Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHamTasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<AbsolutIvittuut+MIU-U<Participium<jeg+LUnuka-LIRI-NNGIT<Indikativ<han+UNAUummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LUKangaatsiaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+LUqarasaasiaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNAUummannaq<Instrumentaliskunngi+MIU-QAR+NIQ+LUManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegnuka+MIU<ental<Terminalis+UNAeqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LItutsiuteqqip-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LIinunngor<Indikativ<de+LIisuma+GӘ<Indikativ<HanHamEsbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Participium<deUpernavik<Absolut+LIoqar-SSA=GALUAR<Participium<hanaleqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDemQaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNAoqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LISisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<hanisumaqar-SSA<Indikativ<jegNanortalik<Absoluttutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jegtutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNAilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNAsisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNAqarasaasiaq+GӘ+TAR<Imperativ<ViDemIvittuut+MIU<ental<Instrumentalis+UNAFinland+MIU<ental<Lokalis+LIimmikkoortoq<enta<Lokalisl+LIqallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQsuli+SIMA+NIQ<ental<deres+LIataaseq<Talord<InstrumentalisManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegqarasaasiaq-LIK<flertal<hans<Absolutulloq<ental<min<Absolut+LUQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<hanNuuk+MIU<ental<Terminalis+LIPaamiut+MIU-QAR<Participium<han+LIassersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutnalunar-SSA<Indikativ<jegFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+LIpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDemIlulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LUnuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAkalaallisut<Partikel+LIulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LIpi+SINNAA<Imperativ<ViDemNuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNAaleqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNAPaamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUFinland<Instrumentalis+LIEsbjerg<Terminalis+UNAqarasaasiaq-NNGUR-SSA<Indikativ<jegqallunaaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDemTasiilaq+MIU<ental<Terminalis+UNAtassa<Partikel+UNAeqqaama+NIAR<Indikativ<JegDem+LIpi-LAAR<Imperativ<ViDemnalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAator+NIAR<Participium<han+UNAukioq<ental<Absolut+LInuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<AbsolutQaqortoq<Instrumentalis+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LUoqaluttuar+TAR+NIQ<ental<deresulloq-LIK<flertal<Absoluttutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LUmeeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvoqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<AbsolutUummannaq<Terminalis+LUIvittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LINanortalik+MIU<ental<LokalisPaamiut+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutqarasaasiaq<flertal<hans<Absolutkunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absoluteqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LUulloq<ental<Instrumentalis+UNAakisooq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<dueqqaama+TAR<Indikativ<JegJertutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU-U+NIAR<Interrogativ<dupiareer+NIAR<Indikativ<vi+LUeqqaama<Indikativ<DeMigator-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LIila-NNGUR-SSA<Participium<de+LIilaqutariit<flertal<Relativpi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDemSULI<Partikelsuli-SSA<Participium<jeg+LIsisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jegoqaasilerisoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selvNarsaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAtutsiuteqqip<Indikativ<han+LUmarluk-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNAoqaaseq<ental<deres<Absolut