Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
inunngor-SSA<Interrogativ<duoqar-LAAR<Participium<de+UNAtutsiuteqqip<Indikativ<de+LUnuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAtutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNAeqqaama+SINNAA<Indikativ<DeMigQeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<denajugaq-NNGUR<Participium<jegimaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutaleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LIani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIukioq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQmassakkut<Partikel+LUaqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+UNApi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMigoqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selvIvittuut+MIU-U-NNGIT<Interrogativ<duilinniar<Participium<de+UNATasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq<ental<AbsolutIvittuut<Lokalis+LIsammisari<Indikativ<JegJer+LIsuli<Participium<de+LUeqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam+LIaleqa+MIU<flertal<Lokalisnalunar<Interrogativ<dunalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvKangerlussuaq<Instrumentalis+UNAmeeraq<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vi+LIkalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHamSisimiut+MIU-QAR<Participium<hanpi<Imperativ<ViDem+LIEsbjerg+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selvulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvsuli<Indikativ<han+LInuna+PASSUAQ<flertal<hans<AbsolutFinland+MIU<flertal<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U+SIMA<Interrogativ<dupi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNAoqaluttuar<Interrogativ<duqarasaasiaq-QAR-NNGIT<Interrogativ<dunajugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absoluttutsiuteqqip+GALUAR<Participium<de+LUinunngor+SIMA=TAR<Interrogativ<duQeqertarsuaq<Instrumentalis+UNAinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LUarnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHamillu-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+UNAilinniar-NNGIT<Indikativ<jegulloq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUeqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamUummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<jegsammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUoqaluttuar<Indikativ<jeg+LUeqqumiitsuliortoq-QAR<Indikativ<vi+LIEsbjerg<Lokalis+LUPaamiut+MIU<ental<Instrumentalisator+NIAR<Participium<han+UNAQaqortoq<AbsolutManiitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LIkalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNAoqar+GALUAR+NIQ<ental<TerminalisUpernavik<Lokalis+UNAtutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNAkunngi-LIRI+TAR<Participium<jegEsbjerg+MIU-U<Participium<deKangaatsiaq<Absolutoqar+GALUAR<Indikativ<vi+UNAIvittuut+MIU-U+NIAR<Participium<jegillu+PASSUAQ<flertal<Lokaliseqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selvManiitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAsisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvpiareer-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LInukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvpi+TAR<Indikativ<JegJer+LIEsbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LIoqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNApi+GALUAR<Indikativ<JegDemEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<hansisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIeqqaama+TAR<Imperativ<ViDemimmikkoortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAsuli-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegManiitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LUarnaq<ental<hans<Absolutqarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAnajugaqar-NNGIT<Interrogativ<dutallimat-INNAQ<flertal<hans<Absolut+UNAsammisari+TAR<Indikativ<HanHamnuka+MIU<ental<Terminalis+UNAIlisimatusarfik+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDemator-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAFinland+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNAAvanersuaq<Terminaliseqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<hanGentofte<Terminalis