Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

najugaq<flertal<Instrumentalis+UNA
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
Aasiaat+MIU-U-NNGIT<Indikativ<de+LU
immikkoortoq-QAR+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
ulloq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du
nuna-QAR-LAAR<Interrogativ<du
kunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA
qarasaasiaq+MIU-U<Interrogativ<du
suli+SIMA<Indikativ<han+LU
kiisa<Partikel+LI
Finland<Lokalis+LU
tallimat-INNAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
anaana+MIU-QAR<Indikativ<han
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut
arnaq-U<Participium<jeg
pi<Indikativ<JegJer
kunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU<ental<Absolut+UNA
angaju+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNA
Kangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<du
oqar+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Uummannaq<Absolut
qarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LU
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+UNA
ila-QAR-SSA<Interrogativ<du
Upernavik<Instrumentalis
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip<Participium<de+LU
kunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHam
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolut
aleqa+GӘ<Interrogativ<DuHam
isuma-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
taa-NNGIT<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq<flertal<hans<Absolut
Nanortalik<Terminalis
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv
suli-LAAR=TAR<Participium<de
Avanersuaq+MIU<ental<Lokalis
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Uummannaq<Lokalis+LU
qarasaasiaq-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq+MIU-NNGUR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Ivittuut+MIU<ental<Absolut+UNA
Finland+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
Avanersuaq<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<han+UNA
Nuuk+MIU-U+TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
meeraq-LIK<flertal<Relativ+UNA
Qaqortoq+MIU-NNGUR<Participium<jeg
Illoqqortoormiut+MIU<ental<Absolut
eqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem+UNA
Qasigiannguit+MIU-QAR+NIQ
aleqa+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
pi+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
nalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
isuma-U-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
kunngi+MIU-QAR<Participium<han+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
oqaasilerisoq<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
arnaq+MIU-QAR<Participium<han
ateq-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
Upernavik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Nuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
qallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
qallunaaq<flertal<Lokalis
isuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
Ivittuut+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut
kunngi+MIU-QAR+NIQ+UNA
oqaluttuar<Participium<han+LU
oqar+TAR<Indikativ<de
sisamat-LIK<ental<Aequalis
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq<flertal<hans<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
meeraq<ental<Absolut
inunngor-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Sisimiut+MIU<ental<Absolut+LI
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Ivittuut<Lokalis+LI
assersuut-QAR+GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Nanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
tutsiuteqqip-LAAR<Indikativ<de+LU
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LI
pi+TAR<Imperativ<ViDem+LU
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
ator+NIAR<Participium<han+UNA
eqqaama-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
Finland+MIU-QAR+NIQ+LU