Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Ivittuut+MIU-U<Participium<jeg+LU
nuka-LIRI-NNGIT<Indikativ<han+UNA
Uummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+LU
Kangaatsiaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg+LU
qarasaasiaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+UNA
Uummannaq<Instrumentalis
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
nuka+MIU<ental<Terminalis+UNA
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
tutsiuteqqip-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
inunngor<Indikativ<de+LI
isuma+GӘ<Indikativ<HanHam
Esbjerg+MIU-U-LAAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+SINNAA<Participium<de
Upernavik<Absolut+LI
oqar-SSA=GALUAR<Participium<han
aleqa+GӘ+TAR<Imperativ<ViDem
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
oqar-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Sisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<han
isumaqar-SSA<Indikativ<jeg
Nanortalik<Absolut
tutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Participium<jeg
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNA
ilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNA
sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNA
qarasaasiaq+GӘ+TAR<Imperativ<ViDem
Ivittuut+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
immikkoortoq<enta<Lokalisl+LI
qallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQ
suli+SIMA+NIQ<ental<deres+LI
ataaseq<Talord<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
qarasaasiaq-LIK<flertal<hans<Absolut
ulloq<ental<min<Absolut+LU
Qaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han
Nuuk+MIU<ental<Terminalis+LI
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
assersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
nalunar-SSA<Indikativ<jeg
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem
Ilulissat+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
nuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
kalaallisut<Partikel+LI
ulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LI
pi+SINNAA<Imperativ<ViDem
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
aleqa-U+SIMA<Indikativ<vi+UNA
Paamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland<Instrumentalis+LI
Esbjerg<Terminalis+UNA
qarasaasiaq-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
qallunaaq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
Tasiilaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
tassa<Partikel+UNA
eqqaama+NIAR<Indikativ<JegDem+LI
pi-LAAR<Imperativ<ViDem
nalunar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ator+NIAR<Participium<han+UNA
ukioq<ental<Absolut+LI
nuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<Absolut
Qaqortoq<Instrumentalis+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LU
oqaluttuar+TAR+NIQ<ental<deres
ulloq-LIK<flertal<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
meeraq-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
oqaluttuar+TAR+NIQ<flertal<Absolut
Uummannaq<Terminalis+LU
Ivittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Nanortalik+MIU<ental<Lokalis
Paamiut+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
qarasaasiaq<flertal<hans<Absolut
kunngi+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
eqqaama-LAAR=TAR<Indikativ<ViDem+LU
ulloq<ental<Instrumentalis+UNA
akisooq-INNAQ-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqaama+TAR<Indikativ<JegJer
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
piareer+NIAR<Indikativ<vi+LU
eqqaama<Indikativ<DeMig
ator-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
ila-NNGUR-SSA<Participium<de+LI
ilaqutariit<flertal<Relativ
pi-LAAR=TAR<Indikativ<JegDem
SULI<Partikel
suli-SSA<Participium<jeg+LI
sisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
oqaasilerisoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Narsaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LU
marluk-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
oqaaseq<ental<deres<Absolut