Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nuna+MIU-U+TAR<Interrogativ<duila-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvnajugaq<flertal<InstrumentalisQasigiannguit+MIU-QAR+NIQila+MIU<flertal<InstrumentalisPaamiut+MIU-U<Interrogativ<dunammineq<AdjektivIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<haneqqaama-NNGIT<Indikativ<JegDemnuna+MIU<ental<Terminalis+UNAoqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<AbsolutQasigiannguit<Absolut+LUeqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAkunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalisnalunar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LIIvittuut<Lokalis+UNAinunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvarnaq<flertal<hans<AbsolutPaamiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duinunngor<Indikativ<de+LIpiareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNAQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAsammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIsisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<duqallunaaq+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHamsammisari-SSA<Indikativ<JegDem+LIAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jegqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNAanaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNAIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LUGentofte<Terminalisnuna+MIU-U-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNAQaqortoq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LUIvittuut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegsisamat<Talord<Aequalis+UNAFinland<Absolut+LIFinland+MIU<ental<Instrumentalis+LIpi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDemoqaluttuar+SIMA=TAR<Participium<de+UNATasiilaq<Lokalis+LIIvittuut<Instrumentalis+UNAkalaaleq-LIK<ental<Absoluteqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHamEsbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<duIlisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LIukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAukioq-LIK<flertal<Lokalis+LUsisamat-LIK-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAukioq-U-LAAR+NIQ<ental<Absolutakisooq-QAR-SSA<Participium<han+LIilinniar<Participium<de+UNAillu-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+UNAsammisari+NIAR<Imperativ<ViDemakisooq-U+TAR+NIQ<ental<Aequalisoqaaseq<flertal<Lokalis+LIaleqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDemukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han+UNAarnaq<ental<Absolutpi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDemQaqortoq<Instrumentalis+LUAasiaat<Absolut+LUmeeraq<flertal<Terminalis+LIinunngor+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNApi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LImarluk-LIK-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolutqarasaasiaq<ental<Instrumentalismakku<Pronomen<flertaleqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAmeeraq-LIK<flertal<Relativ+UNAGentofte+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LUulloq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+UNAUummannaq<Terminalis+LIPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+LInalunar-SSA<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han+UNAUpernavik+MIU-QAR<Participium<han+LImeeraq<ental<Absolut+UNASisimiut+MIU-U+GALUAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU<ental<InstrumentalisQaqortoq<Absolut+LUsammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAtutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUkunngi-LIRI<Interrogativ<duisuma<enta<Lokalisl+IP+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNAQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAQaqortoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dukunngi-U-LAAR<Indikativ<hankunngi+MIU-QAR<Participium<han+LINanortalik+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<hanmeeraq-NNGUR-SSA<Interrogativ<dupi+GALUAR<Imperativ<ViDemoqar+GALUAR+NIQ<ental<Terminalisaqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalisoqar-SSA<Participium<jeg+LUoqaluttuar<Participium<de+UNAeqqaama+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+LI