Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

nalunar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut
aleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+IP-LAAR=TAR<Participium<jeg
imaap+SINNAA<Interrogativ<du
Nuuk+MIU<ental<Terminalis+LI
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
tutsiuteqqip<Indikativ<de+LU
Nuuk+MIU-U-LAAR<Participium<de
kingulleq-QAR-SSA<Indikativ<han
Uummannaq<Instrumentalis+LU
pi+GALUAR<Imperativ<ViDem
tutsiuteqqip<Indikativ<de+LI
Nanortalik<Absolut
Illoqqortoormiut+MIU-QAR+NIQ+LU
najugaq<flertal<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNA
nammineq<Adjektiv+LU
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LU
Uummannaq<Lokalis
Qaqortoq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
eqqaama<Indikativ<ViDem+LU
Aasiaat<Absolut+UNA
qarasaasiaq<ental<Absolut
isuma-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
ukioq+GӘ-SSA<Indikativ<HanHam
Nanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Ilulissat<Instrumentalis
piareer+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
imaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Finland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
tallimat-INNAQ-NNGUR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<de+LI
Qeqertarsuaq<Terminalis+LI
qallunaaq-QAR-SSA=GALUAR+NIQ+UNA
Narsaq+MIU-QAR<Participium<han+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
Sisimiut+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem
inunngor-LAAR<Participium<han
Uummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
oqaluttuar+NIQ<flertal<Absolut
Nanortalik+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ
Paamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<vi
sisamat<Talord<Instrumentalis
illu-QAR-LAAR<Interrogativ<du
aqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<vi
oqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
oqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
sammisari+NIAR<Imperativ<ViDem+LU
Sisimiut+MIU<flertal<Lokalis
qarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg
taa<Indikativ<JegDem+UNA
isuma+PASSUAQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
nuna-LIRI-LAAR<Interrogativ<du
qarasaasiaq-LIK<ental<Terminalis
tutsiuteqqip+NIAR<Indikativ<de
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han+UNA
imaap+GALUAR<Participium<de
aqqalu-QAR+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Ilisimatusarfik<ental<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U-SSA<Participium<de+LI
Ilisimatusarfik-QAR+SIMA=TAR<Participium<han+LI
Upernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem
meeraq<ental<Aequalis+LI
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<ViDem+LI
Ilulissat<Lokalis+LI
Esbjerg+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNA
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIQ<ental<Aequalis+LU
Avanersuaq<Terminalis+UNA
ulloq-U+NIAR<Indikativ<vi+UNA
uagut<Pronomen<flertal+LU
oqaaseq<ental<hans<Absolut
ukioq-LIK<flertal<Absolut
imaap+SIMA<Participium<de
Sisimiut+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres
Nuuk<Lokalis
Paamiut+MIU<ental<Lokalis+UNA
eqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl
qallunaaq+GӘ+SIMA<Indikativ<JegJer+LU
Paamiut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
Ilisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+UNA
Aasiaat+MIU-LIRI-SSA<Interrogativ<du
tutsiuteqqip-LAAR<Indikativ<de+LU
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv
Kangerlussuaq<Terminalis+LI
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
eqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LU
Aasiaat<Instrumentalis+LI
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-U-LAAR=TAR<Participium<han
illu-QAR-NNGIT<Indikativ<jeg+LI
ulloq<ental<Absolut+UNA
qallunaaq-INNAQ<ental<Absolut
oqaaseq<ental<Lokalis