Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
ulloq<enta<Lokalisl+IP-LAAR<Interrogativ<dupiareer-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+LUQasigiannguit+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAEsbjerg+MIU<flertal<LokalisQaqortoq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqar+NIQ<ental<Aequalis+LUkunngi-QAR-LAAR<Ledsagemåde<de_selvSisimiut+MIU-U+SIMA=TAR<Ledsagemåde<de_selvpi-SSA=GALUAR<Indikativ<DeHamqallunaaq-NNGUR+NIAR+NIQqarasaasiaq-QAR-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LIQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokalis+UNAGentofte<Terminalis+LIAvanersuaq+MIU<ental<Absolutimaap-SSA=GALUAR<Ledsagemåde<de_selvimaap<Interrogativ<dueqqumiitsuliortoq-NNGUR-SSA<Indikativ<de+UNAqarasaasiaq+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<ental<Absolutpi+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHamFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-QAR<Participium<han+LUoqaluttuar+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selveqqumiitsuliortoq-U+SINNAA<Indikativ<vi+UNAsammisari<Indikativ<DeHameqqaama-NNGIT<Indikativ<HanHamUpernavik<Absolut+LInalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selvUummannaq<Terminalis+LIulloq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAeqqumiitsuliortoq-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Lokalisulloq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUQeqertarsuaq+MIU-U+TAR+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<han+LUFinland<Lokalis+UNApi<Indikativ<JegDem+LUinunngor+TAR<Participium<deinunngor-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LIsisamat-NNGUR<Ledsagemåde<de_selv+UNANanortalik+MIU-U-LAAR=TAR<Participium<han+UNAAvanersuaq+MIU-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvpi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJerFinland<Terminaliseqqumiitsuliortoq<flertal<Lokalis+IP+SIMA<Indikativ<deilinniar-LAAR+NIQ<flertal<hans<Absolutnuka-LIRI-NNGIT<Indikativ<han+UNAPaamiut+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selvmeeraq<ental<deresisuma<enta<Lokalislnuliaq<ental<min<Absolutisuma<ental<min<Absoluttaa+SINNAA<Imperativ<ViDemqarasaasiaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selvimaap+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutqallunaaq+GӘ+SIMA=TAR<Imperativ<ViDem+UNAeqqumiitsuliortoq<enta<Lokalisl+LUoqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvpingasut-LIK-LIRI+SIMA<Interrogativ<duAvanersuaq<Absolut+LUIvittuut<Lokalis+LIqarasaasiaq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<RelativPaamiut+MIU-U+NIAR<Indikativ<vi+LIFinland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LIarnaq+GӘ-LAAR<Interrogativ<DuHamAasiaat<Instrumentalis+LUimaap+SINNAA<Ledsagemåde<de_selv+LUFinland+MIU<flertal<Instrumentalis+LUkalaaleq<flertal<Lokalis+UNAFinland+MIU-U+SIMA<Participium<jeg+UNAkunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDemkunngi-QAR-LAAR=TAR<Participium<de+UNAeqqaama-NNGIT<Indikativ<DeHamIlulissat<InstrumentalisGentofte<Lokalis+LUanaana<flertal<Lokalissammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHam+UNAukioq-LIK<flertal<Absolutkalaaleq+GӘ+NIAR=NNGIT<Indikativ<DeHamsuli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LUaleqa-NNGUR+NIQ<flertal<hans<AbsolutEsbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LImakku<Pronomen<flertalullumi<Partikel+LIAvanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR<Interrogativ<duUpernavik<Lokalis+LUIvittuut<Instrumentalis+LINarsaq+MIU<ental<AbsolutAvanersuaq+MIU-LIRI+NIAR<Participium<hanPaamiut+MIU-QAR<Indikativ<han+LUpi+SIMA<Imperativ<ViDemSisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LIinunngor<Ledsagemåde<de_selv+LInajugaq<flertal<hans<AbsolutManiitsoq<LokalisFinland<Instrumentalis+LIaqqalu+GӘ-SSA=GALUAR<Imperativ<ViDemnuna+MIU-U<Interrogativ<duaqqalu+PASSUAQ<flertal<Aequalis+UNANanortalik<Instrumentalis+LUaqqalu+PASSUAQ<flertal<Absolut+UNAani-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du