Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-U+GALUAR<Participium<jegnuna+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUaleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIGentofte<TerminalisQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<hannalunar-NNGIT<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNATasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LIsisamat-LIK<ental<AequalisUpernavik+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvnajugaq<ental<Terminalispi+SINNAA<Indikativ<JegDemnalunar-LAAR=TAR<Interrogativ<duulloq<ental<hans<Absolutakisooq+PASSUAQ<flertal<AequalisIlloqqortoormiut<Instrumentalis+UNAnukappiaraq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<duIlloqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Participium<jegnuup+GALUAR<Indikativ<jegisuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNASULI<PartikelNarsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAFinland+MIU-QAR<Indikativ<hansammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+UNAtaa+GALUAR<Imperativ<ViDemisuma<ental<hans<Absolut+LUFinland+MIU<ental<Instrumentalis+UNAulloq<enta<Lokalislnuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNAIlisimatusarfik<ental<Absolut+LIinunngor<Participium<de+UNANuuk<Terminalisoqar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvpi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHampiareer+TAR<Indikativ<jegator-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNAIvittuut<Absolut+LIManiitsoq+MIU<ental<Terminalis+LIaqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNAoqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<AbsolutPaamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutFinland+MIU<flertal<Lokalis+LIkunngi-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUPaamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LUmarluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<Absoluttaa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHamtaa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAtutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LInuna+MIU<ental<Lokalis+LIakisooq-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvoqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutnaja+PASSUAQ<flertal<LokalisIlloqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<hanpiareer-SSA<Indikativ<jeg+LIoqaaseq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUqarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNAkunngi-QAR-SSA<Participium<de+LIManiitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<de+UNAnajugaq+MIU<flertal<Lokalis+LUeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAisuma+GӘ<Indikativ<HanHamaqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequaliskunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNASisimiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNAnuliaq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LUoqaaseq-QAR+NIQ<ental<hans<AbsolutQaqortoq+MIU<flertal<LokalisIlloqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<duAvanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<hanqarasaasiaq+GӘ<Interrogativ<DuHamsisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIIlisimatusarfik-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNAFinland+MIU-QAR+NIQUpernavik<Absolut+LUManiitsoq+MIU<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LIpi+NIAR<Indikativ<DeHam+UNAUummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolutmeeraq<flertal<Instrumentalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selvManiitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<dunuliaq-U<Participium<han+LUnajugaq<flertal<InstrumentalisEsbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LInalunar+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LUsammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAnuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAeqqumiitsuliortoq-QAR<Indikativ<vi+LIQasigiannguit<Absolut+LIinunngor<Indikativ<de+LIoqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvisuma+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jegqallunaaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LIQeqertarsuaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI