Skriv følgende ord i færdig form. Tryk på for at tjekke svaret, på for at vise oversættelsen, på for at vise løsningen, eller på for at høre svaret.
nuka+PASSUAQ<flertal<hans<Absolut+UNAAasiaat+MIU-QAR<Indikativ<hansammisari+NIAR=NNGIT<Indikativ<HanHamFinland+MIU-QAR<Indikativ<han+UNAGentofte+MIU<ental<Instrumentalis+LInuka-QAR-SSA<Interrogativ<duulloq<ental<Instrumentalis+LUnaja+GӘ+NIAR<Indikativ<HanHam+UNAQeqertarsuaq+MIU-NNGUR<Indikativ<vi+LUeqqumiitsuliortoq+GӘ+SIMA<Indikativ<ViDem+UNAani+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selv+LIaqqalu-INNAQ<ental<hans<Absolutpi+TAR=GALUAR<Indikativ<DeMigqallunaaq<ental<Lokalis+IP+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LInuup<Indikativ<jeginunngor<Participium<de+LUSisimiut+MIU-NNGUR+SINNAA<Participium<jegmarluk<Talord<Absolut>Pl+UNAnukappiaraq<flertal<Instrumentalis+LINuuk<Terminalis+UNAarnaq-U<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqaaseq<ental<AequalisAasiaat<Lokalis+LUPaamiut+MIU-QAR+NIQ+LIUummannaq<Terminalis+LIPaamiut<Instrumentalis+LUnalunar+GALUAR+NIQ<flertal<RelativUpernavik+MIU-QAR+NIQpi+TAR<Indikativ<DeMigmeeraq<ental<AbsolutSisimiut<Lokalissuli-LAAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAoqar-LAAR=TAR<Indikativ<visammisari+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIassersuut<ental<Absolut+LUpi+TAR<Imperativ<ViDem+LUEsbjerg+MIU-NNGUR+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+UNAsuli+NIAR=NNGIT<Ledsagemåde<de_selv+LUpi+SINNAA<Imperativ<ViDem+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<ental<Absolutqarasaasiaq-LIK<ental<hans<Absolut+UNAPaamiut+MIU-QAR<Participium<han+LIKangaatsiaq<Terminalis+UNAoqar-LAAR=TAR+NIQ<ental<Terminalis+UNAoqar-SSA=GALUAR<Participium<de+LUGentofte<Terminalisinunngor-NNGIT<Indikativ<vi+LUoqar+NIAR<Participium<jegnuliaq+MIU-U+SINNAA+NIQ<ental<AbsolutTasiilaq+MIU-NNGUR-LAAR<Indikativ<han+UNAPaamiut+MIU-QAR+NIQ+UNAUpernavik+MIU-U+NIAR=NNGIT+NIQ<flertal<AbsolutUpernavik<Lokalis+LUmeeraq<flertal<Lokalis+IP+SIMA+NIQ<flertal<hans<AbsolutQeqertarsuaq+MIU<flertal<Lokaliskalaallisut<Partikelnuka+MIU-U<Interrogativ<duQaqortoq+MIU-U+GALUAR<Ledsagemåde<de_selv+UNAIvittuut<Instrumentalis+LUsammisari-NNGIT<Indikativ<JegJer+UNAGentofte<Terminalis+LUoqaluttuar-LAAR=TAR<Indikativ<jeg+LIManiitsoq<Terminalis+LUtutsiuteqqip-LAAR=TAR<Ledsagemåde<de_selvIlisimatusarfik-QAR+TAR+NIQ+LIeqqumiitsuliortoq-LIK<flertal<hans<Absolutulloq-QAR-NNGIT+NIQ<flertal<hans<Absolut+UNAassersuut+MIU-NNGUR<Indikativ<de+UNANuuk<Absolutoqaasilerisoq+PASSUAQ<flertal<Lokalis+IP-LAAR=TAR+NIQ<flertal<Absolutukioq+GӘ-LAAR=TAR<Imperativ<ViDemsammisari+TAR<Interrogativ<DuHamulloq<ental<min<Absolut+LUEsbjerg+MIU<ental<Terminalisimaap+GALUAR<Participium<han+LIAvanersuaq+MIU-QAR<Participium<han+LIIvittuut+MIU<ental<Lokalis+LIPaamiut+MIU-U-LAAR+NIQ<ental<hans<Absolut+UNAAvanersuaq+MIU-NNGUR+GALUAR+NIQ<flertal<hans<Absolutoqar-SSA<Ledsagemåde<de_selv+LIIlulissat+MIU-QAR<Participium<han+UNAFinland+MIU-U+SIMA<Indikativ<jegManiitsoq+MIU<ental<Terminalispiareer+NIAR<Indikativ<vi+LUaqqalu+MIU<flertal<Lokalis+UNAarnaq-NNGUR-LAAR=TAR<Participium<jeg+UNAqallunaaq-QAR-LAAR=TAR+NIQuanga<Pronomen<ental+LUarnaq<ental<Absolutkiisa<Partikelarnaq+MIU<flertal<Lokaliseqqaama<Interrogativ<DuHamPaamiut+MIU-U-SSA=GALUAR+NIQ<flertal<Absolut+LUnuliaq-U<Participium<han+LUkunngi+MIU-QAR+NIQ+UNAator-LAAR+NIQ<ental<Terminalis+LInuliaq+PASSUAQ<flertal<Aequalis+LUFinland+MIU-U-LAAR<Indikativ<vi+LInuup-LAAR+NIQ<ental<AbsolutKangerlussuaq<Lokalis