Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
Upernavik<Lokalis+LUangut<ental<LokalisManiitsoq<Absolut+UNAkunngi-INNAQ<ental<AbsolutAasiaat+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<hanIvittuut<Instrumentalis+LITasiilaq+MIU-QAR<Indikativ<han+LUtallimat-LIK-QAR-SSA<Interrogativ<duQeqertarsuaq+MIU-LIRI<Interrogativ<duUpernavik<Terminalisakisooq+GӘ+SINNAA<Indikativ<JegJerIvittuut+MIU-QAR<Participium<han+LImakku<Pronomen<flertal+LUaqqalu-LIK<flertal<Relativ+LUnuliaq-INNAQ<ental<Absolutmeeraq<flertal<Instrumentalismarluk-LIK<flertal<Absolut+LIEsbjerg+MIU-U<Participium<dePaamiut+MIU-U<Participium<han+LIoqaaseq-QAR-NNGIT<Participium<deoqaluttuar<Interrogativ<duUummannaq+MIU-U+NIAR<Participium<dekalaaleq-LIK<ental<Terminalis+LIeqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Ledsagemåde<de_selvnajugaq-NNGUR<Participium<jegnuna-QAR-LAAR<Interrogativ<dukunngi+PASSUAQ<flertal<AequalisKangaatsiaq<Instrumentalis+UNAnuliaq-NNGUR-SSA=GALUAR<Participium<jegsammisari<Imperativ<ViDemani+PASSUAQ<flertal<Terminalis+LINuuk+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAkalaaleq+GӘ-SSA<Imperativ<ViDem+LUeqqumiitsuliortoq+GӘ+TAR=GALUAR<Imperativ<ViDemQeqertarsuaq+MIU<flertal<Instrumentalis+UNAqallunaaq-U+SIMA=TAR<Participium<jeg+LIAasiaat<Lokalisinunngor+TAR<Interrogativ<duAasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalis+LIukioq-U+NIQ<flertal<Absolut+UNAoqaluttuar-SSA<Ledsagemåde<de_selvTasiilaq+MIU-U+SIMA=TAR<Indikativ<de+LUoqaaseq-LIRI<Ledsagemåde<de_selvTasiilaq+MIU-QAR<Participium<han+LUNanortalik+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAAvanersuaq+MIU-U<Ledsagemåde<de_selv+LUoqar-SSA<Participium<jegnalunar-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAManiitsoq<Instrumentalis+LIqarasaasiaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+UNAEsbjerg+MIU-QAR+NIQ+LUmeeraq<ental<Aequalis+UNAmarluk-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNAillu-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUisuma+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAulloq<enta<Lokalisl+IP-LAAR<Interrogativ<duPaamiut+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+LUAasiaat+MIU-U+NIQ<ental<Terminalisnuup+TAR=GALUAR<Indikativ<de+LIulloq<enta<Lokalisl+IP<Ledsagemåde<de_selv+LIIvittuut+MIU-QAR<Indikativ<han+LIoqaaseq-QAR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LUSisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Indikativ<hanqarasaasiaq+MIU-NNGUR+NIQ<ental<hans<AbsolutEsbjerg+MIU-U-SSA<Indikativ<vi+LItutsiuteqqip+GALUAR<Indikativ<deinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LIeqqaama+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMigkunngi-QAR<Indikativ<jeg+LIoqar<Ledsagemåde<de_selvsuli+GALUAR<Ledsagemåde<de_selveqqaama+SINNAA<Imperativ<ViDemnuna+PASSUAQ<flertal<hans<Absolutimaap+GALUAR<Interrogativ<duSisimiut+MIU-QAR<Participium<han+LITasiilaq+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+LIoqar-SSA<Participium<hanoqaasilerineq-LIK<flertal<Relativ+LIQeqertarsuaq+MIU-QAR<Participium<han+LISisimiut<Lokaliskingulleq-U-LAAR<Participium<de+UNAataata-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jegaqqalu+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LIassersuut<ental<Lokalisoqaasilerineq<ental<hans<Absolut+UNAKangerlussuaq+MIU-U-SSA=GALUAR<Indikativ<jegEsbjerg+MIU-LIRI+GALUAR<Participium<haninunngor+SIMA<Participium<jegukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUQasigiannguit<Instrumentalis+LUoqar+TAR<Indikativ<deukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNAkiisa<Partikelnuka<ental<AbsolutNuuk<Terminaliseqqumiitsuliortoq-QAR-SSA<Participium<de+LUIlulissat+MIU-QAR<Participium<han+UNAQasigiannguit<Absolut+UNAPaamiut+MIU<flertal<Lokalis+LUpi+SIMA=TAR<Indikativ<ViDem+LI