Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Tasiilaq+MIU-NNGUR<Indikativ<denuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutIlulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<dualeqa-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vialeqa<flertal<Lokalis+LIEsbjerg+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<de+UNApiareer-LAAR<Indikativ<han+UNAEsbjerg+MIU-U<Participium<han+UNAoqar+NIQ<flertal<Lokalisakisooq<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<dusisamat-LIK-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-LIRI+NIQ<flertal<Absolut+UNAqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQqarasaasiaq<ental<Instrumentaliseqqumiitsuliortoq+GӘ<Imperativ<ViDemFinland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LIqarasaasiaq-LIK<flertal<hans<Absolutsuli+SIMA<Participium<jeg+LUsuli+SINNAA<Participium<jegkunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisPaamiut<Absolutoqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LUEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<hansisamat<Talord<Lokalis+IP<Participium<jegAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LUoqaasilerisoq<ental<AbsolutGentofte<Absolut+UNAqarasaasiaq<ental<AbsolutFinland<Lokalistutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duIlulissat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dumeeraq-INNAQ-U+GALUAR<Indikativ<han+UNAIlisimatusarfik-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNAPaamiut+MIU<ental<LokalisManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAeqqaama+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIUpernavik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIpingasut-LIK-LIRI+SIMA<Interrogativ<duisuma-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<hans<AbsolutIvittuut<Absolut+LIFinland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAQasigiannguit+MIU-LIRI+SINNAA<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LIIlisimatusarfik+GӘ-SSA<Interrogativ<DuHamaleqa<ental<Instrumentalis+UNApi+SIMA<Indikativ<DeMigsuli+GALUAR<Indikativ<han+LIoqaluttuar<Indikativ<jeg+LUmeeraq<ental<Aequalis+UNAAasiaat+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalisnajugaq<flertal<hans<Absolutsisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIqarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNApi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LIQeqertarsuaq<TerminalisPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LUqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LIKangerlussuaq<Absolut+LITasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJerkingulleq-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUillu-QAR-LAAR<Interrogativ<dunuka-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LUoqar-LAAR=TAR<Indikativ<viFinland+MIU-QAR<Indikativ<hanEsbjerg+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<duilinniar<Participium<de+UNAKangaatsiaq<TerminalisPaamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LINanortalik+MIU-U+SINNAA+NIQ<flertal<Relativ+LIsuli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUangaju+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA<Participium<han+LUukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LUnuka-NNGUR+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUGentofte<Lokalis+LIoqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+UNAtaa+SINNAA<Imperativ<ViDemoqaasilerineq-LIRI<Indikativ<de+UNAnalunar-SSA=GALUAR<Participium<jegNuuk+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvkalaaleq-NNGUR-LAAR<Indikativ<hanFinland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<deqallunaaq+PASSUAQ<flertal<AequalisAasiaat<Instrumentalis+LUUummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<depi-LAAR<Indikativ<JegDem+UNAulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUukioq<flertal<hans<AbsolutAvanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LUarnaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+LUqarasaasiaq+MIU-U<Indikativ<vi+LIoqar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+LUeqqaama-NNGIT<Indikativ<ViDem+LISisimiut+MIU-QAR+NIQ+LUqarasaasiaq-LIK<flertal<Relativqallunaaq-U+TAR<Indikativ<jeg+UNA