Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LInuka+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUeqqumiitsuliortoq+PASSUAQ<flertal<Absolut+LUAvanersuaq<Instrumentalis+LIpingasut-LIK-QAR+SIMA<Interrogativ<dututsiuteqqip+NIAR<Interrogativ<duNuuk+MIU<ental<Terminalis+LINanortalik+MIU-U-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LUaleqa<ental<Aequalisukioq+PASSUAQ<flertal<TerminalisQasigiannguit<InstrumentalisKangaatsiaq+MIU-U<Participium<deFinland+MIU-U<Interrogativ<duqarasaasiaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LINarsaq+MIU-QAR<Participium<han+UNAnuna-LIRI+TAR+NIQ<ental<Aequalisakisooq<ental<deres<Absolut+UNAoqaaseq-QAR+NIQ<ental<hans<Absolutpiareer-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUUummannaq+MIU-U-LAAR=TAR+NIQ<ental<deres+LIsisamat-NNGUR<Interrogativ<dusuli<Participium<jeg+UNAEsbjerg+MIU-U+SIMA<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUpi<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAtaa-LAAR<Indikativ<JegJerNuuk+MIU-QAR+NIQ+LITasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIukioq<flertal<hans<Absolut+LIsuli-SSA<Participium<deGentofte+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<haneqqumiitsuliortoq-INNAQ-U+GALUAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAulloq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNAkunngi-QAR-SSA<Indikativ<jegisuma+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDemila-LIRI-NNGIT<Ledsagemåde<de_selvEsbjerg+MIU-U-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUFinland+MIU<ental<InstrumentalisSisimiut+MIU-NNGUR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<AbsolutEsbjerg<Absolut+LUoqar+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<Relativ+LUNuuk<Lokalis+LUeqqaama+SIMA=TAR<Interrogativ<DuHampi-LAAR=TAR<Imperativ<ViDem+UNAimaap<Interrogativ<duTasiilaq+MIU-NNGUR<Participium<de+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR+NIQ<ental<deresinunngor-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LItutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+UNAIvittuut+MIU<ental<Absolut+UNAnaja-INNAQ<flertal<hans<Absolut+LIUummannaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUqallunaaq-U+TAR=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNApi+SIMA=TAR<Indikativ<DeMigQasigiannguit+MIU-QAR+NIQ+LInuka+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegDem+UNAnuliaq<ental<Absoluttutsiuteqqip<Participium<de+LUmarluk-LIK-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAKangerlussuaq<Instrumentalisnalunar-LAAR=TAR<Participium<depi<Imperativ<ViDem+LUukioq<ental<deres<Absolut+LItutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv+LUAvanersuaq+MIU<ental<Terminalis+LUNuuk+MIU-U+NIAR=NNGIT<Interrogativ<dunaja+PASSUAQ<flertal<LokalisQasigiannguit+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNAtassa<Partikel+UNAassersuut<ental<Terminalis+UNAtaa+TAR<Imperativ<ViDem+LITasiilaq+MIU-NNGUR<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-QAR-LAAR=TAR+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAsuli-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAilinniar-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+UNAFinland+MIU-U<Indikativ<han+UNAaleqa-QAR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duoqar-LAAR=TAR<Indikativ<han+LUkunngi+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP<Indikativ<vioqaaseq<flertal<Lokalis+LImeeraq<flertal<hans<AbsolutTasiilaq+MIU-QAR+NIQ+LUakisooq+GӘ+GALUAR<Interrogativ<DuHamani-INNAQ<flertal<Relativpi+TAR=GALUAR<Indikativ<JegJer+LUtaa+GALUAR<Imperativ<ViDem+LInajugaq<flertal<InstrumentalisSisimiut+MIU-U+SIMA+NIQ<ental<Absoluteqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA=GALUAR<Interrogativ<duFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<vinuliaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegFinland+MIU-U+GALUAR<Participium<jegGentofte<Instrumentalis+UNAoqaluttuar+NIAR+NIQ<ental<AbsolutNuuk+MIU<ental<Instrumentalis+UNAEsbjerg+MIU-U<Interrogativ<dutaa<Imperativ<ViDem+LIulloq-U-LAAR+NIQ<ental<Aequalis+LUQeqertarsuaq<Absolut+LU