Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
assersuut-QAR+GALUAR<Indikativ<jeg+UNAqallunaaq<ental<Absolut+LUsisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres+LIEsbjerg+MIU<flertal<LokalisAasiaat+MIU-U<Interrogativ<dukingulleq-QAR-SSA<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUEsbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUuagut<Pronomen<flertal+LUpi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LUnalunar-NNGIT<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<depi+TAR<Imperativ<ViDem+LUAasiaat<Lokalis+LUoqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolutkalaaleq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUPaamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAoqaaseq<flertal<Instrumentalisoqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selvIlulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<dueqqaama<Indikativ<ViDem+LUtaa<Imperativ<ViDem+UNAinunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selvAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duulloq+MIU<ental<LokalisUummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<deGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duoqar+SIMA=TAR<Interrogativ<dunalunar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LImeeraq<ental<Terminalis+UNANanortalik<Terminalis+LUoqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUPaamiut+MIU-U<Participium<han+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<de+LUIlisimatusarfik<ental<Absolut+LIFinland+MIU-U-SSA<Indikativ<de+UNAFinland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIEsbjerg<Lokalis+LIoqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAinunngor-LAAR<Participium<han+LUulloq-QAR+TAR<Indikativ<jeg+UNApiareer+NIAR<Indikativ<vi+LUeqqaama-NNGIT<Indikativ<HanHamNuuk<Terminalisassersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absoluteqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamQeqertarsuaq<Instrumentalisnuka-U+SIMA<Interrogativ<dueqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHamtallimat-LIK-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LUaleqa-LIK<ental<Aequalis+LIQasigiannguit<Instrumentaliskunngi+MIU-QAR+NIQ+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAaqqalu<enta<Lokalisl+IP-LAAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LInalunar-SSA<Participium<jegisuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAaleqa<ental<Terminalis+LUnuka+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAimmikkut<Partikel+UNAkiisa<Partikel+LUSisimiut<Lokalis+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentaliskunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<Absolutoqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<Absolutakisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU<flertal<InstrumentalisManiitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<duoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegpi+SIMA<Imperativ<ViDemKangerlussuaq+MIU<ental<Absolutsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamimaap-SSA<Indikativ<de+LIoqar-SSA<Participium<jegnuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUsisamat-LIK-QAR+TAR<Participium<jeg+UNApi-SSA<Indikativ<JegDemEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LInaja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNAsuli+GALUAR<Indikativ<han+LImassakkut<Partikel+LIinunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LIQaqortoq+MIU<ental<Absoluteqqaama+TAR<Indikativ<JegJeroqar-LAAR+NIQ<ental<deresukioq+GӘ-SSA<Indikativ<HanHamIvittuut<Lokalisarnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHameqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selvGentofte+MIU<ental<hans<Absolut+UNAator-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNApi+SIMA<Imperativ<ViDem+LUoqar<Indikativ<hansuli+SIMA<Participium<jeg+LUTasiilaq<Lokalis+UNAIvittuut+MIU<ental<Absolutmanna<Pronomen<ental