Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Sisimiut+MIU-NNGUR+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LIQasigiannguit+MIU-LIRI+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvAasiaat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duqarasaasiaq<ental<Instrumentalisisuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNAQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+UNAoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LUmarluk-INNAQ<flertal<Relativ+UNAeqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip<Indikativ<vi+LUQeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jegkunngi-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAGentofte<Absolutsisamat-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAIvittuut+MIU<ental<Absolutsuli+TAR+NIQ<ental<Absolut+LUkalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNAsisamat-INNAQ<flertal<Relativ+LIisuma<ental<Absolut+LIkingulleq-LIRI+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIoqaaseq<ental<Absolut<minSisimiut+MIU-QAR+NIQsammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LUpi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDeminunngor+SIMA=TAR<Interrogativ<duNanortalik<Lokalis+UNAqallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LIukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalisimaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutnalunar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolutakisooq<ental<deres<Absolut+UNAukioq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LUinunngor-LAAR=TAR<Indikativ<jegsuli-SSA=GALUAR<Indikativ<hanisuma<flertal<Instrumentalis+UNAnuliaq<ental<min<Absolutinunngor<Indikativ<han+LInuka-QAR-SSA<Interrogativ<dutallimat<Talord<Aequalis+LUNuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNAIlloqqortoormiut<Absolut+UNAillu-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+UNAEsbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvsammisari+TAR<Interrogativ<DuHamqarasaasiaq+GӘ+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamIvittuut+MIU<ental<LokalisUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanManiitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<dupi-LAAR<Indikativ<JegDem+LUUummannaq+MIU-QAR+NIQinunngor-NNGIT<Indikativ<jegFinland+MIU-U-LAAR<Interrogativ<dunaja+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutAasiaat+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAaamma<Partikel+LIkalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LIoqar-NNGIT<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LUtutsiuteqqip+TAR<Indikativ<viUummannaq<Absolut+LUNuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<AbsolutIlulissat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duEsbjerg+MIU-QAR+NIQnajugaq<flertal<Terminalis+LIaleqa<flertal<hans<Absolut+UNAoqar<Participium<jegukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LUNuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LIManiitsoq<Absolut+LUqallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNAEsbjerg+MIU-U<Participium<han+UNAoqar<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalisoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAeqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDemGentofte+MIU<ental<hans<AbsolutUummannaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAQeqertarsuaq+MIU<ental<Absolutsammisari-LAAR<Interrogativ<DuHaminunngor-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LITasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LUeqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LIpi+SIMA<Imperativ<ViDem+LUAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duKangerlussuaq<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hanIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAeqqaama<Interrogativ<DuHamGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<hanManiitsoq+MIU<flertal<Lokalissammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LUNuuk+MIU<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNATasiilaq<TerminalisManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegSisimiut<Absolut+LUUpernavik+MIU-QAR+NIQ+UNAPaamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<deresaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU