Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Upernavik<Lokalis+LU
angut<ental<Lokalis
Maniitsoq<Absolut+UNA
kunngi-INNAQ<ental<Absolut
Aasiaat+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han
Ivittuut<Instrumentalis+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
tallimat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI<Interrogativ<du
Upernavik<Terminalis
akisooq+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJer
Ivittuut+MIU-QAR<Participium<han+LI
makku<Pronomen<flertal+LU
aqqalu-LIK<flertal<Relativ+LU
nuliaq-INNAQ<ental<Absolut
meeraq<flertal<Instrumentalis
marluk-LIK<flertal<Absolut+LI
Esbjerg+MIU-U<Participium<de
Paamiut+MIU-U<Participium<han+LI
oqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<de
oqaluttuar<Interrogativ<du
Uummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<de
kalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
nuna-QAR-LAAR<Interrogativ<du
kunngi+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Kangaatsiaq<Instrumentalis+UNA
nuliaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jeg
sammisari<Imperativ<ViDem
ani+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LI
Nuuk+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
kalaaleq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LU
eqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem
Qeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNA
qallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LI
Aasiaat<Lokalis
inunngor+TAR<Interrogativ<du
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis+LI
ukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNA
oqaluttuar-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+LU
oqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Nanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Avanersuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LU
oqar-SSA<Participium<jeg
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Maniitsoq<Instrumentalis+LI
qarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+UNA
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ+LU
meeraq<ental<Aequalis+UNA
marluk-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNA
illu-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
isuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
ulloq<enta<Lokalisl+IP-LAAR<Interrogativ<du
Paamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LU
Aasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis
nuup+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LI
ulloq<enta<Lokalisl+IP<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
oqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Sisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<han
qarasaasiaq+MIU-NNGUR+NIQ<ental<hans<Absolut
Esbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LI
tutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<de
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LI
eqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMig
kunngi-QAR<Indikativ<jeg+LI
oqar<Ledsagemåde<de_selv
suli+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqaama+SINNAA<Imperativ<ViDem
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
imaap+GALUAR<Interrogativ<du
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LI
Tasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LI
oqar-SSA<Participium<han
oqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LI
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
Sisimiut<Lokalis
kingulleq-U-LAAR<Participium<de+UNA
ataata-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
aqqalu+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
assersuut<ental<Lokalis
oqaasilerineq<ental<hans<Absolut+UNA
Kangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<han
inunngor+SIMA<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
Qasigiannguit<Instrumentalis+LU
oqar+TAR<Indikativ<de
ukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
kiisa<Partikel
nuka<ental<Absolut
Nuuk<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<de+LU
Ilulissat+MIU-QAR<Participium<han+UNA
Qasigiannguit<Absolut+UNA
Paamiut+MIU<flertal<Lokalis+LU
pi+SIMA=TAR<Indikativ<ViDem+LI