Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqar+TAR<Indikativ<deIlloqqortoormiut<Absolutnuup-LAAR+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUnalunar-LAAR=TAR<Participium<jegsisamat-INNAQ<flertal<Lokalis+LInuup-SSA=GALUAR<Interrogativ<dusisamat-NNGUR<Indikativ<jeg+UNAkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalisangaju-LIK<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNAIlloqqortoormiut<Instrumentalis+LUQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAukioq<ental<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU<ental<Absolut+LUnuka-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUFinland<Terminalis+LUSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+UNAkunngi-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+UNAoqaluttuar<Participium<de+UNAIvittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNANuuk<Instrumentalisaqqalu-LIK<flertal<Relativ+LUqarasaasiaq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<viaqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDemkingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUqarasaasiaq<ental<Terminalis+LUangaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LItaa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-U<Participium<jegpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMigIvittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut+MIU-U<Participium<han+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<han+LUNuuk<Lokalis+LUisuma<flertal<hans<Absolut+LUisuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNAakisooq-QAR-SSA<Participium<han+LInajugaqar-LAAR=TAR<Participium<deeqqaama-LAAR<Indikativ<DeMigFinland+MIU<ental<Absolut+UNAsisamat-INNAQ<flertal<Relativ+LIpiareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNAukioq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jegisuma-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<deTasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<hanFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LIassersuut+MIU-NNGUR<Indikativ<de+UNAqallunaaq+PASSUAQ<flertal<AequalisPaamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LIkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<duqarasaasiaq<ental<Absolutoqar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LItaamani<Partikel+LUmeeraq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUaqqalu-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<LokalisFinland+MIU-NNGUR<Participium<de+UNAIlisimatusarfik-QAR+NIQ+LUSisimiut<AbsolutKangaatsiaq<Lokalistallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LIimaap-SSA<Indikativ<de+LIoqar-SSA<Indikativ<jeg+LIoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIIvittuut<Instrumentalis+LItallimat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Interrogativ<duNarsaq<Absolut+LIManiitsoq+MIU-QAR<Participium<han+UNAsammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUqallunaaq+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHamqallunaaq<ental<Instrumentalis+UNAqarasaasiaq<ental<Instrumentalistutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUarnaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LInalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvoqar-SSA<Indikativ<hanFinland+MIU-QAR<Participium<hanQeqertarsuaq<Terminalis+LIKangaatsiaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+LUSisimiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dututsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIsammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LUisuma+MIU-QAR<Indikativ<hanpi-LAAR<Imperativ<ViDem+LUnajugaq<flertal<Instrumentalis+LIpi-LAAR<Imperativ<ViDemeqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem+LIoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LUukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalisqarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutSisimiut+MIU-U<Participium<deFinland+MIU<flertal<LokalisIlulissat<Lokalis+LIkunngi-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUKangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<dusisamat-NNGUR+NIAR<Indikativ<vi+UNA