Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

tutsiuteqqip+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
makku<Pronomen<flertal+LI
oqaluttuar-NNGIT<Participium<han
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+LI
ukioq-LIK<flertal<Lokalis+LU
akisooq-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LU
tallimat<Talord<Aequalis
Upernavik<Lokalis+UNA
Paamiut<Instrumentalis+LI
nalunar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
angaju+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNA
aleqa+GӘ-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
nalunar+GALUAR<Participium<jeg
assersuut-U+NIAR<Indikativ<de
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
nuna<ental<Terminalis
ator-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Ivittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
aqqalu-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
suli-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Sisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<han
Qaqortoq+MIU-LIRI+NIQ<ental<hans<Absolut+LU
Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ilisimatusarfik-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
nuna<ental<min<Absolut+UNA
taa<Imperativ<ViDem+LU
pi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
pi<Indikativ<JegDem
Kangaatsiaq+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
kunngi+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LU
eqqaama-SSA<Indikativ<JegJer+LU
Nanortalik<Lokalis+UNA
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
sisamat-LIK-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Nuuk+MIU<flertal<Lokalis+LU
nalunar-LAAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNA
inunngor<Participium<de+UNA
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
kunngi+MIU-U+TAR+NIQ<ental<deres
akisooq+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHam
suli-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Finland<Absolut
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
suli-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
akisooq-U+TAR+NIQ<ental<Aequalis
oqaaseq<ental<Terminalis
qarasaasiaq-LIK<ental<Terminalis
Finland<Instrumentalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
qarasaasiaq+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam+LI
Paamiut+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
Sisimiut<Absolut+LI
naja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LI
oqar<Indikativ<han
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut
suli+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
Ilulissat+MIU-QAR+NIQ+UNA
meeraq-LIRI+GALUAR<Participium<jeg
pi+NIAR<Indikativ<DeHam+UNA
Ivittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<han
Kangerlussuaq<Instrumentalis+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<han
ator<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Qeqertarsuaq<Lokalis
Paamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LI
angut<ental<Lokalis
oqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-QAR+TAR<Indikativ<de+UNA
Avanersuaq<Instrumentalis+LU
tutsiuteqqip+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis
ukioq-U-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Nuuk+MIU-QAR+NIQ+LI
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis+UNA
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<han
Maniitsoq<Lokalis+LI
isuma<ental<min<Absolut
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Participium<de
Nuuk<Lokalis+LU
aqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
isuma+MIU-NNGUR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qallunaaq<ental<Absolut
Finland+MIU<ental<Instrumentalis
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<deres
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
tamarmik<Adjektiv+LU