Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
taa<Imperativ<ViDem+LUqarasaasiaq+MIU-U+SIMA<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+UNAanaana<flertal<LokalisFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegateq-LIK<flertal<Relativakisooq<ental<deres<Absolut+UNAAvanersuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Relativnuup+GALUAR<Participium<jegIvittuut<Absolut+LUNarsaq+MIU<ental<Lokalisinunngor+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIpiareer+NIAR<Indikativ<vi+LUisuma<ental<Absolutaqqalu-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUisuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAsuli+NIAR<Ledsagemåde<de_selveqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNAAvanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNAoqar<Indikativ<vimarluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAqallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQqarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNApiareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNAarnaq-U<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<duillu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNAFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LIinunngor-LAAR+NIQ<ental<Absolutpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHamsuli<Indikativ<vialeqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNATasiilaq+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAoqar+NIAR=NNGIT<Participium<han+UNAaleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LUoqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selveqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamarnaq<ental<hans<Absolutoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selvEsbjerg+MIU-QAR<Participium<hanNuuk+MIU-QAR<Participium<han+LIaleqa<flertal<Lokalis+IP+SIMA<Participium<jegEsbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentaliskalaaleq-INNAQ<flertal<RelativQasigiannguit<Absolut+UNAAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LIAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAFinland+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNAtaa+GALUAR<Imperativ<ViDemIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LITasiilaq+MIU-QAR+NIQ+UNAPaamiut+MIU-QAR<Participium<han+LIUummannaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LIPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAQaqortoq<Lokalis+LISisimiut<Lokalis+LUila-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIinunngor+SINNAA+NIQ<flertal<Relativ+LUSisimiut+MIU<flertal<Lokalis+UNAimaap-LAAR=TAR<Participium<deulloq-LIK-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAnuna-LIRI+TAR+NIQ<ental<AequalisIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LUangut<ental<Absolut+LUIvittuut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-U+SINNAA<Indikativ<vi+UNAqarasaasiaq<ental<Aequalisinunngor-NNGIT+NIQ<flertal<hans<AbsolutManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqaama+SIMA<Indikativ<JegDemUummannaq+MIU-QAR+NIQ+UNAqallunaaq<ental<Absolut+UNAPaamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutnuka-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUAasiaat<Instrumentalis+LIaqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deresoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUNuuk<Instrumentalisulloq<ental<min<Absolutulloq<ental<Instrumentalis+LUsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHamKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegarnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHamtutsiuteqqip+GALUAR<Participium<de+LUtaa-SSA<Imperativ<ViDem+UNAKangaatsiaq<Instrumentalis+LUGentofte<Absolut+LIEsbjerg<Lokalis+UNAnuup<Participium<de+LUulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LInuka+MIU<ental<Instrumentalis+LIaqqalu-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUani+PASSUAQ<flertal<Aequalis