Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
Aasiaat+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
kalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LI
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
oqar-NNGIT<Participium<jeg+LI
Esbjerg+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut<Lokalis
Uummannaq<Absolut+LU
oqar+NIAR<Indikativ<vi
imaap+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqar+GALUAR<Indikativ<vi+UNA
imaap+GALUAR<Participium<de
naja+MIU-QAR+NIQ
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de
Avanersuaq<Absolut
tutsiuteqqip-NNGIT<Participium<de
aqqalu+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
Kangerlussuaq<Lokalis
Kangaatsiaq+MIU-U<Participium<de
pi+SIMA<Indikativ<HanHam+UNA
ani+MIU<flertal<Lokalis+LU
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNA
kiisa<Partikel
Ivittuut+MIU-QAR+NIQ+UNA
Qasigiannguit+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Indikativ<jeg+LI
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LI
kalaaleq-QAR-LAAR<Participium<han
assersuut-U+NIAR<Indikativ<de
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
immikkut<Partikel+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
arnaq-INNAQ-LIRI-LAAR<Indikativ<de+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<han+LI
nuka-U+SIMA<Interrogativ<du
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
aleqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDem
Paamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
tallimat-INNAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
qallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNA
eqqumiitsuliortoq-NNGUR<Indikativ<vi+LU
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik<Absolut+LI
ukioq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
tutsiuteqqip<Indikativ<de+LI
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
Ilisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
ulloq-QAR+TAR<Indikativ<jeg+UNA
Qaqortoq<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<de
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
Kangaatsiaq<Terminalis+UNA
taa+TAR<Imperativ<ViDem
nuna+MIU-U<Participium<han
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
assersuut-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Participium<han
Avanersuaq+MIU-U+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
oqar-LAAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
ukioq+PASSUAQ<flertal<Terminalis
akisooq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Finland+MIU-U<Indikativ<han+LU
suli-LAAR=TAR<Interrogativ<du
oqaaseq-U<Indikativ<de+UNA
kingulleq-LIRI+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Gentofte<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ+LI
imaap+SIMA<Participium<de
tutsiuteqqip-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
aqqalu+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aleqa-INNAQ<ental<hans<Absolut+LI
meeraq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LU
pi+SIMA<Indikativ<HanHam
kunngi-LIK<flertal<Relativ+UNA
meeraq<flertal<Terminalis+UNA
Avanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama+TAR<Interrogativ<DuHam
kunngi-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+UNA
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
tallimat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Nuuk<Lokalis+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+UNA
nammineq<Adjektiv+LU
nalunar-LAAR<Participium<jeg+UNA
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
Kangaatsiaq<Terminalis
akisooq+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHam
pi-NNGIT<Indikativ<DeHam
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv