAR=GALUAR<Interrogativ<dueqqaama-NNGIT<Indikativ<HanHamFinland<Terminaliskalaaleq-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegukioq<ental<Absolut+UNAsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+UNApi+TAR<Imperativ<ViDem+UNAilaqutariit<flertal<Instrumentalis+LIAvanersuaq+MIU<ental<Terminalis+UNAUummannaq<Terminalis+LUIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUmarluk-INNAQ<flertal<Relativ+UNAPaamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<hankunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisoqar+NIAR<Participium<han+UNAEsbjerg<Lokalis+LI