Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
imaap-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvNanortalik+MIU<ental<Lokalisnajugaq-NNGUR<Participium<jegimaap+SIMA<Participium<desuli<Participium<de+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNASisimiut<Absolut+UNAGentofte<Absolut+UNApiareer-SSA<Indikativ<jeg+LInajugaq<ental<Terminalis+LIoqar-LAAR=TAR<Participium<de+LUPaamiut+MIU<flertal<Lokalis+LUsisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<InstrumentalisFinland<Absolut+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LIEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<dueqqaama+SINNAA<Interrogativ<DuHamakisooq-NNGUR+SIMA+NIQ+LIEsbjerg+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutqallunaaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHamnaja+MIU-QAR+NIQsammisari+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvIlloqqortoormiut+MIU<flertal<Instrumentaliseqqaama-NNGIT<Interrogativ<DuHamtallimat-INNAQ-NNGUR<Interrogativ<duSisimiut<Lokalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jegpi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegDemarnaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUKangaatsiaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+LUnuka<enta<Lokalislpi-LAAR<Indikativ<HanHampi+TAR<Imperativ<ViDempi+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamisumaqar+SIMA=TAR+NIQ<flertal<LokalisSisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<hanQeqertarsuaq<Terminalisinunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIqallunaaq<ental<Absolut+LUoqar-LAAR<Indikativ<jegUummannaq+MIU-U+NIQ<flertal<hans<Absolutsuli-LAAR+NIQ<flertal<Terminalistaa-LAAR<Imperativ<ViDemsisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+UNAGentofte+MIU<enta<Lokalislqallunaaq-NNGUR+NIQnuka+MIU<ental<Instrumentalis+LIIlisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIoqar<Interrogativ<duKangaatsiaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNANuuk+MIU<ental<Terminalis+LIKangerlussuaq<Absolut+LUFinland+MIU-QAR<Participium<han+LIpiareer+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAQaqortoq<Absolut+LUakisooq+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJerisuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAManiitsoq+MIU-NNGUR<Participium<han+UNAkunngi+MIU-QAR<Participium<han+LIoqar+NIAR+NIQ<flertal<TerminalisFinland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jegmarluk<Talord<Lokalis+IP+SINNAA<Interrogativ<duTasiilaq<Lokalisoqaaseq<ental<hans<AbsolutGentofte<Terminalis+LUFinland+MIU-NNGUR+TAR<Participium<de+UNAKangaatsiaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg+LIeqqumiitsuliortoq<ental<AbsolutUpernavik+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvtutsiuteqqip+NIAR<Interrogativ<duukioq-QAR-SSA<Participium<hanaleqa+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LIPaamiut+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<jeg+LINanortalik<Absolut+UNAkunngi+MIU-QAR+NIQ+LUoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LUIvittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<haneqqumiitsuliortoq<ental<hans<Absolut+LIsisamat-LIK-QAR+TAR<Participium<jeg+UNAakisooq<ental<deres<Absolut+UNAPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<han+LUNuuk<Lokalis+LUsuli-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAsammisari-SSA<Interrogativ<DuHamQasigiannguit<Lokalisnuliaq-U<Participium<han+LUakisooq-NNGUR+NIAR=NNGIT<Indikativ<hanimaap+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUEsbjerg+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAsammisari-SSA<Imperativ<ViDemEsbjerg<AbsolutIvittuut+MIU-QAR<Participium<hankalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHamAvanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIpi+TAR<Interrogativ<DuHamAvanersuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<de+LIqarasaasiaq-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<du