Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari<Imperativ<ViDem+LIAvanersuaq+MIU<ental<Terminalis+LUaqqalu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIGentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNAanaana+MIU-LIRI+SINNAA+NIQ<ental<deres+UNAaqqalu+MIU-QAR<Participium<hanManiitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAarnaq+MIU-U+TAR<Participium<jegSULI<Partikel+LImassakkut<Partikel+UNAsuli<Ledsagemåde<de_selv+LUIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Participium<jegmarluk-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNApi-LAAR<Imperativ<ViDem+UNAFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAnaja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LIisumaqar-SSA<Indikativ<jegGentofte+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+LUManiitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAQaqortoq+MIU<ental<AbsolutManiitsoq+MIU-QAR<Participium<han+UNANanortalik+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvisuma<enta<Lokalisl+IP+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNAManiitsoq+MIU<flertal<Lokalispi<Interrogativ<DuHamUummannaq<InstrumentalisFinland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LInukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jegpi+GALUAR<Interrogativ<DuHamoqaaseq<flertal<Terminalis+LIEsbjerg+MIU-LIRI<Participium<han+LUimaap-SSA<Indikativ<de+LIarnaq-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvpi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNApiareer-SSA<Indikativ<deIlloqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duqallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNAnuna+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutAvanersuaq<Absolutator+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LUManiitsoq+MIU-QAR+NIQ+UNAkunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDemeqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<LokalisNarsaq<Terminalis+UNApi-LAAR<Indikativ<HanHamqarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<AbsolutPaamiut<Absolutpi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigKangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<duFinland<TerminalisIvittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jegator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolutnuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutkalaaleq-U-SSA<Interrogativ<duarnaq+MIU-QAR<Participium<hanpi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMignuna-U<Participium<han+UNASisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vitutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LIoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUinunngor-LAAR=TAR<Indikativ<jegnaja<ental<Aequalis+UNAIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUkalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHamnuna<flertal<LokalisUpernavik+MIU-QAR+NIQoqar<Indikativ<hanManiitsoq<Terminalis+UNAoqaaseq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUSisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LUFinland+MIU-QAR+NIQ+UNAarnaq<ental<min<Absoluttutsiuteqqip-LAAR<Participium<haneqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUFinland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAnuka+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNAtutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duisuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvGentofte<Lokalis+LUtutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<duoqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LUQaqortoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LIIvittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAisuma+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<deeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolutisuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNAAvanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNAoqaaseq<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LUmeeraq<flertal<Lokalis+UNAFinland+MIU<ental<Lokalis+LInuup+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI