Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar+TAR<Indikativ<de
Illoqqortoormiut<Absolut
nuup-LAAR+NIQ<ental<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
nalunar-LAAR=TAR<Participium<jeg
sisamat-INNAQ<flertal<Lokalis+LI
nuup-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
sisamat-NNGUR<Indikativ<jeg+UNA
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
angaju-LIK<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNA
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+LU
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
ukioq<ental<Absolut+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut+LU
nuka-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Finland<Terminalis+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis+UNA
kunngi-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
oqaluttuar<Participium<de+UNA
Ivittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Nuuk<Instrumentalis
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
qarasaasiaq-INNAQ-NNGUR<Indikativ<vi
aqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LI
ulloq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LU
angaju+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig
Ivittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<han+LU
Nuuk<Lokalis+LU
isuma<flertal<hans<Absolut+LU
isuma-QAR-LAAR<Indikativ<jeg+UNA
akisooq-QAR-SSA<Participium<han+LI
najugaqar-LAAR=TAR<Participium<de
eqqaama-LAAR<Indikativ<DeMig
Finland+MIU<ental<Absolut+UNA
sisamat-INNAQ<flertal<Relativ+LI
piareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
ukioq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jeg
isuma-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<de
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<han
Finland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LI
assersuut+MIU-NNGUR<Indikativ<de+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Paamiut+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LI
kalaaleq-NNGUR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq<ental<Absolut
oqar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
ateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
taamani<Partikel+LU
meeraq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
aqqalu-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Finland+MIU-NNGUR<Participium<de+UNA
Ilisimatusarfik-QAR+NIQ+LU
Sisimiut<Absolut
Kangaatsiaq<Lokalis
tallimat-INNAQ<flertal<Terminalis+LI
imaap-SSA<Indikativ<de+LI
oqar-SSA<Indikativ<jeg+LI
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ivittuut<Instrumentalis+LI
tallimat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Narsaq<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
qallunaaq+GӘ+SIMA<Interrogativ<DuHam
qallunaaq<ental<Instrumentalis+UNA
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
arnaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LI
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
oqar-SSA<Indikativ<han
Finland+MIU-QAR<Participium<han
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
Kangaatsiaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+LU
Sisimiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
najugaq<flertal<Instrumentalis+LI
pi-LAAR<Imperativ<ViDem
eqqaama+SIMA<Imperativ<ViDem+LI
oqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LU
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
qarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Sisimiut+MIU-U<Participium<de
Finland+MIU<flertal<Lokalis
Ilulissat<Lokalis+LI
kunngi-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
Kangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<du
sisamat-NNGUR+NIAR<Indikativ<vi+UNA