Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sisamat-NNGUR-SSA<Indikativ<jeg
isumaqar<Participium<de
oqar-LAAR<Indikativ<han+LU
kunngi+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
kalaaleq<flertal<Lokalis+UNA
oqaasilerisoq<ental<Absolut
Paamiut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
taa-LAAR<Imperativ<ViDem
kunngi+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
tutsiuteqqip<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
ulloq+MIU<ental<Lokalis
sammisari+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHam
marluk<Talord<Lokalis+LU
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
suli+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Paamiut+MIU-QAR+NIQ
suli+GALUAR<Indikativ<han+LI
Avanersuaq+MIU-U-NNGIT<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
nuka-INNAQ<ental<Absolut
eqqaama-SSA<Indikativ<DeMig+UNA
ullumi<Partikel+LU
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+LU
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqar-SSA<Participium<han
Nuuk<Instrumentalis+LU
tallimat<Talord<Aequalis
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
kunngi-LIRI+TAR<Participium<jeg
pi<Indikativ<JegJer
Aasiaat+MIU-U<Indikativ<jeg
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
imaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
meeraq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
qallunaaq<flertal<Instrumentalis+LU
Sisimiut<Instrumentalis+UNA
Gentofte<Terminalis
aqqalu<enta<Lokalisl+LU
Paamiut<Instrumentalis+LI
Aasiaat+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<flertal<Terminalis
immikkut<Partikel+LI
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU<ental<Absolut
nuup+SINNAA<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
suli+GALUAR<Indikativ<de+UNA
Paamiut+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNA
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LI
eqqaama+GALUAR<Indikativ<DeHam+LI
najugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
kiisa<Partikel+UNA
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+LI
arnaq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LU
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Indikativ<de
Tasiilaq<Lokalis+LU
ulloq-LIK<flertal<Absolut+LI
pi+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem
Finland+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<de+UNA
Upernavik<Instrumentalis+UNA
illu-QAR-NNGIT<Indikativ<de+LI
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut
ani+PASSUAQ<flertal<Aequalis
tallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
nuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Paamiut+MIU<flertal<Instrumentalis
qallunaaq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut
suli+SINNAA<Participium<jeg
aleqa-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
qallunaaq+GӘ+GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
manna<Pronomen<ental+LI
suli-LAAR=TAR<Participium<de
Paamiut+MIU-LIRI<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-U+SINNAA<Indikativ<vi+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<jeg
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
kingulleq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
nalunar-NNGIT<Interrogativ<du
oqar-LAAR<Participium<de+UNA
Sisimiut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LU
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
marluk-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
isuma+MIU-NNGUR+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqaaseq<flertal<Instrumentalis+UNA
meeraq+MIU-U+GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
tutsiuteqqip+SIMA<Indikativ<han+UNA
Esbjerg+MIU-U+TAR<Indikativ<han
isuma+MIU-QAR+NIQ+UNA
isuma-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Avanersuaq+MIU-U+NIAR<Interrogativ<du
nuna-LIRI+NIAR=NNGIT<Indikativ<jeg