Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

assersuut-QAR+GALUAR<Indikativ<jeg+UNA
qallunaaq<ental<Absolut+LU
sisamat-LIK-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Paamiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
Esbjerg+MIU<flertal<Lokalis
Aasiaat+MIU-U<Interrogativ<du
kingulleq-QAR-SSA<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Esbjerg+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
uagut<Pronomen<flertal+LU
pi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+LU
nalunar-NNGIT<Indikativ<han
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Indikativ<de
pi+TAR<Imperativ<ViDem+LU
Aasiaat<Lokalis+LU
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Absolut
kalaaleq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Paamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
oqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
eqqaama<Indikativ<ViDem+LU
taa<Imperativ<ViDem+UNA
inunngor+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
ulloq+MIU<ental<Lokalis
Uummannaq+MIU-U+GALUAR<Participium<de
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
oqar+SIMA=TAR<Interrogativ<du
nalunar-NNGIT+NIQ<ental<Terminalis+LI
meeraq<ental<Terminalis+UNA
Nanortalik<Terminalis+LU
oqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI<Indikativ<de+LU
Ilisimatusarfik<ental<Absolut+LI
Finland+MIU-U-SSA<Indikativ<de+UNA
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
Esbjerg<Lokalis+LI
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
inunngor-LAAR<Participium<han+LU
ulloq-QAR+TAR<Indikativ<jeg+UNA
piareer+NIAR<Indikativ<vi+LU
eqqaama-NNGIT<Indikativ<HanHam
Nuuk<Terminalis
assersuut+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Qeqertarsuaq<Instrumentalis
nuka-U+SIMA<Interrogativ<du
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
tallimat-LIK-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LI
Finland+MIU<flertal<Instrumentalis+LU
aleqa-LIK<ental<Aequalis+LI
Qasigiannguit<Instrumentalis
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aqqalu<enta<Lokalisl+IP-LAAR+NIQ<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
nalunar-SSA<Participium<jeg
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
aleqa<ental<Terminalis+LU
nuka+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
immikkut<Partikel+UNA
kiisa<Partikel+LU
Sisimiut<Lokalis+LU
Finland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
kunngi-QAR+SINNAA+NIQ<ental<Absolut
oqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
akisooq-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ+LU
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
pi+SIMA<Imperativ<ViDem
Kangerlussuaq+MIU<ental<Absolut
sammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHam
imaap-SSA<Indikativ<de+LI
oqar-SSA<Participium<jeg
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
sisamat-LIK-QAR+TAR<Participium<jeg+UNA
pi-SSA<Indikativ<JegDem
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
naja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNA
suli+GALUAR<Indikativ<han+LI
massakkut<Partikel+LI
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI
Qaqortoq+MIU<ental<Absolut
eqqaama+TAR<Indikativ<JegJer
oqar-LAAR+NIQ<ental<deres
ukioq+GӘ-SSA<Indikativ<HanHam
Ivittuut<Lokalis
arnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Gentofte+MIU<ental<hans<Absolut+UNA
ator-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
pi+SIMA<Imperativ<ViDem+LU
oqar<Indikativ<han
suli+SIMA<Participium<jeg+LU
Tasiilaq<Lokalis+UNA
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
manna<Pronomen<ental