Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Gentofte<Lokalis+LU
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
marluk-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU<ental<Terminalis
Avanersuaq<Absolut
oqaluttuar-SSA<Indikativ<han
pi+TAR=GALUAR<Indikativ<HanHam+LU
Finland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqar-NNGIT<Interrogativ<du
Kangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis
oqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LU
kunngi-QAR-LAAR<Participium<han+UNA
Aasiaat+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Esbjerg+MIU-QAR<Participium<han
Maniitsoq<Absolut+LU
Maniitsoq<Terminalis
Nuuk+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv
tutsiuteqqip+GALUAR+NIQ<ental<deres+LU
eqqumiitsuliortoq<flertal<hans<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han+UNA
oqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Maniitsoq+MIU-LIRI+TAR<Ledsagemåde<de_selv
Sisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
tutsiuteqqip<Participium<han+LU
nuliaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis+LI
nuka-LIRI-NNGIT<Indikativ<han+UNA
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg
qarasaasiaq<ental<Terminalis+LI
angut<ental<Lokalis
Nuuk+MIU-U+SINNAA<Indikativ<de
oqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LU
isuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
Uummannaq<Instrumentalis
Paamiut<Instrumentalis+LU
qallunaaq<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Esbjerg+MIU<ental<Terminalis+UNA
naja+MIU-QAR+NIQ
naja-INNAQ<ental<hans<Absolut+LU
arnaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
Avanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
meeraq<ental<Aequalis
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNA
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaaseq<flertal<Instrumentalis
pi+TAR<Indikativ<JegJer
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ
meeraq-NNGUR+SIMA<Indikativ<vi
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem
Sisimiut<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
illu-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
najugaq<flertal<Instrumentalis+LI
Qeqertarsuaq<Absolut+UNA
arnaq-INNAQ-LIRI-LAAR<Indikativ<de+UNA
aleqa+GӘ-SSA=GALUAR<Indikativ<JegJer+LU
pi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHam
sisamat-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
isuma-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
marluk<Talord<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR+SIMA+NIQ<ental<deres+LU
Finland+MIU-U+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
Ilulissat+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
ukioq<ental<deres<Absolut+UNA
Kangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<du
isuma+GӘ-NNGIT<Indikativ<JegDem+LU
ukioq-NNGUR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LU
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut
imaap+GALUAR<Participium<de
nalunar-SSA<Interrogativ<du
oqaluttuar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
kunngi+MIU-QAR+NIQ
Finland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
arnaq<ental<min<Absolut
pi+TAR<Imperativ<ViDem+LU
tutsiuteqqip<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U+GALUAR<Participium<jeg+UNA
arnaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Aasiaat<Instrumentalis
meeraq<flertal<hans<Absolut
taa<Imperativ<ViDem+LU
suli-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
kalaaleq<ental<Absolut
Esbjerg+MIU-QAR<Indikativ<han
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<de+UNA
kunngi-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
imaap+SINNAA<Interrogativ<du
oqar+SIMA+NIQ<flertal<hans<Absolut
Ilulissat+MIU-LIRI+SIMA<Interrogativ<du
nalunar-NNGIT<Indikativ<han
Finland+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
kalaaleq<ental<Lokalis