Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Nanortalik+MIU-U-LAAR<Indikativ<han+UNAkunngi+MIU-U+TAR+NIQ<ental<deresFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LItutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<hanPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<han+LUKangaatsiaq+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absolutaqqalu+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LIillu-QAR-SSA<Interrogativ<dusuli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUeqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem+LUQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUFinland+MIU-U<Indikativ<han+UNAIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LUqallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQkingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIukioq-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<dukunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHamUummannaq<Absolutnuna+MIU<ental<Lokalis+LIkunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<de+UNAIvittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jegoqar-NNGIT<Indikativ<hannuna-LIRI-LAAR<Interrogativ<dunuka+MIU-U<Interrogativ<dupi+GALUAR<Indikativ<JegDemukioq-NNGUR+TAR=GALUAR<Indikativ<han+LINuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LUilinniar<Participium<hankalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNAukioq<flertal<hans<Absolut+LINuuk+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+LUsisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolutmarluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<haneqqaama+TAR<Interrogativ<DuHamIvittuut+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<derestamarmik<Adjektiv+LUtallimat-INNAQ-NNGUR<Participium<de+LUpi+TAR<Imperativ<ViDem+LUkunngi-QAR-SSA<Participium<de+LUTasiilaq<Lokalis+LUpi<Indikativ<JegDem+LUkiisa<Partikel+LIoqar-LAAR=TAR<Participium<han+LIkalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNAFinland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LIila+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJer+UNAnuna+MIU<ental<Terminalis+UNAoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LISisimiut<Instrumentalis+LUkalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han+LIIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalismeeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNAqarasaasiaq+MIU-QAR<Indikativ<haneqqaama-LAAR<Imperativ<ViDemEsbjerg+MIU-QAR+NIQTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUnaja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNAFinland<Lokalis+UNAIlloqqortoormiut+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LUangaju+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNAeqqumiitsuliortoq-U+GALUAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<duulloq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LUmeeraq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<jegaleqa+GӘ-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LUqallunaaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIpingasut-LIK-U+NIQ<ental<Absolut+LUkalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<dutaa<Imperativ<ViDem+LInuup+TAR=GALUAR<Indikativ<jegimaap<Ledsagemåde<de_selvaleqa<ental<Terminalis+LUPaamiut+MIU<ental<Terminalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNAtaa<Imperativ<ViDem+UNAUummannaq<Lokaliskingulleq-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNApi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LIeqqaama-SSA<Imperativ<ViDem+LUaleqa+MIU-QAR<Participium<han+LUmeeraq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAnajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LUsuli+SIMA=TAR<Indikativ<han+LIAasiaat+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duisuma+PASSUAQ<flertal<Lokaliskisimi<Adjektiv+LUpi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamaleqa-LIRI-LAAR<Indikativ<vitaa+GALUAR<Imperativ<ViDemIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNAinunngor-NNGIT<Interrogativ<dueqqaama<Indikativ<DeHam+UNAIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+LI