Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Kangaatsiaq+MIU<ental<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Nanortalik+MIU-U+SINNAA+NIQ<flertal<Relativ+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
Kangaatsiaq+MIU-QAR+NIQ+LI
Kangerlussuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
pi<Imperativ<ViDem+LI
Aasiaat+MIU-QAR<Participium<han+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
nuka-QAR-SSA<Interrogativ<du
nuna-U+NIQ<flertal<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq<Terminalis+LU
kunngi+GӘ+TAR<Interrogativ<DuHam
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
nalunar-LAAR<Interrogativ<du
oqar-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Aasiaat<Absolut+UNA
nuup+GALUAR<Participium<jeg
Uummannaq<Absolut+LI
qarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+LU
nalunar+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
suli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
pi-LAAR<Indikativ<JegDem+LU
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
Maniitsoq<Absolut+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-SSA=GALUAR<Participium<han+LI
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis+LI
kalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
isuma+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Uummannaq+MIU-U<Indikativ<de+LI
eqqaama+SINNAA<Imperativ<ViDem
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<han
eqqumiitsuliortoq<ental<Instrumentalis+LI
tallimat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
kalaaleq-NNGUR-LAAR<Indikativ<han
ukioq-QAR-LAAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
angaju-LIK<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Indikativ<vi+UNA
nalunar-LAAR=TAR<Participium<de
Illoqqortoormiut<Absolut
Sisimiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
anaana+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
Ilisimatusarfik-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Uummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<de
oqar+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
ulloq<ental<Aequalis+LI
pi<Indikativ<JegJer
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
naja-LIK<flertal<Relativ+LU
isuma-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
ukioq+GӘ+SINNAA<Indikativ<DeMig
Aasiaat+MIU-U-NNGIT<Indikativ<de+LU
inunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
oqar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
ukioq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Narsaq<Lokalis
ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Nuuk<Lokalis
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de
qarasaasiaq+GӘ<Interrogativ<DuHam
Upernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Indikativ<han+UNA
inunngor-NNGIT<Indikativ<jeg
inunngor+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Narsaq<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
piareer-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
Paamiut<Absolut
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem
Gentofte<Absolut+LU
taa-SSA<Imperativ<ViDem+UNA
Ivittuut+MIU<flertal<Lokalis+LI
inunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
imaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
ani+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
Gentofte<Terminalis+UNA
nuliaq+GӘ<Imperativ<ViDem
Finland<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<jeg
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU