Automat 3.2.2: Produktion

Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.

qallunaaq+PASSUAQ<flertal<Instrumentalis
kunngi-LIRI<Interrogativ<du
aap<Partikel+UNA
nalunar-LAAR<Interrogativ<du
taa+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHam+UNA
taa<Interrogativ<DuHam
kalaaleq<ental<Lokalis
qallunaaq-INNAQ<flertal<hans<Absolut
Narsaq+MIU-U+NIQ<ental<Absolut
Sisimiut+MIU-NNGUR-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LU
qarasaasiaq-LIRI+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+LI
ateq<ental<deres<Absolut+UNA
Ilulissat+MIU-QAR<Indikativ<han+LI
Gentofte+MIU<flertal<Lokalis
najugaq<flertal<Instrumentalis+LI
pi+NIAR=NNGIT<Indikativ<JegJer
Paamiut+MIU-LIRI+SIMA=TAR<Participium<han
Esbjerg+MIU-NNGUR-LAAR<Interrogativ<du
eqqumiitsuliortoq-LIK-LIRI+NIAR<Indikativ<han+LI
sammisari+SIMA=TAR<Indikativ<HanHam
oqaaseq-INNAQ<ental<deres<Absolut+LI
Paamiut+MIU-U<Participium<jeg
aqqalu+MIU<flertal<Lokalis+UNA
akisooq-QAR-SSA=GALUAR<Indikativ<han+UNA
qarasaasiaq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<Relativ
Tasiilaq+MIU-U+NIQ<flertal<Relativ+UNA
suli+SIMA=TAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
isuma<ental<Absolut+LI
qarasaasiaq+GӘ+GALUAR<Indikativ<JegJer
Narsaq<Terminalis+UNA
Gentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LI
Aasiaat+MIU<ental<Absolut
eqqumiitsuliortoq-LIRI+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv
Nanortalik+MIU<flertal<Lokalis+UNA
Paamiut+MIU-QAR<Participium<han
ator-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LI
Uummannaq+MIU-U+SIMA=TAR<Participium<han
angut<ental<Absolut+LU
Aasiaat<Instrumentalis+LI
pi+SIMA<Indikativ<ViDem+UNA
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LI
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han
ataata-INNAQ-LIRI+SIMA=TAR<Indikativ<jeg
tutsiuteqqip-LAAR<Participium<jeg+LU
Qeqertarsuaq+MIU-U+GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+UNA
oqaluttuar-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Lokalis
Uummannaq+MIU<flertal<Lokalis+UNA
sammisari+TAR<Interrogativ<DuHam
najugaq+MIU-U<Interrogativ<du
Maniitsoq+MIU-QAR<Participium<han+LU
Kangerlussuaq+MIU<ental<Terminalis+UNA
Narsaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
sammisari-SSA<Imperativ<ViDem
tutsiuteqqip<Ledsagemåde<de_selv
suli+SIMA=TAR<Participium<jeg+LU
Finland+MIU-U+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LI
inunngor+NIAR=NNGIT<Indikativ<han+LI
illu-QAR-LAAR<Interrogativ<du
imaap+SIMA<Participium<de
nuna-LIK<flertal<Instrumentalis
Maniitsoq+MIU-NNGUR-LAAR<Participium<jeg
Finland<Terminalis+UNA
Paamiut+MIU-U+SINNAA<Interrogativ<du
eqqaama+SINNAA<Indikativ<JegDem+LU
eqqaama+TAR<Indikativ<JegDem+UNA
Tasiilaq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv
kalaaleq<ental<Lokalis+IP-NNGIT<Indikativ<jeg
aqqalu+MIU-LIRI<Participium<jeg
Narsarsuaq+MIU-QAR<Indikativ<han+UNA
Maniitsoq<Terminalis+UNA
suli-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
ukioq-QAR-NNGIT<Indikativ<han+UNA
oqaluttuar-LAAR+NIQ<flertal<Instrumentalis+LU
eqqaama+TAR=GALUAR<Interrogativ<DuHam
Avanersuaq+MIU-NNGUR+SIMA=TAR+NIQ<flertal<Absolut
Kangaatsiaq+MIU-QAR<Participium<han+LI
oqar+NIAR<Ledsagemåde<de_selv
ila-QAR-SSA<Interrogativ<du
nalunar-LAAR<Participium<jeg+UNA
isuma-NNGUR-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+UNA
pi-SSA<Imperativ<ViDem+LI
marluk<Talord<Absolut>Pl+LI
Finland+MIU<ental<Absolut
Avanersuaq+MIU-U+TAR=GALUAR<Participium<jeg
ukioq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LU
kunngi+GӘ+NIAR<Imperativ<ViDem
Avanersuaq+MIU-QAR<Indikativ<han
pi+SIMA=TAR<Indikativ<JegJer
meeraq<ental<deres+LI
piareer-SSA=GALUAR+NIQ<ental<deres+LI
Avanersuaq+MIU-U+NIAR+NIQ<flertal<Relativ+LI
qarasaasiaq+GӘ-LAAR<Indikativ<JegDem
imaap<Ledsagemåde<de_selv
kunngi-QAR-LAAR<Participium<han+UNA
oqar+SIMA<Ledsagemåde<de_selv+UNA
sammisari-SSA<Interrogativ<DuHam
kunngi-U+TAR=GALUAR+NIQ<flertal<Terminalis+UNA
ulloq<ental<min<Absolut+LU
nuliaq-INNAQ-U+SIMA<Participium<jeg
Qasigiannguit+MIU-LIRI<Ledsagemåde<de_selv+UNA