Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

inunngor-SSA<Interrogativ<du
oqar-LAAR<Participium<de+UNA
tutsiuteqqip<Indikativ<de+LU
nuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
tutsiuteqqip-SSA=GALUAR<Participium<jeg+UNA
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeMig
Qeqertarsuaq+MIU-LIRI-SSA=GALUAR<Indikativ<de
najugaq-NNGUR<Participium<jeg
imaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
aleqa+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
ani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ukioq-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ
massakkut<Partikel+LU
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+UNA
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeMig
oqaluttuar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
Ivittuut+MIU-U-NNGIT<Interrogativ<du
ilinniar<Participium<de+UNA
Tasiilaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
eqqumiitsuliortoq<ental<Absolut
Ivittuut<Lokalis+LI
sammisari<Indikativ<JegJer+LI
suli<Participium<de+LU
eqqaama+SINNAA<Indikativ<DeHam+LI
aleqa+MIU<flertal<Lokalis
nalunar<Interrogativ<du
nalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv
Kangerlussuaq<Instrumentalis+UNA
meeraq<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vi+LI
kalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam
Sisimiut+MIU-QAR<Participium<han
pi<Imperativ<ViDem+LI
Esbjerg+MIU-U+SIMA<Ledsagemåde<de_selv
ulloq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
suli<Indikativ<han+LI
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
Paamiut+MIU-U+SIMA<Interrogativ<du
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
oqaluttuar<Interrogativ<du
qarasaasiaq-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
najugaq+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
tutsiuteqqip+GALUAR<Participium<de+LU
inunngor+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq<Instrumentalis+UNA
inunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LU
arnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHam
illu-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+UNA
ilinniar-NNGIT<Indikativ<jeg
ulloq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
eqqaama-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHam
Uummannaq+MIU-NNGUR+TAR<Indikativ<jeg
sammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LU
oqaluttuar<Indikativ<jeg+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR<Indikativ<vi+LI
Esbjerg<Lokalis+LU
Paamiut+MIU<ental<Instrumentalis
ator+NIAR<Participium<han+UNA
Qaqortoq<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
kalaaleq+GӘ<Imperativ<ViDem+UNA
oqar+GALUAR+NIQ<ental<Terminalis
Upernavik<Lokalis+UNA
tutsiuteqqip+NIQ<ental<deres+UNA
kunngi-LIRI+TAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-U<Participium<de
Kangaatsiaq<Absolut
oqar+GALUAR<Indikativ<vi+UNA
Ivittuut+MIU-U+NIAR<Participium<jeg
illu+PASSUAQ<flertal<Lokalis
eqqumiitsuliortoq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq+MIU-LIRI+GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
sisamat-LIK-NNGUR+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selv
piareer-LAAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
nukarleq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
pi+TAR<Indikativ<JegJer+LI
Esbjerg+MIU-U-LAAR=TAR<Indikativ<vi+LI
oqaluttuar-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Relativ+UNA
pi+GALUAR<Indikativ<JegDem
Esbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<han
sisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem
immikkoortoq-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
suli-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Paamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LU
arnaq<ental<hans<Absolut
qarasaasiaq+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem+UNA
najugaqar-NNGIT<Interrogativ<du
tallimat-INNAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
sammisari+TAR<Indikativ<HanHam
nuka+MIU<ental<Terminalis+UNA
Ilisimatusarfik+GӘ+SINNAA<Imperativ<ViDem
ator-SSA=GALUAR<Indikativ<JegDem+UNA
Finland+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNA
Avanersuaq<Terminalis
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han
Gentofte<Terminalis