Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

illu-QAR-LAAR<Participium<jeg+LU
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
qarasaasiaq-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Qaqortoq<Absolut+LU
assersuut-INNAQ<ental<Absolut
suli-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Sisimiut+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LU
assersuut-U+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
qallunaaq-LIK<flertal<Lokalis
Avanersuaq<Absolut+LI
kunngi-QAR-NNGIT<Indikativ<han
Finland<Lokalis
taa+NIAR<Interrogativ<DuHam
kingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Participium<de
qarasaasiaq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegJer
angaju+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
qarasaasiaq+GӘ+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Upernavik<Terminalis+LU
Narsaq<Instrumentalis
tutsiuteqqip+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
kunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
qarasaasiaq+MIU-QAR<Participium<han+LU
eqqaama+SIMA<Indikativ<JegDem
Uummannaq<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
Maniitsoq+MIU-U<Participium<han+LI
nalunar-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
Upernavik+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
illu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Paamiut<Absolut+LI
tutsiuteqqip-NNGIT+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
marluk-LIK-QAR-NNGIT<Indikativ<han
ukioq-LIK<flertal<Lokalis+LU
Uummannaq+MIU<ental<Absolut
Ilisimatusarfik-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+LU
imaap-LAAR=TAR<Participium<de
uanga<Pronomen<ental+UNA
Finland+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<vi+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR+SIMA+NIQ<ental<deres+LU
oqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
qarasaasiaq+GӘ-NNGIT<Indikativ<ViDem
sammisari+SIMA<Imperativ<ViDem+UNA
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNA
aqqalu+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
aqqalu-NNGUR<Participium<han
Finland+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
oqaaseq+MIU-QAR+NIQ+LU
eqqaama-NNGIT<Interrogativ<DuHam
oqaaseq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR+NIQ<ental<deres+UNA
marluk<Talord<Absolut>Pl+UNA
eqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNA
Tasiilaq<Instrumentalis+LU
meeraq+GӘ+GALUAR<Indikativ<DeMig
Paamiut+MIU-LIRI+TAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
qarasaasiaq-INNAQ-LIRI<Participium<jeg+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-U<Participium<han+LU
Ivittuut+MIU-U+NIAR<Participium<jeg
sisamat-INNAQ-LIRI<Interrogativ<du
Finland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+LI
pi-SSA<Imperativ<ViDem+LI
Avanersuaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
sisamat-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis
Uummannaq<Absolut+LU
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut
kunngi+MIU-QAR+NIQ+LU
Qasigiannguit+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<han+LI
Qaqortoq+MIU<ental<Absolut
Qasigiannguit+MIU-LIRI+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
oqaluttuar+SIMA+NIQ<flertal<Absolut
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
oqar-LAAR<Participium<de+UNA
assersuut-INNAQ<flertal<hans<Absolut
kingulleq-INNAQ-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+SIMA<Indikativ<han+UNA
Narsarsuaq<Terminalis
arnaq+MIU-U+TAR<Participium<jeg
Nuuk+MIU-U+NIQ<ental<deres+UNA
qallunaaq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem
kalaaleq<ental<Lokalis
oqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LI
kalaallisut<Partikel+UNA
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNA
Nuuk+MIU-U+TAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<han
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
Ilulissat<Lokalis
Sisimiut+MIU-LIRI+SINNAA<Interrogativ<du
Ilisimatusarfik<flertal<Instrumentalis+LI
sisamat-LIK<ental<hans<Absolut+LU
inunngor-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
suli+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
inunngor-LAAR+NIQ<ental<Absolut
tallimat-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres
qallunaaq+GӘ-LAAR<Imperativ<ViDem+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han
nalunar-LAAR<Indikativ<de+LU
aqqalu-INNAQ<ental<hans<Absolut
ulloq-INNAQ-NNGUR+SIMA<Interrogativ<du