Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
najugaq<flertal<Instrumentalis+UNATasiilaq<Instrumentalis+LUAasiaat+MIU-U-NNGIT<Indikativ<de+LUimmikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duulloq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<dununa-QAR-LAAR<Interrogativ<dukunngi-LIK<flertal<Relativ+UNAqarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<dusuli+SIMA<Indikativ<han+LUkiisa<Partikel+LIFinland<Lokalis+LUtallimat-INNAQ<flertal<hans<Absolut+UNAanaana+MIU-QAR<Indikativ<hanQaqortoq+MIU-QAR<Participium<haneqqumiitsuliortoq<ental<Absolutarnaq-U<Participium<jegpi<Indikativ<JegJerkunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU<ental<Absolut+UNAangaju+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNAKangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<duoqar+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAUummannaq<Absolutqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIkunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LUsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+UNAila-QAR-SSA<Interrogativ<duUpernavik<Instrumentalisoqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jegtutsiuteqqip<Participium<de+LUkunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHamNuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolutaleqa+GӘ<Interrogativ<DuHamisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAtaa-NNGIT<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq<flertal<hans<AbsolutNanortalik<Terminalissammisari+TAR<Interrogativ<DuHamManiitsoq+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selvsuli-LAAR=TAR<Participium<deAvanersuaq+MIU<ental<LokalisManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegAvanersuaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selvqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIUummannaq<Lokalis+LUqarasaasiaq-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selvManiitsoq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LUIvittuut+MIU<ental<Absolut+UNAFinland+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNAAvanersuaq<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<han+UNANuuk+MIU-U+TAR+NIQ<ental<hans<Absolutmeeraq-LIK<flertal<Relativ+UNAQaqortoq+MIU-NNGUR<Participium<jegIlloqqortoormiut+MIU<ental<Absoluteqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem+UNAQasigiannguit+MIU-QAR+NIQaleqa+PASSUAQ<flertal<Instrumentalispi+TAR<Imperativ<ViDem+UNAnalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvisuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUkunngi+MIU-QAR<Participium<han+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAoqaasilerisoq<ental<AbsolutAvanersuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIarnaq+MIU-QAR<Participium<hanateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LIUpernavik+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAqallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAqallunaaq<flertal<Lokalisisuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNAoqar-NNGIT<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolutkunngi+MIU-QAR+NIQ+UNAoqaluttuar<Participium<han+LUoqar+TAR<Indikativ<desisamat-LIK<ental<Aequalisisuma+MIU-QAR<Indikativ<haneqqumiitsuliortoq<flertal<hans<Absolut+LIPaamiut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUmeeraq<ental<Absolutinunngor-LAAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutSisimiut+MIU<ental<Absolut+LImeeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDemator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<AbsolutIvittuut<Lokalis+LIassersuut-QAR+GALUAR<Indikativ<jeg+UNAIvittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNANanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUtutsiuteqqip-LAAR<Indikativ<de+LUTasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LIpi+TAR<Imperativ<ViDem+LUoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAator+NIAR<Participium<han+UNAeqqaama-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemFinland+MIU-QAR+NIQ+LU