Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeMigPaamiut+MIU-U<Indikativ<jeg+UNAakisooq<flertal<Terminalis+LUAvanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jegukioq-QAR-SSA<Participium<hanIvittuut+MIU<flertal<Instrumentalis+LIkunngi<enta<LokalislEsbjerg<TerminalisAvanersuaq+MIU-QAR+NIQ+LIQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAIvittuut+MIU-QAR+NIQ+LUAasiaat<Instrumentalis+LIKangerlussuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+UNAManiitsoq<InstrumentalisSisimiut<Lokalis+LINuuk<Instrumentalis+LUQaqortoq+MIU-NNGUR<Participium<jegoqaasilerineq<flertal<hans<AbsolutIlulissat+MIU-QAR+NIQ+UNAManiitsoq<Terminalis+LUillu+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUFinland+MIU<ental<Absolutila-QAR-SSA<Interrogativ<duqallunaaq<flertal<Instrumentalis+LUAasiaat+MIU-U-NNGIT<Indikativ<de+LUTasiilaq<Lokalisqarasaasiaq+MIU-U+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUeqqaama-LAAR<Imperativ<ViDem+LUQeqertarsuaq<Absolut+UNAqarasaasiaq+MIU-QAR+NIQ+UNAnaja<ental<Aequalis+UNAkunngi+MIU-QAR<Participium<han+UNAEsbjerg+MIU-NNGUR<Indikativ<han+UNAqallunaaq-INNAQ-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolutukioq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutarnaq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LUQeqertarsuaq+MIU-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvilinniar-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolutoqar+NIAR<Indikativ<viulloq-LIRI+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolut+LItutsiuteqqip-LAAR<Interrogativ<duoqaaseq-LIRI<Interrogativ<duIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+UNAmeeraq<ental<Terminalis+LIkalaaleq<flertal<Lokalisarnaq<ental<hans<AbsolutAvanersuaq+MIU<ental<LokalisNanortalik<Lokalis+LUtaa-SSA=GALUAR<Indikativ<HanHamKangaatsiaq<Terminalis+UNAnuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAkunngi-NNGUR-SSA<Participium<hanAvanersuaq+MIU-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LIisuma-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duukioq-INNAQ-U-LAAR=TAR<Participium<de+LUUummannaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<de+UNAFinland+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Instrumentalisnukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvnuliaq-QAR-NNGIT<Participium<jegoqar+NIAR<Participium<han+UNAnuna+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAUummannaq<Instrumentalis+UNAqallunaaq<ental<Absolut+UNAillu-LIRI+NIQ<flertal<Terminalis+UNAAvanersuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAPaamiut+MIU-LIRI<Interrogativ<duillu+GӘ<Imperativ<ViDemeqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<dusuli+NIQ<flertal<Instrumentalisaqqalu-LIK-NNGUR-LAAR=TAR<Indikativ<viAvanersuaq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<duIvittuut+MIU-U-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAPaamiut+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<ental<hans<Absolut+LIIlisimatusarfik-QAR-LAAR=TAR+NIQ+UNAulloq<ental<Instrumentalis+UNAPaamiut<Absolutilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNAtutsiuteqqip+TAR=GALUAR<Indikativ<han+UNApiareer<Ledsagemåde<de_selv+LIaap<Partikel+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT<Interrogativ<duulloq+GӘ+SIMA=TAR<Indikativ<JegDem+LIulloq<ental<min<Absolutsuli-SSA<Participium<deUummannaq<Absolut+LUEsbjerg+MIU-U-SSA<Participium<de+UNApi+NIAR=NNGIT<Interrogativ<DuHamNarsaq+MIU-U+SINNAA<Indikativ<vinuka+MIU<ental<Terminalis+UNAoqar+NIQ<ental<deres+LIeqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+UNAqarasaasiaq<enta<LokalislPaamiut<Instrumentalis+UNAoqaluttuar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvPaamiut+MIU-NNGUR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvataaseq-LIK<flertal<RelativQasigiannguit+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<han+LIkunngi-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvnaja+MIU-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIAasiaat+MIU-QAR+NIQ+LI