Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

Sisimiut+MIU-NNGUR+TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+LI
Qasigiannguit+MIU-LIRI+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv
Aasiaat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
qarasaasiaq<ental<Instrumentalis
isuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU-QAR+NIQ+UNA
oqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Lokalis+LU
marluk-INNAQ<flertal<Relativ+UNA
eqqaama+SIMA<Interrogativ<DuHam
tutsiuteqqip<Indikativ<vi+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U-SSA<Indikativ<jeg
kunngi-QAR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-NNGIT+NIQ<ental<hans<Absolut+UNA
Gentofte<Absolut
sisamat-INNAQ-LIRI+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
Ivittuut+MIU<ental<Absolut
suli+TAR+NIQ<ental<Absolut+LU
kalaaleq<flertal<Lokalis+IP+GALUAR<Participium<jeg+UNA
sisamat-INNAQ<flertal<Relativ+LI
isuma<ental<Absolut+LI
kingulleq-LIRI+NIQ<flertal<Instrumentalis+LI
oqaaseq<ental<Absolut<min
Sisimiut+MIU-QAR+NIQ
sammisari-LAAR<Imperativ<ViDem+LU
pi-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDem
inunngor+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Nanortalik<Lokalis+UNA
qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LI
ukioq+PASSUAQ<flertal<Lokalis
imaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
nalunar-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut
akisooq<ental<deres<Absolut+UNA
ukioq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LU
inunngor-LAAR=TAR<Indikativ<jeg
suli-SSA=GALUAR<Indikativ<han
isuma<flertal<Instrumentalis+UNA
nuliaq<ental<min<Absolut
inunngor<Indikativ<han+LI
nuka-QAR-SSA<Interrogativ<du
tallimat<Talord<Aequalis+LU
Nuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
Illoqqortoormiut<Absolut+UNA
illu-NNGUR+GALUAR<Participium<jeg+UNA
Esbjerg+MIU-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
qarasaasiaq+GӘ+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
Ivittuut+MIU<ental<Lokalis
Uummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Maniitsoq+MIU-NNGUR-NNGIT<Interrogativ<du
pi-LAAR<Indikativ<JegDem+LU
Uummannaq+MIU-QAR+NIQ
inunngor-NNGIT<Indikativ<jeg
Finland+MIU-U-LAAR<Interrogativ<du
naja+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Aasiaat+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNA
aamma<Partikel+LI
kalaaleq-INNAQ-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LI
oqar-NNGIT<Participium<jeg
Avanersuaq+MIU-U+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LU
tutsiuteqqip+TAR<Indikativ<vi
Uummannaq<Absolut+LU
Nuuk+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<hans<Absolut
Ilulissat+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
Esbjerg+MIU-QAR+NIQ
najugaq<flertal<Terminalis+LI
aleqa<flertal<hans<Absolut+UNA
oqar<Participium<jeg
ukioq-U+NIAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
Nuuk+MIU-LIRI+TAR<Indikativ<vi+LI
Maniitsoq<Absolut+LU
qallunaaq-NNGUR-LAAR+NIQ+UNA
Esbjerg+MIU-U<Participium<han+UNA
oqar<Interrogativ<du
tutsiuteqqip+NIQ<flertal<Instrumentalis
oqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNA
eqqaama+GALUAR<Indikativ<JegDem
Gentofte+MIU<ental<hans<Absolut
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Qeqertarsuaq+MIU<ental<Absolut
sammisari-LAAR<Interrogativ<DuHam
inunngor-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LI
Tasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LU
eqqaama+TAR<Imperativ<ViDem+LI
pi+SIMA<Imperativ<ViDem+LU
Avanersuaq+MIU-U+GALUAR<Interrogativ<du
Kangerlussuaq<Absolut+LU
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
eqqaama<Interrogativ<DuHam
Gentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han
Maniitsoq+MIU<flertal<Lokalis
sammisari+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDem+LU
Nuuk+MIU<ental<Absolut
Maniitsoq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Tasiilaq<Terminalis
Maniitsoq+MIU-U+TAR<Indikativ<jeg
Sisimiut<Absolut+LU
Upernavik+MIU-QAR+NIQ+UNA
Paamiut+MIU-LIRI+NIQ<ental<deres
aqqalu+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LU