Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<AbsolutPaamiut+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<AbsolutAasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutkalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LIPaamiut+MIU-QAR+NIQoqar-NNGIT<Interrogativ<duoqar-NNGIT<Participium<jeg+LIEsbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<duoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selvSisimiut<LokalisUummannaq<Absolut+LUoqar+NIAR<Indikativ<viimaap+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LIoqar+GALUAR<Indikativ<vi+UNAimaap+GALUAR<Participium<denaja+MIU-QAR+NIQQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<deAvanersuaq<Absoluttutsiuteqqip-NNGIT<Participium<deaqqalu+MIU<flertal<Lokalis+UNAEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegKangerlussuaq<LokalisKangaatsiaq+MIU-U<Participium<depi+SIMA<Indikativ<HanHam+UNAani+MIU<flertal<Lokalis+LUilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNAkiisa<PartikelIvittuut+MIU-QAR+NIQ+UNAQasigiannguit+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LItutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LIkalaaleq-QAR-LAAR<Participium<hanassersuut-U+NIAR<Indikativ<dekunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutimmikkut<Partikel+UNAPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUarnaq-INNAQ-LIRI-LAAR<Indikativ<de+UNAaqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutQasigiannguit+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<han+LInuka-U+SIMA<Interrogativ<duFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNAaleqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDemPaamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAtallimat-INNAQ<flertal<hans<Absolut+UNAqallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNAeqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi+LUnukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvNanortalik<Absolut+LIukioq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemtutsiuteqqip<Indikativ<de+LIeqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIIlisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<AbsolutManiitsoq<Instrumentalis+LIulloq-QAR+TAR<Indikativ<jeg+UNAQaqortoq<Terminalis+LIUummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<dePaamiut+MIU-U<Participium<jegsammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHamKangaatsiaq<Terminalis+UNAtaa+TAR<Imperativ<ViDemnuna+MIU-U<Participium<hanqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIassersuut-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<hans<Absolutoqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<hanAvanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIoqar-LAAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalisakisooq+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutFinland+MIU-U<Indikativ<han+LUsuli-LAAR=TAR<Interrogativ<duoqaaseq-U<Indikativ<de+UNAkingulleq-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAGentofte<Lokalis+LUSisimiut+MIU-QAR+NIQ+LIimaap+SIMA<Participium<detutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIaqqalu+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNAaleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LImeeraq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LUpi+SIMA<Indikativ<HanHamkunngi-LIK<flertal<Relativ+UNAmeeraq<flertal<Terminalis+UNAAvanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selveqqaama+TAR<Interrogativ<DuHamkunngi-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+UNAaleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAtallimat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNANuuk<Lokalis+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNAnammineq<Adjektiv+LUnalunar-LAAR<Participium<jeg+UNAqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jegKangaatsiaq<Terminalisakisooq+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHampi-NNGIT<Indikativ<DeHamManiitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv