Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqar-SSA=GALUAR<Participium<han
ulloq-QAR-LAAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
Uummannaq<Terminalis
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis
pi+TAR<Indikativ<DeMig
Maniitsoq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
arnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres
eqqaama+GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
ilinniar<Participium<han
oqaluttuar<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LU
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut+LI
Kangerlussuaq+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-QAR-SSA<Participium<de+LU
eqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem
Paamiut+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
isuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Indikativ<vi+LU
Esbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
meeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Participium<de
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
nuka+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
kingulleq-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
marluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<Absolut
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+LU
meeraq<flertal<Terminalis+UNA
Kangerlussuaq+MIU-U<Participium<jeg
Kangaatsiaq+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<de+LI
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
marluk-LIK-QAR-LAAR<Participium<de+LU
Tasiilaq<Absolut+UNA
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
Sisimiut+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<jeg
ulloq<enta<Lokalisl+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ+LI
ukioq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
suli-NNGIT<Indikativ<de+LU
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LI
ilinniar-NNGIT<Indikativ<de
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
akisooq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
Finland+MIU-LIRI-NNGIT<Participium<de
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Finland+MIU<ental<Absolut
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolut
oqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Sisimiut<Absolut+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Nuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LI
oqar-LAAR=TAR<Participium<jeg
Uummannaq<Terminalis+UNA
aleqa-INNAQ-LIRI+NIQ<flertal<Relativ+LU
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
aqqalu+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nalunar+GALUAR<Participium<jeg
tallimat-NNGUR<Indikativ<jeg+LI
qarasaasiaq-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LU
sisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqaama<Indikativ<DeHam+UNA
oqar-LAAR<Indikativ<jeg
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+UNA
pingasut-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam
pi+SIMA<Imperativ<ViDem
kalaaleq-INNAQ-LIRI-NNGIT<Indikativ<jeg+UNA
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LU
illu-QAR-SSA<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
Esbjerg+MIU-U<Interrogativ<du
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<de
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
pi+SIMA<Indikativ<ViDem
eqqaama+SINNAA<Imperativ<ViDem
Kangerlussuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq-LIK<flertal<hans<Absolut
suli<Ledsagemåde<de_selv+LU
kunngi-INNAQ<ental<Absolut
nuna-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<vi+UNA
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
sammisari+SINNAA<Indikativ<JegJer
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
anaana+MIU-NNGUR-NNGIT<Indikativ<vi+UNA
Uummannaq<Instrumentalis
sisamat-INNAQ<flertal<Lokalis+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
Paamiut+MIU<ental<Terminalis
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
isuma+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg