Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

eqqumiitsuliortoq-U+GALUAR<Participium<jeg
nuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LU
aleqa+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+LI
Gentofte<Terminalis
Qeqertarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
nalunar-NNGIT<Interrogativ<du
Tasiilaq+MIU-LIRI+NIAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+UNA
Tasiilaq+MIU-LIRI-LAAR<Indikativ<de+LI
sisamat-LIK<ental<Aequalis
Upernavik+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv
najugaq<ental<Terminalis
pi+SINNAA<Indikativ<JegDem
nalunar-LAAR=TAR<Interrogativ<du
ulloq<ental<hans<Absolut
akisooq+PASSUAQ<flertal<Aequalis
Illoqqortoormiut<Instrumentalis+UNA
nukappiaraq-NNGUR+SIMA=TAR<Interrogativ<du
Illoqqortoormiut+MIU-U-LAAR<Participium<jeg
nuup+GALUAR<Indikativ<jeg
isuma-INNAQ<flertal<Lokalis+UNA
SULI<Partikel
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Finland+MIU-QAR<Indikativ<han
sammisari-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam+UNA
taa+GALUAR<Imperativ<ViDem
isuma<ental<hans<Absolut+LU
Finland+MIU<ental<Instrumentalis+UNA
ulloq<enta<Lokalisl
nuup+SIMA=TAR<Indikativ<de+UNA
Ilisimatusarfik<ental<Absolut+LI
inunngor<Participium<de+UNA
Nuuk<Terminalis
oqar+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
pi-LAAR=TAR<Indikativ<HanHam
piareer+TAR<Indikativ<jeg
ator-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+UNA
Ivittuut<Absolut+LI
Maniitsoq+MIU<ental<Terminalis+LI
aqqalu-QAR-LAAR<Indikativ<de+UNA
oqaluttuar-NNGIT+NIQ<flertal<Absolut
Paamiut+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolut
Finland+MIU<flertal<Lokalis+LI
kunngi-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
Paamiut+MIU-LIRI-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LU
marluk-INNAQ-LIRI+NIQ<ental<Absolut
taa+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHam
taa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
tutsiuteqqip+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
nuna+MIU<ental<Lokalis+LI
akisooq-U-NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
oqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolut
naja+PASSUAQ<flertal<Lokalis
Illoqqortoormiut+MIU-QAR<Participium<han
piareer-SSA<Indikativ<jeg+LI
oqaaseq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LU
qarasaasiaq+MIU-U<Participium<de+UNA
kunngi-QAR-SSA<Participium<de+LI
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Esbjerg+MIU-LIRI+TAR=GALUAR<Participium<de+UNA
najugaq+MIU<flertal<Lokalis+LU
eqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNA
isuma+GӘ<Indikativ<HanHam
aqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis
kunngi-QAR-NNGIT<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-QAR+TAR<Participium<han+UNA
Sisimiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA
nuliaq+MIU-U+NIQ<flertal<Absolut+LU
oqaaseq-QAR+NIQ<ental<hans<Absolut
Qaqortoq+MIU<flertal<Lokalis
Illoqqortoormiut+MIU-U-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Avanersuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+LI
Ivittuut+MIU-QAR<Indikativ<han
qarasaasiaq+GӘ<Interrogativ<DuHam
sisamat-NNGUR+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
Ilisimatusarfik-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+UNA
Finland+MIU-QAR+NIQ
Upernavik<Absolut+LU
Maniitsoq+MIU<ental<Absolut
Tasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han
Paamiut+MIU-NNGUR-SSA<Indikativ<vi+LI
pi+NIAR<Indikativ<DeHam+UNA
Uummannaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
meeraq<flertal<Instrumentalis+LI
eqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selv
Maniitsoq+MIU-U-LAAR=TAR<Interrogativ<du
nuliaq-U<Participium<han+LU
najugaq<flertal<Instrumentalis
Esbjerg+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han+LI
nalunar+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
sammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
nuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNA
eqqumiitsuliortoq-QAR<Indikativ<vi+LI
Qasigiannguit<Absolut+LI
inunngor<Indikativ<de+LI
oqar-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv
isuma+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
qallunaaq-INNAQ-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<du
Qeqertarsuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<han+LI
Qeqertarsuaq+MIU-U+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI