Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

taa<Imperativ<ViDem+LU
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
anaana<flertal<Lokalis
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
ateq-LIK<flertal<Relativ
akisooq<ental<deres<Absolut+UNA
Avanersuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Relativ
nuup+GALUAR<Participium<jeg
Ivittuut<Absolut+LU
Narsaq+MIU<ental<Lokalis
inunngor+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
piareer+NIAR<Indikativ<vi+LU
isuma<ental<Absolut
aqqalu-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
suli+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNA
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
oqar<Indikativ<vi
marluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
qallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQ
qarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
piareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
arnaq-U<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
illu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
inunngor-LAAR+NIQ<ental<Absolut
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam
suli<Indikativ<vi
aleqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNA
Tasiilaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
oqar+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNA
aleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LU
oqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
arnaq<ental<hans<Absolut
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han
Nuuk+MIU-QAR<Participium<han+LI
aleqa<flertal<Lokalis+IP+SIMA<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
kalaaleq-INNAQ<flertal<Relativ
Qasigiannguit<Absolut+UNA
Avanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Finland+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis+LI
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
Uummannaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LI
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Qaqortoq<Lokalis+LI
Sisimiut<Lokalis+LU
ila-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
inunngor+SINNAA+NIQ<flertal<Relativ+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+UNA
imaap-LAAR=TAR<Participium<de
ulloq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
nuna-LIRI+TAR+NIQ<ental<Aequalis
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+LU
angut<ental<Absolut+LU
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-U+SINNAA<Indikativ<vi+UNA
qarasaasiaq<ental<Aequalis
inunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegDem
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
qallunaaq<ental<Absolut+UNA
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
nuka-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Aasiaat<Instrumentalis+LI
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres
oqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LU
Nuuk<Instrumentalis
ulloq<ental<min<Absolut
ulloq<ental<Instrumentalis+LU
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
arnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<de+LU
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LU
Gentofte<Absolut+LI
Esbjerg<Lokalis+UNA
nuup<Participium<de+LU
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
ani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
nuka+MIU<ental<Instrumentalis+LI
aqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LU
ani+PASSUAQ<flertal<Aequalis