Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nalunar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolutaleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LIeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-LAAR=TAR<Participium<jegimaap+SINNAA<Interrogativ<duNuuk+MIU<ental<Terminalis+LIQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LItutsiuteqqip<Indikativ<de+LUNuuk+MIU-U-LAAR<Participium<dekingulleq-QAR-SSA<Indikativ<hanUummannaq<Instrumentalis+LUpi+GALUAR<Imperativ<ViDemtutsiuteqqip<Indikativ<de+LINanortalik<AbsolutIlloqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LUnajugaq<flertal<Terminalis+LIUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAnammineq<Adjektiv+LUeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUUummannaq<LokalisQaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNAukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIeqqaama<Indikativ<ViDem+LUAasiaat<Absolut+UNAqarasaasiaq<ental<Absolutisuma-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUukioq+GӘ-SSA<Indikativ<HanHamNanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUUummannaq+MIU<flertal<LokalisQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvIlulissat<Instrumentalispiareer+NIQ<flertal<Terminalis+UNAimaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUFinland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtallimat-INNAQ-NNGUR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de+LIQeqertarsuaq<Terminalis+LIqallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNANarsaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAqallunaaq+PASSUAQ<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selvsammisari+NIAR<Imperativ<ViDeminunngor-LAAR<Participium<hanUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegoqaluttuar+NIQ<flertal<AbsolutNanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<visisamat<Talord<Instrumentalisillu-QAR-LAAR<Interrogativ<duaqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vioqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selvsammisari+NIAR<Imperativ<ViDem+LUSisimiut+MIU<flertal<Lokalisqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jegtaa<Indikativ<JegDem+UNAisuma+PASSUAQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalisnuna-LIRI-LAAR<Interrogativ<duqarasaasiaq-LIK<ental<Terminalistutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<detaa+GALUAR<Imperativ<ViDemPaamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNAimaap+GALUAR<Participium<deaqqalu-QAR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUIlisimatusarfik<ental<Absolut+LIPaamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+LIIlisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LIUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dueqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDemmeeraq<ental<Aequalis+LIpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LIIlulissat<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAeqqumiitsuliortoq-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LUAvanersuaq<Terminalis+UNAulloq-U+NIAR<Indikativ<vi+UNAuagut<Pronomen<flertal+LUoqaaseq<ental<hans<Absolutukioq-LIK<flertal<Absolutimaap+SIMA<Participium<deSisimiut+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deresNuuk<LokalisPaamiut+MIU<ental<Lokalis+UNAeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalislqallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LUPaamiut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+UNAAasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<dututsiuteqqip-LAAR<Indikativ<de+LUManiitsoq+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selvKangerlussuaq<Terminalis+LIsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHameqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUAasiaat<Instrumentalis+LIManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-U-LAAR=TAR<Participium<hanillu-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LIulloq<ental<Absolut+UNAqallunaaq-INNAQ<ental<Absolutoqaaseq<ental<Lokalis