Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

ulloq<enta<Lokalisl+IP-LAAR<Interrogativ<du
sammisari-NNGIT<Interrogativ<DuHam
piareer+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
qarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
tallimat-INNAQ-NNGUR+NIQ<ental<deres
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
isuma-QAR+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<jeg
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
taaguut<ental<hans<Absolut
Sisimiut<Lokalis
Finland<Absolut
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
oqaluttuar+TAR+NIQ<ental<deres
ilinniar-LAAR<Participium<han+UNA
oqar+GALUAR<Indikativ<han
sisamat<Talord<Aequalis+LI
uanga<Pronomen<ental
oqar-SSA<Participium<jeg+LU
nuup+TAR+NIQ<flertal<Terminalis+LI
Aasiaat+MIU-U<Indikativ<jeg
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
inunngor<Participium<de+LU
Kangerlussuaq<Instrumentalis
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LU
isuma-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<de+LU
Narsaq<Terminalis+UNA
imaap<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
Nanortalik<Instrumentalis+LU
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
tallimat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
kalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNA
oqar+NIQ<ental<deres+LI
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA
Avanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<han
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres
nuna+MIU-U<Participium<han
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU-U<Indikativ<han+LI
Tasiilaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
oqar-NNGIT<Participium<jeg+LI
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
Esbjerg<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+UNA
oqar+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
sisamat-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq<Lokalis+UNA
nuup-LAAR+NIQ<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Terminalis+UNA
Kangaatsiaq<Absolut
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
ulloq<ental<Instrumentalis+UNA
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nuna+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ulloq-INNAQ<ental<deres<Absolut
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
Avanersuaq+MIU<ental<Absolut
Kangaatsiaq<Instrumentalis+LI
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis+LI
qarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LI
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
kunngi-QAR-LAAR<Participium<jeg+LI
suli+SIMA<Participium<jeg+LU
qarasaasiaq<ental<Absolut+UNA
Finland+MIU<ental<Absolut+UNA
Ilisimatusarfik<ental<Instrumentalis+LI
Finland<Instrumentalis+UNA
suli+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
suli+SIMA<Indikativ<han+LU
marluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LU
oqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNA
Maniitsoq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+SINNAA<Participium<jeg
qallunaaq-NNGUR-LAAR<Participium<han
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
Illoqqortoormiut<Lokalis+LI
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+UNA
kalaaleq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
tutsiuteqqip-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
assersuut<ental<Terminalis+UNA
Upernavik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
najugaq<flertal<Terminalis+LI
aleqa<flertal<hans<Absolut+UNA
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
sisamat-LIK<ental<hans<Absolut+LU
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<JegJer
pi+SIMA<Indikativ<ViDem+UNA
kunngi-NNGUR-SSA<Participium<han
naja-QAR-LAAR+NIQ<ental<deres+UNA