Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nuliaq<ental<Absolut
Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
SULI<Partikel
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han
oqar+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
isuma+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
Qaqortoq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Upernavik<Lokalis
isuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-QAR+NIQ+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
assersuut-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
taa+TAR<Imperativ<ViDem+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
naja<flertal<Instrumentalis+LI
uanga<Pronomen<ental
Tasiilaq+MIU<ental<Terminalis+LI
kalaaleq<ental<Lokalis+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
Finland+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<deres+LI
aleqa<ental<Aequalis
arnaq<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Participium<jeg
tallimat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Terminalis+UNA
isuma<ental<Terminalis
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
piareer-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolut
suli+SIMA<Interrogativ<du
kisimi<Adjektiv+LU
Gentofte+MIU<ental<hans<Absolut
nalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
meeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
nalunar+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDem
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
isuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNA
Avanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ila-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
inunngor-SSA<Interrogativ<du
imaap+TAR=GALUAR<Participium<han+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis
qarasaasiaq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegJer
meeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
isuma-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
nuka<ental<Aequalis+UNA
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem
naja+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
angaju-LIK<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNA
pi-LAAR<Indikativ<DeHam
oqaaseq<ental<Aequalis+UNA
aappaagu<Partikel+LU
Avanersuaq+MIU-U<Interrogativ<du
sisamat<Talord<Aequalis+LI
nalunar<Participium<han
imaap+TAR<Indikativ<de
Esbjerg+MIU-LIRI<Interrogativ<du
nuna-U<Participium<jeg
oqar<Ledsagemåde<de_selv
nuka-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNA
Tasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<han+UNA
ulloq<ental<Instrumentalis+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
nuna+MIU-U<Participium<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
qarasaasiaq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Nuuk+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
kunngi-NNGUR+SINNAA+NIQ<flertal<Lokalis
uanga<Pronomen<ental+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
meeraq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
tallimat-NNGUR+GALUAR<Indikativ<jeg
meeraq<ental<Terminalis
Upernavik<Absolut+LU
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Ilulissat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LU
immikkoortoq-LIK<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<du
nuna-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<de+LU
tallimat-LIK-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
imaap+GALUAR<Participium<de
sisamat-NNGUR<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LU
imaap+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
Upernavik<Lokalis+LU