Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ukioq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNApi+TAR<Indikativ<JegJer+LIsuli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUnuna-QAR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<hans<AbsolutSisimiut+MIU-LIRI+SINNAA<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+UNATasiilaq<Absolutkunngi-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+UNAqarasaasiaq<enta<Lokalisl+IP+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutIvittuut+MIU-U-SSA<Participium<han+UNAeqqumiitsuliortoq-INNAQ-QAR-NNGIT+NIQ<ental<deresIvittuut+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<hanUpernavik+MIU-QAR<Participium<hanulloq-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIsammisari+SINNAA<Indikativ<JegJerKangaatsiaq<Lokaliseqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<ViDemulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvNanortalik<Terminalis+LUQeqertarsuaq+MIU-LIRI-LAAR+NIQ<ental<AequalisUummannaq+MIU-U-LAAR<Participium<jegoqaaseq<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Indikativ<jegtallimat-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvukioq-U+NIQ<flertal<Terminaliskalaaleq-QAR-LAAR=TAR+NIQsisamat-INNAQ-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<han+LIFinland+MIU-U+TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LUsammisari-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamimmikkoortoq-LIK<flertal<Absolutsuli+GALUAR<Participium<hanoqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<han+UNAIlisimatusarfik-QAR-NNGIT+NIQ<ental<Absoluttutsiuteqqip+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNAUpernavik+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LItutsiuteqqip+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dualeqa-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duinunngor-LAAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U+GALUAR<Participium<haneqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<Absolutqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duoqar-LAAR<Indikativ<jeg+UNAIvittuut+MIU-U<Interrogativ<duNuuk+MIU-QAR<Participium<han+LIoqaasilerineq<ental<hans<Absolut+UNASisimiut+MIU-LIRI<Interrogativ<duanaana-INNAQ-LIRI+TAR<Participium<de+UNApi+NIAR<Interrogativ<DuHamisuma-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAanaana+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIsisamat-LIK-QAR+SIMA=TAR<Indikativ<jegFinland+MIU-QAR+NIQsisamat-NNGUR<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIAR<Participium<han+LUAvanersuaq+MIU-U-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolutaleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LIPaamiut+MIU-U+TAR=GALUAR+NIQ<ental<deres+LIUpernavik+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<dusisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selvoqaluttuar<Participium<de+UNAsisamat-NNGUR+TAR=GALUAR+NIQ<ental<Absolutulloq<ental<Aequalis+LItallimat-LIK<ental<Aequalis+LUkalaaleq-QAR-NNGIT<Indikativ<hannammineq<Adjektiv+LUtutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAsisamat<Talord<flertal<Absolutassersuut<ental<Absolut+LUisuma<ental<TerminalisFinland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut<Instrumentalis+UNAAasiaat+MIU-U<Indikativ<jegsammisari-LAAR=TAR<Indikativ<JegJernajugaqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNApi+GALUAR<Indikativ<DeHamUpernavik+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<dualeqa+MIU<flertal<Lokalisisuma<ental<Terminalis+UNAFinland<Terminalis+LUTasiilaq<Absolut+LUpi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNAUummannaq+MIU-U<Interrogativ<dukingulleq<ental<AbsolutAvanersuaq+MIU-NNGUR-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvulloq<enta<Lokalisl+IP<Ledsagemåde<de_selv+LIoqar+NIQ<ental<deres+LIFinland+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAeqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAkalaaleq-U+SIMA=TAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutFinland<Instrumentalis+LUNuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNAPaamiut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LIoqaluttuar<Participium<jegGentofte+MIU<flertal<LokalisTasiilaq<Lokalis