Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Ilisimatusarfik-QAR-SSA<Participium<han+LUsisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIQeqertarsuaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR+NIQ<ental<deressammisari-SSA<Imperativ<ViDem+UNAmeeraq<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vi+LIilinniar-LAAR=TAR<Indikativ<de+UNAtamarmik<AdjektivNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAmarluk-LIK-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAAasiaat+MIU-LIRI-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LItutsiuteqqip+NIQ<flertal<Lokaliseqqaama+TAR<Indikativ<JegJerNuuk+MIU-QAR<Indikativ<han+LIaleqa<ental<Aequalisulloq-QAR-LAAR=TAR<Interrogativ<duNuuk+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUimmikkut<Partikel+LIaqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUinunngor+GALUAR<Interrogativ<dupiareer-NNGIT<Indikativ<vi+UNAulloq<ental<Aequalis+LItaaguut<ental<Terminalisnuliaq-QAR-NNGIT<Participium<jegKangerlussuaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<hanPaamiut+MIU-U<Participium<jegarnaq+MIU<ental<Lokalisqarasaasiaq+GӘ+TAR<Imperativ<ViDempi+TAR<Indikativ<DeMigQaqortoq+MIU-U+SINNAA<Participium<jeg+UNAoqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvkalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHamqallunaaq<ental<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Participium<jegoqaaseq<ental<Absolutnuliaq+MIU<flertal<InstrumentalisIvittuut+MIU-QAR+NIQqallunaaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNAinunngor+TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIIlloqqortoormiut+MIU-U+NIQ<ental<Absolutakisooq-U+TAR+NIQ<ental<AequalisFinland<Absolut+UNAaleqa+PASSUAQ<flertal<Absolut+LItutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvisuma-NNGUR+TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAManiitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jegAvanersuaq+MIU-U<Interrogativ<dupi+NIAR<Indikativ<DeHam+UNAsisamat-INNAQ<flertal<Terminalis+LUEsbjerg+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAIlulissat<Absoluttallimat-LIK<ental<Aequalis+LUani-INNAQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-QAR+NIQ+UNAassersuut<ental<Terminalisoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAukioq-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Indikativ<jegoqaaseq+PASSUAQ<flertal<Terminalis+UNApi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig+LIakisooq-QAR-SSA<Participium<han+LIQaqortoq<Instrumentalisnuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LUnuka-INNAQ-U+NIAR=NNGIT<Participium<de+LIoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selvkingulleq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<vi+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+LIManiitsoq<Instrumentalismeeraq<ental<Terminalisoqaaseq<ental<Aequalis+UNApi-LAAR=TAR<Interrogativ<DuHamSisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<hanoqar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAnalunar-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAisuma-QAR+SIMA=TAR+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-QAR+NIAR<Participium<de+LUPaamiut<AbsolutIlisimatusarfik+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDemKangerlussuaq+MIU-LIRI+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Interrogativ<duoqar+SIMA=TAR<Participium<jeg+LINanortalik<Terminalis+LUnukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvQaqortoq+MIU-NNGUR<Participium<jegkisimi<AdjektivEsbjerg<Absolut+LUqarasaasiaq-LIK<ental<Terminalismarluk<Talord<Absolut>Pl+LIsuli+TAR<Participium<de+UNAsisamat-LIK<ental<AequalisPaamiut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LUoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selvpi-LAAR<Imperativ<ViDemoqar-NNGIT<Indikativ<hansuli-SSA<Indikativ<han+LUoqaaseq<ental<Lokalisataata-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jegsisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvsisamat-INNAQ<flertal<Instrumentalis+UNAFinland+MIU-U-LAAR<Interrogativ<dukalaaleq-LIK<ental<AbsolutEsbjerg+MIU-NNGUR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut