Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

sammisari<Imperativ<ViDem+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Terminalis+LU
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis+LI
Gentofte+MIU-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
ukioq-QAR-LAAR=TAR<Indikativ<han+UNA
anaana+MIU-LIRI+SINNAA+NIQ<ental<deres+UNA
aqqalu+MIU-QAR<Participium<han
Maniitsoq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
arnaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
SULI<Partikel+LI
massakkut<Partikel+UNA
suli<Ledsagemåde<de_selv+LU
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
marluk-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
pi-LAAR<Imperativ<ViDem+UNA
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
naja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LI
isumaqar-SSA<Indikativ<jeg
Gentofte+MIU-NNGUR-NNGIT<Participium<jeg+LU
Maniitsoq+MIU-NNGUR<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Qaqortoq+MIU<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Nanortalik+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
isuma<enta<Lokalisl+IP+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
pi<Interrogativ<DuHam
Uummannaq<Instrumentalis
Finland+MIU-U+NIAR<Indikativ<jeg+LI
nukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LI
Esbjerg+MIU-U-SSA=GALUAR<Participium<jeg
pi+GALUAR<Interrogativ<DuHam
oqaaseq<flertal<Terminalis+LI
Esbjerg+MIU-LIRI<Participium<han+LU
imaap-SSA<Indikativ<de+LI
arnaq-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
pi+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+UNA
piareer-SSA<Indikativ<de
Illoqqortoormiut+MIU-U+SIMA=TAR<Interrogativ<du
qallunaaq-U<Indikativ<jeg+UNA
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Avanersuaq<Absolut
ator+SIMA+NIQ<flertal<Lokalis+LU
Maniitsoq+MIU-QAR+NIQ+UNA
kunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem
eqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalis
Narsaq<Terminalis+UNA
pi-LAAR<Indikativ<HanHam
qarasaasiaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Paamiut<Absolut
pi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMig
Kangerlussuaq+MIU-U<Interrogativ<du
Finland<Terminalis
Ivittuut+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
ator+SIMA=TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
nuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LI
Avanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
kalaaleq-U-SSA<Interrogativ<du
arnaq+MIU-QAR<Participium<han
pi-LAAR=TAR<Indikativ<DeMig
nuna-U<Participium<han+UNA
Sisimiut+MIU-U+TAR<Indikativ<vi
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<ental<Absolut+LI
oqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
inunngor-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
naja<ental<Aequalis+UNA
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
nuna<flertal<Lokalis
Upernavik+MIU-QAR+NIQ
oqar<Indikativ<han
Maniitsoq<Terminalis+UNA
oqaaseq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LU
Finland+MIU-QAR+NIQ+UNA
arnaq<ental<min<Absolut
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<han
eqqumiitsuliortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
Finland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
nuka+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
tutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<du
isuma-NNGUR+TAR=GALUAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Gentofte<Lokalis+LU
tutsiuteqqip+TAR<Interrogativ<du
oqar-SSA=GALUAR<Participium<jeg+LU
Qaqortoq+MIU-LIRI-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
Ivittuut+MIU-U+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
isuma+MIU-LIRI-SSA<Indikativ<de
eqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolut
isuma+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNA
Avanersuaq+MIU-U<Indikativ<jeg+UNA
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
Avanersuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
meeraq<flertal<Lokalis+UNA
Finland+MIU<ental<Lokalis+LI
nuup+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI